Kamer laakt museumbeleid Brinkman vnnraf? Rabobank S Aantal zwartrijders loopt merkbaar terug Vonnis van vier jaar voor scheepsmakelaar 'Raketten zijn belangrijkst' 'Raketverdrag niet eenzijdig opzegbaar' C1M geld en goede raad DINSDAG 10 DECEMBER 1985 hlth:W:H PAGINA 5- DEN HAAG (GPD) - Minister Brinkman (WVC) moet van een meerderheid van de Tweede Kamer half februari als nog uitleg komen geven over de financiële gevolgen van zijn Museumnota voor museale collecties en instellingen. Daarvan zal het afhangen of er opnieuw over het museum beleid zal worden gesproken. ROTTERDAM - Samen met haar anderhalf jaar oude pleegkind Bemardine keerde gisteren de 14 jaar oude olifant Mumptas giste ren uit de Rotterdamse dierentuin Blijdorp terug naar 'huis': de dier gaarde in het Westduitse Krefeld. De drie ton wegende Momptas is een paar maanden in Blijdorp ge weest bij de olifantenstier Ramon om daar te worden gedekt. Ze heeft al eerder een olifantenkind van Ramon gebaardmaar vertrapte het jong in Krefeld. Waarschijnlijk opnieuw in verwachting werd ze gistermorgen met Bernardine in een grote kooi op een vrachtwagen mende reis, want ze moest met een geladen. Erg enthousiast was kraanwagen de kooi in worden ge- Momptas overigens niet over de ko- trokken. (foto anpj De bewindsman kreeg er gisteren tijdens een vergadering van de vas te kamercommissie voor welzijn en cultuur flink van langs. Vooral de PvdA en de WD bedolven Brinkman onder heftige kritiek. De kamerleden Van Nieuwenho- ven (PvdA) en Heemskerck (WD) verordonneerden de minister zijn huiswerk over te doen. Zij lieten vrijwel niets heel van de ingrijpen de operatie van Brinkman om 43 musea waaraan het rijk tot dusver meebetaalde, voortaan alleen nog maar door de provincies en ge meenten te laten subsidiëren. Ook wil de bewindsman dat vier, geheel door het rijk gesubsidieerde musea voor rekening van de lagere over heden komen, maar dat weer vier andere musea tot 'rijkmuseum' worden gepromoveerd. De kritiek van de Kamer richtte zich vooral op de maten waarmee door Brinkman wordt gemeten. Op grond daarvan wordt het ene mu seum wel en het andere niet tot 'museum van nationaal belang' uit geroepen. De minister gaf overi gens toe dat de keuzes arbitrair zijn. De bewindsman was er niet voor te porren om eventuele financiële meevallers als gevolg van een toe nemend aantal bezoekers en een hogere entreeprijs bij de rijksmu sea over te hevelen naar gemeente lijke en provinciale musea. Hij ont raadde in dit verband een motie van Van Nieuwenhoven, waarin dit wordt gevraagd. Spreiding Welwillender stond hij tegenover een motie van de CDA'er Beinema, waarin wordt uitgesproken dat de verantwoordelijkheid van Het rijk voor museale instellingen en col lecties zich ook buiten de Rand stad moet uitstrekken. Die verant woordelijkheid is volgens het ka merlid in de nota van Brinkman te eenzijdig beperkt tot de in de grote steden gevestigde rijksmusea. DEN HAAG (GPD) - Nederland heeft zichzelf buitenspel gezet bij toekomstige beslissingen over in zet van kernwapens voor de korte afstand. Het afstoten van de kern- wapentaak van vooral de F16- straaljager betekent voor de NA VO, dat nu andere landen die taak over moeten nemen. Die boodschap had NAVO-op- perbevelhebber generaal Rogers gisteravond voor het Nederlandse kabinet. Rogers, die optrad voor een gehoor van de Atlantische Commissie in het Scheveningse Kurhaus, meende dat er geen mili taire logica bestaat voor het laten vallen van de twee kernwapenta- ken. Over het Orion-vliegtuig voor de onderzeebootbestrijding (de tweede kerntaak die verdwijnt) liet hij zich niet uit, omdat de NAVO- marine niet onder zijn bevel staat. Rogers zei echter ook, dat wan neer hem 'de duimschroeven wor den aangedraaid' in de keuze voor plaatsing van kruisraketten of ver mindering van de 'even belangrij ke kernwapentaken', hij