'Politiek vergeet sociale gevolgen' Wall Street 'in de olie' 'De Vries (RSV) sneller berechten' Daily Telegraph kon computer niet stuiten Duits kartelbureau machteloos tegen trucs grootkapitaal Grote partijen en informatica: Nederland minder blij met Opec-besluit ZATERDAG 14 DECEMBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 AMSTERDAM (ANP) - De vier grote politieke partijen in Nederland hebben wel veel belangstelling voor informatietechnologie, maar vergeten de maatschappelijke en so ciale gevolgen volstrekt. Ook de PvdA bepleit weliswaar technologiestimulering en sociale innovatie, maar „lijkt niet in staat deze twee op elkaar af te stemmen". Tot deze conclusie komt de initia tiefgroep Grote Broer (opgericht door de werkgroep 2000 en een sec tie van het Genootschap voor in formatica) in een rapport over het politieke beleid ten aanzien van in- formaticastimulering. De stichting houdt zich bezig met de sociale ge volgen van informatietechnologie. Gewezen wordt op het gevaar van een „massale uitstoot" van „lager gekwalificeerd personeel". De ana lyses en voorspellingen op dit punt zijn „onrustbarend", zo waar schuwt Grote Broer. De stichting vergeleek de verkie zingsprogramma's van PvdA, CDA, WD en D66 en vindt dat D66 het beste scoort. „De democra ten maken een realistische inschat ting van informatica: alert op mo gelijkheden en effecten, maar niet met overdreven verwachtingen". Ook de WD besteedt veel aan dacht aan informatietechnologie, maar toont zich zwak en weinig kritisch bij het aanwijzen van con crete middelen, waarmee men de sprong naar de informatiemaat schappij wil maken. De PvdA munt uit in „abstracte stellingna- mes" en ontbeert politieke visie en het CDA tenslotte heeft „niets toe te voegen aan het al begonnen be leid". De stichting pleit er krachtig voor om grote delen van de be roepsbevolking nu al om te scho len in de richting van nieuwe acti viteiten want „anders is het straks te laat". Zij meldt dat het recente informaticastimuleringsplan wel iswaar 1,7 miljard gulden naar be drijfsleven, onderzoeksinstellin gen en onderwijs „sluist" maar dat de regering daarmee ver vooruit loopt op het politieke beleid. Kenmerkend" voor het plan is volgens het rapport de „technolo gische oriëntatie". De invloed op andere sectoren van de samenle ving wordt vergeten en juist in die sectoren zal het bestaande beleid „sterk onder druk komen te staan". Overigens is lang niet alle informatietechnologie politiek be langrijk, volgens het rapport. De meeste toepassingen leiden uitslui tend tot verbetering van al be staande vormen van informatiever werking. Als voorbeelden dienen hier de automatisering bij de belasting dienst of de invoering van een zie kenhuisinformatiesysteem. Veel „politieker" zijn beslissingen om informatietechnologie voor een nieuwe maatschappelijke functie in te zetten. „Het Limburgse kabe lexperiment zou zoiets kunnen zijn", aldus Grote Broer. „Ook computers op school hebben de potentie om nieuwe vormen van le ren aan het bestaande onderwijs toe te voegen". Hier zijn politieke keuzes „onmiskenbaar", zo zegt Grote Broer. DEN HAAG - In de Haagse Houtrusthallen werd gisteren de eerste Neder landse mannenbeurs geopend door danseres Penny de Jager (links). Te gen een decor van Playboy-bunnies en snelle auto's is er op het gebied van speelgoedtreinen, herenmode, hengelsport, enzovoort nogal wat te bezich tigen. De beurs loopt tot en met zondag 22 december. (foto gpd) DEN HAAG (ANP) - Het Tweede kamerlid Van Dijk, voorzitter van de RSV-enquêtecommissie, wil van minister Korthals Altes (justi tie) horen hoe het komt dat het on derzoek naar het vermoeden van meineed tegen de oud-president commissaris van RSV De Vries „na zoveel maanden nog steeds niet is afgesloten". Van Dijk heeft