BOUWLUST EG grootste afnemer van steenkool uit Zuid-Afrika Familie Okale mag blijven in Nederland Klacht over mensenrechten in Turkije is ingetrokken De Koning 'bezorgd' over baantje Croes Mestmakelaar in Overijssel Acht doden bij brand in gebouw Israëlisch leger ABN-topman voor Britse toetreding tot EMS Burgemeestersvrouwen in kerstsfeer Nieuw alarmsysteem brandweer Gewonden DINSDAG 10 DECEMBER 1985 PAGINA 17 BRUSSEL (Rtr.) - De Europese Gemeenschap koopt meer dan de helft van de steenkool die Zuid-Afrika exporteert, zo heeft de Europese Commissie gisteren geantwoord op schriftelijke vragen uit het Europese parlement. Vorig jaar haalde de EG 19,6 miljoen ton steenkool uit Zuid-Afrika, 52 procent van de totale steenkoolexport van het land. Italië en Frankrijk namen daarvan de helft voor hun rekening. Of de import moet doorgaan is een ^politieke vraag waarop de landen van de EG moeten antwoorden, aldus de Europese "Commissie. Zuidafrikaanse steenkool is zeer aantrekkelijk op de wereldmarkt als gevolg van de gunstige exploi tatie- en transportmogelijkheden ervan, zo liet de commissie verder weten. Volgens het Westduitse Eu- ropese-parlementslid Brigitte Heinrich is steenkool uit Zuid- Afrika zo voordelig doordat de mijnwerkers in dat land vrijwel geen sociale voorzieningen heb ben, een hongerloon verdienen en doordat er weinig aandacht en geld worden besteed aan de veiligheid in de mijnen. De Europese Commissie liet ver der in haar antwoord weten dat een mijnwerker in Zuid-Afrika per jaar GOES (ANP) - De Turkse familie Okali, die op 3 december haar toe vlucht zocht in de Maria Magdale- nakerk in Goes om dreigende uit wijzing uit Nederland te voorko men, kan naar alle waarschijnlijk heid in Nederland blijven. Het ministerie van justitie heeft gisteren laten weten, dat de defini tieve datum van uitwijzing van de vader met zijn zoons Yusuf (11) en Tufan (13) op 15 december is opge schort. Dat besluit kwam nadat een werkgever uit Goes de minis ter heeft laten weten dat hij vader Okali op zijn loonlijst zal zetten to- dat deze een werkkring heeft. Oka li kan inmiddels als manusje van alles bij een aannemersbedrijf in Goes aan de slag, zodat hij werk en verblijfsvergunning kan krij gen. Volgens advocaat Dietvorst en hulpverlener Jolief kan het gezin vandaag, precies een week nadat het in de kerk zijn intrek nam,«naar huis terugkeren. De jongens zullen ook weer naar school gaan in Goes. De dreigende uitwijzing van Okali en zijn twee zoons heeft in Goes veel stof doen opwaaien. Di verse mensen kwamen in actie om het gezin in Nederland te houden. gemiddeld 2900 ton steenkool pro duceert tegen ongeveer 670 ton voor een mijnwerker in de EG. Rand Sinds gisteren zijn in Zuid-Afri ka een aantal nieuwe beperkingen ingegaan op de handel in deviezen. De maatregelen werden aangekon digd door de regering om de Zuid afrikaanse rand te beschermen te gen de speculatieve handel in de munt. De rand bereikte de afgelo pen week een dieptepunt ten op zichte van andere valuta's. De munt noteerde 36 Amerikaanse dollarcent tegen 85 dollarcent 21 maanden geleden. Het systeem waarbij dé centrale bank de Zuidafrikaanse goudmij nen voor de helft in dollars en voor de helft in rands betaalt, wordt af geschaft. Verder zijn Zuidafrikaan se exporteurs sinds gisteren ver plicht betalingen op exporttrans acties binnen zeven dagen te repa triëren. Volgens de econoom Au drey Dickman, die bij Anglo Ame rican Corporation werkt, zijn deze maatregelen niet meer dan een ver scherping van de bestaande bepa lingen. "Ze raken niet aan de wor tel van het Zuidafrikaanse pro bleem, dat wil