Kerncentrale wel mogelijk in Borssele ■{te «D I F FSTfil is ,y°il Bureau voor hulp aan slachtoffers HLTHJWi'H OUD-MILITAIREN PROTESTEREN rw X Brinkman wil verbod ondertitels handhaven WD botst met Rietkerk over korting pensioenen 'Gegevens van kankerpatiënten aangetroffen in vuilniszakken Kritiek op voorstellen De Koning LOS wil mensen een lijdensweg langs hulpinstellingen besparen Overval op huis Menten DONDERDAG 12 DECEMBER 1985 PAGINA 5 Demonstranten verstoren bijeenkomst DEN HAAG (GPD) - Borssele in het zuiden en de Noord oostpolder en Eemshaven in het noorden zijn verhou dingsgewijs de minst ongeschikte lokaties voor de bouw Van kerncentrales. Moerdijk valt als vestigingsplaats volle dig door de mand. Wat de Noordoostpolder betreft is er nog nader onderzoek nodig naar de invloed van een kern centrale op de kwaliteit van het drinkwater uit het IJssel- meer. Ook de gevolgen voor de Waddenzee moeten wor den bekeken. Dit blijkt uit een advies aan liet ka- binet. dat de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening (RARO) gisteren heeft vastgesteld. De RA RO vergaderde over de regerings plannen voor de bouw van twee nieuwe kerncentrales. Aanvanke lijk werd de vergadering verstoord door een groot aantal demonstran ten die luidkeels protesteerden te gen kernenergie. Na enkele waar schuwingen van RARO-voorzitter Wiegel (commissaris van de konin gin in Friesland) werden zij door de politie uit de zaal van het Con gresgebouw verwijderd. Dat ging gepaard met het afsteken van stinkbommetjes en enig lawaai De raad veranderde gisteren een vorige week verschenen voorlopig advies van een commissie uit de raad. Daarin werd de Noordoost- polder verhoudingsgewijs iets ge schikter bevonden dan de Eemsha ven. Deze twee lokaties worden nu gelijk gewaardeerd. Over de vraag 'kernenergie, ja of nee?' - een vraag die volgens de re gering niet meer aan de orde is - is de RARO verdeeld. Een deel van de raad volgt de positieve uit spraak van de Tweede Kamer van juni. Een ander deel bepleit een herziening van die uitspraak en vindt een discussie over de vesti gingsplaatsen in feite voorbarig. Onzekerheden Diverse woordvoerders van de raad wezen gisteren op de grote on zekerheden die er nog bestaan rondom kernenergie en de maat schappelijke weerstand daartegen. P. Nijhoff (Stichting Natuur en Milieu) zei dat de onzekerheden al leen maar zijn toegenomen, en dat het uit veiligheidsoverwegingen ruimtelijk niet mogelijk is in Ne derland kerncentrales te bouwen. Professor dr. R. C. Kwant (docent filosofie) sprak van „een van de merkwaardigste adviezen die ooit in de raad zijn behandeld". Hij noemde het advies „een slag in de leegte". De vraag of er wel nieuwe centrales moeten komen, is vol gens hem nog niet goed beant woord. Volgens mevrouw ïr. N. C. de Ruiter (planoloog) is de burger cul tureel niet toe aan kerncentrales. Als „intermediair bij uitstek" tus sen regering en burger kan de raad ertoe bijdragen dat er geen levens grote kloof ontstaat tussen „mach thebbers en machtelozen", zei zij In de ogen van prof. dr. P. Nijkamp (hoogleraar ruimtelijke economie) is de RARO in een „onverkwikke lijke" positie gemanoeuvreerd doordat in dit advies de vraag óf er centrales moeten komen losstaat van de vraag waar ze moeten ko- Een belangrijk discussiepunt be-' trof de kans op ongelukken met kerncentrales en de gevolgen daar van. Over de aanvaardbaarheid van de gevolgen van radioactieve lozingen wordt binnen de RARO verschillend gedacht. DEN HAAG (ANP) - Met hun decoraties opgespeld protesteerden oud-militairen gisteren op het Haagse Binnenhof naar aanleiding van een debat in de Tweede Kamer over korting op