Bij Paddenburg is het alle dagen feest ZATERDAG 7 DECEMBER 1985 EXTRA PAGINA 2 3 Nies- en jeukpoeder behoren natuurlijk tot de klassiekers, maar ze vormen slechts een fractie van wat de Leidse pretwinkel Paddenburg binnen zijn muren herbergt. Met de feestdagen in zicht waagde Jelleke Blanken zich tussen draculapoeder en borrelwormen, tussen windkussen en erotisch diploma, tussen feestneus en olifantsoren. Portret van een Leids instituut waar het alle dagen feest is. door Jelleke Blanken "Ha, ha, ha", klinkt het luid in de schaars verlichte ruimte van de feest- en fopwinkel Paddenburg aan de Leidse Nieuwe Rijn. "Ho, ho, ho", schatert de stem uitgelaten, en de flesjes en potjes op de toonbank trillen mee. De lampionnen aan het plafond lijken zelfs te bewegen als de lach hogere octaven bereikt: "hi, hi, hi", hinnikt-ie met uithalen. Dan verstomt het geluid snel in de over volle winkel. Alleen de talloze maskers aan de wand grimassen en grijnzen nog, als de eigena resse van Paddenburg, mevrouw Knap pers, de twee rumoerige lachzakken van zojuist in een feestelijk papiertje wik kelt. "U zult nog wat meemaken thuis, het is zeker een verrassing", zegt ze vriendelijk tegen een klant. Achter haar hangt met een touwtje om haar nek een geplukte kip tegen de kast te bungelen. Een bizar gezicht. Het 17e eeuwse grachtenpand met de gevel in Jugenstil is al 67 jaar het sfeer volle onderkomen van de firma Padden burg en doet op deze regenachtige don derdag in november, zo vlak voor de feestdagen, denken aan de romantiek van A Christmas Carol van Charles Dic- kens. Het is hondeweer en buiten spoe den voorbijgangers huiswaarts, verscho len onder paraplu's. Enkelen houden staande bij één van de drie smalle, hoge etalages van Paddenburg, waarin het ro de fluweel en het gele satijn voor het Sinterklaasfeest uitgespreid ligt. Een 'eenzame sterveling' duwt vervolgens de deur open en laat de herfstkou achter met een stap over de drempel. Mysterieus Binnengekomen staren tientallen le venloze gezichten de klant uit de hoogte olijk, grimmig of angstaanjagend in de ogen. De bonte schakering van kleuren van de maskers en de lampionnen scheppen samen met de ongelofelijke hoeveelheid zakjes, pakjes, flesjes en potjes in alle mogelijke soorten en ma ten de nostalgische sfeer in de winkel. Paddenburg is een begrip in Leiden. Bedrijfsleider Van Naarssen staat voor de onderste rij maskers. Zijn wisselende gelaatsuitdrukkingen zorgen ervoor dat zijn gezicht niet in de achtergrond op gaat. "De klant weet vaak niet waar hij kijken moet, zoveel is er tegelijk te zien", raadt hij de gedachten van de binnenge- komene. "Bijna iedere bekende figuur of per soon verschijnt na een tijd als masker. Maar omdat deze rubberen maskers van franse makelij zijn zul je hier geen Lub bers of Den Uyl zien. Wel allerlei franse figuren uit de politiek, maar -die verko pen we hier als 'gewone man'. Nederlan ders die het gehaald hebben zijn André van Duin en de kabouter van Rien Poortvliet. Nee, van Wubbo Ockels heb ben ze in Frankrijk nog niet gehoord, maar wie weet". Aan het rek op de houten toonbank hangen zakjes met een mysterieuze in houd, waarvan niespoeder en jeukpoe der de klassiekers zijn. Zakjes met na men als draculapoeder, knetterpoeder, borrelwormen, babypoeder roepen vra gen op. Strooi het knetterpoeder in ie mands koffie en hij gaat winden laten. Dat is een 'werkelijker' variatie op de topper, het windkussen. Een borrel ge mengd met borrelwormpoeder doet wormen ontstaan in vloeistof. Het effect is gegarandeerd. De ogen van het slacht offer zullen bijna uit de kassen vallen van verbazing en zijn mond zal lang zaam openzakken. Overeenkomstig de hoogte van zijn bloeddruk zal de gefopte van kleur veranderen, in rood of wit. Hij slaakt een kreet: Iieek! Bordenwipper "Noem deze humor ontspanning of