Het gokcircuit ruikt zijn kans Pseudo-casino's in Leiden ontwijken behendig de wet j. bijlage van het leidsch/alphens dagblad ZATERDAG 14 DECEMBER 1985 EXTRA PAGINA 19 Zo'n vier jaar geleden deed het uit Duitsland overgewaaide Golden Ten zijn intrede in Nederland. Van wege een al dan niet aanwezig be hendigheidselement zou het Gol den Ten niet onder de wet op de kansspelen vallen en dus legaal zijn. Justitie wenste in eerste instantie niet met deze theorie akkoord te gaan en rolde enkele Golden Ten- huizen op. Het Openbaar Ministerie keerde ech ter op z'n schreden terug, toen het in de zomer van 1983 met verschillende ver volgingspogingen tegen deze casino's bij de rechtbank bot ving. Op dat moment rook het gokcircuit zijn kans. De Golden Ten-zaken rezen als paddestoelen uit de grond. Ge schrokken van deze wildgroei stelde jus titie een nieuwe poging in het werk om het tij te keren. De aankondiging dat men in het gehele land tegen de speel huizen zou optreden had aanvankelijk effect, want velen sloten prompt weer hun poorten. Toen het O.M. echter in ju ni 1984 een principe-zaak bij de Hoge Raad verloor, was het hek van de dam. In afwachting van een ommezwaai van de Hoge Raad, of een wijziging in de wet op de kansspelen, kreeg het Golden Ten nu ook van het O.M. voorlopig groen licht. Holiday Inn Ook in Leiden bleef men nu niet lan ger meer stilzitten. Begin 1985 opende Holiday Inn als eerste zijn poorten voor het Golden Ten, terwijl de voormalige club voor alleenstaanden "De Leidse Schouw" spoedig volgde. Betrof het hier nog enigszins gecamoufleerde speelhui zen, dat veranderde toen in juni op de poorten van een voormalige kledingzaak aan de Stationsweg in grote letters net woord "Casino" verscheen. Het bleek een door een Duitser opgerichte Golden Ten-zaak te zijn. Een maand geleden was het opnieuw prijs. Ditmaal werd een centraal gelegen pand aan de Prinsesse- kade tot casino vertimmerd. Holiday Inn beleefde de Leidse pri meur voor Golden Ten. De directie van dit hotel annex vermaakcentrum ver huurde één van haar zalen aan een Gol den Ten-exploitant, met de gedachte dat dit spel wel een leuke bron van vertier voor haar klanten zou kunnen vormen. De speelzaal wijst zich bij binnenkomst vanzelf, men kan er zo binnenwandelen. In tegenstelling tot de gang van zaken bij de officiële casino's lijkt de kleding hier geen rol van betekenis te spelen. Ook het lidmaatschap van de club mag met een korreltje zout worden genomen, daar wordt niet op gelet. De inrichting en de wat stijve sfeer hebben veel weg van het casino Scheveningen, maar dan in het klein. Inmiddels laat een tamelijk afwezige bouleur (de inwerper en tafelchef) het balletje met grote regelmaat in de Gol den Ten-bak rollen. De bedoeling is dat men de loop van het balletje tussen een tweetal observatiecirkels bestudeert en vervolgens daaruit zijn conclusies trekt waar het kleinood ongeveer in de vast staande getallenkrans terecht zal ko men. Anders dan bij het roulettespel, zou men zijn speelkans dus door goede, observatie kunnen beïnvloeden. Dat mag ook wel, aangezien de uitbetaling een stuk ongunstiger is dan bij het ver wante offciële casinospel roulette. Hoe het met die behendigheid in de praktijk is gesteld is enigszins onduidelijk. Som migen zetten lukraak in, anderen bestu deren wel degelijk de loop van het bal letje. Duidelijk is wel dat behendigheid nog geen garantie tot winst geeft. Animo met groot Het balletje draait gedurende zijn af zink naar de getallenkrans fraaie ellip sen, maar komt desondanks herhaalde lijk op een verrassende plaats terecht. Geruisloos doen de Duitstalige crou piers inmiddels hun werk. Net als bij het roulette worden de fiches bijeengeharkt en de winnaars uitbetaald. De animo blijkt, zeker voor de zaterdagavond, niet erg groot. Het publiek komt even om een hoekje kijken en waagt hoogstens in