tfiT 1 ill! rinramnnm u n 1 lll'üütf? i - U LI 1 rnn rm nn i LLLJ 1 rm ii' iiii iiii i nm 1 P mr Verdeeldheid in college over tarieven Zeehospitium wil oude paviljoen vervangen door nieuwe behuizing Wethouder wekt irritatie bij groot deel raadsleden r ÉiEliJl1"^|sp|ijj| jjLisJIr 11 ii i mis in;, j ,nn i ;:ni n SMiiniin Ir1ill in - r-*-n Li-l-iLi IhilU. Bouw woningen met stalen gevel begonnen aan Langegracht 'Ontslagen bij Aramco door perikelen op oliemarkt' Revalidatiecentrum in toekomst naar Leiden Groter aantal bedrijven aan Gooimeerlaan PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 12 DECEMBER 1985 ,1/ lilKiLlii-l; yrHi "rTTT" =1 LEIDEN - Op de plaats van het ge sloopte fabriekscomplex van Clos en Leembruggen aan de Lange- gracht is gistermiddag de eerste paal geslagen voor de bouw van 53 woningen. De nieuwbouw, voor het meren deel bestaande uit drie- en vierka- merwoningen met een gemiddelde huur van rond de 480 gulden per maand, is voornamelijk bestemd voor senioren. Dat wil zeggen voor bewoners van 55 jaar en ouder. Niet voor niets, want het gebouw heeft een lift en vanuit de wonin gen valt straks te genieten van een aantrekkelijk uitzicht over de Lan gegracht (politiebureau en Digros- supermarkt). In het nieuwe com plex is bovendien ruimte gereser veerd voor enkele kantoortjes of be drijfjes. De nieuwbouw wordt afwisse lend drie of vier bouwlagen hoog, zoals uit bovenstaande tekening blijkt. Tussen de bouwblokken aan de Langegracht is bovendien een doorgang gesitueerd naar een langgerekt binnenterrein dat door loopt tot aan de Maresingel, waar momenteel nog twee woongebou wen in aanbouw zijn. De nieuwbouw aan de Lange gracht, ontworpen door de Voor- houtse architect Verheijen, krijgt een spectaculair uiterlijk: een ge pleisterde gevel, met een onder bouw van grijze betonsteen, en een stalen gevel met een steil regelwerk van roosters en spanten. De stalen gevel staat anderhalve meter voor de stenen gevel en moet het in visu eel opzicht winnen. Om het beoogde effect te versterken zal de staalcon structie zo'n beetje alle kleuren van de regenboog krijgen. Opvallend element in de nieuw bouw is voorts een glazen toren waarin de lift op en neer beweegt en waarin het trappenhuis is on dergebracht. Het nieuwe gebouw zal worden aangesloten op de stadsverwarming van het naastge legen Energiebedrijf Rijnland. Met de bouw zal ongeveer één jaar ge moeid zijn. De eerste paal voor de nieuw bouw werd gistermiddag geslagen door de heren H. Weiland en WK. van Duren, tot voor kort respectie velijk penningmeester en bestuurs lid van de Vereeniging tot Bevorde ring van den Bouw van Werkmans woningen. Deze woningbouwver eniging gaat per 1 januari op in de nieuwe woningbouwvereniging Leiden die de woningen zal behe- PvdA steunt Links Leiden LEIDEN - In het college van B en W is een breuk ontstaan over de tarieven voor de onroerend goed-be- lasting (ogb), het reinigings recht en het lozingsrecht. De PvdA-wethouders schaarden zich gisteravond, bij monde van wethouder Bordewijk van finan ciën, achter een voorstel van Links Leiden om het lozingsrecht met enkele guldens te verhogen en daar een verlaging van het reini gingsrecht mee te betalen. Dit voorstel biedt vooral voordeel voor bewoners van woningen tot twee ton, die volgens het collegevoorstel om de ogb-tarieven te verhogen, juist getroffen zouden worden. De WD-fractie houdt voorals nog vast aan een eigen voorstel vol gens welke het lozingsrecht, in te genstelling tot het oorspronkelijke collegevoorstel, in 1986 niet wordt verlaagd. Hieruit zou dan een ver laging