Hof zet Videla levenslang vast poggenpohl 'Dialoog met Polen nodig' Top Likoed bij zwendel betrokken !keukens Noodtoestand opgeheven Video-beelden Bild: 'Sacharov is gezond' Mitterrand en Brandt na gesprekken met Jarnzelski: Corruptie bij landaankopen op Westoever kost vele miljoenen De Poggenpohl onder de keukens DINSDAG 10 DECEMBER 1985 BUITENLAND PAGINA 7 Proces tegen Argentijnse generaals ten einde BUENOS AIRES (AFP/Rtr) - Het federale hof in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires heeft gisteren de vroegere militaire president Jorge Videla en admiraal Emilio Massera veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Zij werden schuldig bevonden aan moord, martelpraktijken, vrijheidsberoving en andere vergrijpen tegen de mensenrechten, be gaan in de strijd tegen de linkse guerrillabeweging in de jaren zeventig. BUENOS AIRES (AP) - De Argen tijnse regering heeft gisteren de staat van beleg opgeheven. Eind oktober werd die uitgeroepen na de ontdekking van een poging van rechtse extremisten het democrati sche bewind van president Alfon- sin te ondermijnen. Minister van binnenlandse zaken Antonio Troccoli zei dat de staat van beleg niet langer meer noodza kelijk was omdat het aantal bom aanslagen, telefonische dreige menten en anti-regeringsacties aanzienlijk waren verminderd. De staat van beleg werd uitge- roepn om 12 verdachten op de te kunnen pakken. Vijf van hen wor den nog steeds vastgehouden. De anderen zijn gevlucht en hebben gebruik gemaakt van het recht het land officieel te verlaten. Onder de 12 verdachten zaten 6 militairen. Zij allen hadden nauwe contacten met het voormalige, mi litaire bewind dat van maart 1976 tot december 1983 aan de macht \DVERTENTIE J. HOWARD'S Ex-president Roberto Viola werd voor zijn aandeel in deze zogeheten "Smerige Oorlog" tot 17 jaar ge vangenis veroordeeld, admiraal Armando Lambruschini tot acht jaar en luchtmachtgeneraal Orlan do Agosti tot viereneenhalf jaar. De overige vier beklaagden, ex- president Leopoldo Galtieri, admi raal Jorge Anaya en de lucht- machtgeneraals Omar Graffigna en Basilio Lami Dozo werden vrijge sproken. Zij blijven echter in de gevangenis hangende een proces waarin ze zich moeten verantwoor den voor hun optreden in de mis lukte invasie van de Falkand-eilan- den. De straffen in de vonnissen van het federale hof zijn over het alge meen lager uitgevallen dan de straffen die waren geëist door de procureur-generaal. Hij eiste le venslang voor vijf beklaagden en straffen tussen de 10 en 15 jaar te gen de vier anderen. Het is voor het eerst in Zuid-Amerika, een gebied waar militaire staatsgrepen veel vuldig voorkomen, dat voormalige militaire machthebbers terecht hebben gestaan voor misdaden be gaan in de tijd dat ze aan de macht Als het aan het federale hof ligt blijft het ook niet bij dit ene pro ces. Het heeft de krijgsraad van de Argentijnse strijdkrachten gelast een gerechtelijke procedure te starten tegen de ondergeschikten van de topmilitairen die nu veroor deeld zijn. Het hof heeft daarbij al le districtscommandanten op het oog die verdacht worden van schendingen van de mensenrech ten. Procureur Julio Strassera zag in deze beslissing het bewijs dat het proces tegen de juntaleden niet een afsluiting betekent maar een begin. "Het is een vertrekpunt van een serie processen tegen alle officieren die methoden hebben toegepast die nu door het hof als misdadig zijn bestempeld", aldus de procureur. Het hof erkende dat alle aange klaagde juntaleden geconfronteerd werden met een "revolutionaire oorlog". Maar volgens het hof rechtvaardigde dat niet de "misda dige en onwettige" strijdmethoden waartoe zij hun toevlucht meenden te moeten zoeken. Zij hadden im mers de beschikking over alle lega le instrumenten en fysieke midde len om de guerrilla te onderdruk ken zonder buiten de wet te treden, aldus de president van het hof, Leon Arslanian. Procureur Strassera was teleur gesteld dat het hof geen rekening gehouden heeft met zijn beschuldi ging dat binnen de drie junta's die elkaar tussen 1976 en 1982 