'Hilversum is te klein geworden voor Veronica' Televisie 1 en 2 op pakjesavond TV-rubriek ■TV* M door A Nico Scheepmaker Als familieconcert misplaatst Strijards doet wat hij wil De Div: stevig ritme nadeel Rob Out over handicaps omroepbestel 'Signalement' kiest voor eenvoud ZATERDAG 7 DECEMBER 1985 KUNST PAGINA 29 Tot de bezienswaardige pro gramma's van de afgelopen week (het waren er natuurlijk weer duizenden, waaronder een be- rebeste Adriaan van Dis. een do cumentaire over Sjanghaj, de herhaling van het blijspel 'Liefde half om half van de Engelse to neeltovenaar Alan Ayckbourn die voor elk nieuw toneelstuk van zijn hand tevoren alles tot in de puntjes regelt, de dag van de première, de contractering van de acteurs, de decors, de tournee van zijn eigen gezelschap, enzo voort enzovoort, om dan. een week voor de eerste repetitiedag. met schrijven te beginnen, waar bij het er steeds weer op uit draait dat hij de scripts de avond voor de eerste repetitiedag in zijn auto moet langsbrengen bij zijn acteurs zodat ze het stuk nog even kunnen doorkijken voordat de eerste repetitie begint, de Turkse speelfilm 'Yol', de sound- mix/playbackshow. de Wallraff- film over 'Ik (Ali)', The Cosby Show en Hill Street Blues. 'Het hart van de draak' over China. Nederland C. 'Bastille' (een van de betere Nederlandse films van de laatste jaren), een goede afle vering van 'Sonja op woensdag' en natuurlijk 'Opsporing ver zocht'. dat een van zijn beste afle veringen beleefde (maar dat is cynisme, het programma werd niet uitgezonden bij gebrek aan materiaal, en dat op de dag dat bekend werd dat twee ontvoer ders van Freddy Heineken in Frankrijk vrijkomen en twee ge vangenen dankzij een ijzerzaagje waren ontsnapt, terwijl de schul digen aan de dood van Hans Kok ook nog steeds niet gevonden schijnen te zijn...), reken ik het NOS-programma 'Voor niks gaat de zon op', waarin het onderwerp 'Winkelen' aan een nadere analy se werd onderworpen. De came ra voerde ons langs de schappen van een supermarkt, we zagen wat mensen van de meest uiteen lopende geslachten (man, vrouw) met hun winkelwagentje hun in kopen doen, niks bijzonders dus, totdat ons getoond werd dat er zand zat in de margarinedoosjes. en water in de melkpakken! Domweg dummies in een super markt die zelf ook een grote dummy was. ter lering van aan komende winkelbedienden en verkoopchefs, die in deze model- supermarkt van overigens nor male omvang konden leren waar je wat hoe neerzet om de koop- di^ft van de klanten zoveel moge lijk aan te wakkeren. Nadat dit onthuld was, werden we rondge leid door een zo lange meneer, dat zijn uitleg dat de dozen met het 'eigen merk' op ooghoogte moesten worden neergezet om dat ze die het liefst verkochten, ietwat teloor ging omdat die spullen bij hem nu juist op har- thoogte zaten. Ik vond het wel sportief dat de wereld van de su permarkt ons een blik achter de schermen gunde om ons er op at tent te maken hoe wij gemanipu leerd worden, maar het zal wel net zo gaan als bij de goochelaar die ons eerst uitlegt hoe hij zijn onbegrijpelijke goocheltruc vol voert, om ons daarna aan te to nen dat hij desondanks onna volgbaar blijft en ons nog steeds bij de neus kan nemen. Want zou het niet net zo gaan als tussen de keeper en de nemer van de straf schop? Hij denkt dat ik de bal in de linkerbenedenhoek schop, daarom schop ik hem in de rech terbovenhoek, maar omdat hij weet dat ik dat bedacht heb gaat hij toch naar die rechterhoek, waarop ik de bal toch in de lin kerbovenhoc k trap, wat hij ook weer heeft voorzien, zodat het toch verstandiger is om geen ar tikelen op ooghoogte te kopen, maar ook niet op bukhoogte. maar juist op reikhoogte. of daar