Onduidelijkheid over gemeentetarieven Gemeente moet meer doen om 'kansarmen' aan werk te help en Algemene opinie in raad: Kort geding over plan Burgsteeg 'U heeft voor 1200 gulden lucht gekocht' Kansen voor moties gestegen en gedaald Aanpak TIG simpel en direct PAGINA 4 LEIDEN DINSDAG 10 DECEMBER 1985 LEIDEN - Hoe hoog de nieuwe ta rieven voor de onroerend goed-be- lasting (ogb), de reinigingsrechten en het lozingsrecht in 1986 zullen worden, lijkt steeds minder duide lijk. De VVD diende gisteravond, tijdens de financiële beschouwin gen in de gemeenteraad bij de ge meentebegroting voor 1986, weer een nieuw voorstel in. Momenteel spelen voorstellen van burgemees ter en wethouders, van de VVD, van het CDA, van Links Leiden (PSP/PPR/CPN) en een minder in grijpende motie van de PvdA een rol in de discussie. Het college van B en W heeft voorlopig een verdeeld standpunt over de voorstellen van VVD en Links Leiden ingenomen. De CD A-motie wordt in principe afge wezen. Deze komt neer op de in voering van een belastingvrije voet (van 50.000, 75.000 of 100.000 gul den voor het gebruikerstarief bij de heffing van de ogb, of althans in ieder geval een onderzoek naar de mogelijkheden hiertoe. Van Lint (Links Leiden) stelt een verlaging van de reinigingsrechten en een verhoging van het lozings recht (dat alleen huiseigenaars be talen) voor. Van der Nat (VVD) wil het lozingsrecht op hetzelfde ni veau houden en de reinigingsrech ten minder verlagen dan Links Leiden. De wijzigingsvoorstellen vloeien voort uit het voornemen van B en W om de ogb volgend jaar fors te verhogen. Omdat de waarde van dp meeste huizen is gedaald is de ge middelde Leidenaar voordeliger uit. verwacht het college. Het ont kent echter niet dat de waardeda ling in combinatie met de tariefver hoging grote schommeling in de ogb-aanslag tot gevolg kan heb ben. Daardoor zullen vooral de huurders en de eigenaars/bewo ners van goedkopere woningen duurder uit zijn. De kritiek, op de wederzijdse voorstellen was niet van de lucht. "Er zijn onvoldoende gegevens be schikbaar. Dat maakt ook het col legevoorstel tot een loterij", riep CDA'er Walenkamp. "Er lijken zich geen aantrekkelijke varianten af te tekenen". Van der Nat (VVD) zei daarente gen bijzonder tevreden te zijn over het B en W-voorstel en de lasten verlichting die eruit voortvloeit, hoewel hij de mogelijkheid van las tenverzwaring voor individuele ge vallen niet bestreed. Van zijn ei gen. nieuwe voorstel noemde hij als voordelen, dat de lastenverzwa ring voor huurders met een wo ning van 120.000 gulden of minder - die tien procent of meer in waar de is gedaald - in elk geval minder dan een gulden is. "Voor de eigenaars/bewoners worden de nadelige effecten eerste VVD-voorstel een loos ge baar, een goedkope stunt. "De CDA-motie doet wat voor eige naars/bewoners", merkte de chris ten-democraat op."'Die profiteren overigens van het voorstel van Links Leiden nauwelijks". De kritiek op de CDA-motie werd echter weer door PvdA, VVD. Links Leiden en D66 ge deeld. De invoering van de belas tingvrije drempel heeft tot gevolg dat, om te voorkomen dat de totale ogb-opbrengst terugloopt, het ogb- tarief voor duurdere huizen moet worden verhoogd. "Daarbij is de kans op tariefstijgingen van tien tallen procenten groot", stelde Van der Nat zelfs. Stunt Van Lint (Links Leiden) ging het verst in zijn kritiek op Van der Nats eerste voorstel. "Het eenmalige aanbieding, alleen gel dig in het verkiezingsjaar 1986. Vanaf 1987. als de VVD uw stem binnen heeft, betaalt u gewoon weer het volle pond. Dit is een or dinaire verkiezingsstunt". "Ons voorstel is het enige haal bare binnen de wettelijke moge lijkheden. Het feit blijft dat er nog steeds een