Ontduikers hondenbelasting opgespoord Papieren stichting wordt het wachten zat NieuweZilverfabriek 4 Oudheidkamer volgende week open ZATERDAG 7 DECEMBER 1985 VOORSCHOTEN/ZOETERMEER - Het monumenta le pand aan de Voorschotense Leidseweg is verruild voor strakke nieuwbouw in Zoetermeer. De nostalgi sche letters 'Koninklijke van Kempen en Begeer' ont breken op de nieuwe gevel. Bijna twee eeuwen tradi tie in Voorschoten zijn niet zomaar weg te poetsen. Desalniettemin gaat het hier wel degelijk om de alou de Voorschotense 'Zilverfabriek', die sinds enkele maanden (deels) is overgeheveld naar nieuwbouw op een Zoetermeers industriegebied. Inmiddels is het Leidse confectiebedrijf Amex druk doende met een verbouwing van het pand in Voor schoten, waarvan de gevel op de monumentenlijst staat. Het na een faillissement van twee onderdelen resterende deel van 'De Koninklijke' op zijn beurt is in afwachting van de officiële opening van de nieuw bouw. Op 19 december is het zo ver. Niemand minder dan Prins Bernhard verricht het openingsceremo- nieel. In Zoetermeer richten de twee overgebleven werk maatschappijen zich voornamelijk op de produktie van tafelzilver, penningen, insignes, medailles, siera den en tafelzilver. (foto pr> Leiderdorp komt in actie omdat 60 procent niet betaalt LEIDERDORP - De forse ontduiking van de hondenbelasting in Leiderdorp wordt een halt toege roepen. Met ingang van 1 januari gaat Leiderdorp stringent controleren. Twee speciaal aangetrok ken ambtenaren zullen huis-aan-huis gaan aanbellen om 'zwarte' hondenbezitters te beboeten. Zware tijden breken dus aan voor bezitters van het blaffende huisdier, temeer daar er jarenlang niet of nauwelijks werd gecontroleerd of iedereen de verplichte 87,50 per iaar betaalt. De meeste Leiderdorpenaren doen wel keurig betalen. En dus moet je dat niet. Maar liefst 61 procent, om iets doen. Want de belastingmoraal precies te zijn. Dat heeft de ge- op dit gebied is nu nog ver te zoe- meente berekend aan de hand van ken". landelijke gegevens, waaruit blijkt Het 'stappenplan* van de ge- dat in Nederland twee miljoen meente: eerst zullen de 21.000 in- honden rondlopen. Omgerekend woners van Leiderdorp via ge- naar Leiderdorpse maatstaven be- meentelijke advertenties en publi- tekent dat 3000 viervoeters. Terwijl caties worden geattendeerd op de er maar 1250 in het bestand zijn op- komende controle. Ze worden op genomen. dat moment in de gelegenheid ge- Dat geeft wrevel bij de mensen steld alsnog te komen betalen, zon- die wél keurig betalen, zo signa- der dat hen een boete of navorde- leerden ambtenaren, die veelvul- ring wacht. dig worden geconfronteerd met Daarna, medio januari, gaan de opbellende hondeneigenaren die twee 'hondenambtenaren' op stap. het 'niet eerlijk' vinden. En ook Ze zullen in een tijdsbestek van WD-raadslid J. de Waard bracht een half jaar bij alle huisdeuren het punt onlangs tijdens de begro- aanbellen. Grote probleem (en te- tingsvergadering aan de orde. Zijn gelijkertijd wellicht de mazzel voor verzoek: óf flink gaan controleren, de ontduikers): in een forensenge- óf de hele hondenbelasting af- meente als Leiderdorp zal menig- schaffen. maal vruchteloos worden aange- De chef financieel beleid en be- beid. Geen probleem, stelt Hol, de lastingen op het gemeentehuis, J. ambtenaren zijn geduldig. Ze ko- Hol, had zich die vraag intussen ook al gesteld. Het antwoord: "de wel weer terug. hondenbelasting blijft. Als ge- HH,wi,l,njeV^ver Pa? ai? b«." meente heb je die mogelijkheid nu Afbeeldde kijk- en lmsterd.enst eenmaal en in een tijd van bezuini gingen kunnen we er niet aan den ken om 'm af te schaffen. Maar de PTT, die in theorie 's avonds nog voor de deur kan staan. "Het moet nu ook weer geen zÜn er wel van overtuigd dat, als je heksen acht worden. Vooral omdat die belasting heitje het goed moet de controle jarenlang op een aag doen. Anders komt het heel on- P1^. heeft gestaan. Ik bedoel: je rechtvaardig over bjj degenen die kunt mensen nu met ineens op elk v 6 tijdstip van de dag met die controle confronteren". Bang dat de ambte naren op 'normalere' tijden steeds voor een gesloten deur komen te staan is Hol niet: "We gaan er van uit dat een hondenbezitter niet de hele dag afwezig is". 