Vangstcontrole weer verscherpt Langzaam-aan actie chauffeurs Keldering olieprijs bedreigt economie Berenschot: 32 uur 'technisch mogelijk' MAL Vissers moeten 'visplan' indienen Files moeten cao-eisen kracht bijzetten 629- Aardgasinkomsten Nederland ook in geding Bod van tien miljard op Union Carbide DINSDAG 10 DECEMBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (GPD/ANP) - De controle op vissers en de vervolging op overtredingen van vangstverboden, zal volgend jaar nog strenger zijn dan thans het geval is. "De produktie- organisaties zullen zich beter aan de afspraken moeten houden. Willen zij volgend jaar voor een quotum vis in aanmerking komen dan zullen ze eerst een visplan moeten over leggen". Dit zei staatsscretaris Ploeg (visse rij) gistermiddag in de Tweede Ka mer waar werd gesproken over het visserijbeleid in 1986. Het kan Ploeg niet schelen hoe de produk- tie-organisaties van vissers het vis plan invullen. "Wat mij betreft gaan ze kortere visweken invullen of kunnen ze een aantal weken voor de wal gaan liggen. Als de to tale vangst maar over het gehele jaar wordt gespreid". De staatssecretaris liet weten dat hij, om het de vissers mogelijk te maken het gehele jaar door te kun nen vissen, van het totaal aan ons land door de EG toe te kennen quotum een deel achter de hand zal houden als reserve. Deze reser ve kan worden toegekend als een produktie-organisatie de quota heeft opgevist. Op dit moment is 75 procent van de vissers aangesloten bij een pro duktie-organisatie. Volgens de staatssecretaris zijn deze PO's zelf verantwoordelijk voor het opvis sen van het toebedeelde quotum. "Het is voor de overheid onmoge lijk om op ieder visserschip een po litieman of een controleur van de AID mee te geven" De vissers op tong en schol zul len het het volgend jaar nog moei lijker krijgen dan nu. De Europese Commissie is van plan het quotum schol voor ons land te verlagen van 186.000 naar 168.000 ton (een verla ging van 10 procent). Het quotum tong wil de commissie verlagen van 22.000 naar 18.000 ton. Ploeg gaat volgende week in Brussel proberen het quotum schol voor ons land gelijk te hou den. Hij wil daarbij als argument gebruiken dat dit jaar het totale voor de EG bestemde quotum bij lange na nog niet is opgevist. "En geland onderschrijft dit argument niet. Ze zeggen dat wij overbevis- sen doordat we de capaciteit van onze vloot drastisch hebben uitge breid". De staatssecretaris verwacht echter dat de EG gehoor zal geven aan het Nederlandse standpunt. Binnen de Visserijraad is een klei ne commissie aan het werk die een betere verdeling van de quota moet voorbereiden. Ploeg hoopt dat deze commissie volgende week in Brussel met voor ons land gun stige nadere voorstellen zal komen. Overcapaciteit Volgens Ploeg ligt aan het hele visserijprobleem de overcapaciteit in ons land ten grondslag. "Daar om zullen we sneller moeten ko men tot een beperking van deze ca paciteit". Hij betreurde het dat het visserijbedrijfsleven niet wil mee werken aan het meebetalen van een saneringspremie. Inmiddels blijken enkele Afrikaanse- en Azia tische landen belangstelling te hebben voor de opkoop van enkele zeer hoogwaardige vissersschepen. De PvdA eiste gisteren van Ploeg dat hij voor 1 mei volgend jaar plannen ontwikkelt om bona fide zeevissers te beschermen te gen collega's die ongestraft hun vangstquota overschrijden. PvdA- Kamerlid Konings verweet Ploeg dat hij wel in staat blijkt de vissers als collectief aan te pakken als het totale contingent schol is opgevist, maar faalt als het erom gaat indivi duele vissers en groepen van vis sers een vangstverbod op te leg gen. "Vissers die hun aandeel in het vangstcontingent