opvolg den, de bevelhebbers van de drie strijdkrachtonderdelen in onder ling overleg handelden. Daarom is het onjuist dat generaal Videla en admiraal Massera levenslang krij gen en Agosti slechts viereneen half jaar. De procureur is van plan hiertegen in hoger beroep te gaan, al zei hij met een definitief besluit daarover te wachten totdat hij de vonnissen in hun geheel heeft be studeerd. Door hartmassage werd de journalist het leven gered. Geknield, op de fo o in het midden, de cardiologen Tsjazov en Lown. (foto api OSLO (Rtr/UPI/AFP) - 's Werelds twee beroemdste cardiologen en winnaars van de Nobelprijs voor de vrede hebben gisteren een Sow- jet-journalist die een hartaanval kreeg met gezamenlijke hartmas- sagekreeg het leven gered. Tijdens de persconferentie van de Sowjet-arts Jevgeni Tsjazov en zijn Amerikaanse collega Bernard Lown, voorzitters van de organisa tie Internationale Artsen voor het Voorkomen van een Kernoorlog (IPPNW), viel de Russische televi siejournalist Lev Novikov op de grond als gevolg van een hartaan val. De persconferentie aan de voor avond van de omstreden uitreiking van de Nobelprijs verliep in een ge spannen sfeer. Tsjazov, een onder- Leven journalist gered door Nobel prijswinnaars minister van gezondheidszorg, weigerde herhaaldelijk te antwoor den op vragen over het lot van de Sowjet-dissident en kerngeleerde Andrei Sacharov, die in 1975 de Nobelprijs ontving. Tsjazov heeft indertijd deelgenomen aan een perscampagne in de Sowjet-Unie tegen Sacharov. Lown huilde openlijk toen hij veronderstelde dat hun pogingen tevergeefs waren geweest. Hij en Tsjazov hadden samen geknield op de vloer van de conferentiezaal van BONN - "De Russische dissident en Nobelprijswinnaar Andrei Sa charov is niet ziek". Dat meldt het Westduitse boulevardblad Bild vandaag. Het blad kreeg opnieuw door de Sowjet-Unie videobanden toegespeeld waarop een kernge zonde Andrei Sacharov met zijn vrouw Jelena Bonner te zien was kort voordat zij haar reis naar Italië en de Verenigde Staten begon. door Hans Hoogendijk De Russische cameraploegen hadden bij hun opnames elke keer zeer nauwgezet klokken en kran ten opgenomen om te bewijzen dat de beelden authentiek zijn. Sacha rov was op het station van Gorki te zien met de koffers van zijn vrouw in zijn hand op weg naar de trein naar Moskou en tijdens een discus sie over de gevaren van SDI, ter wijl de conferentie tussen presi dent Reagan en de Russische par tijleider Gorbatsjov nog aan de gang was. De vice-president van de Russi sche vereniging van juristen stelde op een persconferentie in Moskou dat er van een verbanning van Sa charov naar Gorki geen sprake was. "Gorki is een grote universi- teitstad, Sacharov kan daar nor maal werken en zijn werk wordt gepubliceerd. Ook andere leden het hotel in Oslo de hartmassage toegepast. Ze werkten in harmonie en riepen in het Engels en Rus sisch om reanimatie-instrumenten. Tsjazov wilde net ingaan op een vraag van een Amerikaanse televi sieverslaggever over de behande ling die Sacharov in de Sovjetunie krijgt toen de Russische journalist van middelbare leeftijd neerstort te. Lown zei: "We zijn net getuige geweest van het overlijden van een mens. We hebben vandaag een ver schrikkelijke gebeurtenis gezien, maar u ziet wanneer er een crisis uitbreekt Russische en Ameri kaanse artsen samenwerken". La ter bleek dat de journalist nog leef de maar in een kritieke toestand verkeerde. wijn en gedistilleerd Tel. (015)569324' Videla: moorden e PARIJS/WARSCHAU (GPD/AFP/ DPA/Rtr) - De Franse president Mitterrand en de Westduitse oppo sitieleider Brandt hebben gisteren, ieder afzonderlijk, het belang on derstreept van een dialoog met de Poolse machthebbers. In een ra diointerview met 'Europe 1' ver klaarde de president dat het recen te bezoek van de Poolse leider Ja- ruzelski aan Parijs van nut was ge weest voor Frankrijk, maar ook voor de mensenrechten en voor de Polen. Brandt sloot gisteren een driedaags bezoek aan Polen af en zei dat nauwe Pools-Westduitse sa menwerking een noodzaak is in het belang van ontspanning