LEIDSCH DAGBLAD Jacht op 16 verdachten 'Regering liet grote vissers vrije hand' Goedhart Bouwhuis see Morris before you bu; suede lamsvacht nappa ÊÜI# SUBSIDIES U Vliegramp op Newfoundland: 258 doden Laatste Nieuws 'Mestnorm Braks kost 42.000 arbeidsplaatsen' Cao-overleg in erts overslag vastgelopen Maak 6x kans op f150.000,- èn deVerrassingsprijs! Dat kan alleen bijlèlelot! Rabobank f3 Geef'n Kangaroo kado! DONDERDAG 12 DECEMBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37883 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Op het Ir. Driessenplein in Leiden komt vrijwel zeker een parkeergarage in com binatie met een Marca- kledingfiliaal. De par keergarage krijgt een capaciteit van 322 au to's. Verder zal het com plex woningen en kan toren bevatten. Dit plan is van de Haagse projectontwik kelingsmaatschappij Erica Beheer. Het colle ge van B en W staat er in beginsel positief tegen over. Volgende week staat er een gesprek op stapel met de top van Marca met parkeer garage in Leiden? C&A, waarvan Marca een onderdeel is. In een brief aan het college heeft C&A laten weten het nieuwe kledingfi- liaal aan het Ir. Dries senplein in 1986 te wil len openen. De Marca-filialen vor men een goedkope win kelketen van C&A. On der de textielsuper markten woedt momen teel een concurrentie slag tussen C&A, Ven- dex (V en D) met de Kienwinkels en Mac kintosh. C&A wil in drie jaar dertig Marca- filialen openen in Ne derland. Het concern richt zich daarbij op plaatsen aan de rand van de stadscentra, met goede af- en aanvoerwe- gen en voldoende par keergelegenheid. Er zijn al veertien Marca-fi lialen gerealiseerd; voor volgend jaar staan er tien nieuwe vestigingen op het programma, (zie verder pagina Leiden) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/WASSE NAAR - D66 heeft van ochtend een openbaar debat in de staten van Zuid-Holland geëist over de sluiting van het dierenpark Wassenaar. Volgens fractieleider Schuyer is statenleden essentiële informatie onthouden en deugde de overdrachtsovereen komst niet. 'Als er geen duidelijk heid van de kant van GS komt stellen we zelf een onderzoek in', dreigde het D66-staten- D66 eist debat over dierenpark Wassenaar lid. Ook de VVD zette vanmorgen bij het be gin van de begrotings behandeling vraagte kens bij de rol die GS hebben gespeeld. 'De provinciale overheid als ondernemer is geen succes gebleken', aldus fractievoorzitter Ver beek. 'De staten hebben zich in 1983 door het en thousiasme van GS la ten meeslepen, maar het is de vraag of de le den toen wel alle rele vante informatie ter be schikking hadden'. Dr Blokland, leider van de RPF/GPV-frac- tie vroeg zich af of de 'verspilling van 5,5 mil joen gulden overheids geld en particuliere gif ten' niet voorkomen had kunnen worden. Hij bepleitte het instel len van een onderzoeks commissie om iets der gelijks in de toekomst te voorkomen. Onderzoek naar bloedbad in Bologna komt op gang ROME (Rtr./GPD) - De Italiaanse justitie heeft gisteren arrestatiebevelen uitgevaardigd tegen zestien personen die verdacht worden van betrokkenheid bij de zwaarste bomaanslag die na de oorlog in West-Europa is gepleegd. Onder hen zijn twee gewezen topfunctionarissen van de Italiaanse geheime dienst. Deze twee functionarissen zijn ge neraal Pietro Musumeci en zijn on dergeschikte kolonel Giuseppe Belmonte, oud-officieren van de militaire inlichtingendienst SIS- MI. Ze werden onlangs veroor deeld voor hun aandeel vanochtend in het Haagse Paleis van Justitie tijdens het kort geding tegen staatssecretaris Sfa'riP^ipnP PPhPimP riipni van der Plas. die hun helanaen hphn.rt.indp .vm Kianaesuene geneime aiensi. J. van der Plas, die hun belangen behartigde. Gedupeerde Katwijkers in geding: (van een onzer verslaggevers) zogenaamde K-document nog vol- DEN HAAG/KATWIJK - Kabel- doende van het hen toegewezen jauwvissers die zich loyaal hebben quotum over om tot het eind