over het hele jaar willen uitsmeren, worden daar de dupe van". Lange werktijden, maar niet de beloning die daar volgens de cao tegenover hoort te staan. Dat is voornaamste klachten van de beroepschauffeurs, die morgen hun protestactie van de vergaderzaal (zoals hier in Marumnaar de Nederlandse wegen verplaatsen. (foto anp» Bedrijven stoten transport van eigen vracht af DEN HAAG (GPD) - Het beroeps- goederenvervoer heeft vorig jaar 17,1 miljoen ton meer lading over de Nederlandse wegen vervoerd dan een jaar eerder. De toename van de lading met 9 procent wordt door de werkgevers in de branche "des te opvallender" genoemd, omdat het totale binnenlandse ver voer in 1984 nauwelijks steeg. De belangrijkste oorzaak van de stijging van het marktaandeel van de beroepsvervoerders is gelegen in het feit dat bedrijven minder ge bruik maken van "eigen vervoer" bij het transporteren van hun pro- dukten. Ook de trein en het bin nenschip worden iets minder ge bruikt. Dit blijkt uit de jaarlijkse opgave van de werkgeversorgani satie NOB. de Nationale Organisa tie voor het Beroepsgoederenver- voer Wegtransport. UTRECHT (GPD) - Door heel Ne derland moeten morgen tussen de middag files ontstaan doordat vrachtwagenchauffeurs met machtsvertoon op snelwegen niet harder dan 70 en op provinciale wegen niet sneller dan 40 kilome ter per uur gaan rijden. Zeker op de autowegen zullen de trucks het passeren onmogelijk maken. "Vijf voor twaalf: gas los", zo luidt het motto van de chauffeurs actie. Vanaf dat tijdstip wordt de snelheid gedurende een uur terug gebracht. De actie is een schot voor de boeg aan de werkgevers om in de cao-onderhandelingen van ko mende donderdag tegemoet te ko men aan de eisen van de Vervoers- bonden. De landelijke langzaam-aan-actie wordt georganiseerd door een lan delijk comité van beroepschauf feurs. Het plan is de afgelopen week op diverse protestbijeen komsten in het land met gejuich ontvangen. Het comité heeft voor gesteld om morgenochtend bijeen te komen bij chauffeurscafe's in verschillende steden. Vandaar moeten imponerende optochten beginnen, waarbij zich steeds meer chauffeurs aansluiten. De werkgevers hebben voor de nieuwe cao een loonsverhoging ge boden van 1.4 procent. Volgens de Vervoersbond FNV betekent dat een 616 gulden bruto per jaar voor de hoogst ingeschaalde, internatio naal rijdende chauffeur. Daar zou hij dan allerlei zaken voor moeten inleveren, zoals uitbetaling van wachturen, onregelmatigheidstoe slag en ziekengeld, waardoor de verhoging uitkomt op 15,36 gulden per jaar. "Tel uitje winst.". De Vervoersbonden CNV en FNV hebben het volgende eisen pakket: instandhouding van de Raad van Toezicht die de naleving van de cao controleert, handhaving van de koopkracht, een wachtu- renregeling, een ploegendienstsys teem, een betere overurenregeling, aanvulling van het ziekengeld tot honderd procent en een chauffeur- spool om pieken op te vangen en uitzendkrachten buiten de deur te houden. Tot nu toe is er nog geen enkel zicht op dat de werkgevers deze ei sen zullen inwilligen. Ze beschul digen de FNV van stemmingmake rij. De FNV heeft laten weten dat de werkgevers donderdag met een serieus bod moeten komen. An ders neemt de bond de leiding van de acties over. Dan komt het tot stakingen, grensversperringen en blokkades op grote verkeers knooppunten. De actievergaderin gen zijn voor zaterdag en zondag al min of meer vastgesteld. De verkeerspolitie in Driebergen verwacht morgen overigens geen grote problemen op de wegen. De actie vindt niet plaats tijdens de spits en het is momenteel toch al niet erg druk. "We laten het op ons afkomen", zegt een woordvoerster. De zegsman van