om toch op pakhoogte?... Het wachten is nu wel op een anti-winkelcursus van de Consu mentenbond, die zo'n zelfde su permarktproeftuin in elkaar steekt en ons daarin rondleidt, waarbij wij nuttige, geldbespa- rende aanwijzingen krijgen over de goedkoopste winkelroute (volg nooit de hele slinger, ga niet langs het schap met de ban ketartikelen. mijd de kassa!), over de voordeligste plankhoog te (koop nooit iets op oog- of pak hoogte. maar altijd iets op schaamstreekhoogte!), en de duurzaamste verpakking,- ik noem maar wat, de betere voor beelden zal ik u geven zodra de Consumentenbond een dergelijk programma heeft uitgezonden! Toen ik eenmaal wist (wat ik al vermoedde) dat de grootkruide nier ons met grote psychologi sche precisie al datgene laat ko pen wat hij kwijt wil zonder dat wij daar behoefte aan hebben, vroeg ik mij af of er in Radio een dergelijke denktank bestaat die bijvoorbeeld op Sint Ni- jV j colaasavond uitdoktert voor welk soort tv-programma wij op pakjesavond rijp zijn. en voor welk soort beslist niet? Moet je gebruik maken van de twee zen ders (Televisie 1 en Televisie 2), om een er van geheel te richten op de Sinterklaasvierders, en de andere op de eenzame, bejaarde, kind noch kraai hebbende, al leen Kerstmis vierende, Marok kaanse en andere Klaasabstinen- ten? Wij. als pakjesvierders, heb ben de televisie de hele donder dagavond uit gelaten, waarbij ik mij weldadig gesteund voelde door de programmamakers, die beide zenders voor mijn gevoel hadden volgeplempt met pro gramma's die ik met het grootste gemak van de wereld kon mis sen. Dank. dank, stamelde ik. maar was dat ook reeel tegen over al die volwassenen zonder kinderen die het Sinterklaasvie- ren hebben afgeleerd maar op zo'n avond in stilte nog wel hun keren naar een TV-programma zonder Sinterklaas of Zwarte Piet. maar wel vol ondefinieerba re sinterklaaswarmte? Daar ko men de schutters... Mies praat met Piet Steenkamp over de kin deren... Caroline Kaart en Marco Bakker die hand m hand op een schommelbank een Russische Ik noem Familie-concert door het Residentie Orkest o.l.v. Heinz Wallberg. Solis ten: Hein Meens tenor en Albert Dohmen bas. Werken van Rimsky- Korsakof, Smetana, Henri Rabaud en Tsjaikowsky. Gehoord op 6 de cember in de Stadsgehoorzaal. LEIDEN - Inhakend op het suc ces van de film Amadeus had het Residentie Orkest een curieus werk geprogrammeerd: de opera in één acte 'Mozart en Salieri' van Rimsky-Korsakof op een li bretto van Poesjkin. Poesjkin was ervan overtuigd dat Mozart inderdaad door Salieri vermoord werd, niet zozeer uit nijd op diens succes, als wel door de te genstrijdigheid in karakter en ca paciteit: Salieri bekwaam vak man. Mozart begenadigd genie. In de opera bedient Koraskof zich in hoofdzaak van recitatie ven, passend bij de dialoog tus sen Mozart en Salieri die de kern van het werk vormt. Merkwaar dig is het vervreemdende effect dat in de muziek bereikt wordt door vermenging van het idioom van Korsakof en van Mozart. Mo» zart spreekt in het hoog-romanti- sche idioom, speelt Salieri een ei gen werk voor dat a la Mozart be gint maar uitloopt in een stuk dat de allure heeft van een hoogro- mantisch pianoconcert Hein Meens (Mozart) en Albert Dohmen (Salieri) gaven een zeer expressieve uitbeelding van de personages. Iets anders is dat dit werk, hoe interessant ook, volko men misplaatst is op het pro gramma van een familie-concert. De kinderen om me heen ver veelden zich stierlijk, begrijpe lijk, want de Duitse tekst, hoe gearticuleerd ook gebracht, bleef voor hen totaal onbegrijpelijk. Een troost was dat het podium dit keer omgebouwd was, zodat er te zien was wat men hoorde. Tweede curiosum was het