Nieuw natuurgebied komt stuk dichterbij Wassenaar moet nog jaren zuinig aan doen Schoute wil niet wachten Begroting '86 Wassenaar Ummels nu echt secretaris Botsing tussen twee fracties 'Ambulance draait prima' Vervanging voor Voorschotens vogelparadijs Hoogste punt bouw meubelplein Leiderdorp bereikt gebruikte loper Brand in dagverblijf 'Endegeest' aangestoken Kerstman komt naar Leiderdorp Nieuwe koster in Leiderdorp REGIO LEIDEN DINSDAG 10 DECEMBER 1985 WASSENAAR - De gemeente Wassenaar dient de komende ja ren onverminderd door te gaan met bezuinigen. Er is nog abso luut geen financiële ruimte voor een "nieuw beleid" want er moet nog zo n 865.000,- worden be zuinigd. De komende 15 jaar krijgt Wassenaar ruim 4 miljoen minder van het rijk, waardoor "de pijn vanaf 1990 gaat komen", zo voorspelde wethouder C.P.M. Baming gisteravond tijdens de begrotingsvergadering. Er is in ieder geval één post waarop niet verder kan worden WASSENAAR - Burgemeester drs. P.H. Schoute van Wassenaar vindt het maar niets dat de alge mene beschouwingen over de begroting die de fractievoorzit ters in de raad ieder jaar afsteken al ruim van tevoren op papier worden gezet en aan iedereen worden uitgedeeld. "Nu zit ie dereen te wachten op wat er wel' is gezegd maar niet staat", aldus de burgemeester die gisteravond tijdens de begrotingsvergade ring liet weten dat dit wellicht in de toekomst gaat veranderen. WD-fractievoorzitter Ch.B. Aptroot probeerde het probleem te ondervangen door voorafgaan de aan zijn toespraak aan te kon digen dat hij enige wijzigingen in zijn betoog had aangebracht, dit "om te voorkomen dat iedereen in slaap valt". bezuinigd en dat is de sterkte van het ambtenarenapparaat. De afgelopen 12 jaar is het aantal Wassenaarse ambtenaren met 127r» afgenomen van 340 tot 298. Een "ongekende" daling, want de landelijke overheid kan nog niet eens een afname van het aantal ambtenaren met 2% reali seren, aldus wethouder Baming. De wethouder vond dat het nog geen tijd is om nu al "hevig te gaan verzinnen wat we nu al weer kunnen doen". Hij doelde daarmee op de betogen van CDA, PvdA, D66 en Partij Was senaar die vinden dat er momen teel genoeg geld is om "de uitga- venkraan weer wat open te draai en", zoals VVD-fractievoorzitter Ch. B. Aptroot het uitdrukte en die voorts sprak van "het nieuwe optimisme". Het zal nog een hele toer wor den om de geplande bezuinigin gen, waaronder een kleine twee ton op het zwembad en drie ton in de personele sfeer, te realise ren, zo liet de rentmeester van het Wessenaarse college weten. Wethouder J.C.M. Greep (per soneel) viel zijn collega van fi nanciën bij en het weten dat "een verdere vermindering van het personeel onmogelijk is". Wet houder mevr. Van der Wiel-van der Flier (welzijnszaken) noemde de taakverzwaring van de ambte naren van de afdeling maat schappelijke dienstverlening als voorbeeld. Het aantal rapporten dat deze afdeling tussen 1981 en 1985 uitgaf steeg van 1000 naar 1800 terwijl het aantal perso neelsleden afnam. Aptroot was het roerend eens met het college en vond dat de gemeente de be zuinigingen moet doorzetten om toekomstige risico's uit te slui ten. H.J. Goulooze (PvdA) erkende dat de werkdruk van ambtena ren enorm is toegenomen maar stelde dat dat ook geldt voor in stellingen als Horst en Vliet, iets waarvoor hij dan ook meer geld beschikbaar wil stellen. WASSENAAR - Tijdens een kor te plechtigheid voorafgaande aan de begrotingsvergadering is gistermiddag mr. J.M.W. Um mels officieel geïnstalleerd als gemeentesecretaris van Wasse naar. De heer Ummels (37) was al sinds begin oktober plaatsver vangend secretaris na het ver trek van de heer A. Mighout. De nieuwe gemeentesecretaris, Limburger van geboorte, werkte na zijn rechtenstudie in totaal 12 jaar bij de gemeente Utrecht, het laatst als plaatsvervangend hoofd van de afdeling volkshuis vesting. Ummels, getrouwd en twee kinderen, woonde tot voor kort in Nieuwegein doch is in middels naar Wassenaar ver huisd. In zijn toespraak tot de raad onthulde burgemeester Schoute dat de nieuwe secretaris inmid dels krachtig aan de ambtenaren heeft laten weten geen loopjon gen van het college te zijn. "Ge lukkig maar, want dan zou een zekere salarisaanpassing