aantal mensen flink op achteruit gaat. Maar we hebben dan tenminste gedaan wat we kun nen". Het kersverse VVD-voorstel schetste Van Lint als gunstiger dan collegevoorstel. Hij had echter te vens berekend dat bij woningen duurder dan 180.000 gulden het li berale initiatief gunstiger zal uit pakken, dan volgens het voorstel van Links Leiden. Eenstemmigheid was er, in de ogb-discussie, gisteravond slechts over de PvdA-motie, waarin wordt voorgesteld dgt de gemeente Lei den de Eerste en Tweede Kamer erop wijst dat het systeem welijks beperkt. Daarvoor zijn bin- strijd met de eigen uitgangspunten nen de beperkte (wettelijke) moge- van de VVD. Voor de partij telteen lijkheden nauwelijks oplossingen consequent financieel beleid niet heffingen een ramp is. "Wie be- de verkiezingen naderen i De Leidenaars krijgen e Hij bestreed dat de PvdA-motie te vergelijken is met een luidkeels blatend schaap, waarvan de bijdra ge aan de textielproduktie noch tans beneden peil blijft. "Beter een schaap dan een struisvogel en doen alsof er niets aan de hand is", stelde De Vreeze. LEIDEN - De kritiek op het vernieuwing voort kunnen gaan en gemeentelijke beleid voor nieuwe impulsen kunnen krijgen' mensen mei weinig kans, op sc^aetngekr op naar het lok- i de Sint Joris- Barbaraschool steeg. Ik heb daarover met Waal nogal eens forse botsingen gehad. PvdA- en WD-fractie wijs ik erop dat dit de algemene kan zijn. Ik doel hiermee op het uitstekende idee de ommekeer het oude starre be ier evenwichtig be- oleid". woordelijke wethouder Fase besturen moeten elkaar niet pas op Verder was de eerste ronde (WD) kreeg hiervoor de zwar- het vhe^eld Walenkavip (CDA): doeltreffen- Walenkamp ironisch op, doelend der beleid nodig, (foto wim Dijkman» op het terrein van de voormalige Bakker (WD): gemeenten moeten beter samenwerken, (foto wim Dijkman» ^eleid.^ een baan (-doelgroepenbeleid;), fen bedrilkan S was gisteravond m vrij wel alle afvragen ofdlt beleid op een hoger partijen hoorbaar, tijdens het bestuurlijk niveau niet efficiënter eerste deel van de algemene kan zijn. Ik beschouwingen van de ge- voorkomen meenteraad op de gemeentebe- concurrentieslag tussen dicht bij- groting voor 1986. De verant- eengelegen gemeenten. Gemeente- heer van de complexe en compacte stad en het ouderenbeleid. In. bedekte termen uitte Van der Molen toch kritiek op het doelgroe penbeleid van WD-wethouder Fa- socialistische beginselen te vereni gen". Walenkamp noemde de erken ning van het falen van het doel groepenbeleid door een meerder- "Ook wij hebben de indruk dat heid van de gemeenteraad dit beleid te weinig effectief is. Of langrijke overwinning voor. het Dallas tegenko- aldus pleitte Bakker voor betere samenwerking met an te piet in meer en mindere ma URL te toegespeeld en versehilende dere"gèmèentënöp diTgïblëd moties over dit onderwerp aan haar broek. Het raadslid De la Mar van Links Leiden (PSP/PPR/CPN) zei in het geheel geen aanmerkingen te heb ben op het beleid van Fase. "Er was immers geen beleid", oordeel de hy. Links Leider heeft een mo tie ingediend waarin het de raad vraagt zijn teleurstelling* uit te spreken over het feit dat er geen sprake is van doelgroepenbeleid. "En verzoekt het college nu einde lijk eens serieus aan de slag te gaan", aldus de motie. Ook D66 heeft zich in de rijen der critici geschaard. "Links Leiden constateert niet ten onrechte dat er van het doelgroepenbeleid weinig terecht is gekomen. Mijn fractie staat niet te juichen over de daden drang van wethouder Fase, al zit er een element van 'slecht verkopen' bij", stelde fractievoorzitter Hoe- kema gisteravond. Treurnis De 'motie van treurnis' van Links Leiden is bij de PvdA en WD niet geheel in goede aarde ge