voor de kruisraketten zou kiezen. "Die zijn het meest belangrijk. Hun aanwe zigheid stuurt het juiste bericht naar de onderhandelaars", aldus Rogers. De NAVO-generaal bedoelde daarmee dat nu de NAVO-eenheid op het punt van de kruisraketten is hersteld met de Nederlandse be slissing, de Sowjet-Unie gedwon gen is het aantal SS 20's via onder handelingen te verminderen. Tege lijk stelde hij vast, dat Nederland door het eenzijdig afschaffen van de kernwapentaken 'niet meer zijn aandeel levert in de last van een eerste inzet van kernwapens'. Door het schrappen van de F-16- taak heeft Nederland geen moge lijkheid meer om met eigen wapen- Minister Brinkman wilde zich gisteren tijdens het museumbe- raad in de kamercommissie voor welzijn en cultuur nog niet uitla ten over de plaats van vestiging voor het Nederlandse foto-archief (of: foto-instituut, zoals hij noem de). "Eerst moet het bestuur zich daarover uitspreken", zei hij. Lei den is in dit verband vroeger wel genoemd, maar Haarlem lijkt de grootste kans te maken. De CDA'er zei ook dat het Oor- logs- en Verzetsmuseum in Over- loon en de muziekafdeling van het Gemeentemuseum in Den Haag deels door het rijk moeten worden gesubsidieerd. Andere kamerleden zeiden dat ook het Rijtuigmuseum in Leek, het Persmuseum in Am sterdam, museum Mesdag in Den Haag en Aviodome op Schiphol van landelijke allure zijn. De WD vond dat het Spoorwegmuseum in Utrecht juist weer niet tot rijksmu seum moest worden verheven. Daarop ontspon zich een felle discussie met de minister die erop wees dat elke 'status'-verandering van een museum financiële gevol gen met zich meebrengt die het rijk niet kan dragen. De nota wordt daardoor onderuit gehaald en dat kan niet de bedoeling zijn na jaren lang overleg met het 'veld' en de lagere overheden, zei hij. De bewindsman zei verder dat de negatieve publiciteit over de slechte staat waarin de 120 univer sitaire museumcollecties zouden verkeren, niet terecht was. Een zo juist gereed gekomen inventarisa tie heeft aangetoond dat er niet meer dan 18 van deze worden ver zamelingen bedreigd. Hij wees het voorstel van Beinema tot over dracht van deze collecties naar WVC van de hand, omdat ze vaak eigendom van de universiteiten zijn. systemen Sowjet-gebied of dat van de Warschau-Pactlanden te berei ken. "De F16 heeft een belangrijke militaire taak, moet doelen raken die, indien vernietigd, van gewel dig belang zijn voor het slagveld in het noordelijk deel van de centrale sector", zei hij. Deze politieke kritiek op het 1 november-besluit van het kabinet- Lubbers door een NAVO-militair,- liet Rogers voorafgaan door de me dedeling dat hij zich 'niet in een na tionaal politiek debat wilde men gen' door als opperbevelhebber Echtpaar stal Antwerpse haven leeg TERNEUZEN (ANP) - De Zeeuw se politie heeft gisteren een 47-jari- ge vrouw en haar 50-jarige echtge noot gearresteerd wegens diefstal, heling en valsheid in geschrifte. De vrouw is directrice van Flevokra- nen BV, gevestigd op het indus trieterrein Kanaaleiland bij Sluis kil. Haar man staat bij dat bedrijf te boek als werknemer. Het bedrijf is volgens de politie geruime tijd het centrum geweest van een groot scheepse handel in gestolen trans portmiddelen en wegenbouwma- chines voor miljoenen guldens. Het merendeel was gestolen in het Antwerpse havengebied. Rogers bij de Atlantische Commissie; 'Nederland levert niet meer zijn deel bij eerste inzet van kernwapens'. (foto ANP) voor het parlement te verschijnen. Hij was tot drie keer toe uitgeno digd te verschijnen op de hoorzit ting van de Kamer. De Kamercommissies, die ook gisteren nog hebben gepoogd Ro gers alsnog naar Nederland te krij gen, kregen van de generaal te ho ren, dat zij daar ook in de toekomst niet op hoeven te rekenen. "Dat is geen minachting van het parle ment door Bernie Rogers, ik hoop dat het