Steeds Afdeling kaakchirurgie en mondziekten niet opgeheven Nog geen uitspraak over plek natuurhistorische presentatie Instemming commissie met plannen terrein Jorissteeg sola Tegel met afbeelding blauwe tram AZL probeert op andere manier te bezuinigen Keijser weg bij gemeente DINSDAG 10 DECEMBER 1985 LEIDEN LEIDEN Het historisch genoot schap 'De Blauwe Tram' heeft een Delfts blauwe tegel uitgegeven met daarop een afbeelding van een Boedapester tramstel van de de lijn Voorburg-Scheveningen. Dergelij ke trams hebben in hel verleden ook door Leiden gereden. Op de tegel is ook 'hel Wachtje' afgebeeld. Dat is een uit 1828 date rend gebouw dat bij een bombarde ment in 1945 ernstig werd bescha digd en twee jaar later werd ge sloopt. De tegels, die een formaat hebben van 15 bij 15 centimeter, zijn voor tien gulden te koop bij on der meer het Noord-Zuidhollands Tram Museum. Herenstraat 101 in Voorburg. Dit museum is dinsdag, donderdag en zondag geopend van 14.00 tot 17.00 uur. DEN HAAG/LEIDEN - Minister Brinkman (wvc) heeft gisteren geen uitspraak gedaan over de plaats waar de Nationale Natuur historische Presentatie gevestigd moet worden: Amsterdam of Lei den. Tijdens de behandeling van de Museumnota door de vaste commissie voor welzijn en cultuur van de Tweede Kamer hield hij de kamerleden voor dat de definitieve plaatskeuze het resultaat zal zijn van financiële afwegingen. Brinkman maakte melding van een recente brief van de gemeente Amsterdam waarin hierover voor stellen zijn gedaan. Van het ge meentebestuur van Leiden en van de Leidse universiteit ontving de bewindsman al eerder het voorstel het Pesthuys te restaureren en voor het nieuwe museum ter be schikking te stellen. De i teit wil zelfs personeel voor het museum vrijmaken. Het is de be doeling er een gemeenschappelijk project van te maken van het mu seum van geologie en mineralogie, het museum van natuurlijke histo rie. de hortus botanicus, het Rijks herbarium en de subfaculteit bio logie. Voorkeur Alleen de kamerleden Beinema (CDA) en Van der Vlies (SGP) maakten gisteren hun locatiekeuze bekend. Beinema stelde dat indien Amsterdam en Leiden als gelijk waardige vestigingsplaatsen uit de bus komen wat hem betreft Leiden de voorkeur verdient. SGP'er Van der Vlies sprak onverholen voor Leiden zijn voorkeur uit. Nieuwenhoven (PvdA) daagde de minister uit om zijn voorkeurs plaats bekend te maken, waartoe Brinkman zich echter niet liet. overhalen. Nieuwenhoven deelde mee dat de PvdA-fractie nog geen keuze heeft bepaald, hoewel tot standkoming van de Nationale Na tuurhistorische Presentatie van haar partij wel prioriteit heelt ge kregen. Overigens heeft minister Brink man al eerder benadrukt in de Mu seumnota slechts zijn wens te heb ben geuit dat er een Nationale Na tuurhistorische Presentatie moet komen. Financiële middelen heeft hij er op dit moment echter niet voor beschikbaar. De Leidse wet houder van cultuur Kuijers heeft eerder al als mening gegeven dat als het om een financiële en organi satorische vergelijking gaat. het plan van Leiden volgens hem veel beter is dan het Amsterdamse. LEIDEN - De afdeling Mondziekten en Kaakchi rurgie van het Academisch Ziekenhuis Leiden zal niet worden opgeheven. Het zie kenhuis ziet af van het oor spronkelijke voornemen om de afdeling op te heffen, nu er geen zekerheid be staat dat de regio de activi teiten op het gebied van mond- en kaakchirurgie kan overnemen. Twee jaar geleden kwam de mede deling van de directie van het AZL voor prof. dr. C. Lekkas (46), hoog leraar in de mondziekten en kaak chirurgie. als een donderslag bij heldere hemel. Nimmer had hem de mededeling bereikt dat zijn af deling niet goed zou functioneren. Dat was de reden van de voorgeno men opheffing dan ook niet. Het AZL had van minister Deet- man te horen gekregen dat het moest bezuinigen: maar liefst 5,3 miljoen. De directie zocht het be halve in bezuinigingen