vallen. "Een onzuivere manier om de kool niet maar de geit wel te sparen", betitelde Van der Molen (PvdA) dit stukje proza. WD'er Bakker liet weten hele maal geen behoefte te hebben aan de motie. "Het huidige doelgroe penbeleid heeft niemand in de kou laten staan. We zijn er nog lang niet, maar de werkloosheid neemt wel af. Extra aandacht is dan ook gerechtvaardigd", zei deze onder meer over het doelgroepenbeleid. Voorts waren er uit de mond van de VVD-fractievoorzitter weinig meer dan lofuitingen aan het adres van B en W te vernemen. "In de huidige situatie wordt een beleid mogelijk, waarin verbetering en Parkeren CDA'er Walenkamp hekelde de beschouwingen een vrij matte i gelegenheid. Veelvuldig vervielen partijen in herhaling van eerder ge dane zetten. Vooral PvdA en WD beperkten zich vrijwel tot het uiten van lof op het door burgemeester wethouders gevoerde beleid. 'draaierige gelegenheidspolitiek' Ook het toelichten van moties, die de PvdA-fractie op een aantal veelal overbodig want al eerder ge- belangrijke onderdelen parkeerbeleid zou hebben ge voerd. "Wie schetst mijn verbazing en blijdschap toen de PvdA bij monde van mevrouw Van der Moo- len precies die maatregel voorstel de, die wethouder Waal indertijd zo streng verboden had: een tijde lijk parkeerplaats op een tijdelijk braakliggend terreintje", merkte daan, speelde een belangrijke rol. PvdA-fractievoorzitster Van der Molen noemde de gemeentebegro ting voor volgend jaar een huzaren stukje. Na twaalf jaar - naar haar mening geslaagd - (PvdA-)beléid noemde zij als nieuwe uitdagingen voor het college in 1986 de proble matiek van werkloosheid, het be- dit te wijten is aan wethouder Fase betwijfel ik. Wel staat vast dat de wethouder niet al te vaak het mid del van de commissievergadering aangrijpt om de raad inzicht te ge ven in de vraag of het nu gaat om de ineffectiviteit of de afwezigheid van beleid", aldus de socialiste. In een motie vroeg zij B en W om een onderzoek in te stellen naar het doelgroepenbeleid. Fermer Fermer in zijn uitlatingen was CD A-opperhoofd Walenkamp. "De Leidse sociaal-economie vraagt om een beleid dat doeltreffender is en effectiever ten aanzien van de be strijding van de werkloosheid. Het beleid van het college gaat mank, omdat het er steeds slechter in slaagt liberale uitgangspunten en Particulier wil van gemeente kans krijgen LEIDEN - Als "een vat vol tegen strijdigheden", zo karakteriseerde de raadsman van de gemeente Lei den, mr. Linskens, gisteren voor de president van de Haagse recht bank de kwestie rond de planont wikkeling voor de Burgsteeg in Leiden. Het Leidse gemeentebestuur wil twee oude panden aan de Burg steeg restaureren en nieuwbouw neerzetten op de kaalgeslagen plek van Burgsteeg 10. Aanvankelijk zou een projectontwikkelaar deze nieuw- en verbouw ter hand ne men, maar toen deze er niet in slaagde de planontwikkeling af te ronden heeft de gemeente zelf een plan gemaakt. Dit plan is thans een afgerond geheel, betoogde mr. Linskens: er bestaat overeenstem ming met de aannemer, de bouw vergunning en een verklaring van geen bezwaar, door de provincie, zijn reeds verleend. Particulier J. van Duyn, eigenaar ogen van de gemeente slechts vrij- van een schoonmaakbedrijf, heeft blijvende contacten geweest met een ander plan voor de Burgsteeg. Van Duyn. De enige toezegging die Hij spande een kort geding aan te- een ambtenaar zou hebben gedaan gen de gemeente omdat hij meent is dat de gemeente, na het eventu- van een gemeente-ambtenaar een eel afhaken van de projectontwik- mondelinge toezegging te hebben keiaar. Van Duyn daarvan in ken- gekregen dat zijn plan aan bod zou nis zou stellen en zou laten weten komen als de projectontwikkelaar om men