Kopers stuwen de koersen flink omhoog Eerste overleg OPEC-landen zonder succes 'Draai bewijslast ATV eens om' 'Niets leuker dan de blunders van het bedrijfsleven' Steeds meer 'illegale' kerstbomen Werk op Zoetermeerlijn onveilig ZATERDAG 7 DECEMBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 Onenigheid groot ENSCHEDE (GPD) Het aantal 'illegale' kerstboomverkopers groeit. Steeds meer mensen met een lapje grond planten daarop fijnsparren en bieden die dezer da gen voor rond f2,50 tot drie gulden te koop aan. Bij een 'officiële' han delaar kost een boompje tussen f 10 en f 17,50, waarbij de prijzen i het oosten wat lager liggen dan i het westen. „Erg bedreigend voor del, die volgende week op gang kwekers en tuincentra, die ervan komt. Naar schatting worden in moeten bestaan", aldus een woord- enkele dagen tijds zo'n 2,5 miljoen voerder van de Koninklijke Neder- kerstbomen verhandeld. Het aan- landse Heidemij. in Arnhem. bod is „ruim" volgens de Heide- De Heidemij. zelf is goed voor mij., de kwaliteit „redelijk tot een kwart van de kerstboomhan- goed". De Driizen ziin ten ODzichte GENEVE (RTR/UPI/DPA) - Het eerste (inleidende) OPEC-overleg is gisteren gehouden zonder dat het resultaat opleverde. Het markt- comité van de Organisatie voor Olie-Exporterende Landen ging na twee uur weer uiteen. Het comité behoort aanbevelin gen te doen aan de voltallige minis tervergadering van de OPEC, die vandaag begint. Door de grote on enigheid die er tussen de lidstaten bestaat over prijs- en produktiebe- leid kon het marktcomité de nood zakelijke overeenstemming niet bereiken. De voorzitter van het comité, de minister van olie van de Verenigde Arabische Emiraten Mana Said Al- Oteiba, deelde mee dat het comité alles overlaat aan de ministerscon ferentie. Volgens deskundigen is de kans groot dat ook de voltallige ïinistersvergadering er niet uit betwijfeld. De Nigeriaanse minis ter van olie. Tam David-West, zei gisteren tegen verslaggevers dat het hele idee van prijs- en produk- tieafspraken verouderd is. „Elk land doet wat met zijn belang over eenstemt. Nigeria zal uitsluitend doen wat in zijn eigen belang is". Nigeria is niet het enige OPEC- land dat er zo over denkt. Ook Irak, Iran en Ecuador hebben al meerde re malen laten weten dat zij meer produceren dan de huidige contin genten hen toestaan. Flinke winst Neckermann AMSTERDAM/HAARLEM (ANP) - Eén van de grote reisorganisato- w ren Nederland, Neckermann komt. Het officiële produktiepla- Reizen, heeft 1985 afgesloten met fond van de OPEC van zestien mil joen vaten (van 159 liter) per dag wordt de laatste maanden ruim schoots overschreden. Gezamen lijk produceren de OPEC-landen nu achttien miljoen vaten per dag. Bovendien houden de meeste le den van het oliekartel zich niet de officiële basisprijs per vat. Seizoensgebonden Op dit moment is de vraag naar olie op de wereldmarkt groot ge noeg om te voorkomen dat de ex tra produktie leidt tot prijsdalin gen. Alle OPEC-landen weten ech ter dat de grote vraag slechts een seizoensgebonden verschijnsel is. Zodra op het noordelijk halfrond het voorjaar aanbreekt verwacht men een forse daling van de vraag en dus ook van de prijzen. Vandaar dat volgens deskundigen de Saoe- dische minister vam olie Ahmed Zaki Jamani zaterdag opnieuw zijn waarschuwing zal laten horen dat de OPEC-leden zich beter aan de prijzen en de produktiehoeveelhe- den moeten houden, want dat er anders een prijsoorlog dreigt. Of deze waarschuwing enig re sultaat zal hebben wordt ernstig Prijzen gelijk DEN HAAG (ANP) - De kosten van levensonderhoud zijn van half ok tober en half november gemiddeld niet veranderd. Duurder werd vooral vers fruit. Daarentegen wer den koffie, elektriciteit, bloemen en kamerplanten goedkoper, aldus het ministerie van Economische Zaken. een omzetstijging van dertig pro cent ten opzichte van vorig jaar. In totaal heeft dit concern 130.000 rei zen verkocht en 135 