symfonisch gedicht La Proces sion nocturne van Henri Ra- boud. dirigent en componist uit het begin van deze eeuw. Het is een poëtische schildering van een fragment uit de Faustgedich- ten van Nikolaus Lenau. een licht impressionistisch stuk dat werd neergezet in warme tinten. Een wat statische uitvoering van de Moldau van Smetana was hieraan vooraf gegaan, de Fantai- sie Francesca da Rimini van Tsjaikowski over-completeerde het programma, dat voor het jon gere deel van het publiek een zware luisteropgave was. Zoals bij eerdere gelegenheden moet ook nu weer een vraagteken bij het familie-aspect van dit con cert gezet worden. MIES ALBARDA. De Naakte Kleden van Luigi Piran dello, door Artikelen en Projecten. Regie Frans Strijards, kostuums Stans Lutz, decor Nieuwe den Beste. Met onder andere Cor van Rijn. Ans- je Beentjes en Theo Pont. Gezien op LEIDEN - '...Voor de kenners zal mijn voorstelling misschien wel een zeer misplaatste opvatting over Pirandello in zich dragen'. Veelzeggende woorden van re gisseur Frans Strijards in het programmablaadje van 'De Naakte Kleden'. Ten eerste is dit namelijk zijn voorstelling, en ten tweede kunnen de 'kenners' voor hem het dak of). Strijards pakt Pirandello aan en veroorlooft zich daarbij alle vrijheden. Dat is even wennen, want mensen die dachten iets van Pirandello te weten, komen bedrogen uit. Ge lukkig voor hen komen ook de mensen die dachten niets over Pirandello te weten bedrogen uit: in één razende flits, wordt er een stuk doorheen gejaagd waar van slechts hier en daar Harden begrepen kunnen worden en waarvan het grootste deel ver dwijnt onder een dikke laag ab surditeiten. Even, heel even lijkt dit alles op Pirandello: binnenin een to- neellijst bevinden zich een schrijver en een meisje. 'Schrij ver' bij Priandello betekent men sen met identiteitsproblemen, en inderdaad beweert deze schrij ver het meisje verzonnen te heb ben. Gelukkig claimt zij ook echt te bestaan. Net als zij daarover een typische Pirandello-discus- sie beginnen, gaat het fout: de voorstelling schiet in een hogere versnelling en vanaf dat moment lijkt alles mogelijk. Hele scènes worden gefluisterd, gemompeld of tegen de tekst in gespeeld; gordijnen, met daarachter aller lei mensen, gaan open en dicht; belangrijke monologen blijven onbegrepen; een verscheiden heid aan speelstijlen passeert de revue, alsmede een aantal volle dig op zichzelf staande 'acts'. Pi randello draait zich in zijn graf Het publiek kan al snel de ver haallijn niet meer volgen en hen rest twee mogelijkheden: óf als ware Pirandello-'kenners' wal gend de zaal uit de stappen, óf te accepteren dat als dit nog ergens over mocht gaan. zij zich daar in ieder geval niet druk over hoe ven te maken. De keuze is niet moeilijk, want de voorstelling straalt zo'n overtuiging en van zelfsprekend uit en is bovendien zo komisch vermakelijk, dat je bereidwillig onderuit zakt en al les over je heen laat komen. En voor de twijfelaars is er het komi sche talent van Theo Pont dat hen er doorheen trekt. Misschien heeft Strijards zelfs nog de essentie van Pirandello te pakken; alleen daar waar die tweeeneenhalf uur gepraat en in triges nodig heeft om zijn idee van de onkenbaarheid van het bestaan aan te geven, doet Strij ards dat met anderhalf uur on grijpbaar, maar hoogst vermake lijk theater. PAUL DEVILEE LVC; De Div, Art Zaayer (zang/saxo foon); Niek van Slobbe (gitaar/syn thesizer); Mare de Reus (bas/zang) en Michel Schoots (drums). LEIDEN - Presenteerden La Peste en Ivy Green een paar we ken geleden hun elpees in het LVC, gisteravond was er een el pee-presentatie van de uit Delft afkomstige band De Div. 