'Het liefst schiet ik de zaak in één keer plat' Forse subsidie wijkcomité Groenendijk Permanente expositie siergewassen in Lisse Tuinders willen naar nieuw tuinbouwgebied Hazerswoude kan weinig doen tegen sekshuis DONDERDAG 12 DECEMBER 1985 /ST REGIO LEIDEN PAGINA 23 HAZERSWOUDE - Het Wijkko- mitee Groenendijk krijgt van de gemeente 11.000 gulden subsi die. Dat was gisteravond eigen lijk de enige positieve medede ling die burgemeester J.W. van der Sluijs tijdens de bijeenkomst met de bewoners van het buurt schap kon doen. Met dat geld kan het buurtco- mité medewerkers betalen van het Buurtwerk Ondersteunings Team (BOT) uit Den Haag, een collectief van opbouwwerkers. "Zij helpen ons de officiële we gen te bewandelen", zegt Elles van Gelderen van het wijkcomi té. "In het verleden is het al eens gebeurd dat een brief aan de ge meente in een stoffige la is be land, alleen omdat de aanhef bo ven de brief niet goed was. BOT heeft ons ook verteld wat we meer de publiciteit moesten zoe ken en ook in de buurt meer van ons moesten laten horen. Onder meer door zo'n avond als nu". BOT zal de aandacht in Hazers woude vooral vestigen op de pro cedure rond het bestemmings plan 'Tussen Rijn en Rail'. Met hulp van BOT heeft het wijkco mité al bezwaar tegen dat be stemmingsplan aangetekend. Gisteravond werd, na afhande ling van de sekshuizenproblema- tiek, door de burgemeester en commissieleden van planologie en ruimtelijke ordening toelich ting gegeven op het bestem mingsplan. Daarbij kwamen al lerlei knelpunten binnen de buurtgemeenschap aan de orde. De buurt verlangt woningbouw om het wijKje levend te houden, een einde aan de parkeeroverlast in de wijk en andere ongemak ken die te maken hebben met de vestiging van Fasson en wat al dies meer zij. CDA-fractievoorzitster G. Ho- gendoorn-Oskam verklaarde dat haar partij voorstander is van een leefbaarheidsonderzoek in Groenendijk. BOT heeft daar in oktober van dit jaar al een boekje over opengedaan. "Nu we een opbouwwerker hebben, is gelijk afgesproken dat het buurtcomité en de gemeente wat vaker met el kaar om de tafel gaan zitten en voeling houden", aldus Elles van Gelderen. Het wijkcomité maakt binnen veertien dagen de balans op van de zitting van gisteravond. Daar na zal blijken of in de strijd tegen de sekshuizen nader actie wordt ondernomen. In de Hobaho-hallen is Lisse is gisteren een permanen te tentqonstelling van bloemen en vaste planten ge opend. De expositie, 'De Binnenhof, is vooral bedoeld voor handelaren en kwekers in de sierteeltsector. De kwekers kunnen er nieuwe variëteiten tentoonstellen, de handelaren kunnen zich op de expositie op de hoog te stellen van de nieuwste ontwikkelingen. Volgens Ad van Zeist, voorlieh- ter van de veiling Hobaho, is de expositie niet echt nieuw: "Tot nu toe werden de bloemen die op maandag op de bollenbeurs in Hillegom werden gekeurd, daar na hier in de Hobaho-hallen neergezet. Handelaren die toch' op het bemiddelingsbureau of op de veiling moesten zijn, liepen dan meteen even langs de vazen met bloemen. Zo langzamerhand stond echter de hele hal vol met vazen bloemen. Echt mooi was dat niet meer te noemen". Het bestuur van de Hobaho be sloot de tentoonstelling daarom een permanent karakter te ge ven. Net als vroeger zullen op maandag de bloemen na afloop van de beurs naar Lisse worden gehaald. Daar worden ze vervol gens neergezet in een gekoelde, fraai verlichte ruimte van 150 vierkante meter. Behalve de we kelijkse aanvoer van bloemen die op de beurs zyn aangeboden, zullen er thema-tentoonstellin gen worden gehouden. Achter eenvolgens zullen onder meer de amaryllissen, hyacinten, narcis sen en tal van andere bloemsoor