in Eu ropa. Jaruzelski was het met die opvatting eens. Humanitaire kwes ties dienen te worden opgelost in een geest van goede samenwer king, zo zeiden zij in een gezamen lijk communiqué. „Europa heeft Polen nodig", zei Brandt tijdens zijn bezoek om daarmee tevens de omstreden ont vangst te steunen van Jaruzelski door de Franse president. De SPD- voorzitter werd in de Poolse media afgeschilderd als de architect van ontspanning in de jaren zeventig. Jaruzelski zei aan Brandts uit spraak de volgende te willen vast knopen: „Europa heeft een stabiel Polen nodig". De SPD-voorzitter verklaarde zich in het openbaar te rughoudend te willen opstellen in de kwesties van mensenrechten en politieke gevangenen en zei dat Ja ruzelski deze problematiek zelf aansneed. van de academie leven daar. Het Westen heeft een totaal verkeerde voorstelling van Gorki. Daarnaast krijgt Sacharov zijn inkomen als lid van de Academie van Weten schappen". Het is de tweede keer dat het pulpblad Bild door de Russen au thentieke opnames van Sacharov aangeboden krijgt nadat in het Westen berichten over de slechte gezondheidstoestand van de 'va der' van de Russische waterstof bom bekend zijn geworden. Dit keer kwamen die berichten uit En geland waar de voorzitter van het Sacharovcomité had laten weten dat de gezondheidstoestand van de Russische dissident zo slecht was, dat gevreesd moest worden dat hij een strenge winter niet meer zou overleven. Zigeunerkinderen werden verhandeld WENEN (Rtr) - Vier mannen die afgelopen week in Oostenrijk wer den aangehouden omdat zij pro beerden 11 zigeunerkinderen uit Joegoslavië naar Italië wilden smokkelen, maakten deel uit van een bende die sinds 1980 een 100- tal kinderen heeft ontvoerd. "We weten niet hoeveel mensen betrokken waren bij de kinderhan del. Het was een soort kleine Mafia. Alleen dit jaar al zijn ongeveer 35 zigeunerkinderen ontvoerd en in het geheel sinds 1980 naar schat ting 100. De bende verkocht de kinderen aan Italiaanse of Ameri kaanse families of leidde hen op tot inbreker, zakkenroller en bede laar", aldus woordvoerders. De vier Joegoslavische bendeleden werden na een tip in de buurt van een bos op de Oostenrijks-Joego slavische grens aangehouden. Mitterrand ontkende in het ra dio-gesprek dat er sprake van was geweest dat premier Fabius zijn ontslag zou hebben aangeboden na het Jaruzelski-incident. De presi dent had de Poolse leider ontvan gen zonder overleg met zijn eerste minister. Fabius had in het parle ment verklaard „in verwarring" te zijn geraakt door het Poolse be zoek. Een dergelijke openlijke ma nier om afstand te nemen tot de president had een eerste minister in de vijfde republiek nog niet eer der toegepast. Vrouw wurgde, verzaagde en bevroor vriend MÖNCHENGLADBACH (AP) - In Mönchengladbach is giste ren een proces begonnen tegen een 28-jarige vrouw die haar 33- jarige ex-vriend heeft gewurgd, met een cirkelzaag in stukken gehakt, gekookt, gebraden en ingevroren. Een tuinman be trapte haar toen ze de diep vriesbakjes in een park wilde begraven. De officier van justitie houdt er rekening mee dat de vrouw, een moeder van twee kinderen, in april 1983 tot haar daad kwam in een vlag van ver standsverbijstering. De vrouw bweert dat haar ex-vriend wil de sterven, omdat hij het eind van hun verhouding niet kon verdragen en "naar een andere, gelukkiger wereld" wilde. "Ik wilde met hem sterven, maar dat kon niet vanwege de kinde ren." Zij zou haar ex-vriend echter hebben beloofd hem te volgen wanneer de kinderen volwassen zijn. Buitenland kort Cambodja Sinds voorjaar 1985 hebben 230.000 Cambodjanen de wijk ge nomen naar Thailand. Het aantal vluchtelingen in Thailand is hier mee op 450.000 gekomen. De West duitse mensenrechtenorganisatie IGFM denkt dat de toename een gevolg is van de „Vietnamisering" van Cambodja. Kruisraket De Amerikaanse marine heeft een proefvlucht met een kruisraket onderbroken toen technici kort na de landering een probleem ontdek te. Het projectiel werd boven het noordwesten van Florida tot een landing gedwongen. De niet van een