mondelinge vra gen ingediend die komende dins dag tijdens het vragenuur in de Tweede Kamer door Korthals Al- Suikerprijs De minimumprijs voor suiker wordt met ingang van maandag 16 december weer 2,31 gulden per ki logram. De staatssecretarissen Van Zeil en Bolkestein van economi sche zaken en minister Braks van landbouw hebben op verzoek van het bedrijfsleven de overeenkomst over een minimumprijs voor drie jaar opnieuw verbindend ver klaard. De suikerprijs was sinds het aflopen van de oude verklaring op 26 september vrij. KLM en SLM De KLM heeft ruimte gevonden om de Surinaamse luchtvaartmaat schappij SLM woensdag 18 decem ber een Boeing 747 te verhuren. Het toestel zal worden ingezet voor een vlucht van de SLM van Neder land naar Paramaribo en terug.Het toestel vertrekt woensdag om 15.30 uur vanaf Schiphol. De verhuur van het vliegtuig is volgens de KLM-woordvoerster vooralsnog een eenmalige aangelegenheid. Tinprijs Thailand, de op twee na grootste tinproducent ter wereld, begint volgende week dinsdag zelf met het vaststellen van tinprijzen om zo een hervatting van de handel in tin mogelijk te maken. De prijs zal dagelijks worden vastgesteld naar aanleiding van biedingen van de mijnen en de tinraffinaderij. Het is de eerste maal dat er tinprijzen worden vastgesteld buiten de twee grote markten om, die in Londen en Koeala Loempoer. Deskundi gen verwachten dat de eerstko mende prijs een stuk lager zal zijn dan op het moment dat de tinhan del in Londen en kort daarop in Koeala Loempoer werd stilgelegd. tes worden beantwoord. De CDA- politicus wijst de minister er op dat er ruim een jaar is verstreken sinds de Enquêtecommissie het Open baar Ministerie inschakelde, we gens het vermoeden van meineed. De Vries, voormalig president- commissaris bij RSV, zou destijds hebben gelogen over omvangrijke door hem ingediende declaraties. Ook de Bankgirocentrale in Am sterdam heeft, sinds zij bescheiden over De Vries afstond aan het openbaar ministerie, niets meer van justitie gehoord. De paperas sen werden afgestaan aan de Haag se officier van justitie mr. B. Ver meulen. Hij wilde nagaan of De Vries zes ton aan teveel ontvangen declaraties had teruggegeven. De bank zou daar geen afschriften meer van hebben, maar de Bankgi rocentrale, die dergelijke papieren veel langer bewaart, mogelijk wel. Van Dijk vraagt Korthals Altes hoeveel tijd de behandelende amb tenaren sedert medio juli 1985 aan dit onderzoek hebben besteed, op welk tijdstip de laatste feitelijke in formatie door hen is ontvangen en wanneer de betrokkene laatstelijk is verhoord. Handelsgesprek EG-VS flopt AMSTERDAM - De slechte, grotendeels verregende zomer van 1985 heeft uiteindelijk toch nog één positief gevolg: de kerstbomen zijn dit jaar over het algemeen van uitstekende kwaliteit. Ook de prijzen zijn zeer redelijk. (foto ANP) BRUSSEL (GPD) - De vijfde jaar lijkse topontmoeting tussen de Eu ropese Commissie en de Verenigde Staten over de economische pro blemen tussen beide, heeft giste ren geen licht gebracht in de lopen de handelsgeschillen. De delega ties onder leiding van de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Shultz en Commissie-voor zitter Delors hebben eikaars stand punten aangehoord en de proble men geïnventariseerd. Shultz zei na afloop die proble men (over onder meer de handel in staal, citrusvruchten, deegwaren, schoenen, wijn en textiel) niet te willen overdrijven. Er bestaat een sterke band tussen de EG en de VS, zei hij, en die problemen moe ten we in dat perspectief zien. „Als dat tot conflicten leidt, dan vech ten we die uit. De geschiedenis leert dat dergelijke geschillen vroeg of laat toch worden opge lost", aldus Shultz. De Europese Commissaris voor buitenlandse betrekkingen, Willy De Clercq, heeft de Amerikanen een