ten extra aandacht krijgen. Er zullen in de permanente ex positieruimte niet alleen nieuwe en bestaande variëteiten te be zichtigen zijn. Van Zeist vertelt dat de kwekers bijvoorbeeld ook kunnen laten zien welke nieuwe middelen ter verbetering van de houdbaarheid zij gebruiken en wat daarvan de resultaten zijn. "De handelaren zijn binnnen zeer korte tijd op de hoogte van nieuwigheden in de bloemensec- tor. Ook ontwikkelingen in de teelt van potplanten zullen hier zichtbaar worden gemaakt", ver telt Van Zeist. Behalve nuttig en praktisch voor kwekers en handelaren is de tentoonstelling ook heel mooi. De Europees-kampioen bloemschikken, Herman van den Burg, heeft de expositie ont worpen. Dit ontwerp zal regel matig worden aangepast aan de bloemen die vanaf de beurs wor den aangevoerd. Liefhebbers van bloemen en planten kunnen echter niet zo maar een kijkje ko men nemen op de expositie. Van Zeist legt uit dat de ten toonstelling is bedoeld als servi ce aan de handelaren en kwe kers. "Af en toe kunnen we na tuurlijk best een groep geïnteres seerden rondleiden, zoals bij voorbeeld leerlingen van tuin bouwscholen. Zij kunnen een bezoek aan de veiling dan combi neren met een bezichtiging van de tentoonstelling. Hoewel de tentoonstelling overweldigend mooi is, kunnen we jammer ge noeg niet zo maar iedereen bin nenlaten". De expositieruimte werd giste ren officieel geopend door de vertegenwoordiger van het be stuur van de Rijnsburgse veiling Flora, N.H. Hemmes. Vervroegen Ook zonder kasje in de tuin kun nen de kweekresultaten in het vooijaar worden vervroegd. Door gebruik te maken van af dekmateriaal zoals folie wordt de temperatuur rondom de planten of zaden verhoogd en zal de groei worden versneld. Het eenvou digste middel is folie op de grond. Na het zaaien in de volle grond wordt folie (landbouwplastic) over de grond gelegd. Zodra de zaden zijn ontkiemd moet de J'q- lie worden verwijderd om smet ten te voorkomen. Er bestaan fo lie-soorten met gaatjes of gleuf jes. Door de openingen loopt de luchtvochtigheid onder de folie niet al te hoog op. Bovendien rekt de folie met de jonge plan tjes mee en behoeft dus minder snel te worden verwijderd. De zaden en jonge planten worden Belangstelling voor Nieuwe Wetering ALKEMADE - De belangstelling van tuinders om zich in het nieuwe tuinbouwgebied in Nieuwe Wete ring te vestigen is redelijk grcot Op de advertentie van twee weken geleden, waarin grond werd aange boden, zijn 'tien tot vijftien brie ven' binnengekomen met daarin ook een financieel bod, aldus N.J.F. Wagenaar, ambtelijk secre taris van de Stichting tot verbete ring van de agrarische structuur in de Veen- en Rijnstreek (Stiveen). "We zijn zeer blij met deze be langstelling", vertelt Wagenaar. Tussen de belangstellenden zitten verschillende tuinders, die nu in het reconstructiegebied in Roelo- farensveen zitten. Het reconstruc tiegebied herbergt kwekerijen die door hun incourante oppervlakten en veelal de onmogelijkheid om uit te breiden onvoldoende rendabel te maken zijn. Stiveen heeft dan ook als doel juist deze bedrijven de mogelijkheid te bieden om te ver plaatsen naar het zogenoemde der de tuinbouwgebied aan de Achter weg in Nieuwe Wetering. Daar kunnen wel moderne en rendabele bedrijven worden gesticht. Wage naar is dan ook vooral blij met de reactie van de tuinders uit het Roe- lofarendsveense reconstructiege bied: "In dat opzicht is de belang stelling hoopgevend". Wanneer het eerste glastuin bouwbedrijf in het derde tuin bouwgebied wordt gevestigd, is nog niet geheel duidelyk. "Als ie dereen meewerkt, kan in 1986 het eerste bedrijf worden gereali seerd", meent Wagenaar. Veel hangt echter af van