hun pensioenen (foto anp DEN HAAG (ANP) De VVD-frac- tie in de Tweede Kamer is gisteren in aanvaring gekomen met partij genoot minister Rietkerk (binnen landse zaken) over een korting op het pensioen van ambtenaren en militairen, die volgens de bestaan de regelingen vervroegd met pen sioen zijn gegaan. Volgens de VVD moeten deze groepen uit de zogeheten inhou- dingswet, waardoor het overheids personeel bepaalde kortingen wor den opgelegd in verband met een andere wijze van betaling van so ciale verzekeringspremies dan in het bedrijfsleven. Minister Riet kerk is er absoluut tegen de ukw'ers (uitkeringswet gewezen militairen) en flo'ers (functioneel leeftijdsontslag) niet langer vol gens de inhoudingswet te belasten. Het conflict tussen Rietkerk en WD-woordvoerder Linschoten. die werd gesteund door PvdA- woordvoerder Alders, kon gisteren met worden opgelost. De VVD ziet de betrokken regeling voor militai ren en ambtenaren als een pen sioensvervanging, de bewindsman ziet meer een verband met de wachtgeldregeling voor ambtena ren waarop eveneens wordt gekort. Als de vervroegd gepensioneer de militairen en ambtenaren niet langer volgens de inhoudingswet worden gekort, zal dat de schatkist 35 miljoen gulden minder opleve- Minister Rietkerk en staatssecre taris Hoekzema (defensie) kwamen de Kamer gisteren in zoverre tege moet. dat ze voorstelden een nade re studie te verrichten naar de juis te positie van de ukw'ers en flo'ers om daaruit politieke conclusies te trekken. VVD en PvdA suggereer den Rietkerk om beide groepen voorlopig uit de wet te halen en dan te bezien waarop de studie uit komt. Daar voelde de minister ech ter niets voor. Het PvdA-kamerlid Knol stelde de Kamer gisteren voor om bij de pensioenopbouw van militairen voortaan de tijd die zij in oorlog somstandigheden hebben doorge bracht niet meer dubbel te tellen. In een moderne oorlog lopen bur gers evenveel en misschien zelfs meer risico's dan militairen, aldus Knol. Hij ziet dan ook geen reden meer voor een uizonderingspositie voor militairen. Rietkerk wees het voorstel van Knol van de hand. DEN HAAG (GPD) - Minister Brinkman (WVC) trekt zich voorlo pig niets aan van de kritiek van de Europese Commissie op het onder- titelingsverbod voor buitenlandse commerciële televisieprogram ma's. Hij wil het verbod op onderti teling handhaven voor program ma's met op Nederland gerichte re clame. Hij gaat daarmee voorbij aan de opvattingen van PvdA en VVD - een meerderheid - in de Tweede Kamer. De woordvoerders van deze twee partijen wezen de minister gisteren tijdens een mondeling overleg op het standpunt van het Haagse ge rechtshof en van de Europese Commissie. Deze hebben bepaald dat het ondertitelingsverbod bui ten werking moet worden gesteld. Volgens het voorlopige vonnis van het gerechtshof is het verbod in strijd met het Europese Verdrag voor de Rechten van de Mens. De Europese Commissie vindt, dat te- Arubaanse politici in Nederland 0111 beleid te bespreken SCHIPHOL (ANPI - De leiders van de vier toekomstige Arubaan se regeringspartijen, die gisteren in Nederland zijn aangekomen, gaan met de Nederlandse regering pra ten over een nieuw financieel-eco- nomisch beleid om de rampzalige toestand van de economie op Aru ba te verbeteren. Dit heeft de leider van de delegatie en grote kansheb ber voor het premierschap, Henny Eman, op Schiphol verklaard. Eman onderstreepte dat de Aru banen niet komen om meer geld te vragen dan de 100 miljoen gulden begrotingshulp die Nederland al heeft toegezegd. Wel wil de delega tie de voorwaarden bespreken die Nederland aan deze hulp heeft ver bonden. Eman sprak de hoop uit dat Ne derland begrip toont voor