Londen wijst elk contact met Opec af FGH ooit 'startbank' voor boeren Fusie in VS 'schokt' Japan Nigeria weigert lening IMF Olieprijzen in herstel Amerikaanse artsen: verbiedt rookreclame Waardedaling onroerend goed maakte reddingsactie noodzakelijk VRIJDAG 13 DECEMBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 LONDEN (Rtr) - Groot-Brittannië sluit elke vorm van samenwerking met de OPEC (Organisatie van Olie Ex porterende Landen) om de prijs van olie op de wereld markt op peil te houden uit. De Britse minister van fi nanciën, Nigel Lawson, verklaarde gisteren in het parle ment dat Groot-Brittannië op geen enkele wijze lid van de OPEC zal worden. NEW YORK (DPA/UPI/Rtr) - De fusieplannen tussen de twee Ame rikaanse ondernemingen General Electric en RCA. beiden actief op het gebied van geluids- en beeldap- paratuur, zyn in Japan met de no dige reserves ontvangen. Japanse elektronicaconcerns die zakelijke banden hebben met de twee Ame rikaanse bedrijven spreken zelfs van een schok. Het Matsushita-concern (Tech nics, Panasonic. JVC) levert Gene ral Electric onder meer videorecor ders. air-conditioningapparatuur en magnetrons. Deze produkten worden in de VS onder de naam van General Electric verkocht. In het voorjaar van 1986 moet Matsus hita bovendien beginnen met de le vering van bouwpakketten voor de produktie van kleuren-tv's. Het Japanse concern heeft laten weten de verdere ontwikkelingen nauwlettend te zullen volgen, om dat Hitachi, de belangrijkste con- General Electric en RCA verrassen concurrenten current, bouwpakketten voor vi deorecorders levert aan RCA. Ook voor de Japanse onderneming Sharp kan de fusie gevolgen heb ben omdat deze in juni van dit jaar met RCA overeenkwam een geza menlijke onderneming op te rich ten voor de ontwikkeling en ver koop in de VS van chips met een zeer groot vermogen. De fusie tussen General Electric, ook een vooraanstaand producent van vliegtuigmotoren, en RCA (vooral bekend als platenmaat schappij) is de grootste in de Ame rikaanse geschiedenis buiten de olieindustrie. Er is een bedrag van ruim zes miljard dollar mee ge moeid. General Electric telt dat neer voor overname van de RCA- aandelen. De overname wordt in verband gebracht met de zwakke positie van Amerikaanse bedrijven op het gebied van consumenten- electronica, waar Europese (Phi lips) en vooral Japanse bedrijven de scepter zwaaien. Zowel General Electric als RCA hebben een kleurrijke geschiede nis achter de rug. General Electric komt voort uit de in 1878 opgerich te Edison Electric Light Company, die de pogingen van uitvinder Tho mas Alva Edison moest ondersteu nen om een gloeilamp te ontwikke len. De experimenten werden al een jaar later met succes bekroond. In 1892 ontstond door het samen gaan met een concurrent General Electric. Edison verkocht zijn aan delen. nijdig omdat hij geen zeg genschap kreeg en zijn naam niet meer terug te vinden was in die van het bedrijf. De ironie wil dat General Elec tric in 1919 aan de wieg stond van RCA. General Electric was door de Britse Marconi Wireless Telegraph Company benaderd over het ver kopen van het patent op haar Ale- xanderson-wisselstroomdynamo voor telecommunicatieverkeer en was daarop ingegaan. Na de eerste wereldoorlog drong de Amerikaan se regering er bij General Electric sterk op aan Marconi uit te kopen en samen met American Telepho ne and Telegraph (AT and T) een nieuwe onderneming op te richten om de technologie in Amerikaanse handen te houden. Zo onstond Ra dio Corporation of America (RCA). RCA is vanaf het