'Topsport is niet gezond, verstandig sporten wel' Haptonomie' helpt de juiste cadans te vinden ZATERDAG 14 DECEMBER 1985 EXTRA PAGINA 23 door Bert Paauw Arts Jacob du Boeuff met no. 199) bezig aan één van z'n dertien marathons. "De fout die de meeste sporters en trimmers maken is dat ze te hard trainen". Het scheelt maar weinig of men zou uit een recent onderzoek aan de Maastrichtse universiteit kunnen afleiden dat sportbeoefening nauwelijks enige relatie met onze gezondheid heeft. Flauwekul natuurlijk, vindt ook Jacob du Boeuff, voorzitter van de Vereniging van Trimmende Artsen. Wel plaatst hij kanttekeningen bij (te) intensieve sportbeoefening. "Vqpl mensen hebben weinig besef van het gunstige effect van voldoende rust". Wie de kans op ongelukken bij het skiën wil verldeinen kan maar het beste vooraf een flinke borrel inne men, moet zich vooral niet bekom meren om voldoende rust, moet zich zeker niet lichamelijk prepare ren op de inspanningen en kan maar beter een warming-up achter wege laten. Deze curieuze uitkomsten van een 'wetenschappelijk' onderzoek aan de universiteit van Maastricht haalden vori ge week vele krantepagina's. Het lijkt dan ook te dol om waar te zijn. Terwijl jaar in jaar uit wordt betoogd dat sport beoefening niet spoort met een ongezon de levenswijze - vele (Westduitse) onder zoeken geven onomstotelijk aan dat het gebruik van alcohol en sigaretten een negatieve invloed uitoefenen op het li chamelijk presteren - komen enige Lim burgse academici doodleuk met een te genovergestelde mening. Inmiddels is er heel wat afgegniffeld om het onderzoek, zowel door voor- als tegenstanders van een sportieve levens houding. De onwaarschijnlijke bevin dingen van de Limburgse wetenschap pers hebben enerzijds vragen opgeroe pen over de deugdelijkheid van de uit gangspunten van hun onderzoek. An derzijds reageerden de aanhangers van de hardlopers-zijn-doodlopers-theorie met een triomfantelijk 'Zie j» wel'. Brokken Drs. Jacob du Boeuff, voorzitter van de Vereniging van Trimmende Artsen, is zo'n 'doodloper'. De (vrouwen)arts uit Amersfoort, die een intense belangstel ling voor de sportwereld koestert, heeft er inmiddels zelf 13 marathons opzitten. De kritiek op sportbeoefening of meer in het bijzonder op de trimrage (volgens de laatste gegevens zouden 2,4 miljoen Ne derlanders op het ogenblik regelmatig hardlopen) laten hem niet onberoerd. "De suggestie dat trimmen niet ge zond zou zijn, verwerp ik ten sterkste. Je moet alleen wel je hersens gebruiken. Sommige mensen overschatten zichzelf geweldig, die willen meteen een mara thon lopen. Dan vraag je om brokken". Om ook in zijn eigen medische wereld het begrip voor sportbeoefening te ver groten is Du Boeuff vijf jaar geleden ge komen tot de oprichting van de Vereni ging van Trimmende Artsen die nu on geveer 250 leden telt. "Wat wij beogen is de sportmedische kennis van met name huisartsen te ver groten en de artsen te stimuleren zelf aan sportbeoefening te gaan doen waar door een beter begrip voor de sporters en hun blessures ontstaat. Wij organise ren onder meer congressen waarop bij voorbeeld de cardiologische aspecten 'Heintje Haptonoom' is de bijnaam die schaatskampioen Hein Vergeer onder kernploegleden kreeg. De an dere schaatsers smaalden wat om Vergeers voorkeur voor haptono mie. Maar hijzelf legt een recht streeks verband tussen zijn succes sen van vorig jaar en die haptono mie. Dezelfde merkwaardige term duikt trouwens ook in een andere sportcarriè- re op: die van Wim van der Horst, voet baller bij FC Den Bosch. Hij zat dit sei zoen een tijdje in de lappemand en maakte vervolgens een opmerkelijke co me-back. Inderdaad, dank zij de