Kerstconcerten te kust en te keur 'Muziekonderwijs in impasse' Amsterdam culturele hoofdstad Discussie kunst en politiek Gerrit van der Vens andere werkelijkheid Eénmansexpositie Albert in 't Veld in Wassenaar James Saunders 'Buren': confrontatie tussen zwart en blank DONDERDAG 12 DECEMBER 1985 KUNST PAGINA 27 Overheid zoekt naar oplossing Voorbereiding toch begonnen AMSTERDAM (ANP) - Na een reeks van strubbelin gen in de afgelopen maan den zijn de voorbereidingen voor de manifestatie 'Am sterdam culturele hoofd stad van Europa' in 1987 uit eindelijk toch begonnen. Dat hebben de organiserende in stellingen, Holland Festival, Ne derlands Theater Instituut (NTI) en Amsterdams Uit Buro (AUB) meegedeeld. De voorbereidingen geschieden op basis van de plan nen, die Ad 's-Gravesande van het Holland Festival en Steve Austen van NTI in opdracht van minister Brinkman en burgemeester Van Thijn van Amsterdam hebben ont wikkeld. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de manifestatie de mist in zou gaan. 's-Gravesande en Austen meenden voor hun plannen 20 mil joen gulden nodig te hebben maar minister Brinkman liet weten niet meer dan 1,3 miljoen gulden be schikbaar te willen stellen, terwijl Amsterdam aanvankelijk ongeveer 7 ton wilde uittrekken. De twee plannenmakers geloof den er niet in voor zulke bedragen de opdracht te kunnen uitvoeren en vroegen hun opdrachtgevers bedenktijd. Intussen hebben zij nieuwe financieringsvoorstellen uitgewerkt. Zij gaan nu uit van een bedrag van 12 miljoen. Ruim één derde zouden rijk en gemeente Amsterdam op tafel moeten leg gen, één derde hopen zij bijeen te krijgen door bijdragen van deelne mende landen en het restant zou bijeengebracht moeten worden uit tal van fondsen, bijdragen wan deelnemende instellingen, bijdra gen van het publiek en sponsors. Amsterdam heeft intussen toege zegd zijn bijdrage te zullen verdub belen tot een bedrag van 1,5 mil joen en nu hopen de plannenma kers dat 'Brinkman zijn bijdrage ook ruim.wil verdubbelen zodat uit deze bron een bedrag van 4,5 mil joen veilig is gesteld. De manifestatie zal alle takken van kunst omvatten, zoals podium kunsten, beeldende kunst en archi tectuur. Ook wordt gedacht aan in ternationale televisie-evenemen ten en een grote openlucht kunst manifestatie op en rond de Dam,. Rembrandtsplein en tal van stra ten en grachten. De contacten met het buitenland zijn al in gang gezet en beloven volgens de organisato ren veel goeds. DEN HAAG (GPD) - Minister Brinkman van WVC en staatsse cretaris Gipjaar van onderwijs gaan samen met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) op korte termijn een oplossing zoeken voor de impasse waarin het mu ziekonderwijs in ons land verkeert. Dit is het resultaat van een confe rentie die gisteren in Den Haag aan het slot van het Muziekjaar 1985 op initiatief van het Comité voor het Europees Jaar van de Muziek is ge houden. Het Comité, onder voorzitter schap van prins Claus, heeft gecon stateerd dat de muzikale vorming van jongeren zich in een dramati sche situatie bevindt. Het gevolg daarvan is dat in de toekomst al leen nog maar een kleine elite aan muziekbeoefening zal doen en de muzikale kennis van toekomstige generaties voortdurend verder zal afnemen. Een van de belangrijkste oorzaken daarvan is - behalve de afgelopen bezuinigingsoperaties in het onderwijs in het algemeen - het niet op elkaar afgestemd zijn van het beleid van de departemen ten van welzijn en cultuur en van onderwijs. Het Comité voor het Europees Jaar van de Muziek heeft er eerder op gewezen, dat door dit gebrek aan afstemming de noodzakelijke samenwerking en aanvulling tus sen de 170 muziekscholen in ons land en het reguliere onderwijs niet behoorlijk tot stand kunnen komen. Binnen het onderwijs zijn er nauwelijks nog marges om wat aan muziekonderricht op de scho len te doen. De muzikale vorming op scholen loopt schrikbarend