leedvermaak, treiteren of een aardig heidje", redeneert Van Naarssen, "in elk geval werkt de lach bevrijdend". De fop- en feestartikelen verkoper wijst in de etalage de verschillende attributen aan. "Dat is een liefdesmeter, die borrelt als je verliefd bent, dat is een plastic snotte bel, de bekende feestneus, unieke oli fantsoren en een olifantssnuit", somt hij op. Voorin ligt een bril met twee bloede rige naar voren vallende oogbollen, be vestigd op twee veren, de Goofy Droopy eyes. Je kan het zo gek niet bedenken of het ligt er, en Van Naarssen kent elk arti kel als zijn broekzak. Hij kan er best om lachen, maar niet zo hard als de klant. De verkoper ziet alleen het attribuut en niet de lachwekkende uitwerking. "Wat een klant ermee doet en wie ze ermee gaan verrassen, dat is de pret. Het voor werp op zich is niet interessant. Sommi ge mensen komen hier gierend binnen, van tevoren weten ze bij wie en wanneer het een knaller wordt". De meeste artikelen knallen, stinken, zijn gewoon vies en eng of er springt iets uit. Maar er zijn uitzonderingen. De aan steker op stroom bijvoorbeeld, die de ge bruiker een schok geeft. En aan tafel kan je op uitzonderlijke manieren het eetplezier beïnvloeden of iemands eetlust bederven. Verwerk een bijna echte gebraden kip in het menu, of bedien onder het eten de bordenwipper, die op een afstand met een luchtpompje werkt. Scholieren hebben ook vaak een uit zonderlijke smaak. Het blauwe kauw gom, datje tong en tanden blauw kleurt, noemt de verkoper als typisch voor beeld voor onder de les. Ander populai re, kunstmatige fopstoffen zijn de voed- selkleurtabletten of -poeders en de vam- pierbloedcapsules, die je kapot moet bij ten, waarna er twee bloedstraaltjes uitje mondhoeken druipen. "Meisjes zijn bra ver of hebben meer stijl, de jongens wil len meestal knallen", glimlacht Van Naarssen. E.T. In de etalage hangen oorkondes, waar onder het hang- en leundiploma en de vermoeidheidsverklaring. "Het zuipdi- ploma gaat het hardst hier in Leiden", zegt Van Naarssen. Later demonstreert hij nog iets typisch Leids. De zogeheten Leids glibber, die niemand kan vasthou den. Het ding glibbert onherroepelijk uit je handen en dat geeft een eng, tintelend gevoel. Drie klanten maken opgewonden klet send hun entree in de winkel. Als ze op zoek blijken te zijn naar een Sinterklaas- baard, duikt mevrouw Knappers in het magazijn en komt even later tevoor schijn met drie dozen met baarden. De duurste baard is gemaakt van buffelhaar en dat ontlokt één van de drie vrouwen de gevatte uitspraak: "Dan loop je zeker de kans dat die gaat kwispelen". Hilari teit alom. Een geschikte uitspraak voor het boekje van de werknemers van Padden burg, waarin opmerkingen van klanten genoteerd worden. In het boekje staat onder meer: 'Iemand komt om een E.T.- kostuum en vraagt zich af: "Hoe kom ik dan aan die korte beentjes"? Of een jon getje vraagt over een windkussen: "Stinkt-ie ook"? "Daar lachen wij nou om", zegt me vrouw Knappers laconiek, "zelf ben je nogal stoïcijns over al die fopartikelen. We kunnen niet 365 dagen per jaar la chen. Dat verwacht men soms wel. Maar wij zien de realiteit. Ik vraag me soms wel eens af: zo'n blote kip, wat doe je daar nu mee"? Tot de klantenkring van Paddenburg behoren net zo goed zakenmannen als melkboeren. Iedereen wil lachen, van kind tot oma. Bovendien is het naar Pad- denburgse begrippen alle dagen feest. "Er wordt altijd wel ergens een feest ge vierd", zegt bedrijfsleider Van Naarssen. "Is het niet Sinterklaas, dan is er altijd wel iemand jarig of viert iemand een ju bileum". Damesbeen "Bij een bruiloft doen familieleden nog wel eens gekke dingen. Ze bevesti gen trekknallers aan alle deuren van het huis als het paar er nog niet is. Er zijn mensen die de slaapkamer met duizend ballonnen vullen. Om het bed in te dui