de vraag wan neer het rijk subsidie verleent voor onder andere wegverbeteringen en -aanleg. Onlangs werd bekend dat het ryk pas subsidie verstrekt als er zes tuinders in het nieuwe ge bied zijn gevestigd. Op de nu beschikbare grond kunnen deze zes kwekerijen overi gens komen, aldus Wagenaar, maar onduidelijk is of ze ook alle tegelij kertijd worden gerealiseerd. Bin nenkort volgt daarom overleg tus sen Stiveen en de gemeente Alke made om te bezien of alvast met de noodzakelijke werkzaamheden kan worden begonnen. In dat geval zal een van de twee de rijkssubsi die moeten voorfinancieren en daarvan de rentelast dienen te dra gen. HAZERSWOUDE - Een burgemeester zegt niet gauw dat hij 'de zaak het liefst in één keer plat wil schieten', maar gisteravond was Hazerswoude's eerste burger J.W. van der Sluijs tijdens een bijeenkomst in Pleyn'68 niets te veel om aan de .bewoners van het buurtschap Groenendijk duidelijk te maken dat de gemeente exploitatie van sekshuizen langs de Rijn dijk niet tolereert. Het grote, bijna onoverkomelijke probleem is echter dat hij (het ge meentebestuur, dus) geen wapens heeft om een einde te maken aan de activiteiten van 'professionele bazen uit de sekswereld' in het pand Rijndijk 21. "We zoeken naar legale mogelijkheden om ze te pak ken", hield Van der Sluijs bijna honderd verontwaardigde Groe nendijkers voor, "maar we hebben tijd nodig. We hebben een redelij ke kans om er een einde aan te kunnen maken, alleen kan ik niet zeggen hoe groot die kans is en hoe lang het gaat duren. Ik wil u zeker niet de illusie geven dat dat op kor te termijn gebeurt". De buurtbewoners reikten heel wat methodes aan, die volgens hen tot een vlot einde aan de praktijken op nummer 21 kunnen bijdragen. Burgemeester Van der Sluijs, ver gezeld en bijgestaan door de leden van de gemeentelijke commissie voor planologie en ruimtelijke or dening, hoorde ze allemaal gedul dig en vol begrip aan, maar kon met geen één werkelijk iets begin nen. Of het nu om de borden op de gevel ging of om welke verordenin gen dan ook, Van der Sluijs moest feitelijk steeds bekennen dat juri disch vooralsnog weinig tot niets tegen de sexbazen kan worden on dernomen. De opmerking van één van de aanwezigen, dat een derge lijk pand als Rijndijk 21 onder geen enkele brandverzekering kon worden ondergebracht, deed het ergste vrezen. Verder maakte ech ter niemand het te bont. Voor de omwonenden van twee sekshuizen (waarvan de inrichting van nummer 59 als zodanig door de buurt inmiddels lijdzaam wordt 'geaccepteerd') is het zo duidelijk als wat dat het pand niet als woon huis dienst doet. "Zaterdag en zon dag zitten de hele dag de gordijnen dicht", zo luidde het argument. Van der Sluijs: "Maar daar lacht de rechter om. Die zal ons vragen waar de gemeente zich mee be moeit. Da's privacy. En ook jullie en ons emotionele bezwaar vor men geen aanleiding om sluiting er bij de rechter door te krijgen. Wat de heren tot nu toe hebben gedaan, is allemaal volgens de regels". Het exploiteren van een bordeel is bij de wet verboden, maar justi tie doet daar al jaren niets meer te gen. Ook gemeenten hebben tot nu toe geen macht om regelend op te treden tegen dergelijke ontwikke lingen binnen hun grenzen. Op dat vlak is overigens wel een wetswij ziging in aantocht. Hazerswoude zal bij de vaststelling van het nieu we bestemmingsplan (op 27 fe bruari aanstaande) en in de alge mene politieverordening ook zor gen dat regels aanwezig zijn om verdere vestiging van privéhuizen tegen te gaan. Aan de bestaande situatie veran dert dat niets. Het huidige bestem mingsplan dateert uit'1954 en be vat geen voorschrift dat bedrijfs voering in het betreffende pand