ach ter bij andere landen in West-Euro pa. Prins Claus deed tijdens de con ferentie een dringend beroep op de aanwezige politici en ambtenaren om een einde te maken aan de ui terst netelige positie waarin het muziekonderricht in het onderwijs terecht is gekomen. De wil van de bewindslieden van cultuur en van onderwijs om de ernstig situatie, die tot toekomstig muzikaal analfa betisme kan leiden, te keren, werd door de vergadering algemeen als een belangrijke aanzet voor een nieuwe aanpak beschouwd. Tijdens de conferentie werd door Theo Hoogbergen, voorzitter van de Adviesraad voor het voortgezet onderwijs, in felle bewoordingen de huidige alarmerende situatie ge hekeld. Hij betoogd onder meer dat met name op scholen voor voortgezet onderwijs bij ongewij zigd beleid het vak muziek de „dood door verstikking" nabij is. Het vak muziek is, aldus Hoog bergen, blootgesteld aan „ieders vervolging" en vogelvrij verklaard. Sinds 1971 is muziek weliswaar als eindexamenvak geaccepteerd, maar na 14 jaar experimenteren blijkt er voor muzikale vorming niet het benodigde geld van de overheid beschikbaar te zijn. De jongste bezuinigingen hebben juist voor muziek op school het meest vernietigend toegslagen. Steeds meer komen er verontruste berich ten binnen van scholen die met en thousiasme muziek als eindexa menvak invoerden, maar nu geen kans meer zien om ermee door te gaan. De positie van de docent mu ziek dreigt opnieuw krachtig gede gradeerd te worden tot de zeer vrij blijvende, kwetsbare en statusloze positie die hij vroeger innam. LEIDEN - Is kunst franje of kan de samenleving er niet buiten? En wat heeft politiek daarmee te ma ken?. Deze twee vragen staan cen traal in een discussie die onder de titel 'Waardeoordeel of prijskaar tje' over het landelijk en plaatselijk cultuurbeleid wordt gehouden op woensdag 18 december. De bijeen komst is een initiatief van de Leid- se PvdA en wordt gehouden bij de Stichting Burcht aan de'Burgsteeg 4. Aanvang 20.00 uur. Onder leiding van Willemien Ruygrok discussiëren Yvonne van Baarle (secretaris van de Raad voor de Kunst). Frans Boelen (directeur van de Leidse Schouwburg) en Jan Riezenkamp (directeur-generaal culturele zaken van het ministerie van wvc) over deze materie. Ande re vragen die ter sprake komen zijn onder meer: wat zijn de mogelijk heden en wenselijkheden voor Lei den als middelgrote stad tussen Den Haag en Amsterdam? Wat zijn de mogelijkheden voor een locaal cultuurbeleid? In de pauze treden de dichters Eddie Kagie en Dorp soudste de Jong op. Nieuwe kansen 'Ik, Jan Cremer' AMSTERDAM (ANP) - Het plan om de - inmiddels failliet verklaar de - roek-opera 'Ik Jan Cremer' nieuw leven in te blazen en vol gend jaar in de Amsterdamse Koopmansbeurs onder te brengen, begint steeds vaster vorm te krij gen. Rob Kuil, nauw betrokken bij deze plannen, deelde desgevraagd mee dat een aantal sponsors zich in principe bereid heeft verklaard een bedrag van ongeveer 500.000 gul den hiervoor beschikbaar te stel len. Het is de bedoeling dat 'Ik Jan Cremer' voorlopig drie maanden - te beginnen eind januari 1986 - in de Koopmansbeurs zal worden op gevoerd. Afhankelijk van het suc ces zal het stuk dan geprolongeerd worden. Vooruitlopend hierop hebben de initiatiefnemers in een brief aan burgemeester van Thijn van Am sterdam gevraagd alvast over even tuele medewerking aan het plan na te denken. De meeste medewerkers aan 'Ik Jan Cremer' hebben zich bereid verklaard een nieuwe poging te wagen. LETTERKUNDIG MUSEUM - Vanaf zondag 15 december zijn in het Letterkundig Museum in Den Haag twee nieuwe tentoonstellin gen te zien. De eerste 'Een zwakke poging is uit zich zelf niks' van dichter J.H. Leopold loopt tot en met 9 februari. De tweede expositie is van schrijven Pierre H. Dubois die op vrijdag 13 december de Constan- tijn Huijgensprijs krijgt voor zijn gehele oeuvre. Op de expositie zijn