'Mild' is Leiderdorp ook als beta len niet meer te vermijden is. De gemeente mag een navordering tot maximaal vijf jaar opleggen, maar zal dat in de meeste gevallen niet doen. Wél als blijkt dat de eigenaar al jarenlang de hondenbelasting heel bewust heeft ontdoken, bij voorbeeld door de jaarlijks in de bus glijdende honden-informatie- kaart fout in te vullen. Uiteindelijk moet de gemeente via de hondenbelasting in plaats van de huidige 102.000 gulden 250.000 gulden per jaar binnenkrij gen. Wat er - na aftrek van twee sa larissen in het eerste halfjaar - met dat extra geld gaat gebeuren? In elk geval wordt het niet besteed aan het bestrijden van de onver mijdelijke consequenties die er aan de viervoeter vast zitten. Hol: "Dat is al jaren niet meer zo. Wel Grappig? Of irritant? Hoe dan ook: veel betalende hondenbe zitters blijken de gemeente er graég van in kennis te stellen dat een buurman of andere in gezetene van Leiderdorp ook een hond bezit. De gemeente ging op die 'tips' nooit in. Omdat een ef fectieve controle toch ont brak. Nu de 'zwartbezitters' wor den aangepakt zal er wat dat betreft niets veranderen. Der gelijke tips hoeven niet te worden gebruikt: de contro leurs komen straks toch langs alle deuren... Bovendien verraden heel wat honden zichzelf: ze plegen te blaffen als de bel gaat, niet wetende dat ze in dit geval be ter even hun 'bek' dicht kun nen houden. Hondenbezitters zijn echter heel inventief als het er op aankomt de controleur zo lang mogelijk te ontwijken. Ze gaan gewoon via de achter deur een straatje om, zo leert de praktijk uit andere ge meenten. De ervaring in Leiderdorp leert verder dat, zodra de aan slagen de deur uit zijn gegaan, er plotsklaps ontzettend veel honden zijn overleden. LEIDERDORP - Na anderhalfjaar van voorbereiding met het idee bezig. Lange tijd had men nodig om de is het bijna zo ver: de Leiderdorpse Oudheidkamer zolder van het pand, waarin de 'Hollandsche Tuyn' is kan op 13 december door burgemeester Bruggeman gevestigd, voor dit doel geschikt te maken. Daarna worden geopend. was het wachten op de inrichting en op 'groen licht' De Oudheidkamer, gevestigd in het pand Hoofd- van de gemeente. Obstakels die nu overwonnen zijn. straat 24, moet een plaatselijk museumpje worden, (foto: een van de initiatiefnemers in een nog lege oud- Een werkgroep van de Kunstkring is al anderhalf jaarheidkamer. (archieffoto) ZATERDAG Leiden Schouwburg - Jan Declair met solo-pro gramma 'Het offer', 20.15 uur. Laktheater - ARt Pro: 'De naakten kleden', 20.30 uur. Stadsgehoorzaal - Weihnachtsoroto- rium, 20 uur Laktheater - Jazzzolder Hot House, 21 Sterrewacht - Sterrenkijkavond, 19-23 Vrouwenhuis Hooigracht 79, swing avond, 22 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, drie muziek films: 'Keep on rocking', 18.30 uur, 'Beatstreet', 20.30 uur, 'Purple rain', 22.30 uur. Sportzaal Docos - Hoge Morsweg, tafel- tennisinstuif, 10-12 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Langegracht 65, disco, 22-2 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, open soos, vanaf 22 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, toneelvereni ging 'Litteris Sacrum' brengt 'De Ker sentuin', 20.15 uur. Houtkamp - Van Diepeningenlaan, ten toonstelling postduivereniging 'Leider dorp', vanaf 19 uur. ZONDAG Leiden Laktheater - Concert LESKO, 20.30 uur. Museum voor Volkenkunde - film 'Thai land', 15 uur. Sterrewacht - Sterrenkijkavond, 19-23 Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Na de repetitie', 21.15 uur. LVC - volksdansinstuif, 19 uur. Wassenaar Wassenaarse Slag - prestatieloop AV Holland, inschrijven bij parkeerterrein, vanaf 10 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, koffieconcert saxofoonkwartet Mash, 12.30 uur, Muzenhof - opening tentoonstelling pentekeningen en olieverfschilderijen, Houtkamp - Van Diepingenlaan 1, ten toonstelling postduivenvereniging Lei- poppentheater, 13 ii Exhibitionist bekent groot aantal zaken ALPHEN AAN DEN RIJN - Een inwoner van Koudekerk heeft be kend ongeveer twintig keer in Al phen vrouwen te hebben lastig ge vallen door zijn geslachtsdeel te la ten zien. Slechts in drie gevallen heeft de politie aangifte binnenge