'In Front' heet hun nieuwe elpee. Hoewel De Div regelmatig Ne derlandse teksten gebruikt, heeft het geen zin om deze band te ver gelijken met de meeste andere Nederlandstalige groepen. Dat futloze ontbreekt namelijk: De Div is een energieke band, zoals zanger Art Zaayer telkens maar weer lijkt te willen beklemtonen als hij op het podium staat te springen. De muziek van de Delftse for matie wordt gekenmerkt door een stevig ritme, waarvoor bas sist Mare de Reus en drummer Michel Schoots borg staan. Zaayer en gitarist Slobbe jakke ren daar dan weer doorheem Laatstgenoemde maakt overi gens de meeste indruk, muzikaal gesproken. Hij laat zijn gitaar af en toe op een mooie manier loeien, alsof je een zeekoe hoort, zullen we maar zeggen. Zijn spel doet op die momen ten nog het meest denken aan dat van Jean-Marie Aerts, de meestergitarist van TC Matic, maar een wonder mag dat niet heten. Was het niet Aerts die een mini-elpee van De Div produ ceerde? Er kleeft eigenlijk maar één na deel aan de muziek van De Div: dat stevige ritme overheerst soms op een dusdanige manier dat de balans doorslaat: de mu ziek is dan niet meer opzwepend, maar vooral monotoon en dat kan toch niet de bedoeling zijn. Ja, en dan nog iets. De teksten. Nu zal iedereen zeggen dat de teksten niet be langrijk zijn, maar dat is natuur lijk onzin. Een poptekst moet ge lijk in het geheugen zitten en dat soort teksten heeft De Div nog niet geschreven. WIM BRANDS HILVERSUM (GPD) - „Een gerenommeerd omroepme dewerker van de VARA, toen verbonden aan de vakbond Mercurius, zei mij destijds: als jullie een omroeporganisatie in Hil versum beginnen, dan zal ik zorgen dat het de grond in wordt geboord tot in het diepste wat ook maar mo gelijk is". „Die opmerking van Jan Nagel, gemaakt tijdens de hoorzitting in de Tweede Kamer over het lot van Veronica als zeezender, maakte mij nijdig. Van daar dat ik zei: oké, dan be gin ik nu meteen een om roeporganisatie. En de VOO is toen ter plekke op gericht". door Dick Versteeg Rob Out verhaalt over de geschie denis van Veronica: „Waar dat alle maal toe heeft geleid, weten we in middels. Ik moet eerlijkheidshalve wel zeggen dat het in onze gelede ren toch een doffe klap van versla genheid opleverde, toen we die ad- spirantstatus uiteindelijk kregen toegewezen. Het betekende de overgang naar een geheel andere wereld. We raakten die ongelooflij ke vrijheid, die wij op zee gewend waren, in één klap kwijt. We kre gen te maken met een enorme be perking van vrijheid en creativi teit". Botsingen „Dat er in die beginperiode veel fout ging. is natuurlijk niet zo gek. We gingen aan de slag met de oude vertrouwde Veronica-mentaliteit. Niet zeuren, dat doen we even. Vooral nadat we tv-zendtijd kre gen, ontstond er een fantastische chaos. Razendsnel naar Amerika en Engeland voor de inkoop van films en dergelijke, het aanemen van regisseurs. In een vlaag van verstandsverbijstering hadden we een filmmontagetafel gekocht en daar zaten we dan een beetje op te knoeien, zoals je thuis met je 8 mm-cameraatje doet. Er kwam een echte regisseur binnen en die riep dat er van onze werkwijze hele maal niets deugde. Maar bij het aanschouwen van zijn eindpro- dukt, was ik echter weer zo eigen wijs om daar kritiek op te hebben. Irritaties alom en luidruchtige bot singen op alle fronten". „Ook het werken met die jon gens van de NOS waren we natuur lijk niet gewend. Ik wilde altijd al les zien en dat werd heel gek ge vonden. Ik stond in de studio en liep voor camera's langs om aan wijzingen te geven. De regisseur barstte nog net niet in huilen uit, maar hij begon wel ontzettend te vloeken. De botsingen waren niet van de lucht omdat ik het Hilver- sumse systeem nog niet begreep en