Prijs ruwe olie al in duikvlucht Onweer op til bij meteo' Schiphol Ondanks intreden winter Philips op schema met ontwikkeling superchip Langzaam- chauffeurs aan-acües de mist in NEW YORK/LONDEN (RTR/ANP/GPD) - Aan beide zijden van de Atlantische Oceaan zijn de prijzen van ruwe olie, zowel op de vrije markt als op de termijnmarkt, sterk gedaald. Daarbij komt de gevreesde grens van 20 dollar per vat (van 159 liter) al in zicht, ondanks de grote (seizoens)vraag op het noordelijk halfrond. EINDHOVEN (GPD) - De fabne- ken waar het Philips-concern de volgende generatie geheugenchips wil produceren naderen hun vol tooiing. In januari 1986 kunnen de eerste apparaten worden geinstal- leerd in het nieuwe onderzoeks- en ontwikkelingscentrum van Philips in Eindhoven, dat voldoet aan zeer strenge eisen op het gebied van trillingen en luchtzuiverheid. Volgens de leiding van het na tuurkundig laboratorium in Eind hoven zijn inmiddels beslissende stappen gezet op weg naar de tech niek, waarmee in 1989 chips van de „lopende band" moeten rollen met transistors kleiner dan een dui zendste millimeter (micron). Waar Siemens, de partner van Philips in het zogemaande mega project, naar Japan is getogen om bij de firma Toshiba de techniek voor de tussenliggende fase (de één megabit dynamische schake ling) te kopen, doet Philips dit „op Op de vrije markt van New York daalde de prijs van West Texas In termediate tot 24 dollar per vat (van 159 liter), de laagste dit jaar. De olie uit het Brent-veld in het Britse deel van de Noordzee ver minderde drie dollar in waarde en kwam uit op 23,25 dollar per vat voor olie die in januari wordt gele verd. Niet eerder in de afgelopen vijf jaar is de prijs voor ruwe olie zo snel gedaald. Pennzoil wint eerste ronde van Texaco om schadeclaim WASHINGTON (GPD) - Texaco's aandelen zijn vanmorgen bijna drie dollar in waarde gedaald en die van Pennzoil 3,5 dollar geste gen, nadat een rechter in Houston definitief had bepaald dat het olie concern 10,53 miljard dollar plus rente, te zamen 11.122.967.110,83 dollar, moet betalen aan concur rent Pennzoil. Deze enorme som is de schadevergoeding voor het feit dat Texaco met het overnemen van Getty Oil, een eerdere overeen komst van dat concern met Penn zoil, onrechtmatig had doorkuist. Texaco heeft aangekondigd een nieuw proces te zullen eisen. De wet eist dat het bedrijf dan eerst een cautie stort ten bedrage van de schadevergoeding en de snel oplo pende rente, maar daarmee zo zegt de directie zou het in een surséan ce van betaling worden gedrukt. De rechter heeft de cautie voorlo pig niet geëist, mits Texaco tijdens het hoger beroep zich niet op uit stel van betaling beroept. Voorlopig heeft de rechter de zaak min of meer bevroren, terwijl advocaten van beide partijen met elkaar onderhandelen en Texaco zich beschermt tegen pogingen van anderen om het plotseling noodlijdende bedrijf over te ne men. Texaco mag alleen eigendom men verkopen om het bedrijf gaan de te houden en Pennzoil mag od eigendommen van Texaco geert beslag laten leggen zonder toe stemming van de rechtbank. Als Pennzoil zich daaraan niet houdt krijgt Texaco een nieuw proces. Wanneer Texaco surséance aan vraagt en gaat reorganiseren maar de bepalingen van de rechter over treedt, mag Pennzoil beslag laten leggen. De sterke prijsdalingen zijn voornamelijk een gevolg van de OPEC-conferentie die maandag werd afgesloten met de medede ling dat het oliekartel zijn markt aandeel gaat verdedigen en daarbij het wapen van de prijzenslag niet zal schuwen. De Amerikaanse markt kwam verder onder druk te staan door de publicatie van het weekrapport van het American Pe troleum institute, waarin stond dat de voorraad ruwe olie in dé VS in de afgelopen week met zeven mil joen vaten was toegenomen. Ook de voorraad tussenprodukten nam fors toe, hoewel in verband met de in het jaargetijde juist de vraag naar bijvoorbeeld huisbrandolie groot is. In Groot-Brittannië heeft de val van de olieprijs geleid tot twijfel aan de uitvoerbaarheid van de voor 1986 