Weg vrij voor terugkeer coach Bakker 'Kasparov is emotioneler' Van Himst ligt eruit Geslaagde coinbiiie Cazemier Akkoord met sponsors Sosonko over kampioen: Oostenrijkse skister ligt nog in coma John McEnroe wordt vader VRIJDAG 13 DECEMBER 1985 SPORT PAGINA 13 LEIDEN - De terugkeer van Ge- van Vriesekoops suikeroom. „Er is rard Bakker bij de Nederlandse Ta- voor ons nu een ideale situatie ont- feltennisbond is aanstaande. Nu de staan. Spelers en trainer van Avan- bondssponsor en geldschieters van ti maken voor ons bij internationa- de clubs deze week tot een ak- le wedstrijden reclame. Andere koord zijn gekomen, kan niets een sponsors kunnen ook meedoen, ze verbintenis tussen de Leidenaar en moeten dan wel meebetalen", de mTB meer verhinderen. De overeenkomst tussen de geld ig bh ,]Se" schieters moet nog worden voorge- ker en de Bond was de ruzie, die legd aan de NTTB verwacht was ontstaan nadat het twee maan- wordt evenwel d t de bond zijn f eeett aan da nieuwe plannen. Dat ging met Valkencourt, te- biedt Piet Römgens, voorzitter van vens sponsor van de eredmsieclub de topsportcommissie, de moge- k v?£en,swaard- Dat zette kwaad Iijkheid onderhandelingen £et Die ^irelgden hun uftw-riationafs Gerard Bakker te ha™Penenen. niet af te staan, als er geen regeling Vorige maand voerde het tweetal zou worden getroffen over de wijze reeds een bespreking met de terug- waarop reclame bij internationale keer van de Leidenaar bij de NTTB wedstrijden werd gevoerd. als enige agendapunt. Het werd Vooral Dextro drong aan op een Römgens toen al duidelijk dat herziene regeling omdat de geld- Bakker de functie van vrouwen- schieter van Avanti niet graag zag coach wil bekleden, mits wordt dat een ander met Bettine Vriese- voldaan aan zijn verlangens. „Want koop in het buitenland ging 'pron- ik wil er geen geld op toeleggen, ken'. De bondssponsor bleek be- zoals in het verleden is gebeurd", reid tot overleg, maar eiste wel dat bet Bakker zich ontvallen, de tegenpartij financieel over de Piet Römgens hoopt dat hy en brug kwam. Na weken van onder- Bakker 20 s di ^ogelijk alle handelen werd er gisteren een ak- looien heb"ben gladstreken, koord bereikt. „We hebben allebei Voor de grote toernooien (Top 12 water btj de wijn gedaan aldus eind januari) wil de opvolger van Job van Hardeveld, woordvoerder Egbert Welsink de vroUwen van een coach voorzien. Die functie wordt nu bekleed door supervisor Jan Vlieg, die ook de mannen on der zijn hoede heeft. Omdat Vlieg die taak niet met zijn werk kon combineren, pleitte hij voor de te rugkeer voor Gerard Bakker. Anderlecht-trainer Pol van Hinst kan zijn koffers pakken. Hij Lippens (links) is zijn tijdelijke opvolger. HILVERSUM (GPD) - Over weinig mensen zal de laatste tijd zo suggestief zijn geschreven als over de nieuwe we reldkampioen schaken Garri Kasparov, die morgen in Ne derland arriveert voor een tweekamp over zes partijen te gen Jan Timman. Kasparov werd in het Westen gebombar deerd tot een soort dissident, een nieuwe held, die een einde maakte aan het tijdperk van de starre Karpov. Daar bij kwamen ook nog eens de soap-opera-achtige verhalen over de rol die Kasparovs moeder speelt en de berichten waarin de leeftijd van de wereldkampioen (22) in twijfel werd getrokken. Genoeg stof om de grootmeester uit Ba koe tot een kleurrijke figuur te maken. dachte van de westerse journalis- ROB ONDERWATER BRUSSEL (GPD) De Belgische voetbalkampioen Anderlecht heeft gisterdagmiddag trainer Pol van Himst ontslagen. Als zijn mogelij ke opvolger wordt de Nederlandse oud-international Arie Haan ge noemd, die nu nog trainer is van eerste-divisieclub FC Antwerp. Als reden voor het ontslag van