miljoen gul den omgezet. Neckermann-direc- teur R. Klawer heeft dit gisteren in Amsterdam bekendgemaakt. «a*. Maar niet alleen de zomerboe- 28 dollar ^in6en zijn zeer gunstig verlopen, ook de winterboekingen van de af gelopen maand vertonen een be langrijke stijging ten opzicht van vorig jaar, aldus Klawer. AMERSFOORT - Frans Drabbe (rechts), de tweede vice-voorzitter van de FNV heeft gisteren in Amersfoort afscheid genomen. Hij gaat na 27 jaar vakbondswerk met pensioen. Onder de receptiegangers bevond zich ook Wim Kok (links), de vroegere FNV-voorzitter. Van hem kreeg Drabbe het boek 'Failliet op krediet' van Pieter Lakeman cadeau. De 60-jarige Drabbe was jarenlang één van de toonaagevende figuren in de FNV en coördineerde onder meer het arbeidsvoorwaardenbeleid van de vakbond. Zijn opvolger is Johan Stekelenburg. (foto anp> van vorig jaar niet gestegen. De bevoorrading van de handel is inmiddels geschied. Veertig pro cent van de meest vijf tot zes jaar oude fijnsparren is in Nederland gekweekt, de rest wordt uit het Sauerland of de Ardennen geim- porteerd. De Heidemij. kweekt niet alleen kerstbomen in Nederland, het be drijf exporteert ook heel wat kerst bomen naar Engeland. „Die zijn voor Londen bestemd. Men kan ze ook direct uit Schotland laten ko men, maar aanvoer vanuit Neder land blijkt voordeliger", aldus de woordvoerder. Flick krijgt vijf miljard voor imperium FRANKFORT (DPA/UPI) - Frie- drich Karl Flick krijgt vijf miljard mark (5,6 miljard gulden) voor de verkoop van zijn imperium, zo heeft een woordvoerder van de Deutsche Bank gisteren gezegd. Flick maakte afgelopen woensdag bekend dat hij zijn bedrijf wilde verkopen aan de Deutsche Bank, de grootste bank in de Bondsrepu bliek. De kern van het Flick-concern dat bestaat uit Buderus AG, Dyna- mit Nobel AG en Feldmühle AG zal niet opgesplitst worden, aldus de woordvoerder. Met deze bedrij ven wordt een nieuwe naamloze vennootschap gevormd, die niet meer de naam Flick zal dragen. Volgens de woordvoerders heeft de Deutsche Bank niet de bedoe ling het concern in haar bezit te houden. Zij wil het in de vorm van aandelen op de beurs te koop aan bieden. KADASTER - Het kabinet wil de tarieven voor inschrijving in het kadaster verhogen met vijftien procent. Een ontwerp-besluit daar over is voor advies naar de Raad van State gestuurd. De maatregel moet 24 miljoen opbrengen, die no dig zijn om het kadaster kosten dekkend te maken. Johan Stekelenburg, opvolger van Drabbe: UTRECHT - „De situatie is zeker niet rooskleurig. Door de tegen werking van de werkgevers en de verhalen over loongolven is onze positie bepaald niet florissanter ge worden", geeft Johan Stekelen burg, vice-voorzitter van de FNV, en opvolger van Frans Drabbe toe. „Maar", klinkt het nuancerend, „ik sla niet door naar pessimisme. Het kost me nog altijd weinig moeite om kaderleden in de bedrijven uit te leggen waarom arbeidstijdver korting nodig is". door Harry Meyer De studies over de haalbaarheid van de 36-urige werkweek bij Phi lips, in de metaal en in andere in dustriële ondernemingen hebben deze week geleid tot nieuwe scho tenwisselingen op het sociale front. Werkgevers en vakbeweging troffen in de onderzoeksresultaten nieuwe munitie aan om elkaar te bestoken. Duidelijk is, dat het de bat over arbeidstijdverkorting op dit moment blijft steken in een her haling van zetten. Werkgevers zeg gen dat algemene invoering van de 36-urige werkweek, op enkele uit zonderingen na, onhaalbaar is ter wijl de vakbonden precies het om gekeerde beweren. De vakbeweging, en dan vooral de FNV, blijft aansturen op een al gemene verkorting van de gemid delde werkweek, hoewel de ambte narenbonden vooral mikken op koopkracht voor de leden. Begin '86 zal in smaakmakende bedrijfs takken en ondernemingen als Phi lips, Akzo en de metaal de beslis- sende slag worden geleverd. Stekelenburg: „We hebben altijd gezegd dat de werkgevers die stu dies hebben