vogelvlucht even zijn kans. Slechts één speelster houdt het langere tijd vol. Ano nimiteit (een begrip waaraan de meeste echte gokkers veel waarde hechten) lijkt hier in elk geval redelijk gegarandeerd. Opmerkelijk is de bepaling in de regle menten dat de direktie zich het recht voorbehoudt een uitbetalingslimiet van 10 mille per avond in te stellen. Naar ver luidt is deze clausule ingevoerd, sinds de Italiaanse eigenaar van een exclusief Leids kledingbedrijf de bank in Holiday Inn op het randje van springen bracht. Bedrijfsleider Moorman ziet het even anders: "We hadden het toen inderdaad even moeilijk, maar die meneer heeft ook vaak genoeg veel ingeleverd. Het punt is dat mensen aan een kleine winst niet voldoende hebben en altijd maar meer willen winnen. Daar schuilt juist onze kracht in". Meer stemming heerst er aan de kaart tafel waar het zogenaamde "naturel 21" wordt gespeeld. De overeenkomsten met het in de offciële casino's bedreven blackjack-spel zijn daarbij frappant. Stardust Casino "Stardust", gevestigd in het voormalige pand van boekhandel Swe- ris, ademt' een compleet andere geest dan Holiday Inn. De ontvangst is er al lerhartelijkst. Vlotte dames staan on middellijk met drankjes en hapjes klaar. In het kleine, maar luxueus ingerichte zaakje heerst een typisch ouwe-jongens- Vier pseudo-casino's in Leiden en voorlopig geen inval van de politie te verwachten. Het geheim van de smid zit hem in het zogenaamde Golden Ten-spel. Een pseudo-roulette, waarmee justitie tot op heden weinig raad weet. door Ruud Dobbelaar krentebrood en ons-kent-ons sfeertje. De gemoedelijke bouleur Jozef zit als i entertainer grapjes te maken en kon digt de spelers tijdens het draaien van het balletje herhaaldelijk aan dat ze "al lemaal prijs hebben". Aan de kaarttafel laten de punkie Engelsman Martin en de snelle Antilliaan George zich evenmin onberoerd. De spelers doen vrolijk mee, de meesten van hen lijken zich een cen tje verlies ook wel te kunnen permitte- Wedden Theo van Gerven, een man van het eerste uur in het Golden Ten-gebeuren, is voorzitter van de speelclub. Van Ger ven runde al diverse speelgelegenheden in binnen- en buitenland en was ook ge durende enkele maanden bouleur in Ho liday Inn. Daar leerde hij de avonturier en notoire gokker Jozef kennen. Deze kleurrijke Israëliër presteerde het ooit om, gezeten in een horeca-etablissemeni aan de Steenstraat, te wedden dat een passerende auto pardoes het Galgewater in zou rijden, hetgeen ook prompt ge schiedde. Jozef: "Ik wed over alles wat los of vast zit". Met hem vatte Van Ger ven al spoedig het plan op een eigen Leidse zaak op te zetten. Van Gerven lijkt met zijn voornemen om een vierde Leidse speelclub te begin nen niet over één nacht ijs te zijn ge gaan: "Het voordeel was dat Jozef en ik de spelers al uit Holiday Inn kenden. We wisten wat voor publiek we konden ver wachten en waren van tevoren al met die mensen vertrouwd. Goed personeel vormde voor mij eveneens geen punt, ik heb genoeg contacten uit het verleden. Ik moet zeggen dat het boven verwach ting loopt. We zijn nu een maand open en hebben een aanloop die ik pas in ja nuari had verwacht. De leden van de club weten volgens mij de knusse sfeer te waarderen. Zoiets als een portier heb ben we dan ook niet nodig. Wel hebben we de zaak aan de buitenkant enigszins dichtgetimmerd. Dat is beter voor de privacy van de bezoekers en we hoeven ook niet meer bang te zijn dat er een steen door de ruit wordt gegooid. Jan en alleman is overigens welkom". Niet ingrijpen Bevreesd dat de toch forse investering in de speelgelegenheid door een inval van de politie teloor zal gaan is Van Ger ven niet: "We kunnen nog zeker twee jaar doorgaan.'Eerder valt er geen wets wijziging te verwachten die van Golden Ten een kansspel zal maken. Niet voor niets is de overheid versneld bezig casi no's in den