voorgenomen belastingverla ging. Iedere dollar prijsdaling bete kent voor de Britse regering een verlies aan inkomsten van 500 mil joen pond sterling (tegen de huidi ge koers 2,06 miljard gulden). Op die manier blijft er bij de huidige prijsontwikkeling van de olie wei nig financiële ruimte over voor een eventuele belastingverlaging. De Britse regering heeft tot nu toe echter nog geen wijziging ge bracht in haar produktiebeleid. Zij kondigde aan de oliemaatschappij en geen produktiebeperkingen te zullen opleggen. Juist de Britse olie kan echter geen scherpe prijs daling verdragen, omdat de win- ningskosten (op de Noordzee) hoog zijn. Kort Zakelijk Na verkeersleiders ook weerkundigen in actie DONDERDAG 12 DECEMBER 1985 DEN HAAG (ANP) - Driekwart van de Nederlandse bevolking vindt het niet nodig dat er ver dere wettelijke maatregelen ko men om het roken te beperken. Rokers en niet-rokers zouden be reid zijn rekening met elkaar te houden. "Slechts" negentien procent van de niet-rokers zegt zich te ergeren aan rokers in hun omgeving. Bijna tweederde van de bevolking vindt echter dat ro kers onvoldoende nagaan of er in een gezelschap gerookt mag wor den. Dit zijn de conclusies uit een onderzoek van de Nederlandse Stichting voor Statistiek (NSS). Voor het onderzoek werden 1500 mensen - rokers, niet- en ex-ro- kers - ondervraagd. De conclu- tinue voor informatie over het weer voor de luchtvaart, maar voorzien bijvoorbeeld ook boeren en tuinders in de regio van infor matie. Personeelstekort Problemen bij de meteo zijn in feite twee jaar geleden begonnen toen de effecten van een aanko mende reorganisatie zichtbaar werden, aldus Henk van Dorp, voorzitter van de dienstcommissie (ondernemingsraad) van het KNMI. „Die reorganisatie had la gere salarisschalen voor sommige functies tot gevolg. Daarbij kwa men nog organisatorische proble men, zoals het nijpende personeel stekort". Dat tekort is onder meer een gevolg van verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd, in voering van arbeidstijdverkorting en een toename van werk. Met ingang van 1 januari wordt het nieuwe bezoldigingsbesluit rijksambtenaren (BBRA) van kracht, waardoor alle functies bij de meteo lager worden gewaar deerd. Voor zittend personeel heeft de regeling niet direct consequen ties, maar nieuw personeel gaat aanmerkelijk minder verdienen, tot 960 gulden per maand in som mige functies. Onaanvaardbare verschillen voor mensen die het zelfde werk hoen, aldus het perso neel. Ook medewerkers die vooruit willen, komen door de nieuwe re geling in de praktijk bedrogen uit. „Een waarnemer die een cursus van een half jaar volgt om weer kundige te worden, gaat er in zijn nieuwe functie op achteruit. Door dat nieuw aan te stellen weerkun digen in een lagere rang komen en doordat een toeslag voor volconti- eigen kracht". Met een uiterst gea vanceerde lens van de firma Zeiss is het voor Philips binnenkort mo gelijk details tot op 0.7 micrometer op siliciumplakken (chips) aan te brengen. Dat is een stap op weg naar die sub-micron technologie, waar de beide bedrijven miljarden in inves teren, geholpen door de Neder landse en Westduitse overheden. De regering in Bonn gaf deze week het groene licht voor een subsidie van 320 miljoen mark voor de ont wikkeling van de dynamische 4- megabit 'superchip' van Philips en Siemens, die bijvoorbeeld twintig nue dienst wegvalt, houden zij uit eindelijk maandelijks minder over', aldus een van de waarne- In de afgelopen jaren is het luchtverkeer sterk toegenomen en dus ook het werk van de meteo. Ook is de service aan derden ge groeid. „In de zomer bellen tennis verenigingen, nu hebben we regel matig gemeentereinigingen aan de lijn en ook landbouwers kloppen bij ons aan voor de weersvooruit zichten. Onze taak voor de lucht vaart komt daardoor in het ge drang". aldus Van Dorp. Overleg over de problemen met de directie van het KNMI heeft niets opgeleverd. Die staat met de rug tegen de muur vanwege het be leid uit Den Haag, zeggen de men sen van de meteo. „Het