zeggen het gebrek aan vertrouwen". Arthur Hammond-Tooke, eco noom bij de centrale kamer van koophandel, meent dat de maatre gelen op de korte termijn wel enig effect kunnen sorteren, maar acht het belangrijk dat de regering komt met een pakket economische en politieke hervormingen die het vertrouwen in de economie van Zuid-Afrika herstellen. Ook be paalde regeringsfunctionarissen zien de noodzaak van hervormin gen in. De Zuidafrikaanse regering heeft vrijdag ook een verlenging van het moratorium op de afbeta ling van de buitenlandse schuld aangekondigd. In september liet de regering weten vier maanden lang geen schulden meer af te zul len betalen, omdat de buitenlandse banken niet bereid waren Zuid- Afrika nieuwe kredieten te ver- Politie krijgt nieuw radionet DELFT (GPD) - De rijkspolitie krijgt een nieuw verbindingsnet, dat ongeveer 25 miljoen gulden gaat kosten. Het project wordt uit gevoerd door het electrotechnisch bedrijf Koning en Hartman uit Delft en zal over vier jaar gereed zijn. Minister Korthals Altes (justi tie) heeft het contract voor de leve ring gisteren getekend. Op het nieuwe net zullen in de toekomst ook de gemeentelijke korpsen kunnen worden aangeslo ten, zodat rechtstreekse communi catie tussen rijks- en gemeentepo litie mogelijk wordt. In het huidige systeem is het contact tussen rijks- en gemeentepolitie alleen mogelijk via tussenstations. De rijkspolitie is hard toe aan een. nieuw radionetwerk ter ver vanging van het huidige, dat al meer dan vijftien jaar oud is en nauwelijks voldoet aan de eisen van deze tijd. Ook de kwaliteit van het net laat te wensen over. De communicatiemiddelen van de politie staan sinds de acties van de Bende van Nijvel in België sterk in de belangstelling. Bij de jongste gewelddadige overval van deze bende kwam de politie in op spraak, omdat er geen communica tie mogelijk bleek tussen de Rijks wacht en de plaatselijke politie. Volgens kolonel Vogel van de rijkspolitie kunnen soortgelijke problemen zich ook in Nederland voordoen. Het nieuwe netwerk zal aan de communicatieproblemen een einde maken. Het wordt een landelijk net, waardoor niet alleen alle korpsen in het land, maar ook de politiewagens op de weg recht streeks bereikbaar zijn. Het systeem maakt tevens een einde aan het meeluisteren door hobbyisten. Alle gesprekken kun nen worden gecodeerd, zodat het afluisteren van de politiezender onmogelijk wordt. Minister De Koning (r) ondertekent de financieringsovereenkomst tus sen de Europese Investeringsbank (E1B) en de Antillen. Vice-president van de E1B en oud-minister Pais doen hetzelfde, terwijl de Antilliaanse minister Hernandez nog even moet wachten met zijn handtekening. (foto ANP) DEN HAAG (ANP) - Minister De Koning (Antilliaanse zaken) deelt de op Aruba levende bezorgdheid over de benoemingen die het Aru baanse bestuurscollege kort »óór de vorming van een nieuwe rege ring wil doorvoeren. De Koning vindt de benoemingen en bevorde ringen van leden van de MEP-par- tij 'niet raadzaam'. Hij zei dit gisteren tijdens een bijeenkomst op het Antillenhuis in Den Haag. Op Aruba barstte on langs een golf van verontwaardi ging los toen bekend werd dat het bestuurscollege, waarin de MEP- partij van Betico Croes de meer derheid heeft, enkele tientallen be noemingen en bevorderingen van MEP-aanhangers had doorge voerd. Ook werd voorgesteld MEP- 'Lastenverlichting in plaats van subsidies' 's-GRAVENMOER (ANP) - Minis- ter De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) vindt, dat over wogen moet worden om inkomen safhankelijke regelingen (zoals huursubsidie en studietoelage) op termijn om te