Van Himst, zelf langdurig Ander- lecht-speler en record-internatio nal voor de Rode Duivels, werd gisteren door Anderlecht-voorzit- ter Michel Verschuuren gegeven „dat het nodig was om de club en de ploeg in de toekomst voor pro blemen te vrijwaren". „We hebben in schoonheid afscheid genomen", aldus Verschuuren. Van Himst (42) stond bij Ander lecht onder contract tot medio 1987. Voor deze anderhalf jaar heeft het bestuur met hem een fi nanciële regeling getroffen, maar tussen beide partijen is afgespro ken verder geen mededelingen te doen. Het is echter bekend dat Van Himst de laatste tijd niet goed meer lag bij de selectie en niet meer in staat zou zijn geweest de spelers te motiveren. Dat heeft on getwijfeld ten grondslag gelegen aan de tegenvallende prestaties van de kampioensploeg. Dat klinkt misschien vreemd, omdat Anderlecht nog altijd twee de op de ranglijst van de eerste di visie staat, met slechts twee pun ten achterstand op leider Club Brugge. Maar de moeizame wijze waarop Anderlecht de laatste we ken de punten bijeenspeelt is aan veel kritiek onderhevig. Van Himst is driejaar trainer van Anderlecht geweest, waar hij volgd door de huidige hulptrainer Martin Lippens en jeugdtrainer Jean Dockx, beiden ook oud-spe lers. Maar in Brussel doet het hard nekkige gerucht de ronde dat Arie Haan van Antwerpen naar Brussel zal komen. Woensdag, dus nog voor het ontslag van Van Himst de finitief werd, zou Haan al een prin cipe-overeenkomst hebben bereikt met Anderlecht-baas Constant Vandenstock. De overgang van Haan hoeft niet veel problemen op te leveren, omdat Haan daar nooit een contract heeft getekend en 1982Cwer(T binnengehaald' als'op- op basis van mondelinge UKENUBLE (AFP/Ktr) - De ne gentienjarige Oostenrijkse skister Christina Putz, die gisteren tijdens de eerste wereldbeker-afdaling in Val d'Isere ernstig ten val kwam, ligt nog steeds in coma in een zie kenhuis in Grenoble. Putz verloor aan het einde van de ruim twee ki lometer lange afdaling, die werd gewonnen door de Westduitse Mi- chaela Gerg, de controle bij een versmalling in het parcours. Op dat moment had ze een snelheid van tegen de honderd kilometer per uur. Ze liep bij de val op de ijzige piste ernstig hoofdletsel op en een LEIDEN - Wanneer Steven Spielberg zijn camera's gister- p"fhe™kopter°naarahet^rijnhuis av0.nd in het zwembad De Zijl had opgesteld, was de top- gebracht en later opgenomen op de regisseur goedkoop aan een kassucces geholpen. De wa- afdeling intensive care neurochi- terpolo(beker)wedstrijd De Zijl/LGB-AZC bood immers rurgie. Tijdens het vervoer daar alles wat het grote publiek in de filmzalen 'vreet': vecht- seTwelVp efkeritV4kelfenS Partijen, heetgebakerde toeschouwers, een spannend sco- Officials verklaarden dat het on- reverloop met uiteindelijk een onverwachte winnaar in de geluk niet te wijten was aan de toe- slotseconden van de 'rolprent'. Niemand hield in de laatste stand van de piste. „Het had overal minuut bij een 6-7 stand voorAZC nog rekening met een lei deeoosetenhjkseend!meescoanch Leidse ze§e' maar de thuisploeg gaf het scenario een zéér Georg Zirknitzer. „Ik laat de ande- verrassende wending: 8-7 winst en kwalificatie voor het laatste bekerkwartet. volger van de Joegoslaaf Tomaslav Ivic, die ooit ook Ajax trainde. Met ter Eddy Wauters heeft al fel gerea geerd op een overgang van Haan naar Anderlecht. Wauters leeft al een"keer"de ÏÏÈFA-Cupfinale,en jaren in onmin met Vandenstock. werd bovendien landskampioen. Dit jaar bereikten de 'paarsen' met Anderlecht-voorzitter Verschuu- i wilde geen mededelingen doen zeer veel moeite de derde ronde over de kandidatuur het Europa-Cup-I-toernooi. Van Himst