nader contact met hem het zou laten afweten. Die ver- zinvol acht. De gemeente heeft in meende toezegging is gemeente Van Duyn echter nimmer een se- niet nagekomen en Van Duyn rieuze kandidaat gezien, aldus mr. voelt zich in de kou gezet. Zijn Linskens.Van Hartingsveldt be- raadsman, mr. Van Hartingsveldt, toogde dat de gemeente op z'n eiste gisteren voor de Haagse minst verwachtingen heeft gewekt rechtbank dat de gemeente haar en die op onjuiste wijze heeft door- toezegging alsnog gestand zou kruist. "Wat mij nog het meest doen door de onderhandelingen steekt in deze zaak is dat de ge- met Van Duyn af te ronden en hem meente Van Duyn niet serieus de kans te geven zijn plan af te ma- heeft genomen", aldus Van Hart- ken. ingsveldt. "Je denkt toch niet dat Mr. Linskens noemde het "bezij- ik die zaak aan een glazenwassertje den de waarheid" dat er sprake zou ga verkopen", zou een wethouder zijn geweest van onderhandelin- Van Duyn hebben toegevoegd. Een of toezeggingen. Er zijn in de Op 17 december is de uitspraak. LEIDEN - Hij zat op een avond school in Den Haag en daarom had hij.die auto aangeschaft. Het voertuig zag er redelijk uit, vond hij en hij was dan ook verbaasd dat de politie van Katwijk op die dertigste augustus van het vorige jaar zoveel gebreken ontdekte "Het is een hele bloemlezing", zei de officier even later. Wat had hij nou voor dat au tootje betaald, wilde de rechter weten. Twaalfhonderd gulden? "Dat vind ik eerlijk gezegd een heel bedrag, zeker als je nagaat wat er allemaal aan mankeerde' Tsja, hij had niet zoveel ver stand van auto's, antwoordde de verdachte. Nee, dat spreekt! De officier van justitie kon er met zijn verstand ook niet bij: "Twaalfhonderd gulden...ik kan niet anders zeggen dan dat u voor twaalfhonderd gulden lucht heeft gekocht, want overal zaten gaten". Honderdtwintig gulden boete eiste hij daarna. De verdachte werd conform die eis veroor deeld. O ja, wat de rechter nog wilde weten: waarom had hij bij aanschaf geen expert meegeno men. En van wie had hij die auto eigenlijk gekocht? Van een bekende. Grasperken Hij was door rood licht gere den en hij had ook veel te hard gereden op z'n brommer. Tachtig kilometer per uur jakkerde hij volgens de politie die hem een tijdje op de wielen had gezeten. Nou, dat leek de verdachte een beetje overdreven, maar dat hij behoorlijk hard had gereden, ja. dat klopte wel. "En toen gebeur de er iets merkwaardigs met uw brommer hè", merkte de rechter op. "U was aangehouden, uw brommer stond bij het Leidse politiebureau en toen was-ie op eens weg. Hoe kon dat nou ge beuren?" Nee, bij het politiebureau had zijn brommer niet gestaan, zei de verdachte. Bij die Chinees op de Stationsweg stond-ie. Wat er was gebeurd, was ondertussen wel duidelijk geworden: de jongen was waarschijnlijk schielijk op zijn brommer gesprongen nadat deze in beslag was genomen. "Uw wijze van rijden was trou wens niet zo imponerend", zei de rechter hierna. Niet imponerend wie de opsomming van de rechter aanhoorde kon eigenlijk met evenveel recht zeggen dat het rijgedrag van de verdachte in een bepaald opzicht wel impone rend was geweest. Hij reed met een gangetje van tachtig over grasperken, zigzag gend, jakkerde over het terrein van het AZL, over trottoirs en kwam uiteindelijk tot stilstand in het zand bij de Stationsweg. "Daar was een wegopbreking", aldus de rechter. "En zo zie je maar weer dat het toch goed is dat er wegen worden opgebro ken". De verdachte kreeg een boete van 175 gulden en dat vond hij wel redelijk. "Het lijkt mij ook dat u geen klagen hebt na zo'n avontuur", was het com mentaar van de rechter. De verdachte die vervolgens voor de balie werd geroepen en een boete kreeg van