lande op te richten (vorige week werd in Rotterdam het vierde na tionale casino opgericht, red.), die ziet voorlopig ook geen andere uitweg". Politievoorlichter Graveland bevestigt desgevraagd dat ingrijpen van de politie er voorlopig niet in zit: "Nu justitie pro blemen heeft gehad met de bewijslast, bepalen de richtlijnen uit Den Haag (on der welk justitieel arrondissement Lei den valt, red.) dat er niet tegen het Gol den Ten zal worden opgetreden. Daarom houdt de Leidse politie alleen de aspec ten van openbare orde en criminaliteit in de gaten. Tot nu toe hebben zich dienaangaande geen onregelmatigheden voorgedaan. In wezen kan iedereen mo menteel een Golden Ten-speelhuis be ginnen. Men behoeft zich alleen in te schrijven bij de Kamer van Koophandel en bij de gemeente, op grond van de plaatselijke verordening 'kennisgeven van het houden van een vermakelijk heids-evenement". Ook met de fiscus verwacht Stardust (vernoemd naar het bekendste casino in Las Vegas) geen problemen. Van Ger ven: "We hebben het GAK al op bezoek gehad. Daaraan dragen we netjes alle be lasting en premiën voor onze perso neelsleden af. We zijn ook best bereid belasting over onze eventuele winst te betalen. Maar dat doen we niet, want dan zouden we toegeven dat het Golden Ten een kansspel is". Niet ver van Stardust treffen we aan de Stationsweg een etablissement aan dat simpelweg de naam "Casino" draagt. De rode deuren doen eerder de aanwe zigheid van een Bhagwan-trefpunt dan een goktent vermoeden, maar eenmaal binnen blijkt dat een vergissing. In deze riante ruimte verzinkt het gezelschap aan de Golden Ten-tafel haast in het niet. Dat was een half jaar geleden wel even anders. Minimaal twaalf man aan personeel en een riante buffettafel gaven de zaak een gevulder voorkomen. Deze grootschalige aanpak bleek te ambi tieus. Nadat eerst al onder een knallende ruzie met de afleverende Chinees de buf fettafel was verdwenen, ging de speelge legenheid aan interne strubbelingen tenonder. De gemoederen liepen daarbij zodanig op, dat enkele personeelsleden het pand grondig verbouwden. De toilet deuren vertonen er nog steeds de sporen van. Weer open Nog niet zo lang geleden werd de zaak opnieuw geopend. Het management blijkt thans opnieuw in Duitse handen, maar de aanpak is nu veel bescheidener. De klandizie bestaat voornamelijk uit oudere stelletjes die wel van een gokje houden. De minimum-inzet is daaraan Casino 'Stardust' aan de Leidse Prinsessekade. Links voorzitter Theo van Gerven, rechts 'black jack-dealer' George. "Een portier heb ben we niet nodig". ifotoHoivasti no's gaat overigens ook aan een zaak als Holiday Inn niet voorbij. Bedrijfsleider Moorman: "Het is aanzienlijk stiller dan in het begin. We zijn niet ontevreden, want anders waren we al weggeweest, maar de concurrentie voel je zeker". Van Gerven van Stardust ziet daarentegen geen problemen in het bestaan van an dere zaken: 'Ik zou niet van concurren tie, maar van collega's willen spreken. Collega's waar we goed contact mee hebben. Alleen ten aanzien van De Leid se Schouw ligt dat even anders, die zaak neem ik niet langer serieus". In de speelhuizen op de Stationsweg en Prinsessekade is alcohol taboe. Bij Holiday Inn is dat anders, aangezien daar een overstapje van de speelzaal naar de bar snel is gemaakt. Van Gerven heeft diverse beweegredenen om tegen alocholgebruik in de speelclub te zijn: "Om dat te mogen schenken hebben we sowieso al een vergunning nodig, met daarbij het nadeel dat je je dan meteen aan de gangbare sluitingstijden dient te houden. Maar al mocht het, dan zouden we het nog niet doen. Alcoholgebruik, zeker in overmatige zin, kan de sfeer na melijk flink verzieken. Bij ons kunnen de mensen tijdens hun avondje stappen juist even binnenwippen om onder het genot van een frisdrankje weer een beetje te ontnuchteren". Bert Walenkamp van het