Wintersfeer met glinsterend wit Films voor de kerstvakantie Krullen en kleur in feestkapsel UI Kil J Zonder flits meer sfeer op kerstfoto IfIKlIJ Kunst op je nagels Versier bloot met sticker De party-lijn van Pierre Car- 's BV Bei - Porseleinen kerstboomhan gers en gedecoreerde kaarsen (Noorderlicht). Stoere pyramidekaarsen van Stnwa Strakke zilveren kaarsen die goed in het winterlandschap passen (Noorderlicht). December is een heerlijke maand voor mensen die het thuis graag gezellig maken. Vooral Kerstmis wordt vaak in de huiselijke of familiekring gevierd. En ook degenen die aan het begrip Kerstmis weinig boodschap meer hebben, proberen toch in huis een speciaal sfeertje te scheppen. Je komt daar ook bijna niet onderuit. De winkels en warenhuizen puilen nu al weer uit van de kerst-artikelen. En als de presentatie een beetje aardig is, valt het niet mee ongevoelig te blijven voor frêle glazen engeltjes, zilveren hartjes en kerstmannetjes in vrolijke rode jasjes. Je koopt iets, ook al heb je je voorgenomen dit jaar je geld nuttiger te besteden. 'In de kerstversiering heb ben we dit jaar twee trends', zegt Marita Hendricks van de Bijenkorf. 'De traditione le lijn, rood, groen en goud en zwart met goud. De mo derne lijn (iris) met wit en pasteltinten allemaal met een parelmoerglans. De laatste lijn is, zou je kunnen zeggen, een voort zetting van de interieur trend, waarin ook veel wit en pastelkleur voorkomt. Met iris-of de ice-pala- cekleuren haal de winter in huis.' Sneeuw Veel versiering wekt bij een goede belichting dan ook in derdaad de illussie van versge vallen sneeuw. En van dat schitterende wintereffect heb je natuurlijk heel wat langer plezier dan alleen met de kerstdagen, want in de iris-se- rie zijn de vormen van de ver siering ook niet meer zo ty pisch kerst. Zeker, er zijn en geltjes sneeuwmannen, klok ken en sterren in de klassieke vorm, maar ook zó gestyleerd dat je het verband met Kerst mis helemaal niet meer legt. Neem nu eens dat witte denne- boompje, versierd met figuur tjes van geblazen glas met een parelmoer-effect, dat staat heel decoratief, of een boom vol met zilveren appeltjes of hartjes, zoiets vervangt gewoon het grote boeket bloemen, dat in andere drie jaargetijden die ka le hoek in de kamer opfleurt. Wie niet van sneeuw houdt en dat wit allemaal maar een kille bedoening vindt, kan al tijd nog besluiten een zwart denneboompje te kopen. De zwarte boom wordt dan opge tuigd met goudkleurige voor werpjes, die ook weer echt kerst of gewoon heel feestelijk kunnen zijn. Wie is uitgekeken op ballen en slingers kan de zwarte boom vol hangen met kleine goudkleurige en zwartglanzende doosjes, die leeg te koop zijn. Na de feestda gen kunnen daarin kleine ge schenken worden verpakt. Niets hoeft te worden opgesla gen (behalve de boom) en vol gend jaar kan weer een hele nieuwe boom worden opge maakt. Een kleur Opvallend is wel dat de laat ste jaren de 'fantasiebomen' steeds in een tint worden opge maakt. In veel gevallen bete kent dat de oude versiering in de kast laten. Begin daarom be scheiden, een tot het plafond reikende kunstboom versieren kan aardig in de papieren gaan lopen. Bij de traditionele bo- Wit en zwartde nieuwe generatie kerstbomen. De zwarte boom is met goudkleurige voorwerp jes versierd. De drie witte bomen zijn witzilver en rood opgetuigd. (foto Bijenkorf) Naast traditionele kerstversiering men is het wat minder lastig om de boel om te gooien. Let er wel op dat het geheel niet al te bont wordt. Mensen die zeggen: 'Ach, die boom, die heb ik alleen voor de kinderen,' kunnen deze hele maal versieren met stripfiguur- ballen en snoepgoed. En voor de kinderkamer is er een bal met Babys First Cristmas er op. Misschien een aardig cadeautje voor december-baby's? Kinderen raken ook vaak in verrukking voor de kerststal, en voor een klein stalletje is al tijd wel een plekje te vinden. Wie het echt voor de kinderen doet, moet er rekening mee houden dat ze er ook aan willen zitten. Zoek een niet te duur maar herkenbaar groepje uit. Wie er meer geld voor over heeft kan een kijken naar