HtttUJh 'Een beetje de sfeer van thuis oproepen' KtKIM Kerstversiering zelf maken Kerstdiner in het ziekenhuis Of het nu in een ziekenhuis is of in een bejaardenhuis: de keuken staat bij befde centraal. Elke dag opnieuw. De een mag gewoon eten, de ander is op dieet. Op normale dagen heeft de keuken met die verscheidenheid aan voedsel niet zoveel problemen. Maar hoe zit dat met Kerstmis en de jaarwisseling? Dan wil men wel eens wat anders voorschotelen. Kunnen de koks de mensen die een dieet volgen ook een feestmenu voorzetten? Een kijkje in de keuken van het Academisch Ziekenhuis in Leiden. door Jan Westerlaken Een reerug of wild zal met dankbetuigingen. Patiënten de feestdagen niet meer op ons laten weten dat juist dit het menu van het AZL voorkomen. Waarom niet? "Omdat", zegt M.J. Pasma, hoofd van de keuken, "de meeste patiënten niet eens weten wat dat is. We kijken naar wat de mensen met die dagen thuis eten. Daar hou den we ons een beetje aan vast. Tachtig procent eet kip, kalfscotetet of varkens haas. Dat beeld bootsen we na. Kijk ik naar de reacties, dan denk ik, dat dit op prijs wordt gesteld". Maar het gaat niet louter en al leen om het eten zelf. De aan kleding krijgt ook de nodige aandacht. Luister naar Pasma: "Een patiënt die ziek is heeft over het algemeen genomen niet zo bar veel trek in eten. Dan zeg ik: doe wat aan het ge zicht van die schotel. Garneer de maaltijd af met een takje pe terselie, wSt fruit en wat saus. Zoiets maakt het eten kleurrij ker, vrolijker. Want, zeg ik al tijd, het gezicht doet eten". Kerstmis voor de patiënt. Het blad waarop de maaltijd wordt opgediend ziet er al feestelijk uit. Een fleurige place-mat met kerstmotiefjes, een flesje wijn en wat kerstkransjes. Zelfs voor de suikerpatiënt probeert de keuken een passend maal in elkaar te draaien dat het stan daardmenu zo dicht mogelijk benadert. Pasma: "We krijgen dikwijls Menu AZL eerste kerstdag: Gebonden kalfsbouillon- soep. Ke.tze uit: half gebraden haantje en garni óf kalfs-cor- don-blei' óf varkenshaasje. Keuze utt: bruine roomsaus of blanke roo asaus. Keuze uit: as- pcrpM mei ticrnui 4f cMmn sperciebon *n if worteltjes. Keu ze uit: aardappelcroquet óf ge kookte aardappelen óf aardap pelpuree óf gestoomde witte rijst óf gestoomde zilvervlies rijst. Nagerecht: kerstijsfantasie. Het menu kan - op aanvraag worden uitgebreid met een fruitcocktail, gemengde salade, yoghurt of mandarijn. Als drank wordt wijn of grapillon geserveerd. hun dag heeft goed gemaakt. Neem een ander feest. Sin terklaas. De kinderen die op deze dag in het ziekenhuis lig gen mogen hun schoen zetten. En we hebben strooigoed". Het verplegend-personeel krijgt op fèestdagen hetzelfde menu als de patiënt. Mag ook een keuze maken. Als het daar prijs op stelt, mag het samen met de patiënten op zaal eten. "Op die dagen horen ze erbij", zegt Pasma. "We proberen op die manier een kerstsfeertje te scheppen. Een sfeertje dat de mensen van thuis kennen en in het ziekenhuis moeten missen. De patiënt moet, ondanks alles, met enig plezier kunnen terug denken aan zo'n feestdag. Ze lagen dan wel met Kerstmis in het ziekenhuis, maar ze hadden het toch goed naar hun zin. Als we kans zien om de maaltijd zo te serveren, dat thuis een kleine beetje wordt vergeten, dan heeft de keuken zijn doel be reikt". Gemakkelijk is dat overigens niet. Kiezen uit meer dan een menu, dat is nog tot daaraan toe. Maar dan begint het pas. M.J. Pasma, hoofd van de AZL-keuken: - Het gezicht doet eten- De ene patiënt mag geen zout, de andere geen suiker en een derde mag geen eiwitrijke voe ding. Enzovoorts. Met al die wensen moet de keuken danig rekening houden. Zeg maar de helft van de patiënten eet wat de pot schaft, de andere vijftig procent wijkt daarvan af. Toch ziet de keuken elke keer weer kans om het iedereen naar de zin te maken. De