wordt tijdelijk opge- zijn volgens hem diverse kandida ten voor de post. In hoeverre de tot in het Westen doorgedrongen verhalen op waar heid berusten blijft voorlopig een open vraag. Want hoewel dagelijks talloze experts verklaringen trach ten te vinden voor hetgeen zich in de Sowjet-Unie afspeelt, slaagt men er achter het IJzeren Gordijn tamelijk goed in het nieuws slechts mondjesmaat te laten uitlekken. Russische sportlieden in het bui tenland krijgen niet zelden een zwijgplicht opgelegd of worden door een team van begeleiders 'be schermd' tegen iedere vorm van kapitalistische invloed. Wat er fei telijk op neerkomt dat zij buiten bereik van de media worden ge houden. De Nederlandse grootmeester van Russische afkomst Genna So sonko kan omdat hij nog steeds re delijk op de hoogte is van het door zijn voormalige landgenoten ge hanteerde systeem een tipje van de geruchtensluier rond Kasparov op lichten, al is hij in dat opzicht ook niet alwetend. Vaststaat volgens hem wel dat de mythevorming rond het 22-jarige (laten we het daar voorlopig nog maar op hou den) schaakfenomeen vooral een gevolg is van het feit dat de wens nogal eens de vader is van de ge- teamleden de vrije keus of zij willen starten. Ik verwacht echter dat ze gewoon meedoen". ADVERTENTIE Waterpolowedstrijd ZIJL LGB - A.Z.C. zaterdag 14 december Aanvang 19.15 uur. Zwembad de Zijl Aangeboden door MERCASOL. INGLEWOOD (UPI) - Het moet hem zwaar zijn gevallen, maar John McEnroe heeft gisteren in Inglewood voor de eerste keer inlichtingen gegeven over zijn privé-leven. De me dedeling kwam dan wel niet als een donderslag bij heldere hemel, maar was toch verras send. „Ja, ik word vader. Ta- tum is zwanger". De nummer twee van de tenniswereld maakte het nieuws, dat eerder deze week al was uitgelekt in een Amerikaanse dagblad, met een zuur gezicht bekend. „Het is belachelijk dat mijn moeder gebeld wordt door een krant met de vraag of het klopt dat Tatum zwanger is. Ik heb niet eens de kans gekre gen het haarzelf te vertellen". Tijdens de persconferentie voor een demonstratie-duel te gen zijn landgenoot Jimmy Connors deed McEnroe ander maal een uitval naar de pers. „Het is echt om doodziek van te worden. Zoals ook weer in deze zaak is gebleken, word ik constant geconfronteerd met dezelfde vragen en word ik ge citeerd door journalisten die mij niet hebben gesproken. Waarom zijn jullie niet ge woon geïnteresseerd in tennis. Is mijn privé-leven nou zo be langrijk Het ergert me bui tengewoon. Het is gewoon cri mineel". De Amerikaan liet weten nog geen datum voor zijn huwelijk met Tatum O'N eal te hebben vastgesteld. AZC-goalie Ruud Misdorp kon zich kennelijk niet met de regie verenigen, want op het moment dat Alex van Belkum na een heuse worstelpartij voor het Alphense doel voor de winnende Leidse tref fer zorgde, begon de poortwachter van het Nederlands waterpoloze- vental wild om zich heen te maaien met het lichaam van de doelpun tenmaker als doelwit. Inmiddels was Zijl-coach Jan-Evert Veer naar de plek des onheils gesneld om ex- ploeggenoot Misdorp tot kalmte te manen, maar hij kreeg als beloning een tik op zijn gezicht. Dat was ar biter Andy Hoepelman niet ont gaan en de oud-speler van HZC/de Robben stuurde de boomlange doelman zonder vervanging uit het water. "Ik heb op het strafformulier ge schreven", aldus Hoepelman, "dat Misdorp eerst wegens een overtre ding tegen Alex van Belkum voor 45 seconden uit het water moest, maar daarna definitief werd weg gestuurd wegens slaan van de Leidse coach". Die onsmakelijke actie zal de doorgaans sportieve Misdorp ongetwijfeld een fikse straf van de tuchtcommissie ople veren. Zich wellicht bewust van zijn