Kerst menu Glim en glitter voor elke leeftijd HtKlVJïl KttitlJ Avocadomousse met garnalen Kalfsbouillon Hazerug in verse pepersaus Tompouce met vruchten AVOCADOMOUSSE MET GARNALEN 2 avocado's; 1,5 dl mayonaise; 2,5 dl slagroom; gelatine 3,5 blaadje of 7 gram poeder; 1 eetlepel citroensap; tabasco; pe per en zout; 150 gram garnalen. Pel de avocado, verwijder de pit en pureer het vruchtvlees met een mixer of in de keukenmachine. Voeg de mayonaise toe en meng deze zorgvuldig door de avjcado. Klop de slagroom lobbig en spatel de room door de avocado-mayonaise. Los de gelatine op in weinig warm water en voeg citroensap en tabas co toe. Meng gelatine en avocadocrème, door telkens een lepel crè me door de gelatineoplossing te roeren (niet andersom, dan loopt u namelijk de kans dat de gelatine klontjes gaat vormen!). Breng de avocadomousse op smaak met peper en zout. Verdeel de mousse over 4 of 6 één-persoonsvormpjes en laat dit in de koelkast minstens enkele uren opstijven. Keer de vormpjes voor het serveren op een bordje en garneer elk bordje avocadomousse met wat garnalen. In plaats van garnalen kunt u ook een blikje krab nemen KALFSBOUILLON Kalfsschenkel (ongeveer 500 gram); 1 uitje; 3-4 worteltjes; peterselie en selderij; mespunt tijm; 1 laurierblaadje; enkele peperkorrels; stukje citroenschil; eventueel scheutje sherry. Breng vlees en schoongemaakte groenten en kruiden met ongeveer 1,5 liter koud water aan de kook. Schuim de bouillon af en draai de warmtebron laag. Laat de bouillon ongeveer vier uur (net tegen de kook aan) zachtjes trekken. Maak een schone theedoek nat, leg deze in een zeef en schenk de bouillon hier door. Breng de kalfsbouillon voor het serveren op smaak met een scheutje sherry en garneer de soep met wat verse kruiden, wat kleine vermicellisterretjes of in sterretjes gesneden plakjes winterwortel. HAZERUG IN VERSE PEPERSAUS Twee hazeruggen; peper, zout en tijm; 1 grote ui; boter; 1 eetlepel bloem met kop; bouillon; 1 blikje of potje verse groe ne peper (45 gram); 1 eetlepel bessengelei. Wrijf de hazeruggen in met peper, zout en tijm. Verhit boter in een koekepan en verwarm de oven voor op 175 graden Cel- cius (gasstand 3). Braad de hazeruggen rondom bruin in de hete boter. Pel de ui en snijd deze in vieren. Leg de aangebraden hazeruggen met de stukken ui in een braadslede en schenk hierover het groot ste deel van de braadboter. Schuif de braadslede voor 20 minuten in de oven en bedruip ze zo nu en dan. Fruit in de achtergebleven boter in de koeke pan ruim 1 eetlepel bloem, al rderend, bruin. Voeg dan, terwijl u stevig blijft roeren hierbij zoveel bouillon tot de saus de u gewenste dikte heeft. Voeg aan de saus de inhoud van het blikje of potje pepers toe en roer hier tenslotte een lepel bessengelei door. Lepel de haze- filets met behulp van twee lepels van het middenbot en snijd het vlees in schuine plakken en schenk de saus hier omheen. Serveer bij de hazefilets een garnituur van spruitjes, rode kool. perenhelften gevuld met een lepel cranberrie- of preisel- beerencompote, en torentjes aardappel- of kastejepuree. 'TOMPOUCE' MET VRUCHTEN Divers vers fruit als kiwi, sinaasappel, peer, meloen of druiven; 8-12 plakjes diepvreesbladerdeeg; ijs en/of slag room; 2,5 dl aardbeiensaus; 1 dessertlepel citroensap; scheutje likeur. Snijd met behulp van een glas of ronde deeguitsteker uit elk plakje bladerdeeg een cirkel. Prik de deegcirkels met een vork meerdere malen in en leg de plakjes bladerdeeg op een met water bevochtigd bakblik. Bak de plakjes in een oven van on geveer 200 graden Celcius (gasstand 4) in 15-20 minuten goud bruin en gaar. Breng de aardbeiensaus op smaak met citroensap en likeur. Maak het fruit schoon en snijd het in partjes of bolletjes (me loen) Dat tl OOi de helft (4 of 6 stuks) van de plakjes bladerdeeg met poedersuiker. Schenk op elk bord enkele lepels saus, schik in het midden een plak bladerdeeg en leg hierop bolletjes ijs of spuit er stijfgeklopte slagroom