de ramp zalige toestand die op Aruba heerst. Alleen drastische wijzigin gen in het financieel-economisch beleid kunnen deze situatie verbe teren, aldus Eman. Na sluiting van de Lago-raffinaderij is meer dan de helft van de overheidsinkomsten weggevallen en nam de werkloos heid enorm toe. Zedenschemier tussen de rails UTRECHT (GPD) - Een 22-jari- ge man uit Hoogezand is gisteren wegens zedenschennend gedrag door de spoorwegpolitie uit de trein gehaald. Ter hoogte van Vleuten in de provincie Utrecht trok de man zijn kleren uit en be gaf zich al masturberend door de trein. Medepassagiers die zijn ge drag niet tolereerden, waar schuwden de conductrice die de man echter niet kon bewegen zijn handelingen te staken. In Utrecht werd de naakte man uit de trein gehaald en overge bracht naar het politiebureau. Ook daar maakte hij zich ten overstaan van de hulpofficier van justitie schuldig aan schen nis. Volgens de politie vertoont de man vaker dergelijk gedrag. Hij is heengezonden met een proces-verbaal. APELDOORN (ANP) - In aanwezigheid van directeur Elskamp (links) van de VADeen busonderneming in het oosten van het land, is in Apel doorn het eerste braillebord met ritschema's van bussen in gebruik geno men. Een extra service voor blinden die willen weten hoe laat de bus bij een halte komt. De heer Verheule nam het nieuwe bord in gebruik, (foto anp» AMSTERDAM (ANP) - Voor het kantoor van de Stichting Palga in Amsterdam, waar kankerpatiënten worden geregistreerd, zijn herhaal delijk vuilniszakken gevonden met zeer vertrouwelijke informatie over patiënten. Dit heeft de Stich ting Waakzaamheid Persoonsregi stratie gisteren bekendgemaakt. In de vuilniszakken zaten zeer vertrouwelijke medische gege vens, zoals leesbare patiëntgege vens, inclusief namen, geboorteda ta en woonplaatsen van de patiën ten. Ook de namen van hun huisartsen en behandelend specia list en een beschrijving van de aan doeningen van de patiënten wer den in de vuilniszakken aangetrof fen, aldus de Stichting Waakzaam heid. Voorzitter Houthoff van de Stichting Palga ontkent de be schuldigingen. Volgens hem zijn alle gegevens opgeslagen in de computer en worden daarvan nooit afdrukken gemaakt. Dat papieren gegevens in vuilniszakkken te rechtkomen is volgens Houthoff onmogelijk. De Stichting Palga is het Patho logisch Anatomisch Landelijk Geautomatiseerd Archief. Doel van het archief is dat informatie over patiënten in de verschillende pathologisch-anatomische labora toria kan worden uitgewisseld. Meer dan de helft van de pathologi sche laboratoria in Nederland is hierbij aangesloten. Directeur ontslagen De 'vuilniszakken-affaire' werd volgens de Stichting Waakzaam heid Persoonsregistratie ontdenkt door de inmiddels ontslagen direc teur van Palga. Deze kreeg halver wege dit jaar van het bestuur de opdracht een onderzoek in te stel len naar de privacy-bescherming in het Palga-informatienetwerk. „De directeur begon het onderzoek bij het meest voorkomende lek bij een informatiesysteem: de vuilnis zak". Nadat hij op drie achtereen volgende vuilnisophaaldagen, eind juni dit jaar. de zakken die bij Pal ga voor de deur waren gezet, mee naar huis had genomen, bleek dat daarin elke keer vertrouwelijke ge gevens zaten. Deze hadden vernietigd moeten worden maar dit was niet gebeurd. Toen het bestuur van Palga en het Toezichthoudend Adviescollege door de directeur op de hoogte werden gesteld van de alarmeren de uitkomst van zijn onderzoek, moest de man onmiddellijk het 'bewijsmateriaal' afgeven. Omdat hij dit weigerde werd hij op staan de voet ontslagen, aldus de Stich ting Waakzaamheid Persoonsregi stratie. Volgens de stichting mocht de