verbiedt. "We kunnen voor de rechter dus wel tegen de eigenaar zeggen: u woont hier niet, maar dan zegt hij: so what? en staan wij met lege handen". Vrijkaart Twee antwoorden mochten de vragenstellers van de burgemees ter zelf invullen. Of Van der Sluijs bereid was het verschil by te leg gen als een bewoner straks ver huist ("Als er tenminste nog ie mand is die dat huis wil kopen") en of Van der Sluys niet een jaartje van woning wilde ruilen met buur man De Kam. Deze laatste: "Hoewel ik hier al zes jaar woon, kennen de meeste mensen mij niet. Ze zullen wel van mij denken dat ik een vrijkaart heb. Op het moment dat een bord 'verkocht' voor het huis kwam, heb ik de makelaar gevraagd of hij mij kon vertellen wie de koper was. Ik was nieuwsgierig, omdat ik geïnte resseerd was in de grond die achter het pand braak ligt. De vorige eige naar vroeg een schandalig hoge prijs en ik dacht in overleg met de nieuwe wat te kunnen regelen. Ik kon me wel indenken dat de make laar mij de naam niet zou noemen, maar wel beloofde hij de nieuwe ei genaar naar my te laten bellen. Dat telefoontje moet nog komen". De Kam vroeg zich af hoe de ge meente het zover heeft kunnen la ten komen, omdat hij net als leden Links voor het spandoek zitten de gemeentebestuurders en rechts het Wijkkomitee Groenendijk tijdens een bijeenkomst met de Groenendijkers. (foto John Hakkaart) van het Wijkkomitee Groenendijk al na de eerste geruchten over de komst van een sekshuis bij de ge meente aan de bel had getrokken. De bewoners, zo vertolkte één de mening van vrijwel alle aanwezi gen, voelden zich door de gemeen te in de steek gelaten. "Waarom denkt u dat zich uitge rekend hier sekshuizen vestigen?", vroeg Klaas Kuit. Ook hy mocht van Van der Sluijs zelf het ant woord geven. "Omdat u een ont moedigingsbeleid voert wat betreft de leefbaarheid van deze wijk. Dat leidt tot leegstand van woningen en tot vergrijzing en dat leidt weer tot verschijnselen als die van een sekshuis". Van der Sluys ("De heren willen graag panden aan doorgaande we gen tussen stedelijke gebieden. Zij moeten het van de passanten heb ben") legde uit waarom de ge meente de komst van het sekshuis niet heeft tegen kunnen houden. De huurprijs die aan de eigenaar van het pand wordt betaald ligt ho ger dan 625 gulden per maand. "In BRAND IN WONING - In de keu ken van een woning aan de Hazel- hof in Hazerswoude is gisteravond rond acht uur brand uitgebroken toen de vlam in een pan sloeg. De brandweer had het vuur snel onder controle maar de keuken werd dusdanig geblakerd dat de schade aanzienlijk is. De bewoonster liep brandwonden aan haar handen op en haar man had last van ademha lingsmoeilijkheden. dat geval kun je daar vrij intrek ken. Verder is niks gebeurd waar door we een bouwvergunning moesten verstrekken en zou ie mand komen met de vraag of hij een wandje kan verplaatsen, dan wordt daar altijd gehoor aan gege ven". "De gemeente heeft zelf gepro beerd om het pand te kopen, maar het bleek niet haalbaar om op die grond later betaalbare woning bouw te plegen. Het is Alphen vo rig jaar met veel kunst- en vlieg werk gelukt Sweet Memories dicht te krijgen, omdat in hun ook al ou de bestemmingsplan juist wel was opgenomen dat het pand daar niet als bedrijf mocht worden gebruikt. Omdat door het sekshuis werd geadverteerd, kon worden bewe zen dat dat wel het geval was. Een juridische zaak, die sluiting kwam echt niet omdat de buurtbewoners daar wegblokkades hadden opge zet en dergelijke", moest Van der Sluijs een aantal aanwezigen dui delijk maken. "Er zijn in Alphen trouwens nog zes sekshuizen waar niets tegen kan worden gedaan", wist hij daarbij te vertellen. Op de vraag van