handschriften, brieven, kranten, foto's, boeken en tijdschriften te zien. De tentoonstelling loopt tot en met 2 maart. LEIDEN - De jaarlijkse lawine van kerstconcerten barst de komende weken weer los. English Choir Zo geeft het Leiden English Choir op vanavond en morgen een kerstuitvoering in de Evan- gelisch-Lutherse Kerk. Het zijn de eerste twee uitvoeringen uit een serie van drie concerten, waarvan de laatste zal worden gegeven op zondagavond 15 de cember in de Oudshoornse Kerk in Alphen a.d. Rijn. Het 'christ- mas-carolconcert' omvat tradi tionele en moderne carols, a cap- pella of begeleid door piano, or gel of orkest. Aanvang 20.15 uur. Mannenkoor Het Rijnlands Chr. Mannen koor onder leiding van Sander van Marion geeft zijn jaarlijkse kerstuitvoeringen op zaterdag avond 14 en maandagavond 16 december in de Leidse Stadsge hoorzaal. Het koor zal op deze concerten worden begeleid op orgel, piano en clavecimbel als mede door een begeleidings groep met o.m. dwarsfluit en harp. Addie de Jong (orgel) en Marieke Lindeman (dwarsfluit) verlenen hun medewerking evenals Diana de Vries (harp). Peter le Feber (hobo, piano) en Leonie Metz (declamatie). Ook de uit Wales afkomstige sopraan Helen Edwards zal aan de uitvoe ring meewerken. Het program ma vermeldt de namen van o.a. Bach en Handel, twee componis ten, die driehonderd jaar geleden werden geboren. Ook zullen lie deren ten gehore worden ge bracht die op een onlangs ver schenen langspeelplaat van het koor zijn te beluisteren. Beide uitvoeringen beginnen om 20.00 uur. Barokensemble Het Barokensemble Voorscho ten geeft op zaterdagavond 14 december een bijzonder concert in de Voorschotense Dorpskerk. Het is namelijk voor de vijfde keer dat het ensemble van Mal- Het St. John's College Ch< colm Hund-Davies de jaarlijkse uitvoering in deze kerk geeft. Het lustrumconcert begint met een orkestsuite van Telemann, gevolgd door een concerto van Georg Muffat en een concerto grosso van de Engélse compo nist Richard Mudge. Na de pauze zal de Haagse clavecinist en or ganist Chris Farr solist zijn in het concert in D voor clavecimbel en orkest van J.S. Bach. Na een re- naissance-compositie van Jen kins zal het concert worden be sloten met een concerto grosso van William Boyce. Aanvang 20.15 uur. Vocaliter Wassenaar Vocaliter geeft dinsdagavond 17 december on der leiding van Ad de Groot een uitvoering van Bachs Weih- nachtsoratorium, kantates 1,3,5 en 6. Medewerking aan het con cert, dat in de Dorpskerk plaats heeft, wordt verleend door de so praan Lisette Emmink, de alt He- leen Resoort, de tenor Jos van der Lans en de bas Lodewijk Meeuwsen. Het Randstedelijk Orkest en de organist Tijn van Eijk zorgen voor de begeleiding. Het concert begint om 20.00 uur. Kathedraalkoor Het Kathedraalkoor van Poz- nan verzorgt, eveneens op dins dagavond 17 december in de St. Willibrordkerk, het jaarlijkse kerstconcert van K&O in Oegst- geest. Er zullen onder leiding van de Poolse dirigent Zdzislaw Bernat en met medewerking van de organiste Julia Smykowska kerst- en herdersliederen, voor namelijk uit de Poolse muziekli teratuur, worden uitgevoerd. Ook orgelwerken van Pachelbel, Bach en Balbastre staan op het programma. Het concert heeft plaats in het kader van een con certreis dat het koor maakt met als doel de duizendjarige kathe drale muziektraditie van Poznan en die van de Poolse koorcultuur in het westen meer bekendheid te geven. Aan de reis nemen veertig jongens in de leeftijd van negen tot dertien jaar en zestien volwassen zangers deel. Aan vang 19.30 uur. St. John's Choir Het St. John's College Choir uit Cambridge treedt op woens dagavond 18 december aan in de Leidse Pieterskerk. Het koor, dat tien jaar geleden tijdens het Hol land Festival een concert ver zorgde, bestaat uit twaalf volwas senen en zestien jongeren. De traditie van het koor gaat terug tot 1660 toen het werd opgericht om de diensten in