atoomkop voorziene raket was afgeschoten vanuit een onderzeëer in de Golf van Mexico. Sparks onderscheiden De Zuidafrikaanse journalist Al- lister Sparks is als eerste onder scheiden met de internationale journalistenprijs die is ingesteld door het Derde-wereldpersbureau Inter Press Service (IPS). Hij krijgt de prijs omdat mede door zijn toe doen de apartheid binnen en bui ten Zuid-Afrika steeds meer wordt beschouwd als een onrechtvaardig systeem, zo zei IPS-directeur Ro berto Savio maandag. De 52-jarige Sparks werkt als correspondent voor onder meer The Washington Post. The Observer en NRC/Han- delsblad Hongerstaking Polen In de gevangenis van Braniewo in het noorden van Polen zijn vijf politieke gevangenen sinds 26 no vember in hongerstaking. Dit is gisteren vernomen uit de omge ving van Solidariteit. De honger stakers eisen de status van politie ke gevangenen. Een van hen de priester Sylwester Zych, eist bo vendien het recht de mis op te dra gen in de strafinrichting. Zij wor den allen onder dwang gevoed, zo als het gevangenisreglement voor schrijft. TEL AVIV - Het rechtse Likoed- blok in Israël houdt de adem in bij het voortschrijdende politieonder zoek naar een miljoenenfraude, corruptie en andere malversaties bij landaankopen op de bezette westelijke Jordaanoever. Er ko men steeds meer bewijzen op tafel dat de vorige week tot plaatsver vangend minister van defensie be noemde Michael Dekel er tot zijn nek inzit. Maar op ook ëndere top figuren binnen de Likoed vrezen eerdaags de politie aan de deur om voor ondervraging te worden mee genomen. De politie verwacht meer aanhoudingen „tot in de hoogste regionen' door Taco Slagter In de regering van nationale een heid heeft het schandaal tot bittere verbale gevechten geleid. Minister van politie Chaim Bar-Lev, beho rende tot de Arbeiderspartij van premier Peres, wordt ervan be schuldigd de Likoed een loer te willen draaien. Verder maakt men Bar-Lev en c.s. het verwijt dat on derzoeken naar corruptie en finan ciële ontwettige activiteiten bij so cialistische instellingen door beïn vloeding van de politie in de doof pot zijn gestopt. De nu al twee en een half jaar du rende naspeuringen van de fraude centrale bereikten eind vorige week een climax met de aanhou ding van twee Likoed-partijleden en voormalige assistenten van Mi chael Dekel. Een van hen, Avi Tzur, wordt ervan verdacht steek penningen te hebben aangenomen in ruil voor vervalste verklaringen van het ministerie van landbouw die suggereerden dat de vestiging van de nederzettingen Kramim en Kla'im in Samaria op de Jordaan oever officieel waren goedgekeurd. Een deel van het smeergeld ver dween in de kas van het verkie zingsfonds van de Likoed en de rest verduisterde Tzur ten eigen bate. aldus de beschuldiging. De progressieve Burgerrechten partij - fel tegenstander van de ne derzettingspolitiek - stelde giste ren de politie uit eigen onderzoek verkregen geheime dokumenten te beschikking waaruit zou moeten blijken dat onderminister Dekel van de hele zwendel heeft afgewe ten en zelfs diens zegen er aan heeft gegeven. Tussen de belasten de stukken bevindt zich een door Dekel ondertekende brief waarin hij de in de affaire betrokken ma kelaars, de gebroeders Gindi, feli citeert met hun initiatieven „Eretz Israel' voor het joodse nageslacht te behouden. Voorts is er volgens verschillen de Israëlische kranten een schrifte lijke bewijs dat Dekel ten tijde van het Likoed-regime persoonlijk door het openbaar ministerie was gewaarschuwd voor illegale activi teiten op zijn departement. De Li- kocd-politicus greep echter niet in. Met de arrestatie van Avraham Gindi vorige week - zijn twee broers zijn naar het buitenland ge vlucht - ging er een beerput open. Israëlische makelaars en advoca ten waren in de jaren '80 goede vriendjes met schatrijke Palestij- nen uit de bezette gebieden. Deze miljonairs verschaften fictieve overeenkomsten van landgenoten die verklaarden de intentie te heb ben hun grond te verkopen. In fei te wisten de landeigenaren van niets. Hun handtekeningen waren vervalst. Volgens de bevindingen van de politie verloren tweehon derd Palcstijnen op die manier hun percelen. 