kregen. De man haalde zijn kunstjes vooral uit in het Bospark, in de buurt van het Rietveldsepad en Ze- gerplas en het industriegebied aan de Ondernemingsweg. Hij had meestal een fiets of bromfiets bij zich. De politie verzoekt lastig ge vallen meisjes en vrouwen alsnog aangifte te doen. LICHT GEWOND - Twee voetgan gers uit Voorschoten zijn gister avond licht gewond geraakt toen zij werden aangereden door een auto die werd bestuurd door een 36-jarige Rotterdammer- De man reed achteruit op de Schoolstraat en zag daarbij de Voorschotenaren die juist overstaken, over het hoofd. Dezen (63 en 58 jaar oud) voor onderzoek overgebracht het ziekenhuis Antoniushove in Leidschendam. Nannie Kuiper geeft lezing LEIDERDORP - De Leiderdorpse kinderboekenschrijfster Nannie Kuiper geeft komende dinsdag een lezing met als onderwerp 'Waarom schrijf ik zoals ik schrijf?'. De le- toen deze belasting werd inge- zing wordt gehouden in de Hol- voerd, ruim honderd jaar geleden, landsche Tuyn, het pand aan de Hondenuitwerpselen op straat Hoofdstraat 24 in Leiderdorp. vormden toen een gigantisch pro- Nannie Kuiper publiceerde haar bleem en de'belasting werd echt eerste kinderboek in 1973. Daarna besteed aan het schoonhouden ging het snel: in totaal heeft ze in- daarvan. Maar nu gaat de op- middels veertien titels op haar brengst naar de algemene dek- naam staan. Ze won de Gouden kingsmiddelen, de post onvoor- Griffel in 1982. Vanaf 1975 is de zien, net als de onroerend goed-be- Leiderdorpse intensief betrokken lasting. En wat er dan uiteindelijk bij de activiteiten van de Stichting mee gebeurt, tja, dat hangt van de Schrijvers-School-Samenleving: wensen van de politiek af. Dat is projecten en lezingen op kleuter- onze zaak op dit moment niet. Het en lagere scholen, ouderavonden gaat er de gemeente om dat voor en onderwijsdagen. elke hond, die er in Leiderdorp De lezing begint dinsdag om half rondloopt, belasting wordt be negen. Toegang gratis. (eigen foto) taald". Voorschoten luidt computer- onderwijs in VOORSCHOTEN - Namens de vier schoolbesturen van de twaalf Z1^ Voorschotense basisscholen heeft wethouder Marselis gistermiddag twaalf computersets overhandigd gekregen van de directeur van de plaatselijke bank. Een set bestaat uit een computer plus printer en kleurenmonitor. Met de computers die de scholen vijfjaar lang in bruikleen krijgen, behoort de invoering van compu- teronderwijs tot de mogelijkheden. Met twaalf sets is 30.000 gulden ge- Tc'^Z^rf^TngT LEIDERDORP/ZOETERWOUDE nomen; de gemeente betaalt de soft- Zoatf ™°.ud,se text.elbednjf ware. Het initiatief van de bank Teidem BV zal het resterende stuk kan worden gezien als "sponso- ^ond op het Leiderdorpse indus- ring", meldt een Voorschotense on- tnegebied De Baandery naast de derwiisambtenaar sociale werkplaats, gaan bezetten. Het computeronderwijs werd gis- Het |aat £070 vierkante meter termiddag in gang gezet doordat gr°"d aaa de Touwbaan, nu nog ei- schoolkinderen een druk op de gendom van de gemeente Leiden, knop van een van de apparaten p™nd die over is omdat de socia- gaven. Daardoor verscheen een le werkpiaats lS.OOO van de be- beeldkrant. schikbare 23.000 meters opslokte. LEIDSCH dfe DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Zoeterwouds bedrijf naar Leiderdorp Voorschotense 'Assalem': 'Wanneer krijgen we nu een geschikte ruimte?' VOORSCHOTEN - Dat Voorscho ten sinds vorig jaar december een stichting voor en door buitenland se werknemers heeft, weten de meeste mensen niet. Dat is niet verwonderlijk: deze stichting 'As salem', bestaat alleen nog maar op papier. Reden: er is geen ruimte om aktiviteiten te kunnen ont plooien. De gemeente Voorschoten stelt het ene moment een ruimte beschikbaar, om een volgend ogenblik weer 'misschien' te zeg gen, zegt voorzitter van de Marok kaanse stichting M. Boutahri: We worden het wachten zat". "Wanneer krijgen we nu een ge schikte ruimte"? vraagt Boutahri zich vertwijfeld af. Directeur Ver- nooij van welzijn kan daar nog geen antwoord op geven, want in december maken burgemeester en wethouders bekend welke sociaal- culturele groep een ruimte toege kend krijgen. "Er zijn meer gega digden voor het beperkte aanbod van ruimtes", aldus de