zetten in een algeme ne lastenverlichting voor de bur ger. Hij zei dit gisteravond op een CDA-bijeenkomst in 's-Graven- moer. Volgens de minister belemme ren deze subsidieregelingen dat werknemers een (extra) arbeidsin spanning aangaan, omdat een be scheiden loonsverbetering soms al kan leiden tot het kwijtraken van subsidie. leider Betico Croes en enkele par tijgenoten tot raadsadviseur te be noemen. Over deze plannen is nog geen beslissing genomen. Morgen komt Henny Eman, ka binetsinformateur en leider van de Arubaanse partij AVP, naar Neder land. Hij komt onder meer praten over versoepeling van de voor waarden die verbonden zijn aan de extra begrotingshulp van 100 mil joen gulden die Nederland heeft toegezegd. De Koning verklaarde nog niet op de hoogte te zijn van Emans wijzigingsvoorstellen, maar onderstreepte dat 'alle verzachting van de voorwadrden langer pijnlij- den betekent'. Ook wees de minis ter erop dat de voorwaarden zijn overgenomen van het Internatio naal Monetair Fonds (IMF). Hij maakte duidelijk dat Aruba in ie der geval niet hoeft te rekenen op extra geld. STRAATSBURG (AFP/DPA) - Vyf Westeuropese landen, waaronder Nederland, hebben hun aanklacht ingetrokken die zij bij de commis sie voor de rechten van de mens in Straatsburg in 1982 hadden inge diend tegen Turkije wegens schen ding van de mensenrechten. De Straatsburgse commissie deelde gisteren mee dat de aan klacht is ingetrokken 'gezien de maatregelen van de Turkse rege ring voor het herstel van de demo cratie en voor de naleving van de ZWOLLE (ANP) - Overijssel krijgt een mestmakelaar. Dat is een func tionaris die het teveel aan mest van landbouwbedrijven probeert te slijten aan de boeren die een tekort aan mest hebben. De mestmake laar komt in dienst van de Mest- stichting, die de landbouworgani saties in Overijssel recent hebben opgericht om de mestproblema tiek te kunnen aanpakken. De stichting coördineert ook een experiment op de proefboerderijen in Ambt-Delden en Heino met zo genoemde mestscheiders. Deze machines scheiden de mest in een vrij droge massa met 20 tot 25 pro cent droge stof en een kletsnatte substantie. Het droge gedeelte kan gemakkelijk worden vervoerd. De transportkosten zijn daardoor niet zo hoog. In Ambt-Delden wordt eveneens onderzocht of uit mest biogas kan worden gewonnen. Voor dit doel zou de mest centraal in deze gemeente moeten worden ingezameld. Ook gaat de stichting onderzoe ken in hoeverre bossen het beter doen door bemesting. Volgens de landbouw gaat het met vele bossen slecht doordat ze zich op te schrale grond bevinden. JERUZALEM (DPA/Rtr.) - In een brand die gistermorgen vroeg uitbrak in een gebouw van het Israëlische leger op de westelijke Jordaanoever zijn acht soldaten om het leven gekomen. Zeven militairen raakten ge wond, van wie een ernstig. De oorzaak van de brand is nog onbekend, maar brandstichting wordt niet uitgesloten. In het gebouw, dat staat in de omgeving van de joodse nederzetting Kochav Hashachar, is geen elektriciteit en zijn geen ovens. Twee groepen hebben de verantwoordelijkheid voor de aanslag op een Israëlische legerkamp opgeëist: 'Force 17' van de PLO, de prsoonlijke lijfwacht van Jasser Arafat, en de groep Democratisch Front voor de Bevrijding van Palestina (DFLP). Geen van beide groepen zei waar de actie had plaatsgevonden. Europese conventie van de rechten van de mens'. Turkije heeft be loofd dat het de commissie op de hoogte zal houden van de omstan digheden van gevangenhouding en van de vooruitgang die wordt ge boekt bij de mensenrechten. De vijf indieners - Denemarken. Frankrijk, Nederland, Zweden en