hapto- Meer topsporters zochten hun heil in haptonomie: De ingang daartoe was veelal de Rotterdammer Ted Troost, eens verzorger van AZ *67, nog steeds begeleider van topsporters èn hapto- Zijnswijze Toch kan haptonomie niet worden ge rangschikt onder één van de mysterieu ze krachten in de sport. Het is een erken de, sterk in belangstelling groeiende the rapie die voor iedereen binnen handbe reik is. Bijvoorbeeld bij de Haagse Roset Harteveld die de haptonomie-praktijk Lotus in Scheveningen heeft. Voordat ze uitlegt wat die therapie in houdt, overhandigt Harteveld de folder 'Haptonomie...wat is dat?'. Volgens haar een geslaagde poging om enige duide van sportbeoefening aan de orde komen en geven een blad uit, Arts in Bewe ging". Daarnaast treedt Du Boeuff soms op als woordvoerder van het Nederlands Instituut voor de Sportgezondheidszorg (dit instituut probeert de sportgenees kunde in Nederland op poten te zetten), houdt hij lezingen bij sportieve aangele genheden zoals onlangs de presentatie van de stichting Road Runners Club (de ze club wil de 'loslopende' hardlopers in Nederland bundelen) en schrijft hij re gelmatig artikelen (o.m. in het bonds blad van de Atletiek Unie). En of het al lemaal nog niet genoeg is is hij in Amers foort ook nog betrokken bij het Sport Medisch Adviesbureau en bij de nieuwe opzet van de sportkeuringen. Gezond "Verstandig sporten is gezond", zegt Du Boeuff en dan heeft hij het nadruk kelijk niet over topsport. "Topsport is niet gezond, maar dat is een risico dat atleten zelf nemen. Dergelijke sporters gaan tot het uiterste in het zoeken van hun fysieke mogelijkheden, balanceren daardoor continu op de rand van een blessure". Voor de grote massa trimmers geldt dit niet. "In de Verenigde Staten zijn on derzoekingen over een periode van der tig jaar gedaan. Daaruit is gebleken dat sportbeoefening een gezonde invloed heeft. Sporters hebben minder last van hart- en vaatziekten, hebben een betere circulatie in het lichaam, hebben een be tere doorbloeding van de spieren, de ca paciteit van de kransslagader is toegeno men waardoor hart en bloedvaten beter kunnen presteren". "Door training gaan er meer bloed vaatjes openstaan, daardoor kan de bloeddruk omlaag. Vergelijk het maar met water dat door de gootsteen moet worden weggespoeld. Zit de afvoerpijp bijna dicht dan loopt het water moei zaam weg. Maar is de pijp schoon dan vloeit het water snel en makkelijk weg. Sporters die over een periode van 10 15 jaar een betere capaciteit hebben opge bouwd kunnen daardoor later fysiek ook beter uit de voeten". Linke zaak "De grote risicofactoren voor hart- en vaatziekten zijn hoge bloeddruk en inac tiviteit. Je moet de motor trainen, de cir culatie stimuleren anders loopt het er gens mis. Overigens zijn hart- en vaat ziekten ook erfelijk bepaald. Het is een misverstand te denken dat sporters wel gevrijwaard zullen blijven van dergelij ke ziekten. Het misverstand wordt in de hand gewerkt doordat het overlijden van een sporter nog altijd als nieuws door de media wordt gebracht. Op de lijkheid te scheppen in deze 'zijnswijze', zoals het wordt genoemd. Maar al bij de eerste zin "Haptonomie is een voelend en tastend omgaan van mensen, met zichzelf en met anderen" gaat het de leek duizelen. "Door middel van de tast zin", zo vervolgt de folder, "verkrijgt men informatie over datgene wat goed en veilig is voor lijfs- en levensbehoud". Uit het betoog van Harteveld vallen de volgende zinnetjes op te tekenen. Die brengen wat meer klaarheid: "Haptono mie is een combinatie van psychothera pie en fysiotherapie. Haptonomie richt zich niet louter op de klacht zelf, maar op het hele lichaam. Haptonomie maakt