op de on derwijs- en onderzoektaak in het algemeen, ook in afstoting. De Buitenkliniek in Noordwijk zal, ondanks allerlei acties, niet aan die opheffing niet ontkomen. Voor de afdeling van Lekkas is het tij ge keerd. Net zo onverwacht als de eerste keer, kreeg hij te horen dat de afdeling haar activiteiten kan voortzetten, en ook op de langere termijn niet opnieuw hoeft te vre zen voor opheffing of zware bezui nigingen. Kaakchirurg Lekkas maakt na twee jaar onzekerheid weer plan nen. Zijn collega's in den lande, evenals de Leidse Tandartsen en Huisartsen Vereniging, hebben hem steeds gesteund en de directie er in verschillende brieven op ge wezen dat opheffing een verre gaande aantasting van de tandheel kundige zorgverlening in de regio Leiden zou betekenen. "Dat is toch wel het beste bewijs dat de samen werking altijd goed is geweest en wij goed werk hebben afgeleverd", zegt Lekkas. Beloond In de personele sfeer is het moei zaam gegaan op de afdeling. "Wat wil je, we hadden steeds het voor uitzicht dat het op een gegeven moment afgelopen moest zijn. Er kwamen invalkrachten of mensen in tijdelijke dienst. Daar kun je niet alles van verwachten. Toch heeft de vaste staf mij moreel gesteund door voortdurend de moed er in te houden en dat is nu beloond". De afdeling telt thans drie chirurgen en vijf administratieve- en ver pleegkundige krachten. Op de vraag of een academisch ziekenhuis zonder kaakchirurgie kan, antwoordt Lekkas diploma tiek: "Natuurlijk, het is maar watje wilt. Een auto zonder band kan LEIDEN - De drie plannen voor de bouw van een complex winkels, woningen en kantoren op het braakliggende terrein aan de St. Jorissteeg, waar vroeger onder meer de Camera-bioscoop en de Barbaraschool stonden, voldoen in de ogen van de Leidse welstands commissie aan redelijke eisen van welstand, mits ze op een aantal punten worden aangepast. Drie architectenbureaus hebben de gemeente Leiden vorige maand een plan gepresenteerd waaruit het gemeentebestuur, na het verkrij gen van de nodige adviezen, een keu^e zal maken. De welstands commissie die zich gisteravond, na een toelichting van de drie archi tecten, over de bouwplannen boog heeft geen rangorde aangebracht in die plannen. De commissie heeft bewondering voor alle drie, maar uitte ook kritiek. Met name de hoekoplossingen konden de goedkeuring niet weg dragen. De rondgaande bebou wing op de hoek Levendaal/St. Jo rissteeg (in de plannen van Klun- der en Barkema c.s.), voort vloeiend uit de stedebouwkundige voorwaarden van de gemeente, werd "onbegrijpelijk" genoemd. In dit opzicht voldeed het plan van Rijenga Postma, met een afge schuinde hoek, het meest. De hoek Levendaal/St. Jorissteeg heeft, vol gens de welstandscommissie, be hoefte aan een hoog accent, wat zo veel wil zeggen als een hogere, markante bebouwing. Het te creëren plein, aan de Koe- nesteeg, kwam er in het plan Reij- enga Postma ook goed vanaf om dat de woningen mede aan de pleinkant zijn gesitueerd. Het plein van Barkema c.s. werd ook gunstig beoordeeld "maar komt het ook", vroeg de commissie zich af. De aan het plein grenzende gevel in het plan van Klunder werd als uiter mate zwak beoordeeld. "Een dooie bedoening", aldus de Het torentje in het plan van Bar kema, Van den Eerenbeemt en Van Veen is in de ogen van de wel standscommissie een, in stede bouwkundig opzicht, sterk punt. Het had naar de opvatting van de commissie zelfs nog meer accent mogen hebben dan nu het geval is. Het buitenscherm met winterbal- kons, in hetzelfde plan, werd als technologisch volmaakt gekarak teriseerd. "Aantrekkelijk in ver band met de verkeersstroom", en, "een ambitieuze entree naar de grote stad", aldus de commissiele den. Alle drie de plannen zijn van een niveau dat Leiden wel kan hebben, meent de welstandscommissie die de plannen heeft te beoordelen op esthetische kwaliteiten. "De keuze, voor één van de plannen, zal uitein delijk wel op heel andere gronden gebeuren. Het zou niet verbazen als geld straks de doorslag geeft", aldus de verwachting van de com missieleden. ADVERTENTIE De Sola-fabriek komt naar u toe. U profiteert bij deze recht streekse fabrieksverkoop van ongekend lage prijzen. Sola kwa liteit nü met kortingen tot 70%. Tevens extra laag geprijsde fabrieksrestanten, beursgoederen en showroommodellen Bestekartikelen vanaf f 1.25 vanaf f 3.