honderd- veertig gulden (wegens het ont breken van deel drie) vond het ook alleszins redelijk dat hij een dergelijk bedrag moest neertel len. Hij wilde eigenlijk wel meteen betalen. Nee, dat kan hier niet, zei de rechter nog, maar te laat: het eerste briefje van vijfentwin tig gulden dwarrelde al naar be neden, tot groot vermaak van de aanwezigen. door Wim Brands Brugman Op de gang stond even later een minder tevreden verdachte. Had hij zijn verzekeringsplaatje van zijn gemotoriseerde bakfiets laten zien aan de politie, geloofde zo'n officier van justitie hem niet! Z'n vriend: "Ja joh, je kunt hier praten als Brugman..." Oké, de rechter had hem dan schuldig verklaard zonder een straf te eisen, maar ondertussen twijfelden ze toch maar mooi aan z'n verhaal "dat niks dan de waarheid bevatte". Z'n vriend: "Ja joh, je kunt hier praten als Brugman....maar laten we nou maar gaan. Effe kij ken of m'n fiets er nog staat. Zo niet. dan kunnen we hier gelijk effe een nieuwe vragen, of dacht je van niet?" CDA. Deze partij hamert namelijk al enige tijd op het feit dat dit be leid voor jongeren, vrouwen, bui tenlandse Leidenaars en gedeelte lijk arbeidsongeschikten is mis lukt. De te innige geachte samenwer king tussen WD- en PvdA-raads- leden en -wethouders was voor Hoekema (D66) aanleiding om B en W aan te duiden als 'een PvdA- college met een WD-randje'. "Hoogst zelden zijn kwesties uitge vochten in de raad. Hoogst zelden zijn wethouders 'op hun bek ge gaan', zoals dat dan heet. Hoewel de prestaties van het college, naar het resultaat gemeten, niet slecht zijn, blijft er genoeg te wensen over. Vooral een wat minder zelf genoegzame en meer op dienstver lening gerichte instelling" aldus Hoekema die voorts zijn zorgen uitsprak over de schaarse vrije grond in Leiden en het tekort schieten van het college bij de on dersteuning van burgers bij onder- houds- en renovatieplannen. Aan koffiedik kijken in de poli tieke toekomst waagde raadslid Van Lint (Links Leiden) zich! "De WD is vastgelopen in details en dogma's. Op grond van de kwali teit van de bijdragen van de WD moet de PvdA maar eens naar een andere collegepartner gaan speu ren. Te meer daar de WD in het college wel een grote invloed heeft, als het gaat op het tegenhouden van goede voorstellen". "Het is éen mythe dat de ver schillen tussen PvdA en WD plaatselijk nauwelijks bestaan", sprak Van Lint ferm. "Dat leidt er toe dat mensen de verschillen niet meer zien en denken 'het zijn toch allemaal zakkenvullers, die politi ci'. Sommige ongure clubs als de Centrumpartij spelen daarop in". "Het zou goed zijn als de PvdA, zowel in het belang van de linkse politiek als in het belang van de de mocratische politiek in het alge meen, een keuze voor links zou maken. Duidelijkheid die de PvdA in haar CDA-positie in Leiden niet wil geven. 'We buigen niet naar links, we buigen niet naar rechts' imiteerde Van Lint tot slot ex-pre mier en CDA'er Van Agt. Van der Molen wees hem erop dat Links Leiden ten onrechte het afwijzen van de motie van de Jon ge Socialisten (de partij wil voor de raadsverkiezingen geen uitspraak doen over samenwerking met an dere partijen in het college erna) door de PvdA, heeft geïnterpre teerd als een voorkeur voor de WD. We hebben wèl een voor keur voor een meerderheid 'Verbijstering' in raad over ontslagen bij Aramco LEIDEN - De aangekondigde massa-ontslagen bij Aramco zijn ook de leden van de Leidse ge meenteraad rauw op hun dak ge vallen. Gisteravond, tijdens de al gemene beschouwingen, wijdde vrijwel elke fractie enige woorden aan het bedrijf, dat de parel had moeten blijven van een succesvol gemeentelijk wervingsbeleid van bedrijven. "Het vorige week aangekondig de massaontslag voor 370 