Hoezo optimisme over Afghanistan? Huting: Wij laten onze zwarte broeders niet vallen Maandag wordt VN-overleg over Afghanistan hervat Na PSP-congres links vrouwenkwartet met solozangeressen? VRIJDAG 13 DECEMBER 1985 PAGINA 17 Een leuk bedragje, 342 miljoen Amerikaanse dollar ofwel ruim een miljard gulden, hebben de Verenigde Staten dit jaar be steed aan ondersteuning van het islamitisch verzet in hun strijd tegen de Afghaanse rege ring van Babrak Karmal. Die miljoen dollar per dag hebben het leven van de Russi sche soldaten in Afghanistan er niet vrolijker opgemaakt. De niet aflatende stroom van wa pens en munitie die via 'de Pa kistaanse grens ondanks mas sale corruptie het land bereikt, misten hun uitwerking niet. Het aantal Russische slachtof fers van de nu al tien jaar du rende Afghaanse burgeroorlog wordt door de Amerikanen ge schat op negenduizend doden en 16.000 gewonden. door Leo Maat Cijfers over de oorlog zijn alle zeer betrekkelijk. De Pakis taanse president Zia Ul-Hacq beweerde onlangs in de Was hington Post dat het aantal slachtoffers aan Russisch/Af ghaanse zijde zestig- tot zeven tigduizend man bedroeg. Hij maakte geen onderscheid tus sen doden of gewonden, noch tussen Russische en Afghaanse militairen. Als je Afghaanse verzetsleiders moet geloven, dan zijn de verliezen aan de Russen en het regeringsleger nog vele malen groter. Hoe het ook zij, de Russen lij den pijnlijke verliezen in men sen en materieel. De kosten van de oorlog zijn voor Moskou bij zonder hoog. Berichten over de ellende in Afghanistan worden in de Russische media niet lan ger geheel verzwegen. Reden genoeg om te praten over een politieke oplossing van het conflict-Afghanistan. Dat gesprek is al jarenlang, sinds juni 1982, achter gesloten' deuren gaande. Onder auspi ciën van de Verenigde Naties praten de Pakistaanse minister van buitenlandse zaken Khan en zijn Afghaanse ambtgenoot Dost met elkaar. Nou ja, praten. Een VN-bemiddelaar rent als een postilion d'amour van de ene kamer in een Zwitsers op trekje naar de andere om de boodschappen over te brengen. Maar de liefde tussen beide partijen is niet groot genoeg. Het Pakistaanse bewind van de dictator Ul-Hacq weigert de re gering van Afghanistan te er kennen. Tot dusver zijn de VN-be- moeienissen zonder resultaat gebleven. Afghanistan eist di recte besprekingen met het zich islamitisch afficherende, pro-westerse buurland Pakis tan. Pakistan eist een helder tijdschema voor de terugtrek king van de Russische troepen. Neutraal Aanstaande maandag begint in Genève de zoveelste ronde van dit VN-overleg. Het overleg is vooral een test van de vorige maand gehouden topontmoe ting tussen Reagan en Gorbats- iov. Na deze top verklaarde de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Shultz dat 'Gorbatsjov enige aanwijzin gen gaf dat hij bereid was om ?en schema voor terugtrekking van de troepen te bespreken". "Ik geloof dat hij enkele inte ressante en enigszins afwijken de dingen te zeggen had over Afghanistan", aldus Shultz, die zei dat de VS het idee van een neutraal Afghanistan onder steunen. Met enig optimisme wordt de nieuwe overlegronde daarom tegemoet gezien. Het bemidde- lingswerk van Diego Cordovez, Dnder-secretaris-generaal van ie VN, heeft in elk geval geleid tot overeenstemming over de terugkeer van de honderddui zenden Afghaanse vluchtelin gen, die nu in Pakistan verblij ven, stopzetting van de buiten- andse hulp aan het islamitisch verzet en internationaal toe zicht op uitvoering van het ak soord. Maar zonder erkenning van iet bewind in Kaboel enerzijds m zonder terugtrekking van de Russische troepen anderzijds is 2en akkoord voor beide partij en onaanvaardbaar. Het is de vraag of deze barriè res kunnen worden genomen, nadat Reagan en Gorbatsjov el kaar in Genève voor een knap pend haardvuur van hun goede bedoelingen hebben trachten te overtuigen. Het gaat immers om de vraag hoe de toekomst van Afghanistan zich zal ont wikkelen als beide grootmach ten hun daadwerkelijke steun aan de vechtende partijen stop zetten. Zal de