begin jarenlang geleid door de legendarische Da vid Sarnoff, die op 29-jarige leeftijd aan het roer kwam. Hoewel hij geen kans had gezien de lagere school te voltooien, verwierf hij al snel de reputatie van een jeugdig genie door de manier waarop hij van RCA een reusachtig communi catieconcern wist te maken, waar toe onder meer het grote televisie station NBC behoort. Sarnoff over leed in 1971 op 80-jarige leeftijd. Groot-Brittannië heeft de meest vrije oliemarkt ter wereld. Niet de regering, maar de oliemaatschap pijen zelf bepalen hoeveel olie ze produceren, aldus Lawson. De Britse produktie van Noordzee- olie is op het ogenblik op haar hoogtepunt en zal vermoedelijk ge leidelijk aan kleiner worden. Het is de eerste maal dat Lawson uitspraken doet sinds de OPEC op haar jongste vergadering besloot haar aandeel op de wereldmarkt te gaan verdedigen en niet langer vast te houden aan vaste prijzen en produktiehoeveelheden. De minis ter moest toegeven dat de olieprijs daling die het gevolg is van het OPEC-besluit zijn plannen om be lastingverlagingen aan te kondigen 'Verhoging gasprijs gaat gewoon door' DEN HAAG (ANP) - De verhoging van de aardgasprijs met twee cent op 1 januari gaat gewoon door. De prijs die huishoudens voor aardgas moeten betalen zal omlaag gaan als de prijs van huisbrandolie de ko mende tijd als gevolg van de ont wikkelingen op de oliemarkt sterk zou gaan dalen. De koppeling die bestaat tussen de prijs van aardgas en huisbrandolie zal blijven be staan, indien huisbrandolie goed koper wordt. Dit zei minister Van Aardenne van economische zaken gisteren in de Tweede Kamer tijdens een spoeddebatje dat was aangespan nen door PSP-fractievoorzitter Van der Spek. De huisbrandpari teit voor aardgas is momenteel 62 cent, aldus Van Aardenne. De prijs die de consument nu voor het aard gas betaalt is 57 cent per kubieke meter. Per 1 januari wordt dat dus 59 cent. Mocht de daling van de prijs van huisbrandolie die zich nu aftekent, verder doorzetten dan is het moge lijk dat op 1 januari volgend jaar de prijs van het aardgas omlaag kan. Alleen in zeer uitzonderlijke geval len zou een aanpassing tussentijds kunnen worden doorgevoerd, al dus Van Aardenne. Hij gelooft ech ter voor de lange termijn niet erg in een sterke daling van de olieprijs. Kort Zakelijk Vakantie Opnieuw zijn meer Nederlanders afgelopen jaar met vakantie ge weest. Dat blijkt uit een NIPO- vakantie-onderzoek dat in januari zal worden gepubliceerd. Trokken er in 1984 550 van de 1000 Neder landers er voor vier of meer nachten op uit; in 1985 is dat aantal toegenomen tot ruim 565. Het aan tal vakanties naar het buitenland nam toe met zes procent; het aantal binnenlandse vakanties daalde met 1,5 procent. In totaal steeg het aantal vakanties met drie procent. Belangrijkste vakantieland was opnieuw Spanje. Griekenland is de sterkste groeier, gevolgd door Joe goslavië. Zuid-Afrika De Zuidafrikaanse export naar Nederland is het afgelopen jaar aanzienlijk toegenomen. Vooral fruit, groenten, mineralen, textiel- vezels en steenkool vinden nog steeds een gretige Nederlandse markt, ondanks het feit, dat een groeiend aantal Nederlandse be drijven zegt geen Zuidafrikaanse produkten meer te zullen verko pen vanwege de apartheid. Dit blijkt uit de cijfers van het Eco- nomsche Zaken. Tot en met de maand september van dit jaar be droeg de Zuidafrikaanse export naar Nederland ruim 407 miljoen gulden. In 1984 was dat 338 mil joen. Tubantor Volvo Car wil het dochterbedrijf Tubantor in Hengelo kwijt. Enkele jaren geleden