de St. John's Chapel te begeleiden. Niet ver wonderlijk dus, dat het repertoi re voornamelijk uit kerkelijke muziek bestaat. Het programma, dat in Leiden zal worden uitge voerd, vermeldt muziek vanaf de zestiende eeuw tot heden: werken van Da Palestrina, Byrd, Purcell, Bach, Wood en Williams, adventmotetten, antifonen en advent- en kerstliederen. Hoe be kend de klank van dit koor is blijkt wel uit het feit, dat het tot op heden al tachtig grammofoon platen heeft uitgebracht. Het op treden van het St. John's College Choir in de Pieterskerk begint om 20.15 uur Cantorij De Leidse Cantorij geeft op zondagavond 22 december een adventsconcert in de Hoogland se Kerk. Het concert begint met 'Once in Royal David's City' als 'intrada'. Het gevarieerde pro gramma vermeldt naast Christ mas Carols en hyms (in bewer kingen van o.a. David Willcocks) ook Franse kerstliederen, com posities van Buxtehude (Magni ficat, lofzang van Maria) en Prae- torius, Engelse en Nederlandse psalmen. Joop Brons begeleidt de koorwerken op zowel het gro te als het kabinetorgel. Hans Brons jr., baszanger van de can torij, fungeert als koorleider. Aan het concert wordt tevens mede werking verleend door Han Ka- paan, hobo, en Veronica Stein- bach, fluit. Het geheel staat on der leiding van de cantor-orga nist Joop Brons. Het concert wordt besloten met een samen zang van bekende kerstliederen. De toegang tot het concert is gra tis, wel zal er een collecte worden gehouden ter bestrijding van de onkosten. Aanvang 20.15 uur. Kamerkoor Het Arnold Schönberg Kamer koor presenteert zich zondag middag 22 december voor het eerst met een concert in de Taf- feh-zaal van het Museum van Oudheden. Uitgevoerd zal wor den de vierstemmige Mis van William Byrd. Het programma vermeldt bovendien Engelse en Duitse kerstliederen. Het koor, dat zes sopranen, zes alten, vier tenoren en vier bassen omvat, staat onder leiding van Maarten Michielsen. De toegang is gratis. Aanvang 14.00 uur. Exultate Deo Het jaarlijkse kerstconcert van het Rijnlands Chr. Mannenkoor en de chr. oratoriumvereniging 'Exultate Deo' in de Voorscho tense sporthal 'De Vliethorst' heeft ditmaal plaats op maandag avond 23 december. Er zal een gevarieerd programma met werken van o.a. Bach en Handel en tal van bekende kerstliederen ten gehore worden gebracht. De muzikale leiding berust bij San- der van Marion. Aanvang 20.00 Bachkoor Het Bachkoor Holland geeft op zaterdagmiddag een integrale uitvoering van Bachs Weih- nachtsoratorium in de Pieters kerk. Als solisten treden naar vo ren de sopraan Barbara Schlick, de alt Rosemarie Lang, de tenor Hein Meens en de bas Max van Egmond. Het orgel wordt be speeld door Hans Broekman. De begeleiding berust bij het Am sterdams Kamerorkest. Het ge heel staat onder leiding van de vaste dirigent van het Bachkoor Holland, Charles de Wolff. Aan vang 14.30 uur. Expositie met schilderijen en teke ningen van Gerrit van der Ven, t/m 5 januari 1986. Galerie Denise Ste- phan, Bakkersteeg 18-20 Leiden. Ge opend vrijdag-^ zaterdag- en zondag middag van 13.30-17.30 uur. LEIDEN - Het is niet voor de eerste maal dat Gerrit van der Ven exposeert bij galerie Denise Stephan maar anders dan voor gaande keren bestaat zijn werk behalve uit schilderijen nu ook uit tekeningen. In een vijftal klei ne pentekeningen gebruikt Van der Ven sterk vereenvoudigde, uit enkele lijnen en gearceerde vlakken opgebouwde Het ontbreken van een fijnere detaillering veroorzaakt een ze kere mate van starheid die men terugvond bij de kleine werken in tempera. In deze laatste cate gorie en in de pentekeningen treft men enkele favoriete onder werpen aan zoals bomen, strui ken en vruchten. Als voorbeeld kan dienen de tekening van een peervormige vrucht die midden op straat ligt. Tevens blijkt hier uit de voor het werk van Van der Ven zo kenmerkende voorliefde voor bizarre voorstellingen. De pasteltekeningen tonen