lijst toegezegd met Europese klachten over unfaire Amerikaan se handelspraktijken. LONDEN (AP) - Met de overname van de Daily Telegraph, woensdag door de Canadese industrieel Con rad Black, is er een definitief eind gekomen aan de dynastie Britse fa miliekranten op Fleet Street. Een laatste poging om de overname door een 'vreemde' te voorkomen mislukte, toen premier Thatcher zich begin deze week niet gevoelig voor sentimenten en weigerde in te grijpen, zoals het personeel had ge vraagd. Een dag later moest Lord Hart- well bekendmaken dat hij de (fa- milie)controle over zijn noodlij dende bedrijf uit handen had gege ven. De familie Berry, de burger- naam van Lord Hartwell, heeft de Daily Telegraph 57 jaar in bezit ge had en zal nog een minderheidbe- lang houden. De krant heeft een dagelijkse oplage van 1,2 miljoen exemplaren. De machtsovername bij de Daily Telegraph is de jongste ontwikke ling in het roerige Fleet Street, waar de uitgevers van 17 landelijke dagbladen al jarenlang strijd leve ren tegen de structurele overbezet- ting en wilde stakingen. De sterke grafische bonden in Groot-Brittan- nie hebben zich 20 jaar lang fel ver zet tegen de invoering van tekst verwerkers en zetcomputers bij de kranten, die nu met een achter stand worden geconfronteerd. De problemen werden ingeluid door de beruchte Britse onderne mer Eddie Shah die het komend vooijaar een nieuw dagblad op de markt zal brengen, dat met de mo dernste middelen zal worden ge maakt. Shah heeft de grafische bonden links laten liggen en een cao gesloten met de minder radika- le vakbond van elektriciens. Daar in is zelfs een stakingsverbod op genomen. Maandag maakte Robert Max well, de eigenaar van de Mirror- groep, bekend dat hij een 'histori sche deal' had gesloten met de gra fische bonden om 2.000 medewer kers te laten afvloeien. Maxwells belangrijkste uitgave is het boule vardblad Daily Mirror met een da gelijkse oplagê van drie miljoen stuks. Ongeveer een derde van het personeel van de Mirror-groep zal vertrekken met voor elk overigens een licht edelmetalen handdruk. Twee dagen later volgde de over name van de Daily Telegraph, die in juni nog een lening van 110 mil joen pond sloot om naar een mo derne drukkerij te kunnen verhui zen en afvloeiingsregelingen te be talen aan ontslagen technisch per soneel. Die schuldenlast heeft voor Black de deur naar de macht ge opend. Verwacht wordt dat de krant dit jaar een verlies zal maken van 900.000 pond en de Canadees was bereid de broodnodige finan ciën (naar verluid 30 miljoen pond in ruil voor 51 procent van de aan delen) aan te reiken. Lord Hartwell zei dat hij voorzit ter en hoofdredacteur zal blijven van zowel het dagblad als de Sun day Telegraph. Conrad Black zou echter zeer kritisch staan tegen over de bedrijfsleiding van de Dai ly Telegraph, waarvan de meeste kopstukken de pensioengerechtig de leeftijd al enige jaren zijn gepas seerd. In andere Britse bladen is Black omschreven als een zeer rechtse man, die eem hekel heeft aan journalisten. De redactie van de Daily Tele graph, een uitgesproken conserva tief blad, heeft nog geprobeerd mi nister van handel Leon Brittan zover te krijgen dat hij maatrege len zou nemen om de redactionele onafhankelijkheid van het blad te waarborgen. De minister zei echter dat hij geen bevoegdheden had in deze zaak, omdat Black nog geen andere kranten in Groot-Brittannie bezit. Terwijl in Amerika het Opec-be sluit om de officiële prijs van 28 dollar los te laten tot een uitbun dige reactie leidde met nieuwe records, maakte de Nederlandse effectenbeurs een chaotische week door. Koninklijke Olie, dat als hoofdfonds de ANP/CBS-in- dex zwaar beïnvloed, reageerde met een terugval op de dreiging van een prijzenslag op de olie- markt. Ook op het rentefront wa ren er