dieetpatiënt mag zelfs kiezen wat hij op een feestdag wil eten. Die maaltijd lijkt op het standaardeten, al leen ontbreken de ingrediënten die voor de gezondheid van de zieke nadelig kunnen zijn. Ve getarisch eten, het kan. Is de patiënt islamiet, dan wordt voor hem of haar een passende schotel bereid. Een kerstmenu vraagt voor bereiding. Hoeveel tijd? Komt de keuken nooit in de proble men als er bestellingen moeten worden gedaan? Pasma: "Een kerstmenu moet uitgekiend zijn. zonder dat je echt moeilijkheden krijgt. De patiënt maakt uit wat hij wil eten. Wij, de keuken dus, moeten er voor zorgen dat de bestellingen op tijd worden ge daan. Ruim van tevoren moe ten we doorgeven wat we wil len hebben. Je moet zorgen dat je niet te weinig bestelt. Achter af kun je aan de patiënt geen nee verkopen, omdat je van iets te weinig in voorraad hebt. Dat De computer is in de keuken een onmisbare hulp gewor den. Op de uitdraai vindt de keuken wat welke patiënt mag eten (foto's Hoiva»o wat de mensen bestellen, moe ten ze krijgen. Hoe dan ook". Ruim een maand voor Kerst mis begint de keuken in het AZL al aan de eerste aanzet van het feestmenu te werken. Be stellingen worden gedaan en de recepten geschreven. Zo'n re cept moet eerst worden uitge probeerd alvorens het wordt geserveerd. Neem. bijvoor beeld, soep. Op feestdagen gaat er minstens driehonderd liter de 'deur' uit. Soep die voor ie dere patiënt geschikt moet zijn. Dus ook voor de diëten. Begrij pelijk dus, dat zo'n recept eerst moet worden gekeurd. De patiënt kan - strikt geno men - op zijn strepen gaan staan. Net als in een hotel. Wan neer hij een bepaalde bestelling heeft gedaan, kan hij eisen dat hij dat eten ook daadwerkelijk krijgt. Pasma: "Klachten indienen? Natuurlijk, dat kan. Of de pa tiënt stapt naar de diëtist of naar het hoofd van de afdeling. Elke klacht wordt behandeld. Klachten komen in een zieken huis niet zo veel voor. Een ding is zeker: de patiënt is een stuk mondiger dan vroeger. Als de soep niet goed is, dan zegt hij dat. Laat ik er wel direct aan toevoegen, dat een klacht ge grond moet zijn willen wij het recept veranderen. Alles is erop gericht om de patiënt eten voor te schotelen dat van een eerste klas kwaliteit is". Kinderen die met de kerst in het ziekenhuis liggen, worden de tweede dag op verrassing - een frikandel - getrakteerd. Thuis, zo is de ervaring van Pasma, wordt er op die dag niet gekookt, maar meestal wat ge haald. Een extraatje dus. Is er voor die extraatjes een geld potje waarop een beroep kan worden gedaan? "Nee", zegt Pasma, "zo'n potje kennen we niet. Hoewel een kerstmenu toch zeker twee keer zoveel kost als een gewone maaltijd. Of je een varkenslap of een varkenshaas geeft, in prijs is er nogal enig verschil. Thuis heb je dat natuurlijk ook. Bovendien heb je je personeel in huis dat mee-eet en je hebt extra mankracht nodig om al les een feestelijk aanzien te kunnen geven. Met geld smij ten is er niet bij. We kijken al tijd even naar de kosten van het jaar ervoor. Zijn er grote ver schillen. dan lopen we het me nu nog eens een keertje nauw keurig na of we iets niet goed hebben gedaan Na Kerstmis zijn de drukke dagen voor de keuken zeker niet voorbij. De jaarwisseling staat voor de deur Dat bete kent weer het bereiden van een passend maal. Ook de traditionele oliebol len? "Reken maar", zegt Pas ma. "Iedere patiënt krijgt er een stuk of drie. Behalve die mensen die alleen maar lichte voeding mogen hebben. Zulke patiënten worden echter niet vergeten. Voor hen maken we speciaal appelcarrees. De men sen die zowel het een als het an der niet mogen? Zij krijgen wel iets anders dan op normale da gen. Op de een of andere ma nier moeten ze toch proeven dat het om een feestdag gaat". Zo'n feestdag heeft wel enige consequenties voor het gebeu ren in de keuken. Elk blad moet van een