regering van Babrak Karmal zonder de steun van de Russische tanks in de straten nog dezelfde dag vallen, zoals een verzetsleider beweerde? Of zullen de 'reactionaire bandie ten' zonder de overdosis Ame rikaanse dollars snel hun laat ste kruit verschieten, zoals de Afghaanse regering volhoudt? Deze vragen zullen in het Kremlin en het Witte Huis te gengesteld beantwoord moeten worden om tot een akkoord te kunnen komen. Als beide grootmachten geloven in hun eigen propaganda zullen bei den geloven dat zij met een der gelijk akkoord hun doel berei ken, de instandhouding respec tievelijk de val van het bewind- Karmal. Want daar gaat het uiteinde lijk om. Niet zozeer om de fi guur van Karmal, maar wel om de kleur van de regering in Ka boel. De huidige regering zal, als zij zich zelfstandig kan handhaven, de vriendschappe Afghaanse verzetstrijders worden opgebracht door het Afghaanse regeringsleger. <fotoTass/AP» lijke betrekkingen met de Sow- jet-Unie niet verbreken. De ideologie van de regeringspar tij is de ideologie van Moskou. Ontwikkelingshulp De economische samenwer king tussen Kaboel en Moskou was al voor de Russische in menging in 1979 van groot be lang voor het onderontwikkel de land en is dat nog steeds. Dat is ook een van de meest steekhoudende punten van kri tiek op de VS, dat de Amerika nen vóór 1979 nauwelijks enige belangstelling voor het straat arme land hadden, dat de wes terse ontwikkelingshulp voor namelijk uit Europa, met name West-Duitsland kwam, en dat de Amerikanen pas met hun dollars over de brug kwamen op het moment dat er op Russi sche soldaten geschoten kon worden. Het heeft er daarom veel van weg dat het doel van de Ameri kanen kortzichtig is: de Russen verdrijven uit Afghanistan en met hen de regering-Karmal. Maar wat de Amerikanen zich voorstellen bij de toekomst, bij een neutraal Afghanistan is ui terst ondoorzichtig. Weliswaar had VS-ambassa- deur bij de Verenigde Naties Walters het over zelfbeschik king van het Afghaanse volk, maar als het om de onderhan delingen gaat hoor je weinig daarover. De kans dat Moskou instemt met vrije verkiezingen naar westers model is uit histo risch oogpunt bijzonder klein. Het zal daarom gissen blijven naar de politieke voorkeur van het Afghaanse volk, ook al claimde leider Hekmatiar van de verzetscoalitie 'Islamitische Eenheid van Afghaanse Heilige Strijders' onlangs in New York dat zijn groepering de volledige steun van de Afghaanse natie ondervindt en de enige echte vertegenwoordiger van het land is. Diezelfde Hekmatiar ver klaarde doodleuk wat verzets leiders al jaren achtereen bewe ren, namelijk dat hij absoluut zeker is de oorlog te winnen. En passant eiste hij directe on derhandelingen met Moskou en de volledige en onvoorwaar delijke terugtrekking van "de 230.000 man sterke Russische troepen". Een aantal dat zelfs het Pentagon, toch niet vrij van een neiging tot overdrijving, bij lange na niet noemt. Gewoon lijk houden westerse schattin gen het op 115.000 Russische soldaten. Rivaliteit Zolahg verkiezingen achter wege blijven, zal de vraag wie namens het volk regeert on beantwoord blijven. In elk ge val zal de gewelddadige strijd om de macht in Afghanistan voortduren, ook na een even tuele terugtrekking van de Russen. Als het islamitisch ver zet erin slaagt de macht over te nemen, zal er inderdaad een neutraal Afghanistan ontstaan: anti-Russisch en ironisch ge noeg ook zeker niet pro-Ameri kaans, zo blijkt uit uitlatingen van rebellenleiders. De onderlinge rivaliteit tus sen de zeer verschillende isla mitische verzetsgroepen zal weer de kop opsteken. De ver zetsgroepen die nu onder in vloed van het verschijnsel ge meenschappelijke vijand en onder druk van de Amerikaan se hulpverleners zijn verenigd in de genoemde coalitie, zullen elkaar naar het leven staan. De collaborateurs met de vij and zullen zich voor islamiti sche gerechtshoven moeten verantwoorden en de islamiti sche wet zal heersen. Veel land hervormingen zullen ongedaan worden gemaakt, de stamhoof den herkrijgen hun oude macht en rijkdom en