- Diverse bestek- artikelen 6 theelepels of taartvorkjes Komplete cassettes In edelstaal en zwaar verzilverd 25 tot 50% korting 39-delige cassette vanaf f89.- Geschenkartikelen Zwaar verzilverde theelepels, taart vorkjes, suikerschepjes, bloem vaasjes, kandelaars, enz Kookpannen tot 70% korting Keukengerei Praktische keukenhulpen in roestvrij edelstaal. o.a. opscheplepels. maat bekers, lepelrekken. enz. Servieswerk Roestvrijstalen dekschalen, saus kommen. vleesschotels, botervloten. soepkommen, koffie- en theepotten, melkkannen, suikerpotjes, enz Nü extra laag geprijsd Speciale verkoopdagen (Koopavond geopend) woensdag 11 dec. 10.00-1 7.00 uur. donderdag 12 dec. 10.00-21.00 uur. vrijdag 13 dec. 10.00-17.00 uur. zaterdag 14 dec. 10.00-16.00 uur. niet rijden. Toch is de band niet het belangrijkste onderdeel van de au to. Ik heb eens twee maanden ge turfd: twintig afdelingen hebben toen onze hulp ingeroepen. Het zou jammer zijn als onze kennis zo maar zou wegvloeien". Naast de kleine aandoeningen als het ver wijderen van verstandskiezen of wortelresten, is Lekkas ook be trokken bij kaakfractures, kaaktu- moren, ontstekingen in de mond holtes, hazelippen, oogbodemre- constructies, kaakverkleiningen, ga zo maar door. Onderwijs en onderzoek, de an dere twee poten van het acade misch ziekenhuis worden ook niet verwaarloosd. Lekkas verricht in samenwerking met verschillende 'academische' kaakchirurgen on derzoek naar het slinken van ka ken. De grote handicap voor dra gers van het kunstgebit. De tumo ren in de kaak hebben eveneens zijn aandacht. Uit angst dat hij niet wordt geloofd wijst hij op de reeks publicaties in de kast achter hem. De artsen en verpleegkundigen in opleiding krijgen via het onderwijs met hem te maken. Hoe de directie van het AZL de financiën voor zijn afdeling rond krijgt is zijn zorg niet. "Daar zal wel een of ander potje voor zijn", zegt hij hoopvol. Volgens economisch directeur J.J. Overeem dienen de gelden die uit de opheffing voortgevloeid zou den zijn, nu langs andere wegen Hoogleraar en kaakchirurg Lekkas: nis zo maar zou wegvloeien" bijeen geschraapt te worden. Hij heeft in het overleg met de bonden meegedeeld dat deze interne ver schuiving in de bezuinigingsplan nen niet tot gedwongen ontslagen elders in het ziekenhuis leidt. Lekkas: "Ik ga in elk geval op de zelfde manier voort en die twee jaar vergeet ik. Dat zijn jammer ge noeg verloren jaren geweest". Mishandeling LEIDEN - Twee jongens - 19 en 20 jaar oud - hebben bij de politie aan gifte gedaan van mishandeling. In de nacht van zondag op maandag werden zij omstreeks drie uur bij de Morspoort lastiggevallen door vijf leeftijdgenoten. Na het tweetal geslagen te hebben, maakten de vijf zich uit de voeten. 'Het zou jammer zijn als onze ken- Leger des Heils houdt kerstviering LEIDEN - Het Leger des Heils or ganiseert op dinsdag 17 december een kerstfeest voor bejaarden, een zamen en alleenstaanden. In tegen stelling tot voorgaande jaren wor den dit jaar twee vieringen voorbe reid en wel 's middags van 15.00 tot 17.00 uur en 's avonds van 7.00 tot 9.00 uur. De uitreiking van de gratis toe gangskaarten voor dit feest heeft plaats op donderdagmorgen 12 de cember van 9.00 tot 12.00 uur aan de Groenesteeg 66. LEIDEN - De chef van de afdeling economische zaken van de ge meente Leiden, E. Keijser, heeft zijn ontslag ingediend. Keijser wordt per 1 maart 1986 directeur van een nieuw op te rich ten B V. die zich gaat bezighouden met