gebruikt als een soort vluchtweg om acties te voorko men. De onderhandelingen zijn ge woon vooruitgeschoven. Sommige studies worden zelfs niet afge maakt, omdat de partijen het niet eens kunnen worden over de inzet. Wij willen doorgaan met arbeids tijdverkorting en onderzoeken welke oplossingen gevonden kun nen worden voor gesignaleerde knelpunten. De werkgevers willen alleen maar problemen ophoes ten". De FNV is niet bepaald onder de indruk van het. onderzoek van Phi lips, dat is uitgemond in een ver nietigend oordeel over de 36-urige werkweek. „De hardheid van stu dies wordt bepaald door wie ze uit voeren. Philips heeft-door een be paalde vraagstelling en analyse ge probeerd zoveel mogelijk argu menten tegen arbeidstijdverkor ting te verzamelen". „Wij moeten voortdurend bewij- UTRECHT (ANP), - Het werk voor NS-personeel op de Zoetermeer lijn is onveilig. Reden voor de Ver- voersbond FNV en de Federatieve Spoorweg Vakvereniging (FSV) binnenkort een demonstratieve bijeenkomst voor het personeel te oprganiseren. Uit een gesprek met de NS-direc- tie, dat de gezamenlijke spoorweg vakbonden gisteren hebben ge voerd, maken zij op dat NS zich wel zorgen maakt over het zwartrij den op de Zoetermeerlijn, maar niet zozeer over de problemen van het personeel. Bestuurder J. van Zeben van de Vervoersbond FNV maakte dit bekend. Uit een enquête van de Vervoers bond FNV bleek.vorige maand dat de Zoetermeerlijn door agressie en vandalisme een bron van ergernis is bij het NS-personeel. De elf sta tions aan de lijn zijn niet bemand en de treinen rijden er als regel zonder conducteur. De bond wil duidelijke toezeggingen dat NS de stations zal bemannen en conduc teurs op de treinen zal inzetten. Volgens de vakorganisaties is dat de enige manier om een eind te ma ken aan agressie en vernielingen op het traject. De FN V-bond heeft uitgerekend dat NS daarvoor 117 extra mensen in dienst moet ne- De NS-directie heeft na het ge sprek met de vakbonden laten we ten dat de Zoetermeerlijn voor pu bliek en personeel even veilig moet worden als de andere spoorwegtra jecten in ons land. „Als blijkt dat daarvoor extra arbeidsplaatsen no dig zijn, dan zullen die worden ge realiseerd", aldus de directeur Ex ploitatie van de NS, mr. C. Cle- NS neemt momenteel een proef met intensieve controle op de Zoe termeerlijn, maar een definitieve oplossing is nog niet in zicht. Vol gens Van Zeben houdt het spoor bedrijf teveel slagen om de arm: „NS gaat voorbij aan onze rappor tage van de problemen", zo stelt hij. Wanneer de demonstratieve bijeenkomst van de bonden wordt gehouden is nog niet bekend. de discussie over arbeidstijdver korting de bewijslast wordt omge keerd". Volgens Stekelenburg brengt een halsstarrige afwijzing van ATV een dreigende loongolf alleen maar dichterbij. „Daardoor loop je het grote risico dat de positie van het bedrijfsleven weer slechter wordt. Dat wil toch niemand. Ook wij streven naar een gematigde ar beidskostenontwikkeling. Een kortere werkweek is daarvoor een onmisbaar instrument". De vice-voorzitter van de FNV geeft toe dat de invoering van de 38-urige werkweek op sommige plaatsen in het bedrijfsleven heeft gezorgd voor problemen van voor al organisatorische aard. Volgens Stekelenburg hanteren de werkge vers indianenverhalen om de ernst van de situatie aan te dikken. „Waar heeft de 38-uur geleid tot een ernstige vertraging van de pro duktie? Waar heeft men door een tekort aan vakmensen afdelingen moeten afstoten? Nergens toch. Ondernemers hebben een deel van zen dat het wel kan. En wat je ook de schaarste zelf veroorzaakt door Samen nieuw vliegtuig kopen BRUSSEL (DPA/ANP) - Twintig Europese luchtvaartmaatschappij en waaronder de KLM gaan geza menlijk op zoek naar een nieuw toestel voor de lange afstand. De maatschappijen hebben de grote vliegtuigbouwers een Schrijven toegestuurd waarin zij voor het eerst een gemeenschappelijke lijst van specificaties geven