elke door het re- gime-Karmal in gang gezette modernisering zal ongedaan worden gemaakt. De positie van de Afghaanse vrouw is een hoofdstuk apart. Het behoeft weinig voorstel lingsvermogen om te beseffen, dat de wereld van de Afghaan er na de val van Karmal er verre van rooskleurig uit zal zien. Zelfbeschikking is wel het laat ste wat hen te wachten staat. Net zomin als de communisti sche staat is de islamitische staat geneigd zichzelf ter dis cussie te stellen. Uit oogpunt van waarden als democratie en vrijheid is het een raadsel welke overwinning de Amerikanen in Afghanistan denken te kunnen behalen. Met enig cynisme zou je kunnen vaststellen dat de Amerikanen uit een oogpunt van louter anti- communisme er het meest bij gebaat zijn de bittere strijd in Afghanistan zo lang mogelijk in stand te houden, omdat de kosten van een voortdurend conflict voor de Russen het hoogst zijn. DEN HAAG - De spanning bij de kleine linkse partijen stijgt met de dag. De PSP houdt morgen haar congres en dat is niet alleen van doorslaggevende betekenis voor de pacifistisch-socialisten zelf, maar ook voor PPR, CPN en mis schien zelfs wel voor de EVP. Im mers, de lijsttrekker die de PSP- afgevaardigden morgenavond in Wijk aan Zee zullen kiezen, bepaalt voor een belangrijk deel de toe komst van heel klein links. Wordt het de huidige fractievoor zitter Fred van der Spek, dan is sa menwerking met de andere splin ters voorlopig van de baan. Wordt het tegenkandidaat en kamerlid Andrée van Es, dan is de bunde ling van krachten een stap dichter bij gekomen. Dat is in een notedop de keuze waarvoor de PSP dit weekend staat. door Erik van Venetiën Enkele PSP-fractiemedewerkers konden de uitslag van de stem ming blijkbaar niet afwachten. Vo rige week hielden zij een - redelijk gespreide - enquête onder ruim dertig van de 120 afdelingen, goed voor ongeveer eenderde van de stemgerechtigde congres-afgevaar digden. De uitslag laat niets aan duidelijkheid te wensen over. Van Es laat met zeventig procent van de stemmen rivaal Van der Spek en 'compromis-kandidate' Titia Bos ver achter zich. De zenuwachtigheid over de toe komstige leiding van de partij vindt zijn directe aanleiding in het congres van de pacifisten van afge lopen juni. Het congres besloot toen met een nipte meerderheid van 50,8 procent de deur naar sa menwerking met de andere kleine linkse partijen voorlopig op slot te doen. De uitspraak betekende een overwinning voof Fred van der Spek en een klap in het gezicht van de 'samenwerkers', onder wie de kamerleden Van Es en Wilbert Wil- lems. De laatsten twijfelden toen nog over de vraag of ze voor hun partij na de verkiezingen van mei 1986 een kamerzetel wilden bezetten. Totdat Andrée van Es zich half ok tober opwierp als tegenkandidaat voor van der Spek in de strijd om het lijsttrekkerschap. Beide riva len hebben aangekondigd niet als Levensbelang Volgens Van Es is klein-linkse samenwerking van levensbelang. Zij wil haar partij, die in de opinie peilingen op lichte winst staat, be wegen af te stappen van het 'ideo logisch bordes'. De PSP moet af zien van een blauwdruk van de nieuwe samenleving en moet luis teren naar wat er leeft bij de basis: de vredesbeweging, de vrouwen beweging en de atv-beweging (atv staat voor arbeidstijdverkorting). Op die terreinen zijn de overeen komsten tussen de kleine linkse partijen groter dan de verschillen, meent Van Es, die graag verwijst naar het succes van die samenwer king op gemeentelijk niveau. Ruim tachtig procent van de gemeenten (waaronder bijna alle grote steden) kennen bij de raadsverkiezingen in maart een gecombineerde lijst van PSP, PPR en CPN. Van der Spek moet die ontwik keling welhaast met lede ogen aan zien. De huidige leider van de drie koppige fractie (vandaag, vrijdag de dertiende, is hij 62 geworden) is niet bereid tot compromissen die het pacifisme en het socialisme van de PSP aantasten. Samenwer king wijst hij dan ook onomwon den af. •De 32-jarige Van Es heeft sinds de aankondiging van haar kandi datuur gezegd het juni-besluit van haar