Noorwegen - zeiden dat zij 'met te vredenheid hadden vastgesteld dat de Turkse regering het in het land toegepaste krijgsrecht stapsgewijs terugdringt'. De vijf landen hadden in hun aanklacht geëist dat de commissie de beschuldigingen zou nagaan dal er in Turkije sinds de militaire staatsgreep van 1980 werd gemar teld. Volgens de Turkse regering waren die beschuldigignen onge grond. DUBLIN (ANP)'- Groot-Brittannië moet spoedig volledig toetreden tot het Europese Monetaire Stelsel (EMS), en dus het Europese wissel koerssysteem. Dat zou niet alleen goed zijn voor de Europese Ge meenschap en Engeland zelf, maar ook voor Ierland. Dr. C. Oort, lid van de raad van bestuur van dc Al gemene Bank Nederland (ABN) en oud-thesauriër-generaal (schatkist- bewaarder). zei dit gisteren tijdens een gastcollege op de Universiteit van Dublin op uitnodiging van de Ierse bankiersvereniging. Ierland nam in 1979 wel deel aan het EMS en het Verenigd Konink rijk niet. Om dat laatste hoeft men niet rouwig te zijn, omdat de koers van het pond sterling de afgelopen' jaren dermate uit de pas liep met die van de Duitse mark, dat grote ingrepen onvermijdelijk zouden zijn geweest. Maar de omstandig heden voor een volledige toetre ding zijn nu veel gunstiger dan in 1979, toen het wisselkoerssysteem van EMS van start ging en de Euro pese rekeneenheid ecu zijn intrede deed. De inflatie binnen het Verenigd Koninkrijk is teruggedrongen cn hoeft niet langer een belemmering te zijn, de betalingsbalans ziet er gezond uit en het pond sterling wordt niet over- of ondergewaar deerd. Argumenten als zou het pond te zeer een olievaluta of een reservevaluta zijn, werden door Oort ontzenuwd. HAZERSWOUDE - Het be stuur van het CDA in Hazers- woude heeft wethouder P.A.Th, van der Werf aangewe zen als lijsttrekker voor de ge meenteraadsverkiezingen van maaret '86. Op de plaatsen twee, drie en vier van de kandi datenlijst staan de huidige raadsleden G. Hoogendoorn- Oskam, W.H. Vriend en D. van der Neut. De thans zittende raadsleden C.J. Kerkvliet en J.W.R. Rietveld hebben het be stuur verzocht hun namen te vermelden op een niet verkies bare plaats. Van der Werf lijsttrekker CDA Hazerswoude Plaats vijf op de voorlopige lijst wordt nu ingenomen door de 50-jarige B.C. Poot, direc teur van de christelijke MAVO Hazerswoude Dorp, die al eer der gedurende drie periodes raadslid was voor het CDA. De eveneens verkiesbare zesde plaats is voor de 34-jarige B. Nieuwenhuizen, die als plaats vervangend griffier werkzaam is in de Tweede Kamer der Sta ten Generaal. C.M. van der Werf-De Koning, een 28-jarige arts, staat op de zevende plaats en komt alleen dan in aanmer king voor een raadszetel als het CDA meer zetels haaltdan dc zes die de christen-democraten vier jaar geleden wisten te vero- Dinsdag 17 december moet de ledenraad van het CDA nog haar goedkeuring uitspreken over de voorstellen van het be stuur. De Rijn- en Veenstreek kent ve le mooie boerderijen getooid met vaak nog fraaiere namen. Veel bekende, maar ook onbe kende. Over de laatste categorie en dan vooral over hun namen gaat deze rubriek. Vandaag de zesde aflevering: Bouwlust in Woubrugge. WOUBRUGGE - De idylli sche, witgeschilderde boerenbe- zitting Bouwlust uit het jaar 1856 aan de Vierambachtsweg valt op door de fraai gestileerde Saksi sche gevels. Deze boerderij is sinds 1964 eigendom van de fa milie W. Lekkerkerker. Wie goed kijkt, ontdekt in de voorgevel van de hoofdwoning een gedenk steen met het opschrift: herb, door de erven A. van Dam en M. Breedveld. De laatste naam is die van de moeder van de drie meis jes Van Dam, die alleen achter