Nederlandse volk dat be grijpt". DORDRECHT (ANP) - Een Pa- pendrecht'se ex-scheepsmakelaar is veroordeeld tot vier jaar cel we gens een groot aantal malversaties, met name met zijn in 1981 failliet verklaarde bedrijf Arenco. De Dordtse rechtbank achtte zeven van de acht ten laste gelegde feiten geheel of grotendeels bewezen. Officier van justitie Welschen had twee weken geleden zes jaar gevangenisstraf geëist. De voorma lige secretaresse van de scheeps- Inbrekers als grootgrutters ALMELO (GPD) - Vijf Alme- loërs hebben in het afgelopen half jaar voor drie tot vier ton aan levensmiddelen gestolen. Vrijdag kwam met de arrestatie van de vijf een einde aan hun 'gruttersactiviteiten'. Zij ble ken de buit via de kruipruimte onder de vloer van een winkel centrum in Almelo bij een su permarkt te hebben wegge haald. Vermoedelijk met behulp van valse sleutels verschaften zij zich eerst toegang tot een opslagruimte, waarin de luiken voor de kruipruimte zitten. Naar aanleiding van klachten sloeg de politie de afgelopen week aan het posten en in de nacht van donderdag op vrij dag werden drie daders op he terdaad betrapt. Twee mede plichtigen werden de volgende ochtend aangehouden. DEN HAAG (GPD) - Drie volken rechtdeskundigen hebben de Tweede Kamer gisteren voorge houden dat een volgend kabinet geen ruimte heeft eenzijdig een met de Verenigde Staten af te slui ten rakettenverdrag op te zeggen. Gebeurt dat toch, dan schendt Ne derland het volkenrecht met alle politieke gevolgen van dien. Ne derland moet dan Amerikaanse schadeclaims honoreren, zo menen zij. De hoogleraren internationaal recht Kooymans (Leiden), Kuyper (Amsterdam) en Flinterman (Maas tricht) werden met oud-kabi netschef Van Campen van de NA VO door drie kamercommissies ge hoord over de goedkeuringswet van het kabinet voor het komende plaatsingsverdrag. De enige mogelijkheid is de VS om heronderhandelingen te vra gen. Als partner in de NAVO zal de VS zo'n verzoek moeilijk kunnen weigeren, meenden Kooymans en Kuyper. Beiden vonden ook dat de verdragstermijn van vijf jaar plus een jaar opzegging niet onredelijk is. Een van de pijlers van het vol kenrecht is immers rechtszeker heid en dat wordt met deze termijn bereikt, betoogden zij. Het viertal leverde de oppositie niet de munitie, waarmee in fe bruari, als het debat over de goed keuringswet plaatsvindt, met scherp kan worden geschoten op het kabinet. Zelfs Flinterman, die zich presenteerde als lid van de vredesbeweging en ondertekenaar van het volkspetionnement, con stateerde dat het 'geen moeite kost een pleidooi te houden voor de grondwettigheid van de plaatsing'. ADVERTENTIE makelaar, een 30-jarige Papen- drechtse werd conform de eis ver oordeeld tot 4 maanden gevangen- nisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk. Het onvoorwaar delijk deel van haar straf kan wor den omgezet in 75 uur dienstverle ning. De rechtbank constateerde dat de 49-jarige verdachte in vele jaren een aanzienlijke materiële en im materiële schade heeft aangericht en een schare van onbetaalde schuldeisers heeft achtergelaten. Bij de beslissing werd ook de ernst, de veelheid en de continuï teit van zijn strafbare feiten in overweging genomen. De man werd onder meer veroor deeld voor de oplichting voor een bedrag van 2,6 miljoen gulden van de voormalige topman van het che misch afvalverwerkingsbedrijf Uniser Gerrit Bernouw. Dat be drag kreeg hij als lening van Ber nouw om de in opspraak geraakte eigenaren (onder wie Bernouw zelf) uit te kunnen kopen, maar de verdachte kon weten dat hij niet in staat zou zijn het geld terug te beta len. De rechtbank in Dordrecht acht te ook bewezen dat de scheepsma kelaar in 1983 een poging heeft on dernomen 1022 kilo hasj vanuit In dia via de Antwerpse haven in Ne derland te voeren. Hij zit momen teel vast voor een andere drugs smokkel, waarvan de eerste