foutieve gedrag weigerde de AZC'er na afloop elk commentaar en spoedde zich hoofdschuddend richting auto. Lang na afloop van de wedstrijd tastte Alex van Belkum in het duis ter over de aanleiding van het 'doorslaan' van Misdorp. "Ik heb niet eens gezien dat ik het doel punt heb gemaakt, want ik was on der water", verklaarde de oudste van het familietrio. "Toen ik boven kwam, had Misdorp het opeens op mij gemund. Ik weet niet waarom, want ik heb hem niet eens geraakt. Sterker nog, tussen hem en mij lag nog een Alphense speler". Boksbal De reden waarom Misdorp het gezicht van Jan-Evert Veer vervol gens als boksbalg uitzocht, is on duidelijk. Feit is wel is dat tussen het duo, vroeger samen actief bij Zian en AZC, bepaald geen vriend- - schappelijke band bestaat. "Als hij meent zich zo te moeten gedragen, moet hy dat weten", hield Veer zich op de vlakte. "Wat moet ik er verder nog op zeggen"? AZC-aanvoerder Eric Noorde- graaf was heel wat duidelijker in zijn commentaar. "Het gedrag van Misdorp is op geen enkele manier goed te praten. Slaan hoort niet bij sport, dit laat een nare smaak na". Dat deed ook de nederlaag in het Alphense kamp. "Een gelijkspel had de verhoudingen toch beter weergegeven", geloofde Noorde- graaf, die over de leiding van het duo Hoepelman/Janssen van der Laak niet was te spreken. Scores De Zijl: Edwin Redegeld (4), Hans Nieuwenburg, Arno van Winkel, Mark van Belkum en Alex van Belkum. AZC: John Jansen (2), Erik Noordegraaf (2), Gijs van der Leden (2), Arco Verboom. van der Laak. Het was de international onbe kend waarom de scheidsrechters een actie van Remco Pielstroom 30 seconden voor tijd bij 7-7 met een overtreding bestraften. Bij die stand was AZC geplaatst voor de volgende bekerronde, omdat bij een gelijkspel de uitspelende ver eniging automatisch verder bekert. Mede dankzij Elly Janssen, die Pielstroom affloot wegens 'leu nen', werd het voor de hand liggen de draaiboek gewijzigd. De Zijl kreeg balbezit met uiteindelijk de winnende Leidse treffer als gevolg. Lesje "Ik hoop dat wij hiervan een les je hebben geleerd", stak Noorde graaf de hand in eigen boezem. "Wij hadden die partij natuurlijk nooit meer uit handen mogen ge ven. Dit is toch ook een uitvloeisel i een Leids schot te keren. Later zou de doelman uit het water worden van de smalle basis die we hebben. We hebben toch te maken gehad met blessures en konden daarom niet met de voltallige selectie trai- De excuses poetsten de opmer kelijke zege van de thuisploeg niet weg. De Leidenaars leverden een prestatie van formaat en toonden zich vooral in mentaal opzicht on verzettelijk. Coach Veer wist voor af dat de instelling de doorslag zou geven. "Dat is altijd het geval met een bekerwedstrijd", oordeelde de Wassenaarder, "dan is het een kwestie van erop of eronder. Dit keer toonden de jongens hun goe de wil". "De overwinning wil echter niet zeggen dat we er al zijn", hief dé coach onmiddellijk de waarschu wende vinger. "We gaan vooruit, maar de ploeg is nog te oneven wichtig, er zijn teveel ups en downs. Vooral in uitwedstrijden gaat het nog niet naar behoren. Dat kun je in de play-offs straks niet hebben, dan moet er constant wor den gepresteerd". Vandaar dat Veer grote waarde hecht aan een overwinning in het competitieduel in het thuisbad morgen tegen ...AZC. "Ze moeten leren hetzelfde niveau te handha ven, in de nacompetitie straks mo gen ze ook niet wegzakken. Dus moeten ze zaterdag weer aan de bak. Reken maar dat AZC een mentale dreun krijgt als die ploeg wéér een pak slaag krijgt". De Zijl moet in staat worden geacht aan de eis van de opvolger van Rob Schouten te voldoen. Voorwaarde is wel dat de jongeren de vorm