op zijn minst op zijn plaats zijn", aldus de burgemeester. De nieuwe secretaris zelf deel de mee dat zijn nieuwe baan hem in alle opzichten prima bevalt. "Ik heb er geen nare smaak van in de mond gekregen, noch is mijn maag of een ander orgaan van streek geraakt. Integendeel, de meeste ingrediënten voor een voortreffelijke maaltijd lijken aanwezig". WASSENAAR - De Wassenaarse wethouder van welzijnszaken Van der wiel-van der Flier is zeer tevreden over het functioneren van de huidige ambulance-dienst. Het spoedvervoer naar het zie kenhuis bij ongevallen wordt in Wassenaar-Noord verzorgd door de GG en GD van Leiden en in Wassenaar-Zuid door de GG en GD van Den Haag, daar er in Wassenaar zelf momenteel geen ambu lance is gestationeerd. Verschillende partijen vroegen zich giste ren tijdens de begrotingsvergadering af in hoeverre het wenselijk is om in Wassenaar weer een ambulance-uitrukpost in te stellen. Wethouder Van der Wiel vond dat men met nostalgie naar vroe ger omkeek, toen de gemeente nog wel een eigen ambulance had. Ten onrechte, zo vond ze, want de rijtijden van de ambulances zijn momenteel zeer aanvaardbaar en slechts heel af en toe kan een ambulance de juiste plaats van een ongeval niet snel genoeg vin den. De wethouder vond dat de huidige situatie voor Wassenaar als langgerekt dorp juist extra voordelig is, immers, wanneer er in Mariahoeve niet direct een ambulance beschikbaar is hoeft men, maar een kik naar Leiden te geven en vandaar wordt er een zie kenwagen gestuurd. Wassenaar krijgt pas een eigen uitrukpost, met één ambulance, wanneer de regionale ambulance-dienst is gerealiseerd. Over een eigen EHBO-post in Wassenaar merkte wethouder Van der Wiel nog op dat de Wassenaarse huisartsen zich daar "zeer terughoudend" over hebben opgesteld en zonder hun steun is zoiets onhaalbaar. WASSENAAR - Een frontale botsing gisteravond tussen de fracties van WD en Partij Was senaar tijdens de begrotingsver gadering. Nadat beide partijen hun algemene beschouwingen hadden voorgedragen opende WD-fractievoorzitter Ch.B. Ap troot het vuur op zijn collega Harting van Partij Wassenaar. Aptroot vond het verhaal van Harting bol staan van "halve waarheden" met "uiterst warrige argumenten". "Het spijt ons bij zonder, we kunnen de bijdrage van Partij Wassenaar niet i Harting reageerde furieus. Hij vond de toonzetting van Ap- troots woorden "weinig getuigen van democratie" en verweet de WD geen begrip te hebben voor partijen die kritiek op het beleid van B en W hebben. "De bijna juichende WD toont geen spoortje van bescheidenheid". Harting vond ook dat de ande re partijen wel degelijk kritiek op het beleid hadden "ondanks de felicitaties en juichkreten van de WC". Hij haalde vervolgens vernietigend uit naar Aptroot wiens kritiek hij weerlegde met de woorden: "hij legt het accent opzettelijk verkeerd of hij kan niet lezen". Harting doelde hiermee op de kritiek die Aptroot in zijn alge mene beschouwingen op Partij Wassenaar had. De VVD-voor- man vond daarin dat Harting zijn kiezers bedonderde door ze in 1982 een "groene polder" te belo ven terwijl hij uiteindelijk de polder "toch wilde laten volbou- Harting liet weten dat "als de omstandigheden zich wijzigen er een koerswijziging is toege staan". Hij vond dat Aptroot de zaken verkeerd voorstelde. "Flauwekul", waarop burge meester drs. P.H. Schoute ver zuchtte "dit was voor mij ouder wets". PvdA-fractievoorzitter H.J. Goulooze stak Harting later een hart onder de riem. "Ik vind het moedig om je tegen het beleid te verzetten al is de toonzetting ver keerd en werkt Harting teveel met suggesties en niet met fei ten". Over de discussie tussen Aptroot en Harting was hij kort: "Ik vond de discussie uitermate warrig, dat zoeken ze in de ver kiezingstijd maar uit". DINSDAG Leiden Kapelzaal K&O - Oude Vest. film Tre Fratelli', 20.15 uur. Lak-cinema - 'Een dagje naar het strand', 20 uur, 'De droomproducenten', 22 uur. Rijksmuseum van Oudheden - ingang Papengracht, Drs. Th.J. Maarleveld spreekt over onderwaterarcheologie, 20 LVC - Breestraat, sportcafé, 20-24 uur. Oud-Katholieke kerk - Zoeterwoudse- singel, oecumenisch avondgebed, 19- 19.30 uur. Gulden Vlies - Breestraat 125, fractieka mer WD. spreekuur. 