ver dachten donderdag voor de Dord- se rechtbank terecht staan. De rechtbank achtte geen ver zachtende omstandigheden aan wezig, integendeel: de overheer sende persoonlijkheid van de ver dachte heeft volgens de rechtbank velen in zijn val meegesleept. De drie zagen ook geen aanlei ding om kritiek te geven op de opi nie van kabinet (en Raad van Sta te), dat voor de goedkeuringswet geen tweederde meerderheid in de volksvertegenwoordiging nodig is. Flinterman echter meende dat ook argumenten zijn aan te voeren te gen het verdrag en voor een twee- APELDOORN (GPD) - De motor rijtuigenbelasting wordt steeds minder ontdoken. Ongeveer zes procent van de automobilisten - of tewel 270.000 - rijdt zwart. Dat aan tal loopt terug met rond 5000 auto's per jaar. Het hoofd van de afdeling in spectie van het Centraal Bureau voor Motorrijtuigenbelasting, A. J. van der Zaan, is daarom erg ver baasd over het bericht dat bij een politiecontrole op de autoweg Am sterdam-Utrecht, afgelopen week einde, tien procent van de automo bilisten geen belasting zou hebben aangegeven. Hij begrijpt ook niet waar het cijfer vandaan komt. "Wij waren aanwezig, maar we hebben de foto's nog niet kunnen verwerken. Van ons is het cijfer niet afkomstig. Als de automobilis ten tegenover de politie hebben be kend, moet het hoge percentage op toeval berusten. Bij andere contro les ligt de score beduidend lager". De gemeentepolitie van Utrecht, die de autocontrole uitvoerde, zegt dat het getal van tien procent is ge baseerd op een schatting van de aanwezige controleurs yan de mo torrijtuigenbelasting. Van der Zaan zegt dat het verbe terde betaalgedrag van de autobe zitters te danken is aan een duide lijker voorlichtings- en controlebe leid van het Centraal Bureau voor de Motorrijtuigenbelasting. De in formatie via de televisiespot Post bus 51 en via folders bij instellin gen als bibliotheken en belasting kantoor hebben de bekendheid van de dienst vergroot. "In november registreerden we het 500.000ste verzoek om inlich tingen van dit jaar. Zoveel hadden we er zelfs nog nooit in twaalf maanden gehad. We zijn goed be reikbaar en de mensen weten ons nu te vinden. Dat begonnen we al in augustus vorig jaar te merken, nadat het televisiespotje voor het eerst was uitgezonden". Bankovervallers snel gearresteerd NIEUWEGEIN (ANP) - Door snel ingrijpen van een wijkagent en twee burgers zijn gistermiddag in Nieuwegein twee bankovervallers direct na de overval aangehouden. Tijdens de achtervolging loste een van de overvallers twee pistool schoten, maar deze troffen geen doel. De twee overvallers, 23 en 24 jaar oude inwoners van Dordrecht, drongen 's middags rond een uur een bankfiliaal aan het Muntplein binnen. Door een vrouw met een pistool te bedreigen dwong het tweetal het personeel een onbe kende hoeveelheid geld af te ge ven. De wijkagent kon een van de overvallers overmeesteren met be hulp van twee burgers die de over vallers met hun auto hadden ge volgd. De andere overvaller werd even later in een naburige tuin aan gehouden. (foto ANP) derde meerderheid.Flinterman ad viseerde de kamerleden wel gezien de verdeeldheid in parlement en samenleving over de kruisraket ten, de goedkeuringswet pas na de verkiezingen van volgend jaar mei in stemming te brengen. Maar CDA en WD lieten dit advies stil zwijgend aan zich voorbijgaan. De auto's van de dienst, die zijn voorzien van apparatuur om kente kens te fotograferen, presenteren zich steeds duidelijker, zegt Van der Zaan. "Behalve langs de wegen met onze normale surveillance zijn we ook aanwezig bij grote evene menten en voetbalwedstrijden. We zijn dan duidelijk te herkennen aan een lichtbak, wat een hele ge ruststelling moet zijn voor mensen die betalen". Volgens Van der Zaan krijgen autobezitters steeds meer in de ga ten dat de 100 procent boete voor achterstallige betaling van de be