partij niet te zullen terug draaien wanneer het congres haar als lij staan voerster kiest. Een geza menlijke lijst voor de Tweede-Ka merverkiezingen is dus uitgeslo ten. Wel zal Van Es het contact met haar collega-kamerleden Ina Brou wer (CPN) en Ria Beckers (PPR) verstevigen. Voorlopig wil zij tij dens de verkiezingscampagne op hoofdpunten een soortgelijk ver haal gaan houden en dat verhaal zoveel mogelijk voortzetten in de Tweede Kamer. Communisten Brouwer en Beckers zijn voor stander van een veel verdergaande samenwerking, maar zien zich op dat punt geblokkeerd door het ju- ni-congres van de PSP. CPN-frac- tievoorzitter Brouwer pleegt nogal eens met een congresbesluit te zwaaien waarbij de communisten zich hebben uitgesproken voor een gezamenlijke lijst en een program ma op hoofdpunten voor alle linkse partijen, dus ook voor de PvdA. Dat besluit heeft de CPN geen goed gedaan. De 'echte com munisten' zijn uitgetreden en heb ben zich verenigd in het Verbond van Communisten in Nederland (VCN); de CPN staat al maanden op één kamerzetel in de opiniepei lingen (nu nog drie zetels). Ook de PPR ziet het zeteltal (twee plus de 'aangewaaide' Stef Dijkman) teruglopen in de opinie peilingen. Fractieleider Ria Bec kers gaat dan ook onverdroten voort in het ijveren voor linkse sa menwerking. Zij roept al jaren te gen iedereen die het maar horen wil, over de Regenboogfractie: een fractie van alle linkse partijen en andere groepen die zich daarbij willen aansluiten, waarbij de sa menstellende delen echter wel hun identiteit behouden. Er heerst in de kleine progressie ve gelederen onenigheid over de positie van de EVP, door het enige fractielid Cathy Ubels eens om schreven als een 'tehuis voor alle kritische christenen'. Ria Beckers kan de EVP prima inpassen in haar 'regenboog', maar de PSP'ers is het politiek evangeiisme een gru wel. Brouwer, Beckêrs, Ubels en, als de peilingen uitkomen, Van Es. Dit viertal zal klein links zo mogelijk in alle verschijningsvormen pre senteren in de campagne. Maar zelfs als er onderlinge afspraken kunnen worden gemaakt, zal het vrouwenkwartet het voorlopig toch moeten hebben van de kwali teiten van iedere solozangeres af zonderlijk. "De enige mogelijkheid om de apartheid in Zuid-Afrika weg te krijgen is een totale economi sche boycot. Als het Westen dat middel als één man zou toepas sen, was het snel gebeurd met de apartheid. Ik zal het nog sterker zeggen: als er morgen een totale economische boycot komt, is het over een week met de apartheid afgelopen". Woorden van ds. H. Huting, voorzitter van de Nederlandse hervormde synode, in een ge sprek met een GPD-verslagge- ver. (Bij deze Gemeenschappelij ke Pers-Dienst is ook het Leidsch/Alphens Dagblad aan gesloten). De dominee staat deze dagen nogal onder kritiek omdat hij - na een kerkelijke conferen tie over Zuid-Afrika in Zimbab we te hebben bijgewoond - ker kelijke steun aan eventueel ge wapend verzet tegen de apart heid niet uitsloot. Huting is er vast van overtuigd, dat die totale boycot de laatste kans is om te voorkomen dat er een geweldda dig eind aan de apartheid komt. "Ik zou dat diep betreuren, want dan vallen er onschuldige slachtoffers. Trouwens, bij een totale economische boycot val len er ook slachtoffers. Maar dat gebeurt nu óók. Daarom hebben de leiders van de zwarte kerken ons gevraagd, de politiek bij ons in Nederland duidelijk te maken dat die boycot er moet komen". Maar vragen die kerken dan feitelijk niet om chaos? Huting: "Dat weten ze heel goed en tóch kiezen ze ervoor, omdat het zó niet verder kan. Bisschop Tutu zei het nog tegen me, dat zijn zwarte broeders en zusters lijden onder het regime. Wij hebben gemakkelijk praten, maar het zijn hün familieleden die worden opgepakt". En als dat middel niet helpt? Huting: "De apartheid moet bestreden worden met vreedza me middelen zolang dat kan. Ik hoop, dat de blanken nu einde lijk eens met de zwarten om de tafel gaan zitten en hen als mede mensen erkennen. Dan is er nog kans op een oplossing. Maar als ze dat niét doen, kan er een