NOB-Wegtrans- port, één van de werkgeversorgani saties in het beroepsgoederenver- voer, vindt de actie gevaarlijk, om dat files voor onveilige situaties zorgen. De chauffeurs nemen risi co's die niet te overzien zijn, meent hij. Bovendien vinden de werkge vers de actie volgens hem voorba rig omdat er nog volop wordt on derhandeld. De Vervoersbond CNV is ook van mening dat het te vroeg is voor acties. De bond heeft de leden geadviseerd niet aan acties mee te doen. In Lauwersoog is gisteren 76.000 kilo schol verkochtdie het afgelopen weekeinde in beslag was genomen. De opbrengst. 37.000 gulden, was aan zienlijk lager dan normaal. De rechter moet uilmaken of de vissers de opbrengst krijgen of dat die geheel of gedeeltelijk verbeurd wordt ver klaard. (foto ANP) Franse telefoon De Franse regering heeft in prin cipe het licht op groen gezet voor afspraken tussen de Franse PTT en AT&T/Philips over de levering van moderne telefoonapparatuur. Als het tot een akkoord komt, kan de Nederlands-Amerikaanse bedrij- vencombinatie jaarlijks circa 300.000 digitale telefoonlijnen aan Frankrijk leveren. De computerge stuurde telefooncentrales zullen door Philips/AT&T in principe in Frankrijk geproduceerd worden. British Steel Het Britse staalconcern British Steel Corporation (BSC), een staatsconcern, heeft voor het eerst in ruim tien jaar winst gemaakt. In de zes maanden tot en met septem ber bedroeg de "winst vóór belastin gen 21 miljoen pond sterling, onge veer 87 miljoen gulden, zo heeft de voorzitter van de raad van bestuur vsan BSC, Robert Haslam, laten weten. In dezelfde periode van vo rig jaar leed het concern een verlies van 96 miljoen pond sterling, 400 miljoen gulden. Dat verlies was voor een groot deel het gevolg van de staking van de Britse mijnwer kers. Daily Telegraph De Canadese industrieel Conrad Black heeft 51 procent van de aan delen gekocht van het Britse dag blad Daily Telegraph. In een ge sprek met de Daily Mail verklaarde Nicholas Berry, de zoon van eige naar Lord Hartwell, dat hij teleur gesteld was over de verkoop, maar dat er geen andere oplossing was omdat het bedrijf in geldnood zat. De Daily Telegraph was de laatste van de Britse landelijke dagbladen dat nog in handen van een familie was en niet was opgeslokt door een concern. De krant is sinds 1928 ei gendom geweest van de familie Berry. De verliezen zullen dit jaar oplopen tot 900.000 pond. ADVERTENTIE Lagerhuis achter Kanaaltunnel LONDEN (GPD) - Het Britse La gerhuis heeft gisteravond zijn goedkeuring gehecht aan plan nen van de regeringen van Enge land en Frankrijk om binnen twee jaar te beginnen met de aanleg van een vaste verbinding over of onder het Kanaal. Het Lagerhuis deed dat door met 96 stemmen verschil een voorstel van de Labour-partij te verwerpen dat vroeg om een grootscheeps publiek onderzoek naar de wenselijkheid van een Kanaalverbinding. Zo'n onder zoek zou de aanleg van de ver binding met jaren hebben ver traagd. Er was niettemin veel kritiek op de regeringsplannen, ook van de zijde van Conservatieve parle mentariërs die onder meer bang zijn dat de aanleg ten koste zal gaan van het landschap in de zuidoosteliike regio Kent. met name de fameuze witte rotsen in de buurt van Dover. Niets staat mevrouw Thatcher en de Franse president Mitter rand nu nog in de weg om in ja nuari de opdracht voor de bouw van een vaste verbinding te ge ven aan een van vier consortia die voldoende onderbouwde plannen hebben ingediend. Volgens Britse zondagskran ten is onverwacht de groep Channel Expressway, die trein en separate autotunnels in de bo dem onder het Kanaal wil boren, als favoriet bij de Britse regering komen bovendrijven. Tot voor kort werd