van gisteravond aan de dag leggen. Met name Edwin Re- degeld, Mark van Belkum en Hans Nieuwenburg heten zich van hun goede zijde zien. Het spel van de jongste Belkum-telg had de goed keuring van de op de tribunes ver toevende George Geurtsen. "Niet alleen hij, maar de hele ploeg moet ik eigenlijk een compliment ma ken. Een knap stukje werk", oor deelde de bondscoach. De lovende woorden gingen ech ter voorbij aan de inmiddels naar het clubhuis uitgeweken Leidse spelers. Daar draaiden ze de onge loofwaardige film nog eens terug. ROB ONDERWATER ten. Sosonko noemt een voorbeeld: „De mensen willen graag verande ringen. Dat geldt in alle opzichten. Kijk maar naar het tennis. Boris Becker wint Wimbledon en met een dicht de pers hem in overdre ven mate bepaalde eigenschappen toe. Omdat ze het zo graag willen, zien de mensen meer dan er eigen lijk valt te zien. En dat gaat ook op voor Kasparov". De rol van dissident en dwarslig ger die Kasparov zo snel toegewe zen heeft gekregen, is volgens So sonko duidelijk het gevolg van de uitspraken die de jongste wereld kampioen aller tijden in Westduit se en Joegoslavische kranten heeft gedaan. Kasparov uitte nog voor dat hij Karpov versloeg kritiek op de Wereldschaakbond en op zijn tegenstander. „En men is hier niet gewend dat een Russische schaker zo openhartig is. Maar vergis je niet. Karpov zal er ook weieens moeite mee hebben gehad. Alleen maakte hij dat nooit openbaar. Kasparov is veel emotioneler, mist de tact en de koelbloedigheid om zich gematigder uit te drukken. Dat is het verschil tussen die twee", aldus Sosonko. Die is er overigens wel van over tuigd dat - zoals buiten de Sowjet- Unie is gesuggereerd - Kasparov door het veroveren van de titel een machtspositie heeft gekregen. „Wanneer hij van Karpov had ver loren, dan zou hij zeer waarschijn lijk zijn gestraft voor zijn uitlatin gen in het Westen. Nu kan men hem niet veel maken. Binnen de Russische Schaakbond zullen wat verschuivingen plaatsvinden. Er zullen wellicht enkele mensen uit de Kasparov-clan bijkomen. Maar of dit nu betekent dat er ineens een geheel andere koers zal worden ge varen, waag ik te betwijfelen. Er komen wijzigingen, maar we moe ten afwachten of het veranderin gen ten goede zullen zijn". Schakers in de Sowjet-Unie zijn bevoorrechte burgers. Meer nog dan hun landslieden die andere sporten beoefenen. Sosonko: „Ijs hockeyers en voetballers zijn stin kend jaloers op de schakers. Die hebben namelijk nog veel meer privileges. Schaken staat hoog in aanzien in de Sowjet-Unie. Het land kent in dat opzicht een enor me traditie. Dat is gegroeid. Net zo als Nederland een paar eeuwen ge leden een grote schildercultuur kende. Vandaar dus dat een goede schaker al gauw in een uitzonde ringspositie komt. In Nederland zegt een grootmeesterstitel niet veel. In de Sowjet-Unie wordt daar enorm tegenop gekeken. Dat ver klaart mede de macht van iemand als Karpov en nu dus ook Kaspa rov. Die immers beiden zelfs de wereldtitel veroverden". Wat echter niet wil zeggen dat Kasparov volgende week in Hilver sum ongestoord kan doen en laten wat hij wil. Hij zal worden verge zeld door zijn secondant, de Hon gaarse grootmeester Adorjan, een tolk en een begeleider, Joeri Ma- medov. Wanneer deze laatstge noemde in het kielzog van Timman te vinden zou zijn geweest, dan was hij ongetwijfeld als manager of iets dergelijks betiteld. Als begelei der van Kasparov echter wordt hij als een KGB-achtig type be schouwd. Sosonko daarover: „Kasparov gaat voor het eerst als wereldkam pioen naar het Westen en wordt derhalve ook voor het eerst gecon fronteerd met een lawine van pu bliciteit. Dat zal hem wel tegenval len. En