voor de ei sen waaraan het vliegtuig moet voldoen. De lijst van specificaties vormt een soort gemene deler van de wensen van de twintig bij de AEA aangesloten ondernemingen. De eerste vliegtuigen zouden in 1990 moeten worden afgeleverd. Volgens de AEA willen de maat schappijen met hun gezamenlijke optreden de kosten per toestel drukken en ook op andere terrei nen besparingen bereiken. Daar door zal de noodzaak om de kosten door te berekenen in de tarieven verminderen, aldus de organisatie. Op en neer. Zo verging het deze week het internationale beurs- wezen. Het begon in mineur en alle signalen stonden op rood. Maar na enkele dagen van fikse verliezen, herstelde de hausse zich met verbluffende kracht en werden de signalen op groen ge zet. Wall Street gaf de toon aan, die maandag 14 punten lager be gon, dinsdag krachtige weer stand bood en woensdag met een sprong van 25 punten een nieu we historische hoogtestand in nam die maar een duimbreed verwijderd was van de mijlpaal 1500. door C. Wagenaar Dit was zelfs de Effectenbeurs van Tokio te bar en na maanden lange aarzeling gaf men zich ook hier gewonnen. De koersen scho ten in Japan eveneens de lucht in en Amsterdam resteerde weinig anders dan braaf volgen. De eer ste twee beursdagen van de week stonden in het teken van een soort begrafenisstemming met verliezen die voor het alge mene beurscijfer tot vijf punten opliepen, maar woensdag voelde Amsterdam het keerpunt in Wall Street al aankomen en werden alle verliezen op de index-groe pen tot drie punten terugge bracht en in de rest van de week was het leed geleden. Ongeduld De oorzaak van dit alles: de overtuiging dat 1986 het econo mische herstel van de tweede helft 1985 in de Verenigde Staten in versneld tempo zal voortzet ten. Alleen ongeduld speelt de beleggers daarbij weieens par ten. Zo was het beurspubliek in New York maandag ontevreden dat de lang verwachte renteda ling nog niet was doorgevoerd, hetgeen zich vertaalde in flinke verkoopgolven. Maar toen dins dag bleek dat Wall Street de da lingen van maandag niet wilde voortzetten, brak ongerustheid uit over de geringe omvang van de verkoopgolven, hetgeen zich een dag later vertaalde in massa le koopopdrachten. Er is duidelijk een grote poten tiële kooplust aanwezig, omdat voortdurend angst bestaat de boot te missen als volgend jaar de economie stukken beter -gaat. Menige belegger wil zich daarom voor het jaareinde indekken met zoveel mogelijk aandelen. Daar bij keerde ook de stemming op de Newyorkse obligatiemarkt zich om als een blad aan de boom. De teleurstelling van maandag over het uitblijven van een duidelijk zichtbare rentever- Jaging werd opgevolgd door nieuwe positieve signalen die op het tegendeel wezen. Zo waren er geruchten dat het Congres gestaag blijft werken aan de afbouw van het enorme begrotingstekort van rond 200 njiljard dollar op jaarbasis. Erg goed deed ook de toezegging van Martin, de ondervoorzitter van het Amerikaanse centrale bank wezen dat deze belangrijke fi nanciële groep volgend jaar ze ker zijn partijtje wil meeblazen om de economie van de Verenig de Staten in groei te doen ver snellen. De nieuwe Nederlandse staats lening werd onder het kerend ge tij op de Amerikaanse rente- markt een groot succes. Het mi nisterie kreeg 3,75 miljard gul den, meer dan de beurs had ver wacht, tegen 100,4 procent. Waardoor het rendement op 6,93 procent uitkwam. De vaste gul den heeft er zeker aan meege werkt, want er waren geruchten dat op de Europese top ook een herschikking binnen het Euro pese monetaire stelsel zou wor den besproken, waarbij onze gul den zelfs tegenover de Duitse Mark zou worden opgewaar deerd. Naar buiten werd daar over niets bekend, hoewel het wel wijst op de manier hoe er thans in het buitenland tegen de gulden wordt aangekeken. De enorme betalingsbalansover schotten en het feit dat de infla tie in ons land tot de laagste in de wereld behoort, zullen