steeds aan genomen dat de race uiteindelijk zou gaan tussen de Channel Tun nel Group, die alleen treintun- nels wil boren, en Euroroute, die een duur maar spectaculair plan heeft voor de aanleg van een brug-tunnel combinatie. DEN HAAG (GPD) - De invoering van een gemiddeld 32-urige werk week is technisch-organisatorisch mogelijk. De meeste problemen doen zich voor bij functies waarin hoge eisen worden gesteld aan de bereik baarheid en beschikbaarheid van werknemers of waarvoor het moeilijk is nieuw personeel te vinden, en in het management. In die gevallen zou de vrije tijd opgespaard moeten worden. Bij een werkweek van gemiddeld 32 uur, zal de herbezetting variëren van 50 tot 70 procent. Dat zijn enkele conclusies uit een vandaag gepresenteerde rapport over de gevolgen van arbeidstijdverkorting met twintig procent. Het onder zoek is uitgevoerd door het bureau Berenschot, in opdracht van de door de regering ingestelde Organisatie voor Strategisch Arbeidsmarktonder zoek. Volgens de studie is een goede invulling van het korter werken op een zo'n omvangrijke schaal alleen mogelijk, wanneer er per bedrijf een grote verscheidenheid aan vormen van arbeidstijdverkorting wordt toe gepast. Het rapport slaat wat dat betreft dezelfde weg in als een eerder door Berenschot uitgevoerd onderzoek naar de mogelijkheden van kor ter werken in de metaalindustrie. Kosten De kosten van een 32-urige werkweek zijn volgens het rapport niet te berekenen. Veel hangt af van de vorm waarin het korter werken gegoten wordt, eventuele verlenging van de bedrijfstijd en de noodzakelijke op leiding en scholing. De mate waarin er loon moet worden ingeleverd, hangt ook af van de vraag of werknemers bereid zijn afstand te doen van het vaste partoon van werken van negen tot vijf uur. Een te hoog tempo van arbeidstijdverkorting draagt het risico in zich van het ontstaan van knelpunten op de arbeidsmarkt bij het vinden van geschikt nieqw personeel. Alleen door gerichte maatregelen, die leiden tot een betere afstemming van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt, is dat risico op korte termijn te beteugelen. Sleutelwoorden daarbij zijn scholing, opleiding en voorlichting, aldus .het rapport. ADVERTENTIE VW Transporter p.m. Kamsteeg Auto Lease B.V. Tel.01720-31102 •ERTSOVERSLAG - Bij het ert soverslagbedrijf EECV in Euro poort is in vannacht een prikactie uitgevoerd. De 40 werknemers van de nachtploeg legden van half vier tot half acht het werk neer. Dit heeft de Vervoersbond FNV mee gedeeld.Met de kortdurende sta king willen de havenwerkers berei ken dat de directie van EECV tege moet komt aan hun verlangens voor arbeidstiidverkorting. NEW YORK (AFP/AP) - Het Ame rikaanse concern GAF Corpora tion, fabrikant van bouwmateria len en chemische produkten, heeft een van tien miljard gulden bod ge daan op Union Carbide, het che mieconcern dat verantwoordelijk is voor de giframp bij het Indiase Bhopal, zo is in New York bekend gemaakt. GAF heeft al een belang van tien procent in Union Carbide en als het bod (68 dollar per aandeel op 48 miljoen aandelen) doorgaat krijgt het concern een belang van tachtig procent. Financiële deskundigen in New York verwachten dat het bod ge volgen zal hebben voor de afwil» keling van het proces waarin Union Carbide is verwikkeld na de giframp. De kans op een schade vergoeding zou verminderen. Op de grote effectenbeurs van New York, Wall Street, ging de koers van de aandelen Union Car bide gisteren met 3,62 dollar om hoog tot 66,60 dollar. De handel in deze aandelen was zeer druk; in en kele uren werden er 1,3 miljoen verhandeld. Na de giframp bij Bhopal kelder den de aandelen Union Carbide in koers tot 