hout snijwerk uit de Derde Wereld, de NOVIB heeft twee prachtige groepen. Ook uit Duitsland en Italië komen mooie, handge maakte kerstgroepen. door Henriëtte v.d. Hoeven Folie December is een cadeautjes- tijd, ook al is Sinterklaas achter de rug. Veel volwassenen vin den cadeautjes met kerst leu ker. Is dat niet het geval dan is er altijd wel een feestje, etentje of borrel waar je niet met lege handen kunt verschijnen. Om geschenkjes feestelijk in te pakken is met sterren, muziek noten enz. bedrukt folie in de genoemde trendkleuren. Het is veel soepeler dan het gewone huishoudfolie en de mogelijk heden ermee gaan natuurlijk verder dan het inpakken van pakjes. Tere cadeautjes kunnen een een ster- of hartvormig doosje worden gedaan. Die doosjes op zich zijn eigenlijk al een geschenk. Is er met kerst feestelijke en stijlvol gegeten, bij de oude jaarsavond past wat vrolijke ru moerigheid toch meer. En 's nachts om half drie nog aan de afwas, of's ochtends om elf uur als de nieuwjaarsvisite al weer voor de deur staat, dat is geen plezierig begin van 1986. Pa pier, celstof en karton brengen dan de oplossing, helemaal in stijl. Zo ontwierp Pierre Cardin een fraaie party-lijn, niet alleen voor kerst, maar ook voor ge wone feestjes. Was het huis voor de laatste maand van het jaar omgetoverd in een winter landschap? In die sfeer zijn dan ook servetten, tafelkleden, bordjes en glazen te koop. Zelfs grote kartonnen schalen om sa lades op uit te serveren zijn in stijl in de winkels te vinden. En voor de champagne zijn echte glazen met een parelmoer-ef fect te koop, want die iris-trend is in alles terug te vinden en houdt zeker niet op te bestaan in 1986. Kaarsen van Pierre Cardin Voor amateurfotografen is december een drukke tijd. De kerstboom, het snoepen van de tulband en het gezellige eten bij kaarslicht, allemaal momenten die verdienen te worden vastgelegd. Tijdens het kerstfeest is de verlichting binnen meestal an ders dan gewoonlijk het geval is. Er branden kaarsen en in de kerstboom is de verlichting ontstoken. Allemaal kleine lichtpunten die één grote ver siering vormen. Sfeervolle momenten foto grafeer je het mooist zonder flitser. Het aanwezig licht blijft dan onveranderd en dit licht is vaak een belangrijk onderdeel van de sfeer. Met een extra ge voelig film (ISO 400. ISO 1000) is het mogelijk om binnen fo to s zonder flits te maken. Het beeld wordt wel wat korrelig, maar dat is meestal niet sto rend. ISO is de nieuwe aanduiding voor lichtgevoeligheid van de film. De waarde komt overeen met de ASA, 100 ASA is 100 ISO (International Standards Organisation) De filmfabrikanten zijn er in geslaagd nieuwe filmtypen te ontwikkelen, die zowel gevoeli ger als scherper zijn. Het licht van een kaars is voldoende om met een 1000 ISO-film een goed resulaat te bereiken. Ideaal dus voor de feestdagen. Flitsen Er kunnen omstandigheden zijn waarbij het niet mogelijk is om met een hooggevoelige film te werken, bijvoorbeeld als er echt weinig licht is, of als de fo to goed verlicht moet zijn en de omringende sfeer niet zo be langrijk is. De flitser brengt dan uitkomst. De mooiste flits- foto's krjjg je bij indirect ge bruik, via het plafond of de muur. Het licht kaatst dan te gen een groot vlak en komt ver spreid terug. Voorwaarde voor indirect flitsen is een licht, liefst wit, plafond. Wie geen computerflitser gebruikt, moet het diafragma 1 of V/2 stop gro ter (lager getal) instellen. Bij kleurenfoto's moet het plafond licht zijn, want anders wordt gekleurd licht geweerkaatst. Is direct flitsen echt noodzakelijk let er dan op dat niet vlakbij de gezichten wordt gefofogra- feerd, omdat dan van die uitge- bleekte plaatjes ontstaan. Sterretjes Van elk lichtpunt kunnen we op de foto een sterretje maken. Daarvoor is een sterfilter nodig. Dit is een glazen filter waarin draadjes zijn verwerkt, die het licht van een lamp op de foto als straaltjes uiteen werpt. Met kerst komt een kamer op de fo to zo eens extra tot leven. Ook kerstballen op deze manier ge fotografeerd geven een leuk ef fect, vooral als er veel lichtjes tn de bal