bleven toen hun ouders kort na elkaar aan vliegende tering overleden. Burgemeestersvrouwen rond een van de kerstbomen. LISSE - Zeven burgemeesters vrouwen uit de duin- en bollen streek hebben gisteravond in het kerstdorp van tuincentrum Wes tergeest aan de Heereweg in Lisse ieder een kerstboom opgetuigd. De kerstbomen worden per op bod verkocht onder particulieren en bedrijven. Het totale ingezamel de bedrag is bestemd voor de Stichting Gehandicapten Bollen streek. Na het optuigen door de dames Winkel, Kret, Bonnike, Sinke, Jonkman, Hermans en van der Kroft werd al op de fraai opgetuig de bomen geboden. In totaal werd voor 5000 gulden aan aanbiedingen genoteerd. Degenen die een van de bomen thuis of in het bedrij f willen hebben, krijgen nog tot vrijdag 20 december de tijd. Op die datum worden de kerstbomen aan de meest biedende verkocht. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Het korps van de vrijwillige brand weer in Koudekerk heeft gister avond de nieuwe alarmontvangers in gebruik genomen. Door via de portofoon een proefalarm aan te vragen bij d£ centrale in Alphen, testte burgemeester L.V. Elfers de werking van één van de nieuwe ontvangers. Het apparaat bleek uit stekend te werken, want na een signaaltoon die door niemand kon worden gemist, klonk door de mi crofoon de mededeling wat er aan de hand was en op welke plaats de aanwezigheid van de brandweer gewenst was. De ontvangers komen in de plaats van de tien jaar oude piepers die het korps van Koudekerk, des tijds als eerste in de regio, ging ge bruiken. Hoewel Koudekerk dus het eerste korps was dat draadloos kon worden gealarmeerd, is het nu het laatste korps in de regio dat de ze nieuwe, technisch sterk verbe terde, ontvanger gaat gebruiken. Grote vreugde dus bij de Koude- kerkse brandweer met deze verbe tering, waarvoor de gemeenteraad op 13 mei van dit jaar 30.920 gulden ter beschikking stelde. Brandweer commandant A. Hogenes sprak te genover het college en de aanwezi ge raadsleden zijn dank uit voor de verbetering. "Gelukkig is er niet el ke dag brand, maar toch hebben wij de zorg en de verantwoording om het materiaal goed te onder- houen en tijdig te vervangen om de ons opgedragen taak, hulpverle ning aan mens en dier, goed te kunnen uitvoeren". Hogenes somde meteen nog en kele andere materialen op die nu of binnenkort aan vervanging toe zijn: persluchtapparatuur, hulp verleningsmaterialen, een boot voor de duikers en een duikerswa gen. "Hier zijn geweldige bedragen mee gemoeid, maar een eerste aan zet is nu gegeven. Het zal financië le offers vragen, want hoewel klei ne vervangingen en uitbreidingen door de brandweer zelf worden be groot, zullen de overigen via kre dieten van de raad op verzoek van het college moeten komen". Na de ingebruikneming van de alarmontvangers reikte burge meester Elfers het diploma hoofd- brandweerwacht uit aan Bram Guldemond en het duikersbrevet aan Ferry Kempen. AUTOBRANDJE - De auto van een bewoner van de Aardster in Al phen is vannacht plotseling in brand gevlogen, nadat de man de wagen daar had geparkeerd. Het motorcompartiment brandde ge heel uit, het interieur liep water schade op. Nader onderzoek heeft aan het licht gebracht dat de benzi neleiding was kapot gesprongen. Vóór deze boerderij werd ge bouwd, stond een soortgelijke hoeve op dezelfde fundering. De een of andere onverlaat stak in 1855 de boel op een middernach telijk uur in brand. De drie doch ters konden nog maar net op tijd het vege lijf redden, vee en bezit tingen achterlatend. Kennelijk waren er genoeg middelen om terstond een nieuw onderkomen te laten bouwen. Een