voor Amerika positieve en voor Nederland negatieve ont wikkelingen. Woensdag stond de index van de Nederlandse internationals 7 punter lager dan vorige week vrijdag en het algemeen beursge- middelde bijna 5 punten. Nadien trad enig herstel in, maar de stemming bleef wijfelend. Slecht viel ook de onverwachte steun operatie van verzekeraar Aegon en de nieuw gevormde Post bank, die de Friesch-Groningse Hypotheekbank moet redden. Dat het met de onroerende goederen van de Friesch-Gro ningse niet zo best ging was alge meen bekend. Maar dat de on derneming met de ondergang werd bedreigd was voor de beurs toch een verrassing. De vrees dat aandeelhouders ongeveer een zelfde tol zullen moeten betalen als destijds bij de Westland- Utrecht (daar gaat jaarlijks van de winst 10 miljoen gulden naar Nationale Nederlanden) deed de aandelen FGH zakken van f 64 naar f55. In New York wist de effecten beurs voor het eerst in de ge schiedenis de mijlpaal 1500 op de index van de Dow Jones indus triële aandelen te passéren. Be gonnen deze week op 1477, werd woensdag de doorbraak van 1500-barrière met 12 punten bo ven de 1500 bereikt en kwam de beurs daardoor 35 punten hoger te staan. De koersval van de olie waarden werd daarbij op de koop toe genomen. Vergeleken met de 1200 waarop Wall Street 1985 begon, bedraagt de koers stijging dit jaar nu 25 procent. De uitkomst van het Opec-be- raad is voor de VS, als grote olie importeur en -verbruiker, zeer positief. De kans op veel lagere olieprijzen is gunstig voor de in flatieverwachtingen, maakt Amerikaanse produkten goedko per en zal het tekort op de Ameri kaanse betalingsbalans doen af nemen. Bij deze ook voor de Amerikaanse rente gunstige ont wikkeling kwam nog het bericht dat het Congres een compromis heeft bereikt over de afbouw van het enorme begrotingstekort (thans ruim 200 miljard dollar op jaarbasis). In 1991 moet een evenwicht zijn bereikt en dient het tekort tot nul te zijn teruggebracht. De begroting die volgend jaar okto ber ingaat en nu op papier een tekort van 184 miljard dollar zou hebben, zou binnen de 144 mil jard dollar moeten blijven. Maar het Witte Huis heeft al verklaard geen extra belastingverhogingen of lagere defensie-uitgaven te overwegen. Het kan dus nog een interessante strijd worden. Een en ander was voldoende om ook de obligatiemarkt in Wall Street in een uitbundige stem ming te brengen. De rente dook omlaag en de dollar kreeg meer vertrouwen, al was dat maar voort kort. Toen later in de week bekend werd dat de Amerikaan se handelsbalans in het derde kwartaal een tyekort van 33 mil jard dollar had opgelopen, zakte de dollar. Daarbij speelde ook het ingrijpen van centrale ban ken (Duitsland, Engeland en Frankrijk) een rol. In het Nederlandse rentebeeld zat opnieuw weinig tekening. Een scherp dalende olieprijs heeft via het aardgas meer on gunstige dan positieve conse quenties. Het overschot op de betalingsbalans dreigt te verklei nen en voor de staat dreigen be langrijke tegenvallers. De gulden moest dan ook zijn toppositie binnen het EMS aan de Duitse mark afstaan. De gewijzigde op stelling van het buitenland te genover het energieland-Neder- land bleek ook uit een groot aan tal koersdalingen op de Amster damse aandelenmarkt. Toch waren er ook een aantal flinke verbeteringen waarbij vooral de papiersector opviel. De grootste koerswinsten boekten BEI JRS W E E K echter de Nederlandse Scheeps Hypotheekbank door het bod van de Rabobank en Van der Giessen-De Noord door een gro te overlevingsorder. Ook Otra en Wijers lagen vast in de markt. De grootste verliezer was Radema kers Metaal. Een forse reactie lie pen Wolters-Samsom en Holland Sea Search op. Op de Europese optiebeurs kwam het totaal aantal afgeslo ten contracten niet boven de 143.000 tegen 