nabij Star dust gelegen tropische café Fandango bevestigt dat beeld: "Ik heb in het week einde veel klanten die tussendoor op de Prinsessekade een gokje gaan wagen. Een uur later komen ze dan weer terug. Dorstig en een paar geeltjes armer, maar dat verlies kunnen ze meestal wel ly- den". aangepast: als unicum kan men hier al met een inzet van 1 gulden terecht. De sfeer is dan ook ontspannen en huiska merachtig, niemand houdt zijn com mentaar over de uitdraai voor zich. Aan gratis hapjes en drankjes is geen gebrek. Men zou zich haast bij een theekransje wanen, ware het niet dat het ook hier om harde munten gaat. Lijkt het aan de Stationsweg weer aar dig te lopen, in de vierde speelclub aan de Lange Scheistraat ziet het er een stuk somberder uit. De sociëteit "De Leidse Schouw" kwam onlangs in het nieuws, toen men te kennen gaf zich niet aan de gangbare café-sluitingstijden te willen houden. Dit probleem stak de kop op toen de gemeente op last van burge meester Goekoop poogde de sluitingstij den van de speelgelegenheden gelijk te stellen aan die van de cafés. De Leidse Schouw meende daar als besloten club geen boodschap aan te hebben en ne geerde de instructies van de politie (Voorlichter Graveland: "We hebben de zaak nog in onderzoek"). Ook Stardust stoort zich overigens niet aan de richtlij nen van de burgemeester en hanteert 3 uur 's nachts als tijd voor de laatste ron de. Stiller Dit eigengereide optreden en een in tensieve reclamecampagne op de plaat selijke radio-piraat heeft de wat achteraf aan de Lange Scheistraat gelegen speel club vooralsnog niet doen vol lopen. Zelfs de aankondiging dat men voor de eerste betaling van 100 gulden maar liefst 120 gulden aan fiches ontvangt, mocht niet baten. Bij binnenkomst na de officiële cafésluitingstijd wordt men dan ook niet bepaald jubelend begroet, er is eerder sprake van een begrafenis- stemming. Buiten de aanwezigheid van twee spelers, een bouleur, twee vrouw- lijke croupiers en de portier is de toch niet bescheiden ruimte verlaten. Het slachtoffer van de onvermijdelijke con currentiestrijd zou weieens hier gezocht kunnen worden. De aanwezigheid van drie andere casi- Nieuwe dimensie Voert het Golden Ten voorlopig nog de boventoon, het naturel 21 oftewel blackjack-spel lijkt een nieuwe dimen sie aan de speelhuizen te gaan toevoe gen. Het behendigheids-idee van het Golden Ten heeft slapende honden wak ker gemaakt. Ook bij dit kaartspel, waar bij een aantal mensen tegen de bank speelt, zou men via behendigheid zijn kans kunnen beïnvloeden. De Golden Ten-speelhuizen hebben van dit gege ven dankbaar gebruik gemaakt. In alle vier de Leidse speelhuizen zijn naturel 21 tafels aanwezig. Met dien verstande, dat daarvan aan de Stationsweg geen ge bruik wordt gemaakt, omdat het capabe le personeel daartoe ontbreekt. Dat behendigheidselement by het blackjack is op zich niet nieuw. In de zestiger jaren zorgde de Amerikaan Thorp op dat terrein voor baanbrekend werk. In zijn boek "Beat the dealer" gaf hij aan hoe men door het onthouden van de gespeelde kaarten, gecombineerd met een op kansberekening gebaseerd spelsysteem, de casino's een zware pijp kan laten roken. De in deze speltaktiek bedreven spelers, de zogenaamde "counters", slaagden er al spoedig in een goed belegde boterham aan het black jack-spel te verdienen. Ook de casino's zaten echter niet stil. Sinds professor Humble het systeem van Thorp met be hulp van computers perfectioneerde, kregen zij het steeds moeilijker. Tegen maatregelen bleven niet uit. Naast het groter maken van de slof met kaarten en het vervroegd opnieuw schudden van de kaarten, werden daarbij harde maatrege len als ontzegging van de toegang tot het casino niet geschuwd. 