Actuele vragen ontwijken is kleingeloof Geluk kapittelt jakkerende dominees Predikanten in brochure: Wegvluchten kan niet meer Apart blad voor vrouw ZATERDAG 14 DECEMBER 1985 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 11 Met de eenheid in de Christelijke Gereformeerde Kerken - voortgekomen uit de Afscheiding van 1834 - gaat het niet zo goed. Lange tijd heeft deze tak aan de gereformeerde stam de naam gehad dat bij alle verschil van opvatting de eenheid op basis van de gemeenschappelijke belijdenis buiten discussie bleef. Maar ook in dat opzicht is er iets aan het veranderen. En dat vervult velen met zorg. Vierentwintig predikanten en een pastoraal medewerker van deze kerk (totaal ledental ongeveer 77.000) hebben van de week een brochure aangeboden, waarin zij proberen de oorzaken van de veranderde situatie op het spoor te komen. Ze zijn allen lid van een studie- en bezinningsgroep voor christelijk-gerefor- meerde predikanten en theologen, die eens in de zes weken meestal in Amersfoort bijeenkomt. Onder hen zijn de Leidse dominee G. C. den Hertog, de Sas- senheimse ds. J. M. Aarnoudse en de Noordwijkse ds. E. E. Slof- stra (de laatste is geestelijk verzorger van de Dr. mr. W. van den Bergh-stichting). Zij zien hun geschrift als 'een eigen bijdrage aan de hoognodige gezamenlijke bezinning'. De predikanten beginnen hun bro chure (25 pagina's) met een schets van de veranderde cultuur waarin wij leven. Vooral de snelle vooruit gang in wetenschap en techniek heeft haast revolutionaire ontwik kelingen op gang gebracht, zoals in de medische wetenschap, de bewa pening en de automatisering (met werkloosheid). En dat leidde tot ethische, zeer fundamentele vra gen, bijvoorbeeld over abortus en euthanasie, de kernbewapening en de zin van arbeid. Deze veranderingen gebeuren in een cultuur die 'nihilistische trek ken' vertoont. Niet alleen dat veel mensen in Europa kerk en chris tendom de rug hebben toegekeerd, er is ook het levensgevoel dat tus sen God en mens, tussen God en wereld geen werkelijke verbinding bestaat. Dat levensgevoel speelt mee in de kerkverlating van velen en werkt ook door in de kerk zelf. In die wereld, waarin God de af wezige is, moet de mens zélf wel de schepper van zijn eigen geluk wor den. Dat leidt, zeggen de schrijvers van de brochure, aan de ene kant tot overspannen verwachtingen van het menselijk kunnen, aan de andere kant tot teleurstelling en ontgoocheling. Hier ligt een groot verschil met bijvoorbeeld de tijd van de Refor matie. Ook toén waren er ingrij pende veranderingen, maar één ding bleef staan: het gemeenschap pelijke geloof in God. Die samen hang is in ónze tijd verbroken. Samenstelling van deze pagina: S.J. de Groot Te snel oordeel De ondertekenaars van de bro chure vermoeden, dat het niet vol doende nadenken en het vermij den van discussie over deze ont wikkelingen een van de oorzaken is van de huidige spanningen en verdeeldheid in hun kerk. Met de verschillen die er vroeger waren kon men leven. Zo stemde de een SGP en de ander AR. "Die verschillen raakten niet de kérn van ons christelijk-gereformeerd- zijn". Kern was, dat men sómen - vanuit Schrift en belijdenis - wist van wedergeboorte en bekering, als werkelijkheden die gezocht en beleefd moesten worden. "Daarop konden we elkaar aanspreken". De schrijvers doen van die ge loofsbeleving geen afstand. Ze zijn juist bang dat deze samenbinden de zaken binnen hun kerk te zeer uit het oog zijn verloren en dat men daardoor iets wezenlijks aan het verspelen is. Op bepaalde ontwik kelingen in de samenleving wordt verschillend gereageerd; onderlin ge verwijdering is er het gevolg van. "Te snel wordt over en weer een oordeel geveld". Vraag van de groep van 25: "Hebben we onszelf misschien bij voorbaat de moge G.C. den Hartog Leidenlinks en J.M. Aarnoudse (Sassenheim) rechts, twee ondertekenaars van de brochure 'Verder in vertrouwen'., (archieffoto) lijkheid van herkenning en toena dering ontnomen?" "Tot een gemeenschappelijke bezinning is het niet of nauwelijks gekomen", stellen zij met zorg vast. Het waren slechts enkelin gen, die