werd de producent van automobiel-injectiesystemen overgenomen van Holec, omdat het bedrijf volgens president-di recteur Smit niet meer paste in dat concern. Ruim 12 jaar geleden be gon Tubantor met de ontwikkeling van een injectiesysteem, waardoor een brandstofbesparing van 8 tot 15 procent kan worden bereikt. Volgens een woordvoerder van Volvo is door het strenger worden van milieu-eisen het op zichzelf uitstekende systeem verouderd. in de begroting die volgend jaar maart wordt ingediend in gevaar kan brengen. De belastinginkomsten in 1986/ 87 zullen door de olieprijsdaling kleiner zijn en de kans op verla ging van de belastingen zal even eens kleiner zijn. Lawson gelooft niet dat de Britse economie wordt bedreigd door de daling van de olieprijzen. Zelfs nu, nu de oliepro- duktie op haar hoogtepunt is, leve ren de inkomsten uit die produktie maar zes procent van het bruto na tionaal produkt, de som van alle goederen en diensten, aldus de mi nister. Spotmarkt Intussen trekken de olieprijzen op de vrije 'spotmarkt'. na twee chaotische dagen waarin een ni veau van bijna 20 dollar werd be reikt. weer aan. Voor Britse olie uit het Noordzee-veld Brent die in ja nuari moet worden geleverd werd in Rotterdam 26,30 dollar per vat (159 liter) genoteerd, 4,50 dollar meer dan het dieptepunt in zes jaar dat woensdag werd bereikt. Volgens handelaren hebben de prijzen een te snelle daling ineens laten zien. De Venezolaanse minis ter van olie, Hernan Anzola, liet gisteren weten dat de sterke prijs daling een gevolg is van speculatie en dat er de afgelopen paar dagen vrijwel geen transacties zijn ge pleegd. Handelaren in Europa ver klaarden dat er in de komende maanden een neergaande lijn in de olieprijzen waar zal zijn te nemen, hoewel de prijzen weer vrijwel te rug zijn op het peil van vorige week vrijdag, toen de OPEC nog niet had besloten het prijsbeleid in te ruilen voor een slag om het ver loren marktaandeel terug te win- De prijzen van de Britse Brent- olie zijn bijzonder kwestbaar door dat de ladingen van die olie op ter mijn worden gekocht. Oliesoorten die uit Dubai en Oman komen zijn minder gevoelig in prijs en hebben dan ook een kleinere prijsdaling te zien gegeven dan de Britse olie. Nu de prijs van de Britse olie sneller is gedaald dan die van de olie uit het Midden-Oosten zijn de Japanners er als de kippen bij. Ze denken er over hun traditionele leveranciers rond de Perzische Golf in de steek te laten en hun toevlucht te zoeken bij de leveranciers van Britse Noordzee-olie. Commerciële belangen zijn groot In Rotterdam is dezer dagen de eerste 'tankdozer' in gebruik genomen, een soort bulldozer voor het schoonma ken classificerenvan tanks (tankschepen) waarin een gevaarlijke, soms kankerverwekkende, chemische la ding heeft gezeten. In het recente verleden behoorde dit tot een van de riskantste werkjes in Nederland, (foto: Shell) LAGOS (RTR) - Nigeria, dat ge bukt gaat onder economische pro blemen en een grote buitenlandse schuld, heeft besloten af te zien van een lening van het Internatio nale Monetaire Fonds (IMF), zo heeft de Nigeriaanse militaire lei der Ibrahim Babangida gisteren in een radio-uitzending laten weten. Volgens Babanginda is het Nige riaanse volk in een overweldigen de meerderheid tegen een lening van het IMF. Kort na zijn macht soverneming drie maanden gele den bracht Babangida het IMF- krediet in een openbare discussie. In een reeks van artikelen in kran ten kregen Nigeriaanse bedrijven en burgers de gelegenheid zich uit te spreken over steun van het