32,75 dollar. Bij het con cern heeft in het afgelopen jaar 4100 banen verdwenen, terwijl een miljard gulden aan eigendommen werd afgeschreven. Compleet vurehouten L kinderbureau I van 185,-voor/ DEN HAAG - De prijs van olie gaat verder omlaag. Wanneer pre cies en in welke mate weet welis- Waar niemand, maar dat vloeit zon der twijfel voort uit het besluit van de Organisatie van olieproduceren de en -exporterende landen (OPEC) om voortaan niet de prijs maar het marktaandeel te bescher- door Hans Amesz De 13 lidstaten van dit kartel kunnen allang niet meer de prijzen op de oliemarkt dicteren. Vier jaar geleden bedroeg de officiële OPEC-prijs nog ruim 34 dollar per vat van 159 liter. Nu is dat 28 dollar, maar olieminister Jamani van Sa- oedi-Arabië vreest dat de concur rentieslag die nu zal losbarsten de prijs zal doen duikelen naar twin tig dollar of minder. Hij zei dat gis teren na afloop van de OPEC-con- ferèntie in Genève. De dertien lidstaten zijn er niet in geslaagd de produktie te beper ken tot de afgesproken 16 miljoen vaten per dag, een 'plafond' dat en kele jaren geleden nog enkele mil joenen vaten hoger lag. Ze verdie nen dus niet alleen doordat de prijs is gedaald, maar ook omdat ze min der olie afzetten dan voorheen. Goedkopere producenten hebben een deel van het marktaandeel in gepikt. De meeste landen zijn voor hun inkomsten echter uitsluitend afhankelijk van de export van olie. Uit vrees verder uit de markt te worden geprijsd, kiezen vooral de armere OPEC-leden voor een gro tere afzet tegen lagere prijzen. „Wij moeten honderd miljoen monden voeden", aldus de olieminister Tam David West van Nigeria. Maar ook Saoedi-Arabië, verreweg grootste olieproducent, sloot een paar maanden geleden met vijf oliemaatschappijen contracten af voor de levering van olie tegen een prijs die ongeveer 2,5 dollar per barrel (een vat van 159 liter) bene den de officiële prijs van 28 dollar. Het land, dat al te veel offers had gebracht voor het afremmen van de produktie, loste daarmee een schot lossen voor de boeg van de andere olielanden. Jamani heeft steeds gewaarschuwd voor de ge volgen van een prijsoorlog, maar kreeg ook dit weekeinde geen ge hoor. Wat zijn nu die 'ernstige ge volgen voor de wereldeconomie' die de Saoedische olieminister heeft voorspeld? Nu het winter is, en er veel vraag is naar olie, zullen die gevolgen nog wel even op zich laten wach ten. Weliswaar daalde de prijs op de vrije markt gisteren - na afloop van de vergadering in Geneve - al met ongeveer 1,20 dollar tot 26,50 dollar per vat, maar pas in het voor jaar zullen er echt klappen vallen. Dan zal de vraag naar OPEC-olie naar verwachting dalen met 2 mil joen barrel per dag tot 13 a 14 mil joen vaten. Bij handhaving van de huidige produktie is een fikse prijsdaling ondermijdelijk. Aardgas Voor de Nederlandse staat bete kent dat aanzienlijk minder in komsten, in de eerste plaats omdat aardgasprijs is gekoppeld aan die van stook- (industrie) of huisbran dolie (gezinnen). Minister Ruding (financiën) zag gisteren de bui al hangen. Hij wilde zich niet vastleg gen op cijfers, maar noemde het vooruitzicht van een sterke achter uitgang van de aardgasbaten voor de schatkist „heel zorgelijk". Hij denkt daarbij natuurlijk ook nog aan lagere inkomsten via de belas ting (accijns) op benzine (tenzij ie dere treinverbruiker weer de auto pakt, maar ook dat heeft zo zijn na delen). Aan de andere kant wordt de olie die Nederland moet invoeren goedkoper en dat betekent voorde len voor het Nederlandse bedrijfs leven en ook voor de consumen ten. Vooral in en om Rotterdam ge bruikt de (chemische) industrie erg veel energie. Lagere prijzen bete kenen voor deze