de mensen bewust van hun lichaam, leert ze weer voelen". Aan het eind van het gesprek zegt Harteveld over het laatste: "We hebben het niet zoveel gehad over het voelen. Dat is eigenlijk wel goed, want het laat zich ook niet zo gemakkelijk uitleggen". Toch is dat 'voelen' de eerste en een be langrijke stap in de haptonomie-thera- pie. Alvorens daar op in te gaan eerst wat feitelijke informatie: het woord hap tonomie is samengesteld uit de Griekse begrippen hapsis en nomos, hetgeen tastzin en regels betekent. "Haptonomie beweegt zich op het terrein van de na tuurlijke wetmatigheden van de zintui gen en met name de tastzin", zo wordt in de folder uitgelegd. De haptonomie is ongeveer vijftien jaar geleden ontwikkeld door de arts Frans Veltman. Roset Harteveld: "Hij heeft het een en ander gedestilleerd uit andere therapieën en daar een eigen me thode van gemaakt". Er werd in Rotter 1500 sterfgevallen zit één sporter. Die ene haalt het nieuws. Iedereen kan met hart- en vaatziekten te maken krijgen, dus ook sporters. Alleen lopen sporters minder risico dan niet-getrainden". Volgens Du Boeuff is het oppassen ge blazen wanneer iemand na een lange pe riode van inactiviteit besluit een beetje te gaan sporten. "Vaak willen mensen wat aan lichaamsbeweging gaan doen op een moment dat ze voelen dat ze fy siek minder beginnen te presteren of op een moment dat ze met klachten gaan kampen. Dergelijke mensen doen er ver standig aan zich eerst te laten onderzoe ken door de huisarts of te laten keuren bij een Sport Medisch Adviesbureau al- dam een heuse academie voor in het le ven geroepen waar in die methode on derwezen wordt. Harteveld: "Dat is een basisopleiding Van twee jaar en bestemd voor iedereen die zich met geneeskunde bezig houdt. Van verpleegsters tot art sen". Zintuigen Inmiddels is Veldman achter de kim verdwenen. "Hy is vertrokken naar Frankrijk. Het werd bij hem op een ge geven moment een soort techniek, een foefje". Volgens haar moet de therapeut juist daarvoor waken. Ook 'oppervlak kig voelen' is in haar ogen een gevaar. "Dan gaat het al gauw de kant van mag netiseren uit. Dat is fout, want het gaat bij haptonomie juist om wederzijds con tact". Dat begint dus met voelen, Roset Har teveld kan er niet om heen: "Watje doet is het eigen gevoel aanscherpen. Dat be gint met een oppervlakkige handeling. Je legt bijvoorbeeld een hand op de rug van een patiënt. Voelt de patiënt die, hand, voelt het ook de vingers of is het één geheel? Voelt het wel als een hand of zou het ook een strijkijzer kunnen zijn? Daar gaat het in eerste instantie om". De haptonoom wil zijn patiënt daar mee weer bewust maken van zijn zintui gen. "Leren voelen. Mensen zeggen vaak als je vraagt of het ergens pijn doet: ik denk het wel of ik denk het niet. Het voelen is aan het denken gekoppeld. Dat komt door onze maatschappij, die heeft de mensen gerationaliseerd. Mensen hebben zich afgesloten van hun zintui gen. Ze kunnen ook geen twee dingen vorens zich op sportbeoefening te stor ten. De overlijdensgevallen vind je vaak juist in deze groep". "Gaan bewegen wil trouwens niet per se zeggen: gaan hardlopen. Iemand met een overgewicht kan misschien beter gaan Fietsen of zwemmen. Gaat men toch hardlopen dan is drie keer per week een half uurtje een goed gemiddelde waarbij de pols dan op 140 slagen per minuut mag komen. Zit de pols op 180, dan wordt het een linke zaak. Dan kan de circulatie het niet bijbenen. Aan de andere kant moet je natuurlijk wel een bepaalde inspanning plegen, anders heeft het geen effect. Als je gaat Fietsen in een tempo van 15 kilometer per uur. meer tegelijk doen. Als mensen iets wil len horen dan doen ze eerst hun