jaar later stond de huidige boerderij er al weer, waarvan de hoofdwoning door een tussengang met het zo merhuis was verbonden. Een van de drie vrouwen, Jans, trouwde later met Willem den Hertog, die het boerenbedrijf overnam. Ze kregen negen kin deren en de oudste zoon Piet nam na hen de zorg over, toen hij trouwde met Janna Kwaker- naak. Zij kregen vijf dochters, waarvan er drie tegelijk op 3 april 1919 in het huwelijk traden. Een gebeurtenis die destijds nogal opzien baarde. ALPHEN AAN DEN RIJN - Op de kruising van de Burgemeester Bruins Slotsingel met de Eisenho- werlaan in Alphen zijn de afgelo pen nacht een Alphense en een Leidenaar bij een aanrijding ge wond geraakt. Beide slachtoffers bestuurden een personenwagen. De 21-jarige Alphense gaf geen voorrang aan de 59-jarige automo bilist uit Leiden. De vrouw is met knieletsel en de man met een hoofdwond vervoerd naar het Rij- noordziekenhuis. Toen een andere dochter, Ma rie, in 1929 met Willem Verburg trouwde, zetten zij het bedrijf voort. Ze kregen drie kinderen, die echter geen van allen behoef te hadden op de bedoening te boeren. Deze Marie Verburg, nu wonende in een serviceflat in Al phen, heeft ervoor gezorgd dat al deze historische gegevens kon den worden vermeld. Zo kwam de bezitting in 1964 in handen van W.H. Lekkerker ker uit Vreeswijk, die zijn uit 1827 stammende boerderij moest verlaten wegens de stadsuitbrei ding van Nieuwegein. Hun boer derij droeg de naam 'Bouwlust'. Om nostalgische redenen noem den ze hun nieuwe bezitting aan de Vierambachtsweg ook zo. Een 22 meter hoge, roodbruine beuk met een omvang van meer dan vier meter, maakte de idylle tot voor een paar jaar compleet. De boom wa§ evenoud als het huis, volkomen gezond nog en bood op warme zomerdagen een heerlijke koele lommer tijdens het thee- en koffieuurtie. Door een misrekening bij ae rioie- ringswerkzaamheden in 1981, moest inplaats van de berekende tachtig centimeter tot ruim zes meter diep worden gegraven, vlak langs de stam van de monu mentale boom. Hoe de Lekker- kerkers ook protesteerden en verkondigden dat de beuk een dergelijke ingreep niet zou over leven, werd er toch maar doorge graven. Twee jaar lang heeft een boomchirurg getracht de boom te redden, maar het mocht niet meer baten. Van het hele ster vensproces heeft mevrouw Lek kerkerker een fotoserie gemaakt, die nog vaak met weemoed wordt bekeken. Lekkerkerker heeft de boerde rij in 1964 van binnen eerst ge heel gemoderniseerd. Het tus- sengangetje werd wat uitge bouwd en voorzien van douche en toilet. De deur in de voorgevel werd weggehaald (omdat die toch nooit werd gebruikt) en ver vangen door eenzelfde raam als de drie andere in de gevel. Naast het zomerhuis ligt een put van vier bij tweeëneenhalve meter, waar vroeger het water van de wetering instroomde en, volgens mevrouw Verburg, waarin veel kinderen hun eerste zwemlessen kregen. Lekkerker ker bouwde de put om tot septic- tank, maar sinds de riolering is ook die overbodig geworden. Zoon Jochem, opvolger op het boerenbedrijf, weet te vertellen dat de fundering van de gebou wen bestaat uit haringtonnen ge vuld met slieten. Dat zijn van de takken ontdane, rechte, dunne stammen. Zolang het waterpeil maar hetzelfde blijft, liggen die slieten, die door water sterk uit zetten, muurvast in de grond ver ankerd. Ook ontdekte hij dat een deel van de fundering bestaat uit naar onder steeds breder uitlo pende rode baksteen. In de witte gevels zijn de muurankers verfraaid met gietijzeren rozet- ten, die nauwkeurig zwart wor den gehouden. KITTY VAN TESSEL

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17