fonds. er geen overeenstemming met het IMF kon worden bereikt. Er werd al twee jaar met het IMF onderhandeld over een krediet van 2,5 miljard dollar. De lening werd in 1983 aangevraagd door de toen malige president Shagari. Eind 1983 werd die verdreven door ge neraal Buhari, die de onderhande lingen dwarsboomde doordat hij het niet eens was met de voorwaar den van het IMF, zoals een deva luatie van de munteenheid, de nai- ra, liberalisering van de handel en het opheffen van subsidies op branddstof. De regering-Buhari werd in au gustus omvergeworpen door Ba bangida. Deze kondigde een eco nomische noodtoestand af voor vijftien maanden. Hij verlaagde de lonen en liet weten dat er in de be groting voor volgend jaar strenge maatregelen zullen komen te staan. Babangida verklaarde dat Nigeria „binnen zijn financiële mo gelijkheden" aan zijn verplichtin gen zal blijven voldoen. Makelaars verliezen geding i Nigeria heeft sterk te lijden gehad van de daling van de olieprijs en de jongste ver wikkelingen op de wereldolie- markt zullen het land geen goed doen. De buitenlandse schuld be draagt twintig miljard dollar. Bankkredieten heeft het land ook steeds niet kunnen krijgen doordat AMSTERDAM (ANP) - Het week blad Nieuwe Revu hoeft de ge luidsbanden met interviews die de grondslag vormden voor een ver haal over zwart-geldpraktijken bij Nederlandse makelaars niet af te geven. Dit besloot gisteren de pre sident van de rechtbank in Amster dam, mr. B.J. Asscher, in het kort geding dat door de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) was aangespannen. Twee teams van Nieuwe Revu DEN HAAG (GPD/ANP) - Het Vakcentrum Levensmiddelen, waarbij 2500 zelfstandige kruide niers zijn aangesloten, is veront waardigd over de advertentie campagne die het Nederlands Zuivelbureau gisteren is begon nen voor de braadboter. Volgens het Vakcentrum is de actie be gonnen terwijl het nog wel even kan duren voor de winkels de bo ter uit de EG-berg in voorraad hebben. Het gaat om Braderije, ontwa terde boter uit de reservevoorra- den van de Europese Gemeen schap, die voor maximaal 1,15 Valse start 'braadboter' gulden wordt verkocht. Het Ne derlands Zuivelbureau beveelt de krantelezer in de advertentie aan snel naar de winkel te gaan. Volgens het Vakcentrum is de boter „tot op heden niet uitgele verd" en kan dat ook nog even duren. „Een zeer kwalijk gevolg is, dat de winkeliers hun klanten moeten teleurstellen en de con sument heel wat winkels af loopt", aldus de winkliersorgani satie. Uit navraag is het Zuivelbu reau gebleken -dat de groothan del gisteren ongeveer 30 procent van de winkels niet heeft bevoor raad. Volgens de woordvoerder die dit later heeft meegedeeld werken de groothandels op volle toeren om de braadboter in de winkel te krijgen. Een deel van de problemen zou te wijten zijn aan te late bestellingen van de winkeliers. Van de andere kant gaf de woordvoerder toe dat het gehele projekt te laat is gestart. bezochten dit jaar 29 makelaars kantoren in Nederland, waarbij zij deden voorkomen alsof zij - deels met zwart geld - een huis van on geveer vier ton wilden kopen. Een flink aantal makelaars, onder wie veel NVM-leden, ging hierop in, al dus het weekblad. Ook makelaars bij de kantoren van de NVM-voor- zitter en van WD-voorzitter Kam- minga. De makelaarsvereniging wilde de geluidsbanden in handen krij gen omdat deze voor de NVM als bewijsmateriaal zouden moeten dienen bij eventuele tuchtrechtelij ke stappen tegen de „rommelen de" makelaars, maar volgens de rechter kan het weekblad