ogen dicht. Net zoals de scholier die niet naar de radio kan luisteren èn zijn huiswerk maken". Voelen leidt dan vervolgens naar door voelen. Harteveld legt het weer aan de hand van een voorbeeld uit: "Je rijdt met een Fiets door een kuil en je voelt het toch. Je heeft er niet echt met je gat doorheen. Je gevoel wordt verlegd. Net als het eten met vork en mes. Je kunt je ogen dicht doen en toch gewoon weten waar je je vork en mes moet plaatsen. Op je gevoel". Zelfvertrouwen Is het begrip voor dat gevoel bij de pa tiënt in ere hersteld, "dan praat ik niet zoveel meer", zegt Harteveld. "De pa tiënt vertelt dingen en ik maak ze daar lichamelijk bewust van, ik vertaal dat. ais iemand zegt: ik had dit keer geen pijn toen ik van de stoep afstapte, dan ga zonder al te veel krachtsinspanning, en de pols komt niet boven de 80, dan heeft het weinig zin". De plotselinge dood enkele jaren gele den tijdens een trainingsloopje van de Amerikaan Fix (52), de grote propagan dist van het trimmen, was koren op de molen van tegenstanders yan de loopra ge. Du Boeuff: "Fix kampte met een overgewicht, had een hoge bloeddruk en had een familiegeschiedenis waarin hart- en vaatziekten voorkwamen. Hij heeft zich nooit laten keuren. Misschien had hij wel geopereerd moeten worden of sport op een lager niveau moeten be drijven. Anderzijds kun je net zo goed stellen dat Fix misschien wel eerder was overleden, gezien zijn lichamelijke klachten, als hij niet aan sportbeoefe ning had gedaan". Goed oppassen "Bij klachten moet je altijd goed op passen. Bij griep bijvoorbeeld is er spra ke van infectie van de hartspieren. Dan zie je vaak dat mensen besluiten toch maar te sporten, men wil de ploeg niet in de steek laten. Dat is gewoon heel ge vaarlijk. Ik denk dat bij veel mensen de doodsoorzaak te wijten is aan ritme stoornissen van het hart. Als iemand koortsig is dan moet ie zeker niet mee doen aan wedstrijden, hooguit een beetje sporten op een laag niveau". Verstandig bewegen of, indien men een prestatie voor ogen heeft, verstandig trainen is een tamelijk individuele aan gelegenheid. Dat geldt in elk geval voor topsporters. Du Boeuff: "Ik denk dat het Oostblok vooral zo'n voorsprong op het Westen heeft dank zij een uitgekiende, zeer individueel gerichte periodisering. Door alle topsporters in de wereld wordt spijkerhard getraind. Maar het is de kunst de meest effectieve trainingswijze uit te dokteren. Dat varieert per indivi du. Voor de één geldt 1 dag hard trainen, dan een dag rusten, dan weer 1 dag hard trainen, enzovoort. Een ander heeft twee dagen rust nodig na een harde training. Weer een ander kan twee dagen harde training achter elkaar aan". "Kortom, die individuele aanpak is heel belangrijk, maar dan is een nauwge zette medische begeleiding nodig. Aller lei lichamelijke factoren, hartfrequentie en dergelijke, moeten constant in de ga ten worden gehouden. In dat opzicht is het Oostblok het Westen ver voor. Je ziet bij wedstrijden en toernooien ook altijd een flinke medische begeleiding bij de ploegen uit het Oostblok". Rust "De fout die de meeste sporters ma ken is dat ze te hard trainen. Dat geldt zowel voor de toppers, de gewone atle ten als de trimmers. Veel mensen heb ben weinig besef van het gunstige effect van rust, zeker voor een wedstrijd. Men loopt elke training weer te scheuren, soms ook om elkaar te imponeren. Als dat op een club een beetje in toom kan worden gehouden dan komen de resul taten vanzelf. Het is helemaal niet moei lijk om sporters blessures in te jagen. Dan mist men weer een aantal weken training en het gevaar is dan groot dat men naderhand de verloren gegane trai ning geforceerd wil inhalen. Met