van gehouden aan de vangstbeperken- dit jaar te blijven vissen. „Juist de maatregelen mogen niet de du- omdat deze groep helemaal van de pe worden van collega's die maar kabeljauwvangst afhankelijk is, raak hebben gevist. was de bescherming van de staat Dat betoogde mr. J. van der Plas zo belangrijk", betoogde advocaat vanmorgen tijdens een kort geding Van der Plas. ,,De staat is er toch dat de 20 vissers bij de Haagse voor om de zwakken te bescher- rechtbank hebben aangespannen men?". tegen de Nederlandse staat. De Volgens landsadvocaat mr. L. groep van specifieke kabeljauwvis- Keus heeft staatssecretaris Ploeg sers, van wie 10 uit Katwijk, vin- (visserij) er alles aan gedaan om te den dat Ploeg helemaal mets heeft voorkomen dat het quotum van de gedaan om te voorkomen, dat het K-documenthouders^ zou worden totale Nederlandse kabeljauwquo tum voortijdig werd opgevist door de grote schepen waarvoor deze vissoort een bijprodukt is. Zelf hadden de houders van het GANDER (AP) - Vlakbij het vlieg veld Gander in het Canadese Newfoundland is vandaag een DC-8 van de Amerikaanse char termaatschappij Arrow Airlines uit Miami kort na het opstijgen neergestort. Volgens de eerste be richten zijn alle 8 bemanningsle den en 250 inzittenden om het le ven gekomen. opgevist door de andere schepen. Op een vraag van rechtbankpre sident mr. Wijnholt gaf hij toe dat de aanvoer van kabeljauw ook na het vangstverbod op 23 oktober doorging. Volgens de landsadvo caat kan de staat niet worden ge dwongen het vangstverbod voor de houders van een K-document op te heffen, omdat de regering daarmee zou ingaan tegen de EG- bepalingen. Mr. Wijnholt doet vol gende week donderdag uitspraak. Hoorn 126a (tegenover Avifauna) Alpher, a/d Rijn. Tel. 01720 - 22100 Openingstijden: 8.30-12.30 uur en 13.30-17.30 uur. Zaterd. 10.00-16.00 vrijdag koopavond tot 21 00 uur Samen met Licio Gelli, voorma lig leider van de verboden vrijmet selaarsloge P-2, en de voortvluchti ge zakenman Francesco Pazienza worden zij ervan beschuldigd het brein te zijn geweest van een groep samenzweerders die een bom plaatsten in het station van Bolog na. Bij de bomexplosie - in augus tus 1980 - vielen 85 doden en onge veer 200 gewonden. De bomaanslag zou bedoeld zijn geweest om de Italiaanse staat te ontwrichten. De rechtbank in Bo logna gaf ook arrestatiebevelen uit tegen vijf mannen en een vrouw, die ervan verdacht worden de aan slag te hebben uitgevoerd. Met de arrestatiebevelen komt er voor het eerst enig schot in het jus titiële onderzoek naar het bloed bad in Bologna. Er is in Italië veel kritiek geweest op de geringe voor uitgang die hierbij de afgelopen vijfjaar is geboekt. Pazienza wordt in Italië gezocht in verband met de ineenstorting van de Banco Ambrosiano in een van de grootste bankfraudes in de Italiaanse geschiedenis. Gelli is nog steeds voortvluchtig na zijn ontsnapping in 1983 uit een Zwit serse gevangenis. Onthullingen over het bestaan van de P-2-loge brachten in 1981 de Italiaanse rege ring ten val. Stichting: gegevens kankerpatiënt gevonder in vuilniszakken. PAGINA Noordierse politie moet vriendelijker worden voc roomskatholieken. PAGINA Meteorologen op Schiphol dreigen - in navolging van verkeersleiders - met sta king. PAGINA S Bokser Alex Blanchard houdt Europese titel dooi onbeslist. PAGINA Ooggetuigen verklaarden dat het toestel in de lucht was gëex- plodeerd kort na de start en bran dend neerstortte. De DC-8 was vertrokken uit Keulen en op weg naar Hopkinville in de Ameri kaanse staat Kentucky. Aan boord waren in West-Duitsland gelegerde Amerikaanse militai ren die voor kerstverlof naar huis terugkeerden. Het vliegtuig had op Gander een tussenlanding ge maakt om brandstof te tanken. Minder koud Half tot zwaar bewolkt en in het noor den mogelijk wat regen. Minimumtem peratuur van min 1 graad in het zuid oosten tot plus 4 graden op de Wadde neilanden. Middagtempcratuur van plus 2 graden in Limburg tot 7 graden in het noorden. Matige zuidwestelijke wind aan de kust af en toe krachtig. 