de ontwikkeling van nieuwe bedrijven en produkten. "Het gaat om een daadwerkelijke, integrale ondersteuning van bedrijven zo wel in financieel als in manage ment opzicht", aldus Keijser die zich nog terughoudend toont over de precieze aard van zijn nieuwe functie "omdat een aantal dingen nog niet geregeld is". "Ik ben nu zevenendertig en te dynamisch om hier tot m'n éénen zestigste te blijven zitten", ver klaart Keijser zijn vertrek bij de ge meente Leiden. De huidige ont wikkelingen rond Aramco. waar volgend jaar driehonderd ontsla gen vallen, zijn volgens Keijser geen debet aan zijn vertrek. "In el ke baan heb je teleurstellingen en dingen die goed gaan. Hoe je het ook wendt of keert, ik denk nog steeds dat het een goede zaak is ge weest dat Leiden Aramco heeft binnengehaald. Ook nu het even slecht gaat. Dat heeft niemand een paar jaar geleden kunnen voor- Het is voor de tweede maal dat Keijser opstapt bij de gemeente Leiden. In 1981 vertrok de ge meenteambtenaar naar een nieuwe baan bij het ministerie van volks gezondheid en milieuhygiëne om binnen enkele maanden terug te keren als afdelingschef. Het ver trek van een aantal beleidsmede werkers bij economische aangele genheden dreigde destijds een gat te slaan in de gemeentelijke afde ling dat door de terugkeer van Keijser deels werd voorkomen De verwachting is dat de huidige vacature voor Keijser, die ook wet houder in Sassenheim is geweest, op niet al te lange termijn vervuld zal zijn. ADVERTENTIE vertikaal lamelgordijn ffï' bftjjlt Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok Knippen Wie de medemens goed wil leren kennen, moet een warenhuis be zoeken waar uitverkoop wordt gehouden. Of naar een zaak gaan waar iets gratis valt te krijgen, zoals gisterochtend bij die kapsa lon aan de Hogewoerd waar de eerste honderd mensen gratis ge knipt en gewassen werden. "Rijen dik meneer", zei het meisje van dc kapsalon. Waarom deze stunt? "Nou. we hebben een soort heropening omdat we bezig zijn geweest met verbou wen. Zie het maar als een vergoe ding voor onze klanten" Leuk. Maar wedden dat er bij die honderd mensen heel wat waren die nog nooit eerder in die kapsalon zijn geweest! tot de achttien kandidaten die naar huisvesting moesten komen voor de loting Natuurlijk, de kans bestond nog dat je wordt uitgeloot, maar als je al zo ver bent gevorderd ben je natuurlijk vreselijk blij". "Even daarna lazen we die brief nog eens, maar nu hele maal. We behoorden tot de acht tien kandidaten stond er inder daad, maar wat we toen lazen- ...niet te geloven. Er moest een vergissing zijn gemaakt; dat kon niet anders" Wachtenden gisteren op de Hogewoerd Loting (2) Loting (1) Het echtpaar Van Egmond schreef zich een tijdje geleden in voor een premie B-bungalow in de Stevenshof. Mevrouw Van Egmond: "Het gaat om goedko pe bungalows; in januari zal de eerste paal de grond ingaan. Hoe dan ook, wij zaten in de eerste categorie, wat betekent dat we aan alle eisen voldeden". "Nadat we ons hadden opgege ven, hoorden we een tijdlang niets meer. Ik heb toen maar eens contact gezocht met huis vesting Kregen we nog informa tie? Ja hoor. informatie zouden we schriftelijk krijgen te zijner tijd. zo liet bureau huisvesting ons weten". "Ondertussen was het mij en m'n man al wel duidelijk gewor den dat de kans om ingeloot te worden zeer klein was. Er had den zich namelijk zo ongelooflijk veel mensen opgegeven voor die elf bungalows". Vorige week dinsdag ontving het echtpaar een drukwerkje van huisvesting. Pas 's avonds open den ze het pakketje, aangezien ze allebei de hele dag werken, aldus mevrouw Van Egmond. "We konden wel een gat in de lucht springen We behoorden In de brief stond dat de loting zou plaastvi.nden op 3 december, 's middags. Wie niet kwam, viel buiten de boot. "Maar het was drie december! En wij hadden dat schrijven pas 's avonds ge had...hoe konden wij dan weten dat we 's middags naar die loting moesten". "En dan ga je kijken: was het geen drukfout? Moesten we niet op dertien december naar hui vesting gaan. Nee onmogelijk, er bestond geen dinsdag dc dertien de. Maar wat was er dan ge beurd?" Direct belde ze naar huisves ting, maar daar was natuurlijk niemand meer aanwezig die haar verder kon helpen. De hele nacht deed ze geen oog dicht. Een huis gemist, spookte er door haar hoofd. Maar ze hield zichzelf ook voor: wij hebben geen fout ge maakt. dus... 