zich uit hoofde van hun kerkelijke of maatschappelijke po sitie met deze ontwikkelingen be zig hielden. "Een theologie van de angst zou juist verspelen wat ze tracht te bewaren: het Evangelie van de levende God". Het ontwij ken van de actuele vragen noemen de 25 'een vorm van kleingeloof. Maar wegvluchten voor de nodi ge bezinning kan niet meer. "Er moet worden gezocht naar een ma nier waarop wij vanuit de Schrift en de belijdenis - waaraan we ons gebonden weten - eerlijk op de vragen van vandaag kunnen in gaan. Buiten de sfeer van procedu res en wantrouwen. Wij mogen niet volstaan met het enkel herhalen van woorden en inzichten van vori ge geslachten. God gaat ook in on ze tijd door om met zijn levend Woord mensen aan te spreken". Gebod der liefde Over het 'gebod van God' als richtlijn voor het leven zegt de bro chure (getiteld 'Verder in vertrou wen'), dat dit gebod pas ten volle tot zijn recht kan komen als het wordt verstaan vanuit de erken ning van de God die het gegeven heeft. Nooit buiten het gebod der liefde om, zoals Jezus Christus dat heeft verwoord. "De geboden zijn gegeven in het kader van het ver bond tussen God en mens om van- daaruit bewarend en helend de ge broken werkelijkheid binnen te gaan". Het gebod kan niet zonder meer als gebod 'van God' worden gehan teerd waar de relatie met God niét bestaat. Daarom kan soms in situa ties die haaks staan op de goede or de van God toepassing van dat ge bod zonder méér geheel aan het doel voorbijgaan. "Wij hebben voortdurend te maken met wisse lende situaties van gebrokenheid en zonde". Als voorbeeld noemen de predi kanten de Duitse tijd. "De waar heid spreken zou bij een huiszoe king liefdeloos zijn geweest als er onderduikers verborgen waren. En het gebod 'Gij zult niet doden' kon rampzalige gevolgen hebben als ie mand ervan werd verdacht, be langrijke inlichtingen aan de bezet ter te willen doorgeven". Het ge bod mag niet zo worden gehan teerd, dat het meer kwaad aanricht dan bestrijdt. "In liefde moeten wij onderscheiden, waar het op aan komt". Tegen die achtergrond belichten de 25 ook de recente discussie op de classis Amersfoort van hun kerk over zwangerschapsonder breking. (De Amersfoortse predi kanten Harder en Rebel steunden de abortus-aanvrage van een zie kenhuis en worden daarom kerke lijk bedreigd met schorsing). De schrijvers van de brochure hebben het gevoel, dat het verschil tussen deze predikanten en de classis Amersfoort niet ligt in de vraag of abortus al dan niet geoor loofd is, maar "hoe wij met Gods geboden in deze gebroken en ont kerstende wereld hebben te staan". "Is de norm die uit de bij bel kan worden afgeleid in iedere gebroken menselijke situatie zon der meer toepasbaar?" Zo'n alge mene toepassing achten Harder en Rebel onmogelijk. De brochure geeft daarbij een paar concrete voorbeelden. "Denk aan een 14-jarig meisje, dat tot tweemaal toe door haar eigen va der werd verkracht en intussen een suïcide-poging had gedaan. Of aan een zwakzinnige vrouw van in de 40, die van een medebewoner zwanger was geraakt. Of aan ie mand die na haar éerste zwanger schap driejaar in een psychiatrisch ziekenhuis moest verblijven". Maar niet alleen vragen rond ge boorte en sterven moeten worden beantwoord. Daar zijn ook de tech nische ontwikkelingen (automati sering, wapenwedloop). "Als wij geen duidelijke houding bepalen tegenover die ontwikkelingen en tendenzen, hangt een op zichzelf staand pleidooi voor de waarde van het menselijk leven in het be gin- en eindstadium in de lucht. Het boet in dat geval aan geloof waardigheid in". Oude patronen Wat wij vandaag nodig hebben - zeggen de 25 - zijn mensen die zich willen laten gezeggen door Gods gebod op plaatsen waar vérreiken- de beslissingen voor onze samenle ving worden genomen. "Maar dan moeten zij ook de mogelijkheid hebben om de vragen waarvoor zy komen te staan in alle openheid en rust te doordenken". Die vragen zijn vaak zo nieuw, "dat we met een vasthouden aan oude patronen niet meer uitko men". "We moeten ons afvragen, of die patronen ook vandaag nog werkelijk vorm geven aan een le ven in