13 december 1985 Zon op: 08.40 uur, zon onder: 16.28 uur. Maan op: 10.48 uur, maan onder: 17.29 RIJSWIJK (ANP) - In de gehele veehouderijsector, inclusief verwerking en dienstverlening, gaan 42.000 arbeidsplaatsen verloren en zal een inko mensdaling van twee miljard gulden optreden als de maximale bemes tingsnormen die minister Braks onlangs bekend heeft gemaakt op korte termijn worden, doorgevoerd. Dit blijkt uit een nog niet gepubliceerde studie van het Landbouw- Economisch Instituut die is gemaakt in opdracht van een aantal produkt- schappen. Minister Braks is, in overleg met minister Winsemius (milieu), voor de beteugeling van de mestoverschotten uitgegaan van de hoeveel heid fosfaat in de mest die de grond kan verwerken. Voor bouwland is dat 125 kilogram per hectare per jaar, voor grasland en maisgrond respectievelijk 250 en 350 kilogram per hectare. Als er geen aanpassingsmaatregelen worden getroffen daalt het aantal arbeidsplaatsen het sterkst in de veehouderij (20.500). Aanpassing is mo gelijk door vermindering van het fosfaatgehalte in veevoeder en vergro ting van de afzetmogelijkheden van varkensmest. Daarmee is echter ge ruime tijd gemoeid. Smartegeld slachtoffers verkrachting LONDEN (Rtr.) - Voor het eerst in de geschiedenis heeft het Britse hooggerechtshof giste ren smartegeld toegekend aan twee slachtoffers van verkrach ting. Toch maakte de uitspraak een storm van kritiek los bij fe ministen en politici die meen den dat het Het hof bepaalde dat John Meah, die in 1982 levenslang had gekregen, de twee vrou wen die hij had verkracht in to taal 17.560 pond (circa 70.000 gulden) smartegeld moest beta len. Een woordvoerster van het Britse „Vrouwen tegen ver krachting" noemde het on rechtvaardig dat de vrouwen zo weinig hadden gekregen. Van verschillende kanten werd opgemerkt dat dezelfde rechter die het smartgeld had vastgesteld een jaar geleden aan dezelfde man 45.750 pond (circa 183.000 gulden) smarte geld had toegekend omdat hij bij een auto-ongeluk verwon dingen aan zijn hoofd had op gelopen waardoor zijn persoon lijkheid veranderde en hij een verkrachter was geworden. Haarlem: Barteljorisstraat 20 (bij de Grote Markt) tel. (023) 3126 55 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein) tel. (020) 22 35 96 KOOP DEENVELOP VOOR DE LAATSTE ZES SPELWEKEN!^ nop bij: ROTTERDAM (ANP) - Terwijl er bij het ertsoverslagbedrijf EECV in Rotterdam-Europoort werd ge staakt, is het cao-overleg in deze sector vannacht volledig vastgelo pen De havenwerkgevers, verenigd in de SVZ, en vakbonden werden het tijdens een nachtelijke vergade ring niet eens over arbeidstijdver korting bij EECV en de financie ring daarvan. Beide partijen beoordeelden het eerder deze week gemaakte reken werk verschillend. J. Verroen en G. Ros van de Vervoersbond oor deelden dat óf de acties bij het be drijf doorgaan óf EECV zich los maakt van de SVZ om dan afzon derlijk een cao af te sluiten. Volgens Verroen bemoeien zich veel te veel mensen met deze cao. Werkgevers, zelfs van concurreren de bedrijven, hebben binnen de SVZ een stokje gestoken voor een positief resultaat. Tijdens de on derhandelingen, die vele uren in beslag namen, is hem gebleken dat de directie van EECV veel meer in de richting van de werknemersei- sen kwam dan SVZ-onderhande- laar Zeebregts. EECV is in handen van de erts- bedrijven in het Westduitse achter land. Zij dreigen voor de aanvoer van ertsen uit te wijken naar Zee- brugge en de Noordduitse havens. "Wat is dat voor een mar- xistische troep?!" Die spon- tane reactie gaf een overi gens allervriendelijkste Amerikaanse professor in de economie toen hem was uitgelegd hoe in ons land men sen met een laag inkomen toch in een fatsoenlijk huis kunnen wonen. Deze geleerde Amerikaan vond het allemaal uiterst