lasting stevig in de papieren gaat lopen. Het hoofd van de inspectie zegt dat het percentage ontduikers ze ker nooit boven de tien procent is geweest. "Als je het hebt over ver beterd betaalgedrag, praat je over tienden van procenten. Eentiende procent is 4500 auto's. Als je ge middeld 500 gulden per auto re kent, kom je al uit op 2,5 miljoen gulden per jaar. Dat is toch de moeite waard". Zoeken naar 10 jaar lang vermist meisje REUVER (ANP) - Ruim veertig le den van de mobiele eenheid heb ben gisteren van acht uur 's mor gens tot laat in de namiddag in de bossen nabij Reuver op de Neder lands-Duitse grens acht bunkers uit de Tweede Wereldoorlog ont ruimd. Zij waren op zoek naar mo gelijk stoffelijke resten van het sinds 1975 vermiste meisje Marjo Winkens uit het Zuidlimburgse Schimmert, maar hun zoekactie heeft niets opgeleverd. Dit heeft een woordvoerder van de rijkspolitie gisteravond meege deeld. De ME-ers hadden voor hun actie opdracht gekregen van Justi tie die op grond van hardnekkige geruchten meende dat er een goe de kans bestond om in een van de bunkers het stoffelijk overschot van het op 1 september 1975 spoor loos verdwenen meisje te vinden. Op die dag ging de toen zeven tienjarige Marjo met de bus naar het nabije Sittard om met een vriendin kermis te vieren. Even na één uur 's nachts ging zij op de bromfiets van haar vriendin naar huis. Op 2 september van dat jaar werd de bromfiets dicht bij haar woonplaats Schimmert in Spau- beek gevonden, maar van het meis je was er geen spoor. Een dag later werden ruim vijftig kilometer van de vindplaats van de brommer in het Middenlimburgse Reuver en kele persoonlijke bezittingen van het meisje aangetroffen, onder meer een groen legeijasje en haar oranje bromfietshelm. Zij lagen op vrij korte afstand van de bunkers die gisteren werden doorzocht. Van WD-kant werden trouwens in het geheel geen vragen gesteld en het CDA bemoeide zich maar zijdelings met de discussies. Van Campen, die door het weg blijven van de NAVO-generaals Rogers en De Jager de enige 'mili taire deskundige' was, betoogde dat inzet van kruisraketten vanaf Nederlands grondgebied onwaar schijnlijk is zolang een Nederland se regering daar niet mee instemt. Hij moest echter toegeven dat het niet onmogelijk is. In het theoretische geval dat Ne derland niet instemt met afkondi ging van de laatste alarmfase (ge neral alert), zou de Amerikaanse president de opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrach ten in Europa (tevens opperbevel hebber van de NAVO) opdracht kunnen geven die strijdkrachten en hun (kern)wapens in te zetten, gaf Van Campen toe. De 'spreekbuis van Luns', zoals hij vroeger wel werd genoemd, ver weet de Kamerleden echter een weinig realistische visie te hebben, wanneer zij uitgaan van zo'n Ne derlandse Alleingang. Aan general alert gaan twee alarmfases vooraf. Het is ondenkbaar dat in deze pro cedure bij de eindfase plotseling een bondgenoot afhaakt, terwijl de Russische tanks West-Duitsland binnenrollen, aldus Van Campen. De hoorzitting wordt vrijdag voortgezet. Dan zullen ondermeer oud-minister van justitie Samkal- den, de Groninger hoogleraar Don- ner en enkele leden van het Rotter damse vredestribunaal hun me ning geven. NAVO-bevelhebber Rogers over afstoten kerntaken Hoogleraren op hoorzitting Kamer Kooymans: vijfjaar redelijke verdragstermijn. BF"! g 1^ g Bij de Rabobank heeft u alle vrijheid, wanneer het |H ^)kl*t 17^1 rtA A om de uitbetaling van uw rente-opbrengsten gaat. Civ? J, M Cl 1 Wilt u het per kwartaal? Dat kan. Of per maand of per ■m g jaar? Kan óók. Zelfs vóóraf, als u wilt! Bij het afslui- 11117 AnKrAtl/TCT ten van een Spaar-Vast-Rekening bepaalt u zélf op I II M/ I 111 .IT *1 II Jl Jl CT 1 IIJ^I welk moment de rente-opbrengst wordt uitbetaald. Kiest u maar. n

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5