19.15-20 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, cafe- avond, 21-1 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, geopend op werkdagen van 14- - ir, di ook van 20-21 uur. commissie verkeer en milieu, 20 Uu.. Hollandsche Tuyn - Hoofdstraat 24, le zing kinderboekenschrijfster Nannie Kuiper, 20.30 uur. WOENSDAG Leiden Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat, jeugdfilm, 14.30 uur; Vol kenkundige film, 15 uur. Kapelzaal K&O - films voor de jeugd. 14.30 i Gezocht: naam voor Jeroenhuis WASSENAAR - Inwoners van Wassenaar mogen een naam ver zinnen voor het nieuwe culturele centrum aan de Kerkstraat, dat mei volgend jaar feestelijk wordt geopend. Het aan te passen pand heet nu nog Jeroenhuis. De verzinner van de naam mag hoogstpersoonlijk de officiële opening bijwonen en met twee personen genieten van de openingsweek. De jury bestaat uit burgemeester en wethouders. De inzendingen moeten voor 1 maart worden gestuurd naar Hoofdafde ling welzijn, postbus 499, 2242 AL Wassenaar. VOORSCHOTEN/LEIDSCHENDAM - Het vervangende natuurgebied ten zuiden van de Meeslouwerpolder, het vroegere vogelparadijs, is een stuk dichterbij gekomen. Nu de provincie tweederde van de 70 tot 80 benodigde hectaren in handen heeft, wil Provinciale Waterstaat een vergunning aanvragen voor het ontgronden van een deel van het piassen- gedeelte. Het gaat om het stuk dat het verst van de oostelijke Kniplaan afligt. Foto vanuit de lucht Zodra de provincie in de loop van volgend jaar de vergunning heeft afgegeven, wil waterstaat starten. Mogelijk begint deze instantie, wanneer de provincie meer grond heeft aangekocht, ook aan andere delen van het door Provinciale Sta ten goedgekeurde plan. Het be staat uit natuurbouw (aan de kant de Vliet), water, moeras, riet, bosjes en weides. Tussendoor zijn er mogelijkheden voor wandelaars en fietsers. Het vervangende natuurgebied had klaar moeten zijn voordat zandgravers in de Meeslouwerpol der aan de slag gingen. De meer dan 70 soorten vogels zouden dan vanuit hun oude polder gemakke lijk kunnen overvliegen naar het vervangende gebied, zo hadden Verdachte moord LEIDERDORP - Het hoogste punt aanbouw zijde Meubelplein Leiderdorp - zoals de meubelboulevard gaat heten - is gistermid dag bereikt. Vlaggen en vuurwerk markeer den die mijlpaal. Het is de bedoeling dat het bouwwerk aan de Persant Snoepweg, waarin negen meubel bedrijven worden gebundeld, op 28 maart wordt geopend. IJs en weder diendende, uiter aard. Nu al is goed zichtbaar waarom uiteindelijk voor de naam 'Meubelplein' is gekozen: archi- OEGSTGEEST - 'De Evenaar', een dagverblijf van psychiatrisch zie kenhuis Endegeest in Oegstgeest, is vannacht omstreeks half drie in vlammen opgegaan. Van het ge bouwtje, dat ooit heeft dienstge- daan als tijdelijk gemeentehuis, bleef niets over. Gewonden vielen er niet. Hoogstwaarschijnlijk is het in brand gestoken. De politie heeft twee molotov-cocktails gevonden in de vorm van bierflesjes, die ver moedelijk waren gevuld met ace- ton. Van de dader(s) nog geen spoor. Ook over de schade kon vanmorgen nog niets worden ge zegd. De brandweer van Oegstgeest werd bij de felle, uitslaande brand geassisteerd door Leiden. De na- bluswerkzaamheden duurden tot vanmorgen half zes. tect P. Wieringa heeft zo 'geschoven' met de 23.000 vierkante meter dat de ingangen van de negen bedrijven aan de binnenkant komen. Dat vormt daardoor één groot plein, het toe komstig 'hart' van de meubelconcentratie. Het wordt aangekleed met een waterpartij en di verse recreatieve voorzieningen. Allerhande activiteiten zullen zich daar moeten afspelen. Exposities bijvoorbeeld, die met wonen te ma ken hebben. Daarnaast is er parkeerruimte voor 285 au to's. Eventueel uit te breiden tot 350 stuks. Het Meubelplein zelf zal niet groter kunnen groeien. "En daar zijn we blij mee, want dan zouden de verschillende branches elkaar al leen maar gaan overlappen", aldus initiatiefne mer Stoutenbeek. Volgens hem zijn alle stijlen en mogelijkheden nu vertegenwoordigd. Het gaat om Baalbergen, Meubel drive-in Groene- wegen, Rietboetiek Houweling, Kooreman, Lederland, Mijnders Meubelen, het Slaapka mercentrum, Stoutenbeek Wooncentrum en Valhal