garnering wor den voorzien. Daar is man kracht voor nodig. Voor het bakken van de oliebollen moe ten vier extra mensen opdra ven. Om vijf uur 's morgens be ginnen ze, om twee uur zijn ze klaar. Pasma: "Inderdaad, dat kost een hele dag. Je kunt bij ons niet zeggen: ik bak één bol. Nee, je hebt er duizenden no dig. Gelukkig heb je de nodige routine in huis. Wat je daar naast nodig hebt, is een extra inzet. Hoe je het ook bekijkt, je wilt er voor de patiënt het beste van maken". Tweede kerstdag: Consommé Celestine. Keuze uit: tournedos met ge bakken champignons óf kalfs- cótelet met gebakken champig nons. Keuze uit: doperwtjes óf bloemkool met bechamelsaus óf worteltjes. Keuze uit: gebakken krielaardappelen óf gekookte aardappelen óf aardappelpu ree óf gestoomde witte rijst óf gestoomde zilvervliesrijst. Nagerecht: pudding coupe fantasie. Het menu kan - op aanvraag - worden uitgebreid met: perziken compote, toma tensalade. yoghurt of fruit. Als drank wordt wijn of grapillon geserveerd. Wat zou er mis kunnen gaan? Het klinkt vreemd. Maar als de computer uitvalt, dan zit de keuken met de handen ln het haar. Pasma is er duidelijk over. "Dat zal een grote strop zijn. Want in die computer zit ten al mijn gegevens. De recep ten en wat de patiënten mogen eten. Maar", voegt de chef-keu ken er onmiddellijk aan toe, "wanneer dat gebeurt, treedt er een crisis-procedure inwer king. Wat er ook voorvalt, de patiënt krijgt eten. Alleen, de samenstelling van de maaltijd zal anders zijn dan hij heeft be steld" Kerstmis is - onder andere - het feest van versieren en decoreren, van lampjes en glitters, van ballen en slin gers, kortom van het thuis behaaglijk en gezellig ma ken. In de sfeervolle win kels liggen al die'versierse- len' breed uitgestald, maar het wordt allemaal nog feestelijker, wanneer u zelf aan de slag gaat en wat kerstversieringen in elkaar 'knutselt'. Op deze pagina enkele sug gesties en voorbeelden, maar laat u er vooral niet van weer houden vooraf eens een kijkje te gaan nemen in een hobby- of handenarbeidwinkel, of een an dersoortige winkel (warenhuis) die over zo'n afdeling beschikt. Kaarsen Kaarsen maken: de meest eenvoudige manier om zelf kaarsen te maken is in een bak met (vochtig) zand een aantal kuiljes te duwen en in elk kuil tje, met behulp van een stokje erboven, een katoenen draad of pit te hangen. Smelt in een pan netje volgens de 'au-bain-ma- rie'-methode (het smeltpan- netje staat hierbij in een grotere pan met heet tot kokend water) opgespaarde oude stompjes kaars en giet hiermee de kuil tjes vol. Op deze manier ont staan zeer aparte, decoratieve zand-kaarsen. Het kan ook iets 'professio neler'. Bij hobbywinkels zijn speciale rubber mallen in di verse vormen te koop. Op de fo to ziet u bijvoorbeeld appel-, peer- en paprikakaarsen, maar ze zijn er tevens in kerstfiguren. Eveneens te koop zijn was en stearine korrels, die samen met waskleurpigmenten de zelfge- goten kaars prima brandeigen schappen geeft. Smelt de korrels als hierbo ven omschreven. Hang de rub ber mallen in de bodem van een omgekeerde dpos, waarin u precies op maat en in de juis te vorm met een scherp stan- leymesje gaten hebt gesneden. Hang de katoenen pit met be hulp van een wasknijper in het midden van de mal. Maak in de onderkant van de mal een ui- terst klein gaatje en steek het andere uiteinde van de pit er zodanig doorheen, dat de draad recht komt te hangen. Giet vervolgens de gesmol ten was in de vormen en laat de kaarsen afkoelen. Voor het be schilderen van kaarsen bestaat speciale verf. Meer informatie vindt u in het boekje 'Kaarsen maken en was vormen', een uit gave van Strengholt, prijs f 14,90. Krans Misschien hebben uw (klein kinderen ergens op een bijna vergeten plekje nog wat eikels, kastanjes, denneappels of beu- kenootnapjes. U kunt ze prima gebruiken voor een grote