176.000 in de week daarvoor. Koninklijke Olie was het enige fonds waarin druk werd gehandeld. Ditmaal ook in puts, die dinsdag het aantal calls zelfs met ruim 2000 overtroffen. Daarna bleven de calls weer de baas en werden in aantal groter naarmate de week verder ver streek. Donderdag steeg het aan tal tot 8.000 tegen 5.000 puts. BONN - In West-Duitsland wor den de regering in Bonn en het kartelbureau in West-Berlijn iet wat nerveus. Voor die opwinding zorgen de fusieplannen tussen bijvoorbeeld Daimler-Benz-AEG en BMW-Messerschmidt-Bol- kow-Blohm. Industriegiganten die kunnen uitgroeien tot een staat in de staat, vrezen de politi ci. Het kartelbureau staat mach teloos tegen over de trucs van het grootkapitaal. In het middelpunt van de dis cussie staan de banken. De grote geldhuizen spelen steeds vaker een centrale rol bij de fusies of bij het ontduiken van de fusiere gels van het kartelbureau. Ook politici zoals de Beierse minister president Franz Josef Strauss en zijn collega Lothar Spath uit Ba- den-Wurttemberg vergeten vaak het politieke credo van Bonn dat concurrentie beter is dan con centratie, en treden als getuige op bij de mammoethuwelijken. door Hans Hoogendijk De drie grootste banken zijn de Dresdner Bank, de Commerz Bank en de Deutsche Bank. De Deutsche Bank heeft de andere twee al lang overvleugeld. Met een balanstotaal van ruim 240 miljard mark is de 'Deutsche' uitgegroeid tot een ongrijpbare octopus, die minstens 400 grote bedrijven controleert. Flick Alarm is geslagen nu de Deut sche Bank ook het grootste parti culiere Duitse bedrijf, Flick, heeft verworven. Economische woordvoerders van zowel de SPD als de CDU geloven niet zo erg aan de belofte van Duits- lands grootste bank dat de aan delen versnipperd op de beurs zullen worden aangeboden. Hoeveel macht heeft de gigant uit de geldstad Frankfort, bij ve len beter bekend als Bankfort? De Deutsche Bank Groep is het grootste geldhuis in West-Duits land, nummer een op de beurzen en op de kredietmarkt, bij de kleine spaarders en in de raden van commissarissen van de in dustrieën. De twaalf leden van bestuur hebben 146 commissa riaten. De Deutsche Bank is ook num mer één bij het sturen van de Westduitse industrieconglome raten die in het zuiden van het land zijn ontstaan of nog in voor bereiding zijn. De Deutsche Bank is een late rehabilitatie voor Karl Marx concentratie theorie, zelfs de consequentie uit Marx leer over de planmatige sturing van het nationaal be schikbare kapitaal heeft de DB zich volgens critici volledig ei gen gemaakt. Zonder de Deut sche Bank loopt niets in Duits land, schreef Der Spiegel. Almacht Het systeem van de bankiers is in feite niets veranderd sinds de oprichting in 1870. Een streven naar almacht, naar eenvoudige beheersing, heerschappij over een uiterst gedifferentieerd net van managers, gematigd conser vatief, zonder hang naar avontu ren. Werken als de generale staf van een leger, maar zonder de dynamiek van de ondernemer. Stap voor stap, soms als een bulldozer, soms met geruisloze diplomatie, maar toenemend met een aanspraak op een bijna pauselijke onfeilbaarheid heeft de bank een schier onaantastba re positie ingenomen in de West duitse economie. Een bestuurs orgaan van het geldwezen, alles controlerend, maar zelf niet ge controleerd. Als een soort superspin mid den in dit belangennet troont nog altijd de 83-jarige Hermann Josef Abs, 'de A van Abs. de B van Abs en de S van Abs'. Hij zat al in de tijd van de Weimarrepu- bliek voor Hitiers opkomst in het bestuur van de bank. En hij was een van de mannen die ervoor zorgde dat de Deutsche Bank als enige van de banken onbescha digd uit de puinhopen van het 'duizendjarige rijk' te voorschijn kwam. Na de oorlog had Abs nog vol doende internationaal aanzien om in opdracht