Martin Gordijn, secretaris van het wijkcomité, waarom de gemeente pas toen het sekshuis open was naar instrumen ten is gaan zoeken die nu zo snel mogelijk tot sluiting moeten leiden ("Terwijl het gerucht al veel langer gaat"), moest de burgemeester het antwoord schuldig blijven. "Je loopt bij dit soort zaken altijd ach ter de feiten aan. Zolang het een vermoeden of gerucht is, kun je wezenlijk ook niets doen". Kwinkslagen Wel kunnen, gezien de toegeno men verkeersdrukte in de wijk, drempels en parkeerverbodsbor den worden geplaatst om het de bezoekers van het sekshuis zo las tig mogelijk te maken, stelde een andere aanwezige. Van der Sluys vond ook dat echter geen goede manier. "Want wie heeft daar nu het meeste last van?" De kwinksla gen waren gisteravond toch niet van de lucht. De meeste lachers werden genoteerd bij de opmer king van mijnheer Peeters. Vroeg op de avond had hij al voorgesteld met fotocamera's te posten in de wyk ("Je hoeft er niet eens een film in te doen"), maar de veronderstel ling dat de onderneming West Ne derland mogelijk aandelen in de sekshuizen had, 'want allebei de haltes hier staan voor een seks huis', zorgde alom voor hilariteit. Die kon het uiteindelijke besef, dat het avondje met betrekking tot de sekshuizenproblematiek geen concrete oplossing aan het licht INBRAAK - Uit een woning aan de Leeuwerikhof in Roelofarends- veen zijn gisternacht een aantal gouden sieraden, betaalkaarten en cheques ontvreemd. De dieven kwamen binnen door de achter deur te forceren. Over de schade is nog niets bekend. had gebracht, niet verdringen. De vergadering verklaarde zich met ruime meerderheid akkoord met het voorstel van secretaris Gordijn, dat in samenwerking met de ge meente alles zal worden gedaan voor sluiting van het sekshuis. Er was één tegenstemmer: de 'bewo ner' van het omstreden complex. Patiwael niet meer terug in raad Koudekerk KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Het PvdA-raadslid R.D.A. Pati wael keert na de gemeenteraads verkiezingen in maart 1986 niet te rug in de Koudekerkse gemeente raad. Patiwael heeft het te druk met andere werkzaamheden om nog langer zitting in de raad te kunnen nemen. In zijn plaats heeft het PvdA-be- stuur Freija Zandbergen gedacht. Deze nieuweling, die zich heeft in gezet voor de jeugdgroep 'Wam mes, staat op de derde plaats van de advies-kandidatenlijst. Fractie- vooriztter Ing. J. Wondergem, het 'gezicht' van de PvdA in Koude kerk, bezet de eerste plaats, gevolg door wethouder M. Tensen. De vierde tot en met de zevende plaats op de lijst worden ingenomen door R. Moonen, P. Schellingerhout, B. van het Wout en Kees de Jong. Drs. P. bij jubileum Boskoopse bibliotheek BOSKOOP - De openbare biblio theek van Boskoop viert zaterdag 14 december het tienjarig bestaan. Het jubileum wordt gevierd met een receptie en een optreden van de vorige week nog in Alphen aan den Rijn vertoevende drs. P De receptie begint om 14.30 uur, drs. P. treedt rond de klok van 15.30 uur aan. Belangstellenden kunnen dit optreden bijwonen, toegangskaarten zijn af te halen in de bibliotheek. Het aantal kaarten is in verband met de beschikbare ruimte beperkt. Op 12 december 1975 begon de bibliotheek in enkele lokalen van de voormalige Sint Josephschool aan het Reyerskoop. Dit tydelijk onderkomen werd na een half jaar verruild voor het huidige biblio theekgebouw aan de Babsloot. Met ingang van i januari 1986 gaat de bibliotheek de openingstij den uitbreiden: vanaf die datum zijn ook op zaterdagmorgenn van 10.00 tot 12.00 uur boeken te lenen. A. van Zeist: "Kwekers kunnen in de expositieruimte nieuwe bloemvariëteiten of verbetering van de houdbaarheid tonen aan