van het reinigingsrecht kun nen worden betaald, zij het een ge ringere dan volgens het voorstel van Links Leiden (PSP, PPR en CPN). De WD-minderheid in het college steunt het voorstel van de eigen fractie, zo deelde wethouder Bordewijk gisteravond tijdens de behandeling van de begroting voor 1986 in de gemeenteraad mee. De fractievoorzitter van de libe ralen, Bakker, reageerde gister avond niet op de verdeeldheid in het college, hoewel de liberalen hun coalitiegenoten afgelopen maandag, toen al duidelijk werd dat de PvdA-fractie het voorstel van Links Leiden zou steunen, in de wandelgangen van woordbreuk beschuldigden. De WD-fractie zou zich door de gelegenheidscoa litie van PvdA en Links Leiden buitenspel gezet voelen. Heilloos Het college is unaniem in zijn af wijzing van een CDA-motie waarin wordt gevraagd te onderzoeken of een belastingvrije voet kan worden ingesteld van maximaal een ton voor de huurders. Bordewijk noemde dat "een heilloze weg" omdat velen de ene keer onder de drempel zullen zitten en de volgen de keer er boven zodat ze met grote schommelingen te maken krijgen. Eenstemmigheid bestond er ook over de motie van de PvdA'er De Vreeze waarin wordt voorgesteld de Eerste en Tweede Kamer er op te wijzen dat het systeem van ogb- heffingen een ramp is. "Hoewel de motie op korte termijn geen oplos sing geeft, biedt het de mogelijk heid dat we op langere termijn van de ogb-problemen worden ver lost", aldus Bordewijk. Gisteravond werd tijdens de fi nanciële beschouwingen in de ge meenteraad nóg niet duidelijk of het voorstel van de WD of dat van Links Leiden op een meerderheid in de raad kan rekenen. Vanavond worden de beschouwingen voort gezet en zal worden gestemd over de verschillende voorstellen. LEIDEN - Wethouder Fase (econo mische zaken) trekt zich niets aan van de kritiek die is geuit op haar beleid. Zij weigerde gisteravond in te gaan op beschuldigingen van de oppositie in de gemeenteraad dat ze te weinig doet om 'kansarmen' aan werk te helpen. Links Leiden- raadslid De la Mar noemde het op treden van de wethouder gister avond 'beschamend'. De la Mar opende afgelopen maandag, tijdens de algemene be schouwingen over de gemeentebe groting voor 1986, al de aanval op de WD-wethouder van economi sche zaken. De kritiek op het be leid voor mensen met weinig kans op een baan (het zogenaamde doel groepenbeleid) wordt door andere partijen gedeeld. Met name D66 en het CDA schaarden zich in de rijen der critici. Wethouder Fase ging in haar ant woord aan de raad gisteravond vrywel niet in op die kritiek. De wethouder zei een motie over het doelgroepenbeleid te zien als steun voor haar beleid om scholings- en werkgelegenheidsprojecten maxi male aandacht te geven. "De vraag of alles wat we doen wel voldoende is moet, als we kijken naar de werkloosheidcijfers, ontkennend worden beantwoord", aldus de LEIDEN - De aangekondigde ont slagen bij Aramco zijn volgens de wethouder van economische za ken, Fase, geheel toe te schrijven aan de perikelen op de oliemarkt. De wethouder verklaarde gister avond in gemeenteraad dat zij de bui al een tijdje had zien hangen, maar dat het college geen rol van betekenis zou hebbem kunnen spelen in de gang van zaken. Vol gens Fase is niet uitgesloten dat er binnenkort weer een hausse in de olieproduktie tot stand zal komen die weer tot een verhoging van de activiteit in Leiden zal leiden. "Het toont aan hoe ongewis te situatie is", aldus de wethouder. Optredenbeschamendenongepastgenoemd wethouder, die aan haar opmer king toevoegde dat in Leiden "een trend ten goede gaande