probleem is echter dat er onder hetzelfde mi nisterie diensten vallen waarbij krantepagina's op een oppervlakte van dertig tot veertig vierkante mm kan opslaan. Nedprland heeft 190 miljoen beschikbaar gesteld voor dit gezamenlijke project, dat in totaal een investering van ruim 1,5 miljard gulden vergt. Juist in die chips met zeer spe ciale toepassingsmogelijkheden zien Philips en Siemens hun grote kracht. Voor het ontwerpen van dergelijke specifieke chips is im mers een grote systeemkennis no dig en die hebben Philips en Sie mens in grote mate. Digitale tech nieken zullen steeds meer toepas singen vinden, bijvoorbeeld in de wel salarisverbeteringen zijn ge weest, zoals voor de loodsen en verkeersleiders", aldus Van Dorp. Welke acties eventueel worden gevoerd, is nog niet bekend. Vol gens Harry Elman, woordvoerder van het actiecomité van de meteo, is er vooralsnog geen gevaar dat de veiligheid van het vliegverkeer in het gedrang komt. Maar „lastige si tuaties" sluit hij niet uit. Ook wordt gedacht aan het verminde ren of stopzetten van informatie aan derden, zoals boeren, ijsbanen, de gladheidsbestrijding en de re gionale radio-omroepen die via de dienst weersinformatie opvragen. Het merendeel van het werk van de regio is ten behoeve van de luchtvaart. Waarnemers in de toren op Schiphol houden voortdurend veranderingen in het weerbeeld in de gaten en verzorgen elk half uur een actueel weerbericht voor toe- PAGINA 9 video. Daarvoor zijn geheugens met een grote capaciteit en een zeer specifiek ontwerp nodig. Bij Philips is men ervan over tuigd op het juiste moment de sub micron-techniek toepasbaar te hebben. Op het ogenblik werken er in het kader van het Mega-project 160 specialisten aan onderzoek en ontwikkeling. Wanneer eind '86 be gin '87 de eerste experimentele me- ga-chips beproeft gaan worden 2ou dit aantal opgelopen moeten zijn tot 280. En daarbij wordt opge merkt dat het Mega project slechts een fractie is van het totale onder zoek op het gebied van geinte- greerde schakelingen bij Philips. Bovendien denkt de Philips-lei- ding dat het een rendabel project zal blijken te zijn. Maar daarbij wordt dan wel opgemerkt dat, zelfs als dit niet zo zou zijn, het project toch zou zijn aangevat vanwege de toekomstige toepassingen van de- ze techniek. 'Ook privacy in bedrijf bij wet regelen' DEN HAAG (ANP) - In de nieuwe Wet op de Persoonsregistraties moet een aangescherpte gedrags code worden opgenomen waaron der alle in een onderneming of or ganisatie voorkomende persoons gegevens kunnen worden ge bracht. Dit moet voorkomen dat persoonlijke gegevens van werk nemers worden misbruikt. De Cen trale Ondernemingsraad van Phi lips pleitte hiervoor gisteren tij dens een gesprek met de Kamer commissie voor justitie over de nieuwe wet. De speciale commissie uit de or die zich met deze problematiek be zighoudt, wees erop dat in grote ondernemingen veelsoortige gege vens zijn opgeslagen, verspreid over verschillende vestigingen. Niet alleen feiten die puur betrek king hebben op de arbeidsovereen komst, maar ook gegevens van de medische dienst, over de huisves ting en over de werknemer als klant van zijn eigen bedrijf. Dat vraagt volgens de or om een slui tende regeling. De gedragscode die de or "bij wijze van compromis" met de Phi- lips-directie is overeengekomen, bevat alleen regels ten aanzien van de privacybescherming voor zover het gaat om arbeidsvoorwaarden en -omstandigheden. De or wees de Kamercommissie erop dat in een bedrijf als Philips gegevens zijn opgeslagen van enkele hon derdduizenden mensen. Niet al leen van werknemers, ook van pensioengerechtigden, gezinsle den en sollicitanten. Volgens de or moet voorkomen worden dat bedrijven de vorming van dossiers die niet onder de wet vallen, als uitvlucht gaan gebrui ken. Deze mogen volgens de or on der geen beding worden gebruikt voor antecedentenonderzoeken. Het inwinnen van informatie bij de politie, zoals Philips zou hebben gedaan in Limburg en Brabant, is volgens de or dan ook uit den boze. Hetzelfde