daaraan niet vreemd zijn. Dramatisch De scherpe reactie op de aan delenmarkt begin deze week werd dan ook niet als dramatisch ervaren, maar eerder als een ge zonde rechttrekking op een beurs die in de tweede helft van november wel wat al te hard van stapel was gelopen. Veel heeft het echter niet geholpen. Door het later in de week opgetreden herstel werden de meeste koers dalingen weer weggewerkt. Per saldo trad er voor de meeste aan delen dan ook niet zoveel veran dering op. Koninklijke Petro leum moest door de zwakke olie- markt zes gulden terug. Om die zelfde reden en om de steeds la gere dollar begonnen aandelen KLM flink te stijgen. Verliezers waren voorts Audet, Verenigde BEI JRS f—v W E E K Glas, Grasso en Holec. De be langrijkste winners waren ACF en Medico Farma. En van de pa- rallelmarkt Samas. De Europese optiebeurs had het evenals de voorafgaande werkperiode druk. Er werd in to taal opnieuw voor 178.000 con tracten afgesloten. Philips was aan de call-kant nummer één, ge volgd door Akzo. Later trok ook de KLM flinke belangstelling. Op de dag van de inschrijving op de nieuwe staatslening viel het grote aantal puts voor de be staande leningen op. Deson danks werd de inschrijving zelf een groot succes. Blunderen is niet leuk. maar soms is er niets vermakelijker dan je te amuseren over ander mans misstappen. Niet voor niets gaan filmpjes over mislukte voetbalacties en bloopers van be kende tv-sterren erin als koek. Want voor één klein momentje kan de gewone sterveling zich boven de onaantastbare autori teit verheven voelen, die ook maar een mens blijkt te zijn. Misschien is dat een van de re denen waarom er tegenwoordig zoveel belangstelling is voor gro te blunders in het bedrijfsleven. De RSV-verhoren op tv, de nieu we Coca-Cola. de deuken die de margarine (of boter?) Morgen kreeg. Maar uit die missers is ook een les te leren voor het bedrijfs leven. Die twee kanten zijn op een knappe manier verbonden in het zojuist verschenen boek 'Marketing missers'. door Jan Ruesink Soms lijkt het erop dat de con sument een willoze slaaf is ge worden van voortdurende indok- trinatie door de commerciële boodschappen. Daarom is het een geruststellende gedachte, dat nieuwe produkten af en toe floppen ondanks een doordachte marketing-strategie en intensie ve reclamecampagnes. Kenne lijk zijn we nog zo kritisch dat we ons geen zaken door de strot la ten duwen waar we écht geen be hoefte aan hebben. Soms komt de industrie daar op tijd achter en stranden pro dukten al in de ontwerp-, ont- wikkelings- of testfase. Maar er komt wel eens een later zorgen kindje ongeschonden de markt onderzoeken, laboratoria en di rectiekamers uit. Een voorbeeld daarvan is het vloeibare wasmid del. Met de grootste reclamebud getten die ooit in Nederland voor wasmiddelen waren uitgegeven, tr^éhtten Procter Gamble (met Vizir) en Henkei (met Sil) in een moordende concurrentiestrijd de Nederlandse huisvrouw te winnen voor hun nieuwe pro- dukt. Wanten De actie was heus niet ondoor dacht, want in Amerika hadden vloeibare wasmiddelen 30 pro cent van de markt veroverd, de Europese testmarkten reageer den positief, het produkt had duidelijke voordelen en als er één industrie is waar men van wanten weet in de marketing, is het wel de wasmiddelensector. Na een hoopvol begin - onder steund door terugbêtaalacties - zakte de verkoop echter als een plumpudding in elkaar. De con sument had het produkt alleen om hfet financiële voordeeltje ge kocht, was misschien nieuwsgie rig gemaakt door al die tam-tam, maar toen ook de consumenten organisaties zich in de strijd mengden, was het echt gedaan met het vloeibare wasmiddel. De organisaties toonden de valsheid van de aangeprezen voordelen aan en Frits Bom veegde het spul met een daverende armzwaai van tafel. Sil verdween van de markt qn Vizir (of Viezer volgens Bom) leidt sindsdien een kwak kelend bestaan. Deze dubbele zeperd van twin tig