spiegelen tje te werken. Toch heeft wat kleurin het haar, als het maar deskundig is aangebracht, een heel feestelijke effect, ook als je geen tiener meer bent. Wie terugschrikt voor verven kan zelf kleine kleuraccenten aanbrengen met de mascara co- lor gel van Gruppa IUltima voor ongeveer tien gulden) Er zijn tweaf modieuze tinten van diamond-glitter tot neonpink. Het flesje, net zo groot als dat van de oogmascara, heeft een rollerborsteltje waarmee de kleur in het haar wordt ge bracht. De mascara is er ook weer heel gemakkelijk uit te borstelen, zodat bij een andere jurk ook het haar een andere tint kan krijgen. Een leuk kleuren-grapje is de fill-in-hair flash, een lok kunst- haar waarmee je je kapsel kunt aanpassen aan je make-up of kleding. Het is na een of twee keer oefenen vrij gemakkelijk de kleinste lok door het haar te werken, de grotere haarstuk- ken vragen wat meer vaardig heid. De fill-in-hair flash is te koop (voor ƒ14,95) in drie na tuurlijke haarkleuren en in oud, rose, rood,geel,groen en blauw. Voor de feestdagen staat bij veel mensen ook wel een bezoekje aan de kapper op het programma. Feestelijke, leuke kleding komt nu eenmaal veel beter uit als ook het hoofd 'in stijl' is. Ingewikkelde, tijdrovende feest- of avondkapsels wor den eigenlijk nauwelijks meer gemaakt. Elke goede kapper kan dat wel, want op shows en concoursen wor den dergelijke technische en creatieve hoogstandjes nog altijd gevraagd, maar in de praktijk is er niet mee te werken. Een eenvoudig, goed zelf te onderhouden kapsel is dan ook het beste dat de kapper heeft te bie den. De krullen zijn deze winter terug in het haarmodebeeld, niet alleen voor vrouwen, ook voor mannen. In het algemeen zal het haar wat langer worden gedragen, ook door de mannen. De kapper hanteert bij het ma ken van dit kapsel weer het mes in plaats van de schaar. Door te snijden haalt hij veel gewicht uit het haar, waardoor de krullen natuurlijker en non chalanter gaan vallen. Eigenlijk maar weinig vrou wen, en nog minder mannen, durven het aan met een kleur- Een diep rugdecolleté, een kleurige bustier, (je iou kunnen zeggen het boven stuk van een strapless-kor- set), bij al dit bloot vragen rug, hals en schouders om wat versiering. Wie niet van kettingen en armban den houdt kan het eens proberen met body-jewel- ry. Voor nog geen twintig gulden koop je 48 afbeel dingen: hartjes, sterretjes, pijlen maar ook teksten, die op het blote lijf kun nen worden geplakt. Deze plakplaatjes zijn er in ver schillende kleuren maar wat erg goed bij de kerst sfeer aansluit is het parel moer met een gouden randje. Wie niet 'bloot gaat' kan de plakkertjes ook gebruiken als alterna tief voor oorbellen. (foto Wim Dijkman) 'Nail art' het versieren van na gels is een rage die met de kunstnagels uit Amerika is komen overwaaien. Je hoeft er niet speciaal kunstnagels voor te hebben, ook echte na gels lenen zich voor versieren. Wat je wel nodig hebt is een grote dosis handigheid, of misschien nog beter een huis genoot of vriendin die plezier heeft in dat miniatuur versier werk. Voor dit versierwerk kun je gebruik maken van steentjes, in de verschillende kleuren, heel dun gekleurd band of bladgoud. Ook kun je werken met verschillende kleuren lak of met bloemmo tieven. In het begin kun je het het beste eenvoudig houden. Niet echt moeilijk is bijvoor beeld goudband schuin over de nagel plakken en daarom weer 3 gekleurde steentjes vastzetten. Dat hoef je ook niet op alle nagels te doen. Je kunt beginnen met je twee pinken te versieren. Wie ple zier in heeft in dit werk kan veel gemak hebben van de na- geldroger, die onlangs door Carmen op de markt is ge bracht, het schiet dan alle maal wat beter op. Importeur van de nail-art- produkten en body-jewelry is Lady's Pride Cosmetics tel. 072-156358. Wte zelf niet zo handig is kan haar nagels laten versie ren in een nagelstudio. Hier enkele voorbeelden op kunst nagels maar ook op gewone nagels kunnen dergelijke mo tieven worden aangebracht. (foto Wim Dijkman) weer in ere hersteld. De meestal vrije klein tassen zijn prachtig versierd met