's Ochtends belde ze weer naar huisvesting. Ze werd uit de droom geholpen, voor zover er nog sprake was van een droom. "Pech gehad mevrouw, kreeg ik van een amtenaar te horen. Wie- er een fout had gemaakt? De PTT. was het antwoord "Men had namelijk het druk werk op vrijdag de deur uitge daan en op maandag naar de PTT gebeld met de vraag of deze post op maandag nog zou kun nen worden bezorgd. Alle adres sen van de kandidaten waren toen doorgegeven. Huisvesting trof dus geen blaam, bij de PTT moest iemand ons hebben verge ten". Ze belde naar de PTT. Ik kreeg de adjunct-directeur Ver sluis aan de telefoon. Inderdaad, zei hij, de adressen waren door gegeven op maandag, maar en hij zei het met nadruk ik heb het nagevraagd en uw adres was er niet bij" Loting (3) Versluis: 'Kijk. het betrof drukwerk en dan is uitstel moge lijk. Als een klant nou opbelt en zegt: kan deze post snel worden bezorgd, dan kan dat. Huisves ting heeft ons dus gebeld en ge vraagd: kunt u nagaan of dez^ adressen in de bestelling zitten. Dat kon, want de bestelling was in voorbereiding. Vervolgens hebben wij dat drukwerk eruit- gehaald. zodat het nog op die maandag kon worden bezorgd Is het niet mogelijk dat iemand van de PTT een fout heeft ge maakt. het echtpaar Van Eg mond is vergeten'' "Uitgeslo ten", antwoordt Versluis. "Later - toen mevrouw Van Egmond mij opbtlde - heb ik direct contact opgenomen met de man die deze klus heeft gedaan. Hij wist uit zijn blote bol dat zij er niet bij was. Dat hij dat weet is logisch het is z'n werk; ja kijk, als het nou zevenhonderd adressen wa ren geweest...." Goed. mevrouw Van Egmond ontving de post pas op dinsdag avond. de PTT heeft geen fout gemaakt, dus is huisvesting de schuldige. Versluis geeft geen di ret antwoord: "Moet u nou luiste ren: als het zo belangrijk is. en deze post was belangrijk, dan vind ik een drukwerkje wel een beetje simpel". Alles goed en wel maar Van der Valk, de chef van huisvesting (officieel directie woonruimte verdeling) vindt dat de PTT ten onrechte de indruk wekt dat Van der Valk en de zijnen de grote schuldigen zijn 'De PTT heeft ons verzekerd dat onze post op die maandag zou worden bezorgd. We zouden ook een schriftelijke verklaring van ze krijgen. Welnu, wat ge beurt er? Er is een vrouw die haar post op dinsdag krijgt en wat zegt dc ITT: jullie krijgen jullie verklaring niet meer En wij krijgen de schuld. Laat ik u dit verzekeren: het is echt on denkbaar dat wij die naam niet hebben doorgegeven" "En dan nog iets: van al die drukwerkjes maken wij eén mooi pakket, dat doen wij altijd, want hel gaat niet om kattepis Omdat het om één pakket gaat. zijn ze logischerwijs op hetzelfde tijdstip de deur uitgegaan. Nee. ik vind dat de PTT een weinig steekhoudend verhaal vertelt". Conclusie PTT en huisvesting kaatsen de bal heen en weer. En daarmee kunnen ze waarschijn lijk doorgaan tot die woningen in de Stevenshof al lang zijn ge bouwd. Praktische vraag: kan er nog iets worden gedaan voor het echtpaar Van Egmond dat de du pe is geworden van een fout? Van der Valk: "Die mensen krijgen de woning waarvoor ze zich hebben opgegeven niet. Het klinkt hard. maar ze waren er niet op die middag. Nee. ze staan ook niet op de reservelijst. Om daarop te komen moest je ook aanwezig zijn bij de loting" Bezoek onze Haagse Schouwweg 10 Telefoon: Verkoop show: Holiday Inn Leiden 071-769310.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3