woonideeën. Het Meubelplein zal in de toekomst niet op vrijdagavond - zoals in Lei derdorp gebruikelijk is - koopavond houden, maar op donderdag. VOORSCHOTEN - De 17-jarige Voorschotense jongen, die dit weekeinde heeft bekend de 20-jari- ge Willeke Bakker te hebben ge wurgd, is vanmorgen voorgeleid bij de officier van justitie in Den Haag. Inmiddels is de politie duidelijk geworden dat de jongen, die bij het slachtoffer in de straat woonde, met een loper de voordeur kon bin nenkomen. Bijna alle woningen in de straat kunnen met zo'n zelfde sleutel worden geopend. Ook staat vast dat de verdachte en het meisje elkaar van gezicht kenden. Willeke Bakker woonde nog maar twee maanden in Voor schoten. Amnesty De afdeling Leiderdorp van Am nesty International houdt morgen weer haar maandelijkse schrijf- avond in de Scheppingskerk aan de Van Poelgeestlaan. Tussen half acht en half negen 's avonds kan men aan de hand van voorbeeld brieven autoriteiten aanschrijven het lot van gewetensgevan- provincie en natuurbeschermers uitgedokterd. Zandgravers begon nen deze zomer echter al in de pol der, dat het stiltegebied van Vliet- land moet worden, met wandelpa- ginnen. den en verschillende soorten be plantingen. Onteigenen Juridische stappen van natuur beschermers hadden niets uitge haald en de provincie zou geen mo gelijkheid hebben de zandgravers tegen te houden. Bovendien kostte het de provincie grote moeite de benodigde grond, ten zuiden van de Kniplaan te verwerven. Doordat het bestemmingsplan nog niet is vastgesteld, is onteigening onmo gelijk. Toch liet de provincie in ge sprekken met natuurbeschermers steeds weten dat ze de plannen wil doorzetten. Desnoods zouden er wat extra dijkjes moeten komen rond de afzonderlijke kavels. Na tuurbeheerders noemden dat twee maanden geleden nog irreël. Het zou zeer duur zijn en ieder gebiedje zou haar eigen waterhuishouding moeten krijgen. Sinds vorige week liggen, volgens de provincie, de kaarten totaal anders. Een agrariër heeft vijftien hectare grond ver kocht. De provincie mist daardoor nog slechts 25 hectare en kan be- LEIDERDORP - De goedhei ligman heeft koud zijn hielen gelicht, of de kerstman maakt z'n intrede in Leiderdorp. Aan staande zaterdag wordt de rondborstige, behaarde man onthaald in winkelcentrum Santhorst. Om klokslag elf uur wordt hij daar verwacht. Hij ar riveert niet in arreslee, die doet het niet als er geen sneeuw ligt, maar in een praalwagen. Overigens komt de steeds po pulairder wordende kerstman nog eens terug in Leiderdorp. Om precies te zijn op 24 decem ber. Dan reikt hij diverse prij zen uit in Santhorst. genen te bepleiten. LEIDERDORP - De heer H. de Ruiter (43) te Woerdense Verlaat is met ingang van 1 januari benoemd tot koster van de (hervormde) Dorpskerk. Voordat hij beheerder werd van een jeugdcentrum in Woerdense Verlaat, was hij elf jaar koster van de Dorpskerk in Wasse- LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ABONNEMENTEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van-8.30-17.00 uur (071144941 Voor inlichtingen ove zonderd Sleuteltjes) Juffermans-Duyverman, tel. 071-893256, A. Kluppel, tel. 071-763088. F. Terwijn. tel. 02522-14192. D. Vink. tel. 079-412440. C. Spigt. tel. 02523-76823. SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijz lingen ma.-vrij. van 8.30-17.C met igingen, beta al) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18 00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE (071) 144941 (maandabonnement allee automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd 67,45 per post (binnenland) f 92,55 per half jaar, aan huis bezorgd 134.90 per jaar. aan huis bezorgd 256.90 per post (binnenland) 357.20 losse nummers 1.10 Abonnementsgelden dienen bi| vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071)144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11, 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs J W E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv alg. redactiechef. J.M J. Post Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel. Jo hannesburg, Tokio. Londen. Parijs. Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City. Tel Avjv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2