of kleine kerstkrans, die u ergens ophangt of neerzet. In het laat ste geval kan zo'n kerstkrans dienst doen als kaarsenhouder Gebruik als basis een ring van steekschuim. Maak van groen geplastificeerd ijzer- draad insteekijzertjes van zo'n 10 cm lengte. Rol om een pot lood of breinaald in een van beide uiteinden een cilinder- veer en plak eze met het lijmpi- stool tegen de onderkant van een herfstvrucht (zie werkfoto). Bij denneappels steekt u het ijzerdraad tussen de geopende schubben, een lus om de kern maken en het ijzerdraad vast aandraaien. Steek de diverse herfstvruchten daarna in het steekschuim en zet ze boven dien vast met een flinke 'dot' smeltlijm uit het lijmpistool. Een goudgeverfde ekkenoot, eikel of open beukenootnapje doet het tussen het warmkleu- rige herfstbruin uitstekend. Verf ze voor het insteken met Talens Antique Colour nr. 812. Dat is oficieel dt kleur mes sing, maar geeft cte goudkleur het beste weer. Heel apart en zeer decoratief zijn kerstrozen van gekleurd nylonweefsel. In principe kunt u dat zelf maken door oude panty's met dunvloeibare, uni versele textielverf (soms ook zijdeschilderverf) te verven. Veel mooiere resultaten krijgt u met kant en klaar gekleurd nylonweefsel, dat in tientallen verschillende kleuren (sommi ge zelfs in licht en donker ge- meleerd) zodat een zekere scha duwwerking in de bloem ont staat en in handenarbeidwin- kels te koop is. In het boekje 'Fleurig plezier' met nylonkousen' (Strengholt, f 14,90) vindt u over deze tech niek nog veel meer beschreven. Brooddeeg Als u meer van boetseren houdt, probeer het dan eens met kerstboomversieringen van brooddeeg. Over dit onder werp zijn de laatste jaren vele boekjes verschenen bij uitgeve rij Cantecleer. Er staan tiental len inspirerende voorbeelden in, voor zowel de beginner als de meer gevorderde. Wanneer u het nog nooit gedaan heeft, of samen met kinderen kerstver sieringen wilt maken, houdt het dan bij eenvoudige, platte figuren. Het meest simpel is het werken met uitsteekvormpjes, hoewel het afgebeelde engeltje en de gevlochten kerstkrans ook goed haalbaar zijn. Houdt u aan de samenstelling van het deeg: meng 3 delen gewone bloem met 1 deel zout en 1 deel water en voeg daar 1 theelepel tje glycerine aan toe, zodat er een goed kneedbare, plastische boetseermassa ontstaat. Modelleer op aluminiumfo lie en laat het werkstuk tijdens het bakken hierop liggen. Druk de verschillende onderdelen tijdens het boetseren goed te- Kaarsen kun je tegenwoordig in vele vormen maken. Het fruit op deze schaal geeft licht. Thinnerdruk is een van de methode om snel een serie kerstkaarten te maken. nist zijn. Koop bij de drogist een klein flesje thinner. Knip de plaatjes van het inpakpapier uit, en wel zodanig, dat er een rand van circa 2 cm rondom het motief overblijft. Leg het plaatje met de voorkant naar beneden op de witte kaart. Maak de punt van een doekje vochtig tot nat met thinner en wrijf hiermee over de achterkant van het plaatje. De thinner zal door het papier heendringen, vervol gens de drukinkt oplossen, waarna die op zijn beurt wordt opgezogen door het witte pa pier of ivoorkarton eronder. Het gevolg is, dat het plaatje spiegelbeeldig op de wenskaart komt te staan. Bij deze 'druk techniek', die over het alge meen goed lukt, dient u op een aantal zaken te letten: 1) Niet elk soort drukwerk is geschikt, maak tevoren enige proefjes. Soms kan het zijn, dat een be paald soort thinner niet pakt. Ook hier geldt: proefjes maken en eventueel een ander thinner gebruiken; 2) Adem de thinner- damp beslist niet in: werk in een grote, goed geventilleerde ruimte en liever nog vor een open raam. Trek bij voorkeur plastic handschoenen aan. Thinner buiten bereik van kin deren houden; 3) Tijdens het inwrijven mag het plaatje be slist niet verschuiven. Als u klaar denkt te zijn, haal