geldt voor de vermel ding van ras, geloof, politieke en sexuele voorkeur. In de gedragsco de bij Philips is bepaald dat deze gegevens niet worden opgenomen "tenzij aantoonbaar noodzakelijk". Unie BLHP wil meer loon voor middengroepen HOUTEN (GPD) - De Unie BLHP wil dat het beloningssysteem in het bedrijfsleven wordt ver nieuwd. In plaats van algemene aanpassingen van de lonen zou weer meer ruimte moeten komen voor individuele inkomensgroei. Vooral de middengroepen hebben recht op een financieel schou derklopje, nu de werkdruk als ge volg van arbeidstijdverkorting aanzienlijk is toegenomen. De Unie, vakbond voor tech nisch, administratief en- commer cieel personeel, wil in de komende cao-onderhandelingen een eerste stap zetten in de richting van een 'loonontwikkeling' nieuwe stijl. Een algemene loonsverhoging, zo als de FNV verlangt, vindt de Unie BLHP ongewenst. „Door de nivel lering van de afgelopen jaren zijn de verschillen tussen de netto-in komens kleiner geworden. Juist de middengroepen, die veel hebben moeten inleveren, zijn in de pro blemen gekomen door de arbeids tijdverkorting", aldus bestuurder K. Michielse van de Unie BLHP. stellen in de lucht en aankomend vliegverkeer. Doen er zich tussen tijds veranderingen'voor (plotse linge mist bijvoorbeeld), dan wor den speciale waarnemingen ge maakt. Vluchtschema Ook voordat een vliegtuig het luchtruim kiest, overlegt de be-' manning met weerkundigen om de vliegtijd en de benodigde hoeveel heid brandstof te berekenen. Met name windkracht en -richting zijn van belang bij bepaling van het vluchtschema. Op lange afstanden kan wind mee of tegen aanzienlijk in vliegtijd en brandstofverbruik schelen. De waarnemers spelen een be langrijke rol voor aankomend ver keer. Aan de hand van hun infor matie kan worden beslist of een vliegtuig bij mist nog kan landen of moet uitwijken. Een verant woordelijke beslissing, die ook grote financiële gevolgen kan heb ben. Uitwijken naar een andere luchthaven kost een maatschappij veel geld. „Verantwoordelijk en zwaar werk dus. Ik begrijp niet dat men op zo'n belangrijke dienst gaat bezuinigen", aldus een van de waarnemers. de bepalingen van de rechter over treedt, mag Pennzoil beslag laten leggen. Kort Zakelijk Staking Ongeveer de helft van de 25 werknemers van slachterij G.J. van der Bent in Zoetermeer heeft gisterochtend het werk neergelegd uit onvrede met de arbeidsomstan digheden bij het bedrijf, waar vol gens de Voedingsbond FNV de cao niet werd nageleefd. Directe aan leiding voor de werkonderbreking was een strafmaatregel tegen een man, die tijdens het werk een mes brak. Hij zou toen als straf twee weken in de koelcel hebben moe ten werken. Wereldbank Volgens een functionaris van de Wereldbank zal de bank de rente die aan arme landen berekend wordt per 1 januari verlagen van 8,82 tot waarschijnlijk 8,6 procent. De verlaging is officieel nog niet goedgekeurd. De rentes van de We reldbank die elk half jaar herzien worden, liggen onder die welke particuliere banken berekenen en worden geboden aan landen die geen gewone bankleningen kun nen krijgen. Sinds de bank per juli 1982 met variabele rentes begon te lenen, heeft iedere herziening gere sulteerd in een daling van de eerste rente van 11,43 procent. Holec Het ziet ernaar uit dat de netto winst van Holec (grote elektro technische installaties) over dit jaar tenminste 7 miljoen gulden zal bedragen. Dat heeft president-di recteur J.C. Smit gisteren meege deeld in zijn jaarlijkse toespraak. Over 1984 werd een nettowinst van 1,8 miljoen gulden geboekt. Grace Het Amerikaanse concern W.R. Grace zal 13,6 miljoen eigen aande len (een belang van 26 procent) te rugkopen van de Westduitse Flick- groep voor een bedrag van 596 mil joen dollar (1,7 miljard gulden). Over de transactie is overeenstem ming bereikt met Deutsche Bank, die vorige week voor vijf miljard mark (5.6 miljard gulden) eigenaar werd van het Flick-concern. Het merendeel van de activiteiten van Grace ligt in de sector speciale che micaliën. Arke reizen zeer