mo ment komen dat gewapend ver zet de enige mogelijkheid is. Dan zullen wij de zwarte bevolking blijven steunen. Ik ben geen voorstander van geweld, maar als er niets anders overblijft, dan laten we onze zwarte broeders niet vallen". Daarmee zou uw kerk wapen geweld sanctioneren? Huting: "Als allerlaatste moge lijkheid om de apartheid kwijt te raken, ja. Zoals het nü gaat, kan het niet langer". Is dat wel een 'bijbelse' oplos sing? Huting: "Geweld is geen oplos sing die spoort met bijbelse no ties zoals 'Zalig zijn de vredes tichters'. Ook niet met Romeinen 13, waarin onderdanigheid aan de overheid wordt verlangd. Maar er is ook Openbaring 13. Daar gaat het over het beest uit de afgrond. De staat kan verwor den tot iets demonisch. De Zuid- afrikaanse regering is het beest uit de afgrond. Of vindt u het niet beestachtig om een kind van 7 jaar 50 dagen in de gevangenis te stoppen omdat het heeft gede monstreerd?" Zouden dan niet méér landen met boycot moeten worden aan gepakt? De Sowjet-Unie bijvoor beeld? Huting: "Dat zou niet helpen, want Rusland heeft bijna alles zelf aan grondstoffen en minera len. De Russische heersers zijn inzake de mensenrechten schur ken, maar ik durf niet te zeggen, dat, zoals in Zuid-Afrika, het overgrote deel van de bevolking in de Sowjet-Unie tegen het regi me is". Dan wordt ds. Huting op vallend bedachtzaam: "Nee, dat zou ik niet durven zeggen. Ik weet dat niet". Misschien zou zo'n boycot al leen al op z'n plaats zijn vanwe ge Afghanistan. Huting (aarzelend): 'Ik weet niet of zo'n boycot wel lukt, of iedereen wel meedoet". Maar zou bij de kerk de inten tie aanwezig zijn om zich ook in dat geval voor een totale boycot uit te spreken? Huting: "Ik weet niet of we daartoe zouden kunnen beslui ten. We zouden er eens over kun nen nadenken". Afscheid. Dr. Walter Goddijn heeft vandaag afscheid genomen als hoogleraar in de sociologie van kerk en godsdienst aan de theologische faculteit in Tilburg. Zijn afscheidscollege had als ti tel: 'Variaties in kerkelijk leider schap'. Sprekend over het collegiale bestuur van de kerk (de paus sa men met alle bisschoppen) zei Goddijn, dat de bedoeling van het concilie om de positie van de bisschoppen te herstellen niet is verwerkelijkt. Hun persoonlijke verantwoordelijkheid gaat ten onder in bureaucratische struc turen en in goed voorbereide en gladgestreken documenten van adviseurs. "Daardoor wordt de collegiali teit in feite teruggebracht tot har telijkheid onder elkaar, zonder dat bisschoppen in synodes of andere verbanden kritiek op paus en curie laten horen en dur ven verdedigen". De franciscaanse priester Wal ter Goddijn (in 1921 in Leiden ge boren) is van 1972 af hoogleraar in Tilburg geweest. Hij is secreta ris van de 'Mariènburg-vereni- ging', die ijvert voor vernieuwin gen binnen de Rooms-Katholie- ke Kerk in Nederland. Naam. De rooms-katholieke parochie in Dordrecht-Zuid wordt met ingang van 1 januari naar Titus Brandsma (onlangs in Rome zalig verklaard) genoemd. Bisschop Bar van Rotterdam heeft de naamsverandering goedgekeurd. De parochie be staat sinds 1959. Kerkhoven. De Evangeli sche Kerk in Noord-Duitsland gaat richtlijnen uitgeven voor het milieuvriendelijk maken van de meer van 700 kerkelijke kerk hoven in Sleeswijk-Holstein en Hamburg. Een kerkhof - 'ecolo gische rustplaats voor bedreigde dieren en voor planten' - moet in het vervolg zoveel mogelijk met uitsluitend biologische bestrij dingsmiddelen en organische mest worden bewerkt. Het kerkbestuur verwacht daarvan, dat het aantal inheemse bomen en struiken flink zal toe nemen en dat vogels en bijen er meer voedsel vinden. De gras perken mogen maar twee tot drie keer per jaar worden gemaaid en de gevallen bladeren in de herfst mogen niet radicaal worden weg- geharkt. Ook het gebruik van plastic wordt aan banden gelegd. Op één kerkhof in Sleeswijk-Hol stein, met jaarlijks ongeveer 4000 begravingen, wordt per jaar meer dan 2 ton plastic afval van kransen en rouwversieringen op gehaald.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17