directeur blijven als hij over de zaak zijn mond zou houden. De stichting heeft intussen aangifte gedaan bij het Openbaar Ministerie en er zijn klachten ingediend bij het Toezichthoudend Adviescolle ge van Palga, het Medisch Tucht college en de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot bevorde ring van de geneeskunst. DOODSLAG OP AGENT (ANP) Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren twee mannen (25 en 27 jaar) in hoger beroep veroordeeld tot respectievelijk vijftien en veer tienjaar gevangenisstraf. Zij pleeg den in februari van dit jaar een ge wapende overval op een gokhuis in Rotterdam en werden kort daarop aangehouden door een politie agent. Bij de daarop volgende schietpartij werd de agent, W. Schepen, gedood en raakte de chauffeur van de politiewagen ern stig gewond. levisieprogramma's vallen onder het vrijhandelsverkeer van de Ge meenschap en dat reclame met Ne derlandse tekst daarin niet mag worden tegengehouden. De Kamer heeft eerder twee mo ties aanvaard waarin wordt uitge sproken dat het ondertitelingsver bod moet worden afgeschaft. Zo wel PvdA-woordvoerster Van Nieuwenhoven als VVD'er Her mans zei dat de ontvangstmoge lijkheden van het Nederlandse pu bliek op geen enkele wijze mogen worden gedwarsboomd Een on dertitelingsverbod is discrimine rend voor kijkers die bijvoorbeeld de Engelse taal zoals die voorkomt in (commerciële) satelliet-pro gramma's van Music Box en Sky Channel, niet machtig zijn. Brinkman handhaaft echter zijn besluit ter wille van bescherming van het Nederlandse publieke om roepbestel en zijn cultuurpolitieke uitgangspunten. 'Hilversum' heeft hem gesmeekt, zei hij. het onderti telingsverbod overeind te houden Het Haagse gerechtshof heeft in middels een aantal essentiële vra gen over deze zaak doorgeschoven naar het Europese Hof van Justitie in Luxemburg. Op de uitkomst daarvan, die nog zeker een jaar op zich kan laten wachten, wenst de bewindsman niet vooruit te lopen DEN HAAG <GÊD> - De plannen van CDA-minister De Koning (so ciale zaken) om de huursubsidie, inkomensafhankelijke studietoela gen en subsidies voor gezinszorg af te schaffen zijn in slechte aarde ge vallen bij zijn partijgenoten minis ter Deetman (onderwijs) en staats secretaris Brokx (volkshuisves ting). Ook PvdA-leider Den Uyl heeft de voorstellen afgewezen. De Koning bracht de voorstellen op een spreekbeurt eerder deze week naar voren, omdat volgens hem in een komende kabinetspe riode alleen nog op deze posten kan worden bezuinigd. De be windsman sluit nieuwe kortingen op ambtenarensalarissen en uitke ringen uit. Den Uyl noemde gisteren op een spreekbeurt in Leidschendam de ze plannen ronduit 'ruineus'. Hij wees erop dat de stadsvernieuwing voor een groot deel "drijft op indi viduele huursubsidie". De door De Koning voorgestelde lastenverlich ting voor iedereen is te weinig voor mensen die nu in aanmerking ko men voor huursubsidie, aldus de PvdA-voorman. Ook de CDA-bewindslieden Deetman en Brokx hebben kritiek geleverd op de plannen van De Ko ning. Deetman stelde vast dat er tussen hem en zijn collega De Ko ning geen enkel overleg is geweest over de voorstellen. Ook in het ka binet is deze zaak niet aan de orde geweest. "De opvattingen van De Koning zijn kennelijk zijn persoon lijke mening", aldus Deetman. Staatssecretaris Brokx zei te vre zen dat de plannen van De Koning leiden tot een lastenverzwaring voor mensen met de laagste inko mens. Deze groepen ontvangen nu de maximale huursubsidie De voorstellen van De Koning zijn overigens al ruim een jaar oud. Bij de algemene beschouwingen van vorig jaar kwam CDA-fractie- leider De Vries met het voorstel nieuwe bezuinigingen