verdacht, al die subsi dies. De tegenwerping dat dergelijke subsidies een eenvoudig bewijs zijn van solidariteit met de zwakken in de samenleving, stuitte bij hem op onge loot en onbegrip. Ook het argument dat tal van bouwondernemers het diep in hun hart prachtig vinden dat de rijksoverheid de woningbouw zwaar subsidieert, moest wel ver keerd vallen. Een overheid die zijn burgers zo in de watten legt. moet wel te maken krijgen met onoverkomelij ke problemen, aldus deze Amen- kaan. De Nederlandse variant van de welvaartsstaat zag hij eerder als een marxistische ontsporing dan als een bewijs van een zekere beschaving. Maar niet alleen aan de overkant van de oceaan blijken bezwaren te leven tegen onze welvaartsstaat. On ze eigen minister van sociale zaken en werkgelegenheid. J.de Koning, heeft deze week gepleit voor het ver lagen van zogenaamde inkomensaf hankelijke subsidies, zoals de indivi duele huursubsidies, de studietoela gen en de vergoedingen voor de ge zinsverzorging. Volgens deze minister van CDA- huize is het veel beter om te streven naar een algehele lastenverlichting voor alle burgers. De subsidies die af nemen zodra de ontvanger ervan meer gaat verdienen, zouden een prikkel om extra hard te werken en om te streven naar inkomensverbete ring teniet doen, aldus De Koning. Het hoeft geen verbazing te wek ken dat de leider van de oppositie in de Tweede Kamer, Den Uyl, onmid dellijk zijn kritiek zwaar heeft aange zet. Volgens hem heeft het CDA een frontale aanval gelanceerd op het le venspeil van 1,5 tot 2 miljoen men sen. In zijn boosheid heeft Den Uyl kennelijk geen tijd om met preciezere aantallen te werken, zodat hij een rui me marge neemt van toekomstige slachtoffers. In zijn haast om een mi nister uit dit kabinet aan te pakken, ziet Den Uyl voor het politieke gemak maar even over het hoofd, dat twee collega's van minister De Koning in middels ook van diens uitlatingen af stand hebben genomen. Staatssecretaris Brokx (volkshuis vesting) wijst er terecht op, dat het verhaal van De Koning over die prik kel tot extra inspanningen helemaal niet opgaat. De individuele huursub sidies komen voor het merendeel te recht bij ouderen en bij arbeidsonge schikten, die helemaal niet in het ar beidsproces meedraaien. Daar komt nog bij dat het systeem van de indivi duele huursubsidies, na jarenlange discussies en de daardoor gescha pen onzekerheid, nu in een wet zal worden vastgelegd. Aan dit front zal dan eindelijk rust en zekerheid heer sen, terwijl ook door middel van deze wet de uitgaven beheerst kunnen worden. Er is geen sprake van dat deze post dan een soort bodemloze put zal zijn, zoals sommige bezuini gers suggereren. Ten aanzien van de studiefinancie ring geldt hetzelfde. Minister Deet- man (onderwijs) vreest kennelijk, net zoals Brokx, dat de uitlatingen van zijn collega-minister duiden op nieu we bezuinigingen. Maar Deetman heeft de afgelopen jaren zelf al dras tisch het snoeimes gehanteerd en voorlopig vindt hij het wel even wel letjes. De ingrepen waar minister De Ko ning op doelt, ingrepen die vooral de zwakkeren zullen treffen, zijn overi gens in strijd met het verkiezingspro gramma van het CDA. Omdat de uit latingen van minister De Koning meer zijn dan zomaar een verspreking of een losse flodder, wordt het. met de verkiezingen in zicht, nog interessant om te zien waar het CDA ten slotte in deze discussie uitkomt, bij De Koning (en Ruding niet te vergeten), of bij Brokx en Deetman. NEEM DAN NU EEN ABONNEMENT! Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt' I per maand 22,70 Q per halfjaar 134,90 automatische betaling) per jaar 256,90 uw voorkeur aankr (alléén mogeli|k per kwartaal 67.45 De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurh/k gratis in debus1 Naam Straat Postcode Plaats Teieioon LI kunl dere Bon opsh 2300 VB Leiden I controle be 2 or ging)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1