zij zich op hun beurt niet kon den verplaatsen in onze wereld van vrijheden". Dictator Dat overal bij willen zijn, het be moeien met allerlei zaken, heeft ongetwijfeld de indruk gewekt dat Rob Out een dictator is. Ook bin nen het Veronica-bedrijf. „Maar ik heb altijd tegen mijn medewerkers gezegd: jullie kunnen je altijd ach ter mij verschuilen, maar ik kan dat niet. Ik ben een vogel vrij-ver- klaarde. Als het Veronica-bestuur tegen mij zegt: meneer Out, u heeft gefaald, gaat u maar, dan kan ik gaan. Mijn medewerkers zijn daar entegen beschermd. Een omroep medewerker ontslaan is één van de Directeur Rob Out is erva der hem prima zal draaien. moeilijkste dingen die je kunt be- grolletjes met dat beeld, daar ligt denken". „Ik begrijp die irritatie c werkwijze heel goed. Het i mijn familie niet wakker van en ik denk de jouwe ook niet leboel mensen niet. Dus doe het al- rakterkwestie, een bepaalde instel- lemaal maar zo eerlijk mogelijk. Je t technisch lar het mag me, zowel binnen de eigen club, als niet ontaarden in egotripperij. Je daarbuiten. Ik heb weieens de in- werkt voor een publiek en daar Hilversum om- moet je rekening r roepmanagers zijn die niet weten hoe het werkt op de studio- vloer. Maar ze zijn wel aanwezig als ,Dat vanuit de collega-omroepen nog altijd zoveel kritiek op Veroni ca wordt geleverd, heeft niet alleen „Neem de financiën. Daarvan stellen binnen dat Hilversumse weet ik in principe niks, maar ik wereldje" heb wel een fantastische afdeling, „Neem dat eindeloze vergade ren. Daar heb ik nooit de zin van ingezien. Ik onttrek mij ook zoveel mogelijk aan deelname aan over- legcolleges. Maar ja, aan sommige waarvan ik regelmatig een rappor tage krijg. Ik weet dus exact of er iets uit de hand gaat lopen. De geldproblemen bij de VARA zou- SK: S7mTe°gewoonJ meT'b; di'enS; beuren. Dat komt heel simpel dat ik daar zelf bovenop zit. Je kan dat bemoeizucht noemen, maar zo is mijn werkwijze nu eenmaal" „Ik hoef geen regie-cursus te vol gen, want ik heb een paar goede ogen en daarmee zie ik donders goed wat er over het beeld komt. En al die mooie trucjes, grapjes en nooit zoveel uit komt. Het resultaat is vaak dat er weer een Sub-commissie wordt ingesteld, die een pré-advies moet geven, of het wordt verplaatst naar de vol gende vergadering, die het weer verplaatst naar de daarop volgende vergadering. Ja, en ik houd nu een maal van snel resultaat". „Of de collega's in Hilversum mij serieus nemen weet ik niet. Het in teresseert mij ook niet. Ik heb wei nig binding met hen en ik ga na afloop van een vergadering nooit mee borrelen. Dat heeft niks te ma ken met vrees voor het systeem. Het is eerder verzet daartegen. Ie dereen in Hilversum weet dat het systeem faalt. Toen ik begon zei de regeringscommissaris voor de om roep tegen mij: meneer Out, het zal ontzettend lang duren voordat u ook maar enigszins begrijpt hoe het hier werkt. De omroep, zo zei hij, is gewoon een omgekeerde pi ramide. Het is met een klein om- roepje begonnen en bij elke om roep die er daarna bij kwam, moes ten de regeltjes worden aangevuld. Alleen maar aanvullingen, nooit een structurele verandering. En ja, als je een omgekeerde piramide hebt, dan wankelt het gauw. Er hoeft maar iets te gebeuren of het hele zaakje flikkert in elkaar, en dat moment is niet al te ver weg". „Een aantal van mijn collega's wil dat liever niet inzien. Als jij zo'n tien jaar bij een omroep zit, je bent niet meer een van de jongsten en je ziet je pensioen al aardig na deren, je hebt een prima kamer, een secretaresse en de koffie en thee worden keurig op tijd ge bracht, waar zou je je dan nog druk om maken? Moet je dan nog zo hard gaan vechten?" „We weten