het risi co dat men van de ene in de andere bles sure verzeild raakt". ik daar op in. Zy praten en ik laat de lichamelijkheid voelen Het uiteindelijke resultaat van de the rapie moet dan zijn dat mensen weer in een soort cadans komen, weer in een soort ritme. En daardoor ook meer ver trouwen in zichzelf krijgen. "Het is ei genlijk een soort zelfhulp. Je moet met eigen spierkracht je lichaam weer in or de brengen. De mensen zijn namelijk zo afhankelijk geworden. Ze voelen iets en lopen meteen naar de dokter. Die kan dan niet helpen en zo lopen ze van dok ter naar dokter. Ze gaan niet zelf op on derzoek uit, ze zijn het gevoel daarvoor kwijt". "Artsen zeggen dan vaak: het is psy chisch, maar daar zijn de mensen niet mee geholpen. Het is zo vaak psychisch. Kwalen uiten zich altijd ergens. Vroeger .waren het hartklachten. Iedereen ging vervolgens hardlopen om geen hartklachten te krijgen en nu zie je dat darmkanker opeens een hoge vlucht neemt. Net zoals hernia. Dat is een zwak "Mensen die trimmen, niet op een ver eniging zitten maar voor zichzelf lopen, zijn vaak ook moeilijk te overtuigen van het nut van voldoende rust. Als mensen echt de smaak van het lopen te pakken hebben gekregen, wat na een beetje doorzetten in een lastige beginperiode vaak gebeurt, dan komt op een gegeven moment steeds de stopwatch tevoor schijn. Men gaat dan tegen zichzelf lo pen opboksen en dan is er na een tijdje toch geen vooruitgang meer. Op een club komen ze er dan achter dat ook rus tige trainingen hun nut hebben". Om het nut van rust te onderstrepen komt Du Boeuff met voorbeelden van topsporters die ondanks wekenlange blessures toch verrassend Olympisch kampioen werden of een andere top prestatie leverden. "Door die blessures waren ze eindelijk eens uitgerust, dat had hun goedgedaan". "Het oplopen van een blessure is vaak een teken dat de training niet evenwich tig is opgebouwd. Ook bij rages als aero bic dancing en body building ligt altijd het gevaar van een blessure op de loer. Bij aerobic dancing viel me op dat onge trainde mensen direct een vol uur aan de slag gingen. Men kreeg dan hele stijve spieren. Dat is een teken dat men teveel heeft gedaan". Misverstand "Maar bij sommige mensen leeft het idee dat ze niet goed bezig zijn geweest wanneer ze niet stijf zijn. Weer zo'n mis verstand. Stijfheid houdt verband met een lichte ontsteking. Overigens is aero bic dancing best goed voor de circulatie. Over body building wil ik ook zeker niet negatief doen, al komt er dan weinig cir culatietraining aan te pas. Men is in elk geval bezig met z'n lijf, vaak ook attent op de voeding. En dat valt positief te waarderen". Het is Du Boeuff opgevallen dat men sen die sport niet zo zien zitten vooral geneigd zijn te praten over de kans op blessures. Dat er aan sporten nadelen verbonden zijn wil hij niet ontkennen. "Zelf beschouw ik als belangrijkste na deel het mogelijke optreden van sportverslaving. Als men bijvoorbeeld bij hardlopen eenmaal de smaak te pak ken heeft gekregen dan bestaat het ge vaar dat alle tijd in de hobby wordt ge stopt. Sociale contacten vallen weg, het gezin wordt verwaarloosd, het werk wordt ondergeschikt gemaakt, men praat alleen nog maar over dat ene on derwerp, wat uitermate storend is voor de omgeving. Natuurlijk is het goed om keuzes te maken, maar je moet toch tijd overhouden voor andere dingen. Ook eens een krant of een boek lezen". Terug naar het veronderstelde ver band tussen sportbeoefening en gezond heid. Du Boeuff: "Met een getraind li chaam kun je in elk geval meer dan met een ongetraind lichaam. Volgens mij kun je dan ook langer leven. Dat kan toch bijna niet anders. Ik wil niet zeggen dat