niet meer te zoeken in kortingen op inkomens, maar eerder te denken aan korting op uitgaven zoals huursubsidies en studietoelagen. Hij vroeg bij die gelegenheid het kabinet om met voorstellen te komen. UTRECHT (GPD)Staatssecreta ris Korte-Van Hemel (justitie) heeft vandaag in Utrecht het bureau ge opend van de vereniging Landelijk Overleg Slachtofferhulp (LOS). De vereniging wil de scheve verhou ding tussen de zorg voor daders en die voor slachtoffers van misdrij ven rechttrekken. Het in Utrecht geopende bureau geeft slachtoffers informatie en steunt nieuwe pro jecten. Financieel blijft het verschil tus sen hulp aan daders en slachtoffers groot. Voor de reclassering - de be geleiding van daders - keert de overheid jaarlijks zo'n honderd miljoen gulden uit. Het LOS met de zorg voor de slachtoffers daar entegen krijgt een subsidie van to taal 350.000 gulden. De vereniging pleit niet voor het terugschroeven van de zorg voor delinquenten, maar vindt wel dat de slachtoffers recht hebben op een zelfde behan deling van de overheid. Verspreid over het land zijn er zo'n 35 projecten voor slachtoffer hulp. Sinds 1977 bestaat er een sa menwerkingsverband dat vorig jaar is omgezet in de vereniging LOS. Het nu geopende bureau ver leent steun bij de oprichting van nieuwe projecten en verstrekt in formatie over onder meer schade vergoedingsregelingen. rechtsbij stand en andere hulpverlenende instellingen. Jaarlijks melden zich ongeveer anderhalf miljoen mensen bij de politie, voor het merendeel slacht offer van een misdrijf. Grof ge schat kloppen er 3500 personen voor hulp aan bij de hulpprojecten. Het LOS verwacht echter dat dit aantal de komende jaren sterk zal stijgen, niet in de laatste plaats als gevolg van het feit dat het landelij ke bureau behoorlijk aan de weg zal gaan timmeren. Het staat voor het LOS vast dat er veel meer hulpinstanties moeten komen. Het is hard nodig als men bijvoorbeeld bedenkt dat tussen Utrecht. Den Haag en Amsterdam helemaal niets is geregeld en dat zelfde geldt voor de provincies Friesland, Limburg en Zeeland. Bij het LOS kunnen slachtoffers van elk misdrijf terecht: mishande ling, incest, gijzeling, verkrachting, beroving, diefstal, het verkeer en alles wal verder mogelijk is. Elly Vreeburg, éën van de drie medewerkers van het LOS: „Het is moeilijk te voorspellen hoe men sen op een misdrijf reageren. Het kan heel goed zijn dat een klein voorval grote gevolgen heeft. On verwerkte problematiek kan on verwacht op de voorgrond treden, waardoor iemand volslagen uit het lood raakt. Lange tijd zijn zulke emoties maatschappelijk gene geerd". LOS-voorzitter dr. J. van Dijk zei vanmiddag dat er op allerlei ni veaus ruim tien jaar over het on derwerp is gesproken „zonder dat er bijzonder veel tot stand is ge bracht". Medewerker Gerrit van Heus- den: „Er is altijd vrij eenvoudig ge dacht over slachtoffers van inbra ken. Toch kunnen mensen daar zeer veel last van hebben, ze voelen zich niet veilig meer in hun eigen huis. Zakelijk gesproken zegje: de boel is verzekerd Maar emotioneel spelen hele andere dingen, zoals bijvoorbeeld de vraag: misschien komen de inbrekers wel terug?". Het LOS vindt het belangrijk om in een vroeg stadium op dergelijke problemen in te spelen. Daardoor zou een lijdensweg langs allerhan de hulpinstellingen kunnen wor den bespaard. Soms kunnen slachtoffers de afhandeling van het misdrijf niet aan. Ze krijgen te ma ken met justitie, politie, verzeke ringsmaatschappijen. een gefor ceerde deur moet worden gerepa reerd. Het LOS heeft de indruk dat de meeste politiekorpsen nog veel te daden-gericht bezig zijn: vragen zich alleen af hoe een misdrijf moet