op. Leg op het ijs of room de met poedersuiker bestrooide deeg plakjes en schik het verse fruit hieromheen Garneer de 'tom pouce' eventueel nog met een rozet «Inpmnm Het kerstdiner vormt in veel gezinnen de gezellige afsluiting van de eerste kerstdag. De tafel is mooi versierd, de kaarsen zijn aangestoken.... wat voor hoogstandjes komen er dit jaar uit de keuken? Onze culinair medewerkster Janny van der Lee stelde twee menu's samen, waarvan een speciaal voor vegetariërs. Een aantal van de bestanddelen van beide menu's kunnen tevoren worden gemaakt. In het eerste menu kunt u de avocadomousse en de bouillon een dag van te voren bereiden. De bladerdeegrondjes van het nagerecht kunt u zelfs al eerder bakken. In het vegetarische menu kunt u de bouillon ook tevoren maken en de baderdeegbakjes van het voorgerecht eveneens. Warm deze voor het vullen dan wel even in een warme oven op. De receptuur is berekend voor 4-6 personen. Kaastaartjes Kruidenbouillon Gebakken oesterzwammen Warme aardappelsalade met noten Groene sla met feta en druiven KAASTAARTJES Vier a zes plakjes diepvreesbladerdeeg; 30 gram boter; 30 gram bloem; 3 dl melk; 50 gram geraspte kaas; 1 eierdooier. Bekleed 4 of 6 één-persoonstaartvormpjes met een plakje bla derdeeg. Prik het deeg meerdere malen met een vork in en schep in elk vormpje een lepel gedroogde peulvruchten als steun vulsel. Bak de bladerdeegtaartjes bij een oventemperatuur van 200 graden Celcius (gasstand 4) gaar in ongeveer 20 minuten. Ver wijder de peulvruchten. Smelt voor de saus de boter en voeg de bloem in één keer toe. Blijf roeren tot bloem en boter een sa menhangende bal vormen en schenk dan, nog steeds roerend de melk hier met kleine scheutjes tegelijk bij. Voeg wanneer een gladde saus is ontstaan de kaas toe, maar houd ongeveer 1,5 eetlepel achter. Breng de saus op smaak met peper en zout. Vul de taartvormpjes met de saus en bestrooi ze met de achtergehouden kaas. KRUIDENBOUILLON Drie grote uien; 2 preien; 1 kleine venkelknol; halve struik bleekselderij; halve winterwortel; peperkorrels; enkele tak jes tijm (of gedroogde tijm); 2 laurierblaadjes; enkele takjes selderij. Maak de groenten schoon, maar houd de groene veertjes van de venkel achter. Snijd de groente klein. Smelt wat boter of olie in een ruime koekepan en fruit hierin de uisnippers en preirin- gen zacht. Laat de inhoud van de koekepan in een grote soeppan glijden en voeg de overige groente en kruiden toe. Schenk hierbij ruim 1,5 liter water (koud) en breng het geheel aan de kook. Draai de warmtebron laag en laat de bouillon ongeveer 1 uur (tegen de kook aan) trekken. Zeef de bouillon door een zeef waarin u een natte theedoek hebt gelegd. Serveer de heldere groentebouillon met de veer tjes venkelgroen en wat fijngehakte kruiden naar smaak. GEBAKKEN OESTERZWAMMEN 500 gram oesterzwammen, liefst grote; boter of margarine; peper en zout. Maak de oesterzwammen schoon, maar laat ze niet in water liggen, ze nemen dan vocht op en dit gaat ten kostte van de kwaliteit. Verhit de boter of margarine en bak hierin de oesterzwam men op hoog vuur aan beide zijden goudbruin. Neem ze uit de pan en kruid ze naar smaak met peper en zout. Serveer de oesterzwammen met de aardappelsalade en groentesla. WARME AARDAPPELSALADE MET NOTEN 1 kg aardappelen; 1 dl olijf/sla/zonnebloemolie; enkele eet lepels azijn of citroensap; 1 volle theelepel mosterd; peper en zout; ongeveer 50 gram walnoten. Kook de aardappels in de schil. Pel de aardappels en snijd ze in dikke plakken. Maak een dressing van de olie, azijn of ci troensap, mosterd en peper en zout. Doe de aardappelplakjes in een schaal of kom en schenk hierover de dressing. Schep alles met twee vorken dooreen zodat de dressing gelij kelijk verdeeld wordt. Strooi hierover de walnoten en schep alles nogmaals dooreen. GROENE SLA MET FETA EN DRUIVEN Eén krop sla of krulandijvie of 200 gram mol- of veldsla; I trosje witte druiven; 125 gram feta (Griekse naam van geite of