'Counters' Ook in de Nederlandse (al dan niet le gale) casino's en Golden Ten-speelhui zen hebben "counters" het moeilijk. Oud-studenten Gerard en Fred (in het belang van hun privacy pseudoniemen) proberen aan het "counting spelen van blackjack" een leuke schnabbel over te houden. Lang niet altijd hebben zij daar mee succes: "Veel dealers zijn ontzet tend getruct. Als de bank niet lekker draait weten zij de kaarten vaak zo te ste ken, dat deze in een voor de speler nade lige volgorde komen te liggen. De kans verhouding wordt dan dermate ongun stig dat je ook als counter gezien bent. Gebeurt zoiets, dan is het zaak om dat zo snel mogelijk in de gaten te hebben en weg te wezen". Behendigheid met het "counten" is dus zeer wel denkbaar, maar in de prak tijk moeilijk te verwezenlijken en voor slechts weinigen weggelegd. Het door de speelhuizen als behendigheid aange voerde element moet dan ook in een an der facet van het kaartspel worden ge zocht: de vrijheid van de speler om zelf beslissingen te nemen, via het al dan niet bijkopen van een kaart en het al dan niet verhogen van de inzet. De speelhui zen baseren zich hierbij op een rapport van professor Wagenaar. die als hoogle raar toegepaste functieleer is verbonden aan de psychologische faculteit van de Leidse universiteit. Wagenaar verwierf vooral bekendheid door de rapporten die hij over het Gol den Ten-spel heeft geschreven en waar op de speelhuizen het behendigheidsele ment in dit spel menen te kunnen base ren. Een aantal jaren geleden stelde Wa genaar echter ook een rapport op over het blackjack-spel. De Leidse hoogle raar daarover: "Mijns inziens spelen in het blackjack meer behendigheidsele menten een rol dan bij het Golden Ten het geval is. De speler kan immers by identieke situaties verschillende beslis singen nemen. Op die wijze varieert en beïnvloedt hij dus zelf zijn kansen". Proces Het al byna in de vergetelheid geraak te rapport van Wagenaar is dQor de speelhuizen nu uit de kelder gehaald. Daarmee hopen zij te kunnen aantonen dat ook het naturel 21 als behendig heidsspel wordt beoefend. Moorman van Holiday Inn: "Er loopt momenteel een proces aangaande het naturel 21 te gen een speelhuis in Amsterdam. Pro fessor Wagenaar heeft daar observaties verricht en geconstateerd dat het black jack er behendig wordt gespeeld. Tesa- men met een TNO-rapport meent het speelhuis voldoende grond te hebben om te bewijzen dat het naturel 21 niet onder de wet op de kansspelen kan val len. Natuurlijk zou justitie ook tegen ons Kunnen optreden en het spel kun nen verbieden. Hangende de uitspraak van die procedure verwacht ik echter niet dat zy dat zullen doen". Van Gerven is nog gedecideerder: "De beleidslijn bij justitie is dat er voorlopig niet tegen naturel 21 wordt opgetreden". Graveland van de Leidse politie huldigt een toch iets andere opinie: "Ik heb van een dergelijk spel nog niet gehoord. Zijn er aanwijzingen dat er andere spelen dan het Golden Ten worden gespeeld, dan moeten wij dat misschien wel aanpak ken". Al met al lijken de Leidse speelhuizen, de concurrentiestrijd even daargelaten, voorlopig op rozen te zitten. Het mom van behendigheid ten spijt, is niemand te beroerd om toe te geven dat het by hen toch eigenlijk doodgewoon om het Wagen van een gokje gaat. De Leidenaar die dat wil doen, behoeft het voorlopig niet meer veraf te zoeken. In de eigen stad bestaat nu volop keus. Bovendien hoeven we, gezien de huidige tendens, ook niet meer vreemd op te kijken als binnenkort ook het roulette of het bac- carat-spel in Leiden tot de mogelijkhe den behoort. Professor Wagenaar schreef immers onlangs ook al een arti kel, waarin hy het zogenaamde "Kessel- gucken" bij roulette onder de loep neemt. Via die observeer-methode van de plaats waar en de wijze waarop de bouleur het balletje in de roulettebak brengt, ziet hy voor de speler mogelijk heden om de uiteindelijke valplaats van het balletje in zekere mate te kunnen be palen

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19