allemaal in Hilver sum dat het ook anders kan. Maar toch wordt er nog altijd gezeurd over buitenlandse concurrentie. Binnenkort heeft iedereen zo'n schoteltje op het dak. Dan kun je de hele wereld ontvangen. En wat doen we in Hilversum? Daar krij gen we straks een derde net waar op de NOS en de kleine zendge machtigden zitten. Een fantastisch net! Tegelijkertijd heb je dan net 1 en 2, die worden gevuld door de omroepclubs met leden. Dat wordt ontzettend lachen, want die zijn verplicht om 20 procent cultuur te brengen en 5 procent educatie, dus de cursus blokfluiten, je kent dat wel. Er worden onmogelijke eisen gesteld. Het is echt te onzinnig om over te praten". „Terwijl iedereen weet hoe de vlag erbij hangt, blijven we elkaar binnen Hilversum ook nog eens beconcurreren. Doorlopend! Het is echt niet te geloven. Kijk, dat Vero nica straks de grootste omroep van het land wordt is toch niet meer te gen te houden. Ook in de tijd at wij klein waren, heb ik mij nooit bezig gehouden met binnenlandse con currentie. Ik heb mij nooit druk ge maakt over hoe de programmering van anderen er tegenover ons ei gen aanbod uitziet. Stel je voor, dat ik mijn zendschema moet gaan ma ken op basis van hetgeen er op het andere net wordt aangeboden?". „Andersom wordt er natuurlijk wel ontzettend op ons gelet. Aller lei nieuwe zaken, die wij hebben ingevoerd, zijn door veel andere clubs overgenomen. Neem de pro motiemeisjes. Die stuurden wij destijds voor het eerst het land in om leden te werven. Iedereen in Hilversum riep klaagde ach en wee, maar binnen de kortste keren deden ze allemaal zo'n beetje het- 'Signalement', toneelproduktie in en regie en bewerking van Peter Ever- steyn. Met: Carina Molier, Onno Schipperus, Mireille Verhoeven, Pe ter Vink en Rik v. Wetten. Gezien op t> december in hel Microthealer, Ou de Vest. Aldaar nog vanavond te LEIDEN Hoofdpersoon Peter Egerman heeft een prostituée vermoord. De produktie 'Signa lemenl' is een speurtocht naar het motief van deze daad. Een commissaris raadpleegt een psy chiater, tevens vriend van Eger man, als deskundige. Dat vertel- niveau wordt afgewisseld met te rugblikken, waarin de gevoerde gesprekken tussen de drie hoofdpersonen (Egerman, zijn vrouw en de prostituee) min of meer het achtergrondverhaal voor de analyse moeten leveren Een pasklaar antwoord voor de fatale ontsporing van Egerman wordt er niet gegeven. Gelukkig wordt er wel voldoende toneel matig materiaal aangereikt om een uur lang het meedenken te kunnen stimuleren. Een strakke en rustige opzet kenmerkt het rc gieconcept van Peter Eversteyn. die deze produktie zelfstandig, maar wel in het kader van zijn studie aan de regie-afdeling van de theaterschool met de hulp van een aantal gemotiveerde ama leurspclers heelt opgezet Op het toneel staan drie stan daards met half geopende jaloe zieen en in het midden een bed/ divan Het geeft de toneelruimte een overzichtelijkclijke indeling en biedt (met tegenlicht) aardige belichtingsmogelijkheden. Als middel om verschillende loka ties aan te geven, komen vooral de zijwaarts geplaatste jaloezie standaards minder overtuigend uit de verf. Deze keuze voor eenvoud in hel toneelbeeld komt overeen met de eenvoud van het spel. Eversteyn heelt zo effectief mo gelijk gebruik gemaakt van de mogelijkheden, die de spelers (van wie de meesten nauwelijks podiumervaring hebben) van zich zelf meebrachten. Geen van hen hoefde zich dan ook te force ren - alleen de timing van het stil le spel liet wel eens te wensen Dat het openings- en slotbeeld veel op elkaar lijken, is een tot de verbeelding sprekende vondst Aan het slot ligt de (vermoorde) prostituée in vrijwel dezelfde houding op bed