bedrijven dan ook een forse lastenverlichting. Zowel de investeringen als de uitgaven van de consument zullen toenene- men en dat betekent een niet te verwaarlozen economische im puls, die ook de staat (meer belas tinginkomsten) enigszins schade loos stelt. Voor olieproducerende landen als Mexico en Nigeria zijn de gevol gen ernstiger. Zij worden toch al door gigantische schulden geteis terd en gaan, als de prijs van een vat tot 15 dollar zou kelderen, bij wijze van spreken failliet. Maar ook Groot-Brittannië en Noorwe gen komen dan in ernstige ernstige moeilijkheden. Deze landen 'drij ven' in belangrijke mate op de in komsten uit olie en gas uit de Noordzee. De winning van brand stof op zee is echter zo duur, dat alleen verkoopprijzen van 20 dollar per vat of meer winst opleveren. Spaarzaamheid Olie, zo wordt nu dag-in, dag-uit verteld is er kennelijk genoeg. Wa ren dus alle bemoeienissen om tot spaarzaamheid met energie te dwingen, voor niets? Is het onzin geweest om huizen eindelijk te iso leren en auto's te construeren die minder benzine nodig hebben? Zo is het dus niet, tenzij alleen maar wordt gedacht aan de huidige ge neratie. In zekere zin heeft de OPEC de wereld een grote dienst bewezen door destijds de olieprijzen fors op te voeren: eerst een vervievoudi- ging in 1973 (eerste oliecrisis), toen een verdubbeling in 1979 (tweede crisis). Sindsdien is er dertig pro cent op energie bespaart, is het zoeken naar alternatieve energie bronnen op gang gekomen en is de olie-afhankelijkheid van de we reldeconomie afgenomen. Maar destijds (in de jaren zeven tig) hadden de 13 OPEC-landen dan ook bijna 70 procent van de oliemarkt in handen. Nu is dat nog maar 30 procent, ook al door de op komst van de Sowjet-Unie als energie-exporteur. Het feit dat de macht van en daarmee de discipli ne binnen de OPEC is verdwenen, dat landen als Mexico en Engeland veel te veel olie 'op de markt gooi en', kan inderdaad tot een catastro fale prijsdaling leiden. Tal van lan den komen diep in de problemen, de ontwikkeling van bijvoorbeeld zonne-energie komt op een laag pitje te staan en tal van dure ener giebronnen (zoals die op zee) wor den (financieel) onbereikbaar. Uitgeput Ooit zal Jamani, de man die steeds op afspraken tussen alle olieproducenten heeft gehamerd, zijn gelijk halen: binnen tien jaar zijn de Noordzeebronnen uitgeput en zullen steeds meer landen weer een beroep moeten doen op olie uit de grote, eenvoudig te bereiken bronnen. En die liggen toevallig in het Midden-Oosten. Een prijsdui- keling zal op termijn alleen de OPEC-landen in de kaart spelen. Want die kunnen nog honderd jaar vooruit. 'Zwarte Lola' verontrust CD A-fractie DEN HAAG (ANP) - Drie Ka merleden van het CDA - Van Iersel, Mateman en Hennekam - maken zich grote zorgen over de illegale handel in huishou delijk borstelwerk. De 'zwarte Lola' dreigt de Nederlandse fa brikanten volledig te gronde te richten, stellen de CDA'ers in schriftelijke vragen aan de be windslieden van economische zaken. Al jaren lang worden volgens hen vanuit de Bondsrepubliek „zeer belangrijke hoeveelhe den" borstels ingevoerd, die in de DDR en andere Oostblok landen zijn gefabriceerd. Voor al de laatste twee jaar schijnt het raak te zijn. De illegale im port van borstels is in strijd met bestaande internationale af spraken omtrent het schrob- en afwasgerei. De Staat der Nederlanden derft daardoor 8,6 procent aan invoerrechten, terwijl de Bondsrepubliek ten onrechte met elf procent btw strijkt. De CDA-Kamerleden pleiten er dan ook b(j de bewindslieden voor eens duchtig de bezem door deze oneerlijke concur rentie te halen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9