de handelaren. voor de teelt van aardappelen. Helaas treedt er, zeker in vochti ge jaren, op veel percelen aard- j appelziekte op waardoor de oogst vaak klein uitvalt. Het is mogelijk tegen deze gevreesde ziekte te spuiten, maar steeds meer volkstuinders laten de spuit liever in de kast staan. De enige mogelijkheid die dan nog overblijft is rassen te telen die minder gevoelig of zelfs resistent (niet-vatbaar) zijn tegen aardap pelziekte (Phytopthora). Resistente rassen worden ge kweekt door wilde rassen te kruisen met bestaande rassen. De wilde rassen hebben zich im mers weten te handhaven zonder bespuitingen en geven daarmee blijk van ongevoeligheid voor bepaalde ziekten. Kruisen met wilde rassen kan echter tot ge volg hebben dat de smaak van het nieuwe aardappelras slechter is dan die van bestaande rassen. Twee van de in Nederland ver krijgbare aardappelrassen die ongevoelig zijn voor de aardap pelziekte zijn Parel en Lekker- lander. Parel is een tamelijk vroeg ras dat het goed doet op zand- en dalgronden. Op de klei en zavelgronden zyn de resulta ten minder. Sproeien tegen phy topthora en knolrot is niet nodig. Het ras is vrij droogtegevoelig dus is tijdens droge zomers (in Nederland een zeldzaam ver- schijnsel) watergeven noodzake lijk. j De Lekkerlander is vroeg en groeit goed op alle grondsoorten. De aardappel kan voor direct ge- op deze manier beter beschermd tegen de aanvallen van vogels. Een stap verder is het aanleg gen van een tunnel. Hiertoe, wor- den op regelmatige afstand in de grond bogen van ijzerdraad ge plaatst. Daaroverheen wordt plastic gespannen. Door de hoge temperatuur onder de folie kan de opkomst van het zaad en de uiteindelijke oogst met enkele weken worden vervroegd. Het nadeel van ijzerdraad is dat dit snel wegroest. Om dit te voorko men kan ook gebruik worden ge maakt van zogenaamde elektrici teitsbuizen die in een omgekeer de V in de grond worden gezet. Een koude of warme bak levert nog meer mogelijkheden op. Een koude bak bestaat uit een op bouw van steen of hout waar overheen ruiten liggen. Zo'n bak is vrij eenvoudig zelf aan te leg gen. Omdat de bak permanent is, kan al heel vroeg in het vooijaar worden begonnen met zaaien en uitplanten. Bij een warme bak wordt onderin een elektrisch verwarmingskabeltje gelegd. Die zijn in verschillende tuincentra te koop. De ouderwetse manier van ver hogen van de temperatuur in de bak is het onderspitten van paar- demest. De mest zal gaan broeien en op die grond verwarmen. Aardappel bruik vanaf eind juni worden ge rooid. De hoofdoogst laat zich tot februari bewaren. De afgelopen jaren neemt de be kendheid van de kiwi steeds ver der toe. De import van deze enig zins naar aardbei smakende vrucht is enorm toegenomen. Ki wi's kunnen echter ook prima in eigen tuin worden geteeld. De vrucht groeit aan een slin gerheester waarbij de mannelij ke en vrouwelijke bloemen niet aan één struik voorkomen. Er moeten dus altyd twee struiken, een mannelijke en een vrouwelij ke, naast elkaar worden geplant. Omdat de plant flink kan uit groeien, wordt als onderlinge plantafstand zes meter geadvi seerd. De struik moet in zomer en winter worden gesnoeid. Bij teelt tegen een schutting of vrijstaand kan de heester wor den ondersteund met horizon taal gespannen draden. Jonge planten moeten tegen de vorst worden beschermd door om de voet een laag stro aan te brengen. Oudere planten zijn niet erg ge voelig voor vorst. Alleen bij de combinatie sterke zonneschijn en vorst kunnen de planten in de ochtenduren beschadigd raken. Een strook karton biedt in zo'n geval voldoende bescherming. MONICA WESSELING

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 23