miljoen gulden is een van de elf marketing missers die in het gelijknamige boek - het eerste van De Management Bibliotheek in Amsterdam - staat beschre ven. De andere tien gaan over het luchtkasteel van Van der Gies- sen-de Noord, het faillissement van de Clicket-balletjes, de mis lukte sappen fabrieken van de Handelsvereniging Amsterdam. Morgen, de margarine die niet wou boteren, de 37 dagen van het dagblad 24 Uur, de kolengraver van RSV, de smaak van Shandy, de video's van Philips, de trans missie van Van Doorne's en de bittere bijsmaak van de nieuwe Coca-Cola. Voorbeelden van de optimistische en naieve denkwij ze van een beginnende uitvinder, maar ook blunders uit het grote bedrijfsleven, van ervaren n ketingmepsen en kapitaalkrach tige bedrijven. De bijdragen zijn geschreven door journalisten en laten zich le zen als een spannende roman. Van de meeste verhalen is de plot wel bekend, maar ze blijven boeiend voor zowel de onderne mer als de geinteresseerde leek. Ook wordt het boek geillustrecrd met veelzeggende foto's van bij voorbeeld minister Van Aarden- ne die trots de grootste overdek te scheepswerf van West-Europa opent (later: 1200 ontslagen) van de clickets-uitvinder die "nog een keer in een optimisti sche uitzending van Brandpunt in de Markt mocht opdraven". Elk praktijkgeval wordt voo zien van een aardige analyse van drs. Holzhauer. Hy legt uit waar om geschoolde en ervaren n- ketingmensen soms de fout in gaan. "Een van de problemen i de marketing is dat mensen vaak tegen beter weten in, hun zin doordrijven. Al was het al leen maar dat ze om redenen van gezichtsverlies niet terug kun nen. Vele marketingmanagers moeten hun ideeën met kracht verdedigen en raken gehecht a hun plannen. Als dan gaandeweg blijkt dat een plan toch niet z goed is als het eerst leek, dan i het moeilijk om een stap terug te zetten. Men gaat door ondanks signalen dat men beter kan kap pen". De auteur meent dat sommige ondernemers ook te hooghartig zijn om zich met marketing in te laten, zoals de scheepsbouwers. "Een schip is toch heel wat an ders dan een pakje margarine of een doos wasmiddelen", rede neert men ten onrechte. Deze zelfoverschatting heeft heel wat mensen hun baan gekost. En dat is de trieste kant van het boek: de onvermijdelijke massa-ontsla gen en miljoenenverliezen ten koste van gemeenschapsgelden. Holzhauer noemt in dit ver band de gigantische scheepswerf van Van der Giessen-de Noord (kosten 135 miljoen, waarvan procent overheidssubsidies) pure gok. In de marketing ziet hij veel mensen met "casino ideeën", die denken in termen van een nieuwe slag, een nieuw produkt, die in één klap alle voorgaande fouten en misluk kingen goed maakt. Ze realise ren zich niet dat er structureel iets mis is. Een gambler blijft aan de oppervlakte en dat gevaar be dreigt veel spelers in de marke ting. Flop Toch kan ook een weloverwo gen marketingconcept tot een grote flopleiden. Zoals in het ge val van Unilever's Morgen, dat volgens de STER-spot in Sydney wel het gesprek van de dag mocht zijn, maar in Rotterdam een vervelend onderwerp in de directievergaderzaal was. Hol- hauer analyseert waarom Neder land er niet aan wilde. Het was al moeilijk om huisvrouwen te be wegen iets te kopen dat duurder is dan de normale margarine en "mensen die nu nog, na alle veld slagen rond margarine in dit land. boter consumeren, doen dat heel bewust. Deze groep heeft al decennia de aanvallen weerstaan. Zou deze groep dan nu de lokgroep van Morgen niet kunnen weerstaan?". Dat Morgen aanvankelijk toch succes had. schrijft hij toe aan het feit dat de Nederlandse con sument nieuwsgierig is. "Er zijn meer produkten die in de aan vang even succes hebben, maar uiteindelijk toch floppen". Of dat ook voor het boek Marketing missers geldt, is een kwestie van afwachten, maar het zou voor de uitgeverij wel een extra pijnlijke ervaring zijn.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9