de 'vreze des Heren' en of ze ook vandaag nog het kwade werkelijk zoveel mogelijk keren". (Met de bijbelse uitdrukking 'vreze des Heren' bedoelen de predikan ten een houding van ontzag, ver trouwen en afhankelijkheid ten op zichte van God). Zij laten uitdrukkelijk ruimte voor de eigen verantwoordelijk heid van de mens 'voor het aange zicht van God'. "Aan die eigen ver antwoordelijkheid mag bij alle ge wenste duidelijkheid in prediking en pastoraat niet worden voorbij gegaan. Waar alles van bovenaf wordt vastgelegd, vervalt men ge makkelijk tot wetticisme. Daar dreigen mensen vast te lopen in een systeem van geboden en ver boden". Ruimte Aan het slot van hun geschrift vragen de predikanten begrip voor het feit dat ingrijpende beslissin gen zich vaak afspelen in de sfeer van een dilemma. Kwaad staat dan NN) beschikbaar. niet tegenover goed, maar het ene kwaad staat tegenover het andere kwaad. "Vragen die op het ogen blik sterk in discussie zijn, zoals abortus, euthanasie en homofilie, staan niet buiten dit spannings veld". "Wij mogen ons nooit met het minst kwade verzoenen, maar wél midden in die situatie leven uit de verzoening met God in Jezus Christus. Dan wordt er telkens op nieuw ruimte geschapen om onze verantwoordelijkheid te beleven, met Gods gebod als richtsnoer". De schrijvers verklaren zich van harte bereid tot gesprek met ieder die over de inhoud van hun boekje wil praten. Op de laatste pagina staan hun namen. Het zijn: J. M. Aarnoudse Sassen heim, A. Bakker (legerpredikant) Ber gen (West-Duitsland), M. de Boer Vee- nendaal, C. J. van den Boogert Em- meloord, G. L. Born Rozenburg. A. Broersma Lelystad, J. Groenleer 's Gra venmoer, T. Harder Amersfoort, A. G. van der Heijden Zaandam, G. C. den Hertog Leiden, R. M. den Hertog (pasto raal medewerker psychiatrisch zieken huis 'Zon en Schild') Amersfoort, K. T. de Jonge Almere, R. van de Kamp Leeu warden, G. C. van der Klis (legerpredi kant) Amersfoort, W. F. Kruis (legerpre dikant) Veenendaal, B. Loonstra Oud- Beijerland, J. Manni Rotterdam. W. C. Moerdijk (industriepredikant) Rozen burg, H. van Mulligen Utrecht, D. J. K. G. Ruiter Arum (Fr.), E. E. Slofstra (geestelijk verzorger Dr. mr. W. van den Bergh-stichting) Noordwijk, W. Steen bergen Rijswijk (ZH), A. W. Velema Gouda, J. Vogel Eindhoven en M. W. Vrijhof Veendam. Voor correspondentie zijn de predi kanten Born te Rozenburg (Laan van Nieuw Rozenburg 1, 3181 VC) en De Jonge te Almere (Peppengouw 180,1351 De redactie van de vrouwenpagi na in het bisdomblad Den Bosch stopt haar medewerking uit onte vredenheid over de huidige koers van het blad. Er wordt steeds meer aandacht besteed aan kerkelijke geschiedenis, cultuur en jubilea en steeds minder aan ontwikkelingen in kerk en maatschappij, zegt de redactie. Vrouwen die vernieu wend in en aan de kerk werken worden teruggefloten. De redactie van de pagina is nu bezig een eigen blad voor vrouwen op te richten. Oegstgeest. Morgenochtend 10 uur is er in de Groene Kerk een cantatedienst, uitgaande van de plaatselijke Raad van Kerken. Koor, orkest en solisten geven een uitvoering van het Magnificat van J. S. Bach en een motet van Theo Goedhart. Goedhart heeft ook de leiding. In de' dienst gaat de plaat selijke predikant J. J. Kooman voor. Leiden. In een bijzondere dienst van de Leidse baptistenge meente (Oude Rijn 3), die morgen avond half 7 begint, spreekt de heer I. Broek over het onderwerp 'Een verloofd paar in nood'. Het zangkoor van de gemeente werkt Amsterdam. Tot 12 januari wordt in het Bijbels Museum in Amsterdam (Herengracht 366) een tentoonstelling van kersttaferelen gehouden, bestaande uit achttien diorama's. Het museum is open dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 5 en op zon- en feestdagen van 1 tot 5 uur. Op nieuwjaarsdag is het gesloten. Dominees moeten er nu maar eens mee ophouden om zondags in drie of vier kerkdiensten te willen voorgaan. En kerkeraden moeten wijzer worden en bij het uitnodigen van een gastpredi- kant gewoon eerlijk zeggen: als u die zondag al twee diensten hebt, hoeft het niet. Op die manier krij gen aanstaande