daartegen zal men hem wil len beschermen. Maar niettemin denk ik dat hij over een redelijke mate van bewegingsvrijheid zal be schikken. Meer dan, om maar eens een recent voorbeeld te noemen, prins Willem Alexander. Nee, ik weet echt niet of men in de Sowjet- Unie bang is dat Kasparov zal over lopen. Wat dat betreft zou je in principe iedereen kunnen wan trouwen. Zelfs Gorbatsjov". ADVERTENTIE AMSTERDAM (ANP) - Reglementair is ploegenspel in het marathon- schaatsen verboden. Op combines, rijden in andermans dienst, staat uit sluiting van de boosdoeners. In de praktijk weet de jury geen raad met het fenomeen. De overwinning van Lex Cazemier op de derde dag van de nationale marathonzesdaagse was een schoolvoorbeeld van ploegentak- tiek. De juryleden voelden zich echter niet geroepen in te grijpen. De zege kwam bij Lex Cazemier in goede handen terecht. De 26-jarige veehouder uit de de Groningse stip Den Hom was gisteren op de Jaap Eden-baan in Amsterdam vanaf het begin een van de actiefste rijders. Hij stelde zich volledig in dienst van zijn kopman Hilbert van der Duim, de leider in het klassement van de zesdaagse na zijn tweede en eerste plaats op de voorgaande dagen. Cazemier toonde zich op de derde dag voor de 3000 toeschouwers een superknecht. Hij hield de Fries constant uit de wind en verijdelde in zijn eentje vele uitlooppogingen van de concurren tie. Zo voerde hij zijn ploeggenoot in een machtige rush naar de twee koplopers Dries van Wijhe en Gerd Jakobs, die na 30 van de 109 ronden (42,195 kilometer) het sein gaven tot de beslissende demarrage. Het duo kreeg gezelschap van zes rijders: Jos Niesten, Wim Vos, Dries Kasper, Frans Boon en de twee ploegleden Cazemier en Van der Duim. In een drachtige samenwerking dubbelde dit achttal het peloton, dat veertig zijn tweëen waren ronden voor het einde op kansloze achterstand werd gereden. In de slotronden verdween alle subtiliteit uit het ploegenspel van Caze mier en Van der Duim. Van der Duim reageerde attent op de verwoesten de demarrages van dolle Dries, Cazemier hield het oog gericht op de rug van Jos Niesten. De overige vier waren door alle krachtsinspanningen niet meer in staat tot verrassingen. In gevaar kwam de zege voor de nationale kampioen op het kunstijs niet meer. Honderd meter voor de finish gooide hij de handen al los. In de sprint bewees Van der Duim zijn kracht door als tweede te eindigen. Dries Kasper werd derde. Kasper was na afloop de eerste om te wijzen op het ploegenspel. „Na tuurlijk werd er samengewerkt. Welke ploeg zou dat niet doen? Tegen die combinatie ben je bij voorbaat geklopt. Wordt het een sprint, wint Van der Duim. En wie achter Cazemier aangaat, verspilt zijn krachten voor de sprint". Ook Kees Poel, ploegleider van Dries van Wijhe, sprak openlijk over combine. „Officieel was dit dus verboden. Maar wij hadden exact hetzelfde gedaan in deze situatie. Niet Van der Duim en Cazemier zijn fout, de reglementen moeten worden aangepast". Van der Duim voelde er niets voor de ploegentaktiek te bevestigen. „Lex was vanavond de sterkste. Ik kon hem niet houden", verontschul digde hij zich met een glimlach. „Nee, we hadden niets afgesproken. Het kwam allemaal zo uit". Cazemier zelf kwam er wel eerlijk voor uit. „Met natuurlijk heel sterk. Ik reed de laatste dagen al sterk. Hilbert ook. We konden aanklampen bij de kopgroep en toen was het een kwestie van controleren. Hilbert liet op het juiste moment een Zaterdagmiddag 14 December. 14.30 uur Valken '68 Vlaardingen in Sportpark aan de Duiiraklaan te Valkenburg Aangeboden door De Ruyter Assurantiën b.v. "Ons advies kost u niets"

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13