het dan niet meteen weg. maar til het eerst aan één kant op, en con troleer of de afbeelding er naar uw zin op staat; 4) Kom met het inwrijfdoeKje niet buiten het papier waar het plaatje op staat, dat geeft drukinktvlekken op de witte kaart. Wensen of ande re teksten schrijft u pas op wanneer alle kaarten klaar zijn Gebruik een goud- of zil verkleurige viltstift, dat doet nog meer 'kerstig' aan. Wat betreft het aanbrengen van de tekst gaat u bij de 'sja- bloonkaarten' op dezelfde ma nier te werk. De kaarten zelf maakt u door eerst uit stevig te kenpapier of karton een sja bloon te snijden. In plaats daar van kunt u ook een dun plaatje gen elkaar aan; als u met een satéprikker of boetseerhoutje een reliëf aanbrengt, gaat dit aandrukken in één moeite door. Afhankelijk van de dikte dient u het zoutdeeg gedurende drie kwartier tot één uur op 175 tot 200 graden Celcius in de keukenoven te laten bakken, totdat het keihard aanvoelt en een steenachtig geluid laat ho ren wanneer u er tegenaan tikt. Laat het daarna door en door afkoelen en werk het tenslotte af met tenminste twee lagen blanke lak of vernis. Let erop, dat u geen plekje overslaat, want zonder deze lak zal het brooddeegfiguur door het vele zout erin zoveel vocht aantrek ken, dat het zacht wordt en zal gaan schimmelen. Goed gebak ken en gelakte brooddeegfigu ren blijven jarenlang in een pri ma conditie. Kaarten Kerst- en nieuwjaarskaarten maken is iets, dat hier niet mag ontbreken. Omdat het in dit ge val gaat om meerdere, meestal zelfs tientallen kaarten, dient u ook de 'produktietechniek' hierop af te stemmen. Dat wil zeggen steeds een zelfde kaart, die niet al te moeilijk te maken is in betrekkelijk korte tijd. In het boekje 'Wens- en feestkaar- ten. 25 modellen om zelf te ma ken' van uitgeverij Cantecleer (prijs f 18,90) staan diverse voorbeelden beschreven en af gebeeld. Twee ervan laten we De steeltjes van herfstvrucht worden er met behulp van een lijmpistool aangebracht. hier zien: de zogenaamde thin nerdruk en het werken met een sjabloon. Snijd van stevig tekenpapier of liever nog ivoorkarton enke le of dubbelgevouwen kaarten in het formaat 11 x 16 cm. Als u de kaarten in een envelop ver stuurt, hóud dan rekening met de afmetingen ervan. Een ande re mogelijkheid is kant en klare correspondentiekaarten, com pleet met envelop in eventu eel bijpassende kleur te ko pen. Bij thinnerdruk kunt u het beste van witte kaarten uit gaan. Koop een rol inpakpapier met kerstmotieven. Het be drukte papier mag niet gever- Engeltje van brooddeeg kunststof aluminium of triplex nemen, dat dan met de figuur zaag bewerkt wordt. Het voor deel van deze harde, stijve ma terialen is, dat het sjabloon ner gens onder invloed van vocht of (spuit)lucht omhoog kan krullen, zodat het motief op de uiteindelijke afdruk minder scherp en/of vervormd en daar mee onbruikbaar wordt. Bo vendien gaat zo'n sjabloon veel en veel langer mee en kan mak kelijk gereinigd worden. Houd bij het ontwerpen van het motief rekening met het feit, dat zo'n sjabloon voor een groot deel uit 'gaten' bestaat, en dat de dichte stukken na het uitsnijden of zagen aan elkaar moeten blijven zitten. Om die reden is het verwerken van let ters in het sjabloon een vrijwel onmogelijk zaak. Hoe eenvou diger het motief, des de beter. Maak het sjabloon aanzienlijk groter dan de kaart: een rand van minimaal 3 cm rondom is noodzakelijk. Kleur hef sjabloon tenslotte in met een spuitbus of en dat is minstens zo leuk en in elk ge val minder ongezond door middel van de zogenaamde spettertechniek, u wellicht nog bekend van school. Hierbij maakt u met behulp van een zeef en een oude tandenborstel inktspetters boven het sja bloon, net zolang totdat het wit te gedeelte in voldoende mate met gekleurde spikkeltjes be dekt is.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 25