predikanten ook eens een kans. Die 'vermaning' komt van ds. L. J. Geluk (Woerden), voorzitter van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk. Er zijn op het ogenblik 39 kan didaten van deze richting die in diensten mogen voorgaan. Ze zijn bezig met de afronding van hun studie of hebben die al vol tooid en zijn in afwachting van een beroep. "Het is geweldig ver heugend, dat een zo groot aantal jongemannen bereid is en gereed staat om vanuit gereformeerde beginselen de vaderlandse kerk als dienaar des Woords te gaan dienen", schrijft Geluk deze week in het blad 'De Waarheids vriend'. Maar het beperkte aantal va catures is een grote zorg, want hoe krijgen al die kandidaten straks een plaats? Het is ds. Ge luk niet bekend, dat de kerk daar veel aan doet. Zelden besluiten kerkeraden tot uitbreiding als hun gemeente veel te groot is ge worden voor het bestaande aan tal predikantsplaatsen. Toch zullen kandidaten zich moeten oefenen in het voorberei den van een preek, "als zij ten minste niet bezwijken voor de verleiding om zoveel mogelijk een oude preek op te dissen". "Ze krijgen dan ook wat vaardigheid op de kansel en worden aan de gemeenten bekend". Verre reizen Maar dan zullen dienstdoende en gepensioneerde predikanten wel wat diensten 'elders' moeten laten schieten. Een groot aantal laat het niet bij twee diensten per zondag. Soms maken ze verre rei zen om nog een derde en zelfs een vierde dienst te kunnen leiden. "Laten ze daar nou maar eens mee ophouden", vindt collega Ge luk. Dat geeft niet alleen de kandi daten meer ruimte, maar ook de predikanten een rustiger zondag. "Dat komt hun gezondheid ten goede. Ze kunnen dan wat meer in hun gezin zijn. Het overbodige gejakker van hot naar her wordt ingedamd, en dat lijkt me, gelet op de zondagsheiliging, ook niet slecht". Geluk vindt het ook heel goed voor een predikant om van tijd tot tijd eens ónder de kansel te zitten. "Dat alles vraagt wel enige zelfverloochening, maar zonder dat kan een dienaar in Gods kerk niet". En als kerkeraden en predi kanten niet bereid zijn hun be leid eens kritisch te bezien en eventueel te wijzigen, dan is er altijd nog de predikantsvrouw. Mogelijk dat dié iets in die rich ting onderneemt. Ds. Geluk hoopt dan maar, dat zij zijn stukje leest en ter harte neemt. Uit 'Lachen In de kerk' (Kerkbesturen die dit nog niet hebben gedaan verzoeken wij, hun opgaven voor de kerstweek en de week van Oud- en Nieuwjaar uiterlijk volgende week in te zenden. Naar redactie Leidsch Dagblad, afdeling geestelijk leven, postbus 54, 2300 AB Leiden). LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Dronkers, 11.45 studentenekklesia; Ma- rekerk 10 dr. Meijers, ha, 5 ds. v. Cam- pen, Vlaardingen; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Koolstra; Oecumeni sche geloofsgemeenschap De Regen boog (Merenwijk) 9.30 en 11.15 ds. Hor- tensius; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Nauta; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Rietveld; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Schouten; Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10 hr. J. Willemse; jeugdka pel Bevrijdingskerk 10 hr. F. Arnoldus. Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 Le ger des Heils; Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. v. 't Hof; Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. v.d. Velden; Oude Vest 10 ds. Zijlstra, Vorden; Marana thak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. 10 en 5 ds. Rietveld; bejaardenhuis Groenho ven 10 ds. Veenstra; Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof. gebouwtje 'Dijk- hof (Rijndijk) 10 kand. De Roest. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Hout man. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. De Mey-Meulendijk. Doops- gez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pie- terskerkstr.) 10.30 ds. Koek. Baptisten- gem. (O. Rijn 3) 10 ds. Bosveld, 6.30 hr. I. Broekfc evangelisatiedienst, mmv koor. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 10 evang. Dikkes (onderwerp: 'Gods apostelen'). Evang. gem. Merenwijk (Flevoweg 5) huissamenkomsten. Zen dingswerk Middernachtsroep (Zoeterw- singel 21) 5 hr. J. Schreuder. Evangeliecentrum-Pinksterbew. J. Maasbach-Wereldzending (aula Noachstr. 2) 10 evang. Zijlstra. wo. 8 evang. Zijlstra (Zijlsingel 2), vr. 8 jeugd- kerstfeest. Zijlsingel 2. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 evang. Riekerk. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventis ten (Ontmoetingskerk Voorschoten) el ke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predik dienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. 'De Christenge meenschap' (beweging tot religieuze vernieuwing) zat. 21 dec. 9.45 mensen- wijdingsdienst, in oud-kath. k. Zoeterw- .singel. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10,11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerka- de zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschans- weg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwou- de). Raad van Kerken: elke di.av. 7-7.30 oe- cum. avondgebed in oud-kath. k. Zoe terw.singel. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 ds. Bogers, Alphen a.d. Rijn. Geref. Kerk 10 ds. Modderaar, 6.30 ds. Gesink, Noordwijk. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 2.30 ds. Roos, Utrecht. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Klein Kranenburg, Ter Aar, 4.45 ds. Bogers, met gehandi capten; Kruiskerk 10 ds. Bogers; Op- standingskerk 10 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. Taselaar; Nabij 10 jeugdkapel; G. Herderkerk 10 drs. Brombacher, 6.30 ds. Verheul; DeBron 9.15 ds. Moll, 10.15 ds. Taselaar, 6.30 ds. v.d. Kamp, Rijnsater- woude; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Ver heul; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Wilschut, ha, 6.30 ds. Baas, S.heim, ha; Salv.kerk 10 ds. Lamme, Delft, ha, met doven, 6.30 ds. Wilschut, ha. Geref. K. Vryg. (aula chr. techn. school) 9.30 en 5. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. M. de Jong, 4.30 ds. Horsman, Dordrecht. Chr. Geref. Kerk 9.30 lees dienst, 2.30 ds. v.d. Meij, wo. 18 dec. 3 ds. Slagboom, Katwijk, bevestiging ds. v.d. Meij, 7 ds. v.d. Meij, intrede, in ge ref. Salvatorikerk. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 evang. Klein Haneveld, 6.30 (in Bonifacius- kerk) ds. Koekkoek, mmv Gert en Her- mien. Bapt.gem. Noord (school Kalko- venw. 62) 10 ds. C. de Jong. 6.30 hr. J. Strietman. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. v.d. Hoorn. Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. Raad van Ker ken: 5 nam. in remonstr. kerk Van Man- dersloostr. 36, pastoor A. Haket. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v. Gorssel, Gouda, 6 ds. Exalto. Geref./ Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10.30 ds. v.d. Linden, Zoetermeer. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. C. Sonnevelt van Abakaliki. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 en 6.30 ds. v.d. Hoef, ha; Salv .kerk 10 ds. Heymans, Alphen, ha, 6.30 ds. Klein Kranenburg. Ter Aar, ha; Bethl.kerk 10 en 6.30 ds. Wieman, ha. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Berg, 6.30 ds. Jas pers Focks, O. Wetering. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 en 4.30. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 leesdienst. Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds. Allan, Heerlen. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 dr. Haitsma, 6.30 ds. v.d. Pol; De Stek 9.30 ds. v. 't Hoff. Geref. Kerk 9.30 ds. G. de Jong, 5 ds. v. 't Hoff. Chr. Geref. Kerk '.30 en 5 prof. Versteeg, Apeldoorn. Ge- HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf, 6.30 dr. Haitsma, Boskoop. Geref. Kerk 10 ds. Welbedacht, Niawier, 5 ds. v.d. Woude, Wassenaar. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7. zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Roth- fusz, jeugddienst, mmv Exoduskoor. Jozefkerk 5 adventsvesper, pastoor Wa- nink en ds. Krispijn. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 hr. Brouwer, Katwijk aan Zee. Chr. Geref. Kerk 11 ds. v. Mulli- gen, A dam, 7 ds. v. Dijken, Lisse. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30, 5 oecum. advents vesper. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Vermeulen, Val kenburg, 6 ds. v. Niel; Ontm.kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 dr. Meijers, Leiden. Otto Baronschool 10 ds. Verseput, opendeur- dienst. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen- college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 10 ds. v. Breevoort, 5 ds. Kersten. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Driebergen, 6 ds. Vroegin- dewey; O. Kerk 10 kand. Hiensch, 5.45 zang, 6 ds. Sjollema, jeugddienst; Ich thusk. 10 ds. De Jong, 5 ds. Schuurman; Pnièlk. 9.30 ds. Sjollema, 6 ds. v. Slie- dregt; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. Hovius; wijkgeb. 'De Hoeksteen' (Burgersdijkstr.) 10 dovendienst. hr. B. R. Steenbergen; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Fredenkdreef 15) 10 ds. Westera-Franke, Leiden. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. Kersten, 5 ds. v.d. Horst; Triumfatork. 9.30 ds. v.d. Horst, 5 ds. v. Breevoort. Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 5.30 ds. Heida. Ned. Geref. K. 11 ds. Troost, A.dam, 7 ds. De Lange (in Vredeskerk). Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Uni- zaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. ('Tripodia') 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 ds. Reihng, A.dam, 7.30 ds. J. A. Visser. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gom. 10 ds. Lapré, 7 dr. Bade, jeugd dienst. Geref. Kerk 10 dr. Bade, 7 zie herv. gem. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Stegeman, 6.30 ds. Westera-Franke; Hoofdslr. 10 ds. Does burg; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v.d. Born. Leythenrode 10 ds. De Leeuw. Elis.ziekenhuis 10 rector Vijftigschild. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries. Rk Kerk zat. 7. zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 kfltid. J. Schild. Utrecht. Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. v.d. Kooi, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 hr. Drijver, Voorschoten; Pauluskerk 10 ds. 't Hooft, 7 ds. Kramer (vlootpredikant), Oosterbeek, jeugddienst. Geref. Kerk 10 ds. Boswijk, 7 zie herv. gem. Geref. K. Vrijg. 10.30 ds. De Putter, 4.30 lees dienst. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 en 5 ds. Overeem, Dieren. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 leesdienst. Evangeliege meente (Ooievaarstr. 27a) 9.45 hr. J. Spaargaren, ha. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7. zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en NIEUWKOOP: Herv. Gem. 2.30 inge bruikneming kerkgebouw na restaura tie, ds. Wegerif. Geref. Kerk 9.30 ds. Stroes, Nieuwerkerk a.d. IJssel, 5 avondgebed. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. v.d. Meij, Alphen. Remonstr. Gem. 10 kerstviering jeugd en zondags school. Evang. gem. (Kruispunt, Kenne- dylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, 6.30 ds. v. Roon, Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. Snel. Rijns burg, 7 ds. Den Heeten, Hoofddorp. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 dr. Schram. Abcoude, 7 ds. Ten Voorde. Geref. Kerk 9.30 ds. Wijngaarden. 4.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 en 7 hr. Schreuder. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee. ha. 5 ds. J. Nap. Huizen; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. De Gelder, Lisse, ha, 5 ds. Lapré, Koudekerk, ha. De Rank (Golfbaan) 10 ds. De Jong. Leiden; Sole Mio 9 ds. v.d. Lee. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper, ha; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. B. J. Roosjen. 7 ds. Kuiper; Stich- tingskerk 11 ds. C. de Jong. A.dam. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 ds. Wa genvoorde, Bennebroek. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 8,10 en 11.30. burg. Rk Kerk Victork. zat. 7. zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman. oecum. dienst; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeente- centrum (Lijtw.) 