is". Zij ver- wéet de indieners van de motie geen concrete voorstellen te doen tot verbetering van het doelgroe penbeleid. Fase verklaarde er geen behoefte aan te hebben om op alle kritiek punten van De la Mar in te gaan. Op de vfaag van het Links Leiden- raadslid waarom zelfs op een aan tal ernstige beschuldigingen die hij had hard gemaakt, niet werd gerea geerd antwoordde de wethouder: "Ik vind het wel mooi zo", en ver wees voor een verdere behande ling van kritiekpunten naar de commissie economische zaken. Hoekema (D66) verweet de wet houder, in een interruptie, ook te kort te schieten in het beantwoor den van vragen en zei te menen dat de begrotingsbehandeling bij uit stek de plaats is om het beleid van het college te toetsen. Hij kreeg bij val van PvdA-fractievoorzitter Van der Molen. Walenkamp (CDA) noemde de opstelling van de wet houder 'volstrekt onjuist' en 'non chalant'. Zijn fractiegenoot Bleijie zei het onbesproken laten van vra gen van De la Mar 'ongepast' te vinden. De wethouder reageerde op de nieuwe aantijgingen met de opmerking dat ze een aantal uitla tingen van De la Mar van zo'n be denkelijk allooi vond dat ze er niet over wilde beginnen. Het Links Leiden-raadslid De la Mar noemde in tweede instantie het antwoord van de wethouder 'beschamend'. "De wethouder ge looft het wel", aldus De la Mar, die zei zich af te vragen of de PvdA als coalitiepartner van de WD ge woon maar tolereert dat de wet houder geen doelgroepenbeleid voert. Hij noemde de PvdA daar voor medeverantwoordelijk en suggereerde dat de wethouder 'on der curatele' van de socialisten moet worden gesteld. Hoewel de weigerachtige hou ding van wethouder Fase om op kritiekpunten in te gaan een groot deel van de raadsleden hevig irri teerde, zal een motie van teleurstel ling die Links Leiden tegen de wet houder heeft ingediend geen steun van een meerderheid krijgen, om dat zjj feitelijk geen betekenis Duiven De postduivenvereniging De Vriendenclub houdt zaterdag 14 en zondag 15 december een grote tentoonstelling in haar clubge bouw aan de Anna Paulowna- straat in Leiden. Zaterdag is de show open van 17.00 tot 23.00 uur en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Verzamelen De vereniging De Verzamelaar organiseert zaterdag 14 decem ber van 10.00 tot 17.00 uur een verzamelbeurs in het Antonius- clubhuis aan de Lange Mare. Munten, postzegels, oude prent briefkaarten en curiosa zijn er volop te ruilen. Postzegels De Léidsche Vereeniging van Postezegelverzamelaars houdt dinsdag 17 december haar maandelijkse bijeenkomst in De Posthof aan de Rijnsburgerweg. Vanaf 19.00 zijn de deuren o De vergadering begint om 20.15 uur. Er is tevens een verenigings veiling van een aantal kavels. EHBO De afdeling Leiden van de ka tholieke nationale bond voor EH BO gaat dinsdag 7 januari 1986 beginneri met een nieuwe cursus, die elke dinsdag wordt gegeven van 20.00 tot 22.00 uur. Voor in formatie en aanmeldingen: mw. Tebarts (tel. 144678) ofmw. Van Mil (121866). Lezing De afdeling Rijnland van de Nederlandse Genealogische Ver eniging organiseert dinsdag avond 17 december een lezing van L. Gorissen uit Antwerpen over 'De val van Antwerpen in 1585 en de opbloei van Leiden', over de emigratie van talloze Zuidnederlanders naar het noor den na de val van Antwerpen. De lezing wordt gehouden in het Ge meentearchief aan de Boisotkade en begint om 20.00 uur. Trams en treins Onder meer films over de Haagse Tram, de opkomst van de auto,, het straatleven in de jaren dertig en het huwelijk van Bern- hard en Juliana zijn woensdag avond 18 december te zien in Th