schapemelk); olie; azijn; mosterd; peper en zout; 1 theele pel mosterd. Was de sla of blaadjes en laat de groente goed uitlekken. Was de druiven en ontpit ze of halveer ze eerst en ontpit ze dan. Snijd de feta in blokjes. Maak een dressing van olie, azijn, mos terd, peper en zout en een theelepeltje suiker. Schenk de dressing over de slablaadjes, schep alles met twee vorken dooreen en verdeel hierover de druiven en blokjes feta Feestkleding heb je voor elke levensstijl, voor elke leeftijdsgroep. Het hoeft heus niet altijd peperduur te zijn of de rest van het jaar niet meer te dragen. Met de kleding die Emanuelle en Moustache brengen, neem je voor de feest dagen direct al een voorschotje op het voor jaar. De nieuwe collectie, een van de 2es die het de loop van het jaar worden gebracht, kreeg dan ook de naam Holiday/Early Spring mee. Zowel bij Emanuelle (vrouwen) als bij Moustache mannen) wordt er naar gestreefd een totaalbeeld in de winkels te krijgen. In dit beeld speelt de kleur een hoofdrol. Is het the ma blauw denim is bezig aan een opmars) dan is ook in en combinerend met die kleur van alles te koop. Voor de feestdagen vinden we in beide collecties het zwart/wit en de glimmen de stoffen terug maar wel, zoals op de foto te zien is, in een geheel eigen stijl. Naast dat ech te feestbeeld kijkt het voorjaar om de hoek met harde pastelkleuren en computerdessins. Jurkjes met grote witte kragen en fijne bloemetjes, pasteltinten en satijnen strikken, zo ziet Irene van Tol, eigenaresse van kinderboetiek Marleentje aan de Hoge- woerd in Leiden, de feestkleding voor meisjes. Jongens kleedt ze in witte bloeses, in pastelkleurige pakken met matrozen kragen en in folklorestoffen. Deze folklorestof- fen gebruikt ze ook voor raeisjeskleding, zodat broer en zus in dezelfde stijl gekleed kunnen gaan. Irene maakt haar kleding, die op bestelling kan worden gemaakt, vooral van katoen. Een bepaalde modelijn volgt ze niet: 'Ik vind dat je bij kinderkleding de mode lijn niet zo hoeft te volgen. Ik maak gewoon de dingen die ik mooi vind'. In haar collectie zie je bijvoorbeeld vrij losse jurkjes waarin kinderen zich gemakkelijk kunnen bewegen, afknoopbare witte kragen die snel even gewas sen kunnen worden. De leeftijdsgrens bij Marleentje ligt zo rond de acht jaar. De ervaring heeft Irene geleerd dat meisjes tot die leeftijd veel jurkjes dragen, daarna wordt dat minder. (fotoHolvast» Wat minder luxueus, wat lan ger te dragen, is dit toch heel feestelijk ogende pak (broek, jasje en blouse) uit de Yan kces-collectie. Met een strikje, kettingen of glimmende bro ches valt de draagster op een feest zeker niet uit de toon. Pikante uitsnijdingen voor en achter, strapless, fronsingen en draperiéen zijn troef in de feestkleding. Opvallend is ook het 'queu de Paris-effect' dat de ontwerpers oproepen door een gro te, met strass versierde strik aan te brengen op de plaats waar vroeger die queu zat. Leuk voor een feest waar je steeds moet staan, maar uiterst onpraktisch als het op zitten aankomt. Uitbundige kleding dus, ook al door het gebruik van satijn, fuweei, velours met parelmoerglans, crêpe in meer kleuren en schitterende changeants. Daarnaast zijn er voor wie dit toch te veel opschik is. eenvoudige pakjes van feestelijke stoffen. Bij deze pakjes valt de rok vrij kort (juist over de knie). Naamaast zijn er glimmende lange blouse, die gedragen op een eenvoudige rok of gecombineerd met een pantalon en forse blazer, heel feestelijk ogen. Hoofdkleureu voor de feestkleding zijn wit en zwart maar er is ook paars, oranje en goudbrons te koop. Goudglimmende, fors uitgevoerde sieraden zoals schakelket tingen, bedelarmbanden en grote broches completeren het ge heel. Onder deze kleding wordt een elegante puinp met een flinke, slanke hak gedragen en kousen met een naald of fantasiemotief. Op de foto twee voorbeelden van feestkleding die ook nu de decemberfeesten nog te dragen Is. (foto cen a»

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 27