10.30 dr. Barnouw. 7 dr. D. Bakker. Geref. Kerk 10 ds. Oege- ma. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schil derschool) 8.45 en 4.30 ds. De Putter. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 en 4 ds. De Lange. Van Wijckerslooth 4 ds. Damsma, Rijnsburg. Endegeest 10 dienst. Volle-evangeliegem. (Gem.cen trum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. 'Radiogemeente' Bloemen- daal: 7.30 nam. advent-zangdienst in Pauluskerk. ds. v. Gent, mmv Teke Bijlsma. orgel. Reinata Heemskerk, alt, en geref. kerkkoor Katwijk. 7, j 8.30 c OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. Kielder, Vianen. Ge ref. K. 9.30 ds. Jaspers Focks, 5 ds. Broer. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATEKWOUDE Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp. 7 ds. Moll, Alphen. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 dr. v.d. Bank. Ede. jeugd dienst. 5 ds. Wagter; Bethelkerk 9.30 ds. Wagter. Geref. Kerk Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Cziria, 5 ds. Snel. mmv koor; Mar.kerk 9 en 10.30 ds. Ribberink, 5 ds. Baayen. Vrijdag 20 dcc. 8 heropening Petrakerk. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Jac. v. Nieuwkoop. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christen- gem. (aula mavo) 10 ds. De Jong, Dene kamp. Rk Kerk zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Hemmes. O.geest, 7 ds. Germans. Geref. Kerk 10 ds Baas. 7 zie herv. gem. Chr. Geref. K. 10 ds. Aarnoudse. 5 ds. v.d. Heijden, Zaandam. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 prof. dr. Graafland, Gouda. 6.30 ds. Gebraad, Katwijk a.d. Rijn. Geref. Kerk 9.30 ds. Broer, 6.30 ds. v.d. Berg, Bodegraven. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12, kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Aarents. 6.30 ds. Vermeulen. Geref. Kerk 9.30 ds. Damsma. 6.30 drs. L. J. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Meijering; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. De Zwart. Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Honig. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas- college, Beeth.laan) 9.30 ds. v.d. Kamp, Bleiswijk, 7 ds. Schaap, Hasselt. Geref. Kerk 10 ds. De Zeeuw. 7 ds. Blanken. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10.15 en 4.30 ds. Boxman. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7. zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands. J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Goossen. 5 ds. Maasland, Hoek steen 9.30 ds. Maasland, 6.30 ds. Roet- man; Bethelk. 9.30 ds. v. Laar. Reeu- wijk, 5 ds. Goossen; Imm.kerk 10 ds. Hulst, 5 ds. J. v. Vliet, R.dam. Geref. Kerk Kruisk. 10 en 5 ds. De Moor; Ont m.kerk 10 ds. Breugel, Scherpenzeel. Remonstr. Gem. 10 ds. Laforet. R.dam, in 'Schaapskooi' achter Brugkerk. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Colijn, Druten. dond 19 dec. 7 kerstzangdienst chr. school. Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR Herv. Gem. Dorpsk 10 ds. Steenstra. 4.30 ds. Visser. Wouden berg; Kievietk. 10 ds. Nortier. Den .Haag; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 kand A. C. Verwey. Leiden. Geref. Kerk Zijllaan 10 ds. v d. Woude, 5 ds. Huisman, H.woude; Zuid (Bloemcamplaan) 10 dr. v.d. Kamp. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9 30 en 6.30 ds. Koelewijn. Geref. Kerk 9 30 en 6.30 ds. Aalders. Ned. Prot Bond (De Wijk) 10.30 dr. Meijering. O.geest. Rk Kerk ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hr. J. de Haan. 7 ds. Molenaar. Puttershoek. Geref. Kerk 9 en 7 ds. Dronkert. Gouda, ha. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus. 5 adventsvesper in Chr. Die- naarkerk. Rk Kerk St. Jan zat. 7 30. zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10. 5 oe cum. adventsvesper; Meerburgkerk H. Rijndijk zat 7, zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 ds Eijsenga. 6.30 ds. Muller. Sluipwijk. Ge ref. Kerk 10 dr. Fernhout, 6.30 kand v Wallinga. Leiderdorp.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11