den Vergulden Turk' aan de Steenstraat. De tram- en trein vriendenclub NVBS organiseert deze vertoning vanaf 20.00 uur. KATWIJK - Het Rijnlands Zeehospitium in Katwijk wil in de loop van 1986 de volwas- senrevalidatie onderbrengen in een nieuwe behuizing. Er is een plan gemaakt om de huidige kliniek te vervangen door nieuwbouw bovenop de zuidvleugel van de oude hoofdvestiging. Van dit gebouw op het terrein aan de Drieplassenweg wordt al gebruik gemaakt door de afdeling kinderrevalidatie. Het gebouw Blankenheim op het terrein van het Rijnlands Zeehospitium. De volwassenenrevalidatie is mo menteel ondergebracht in het pa viljoen Blankenheim. Dit paviljoen verkeert in zeer slechte staat en de indeling voldoet niet niet meer aan de eisen van deze tijd. Het nieuwe onderkomen van de afdeling volwasserfenrevalidatie wordt gebouwd voor een periode van tien jaar. In die tijd wil het Rijnlands Zeehospitium plannen maken voor een revalidatiecen trum dat centraler in de Randstad ligt. Gedacht wordt aan Leiden, onder meer omdat deze gemeente met het openbaar vervoer goed is te bereiken en verder beschikt over verschillende ziekenhuizen. Over de nieuwbouwplannen op het terrein aan de Katwijkse Drie plassenweg wordt momenteel overleg gepleegd met de provincie Zuid-Holland en het ministerie voor welzijn, volksgezondheid en cultuur. Volgens waarnemend al gemeen directeur J.H. Wentholt van het Zeehospitium zijn beide overheden overtuigd van de nood zaak van een nieuwe behuizing voor de volwassenrevalidatie. Hij hoopt dan ook binnen enkele maanden de definitieve toestem ming op zak te hebben. "Aan het eind van 1986 kunnen wij dé nieu we afdeling dan in gebruik ne men". Met de nieuwbouw is een bedrag van naar schatting vier mil joen gulden gemoeid. Over de vervanging van de reva lidatie van het Zeehospitium is gis termiddag vergaderd door de ge meentelijke commissie voor ruim telijke ordening, grondbedrijf en openbare werken. De raadsleden gingen akkoord met een wijziging van het bestemmingsplan om de nieuwbouw mogelijk te maken. Door de uitbreiding van het hoofd gebouw wordt de in het bestem mingsplan vastgestelde bebou wingshoogte voor het terrein met enkele meters overschreden. Mulderkliniek De volwassenenrevalidatie moet voor een periode van tien jaar in een ander gebouw worden onder gebracht nu onlangs de plannen voor de oprichting van een nieuw revalidatiecentrum in Leiden zijn stukgelopen. Het Zeehospitium heeft een aantal jaren in samen werking met de instellingen Sole Mio uit Noordwijk en de Annakli- niek uit Leiden gewerkt aan de tot standkoming van de professor Jan Mulderkliniek. Hier zouden de re- validatie-activiteiten voor dit deel van het land moeten worden on dergebracht. Het project is door het ministerie van wvc om bezuini gingsredenen geschrapt. Bij het Zeehospitium leeft het idee om de revalidatie op een meer centrale plaats onder te brengen echter nog steeds. Binnen tien jaar hoopt het bestuur alsnog groen licht te krijgen voor de bouw van een nieuw centrum in Leiden. De nieuwe behuizing in Katwijk heeft dan ook een tijdelijk karakter. Di recteur Wentholt: "Leiden is een betere plaats voor een revalidatie centrum, juist door de goede be reikbaarheid en de aanwezigheid van verschillende ziekenhuizen". Het uitstellen van de vervanging van het huidige revalidatiegebouw totdat de nieuwbouw in Leiden kan worden aangepakt is volgens Wentholt niet mogelijk. Juist om dat het bestuur van het Zeehospi tium de afgelopen jaren steeds van de gedachte uitging dat de revali datie zou worden verplaatst is het paviljoen