kettingrokers niet ook heel oud kun nen worden, want die voorbeelden kryg je altijd meteen voorgeschoteld. Maar je moet natuurlijk vergelijkingen trekken in grote groepen". Minder prikkelbaar "Ik ben er ook van overtuigd dat wan neer je je lichamelijk lekker voelt, je minder prikkelbaar bent. Je kunt beter tegen een stootje in je werk of in je privé- leven. Voor politici zou het een goede zaak zijn de lichamelijke conditie te on derhouden. Wat zo'n Winsemius doet, prima toch". "Het lijkt mij een heel bedreigende ge dachte dat je bij het ouder worden met een krakkemikkig lichaam zit opge scheept terwijl je geestelijk nog van alles wilt ondernemen. Je hebt volop plannen maar je moet voortzeulen met een li chaam dat niks meer kan omdat je dat lichaam hebt verwaarloosd. Het is toch heerlijk om op je 70ste jaar ook nog vlot over een zebrapad te kunnen lopen. Zo als zoveel dingen in het leven dien je een lichaam ook te verzorgen, in conditie te houden. Mensen willen dat nog wel eens vergeten". ke plek in het lichaam en daar uit zich de kwaal dan. Een ander krygt misschien weer hoofdpijn". Dus moet de patiënt de spanning in zijn lichaam op orde brengen. "Een goe de spanning creëren, daar gaat het om. De juiste balans vinden. Niet te veel ge spannen zijn, maar ook niet te weinig ge spannen. Dan voel je je weer zo slap als een vaatdoek". Wanneer de patiënt dat stadium heeft bereikt, dat verschilt heel erg, zo is de ervaring van Roset Harteveld. "Ik spreek in principe altyd voor vier weken af. Daarna is het aan de patiënt of en hoe vaak hy wil terugkomen. Het hangt er bijvoorbeeld van af of iemand een zware baan heeft en dus onder veel spanning staat. En het is ook afhankelijk van de muren die de patiënt om zich heen heeft gebouwd. Op dat punt ben je inderdaad als een psychiater bezig, maar ik denk dat eigenlijk iedereen in de samenleving psychiater zou moeten zijn. Maar de mu ren moeten ze wel zelf afbreken". In dat opzicht verschilt haptonomie volgens Harteveld van andere therapieen. Aanvullend Dat doet het ook op een ander punt: het is geen alternatieve geneeswijze, het is meer een aanvullende behandeling. Of zoals Roset Harteveld het zegt: "Hapto nomie komt niet in de plaats van genees wijze, het vult aan. Het is een zijnswij ze". Zijnswijze legt ze uit als 'echt leven'. Ze staat dan ook beslist niet onwelwil lend tegenover de traditionele genees wijze: "Het is geen tekortschieten van de geneeskunde. Ook daar is het vaak een kwestie van verkeerd begrijpen. Het be langrijkste is een goed contact tussen arts en patiënt. Het ligt daarom altyd aan de arts en niet aan de methode". Onder fysiotherapeuten bestaat vol gens haar de grootste achterdocht je gens haptonomie. Terwijl de haptono mie juist vooral aantrekkingskracht uit oefent op fysiotherapeuten. Roset Harte veld volgde ook een opleiding in de fy siotherapie. "Het is ieker niet zinloos ge weest", oordeelt ze daar nu over, "maar ik heb wel steeds het gevoel gehad dat het de verkeerde opleiding was". Ze heeft nu dan ook weinig meer op met fysiotherapie. "Het is echt de tand artsmethode, hè. De kies trekken, alleen de pijn willen wegnemen. Maar juist dat bevredigde me niet. Het grote verschil is dat fysiotherapie zich op de klacht richt en haptonomie op de gehele mens". BART JUNGMANN Een toenemend aantal topsporters voelt zich ertoe aangetrokken. Het toverwoord luidt 'haptonomie'. Maar wat is dat? "Een goede lichaamsspanning creëren, daar gaat het om. De juiste balans vinden". Haptonomie-therapeute Roset Harteveld over een 'zijnswijze'. Roset Harteveld: "Een goede spanning creëren, daar gaat het om"

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 23