worden opgelost en niet hoe een slachtoffer moet worden behan deld. Personeelswisselingen bin nen de korpsen maken de samen-1 werking er niet eenvoudiger op, zo hebben Vreeburg en Van Heusden ervaren. De Utrechtse politie neemt vol gens hen landelijk een uitzonderlij ke positie in. Elly Vreeburg: „Hier zit een korpschef die de slachtof ferhulp stimuleert, en van zijn meeste collega's kan je dat niet zeggen. Er is een sociale afdeling van vijf personen die zich ermee bezighoudt. De andere grote ste den kennen zoiets niet, ëén maat schappelijk werker is meestal het maximum". Een van de activiteiten die het LOS zal ondernemen is het in het leven roepen van een steunfonds. Dal zal bijvoorbeeld mensen die hun bril bij een beroving zijn kwijt geraakt een financiële bijdrage ge ven. Het lijkt Elly Vreeburg zeer wenselijk als de overheid het geld dat boetes opleveren in dit fonds storten in plaats van in de staats kas. Vreeburg en Van Heusden heb ben de indruk dat de hulp aan slachtoffers door de hele politiek, van links tot rechts, steeds belang rijker wordt gevonden. Zo heeft minister Korthals Altes de afgelo pen jaren twee commissies inge steld ten behoeve van slachtoffers. De commissie Terwee-Van Hilten onderzoekt hoe hun positie in het strafproces kan worden verbeterd. Daarbij wordt gedacht aan de mo gelijkheid om de geleden schade te verhalen op de dader. De werkgroep Vaillant heeft in middels rapport uitgebracht: poli tie en justitie moeten slachtoffers zorgvuldiger bejegenen en meer persoonlijke aandacht geven, zij dienen informatie te krijgen over het verloop van het opsporingson derzoek. Staatssecretaris Korte- Van Hemel zei te verwachten dat per 1 januari richtlijnen zullen ver schijnen over de wijze waarop de voorstellen van de werkgroep Vail lant in de praktijk moeten worden gebracht. Voorzitter Van Dijk van het LOS zei in zijn toespraak dat slachtof ferhulp van vrijwilligers niet moet worden verward met liefdadig heid. Het is volgens hem een uiting van onderlinge solidariteit tussen burgers. „Het doel is niet om dege nen onder ons die slachtoffer zijn geworden in een apart vak te plaat sen, maar om hen te helpen zo snel mogelijk weer gewoon in de sa menleving mee te draaien". Het Ierse huis van Pieter Menter. DUBLIN (Rtr AP) - Gewapende en gemaskerde mannen zyn gisteren het huis van oorlogsmisdadiger Pieter Menten in het zuiden van Ierland bin nengedrongen. Volgens de politie werden de huisbewaarder en de tuin man bij de overval in een kluis opgesloten. Het duurde uren voordat zij met behulp van snij-apparatuur konden worden bevrijd. In het 22 kamers tellende huis bevinden zich kunstvoorwerpen met een geschatte waarde van 40 miljoen gulden. Het is nog onduidelijk of er iets uit het huis wordt vermist. De berichten daarover spreken elkaar tegen Het ene bericht meldt dat schilderijen en andere kostbare voorwerpen door het hele huis verspreid lagen en dat zeker een aantal schilderijen is meegenomen. Volgens andere berichten zou er niets worden vermist, maar zouden de mannen op zoek zijn geweest naar geld. De 86-jarige Menten kreeg na zijn vrijlating in maart geen toestemming van Ierland om terug te keren naar zijn huis. Hij was destijds veroordeeld wegens moord op Poolse joden in de Tweede Wereldoorlog. De politie verklaarde dat de indringers met Noordierse accenten spra ken en houdt daarom rekening met de mogelijkheid dat zij werkten voor het verboden Ierse Republikeinse Leger IRA. De guerrilla-organisatie heeft in de Ierse Republiek tientallen roofovervallen gepleegd om haar gewapende strijd in Noord-Ierland te financieren

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5