hoopvol ZEIST - Voor Arke Reizen is 1985 een topjaar geworden. Voor het eerst overschreed de omzet de 280 miljoen gulden en volgens direc teur F. G. Fransen ziet ook het ko mende seizoen er rooskleurig uit door de economische opleving, de natte zomer van dit jaar en de rede lijke prijzen die voortvloeien uit de stevige positie van de gulden. Met name de landen rond de Middellandse Zee worden volgend jaar goedkoper. Hij deelde dat mee bij de presentatie van de zomer- reisgidsen van Arke in Zeist.In ver gelijking met 1984 verwerkte Arke Reizen afgelopen zomer 66,7 pro cent meer vliegpassagiers (58 pro cent over het hele jaar), 11,5 pro cent meer buspassagiers (9,3 pro cent) en 7,7 procent meer autopas sagiers (3,5 procent). Voor het winterseizoen verwacht Arke een groei met 10 procent, ge zien het grote aantal boekingen dat nu al binnen is. „En een goede win ter is meestal een voorbode van een goede zomer", aldus Fransen. SCHIPHOL - Voor de werkne mers van de Luchtvaart Meteorolo gische Dienst van het KNMI is de maat langzamerhand vol. Een ver laging van salarisschalen voor nieuw personeel en voor mensen die een andere functie gaan vervul len, een toenemende drukte en een krappe personeelsbezetting heb ben de spanning bij de meteo tot een hoogtepunt doen stijgen. door Wim Bank Morgen is er een vergadering van het voltallige personeel over moge lijke acties om de eisen kracht bij te zetten. De parallel met de lucht verkeersleiders op Schiphol, die eerder dit jaar actie voerden, is daarbij opmerkëlijk. De Meteo op de luchthaven is dan ook in dezelf de verkerstoren gehuisvesd. Bo vendien spelen Haagse bezuinigin gen opnieuw een hoofdrol in het conflict. Bij de Luchtvaart Meteorologi sche Dienst werken in totaal 123 mensen, verdeeld over Schiphol en de regionale luchthavens in Beek, Eelde en Rotterdam. Op Schiphol werken 80 mensen. Zij zorgen con- Als de 'profeten' gelijk krijgen, zal de prijs volgend jaar zijn ge daald tot 16 a 18 dollar per vat. Een verlaging van circa 35 procent ten opzichte van de prijzen in de afge lopen maanden. De liter benzine voor de auto zou dan zo'n zeventig cent goedkoper kunnen worden, als de prijs van die liter direct zou afhangen van de prijs van de ruwe olie. Ook producten waarvoor veel energie nodig is om ze te maken, zoals plastic, kunnen dan dalen. Jan Oskam, de directeur van de organisatie van oliehandelaren in Nederland (Novok), verwacht ech ter dat het met die voorspelde prijsdaling wel los zal lopen. Pro ducenten buiten de OPEC, of bin nen die organisatie, zullen inzien dat het de moeite waard is om tot een verdeling van de markt te ko men, voordat ze elkaar kapot heb ben geconcurreerd met steeds goedkopere olie. Engeland produceert nu al tegen kosten waarbij een forse daling van de opbrengst het land in grote problemen zal brengen, meent hij. Nederland kan nog wel even voor uit, hoewel de laatste jaren een po litiek is gevoerd waarbij vooral het nieuw en duur gewonnen gas op de Noordzee is opgestookt (en de makkelijk te winnen voorraden in bijvoorbeeld Slochteren worden gespaard).Pas als de prijs per vat onder de 15 dollar terecht komt, zal het voor de NAM een probleem worden om dure projecten aan te pakken, zoals het kostbare F3 pro ject in de Noordzee, meent Oskam. Actievoerende chauffeurs reden gisteren in colonne over de snelweg naar Amsterdam. Met een snelheid van slechts 70 kilometer per uur verhinderden zij het andere ver keer om in te halen. (foto Anefo) Enquête leidt aanval tegen anti-rokers in .sies werden gisteren in Den Haag bekend gemaakt door het Voorlichtingsbureau Sigaretten en Shag. De sigaretten- en shag- fabrikanten begonnen daarmee de campagne "Roken moet mo gen". Deze actie, die enkele jaren zal duren, moet het uiteen drijven van rokers en niet-rekers tegen gaan. Een woordvoerder wees op dc dubbele betekenis van deze slogan: de roker moet vragen of hij geen overlast veroorzaakt en doet hij dat niet, dan moet de niet-roker hem zijn sigaretje ook gunnen. De advertentiecampag ne bestaat