ken moet het kerverse paar eerst de bal lonnen doorprikken. Of ze zetten dui zend bekertjes gevuld met water op de trap. Dat noem ik inventief', spreekt mevrouw Knappers uit ervaring. Maar ook voor minder fantasierijke geesten heeft Paddenburg een keur aari artikelen. "We hebben kant en klare drink- en welkomstliederen, voordrachr ten en toneelstukken voor alle aantallen spelers van elk geslacht. De klant hoeft alleen maar de tekst in te studeren". De verkoopster lacht: "Een beetje oubollig zijn ze wel. Ze gaan over de slechte kookkunst van de pas gehuwde echtge note. Maar de tekst moet natuurlijk heel algemeen blijven. Voor iemand die 50 jaar bij de visvereniging is hebben we geen standaard voordracht". Vrolijk voegt mevrouw Knappers er aan toe: "Soms is de fantasie ver te zoe ken. Dan komen er mensen om een kant en klare surprise voor Sinterklaas. Dat verkopen we natuurlijk niet. wel hulp middelen en kant en klare gedichten". Ze herinnert zich een nogal ongewone wens van een klant. "Een levensgroot damesbeen. Dat had ik niet, wel bijvoor beeld een corsage waaruit een dames beentje schiet als je op het pompje drukt. Sommige mensen denken dat al les wat het leven biedt van miniatuur tot levensgroot en nog groter in alle kleuren te krijgen is", voegt ze er aan toe terwijl ze de corsage demonstreert. Gelukkig spuit er geen water uit het beentje, maar de toeschouwers waren wel op hun hoe de. Oorlog De eigenaresse heeft de winkel twaalf jaar geleden overgenomen van mevrouw Paddenburg, die de zaak achttien jaar geleden toen haar man overleed met oud-bedrijfsleider meneer Van der Reij- den voortzette tot haar 65ste. In 1918 be gonnen meneer en mevrouw Padden burg een detailhandel in zelfgemaakte waskristallen. Ze gingen daarmee langs de deuren van de plaatselijke midden stand. Later ging het echtpaar over tot de verkoop van papieren verpakkingen, karton en kantoorbenodigheden. "Laatst hebben we nog een liter zelfge maakte inkt van voor de oorlog aan een verzamelaar verkocht", zegt Van Naars sen. Twintig jaar geleden verkochten de heer en mevrouw Paddenburg langza merhand feest- en fopartikelen. Van Naarssen legt die ontwikkeling duide lijk uit: "Van papier naar crèpepapier is al een kleine overgang, en daar komen dan serpentines en confetti bij en dan vraagt iemand: "Heb je er ook een neus bij"? Zo werd Paddenburg dé feest- en fopwinkel van Leiden. "Op de bevrijding heeft de heer Pad denburg de vlaggetjes en hoedjes uit de schuilplaats gehaald. Hij had ze achter de toonbank in een kast in de muur ver stopt en er twee dikke planken voor ge timmerd. De kaarsen en papieren zak ken had het echtpaar onder de vloer ver stopt. Ze zeiden 'nee' als de Duitsers om een zak kwamen, maar gaven ze wel aan behoeftige Leidse winkeliers en mensen in nood", zegt mevrouw Knappers. "Met kerstmis in de hongerwinter stonden de mensen in rijen voor de deur, want mevrouw Paddenburg maakte de coraties bovenin de winkel, die ze voor weinig geld verkocht. Ze liet er telkens vijf binnen, zo druk was het". Mevrouw Knappers vertelt dat mevrouw Padden burg na de oorlog de toen in Leiden stu derende prinsessen Beatrix en Margriet voor een studentenfeest maskers had verkocht, waarop één van de prinsessen had opgemerkt: "Ze hoeven niet inge pakt te worden, we houden ze wel op". Thema Studenten hebben de laatste jaren weer feesten met een thema en dat kan Paddenburg goed merken. "De ene keer is het blauw-wit, een andere keer is het onderwerp 'cowboy', zodat de pistolen en hoeden weer over de toonbank vliegen. Nu staat er een waterfeest op het programma, dus we kijken of er ge noeg waterbrillen en spuitende tongen in voorraad zijn", zegt mevrouw Knap pers, staand voor een tussenwand waar aan een spijker tientallen gebloemde boa's hangen. "Die sjerpen zijn voor een hawaïfeest van een firma