'Zuivere lucht Honderden miljoenen guldens was ook het verlies voor naieve Is raëliërs die na hun pensioen in een riante villa van de „zuivere lucht' in het bergachtige (bezette of tegen die tijd geannxeerde) Samaria wil den genieten. Zij kwamen met honderden af op de advertenties in dagbladen van de gebroeders Gin Begin: annexatie di. De zaak leek vertrouwd, want de makelaars lieten naast de wer vende annonce de (vervalste) brief afdrukken waarin Tzur namens de regering toestemming gaf voor de bouw van nieuwe nederzettingen. Maar de kolonisten-in-spé kochten in feite een fantoom: Kamim en Kla'im tekenden zich alleen af in het brein van de oplichters; in de planning van de Commissie voor de Nederzettingen kwamen ze niet Het gewin voor de gebroeders Gindi, de advocaten die de koop contracten opmaakten en de for tuinlijke Arabische collaborateurs (volgens de Jordaanse wetgeving wacht hen de doodstraf wegens landverkopen aan de vijand) was aanzienlijk. De de toch al zo peni bele buitenlandse reserves van de Israëlische centrale bank echter moetsen fors worden aangespro ken. Want de Arabische handela ren eisten de verkoopsom in Ame rikaanse dollars op. In de aan gie rende inflatie onderhevige Israeli sche sjekel hadden ze geen trek. Maar het mes sneed aan twee kan ten. Op grond van de vervalste aan en verkoopdokumenten fourneer de de bank de vreemde valuta die op een bankrekening van een door de makelaardij opgerichte nep-BV in Rammalah (bezet gebied) werd overgemaakt. Voor die constructie was gekozen, omdat er ten eerste nauwelijks vermogensbelasting wordt geheven en ten tweede de fiscale controle in bezet gebied nauwelijks iets voorstelt. De Arabi sche miljonairs kregen voor die verdichtcrlijke overeenkomsten hun deel en zorgden er tevens voor dat de rest van het geld naar een rekening op de Jordaanoever werd overgeschreven. Vandaar „ver dwenen' de miljoenen dollars naar de tegoeden van de Israëlische ma kelaars en (al) rijke Palestijnen bij banken in Zwitserland en de Ver enigde Staten. De politiek implicaties voor de regering van nationale eenheid zijn nog niet te voorzien. Onderminis ter van defensie Dekel geniet par lementaire onschendbaarheid (mi- ninsters en hun plaatsvervangers zijn tevens lid van de Knesset). On dervraging over diens rol bij lu t schandaal kan slechts op basis van vrijwilligheid, tenzij een meerder heid in de Knesset de onschend baarheid van Dekel per wet buiten werking stelt. Lastige vragen Voor zo lang het duurt is tevens de rest van de Likoed-top gevrij waard van „lastige' vragen van de politie. Niettemin hebben zeven linkse parlementariërs om een spoedzitting van de Knesset ge vraagd. Daarin kan onder meer ook het instellen van een onafhan kelijk staatsonderzoek aan de orde komen met betrekking tot de smeergelden van Israëlische make laars en. nota bene. Palestijnse mil jonairs. in de partijkas van de Li kocd of het fonds „Wij zullen door gaan" terecht zijn gekomen. Die politieke kant van de zwendel mag de politie niet onderzoeken. Er zijn nog vele vragen in het schandaal onbeantwoord. De topje van de ijsberg (niet zo'n toepasse lijke beeldspraak in dit woes- tijnklimaat) is pas zichtbaar. Ten minste voor wat betreft het politie onderzoek. Al veel eerder hadden de Algemene Rekenkamer en prof Meron Benevenisti van het kadas ter in Jeruzalem op de malversa ties gewezen. De Knesset, inclusief de toen in de oppositie zittende Ar beiderspartij van Shimon Peres, was er doof voor. Waartoe het onderzoek van de Is raëlische fraudecentrale ook zal leiden, duidelijker dan ooit is het dat de zeven jaar dat Likoed-leider Menachem Begin aan de macht was geen middel is geschuwd te proberen „Eretz Israel" met haar 1.2 miljoen Palestijnse Ijewoners te annexeren. ADVERTENTIE Exklusieve duurzaamheid Kunt U zien bij: Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel 071-899206 21 jaar ervaring met Poggenpohl

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7