goud, zilver, kraaltjes, strass, exotische applicaties en arabesken. Aan de vaak kostbare sluitingen is veel aandacht besteed. Kalfsleer, nappa, velours en satijn zijn de materialen die de fabrikanten voor hun avondtasjes gebruiken. De kleu- Vijf nieuwe films zullen rond het einde van het jaar in de Nederlandse bioscopen te zien zijn. Films voor de hele fa milie waarvan een met toepasselijke titel Santa Claus vkerstman). Hierbij een korte beschrijving van de nieuwe lingen. Back to the future Alles wat Steven Spielberg aanraakt, lijkt spontaan in goud te veranderen en in elk geval heel veel geld op te leveren. Ook als hij niet zelf regisseert, maar zich 'beperkt' tot de produktie. Volgt het Nederlandse publiek het Amerikaanse voorbeeld, dan zal 'Back to the future' dé kersthit in de bioscopen moeten worden. Onder de hoede van Spielberg laat regisseur Robert Zemcckis een automodel van De Lorean functioneren als tijdmachine. Christopher Lloyd speelt de excentrieke uitvinder die dat kunstje flikt en Michael Fox is Marty, de jongen die terugkeert in* de tijd. De plaats blijft hetzelfde, het jaar wordt 1955. Marty ontmoet Lorraine Baines en George McFly, twee tieners die eens zijn ouders zullen worden en nu dus leeftijdgenoten van hem zijn. Alleen: z'n moeder wordt in 1955 verliefd op hem. Lor raine ziet zijn vader niet eens staan en daar moet Marty wat aan doen. Een leuk gegeven voor een avontuurlijke komedie en dat is ook precies wat 'Back to the future' is geworden. The Goonies Spielberg heeft ook de hand gehad in 'The Goonies' dat geregis seerd werd door Richard Donner. Wie 'Indiana Jones' heeft ge zien, zal een bekend gezicht tegenkomen: Ke Huy Quian, het Azia tische jongetje dat Harrison Ford in die film terzijde stond. Vier jongens, Quan is één van hen, vinden op zolder een kaart die heeft toebehoort aan een piraat uit de zeventiende eeuw. Die kaart wijst de weg naar een schat en uiteraard is dat een weg vol hindernissen. Leuk spel van de jonge acteurs en een typische Spielberg-film: wederom een avontuurlijke komedie. King Solomon'a mines Een zelfde stempel kan gedrukt worden op de film 'King Solo mon's mines' die ook een belangrijke filmlokker voor de kerstda gen moet worden. J. Lee Thompson regisseerde 'King Solomon's Mines en deed dat grotendeels in de Afrikaanse staat Zimbabwe. Richard Chamberlain treedt daarmee min of meer in de sporen van Harrison Ford als de charmante avonturier Indiana Jones. Chamberlain heet in deze film Allan Quartermain en hij wordt door Jenny Huston (een rol van het fotomodel Sharon Stone) be naderd om haar vermiste vader op te sporen. Vader, een weten schapper, blijkt ontvoerd door twee bandieten die van hem willen weten hoe ze in het oerwoud de legendarische mijnen van koning Solomon kunnen vinden. Vader wordt bevrijd en met z'n drieën moeten ze zien te voorkomen dat de bandieten gaan plunderen in de mijnen. Taran en de toverketel Ook Walt Disney ontbreekt ditmaal niet op het kerst appèl. De teken film 'The Black Cauldron' komt hier uit als 'Taran en de toverketel' en is door Neder landse acteurs in gesproken. De Disney-studio's vertellen een soortgelijk ver haal als dat van 'King Solomon's mines': het jon getje Taran moet voorkomen dat de Gehoornde Koning beslag legt op een zwarte ketel vol geheim zinnige krachten. In verkeerde han den een gevaar lijk wapen. Santa Claus De producers van 'Superman' ten slotte komen met 'Santa Claus', het Engelse woord voor Kerstman, dus wel degelijk een kerstpre mière. Met veel moeite zijn acht rendieren in Noord-Scandinavië bij elkaar gevonden die dankzij Britse technici de indruk wekken te kunnen vliegen. David Newman, een beroemd scenarioschrij ver, heeft rond de Kerstman een verhaal geweven van ambitieuze elfjes en doortrapte zakenmannen. Van de goedheiligman maakte hij (uiteraard) een goedmoedig mens. "Iemand die als een boer begint en ondanks z'n verdere carrière een man-van-de-aarde blijft". Regisseur is Jeannot Szwarc, hoofdrolspelers John Lithgow en Dudley Moore. BART JUNGMANN

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 24