van de eerste kanselier Konrad Adenauer in 1953 aan het hoofd van een hon derd koppen tellende Duitse de legatie in Londen de Duitse her stelbetalingen tqregelen. Het feit dat Abs niet in de gevangenis was verdwenen had een simpele reden: Hermann Josef Abs was nodig voor de opbouw van een Duits bolwerk tegen het 'rode' gevaar. Een vernietigend rapport van Amerikaanse experts met als strekking dat de Deutsche Bank een centrale rol had gespeeld bij de financiering van de nazi's, dat de bank daarom moest worden opgedeeld en dat de leiders als oorlogsmisdadigers dienden te worden aangeklaagd, verdween in een la. Abs en zijn mede-direc teuren werden snel weer opper machtig. Opheldering Geen kanselier, of hij nu uit de CDU komt of uit de SPD, kan om de Deutsche Bank heen. Be slissingen tegen of zonder deze particuliere bank kon ook SPD- kanselier Helmut Schmidt niet nemen. Volgens Der Spiegel moet de huidige woordvoerder van de bank, Alfred Herrhausen, elke keer als kanselier Kohl een economische probleem niet hele maal kan doorgronden, naar Bonn om opheldering te geven. De magneet Deutsche Bank heeft bijna alles naar zich toege trokken wat in Duitsland met geld en economische kracht te maken heeft. Door middel van aandelenpakketten, commissa riaten en het zogenaamde depot- stemrecht, controleert de bank vele honderden bedrijven. Een greep uit het pakket: Daimler- Benz, Volkswagen, Siemens, BASF, Bayer, Henkei, Thyssen, Hapag-Llod, Mannesmann, Salz- gitter. Hoesch, Berlesmann, Ni xon, RWE, VEBA, Bosch, AEG- Telefunken, Karstad, Kaufhof, Horten, Gruner en Jahr. Het is een willekeurige opsomming, waarbij dan nu ook nog de hele Flick-groep bijkomt. De immense macht danken de bankiers aan het zogenaamde universeelbanksysteem dat on geschonden uit de 18-eeuw is meegenomen. Dit systeem, in het kapitalistische Westen een zeldzaamheid, hebben de grote bankiers keer op keer succesvol verdedigd tegen aanslagen uit de politieke hoek. Volgens het Westduitse principe mogen ban- Friedrich Karl Flick kwam eni ge tijd geleden in opspraak door het betalen van smeergeld aan politici, onder wie ex-minister van economische zaken Otto Graf Lambsdorff. Vorige week ver kocht de grootindustrieel zijn im perium aan de Deutsche Bank, nu meer dan ooit een gevreesde macht in de bondsrepubliek. (foto EPA) kiers bijna alle geldzaken afhan delen. Ze mogen met aandelen en leningen handelen, miljarden- kredieten voor de eigen indus trie, staatsleningen of leningen voor ontwikkelingslanden zelf standig afhandelen, kleine spaar ders en anderen adviseren. Ze mogen geld lenen en uitlenen, met goud en deviezen handelen, in ondernemingen deelnemen, vliegtuigen, hotels, flats financie- Bolwerk De bank wordt ook internatio naal veelal gezien als de Duitse bank, terwijl er toch ook nog een staatsbank genaamd Bundes Bank is. Een kwart van de hele buitenlandse handel van Duits land loopt via rekeningen bij de Deutsche Bank, een derde van de zaken met het Oostblok. De bank vaart er wel bij. In 1983 een winst van 3,9 miljard, meer dan de concurrentie samen. Tegen dit machtige financiële bolwerk kan in West-Duitsland niemand op, geen Bondskanselier, geen vakbond en ook de vrije-markt- economie niet. Dwars door de partijen heen begint zich echter een soort mon sterverbond af te tekenen om in ieder geval een poging te doen de grootste banken een muilkorf voor te binden. Een breed verzet wordt zichtbaar, maar de grote Westduitse banken hebben wel voor hetere vuren gestaan en hebben al die jaren slechts aan macht gewonnen. De bankiers van de drie grootste Westduitse banken controleren direct Oi in direct vele miljoenen werkne mers en honderden miljarden marken, maar er is niemand die hen controleert.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9