als Egcrmans vrouw aan het begin van het stuk; alsof Egerman zich aldus op zijn vrouw heelt willen wre ken niet voor niets heten beiden Katharina WIJN AND ZEILSTRA zelfde. Ik ben eens op het matje ge- roeopen bij een vorige omroepmi- nister. Die zei: u gebruikt zulke on orthodoxe methoden. Ik zie op straat mensen in Veronica T-shirts lopen. Nou, dat vond die minister maar niks. Hij zag toch veel meer in AVRO-theelepeltjes. Of biervil tjes". Dollars „Veronica zonder Rob Out? Dan draait de boel hier gewoon door. Hier werken uitsluitend Robbie Outs. Iedereen in dit bedrijf is zwaar gemotiveerd. Ze zullen het natuurlijk op hun eigen manier doen zonder mij, maar het draait door. Absoluut zeker". „Ik vind dit een uitermate fasci nerend bedrijf, maar ik wil ook niet verhelen dat, toen ik een enorm goed buitenlands aanbod kreeg, wat echt in keiharde dollars werd uitbetaald, dat ik daar lang over heb moeten nadenken. Toch heb ik gekozen voor Veronica. Waarom? Omdat ik dacht: die uitdaging is er nog niet helemaal uit. We hadden de A-status nog niet en op dit mo ment zijn we de grootste nog niet. Maar als ik morgen weg zou vallen of een andere job zou kiezen, dan weet ik zeker dat achter mij 20 man staan die dezelfde functie op de zelfde gemotiveerde wijze zouden kunnen vervullen". „Als iemand van het personeel hier bij ons gaat trouwen en tegen my zegt: Rob, jij hebt een leuke au to. Kan ik die lenen voor het week end en mag ik er daarna ook nog een paar dagen mee naar Luxem burg? Dan zeg ik: neem maar mee die auto. Wat kan mij dat nou sche len? Zo werkt dat hier". Grootste „Nu de A-status is bereikt, lijkt de volgende uitdaging natuurlijk voor de hand te liggen: de grootste omroep van het land worden. Het aardige is alleen dat ik daar niet zo veel meer voor hoef te doen. Het is onontkoombar. Dat gebeurt ge woon. Als je nagaat dat momenteel alleen al het Veronica-blad een op lage draait van 750.000. Dat bete kent dus nog maar een klein pasje naar de nu nog grootste, omroep bladen. Ik denk dat ons blad tus sen nu en een jaar het grootste zal worden. Wat het ledenaantal be treft, duurt het misschien iets lan ger, maar dat het gebeurt staat vast". „Binnen onze doelgroep ligt nog een potentieel van ruim een mil joen. Daarnaast blijkt uit recente onderzoekingen dat we ook nog wat van andere omroepen afhalen. De meeste overlopers komen uit het VARA-kamp". „Als we straks de grootste zijn, blijft er eigenlijk nog maar één ding over. Dat is mijn hoop dat er in Nederland een commercieel sta tion gaat komen. Dat kan een nieu we uitdaging worden voor ons. En als het in Nederland niet kan, dan denk ik dat een deel van ons op stapt om het vanuit het buitenland te gaan doen. Een op Nederland gericht commercieel station dus. Er is ook nog een mogelijkheid dat er twee Veronica's komen. Een Veronica in het huidige omroepbe stel en een commerciële club, bij voorbeeld onder de naam Veronica International". „Over dit soort zaken wordt hier momenteel goed nagedacht. Het past ook in de sfeer die op dit mo ment sterk heerst. De sfeer waarin mensen tegen de muur oplopen omdat ze meer willen. Je hoort hier dagelijks: we zouden veel goedko per. veel efficiënter kunnen werken als we maar niet zo aan al die regeltjes waren gebonden Die mensen willen gewoon meer vrij heid en die zou je voor een groot deel weer kunnen krijgen in zo'n commercieel station. Ik denk dat je zo'n organsatie heel goed. nut hooguit 25 man. zou kunnen run- „Ja. de cirkel is dan inderdaad weer rond. Je zou het terug Daar .>1 kunnen noemen. De conclusie is duidelijk: Hilversum is te klein ge worden voor Veronica".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 29