niet in een procedure worden betrokken tussen de NVM en haar leden. ASPERGES - Op de Coöperatie ve Venlose Veiling (CW) in Grub- benvorst zijn gisteren de eerste asperges aangevoerd. Het was een partijtje van 62,5 kilo dat dertig WASHINGTON - De invloedrijk ste medische organisatie van de VS, de American Medical Associa tion, gaat zich inzetten om reclame voor tabaksartikelen in de gedruk te media en op aanplakborden te verbieden. Via televisie en radio mogen zij al sedert 1971 niet meer worden aangeprezen. Onder de 271.000 me dici die bij de organisatie zijn aan gesloten, heerst groeiende frustra tie over het feit dat nationale cam pagnes, als rookloze dagen, een be tere voorlichting en vrijwillige maatregelen niet genoeg zijn om 's lands 'belangrijkste gezondheids probleem' effectief te bestrijden. door Henk Kolb De beslissing van de medici is onmiddellijk op bezwaren gestuit. Niet alleen lijkt de grondwet het recht van de tabaksindustrie te ga randeren om zyn produkten aan te prijzen, maar bovendien zou het wegvallen van de advertentie-in komsten volgens sommige des kundigen belangrijke gevolgen hebben voor het budget van tijd schriften. De organisaties van kranten en tijdschriften uitgevers hebben de artsen erop gewezen, dat als een ar tikel volgens de wet kan worden verkocht, ook het adverteren er voor niet mag worden verboden. Maar de medici zijn bereid in hun strijd tegen het roken en dan voor al tegen het gaan roken van jonge mensen, rechtszaken voor lief te nemen. Zij gaan zelf een wetsont werp schrijven. Intussen zijn er aanwijzingen dat de uitgeverswereld en dan met na me de tijdschriftensector daarvan, Waarschuwingen tegen roken. gulden per kilo opbracht. Verle- Verplicht in de VS bij advertenties, den jaar kwamen de eerste asper- die zelf echter niet verboden kun- ges een week eerder op de veiling, nen worden. (foto anp» GRONINGEN (GPD) - Twee grote bedrijven die gedeeltelijk hun wor tels in Groningen hebben, zullen binnenkort nauw met elkaar ver want raken. De Fries-Groningse Hypotheekbank wordt voor 25 pro cent eigendom van het verzeke ringsconcern Aegon. Het Rijk krijgt via de nieuwe Postbank eveneens een belang van 25 pro cent in de FGH, dat de laatste jaren door in de problemen is geraakt. door Wim bisschop De Fries-Groningse Hypotheek bank werd in 1890 in Groningen opgericht door een aantal advoca ten die door hadden dat de rijke boeren in Noord-Nederland wel wat geld over hadden. Ze wilden een fonds vormen waar beginnen de boeren geld konden lenen om land of vee aan te kopen om een bedrijf op te zetten. Daarvoor pro beerden ze pandbrieven te slijten bij de rijke, al gevestigde boeren in het gebied en dat werkte prima in het begin. Omstreeks 1937 beperkte de hy potheekbank de activiteiten niet meer tot Groningen alleen. Ook el ders werd al geld uitgeleend. In dat jaar werd besloten om samen te gaan werken met de Nederlandse Hypotheekbank, onder de naam FGH. Ondanks het feit dat men juist bezig was met de bouw van een nieuw hoofdkantoor in Groningen, besloot het bedrijf om de hoofdze tel te verplaatsen naar Amsterdam, waar de Nederlandse Hypotheek bank was gevestigd. Het nieuwe bedrijf was meteen de grootste hy potheekinstelling in het land. Nog weer later volgde een verhuizing van het hoofdkantoor naar Utrecht. Tot 1960 bleef de FGH de grootste. Maar omstreeks die jaren kwam de fusie tot stand tussen de Westlandse Hypotheekbank en de Utrechtse Hypotheekbank. Samen vormden die twee de Westland-Utrecht Hypotheek bank, en dat leverde m die jaren de