directeur. Assalem vreest een teleurstelling en beroept zich dan ook op een eer dere belofte van wethouder Marse lis van welzijn. Boutahri: "Dit vooijaar beloofde de wethouder ons een lokaal in de kleuterschool Professor Eijkman, dat we vanaf augustus konden betrekken. Het is nu al november en opeens blijken er meer liefhebbers voor de ruimte te zijn". men in het werk ting doorpraten". Dak "Bidden in huis willen nen we niet, dan krijgen we last met de buren. Daarvoor is ruimte Sen noodzakelijk. We willen ook met huisves- zegt Boutahri die zelf vloeiend Ne derlands spreekt. Een ander idee van de stichting is 'ongelukkige' Marokkanen in kun- Nederland te helpen. Assalem wil brieven sturen en bezoeken afleg- an Marokkanen en Turken, gevangenissen of ziekenhui- problemen" in het huisgezin, het zen vereenzamen. Boutahri: "Zo huwelijk en de opvoeding van onze iemand ^an dan met niemand - - 1 zijn eigen taal praten, vaak Welzijn Keurig uitgewerkt staan alle plannen op papier, maar daar blijft het voorlopig bij. De wethouder Marselis kwam zijn 'belofte' i na. Assalem had de benodigde kostenvergoeding voor gas, lich: en water van 6000 gulden voor 1985 op verzoek van de gemeente inge zameld en bood het geld Maar Assalem laat zich niet ont moedigen. Hoopvol zegt Boutahri: "We hebben toch goede plannen, dus er moet een oplossing worden gevonden". Assalem wil een ont moetingsplek voor de tweehon derd in Voorschoten wonende bui tenlandse werknemers en hun ge zinsleden, zowel Marokkanen als Turken. Volgens Boutahri is dit noodzakelijk, gen te gaan en de band met de gen i leden. Thuis zouden die er bij zijn", anderc paüënten. Dal is nog erger zet Boutahri duidelijk de redenen dan wanneer je als Nederlander in die positie zit. Een bezoek of een vc rca i„ de br*ef maakt iemand bljj". Boutahri 'moers'taal en in het Nederlands verwacht niet dat de taalbarrière gegeven worden. Boutahri bena- ,usscn de Turkse en de Marok- drukt de het belang van de eigen kaanse 6roeP '?1,nnen da stichting taal: "Het aanpassen aan Neder- fen Sr00f, Prob.lee,m w?rdt: Wij HHHRI IS u.i land moet niet gaan overheersen, kunnen eikaars taal een beetje ver eenzaamheid te- Wij vinden dat Marokkanen die in ataan, samen onder een dak is geen gaan en de band met de ei- bun geboorteland niet hebben le- bezwaar Maar een Turk geeft een lituur te behouden, zonder ren le2er> en schrijven, dat hier ar)?ere inhoud aan de Islam dan anderen overlast te bezorgen. "Ge- moeten leren. Net zo goed als een wlj; dus wat de godsdienst betreft, zamenlijk kunnen we het Islamiti- m Nederland geboren Marokkaans ™E ziin™%Vldus°Boutahïf sche geloof uitdragen en proble- kmd ZU" ei8en taal moet kennen", ZI8 z,Jn a,dus Boutahri. ook niet met mede-gevangenen of wachten was op de maand augus tus, maar dat was tevergeefs. Directeur Vernooij van welzijn: "We hebben de stichting voor het geld bedankt. Maar er bij gezegd dat we ze nooit een belofte gedaan hebben. We hebben gezegd in dè eerste bespreking: Laat eerst maar eens zien dat je die 6000 gulden kan betalen en daarna beslist het college over de accomodatie". Boutahri is bezorgd over de gang van zaken: "Onze geldschieters zeggen nu: Waar blijft die ruimte waar we jullie in het vooijaar geld voor gegeven hebben?". POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIOEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoorlijden: C. Juffermans-Duyverman, tel. 071-893256, A. Kluppel, tel. 071-763088, F. Terwijn. tel. 02522-14192. D. Vink, tel. 079-412440. C. Spigt, tel. 02523-76823. SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 NABEZORGING ma -vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE (071) 144941 ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,70 per maand, per post 31,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd 67,45 per post (binnenland) 92,55 per halfjaar, aan huis bezorgd f 134,90 per jaar. aan huis bezorgd 256.90 per post (binnenland) 357,20 losse nummers 1,10 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1. Leiden (071)144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaft Kunsf. radio, hr: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs. Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2