uit cartoons waarop rokers en niet-rokers met elkaar overleggen. De vertegenwoordigers van. de sigaretten- en shagindustrie toonden zich gisteren niet bijster ongerust over de schadelijke ge volgen van roken. "Er is niet we tenschappelijk vastgesteld dat er verband is tussen roken en be paalde ziekten". J. Melissen van de Stichting Volksgezondheid en Roken stelde daar gisteren te genover dat de tabak-industrie verantwoordelijk is voor het vroegtijdig overlijden van 17.000 Nederlanders per jaar. miljoenste kilo champignons van dit jaar geveild. Hij slaagde er in 7000 gulden binnen te halen voor 25 kilo. Dat bedrag gaat naar het Rode Kruis DEN HAAG (GPD/ANP) - De langzaam-aan-actie van vrachtwa genchauffeurs is gistermiddag voor een groot deel mislukt in ver band met de handnekkige mist. Vooral in het noorden en oosten van het land werden de acties in overleg met de politie afgelast. "We wilden het verkeer niet in gevaar brengen", lichtte een woordvoer der van het landelijk actiecentrum gisteren toe. In het midden en westen van het land begonnen chauffeurs gisteren om vijf voor twaalf wel met hun ac tie om kracht bij te zetten aan de cao-onderhandelingen die vandaag RCA in handen General Electr. NEW YORK (Rtr/UPI/DPA) - Ge neral Electric zal voor ongeveer achttien miljard gulden eigenaar worden van RCA, vooral bekend via haar radio- en tv-stations en belangen in de grammofoonpla tenindustrie. Het is de grootste Amerikaanse fusie buiten de olie industrie. RCA bezit één van de drie grote televisiestations in de Verenigde Staten, NBC. Ook houdt het be drijf zich bezig met de produktie van tv-toestellen, grammofoon platen, geluidsbanden, video recorders en camera's. Voorts le vert de onderneming elektroni sche systemen voor de defensie en de ruimtevaart. Tot voor kort was RCA eigenaar van het autover huurbedrijf Hertz. De onderneming boekte vorig jaar een nettowinst van 265,3 mil joen dollar bij een omzet van 10 miljard dollar. General Electric neemt op de ranglijst van Ameri kaanse industriële bedrijven de negende plaats in met een omzet van 28 miljard dollar (1984). Deze toonaangevende fabrikanten van straalmotoren voor vliegtuigen produceert ook consumentenarti- (foto anp) kelen als lampen en video's zijn begonnen. Op diverse auto snelwegen (o.m. van Utrecht naar Rotterdam, vanuit Rotterdam naar Den Haag en naar Arnhem) reden de chauffeurs een uur in convooi met een snelheid van niet meer dan 70 kilometer. Op de provincia le wegen bedroeg de snelheid 50 kilometer. Vrachtwagens reden tijdens de actie steeds korte tijd naast elkaar op de snelwegen. Gevolg daarvan was dat ander verkeer niet kon in halen. Volgens een woordvoerder van de Politieverkeerscentrale in Driebergen ontstond er echter geen filevorming. Mochten de cao-onderhandelin gen vandaag vastlopen, dan willen de chauffeurs andermaal actie voe ren. Een woordvoerder van de chauffeurs verwachtte dat deze grimmiger zullen zijn dan die van gisteren, omdat de verontwaardi ging over de gang van zaken rond de cao bijzonder groot is. "Ik'vraag me af of de vakbonden hun leden wel in de hand kunnen houden als de onderhandelingen slecht aflo pen". De werkgevers hebben voor de nieuwe cao een loonsverhoging ge boden van 1,4 procent. De Ver- voersbonden FNV en CNV hebben onder meer handhaving van de koopkracht geëist, een wachturen- regeling, een ploegendienstsys teem, een betere overurenregeling en aanvulling van het ziekengeld tot honderd procent. Tot nu toe ziet het er echter niet naar uit dat de werkgevers aan deze eisen tege moet zullen komen. Minister De Koning (werkgele genheid) deed gisteren een beroep op de chauffeurs om hun eis van meer geld voor overwerk te laten varen. Hij hield de werkgevers en werknemers in de bedrijfstak wegtransport voor dat zij alles op alles moeten zetten om de 17.000 werkloze vrachtwagenchauffeurs aan een baan te helpen. "Kies lie ver voor meer vrije tijd dan voor overwerk. Dan kunnen meer ba nen worden geschapen".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9