werkne mers bij Aramco heeft ons verbij sterd. Geen enkel signaal daarover heeft ons van te voren bereikt. Is het college wel op de hoogte van de zorgen van het bedrijfsleven?", hield CDA'er Walenkamp wethou der Fase (WD) van economische zaken voor. Walenkamp drong er bij Fase op aan te voorkomen dat 'de werven de kracht van Aramco tegenge steld uitpakt en mogelijke gegadig de bedrijven afschrikt'. Tevens moet worden vermeden dat als het ware aan de 'poort' van Leiden een groot leeg kantoorpand de bezoe ker verwelkomt. Of wethouder Fa se dat maar even wilde oplossen. "De problemen bij Aramco bete kenen een donkere wolk. Ik denk niet datje de werving van dat soort bedrijven moet staken. Ontwikke lingen als deze zijn, zeker op lange re termijn, onvoorspelbaar. De pro blemen hebben niets met Neder land of Leiden als vestigingsplaats te maken", meldde WD'er Bakker PvdA-fractievoorzitster Van der Molen over Aramco: "De mogelijk heden van gemeenten inzake werkgelegenheidsbeleid zijn be perkt. De ontslagen bij Aramco vormen daar weer eens een treurig voorbeeld van". En Hoekema (D66): "Er moet worden gehoopt dat de Aramco-affaire niet het be gin van de weg terug is, van het ha- geen Jen van kantoren en de commercië le dienstverlening naar Leiden". De democraat wilde van wethou der Fase weten of zij zich 'met de problemen bij Aramco heeft be moeid of mogelijk erin heeft be middeld. dan de. helft plus één. Maar aeri-ioeven U„CAr, b.;« der L,aan- die keuze hangt af van de verkie zingsuitslag en het nieuwe college programma", aldus Van der Molen. Gehuwd: W. Visscheren M.E. Schouls; H.J.A. Blaauwgeers en H.M.G. van Delft; J.P.P.B. Janson en J.M. Sjardin; F. Belahmar en W. Alfring; J.B. de Swij- ger en M.M.A. Breedeveld; C.J. Tisseur en J. Sips; W.L. van der Wel en S.C.H. der Hoeven; F. Koning en C.E. van Schoonhagen J.A.M.M. Verhoeven; E. j. van den Heu vel en S.W.G. van der Laken; P.J. Kem peneers en P.A.C. Heere. LEIDEN - Over de kans van sla gen die de 41 moties hebben, die tot dusver bij de behandeling van de gemeentebegroting zijn inge diend, is gisteravond wat meer dui delijk geworden. B en W hebben een voorlopig standpunt over de moties ingenomen, wat de overle vingskansen van de voorstellen waar B en W zich achter scharen aanzienlijk doet stijgen en vicè ver sa. Een motie van Cor Vergeer (SP) over beter onderhoud van natuu rijs lijkt wel in de prijzen te gaan vallen. Hetzelfde gaat op voor een idee van Egon Snelders (D66), die wil dat de gemeente meer buiten landers in dienst neemt. De motie van Laila Driessen (WD) voor de instelling van een 'culturele vaar route' en van Jan Hoekema (D66) over het opzetten van een 'ver- keersveiligheidsspreekuur en -klachtenlijn', hebben ook een po sitief advies van B en W gekregen. Theo van der Nats (WD) voorstel om de precario-heffing voor fiets- klemmen op te doeken, lijkt even eens de eindstreep te zullen halen. Twijfelachtiger wordt het onder meer voor de motie van Paula Mid dendorp (Links Leiden), om be drijven te boycotten die goederen aan de militaire basis Woensdrecht leveren. B en W zijn hierover niet tot een eensluidend, voorlopig standpunt gekomen. Een voorstel van Vergeer (SP), dat de gemeente zich schaart achter een actie tegen produkten uit Zuid-Afrika, is tot dusver hetzelfde lot beschoren. Erg weinig kans maken de voor stellen waarover B en W unaniem negatief adviseren. Zoals een mo tie van Joop Walenkamp (CDA) voor de aanleg van tijdelijke par keerplaatsen op braakliggende ter reinen in de stad. Zijn fractiege noot Piet Kranenburg zal zijn ver zoek voor meer subsidie voor de scouting ook wel zien sneuvelen. Een initatief van Middendorp (Links Leiden) om een gemeente lijke brochure uit