een heel andere kant van Van der Ven. Hierin heeft hij de vaste beeld taal losgelaten en zich uitslui tend gericht op het weergeven van vrij massieve, ruimtelijke vormen, waarin weinig contrast werking is aangebracht. De wijze waarop deze objecten zijn afge beeld zou doen vermoeden dat het hier gaat om nauwkeurige studies voor beeldhouwwerken maar deze stukken zijn louter aan de fantasie ontsproten. De al eerder genoemde botani sche motieven nemen ook een belangrijke plaats in bij de schil derijen. Het is vooral in deze werken dat Van der Vens thema tiek duidelijk naar voren komt. Typerend is de vervreemding en de verlatenheid die spreekt uit de voorstellingen. Deze sfeer wordt niet alleen opgeroepen door de afwezigheid van mensen op de meeste doeken maar ook door de ongewone combinatie van elementen. Van der Ven plaatst bijvoorbeeld in zijn door eindeloze wegen doorsneden heuvellandschappen staafvormi- ge voorwerpen of een schiet schijf. Behalve door de keuze van on derwerpen creëert Van der Ven ook door de wijze waarop hij de ze afbeeldt in een onlogische ruimte, een vreemde realiteit. zin doet hij mij denken aan de metafysische schilderijen van kunstenaars als De Chirico en Morandi. Los van welke (boven zinnelijke) interpretatie dan ook kan verondersteld worden dat dergelijke vormen en situaties vanuit het onderbewuste gescha pen worden. Van der Ven maakt ook in z(jn schilderijen weinig gebruik van sterke contrasten Het palet bestaat uit een beperkt aantal kleuren waarmee hij wel bijzonder veel nuances weet aan te brengen. De achtergrond is vaak neutraal gehouden maar in een stuk 'De grote bloemen' is aan vaag doorschemerende vor men goed te zien dat Van der Ven versóhillende lagen verf over elkaar aanbrengt. Het hier bijeengebrachte werk van Van der Ven vertoont zeer uitgesproken kenmerken zowel wat vorm als thematiek betreft. Vergelijking van de meest recen te schilderijen met enkele oude re stukken brengen daarnaast een stilistische verandering aan het licht maar het irreële karak ter blijft hierin gehandhaafd. NANCY STOOP Dichter -beeldend kunstenaar Gerrit van der Ven: vreemde realiteit in het kader van het Stagedoor- festival, het jaarlijkse festival voor migrantentheaer. Met: Errol Capri- no en Elsje de Wijn. Vertaling en re gie: Femke Boersma. Gezien op 11 december in het LAK. Aldaar nog vanavond te zien. LEIDEN - Op een dag stapt een man bij zijn buurvrouw naar bin nen; er onstaat een dialoog. Dat zou de samenvatting van deze vorige week in première gegane produktie 'Buren' kunnen zijn. Voeg er twee woorden aan toe en het is duidelijk, waarover hun gesprek vrijwel uitsluitend (di rect en indirect) gaat. Op een dag stapt een zwarte man bij zijn blanke buurvrouw naar binnen; er onstaat een dialoog. Dat gesprek mist van meet af aan een natuurlijke onbevangen heid. Aanvankelijk wordt de schijn nog zo goed mogelijk op- gehouden. Na een dansje echter (op de door hem meegebrachte muziek) komt de complexe si tuatie met alle duidelijkheid naar voren. Op zijn voorstel om met haar naar bed te gaan, volgt een afwijzend, maar zo mild mogelijk verpakt antwoord. Even later be kent zij terloops, dat zij haar af wijzing tegenover een blanke man agressiever afgereageerd zou hebben. Dus bij alle progressieve en weldenkende tolerantie en vrien delijkheid maakt zij toch onder scheid in het bejegenen van een zwarte of een blanke man in een vergelijkbare situatie. Daarover gaat dit stuk, dat daarmee in zijn heldere, bijna luchtige toonzet ting een actueel thema aansnijdt. Een dergelijke direct maatschap pelijke betrokkenheid komt de laatste jaren in het theater niet meer zo vaak voor; een gevolg van de tijd. waarin de politieke boodschap nog schering en in slag was. Hier toönt het theater op uitge kiende wijze een confrontatie tussen een zwarte man en een blanke vrouw, die tot nadenken aanzet. Ook als de man provoce rend "over de schreef' gaat, pro beert de vrouw haar begripvolle tolerantie, overeind te houden. De man verwijt haar die hou ding, waarop zij zich letterlijk en figuurlijk gewonnen heeft. Het spel van Elsje de Wijn en Errol Caprino typeert de sfeer van de dialoog op een overtui gend natuurlijke houdt voortdurend de aandacht van het publiek gevangen. Er wordt gespeeld op een groot, slordig gedrapeerd kleed, waar op her en der enkele stoelen, een radio, een paar boeken en derge lijke attributen staan. Een wat abstractere achtergrond derhal ve, die vrij onopvallend blijft en daarom goed functioneert. Waar om de vrouw haar ongenode gast koffie uit een soort (op munten werkende) kantineapparaat ser veert, is daarentegen een weinig zinvolle buitenissigheid in de vormgeving. WIJNAND ZEILSTRA Expositie met neon-objecten, schil derijen en grafiek van Albert in 't Veld, t/m 8 januari 1986. Galerie Henk de Greef, Schoolstraat 27, Was senaar. Geopend di. t/m za. van 09.00 - 17.00 uur. WASSENAAR - Albert in 't Veld heeft vooral bekendheid gekre gen door zijn neon-objecten maar naast zijn werk als beel dend kunstenaar is hij ook als dichter actief. Op de expositie bij galerie Henk de Greef krijgt In 't Veld's dichterschap ook enige aandacht maar het accent ligt toch op zijn beeldend werk. De presentatie bestaat uit een aantal neon-objecten en verder uit gra fiek en schilderijen. Omdat Albert in 't Veld hier gebracht wordt als dichter kun stenaar ligt het voor de hand om een relatie tussen de verschillen de media te veronderstellen. B»j de objecten en de daarmee sa menhangende grafiek ontbreekt naar mijn mening elke poëtische inslag. Een duidelijk verband is wel aanwijsbaar bij twee olie verfschilderingen op papier, waarin dichtkunst en beeldende kunst werkelijk samengebracht zijn. zij het dat het bewuste ge dicht in deze gevallen aanleiding geeft tot twee zeer verschillende, abstracte, uitwerkingen. De schilderijen zou men op een meer indirecte manier met poëzie in verband kunnen bren gen, als met titels als 'Clouds are not sure' of "We touch' als dich terlijke passages opvat. Maar een werk 'Belief getiteld, kan door de sterke scheiding van de ver schillende vormen en verfpartij en moeilijk onder deze noemer gebracht worden. Een poëtische expressie komt het meest naar voren in een harmonieus opge bouwd drieluik 'Ouverture' Een van de opvallendste ken merken van deze schilderijen is de verfstructuur. In 't Veld maakt in de verf, die in lagen over elkaar is aangebracht, door inkrassing een al dan niet regel matig patroon aan waardoor een onderliggende kleur zjjn wer king krijgt. In het al eerder ge noemde paneel 'Belief lopen in gekraste, soms golvende lijnen dicht naast elkaar. Van zeer dichtbij bekeken blijkt het hele oppervlak een zeer gevarieerd patroon met een licht reliëf te vertonen. Een soortgelijk patroon treft men ook aan op de metalen pla ten waaruit de neon-objecten deels zijn opgebouwd. Dit effect ontstond door het polijsten van deze vlakken. In 't Yeld combi neert het metaal meestal met marmer, bijvoorbeeld in de vorm van een kubus of een driehoeki ge vorm. De strenge geometrie wordt doorbroken door de kleu raccenten van de neonbuizen. 'Deze stukken zijn weliswaar aar dige constructies maar spreken mij niet zo aan. sommige staan misschien teveel in een hoek ge drukt De grafiek sluit nauw aan bij de neon-objecten. Dit onderdeel van de tentoonstelling bestaat uit afbeeldingen die het meest doen denken aan studies of schetsen voor dergelijke objec ten. De etstechniek lijkt mij niet zo'n geschikte manier om spon tane studies uit te voeren. Het is dan ook waarschijnlijk dat deze stukken een zelfstandige functie toegekend moet worden maar door de bijschriften zoals 'zij aanzicht' of 'roestig' krijgt dit deel van In 't Veld's werk teveel een gewild karakter NANCY STOOP

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 27