grootste hypotheekinstelling in het land op. De WUH is overigens al ringsconcern Nationale Nederlan den moest eraan te pas komen om dat financiële bolwerk uit de nes ten te helpen. Crisisjaren Ook de FGH kwam de moeilijke crisisjaren niet ongeschonden door. In 1982 al moest de Rijks postspaarbank het garantievermo gen van de FGH met 140 miljoen gulden versterken. De RPS zag daar wel iets in. omdat destijds ook al de plannen bestonden om de PTT aan een eigen bank te helpen, de Postbank. Via de verbintenis met de FGH had de RPS meteen de voet goed tussen de deur op de commerciële markt. Het probleem met de FGH ont stond omdat het onroerend goed een paar jaar geleden enorm in waarde daalde. Op de balans van het bedrijf stonden complexen wo ningen en kantoren voor enorme bedragen. Maar als het tot gedwon gen verkoop van die complexen zou komen, zou de opbrengst op geen stukken na uitkomen in de buurt van die bedragen. Een paar van die grote huizen be zitters. die met geld van de FGH opereren, konden niet meer aan hun verplichtingen voldoen en er zijn constructies bedacht om aan de gedwongen verkoop van de complexen te ontkomen. Zo zou FGH zelf een groot aantal huizen tegen een veel te hoge waarde op de balans hebben staan of via dochterondernemingen opdraaien voor de risico's van dit bezit. Op dit moment heeft de FGH ruim zes miljard gulden uitstaan aan hypotheken en vastgoed. Er is een bedrag van ruim vijf miljard geleend, hoofdzakelijk langlopend geld. Het garantievermogen van het bedrijf bedraagt 437 miljoen gulden. In totaal werken er bij de onderneming 974 mensen waarvan 336 direct betrokken zijn bij het hypotheekgebeuren. De overigen zitten bij dochterondernemingen, waarvan FHG voor 100 procent ei genaar is. De overeenkomst met Aegon en -met de Postbank-in-oprichting be treft het totale concern. FGH wil over deze deal met het verzeke ringsbedrijf en de staatsbank, op het ogenblik geen nadere medede lingen doen. Begin volgende week zal men de kaarten op tafel leggen over de achtergronden en de gevol gen van deze stap. Wel is nu al mee gedeeld dat de transactie geen ge volgen zal hebben voor het perso neel dat nu bij FGH werkt. Hoog-Catharijne Voor de FGH is het oorspronke lijke werkterrein, de hulp aan star tende boeren, in de loop van de ja ren volstrekt ondergeschikt ge raakt aan grotere projecten. Naast de bemoeienis met grote woning speculanten, is het bedrijf ook ac tief op het terrein van grote com merciële projecten. Hoog-Catharij- ne in Utrecht was bijvoorbeeld tot stand gekomen met geld van de FGH cn ook het nieuwe WTC. het Wereld Handels Centrum in Am sterdam is gebouwd met geld van de FGH en het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds. In de nieuwe opzet, samen, met de Aegon en de RPS. zal er een apart bedrijf gevormd worden, waar een groot deel van het onroe rend goed bij wordt onderge bracht. Nog steeds is de waarde van die bezittingen een omstreden kwestie. De Nederlandsche Bank zal met een zeer zachte lening, dat wil zeggen tegen een zeer lage ren te. geld op tafel leggen om dat nieuwe bedrijf met de dubieuze be zittingen van de grond te krijgen. Overigens verwacht de FGH. on danks de moeilijkheden die er zijn geweest, dit jaar een winst van cir ca tien miljoen gulden te zullen maken. zich ernstige zorgen maakt over de mogelijkheid dat zij een doorslag gevend deel van hun inkomsten zouden moeten missen. Tijd schrift-uitgevers adverteren in de vakbladen van de tabaksindustrie om de grote, glimmende, soms dubbele pagina's in de fraaiste