te geven over de gevolgen van een kernramp, is eveneens verre van enthousiast ontvangen. Datzelfde geldt voor een motie van Kranenburg voor de instelling van een centrale video theek voor het onderwijs. GRAVEREN - Autobezitters die de ruiten van hun auto's willen laten graveren kunnen van 10 tot en met 14 december terecht in de parkeer garage van de Digros aan de Lan- gegracht in Leiden. Een Noórd- wijks bedrijf zal dan in de garage aanwezig zijn en tegen betaling van 25 gulden per auto, het kente ken in de autoruiten graveren. Het graveren van het kenteken in de autoruiten kan de kans op diefstal verminderen. Behalve de kente kenplaten moet de dief immers ook de ruiten vervangen, aldus het Noordwijks bedrijf. Veel speelplezier in Kruik te water 'Kruik te water' van Arnold Helsby door toneelvereni ging 'Tot Ieders Genoegen'. Regie Ge van Haaren en John Donders, met onder anderen Alie Zeilstra, John Donders en Corin Hagenbeek. Gezien op 9-12-'85 in de Leidse Schouwburg. LEIDEN - In een vrijwel uitverkochte Leidse Schouwburg, vierde gisteravond de toneelvereni ging 'Tot Ieders Genoegen' (TIG) haar 55-jarig be staan met het blijspel 'Kruik te water'. In een praatje vooraf werd verteld dat het stuk wellicht meer van een klucht dan een komedie weg had en daaruit werd direct duidelijk wat de bedoeling was: een avondje ZQrgeloos plezier en meer niet. Daar is ook niets op tegen, mits dit genre niet geko zen wordt omdat een komedie 'makkelijker' zou zijn - hetgeen absoluut niet waar is. 'Kruik te water' gaat maar over één ding: hóé de tang van een Prudence Hannacott van de Hanna- cott-boerderij weg te krijgen. Na de dood van haar broer Tom, heeft Prudence het beheer over de boerderij gekregen en zij voert haar taak op zeer irritante wijze uit. Als blijkt dat de andere bewo ners van de boerderij nog zes jaar onder haar tiran nie zullen moeten lijden, besluiten zij - onder aan voering van Ned Ruddle - om haar weg te pesten. Plan na plan valt in duigen en pas helemaal aan het eind neemt Prudence de benen, maar om een reden die niemand voorzien had! De aanpak van TIG is even simpel en direct als het stuk zelf: het decor staat en het licht is aan Over de kostuums lijkt iets langer nagedacht, zoals bijvoorbeeld blijkt uit de keuze van de stijve en pinnige kleren van Prudence. Het is duidelijk dat deze voorstelling het niet van de vormgeving moet hebben. Wat er moet zijn is er en verder moet alles komen van het spel. Gelukkig ligt juist daarin de kracht van TIG. Met zichtbaar veel genoegen betre den de acteurs het toneel, waardoor zelfs de minde ren onder hen nog acceptabel zijn en de beteren iets extra's meekrijgen. Allereerst is daar John Donders, die gangmaker Ned Ruddle zeer overtui gend en met knappe timing speelde. Alie Zeilstra's Prudence had de juiste pinnigheid en vooral haar scene met Samuel Meacock was prima. Kees Poel man was leuk en straalde van begin tot eind. Maar het meest trof mij Corin Hagenbeek die de rol van het tutje Miss Loveday zeer origineel invul de: vooral lekker gek. Met zichtbaar gemak heup wiegde zij over het toneel, waardoor ze spontaan én impulsief overkwam. Zij durfde pauzes in haar spel te nemen en variaties aan te brengen die Miss Lo veday iets extra's gaven (zoals bijvoorbeeld toen zij de anderen begon te regisseren). Als enige slaagde zij er in om af en toe met haar tekst te spélen, in plaats van die zo goed mogelijk te brengen. Een komisch talent. Regisseurs Gé van Haaren en John Donders(!) hebben deze groep aan het spelen gekregen en daarin schuilt hun grootste verdienste. Het met volle teugen genietende publiek was daarvan het beste bewijs. PAUL DEVILEE

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4