Blankenheim nauwelijks meer onderhopden. Het gebouw is thans zo slecht dat een grote op knapbeurt te veel gaat kosten. Tot vervangende nieuwbouw is echter ook besloten omdat de inde ling van paviljoen Blankenheim niet voldoet aan de eisen die de re validatie stelt. Het gebouw is 75 jaar geleden neergezet als sanato rium. Directeur Wentholt: "In die tijd werd bijvoorbeeld geen reke ning gehouden met de bescher ming van de privacy van de pa tiënt. In de nieuwe vleugel gebeurt dat wel. Er komen bijvoorbeeld één-, twee- en vierpersoonska- Dagbehandeling In de volwassenrevalidatie wor den mensen die gehandicapt zijn geboren of door een ongeval of ziekte handicapt zijn geraakt, ge holpen bii hun terugkeer in de (foto Dick Hogewoning) maatschappij. "De revalidatie is ei genlijk ëen soort invoegstrook", al dus Wentholt. De volwassenrevali datie van het Zeehospitium telt veertig bedden en er is verder een dagbehandeling met een capaciteit van tussen de dertig en veertig pa tiënten. Het Zeehospitium heeft ook een afdeling kinderrevalidatie die mo menteel al in het oude hoofdge bouw is ondergebracht. "Dat is een belangrijke reden geweest om te kiezen voor nieuwbouw van de volwassenrevalidatie bovenop een vleugel van deze oude ruimte. Daardoor vormen beide revalida- ties weer een geheel en kan er effi ciënter worden gewerkt". Bij het werk op de beide revalidatie-afde- lingen zijn honderd personeelsle den betrokken. Het gebouw Blankenheim zal na het vertrek van de volwassenreva lidatie worden afgebroken. heeft. Hoekema stelde gisteravond nog een motie van aansporing in het vooruitzicht om de wethouder er toe te bewegen meer aandacht aan haar werkgelegenheidsbeleid te schenken. LEIDEN - De gemeente Leiden is volop bezig om aan de Gooimeer laan, in het gebied De Hallen, be drijven te lokken. Vlakbij de vuil verbranding is ruimte voor een ga ragebedrijf, terwijl ten zuiden van de toegangsweg naar de Groenoordhallen de vestiging van een doe-het-zelf-markt zal worden toegestaan. Over de benodigde be stemmingsplanwijzigingen buigt de gemeenteraad zich maandag avond. Volgens P. Schaap, hoofd van de gemeentelijke afdeling grondza ken, zijn er contacten met een aan tal belangstellende bedrijven 'in de verkennende sfeer'. "Het is de be doeling om de Gooimeerlaan wat meer levendig te maken". Volgens Schaap wordt halverwege volgend jaar duidelijk welke bedrijven zich bij de Groenoordhallen zullen ves tigen. "Namen kan ik niet noe men". De gemeenteraad neemt maan dag ook een besluit voor de wijzi ging van het bestemmingsplan voor de grond op de hoek van de Stadspolderweg en Haarlemmer weg. Daar zal een tweede bedrijfs verzamelgebouw komen, naast het al bestaande aan de Stadspolder weg. Niesbui leidt tot aanrijding LEIDEN - Door een hevige nies- aanval reed gistermorgen een 21- jarige automobiliste uit Valken burg op het Stationsplein tegen haar voorganger op. De vrouw had door het niezen niet in de gaten dat een 61-jarige bestuurder uit Lei derdorp plotseling op de rem stond. Zij knalde er boven op. Beide auto's zijn zwaar bescha digd. De man en de vrouw klaag den over pijn in hun nek. Politie betrapt viertal bij vernielen auto LEIDEN - Vier mannen zijn gister nacht op heterdaad betrapt bij het vernielen van een auto op het Ra penburg. De mannen, 20, 26, 27 en 32 jaar, probeerden over de auto te lopen, waarbij zij het dak en de mo torkap beschadigden. De heren zijn door de politie ingesloten om dat zij niets voelden voor een scha deregeling en bleven ontkennen het gedaan te hebben.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4