kleurendruk, die roken verbinden met ontspanning, seksualiteit, ma cho, met en zonder de verwijzing in een klein hoekje, die op verpak king van sigaretten verplicht moet worden vermeld: roken is gevaar lijk voor de gezondheid. Voor geen produkt wordt meer geadverteerd dan voor sigaretten. Volgens de federale commissie die toeziet op handelspraktijken, was daarbij in 1983 ruim 2,6 miljard dollar in het geding. In 1984 besloe gen de advertenties voor tabaks- produkten bijna een tiende van het totale advertentie-inkomen van tijdschriften en een honderdste van dat van kranten. Maar bij de twintig tijdschriften met de groot ste oplage maken advertenties van de tabaksindustrie twintig tot der tig procent uit van het advertentie- inkomen. Onderzoeken van de Washington Post onder andere hebben uitge wezen dat in tijdschriften die geen tabaksadvertenties meenemen, veel meer op het gevaar van roken wordt gewezen dan in tijdschriften die de advertenties wel plaatsen. Bovendien zouden in advertentie- supplementen op het gebied van de gezondheid in Time en News week, bijvoorbeeld, de teksten te gen roken aanmerkelijk zyn be kort. Meestal geldt daarbij een strikte scheiding tussen de redacties en de commerciële afdelingen. Media deskundigen voorspellen dat een verbod van advertenties voor siga retten, sigaren, snuif, pruimtabak en wat dies meer zij, ook de redac tiebudgetten ingrijpend zal bein- vloeden en dus ook de kwaliteit van de berichtgeving. De feministe Gloria Steinem, hoofdredactrice van het tijdschrift Ms., windt er geen doekjes om: als haar blad geen sigarettenadvertenties op neemt, kan het de publikatie wel staken. Acties bij erstoverslag voortgezet ROTTERDAM (ANP) - Bij ertso verslagbedrijf ECCV in Europoort is de dagploeg vandaag niet aan het werk gegaan. Ook de avond ploeg van het Ertsoverslagbedrijf Europoort CV onderbrak gister avond het werk. Door die staking moest het schip Castpolarbear, dat juist voor de prikactie werd afge meerd, wachten met lossen tot de nachtploeg van EECV in dienst kwam. Deze ploeg werkte wel ge- Met de staking protesteren de werknemers tegen het afbreken van de cao-onderhandelingen by het bedrijf. Het cao-conflict by het ertsoverslagbedrijf lykt muurvast te zitten. Zowel de vervoersbond FNV als de werkgeversorganisatie SVZ is te onwrikbaar in het stand punt om nog meer water bij de wijn te doen. Het conflict draait vooral om arbeidstijdverkorting en de financiering daarvan. Volgens J Katgerman van het gemeentelijk havenbedryf, die als waarnemer de onderhandelingen heeft bijgewoond, ligt er tussen de eisen van de bond en het bod van de werkgevers een verschil van "slechts" 0.6 procent van de in to taal 0,9 procent beschikbare loon ruimte. Katgerman verwacht dat de gemeente zich de komende da gen opnieuw met het conflict zal gaan bemoeien. Ruim vijftig werknemers van Van Gend en Loos in Tiel hebben vaochtend vroeg ook het werk neergelegd uit protest tegen de voorgenomen sluiting van de be steldienst van Van Gend en Loos. De poort van de vestiging werd ge blokkeerd. De opheffing van de be steldienst is onderdeel van een reorganisatie van de niet-rendabe le onderdelen- van Van Gend en Loos. De onderhandelingen over een cao voor het beroepsgoederenver voer zijn gisteravond laat na vele uren afgebroken. Zij worden van avond voortgezet. Volgens een woordvoerder van de vakbonden zit er enig schot m de onderhande lingen, maar hy zei te betwijfelen of er vanavond al een akkoord kan worden bereikt.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9