hier uit de buurt. En zo bestelt een andere vereni ging bijvoorbeeld weer voor een feest honderd rooie krulpruiken". De vraag waar de menselijke drang om zich te verkleden toch vandaan komt, heeft mevrouw Knappers zich vaak gesteld in al die tijd dat ze eigena resse van Paddenburg is. "Verklede en feestende mensen verkeren in hogere sferen, in een droom- en fantasiewereld. Dat deden ze in de Middeleeuwen al en niet alleen in Venetië. Zich versieren ligt in de natuur van de mens. Mensen on dergaan een metamorfose als ze zich ver kleden, kunnen zich uitgedost vrijer op stellen. Als je een masker op hebt doe je dingen die je normaal niet doet. Vandaar dat aan onze winkel een bepaalde romantiek, nostalgie verbonden is". Die middag vertelt eigenaresse Knap pers dat ze niet immuun geworden is voor verrassingen. "Af en toe geef ik nog wel eens een gil. Soms krijg je hartklop pingen van die nieuwe fopartikelen. Dan wordt ik verschrikkelijk boos"! zegt ze lachend. "Laatst hadden we kleine kla- pattributen op de toonbank uitgestald, met een bordje 'Niet Aankomen'. Na tuurlijk pakken de mensen ze juist wel, dat is het leuke. Men reageert averechts, tart het lot. Ik stootte er zelf per ongeluk ook een paar keer tegenaan en schrok behoorlijk". Nietmachine Nieuwe artikelen kan de feestartike lenverkoper bezichtigen op de Neuren- bergse Spielwarenmesse in februari. Maar echt hele nieuwe creaties verschij nen bijna niet meer. De meeste nieuwe fopdingen zijn een variatie op het oude idee. "Je hebt een hele verzameling voorwerpen waar een knal uit komt als je ze gebruikt, dit jaar is de knallende nietmachine daar bijvoorbeeld aan toe gevoegd. Of naast de toeterende asbak verschijnt er een hoestende asbak", be weert één van de medewerkers. De televisie is heel belangrijk voor nieuwe feest- en fopuitvindingen. "An dré van Duin heeft voor vele ideeën ge zorgd, met zijn fluitketel, de pet met de zwaaiende handjes, de waterspuitende bril, de monnikspij en de nonnenkle ding die het zo goed met carnaval doen. We hadden nog een hele doos fluitketels liggen toen de rage eigenlijk alweer een beetje over was, maar we zijn ze toch al lemaal in de loop van dat jaar kwijtge raakt. Fred Oster deelt op de televisie aan het eind van zijn programma aan het hele gezelschap iets geks uit. Een dag la ter vragen de mensen ernaar. Wat de te levisie biedt, wil men zelf ook", zegt de eigenaresse. "We zeiden wel eens tegen elkaar: straks komt er ook een strontspray op de markt en ja hoor, hij bestaat nu en hij ruikt echt als gier op het land". De fop- en feestwereld is vooral ook de wereld van de kinderen. Veel Leidena- ren zullen zich de met het eerste bezoek aan Paddenburg gepaard gaande span ning misschien nog kunnen herinneren. De geheimzinnigheid van de uitgestalde waar prikkelt de nieuwgierigheid van kinderen al vroeg. De drol in de etalage of het plasje overgeefsel heeft aantrek kingskracht, omdat een klein kind niet weet dat het nep is. "Onze winkel heeft een mysterieus sfeertje, sommige kinde ren schrikken zo van de maskers dat ze het op een huilen zetten", zegt Van Naarssen als hij de winkel op deze druk ke koopavond om negen uur sluit. "Pas later weten ze dat sommige dingen niet zijn wat ze lijken", voegt hij er geheim zinnig aan toe. Fantasie Buiten spelen twee jongetjes met fluo rescerende griezeloogjes, die ze in hun oogkassen klemmen. De ogen lichten op in het donker en zyn bloeddoorlopen. Speels maken ze 'monsterachtige' bewe gingen. Ze gaan erbij op de grond liggen van plezier. "De fantasie van een kind is veel vrijer dan die van een volwassene", zegt Van Naarssen. Op verzoek knipt hij het licht in de winkel even uit. De win kel verandert in een spookachtig of juist heel dromerig sprookjeshol. De fluores cerende maskers, make-up, handen en voeten geven een buitenaards groen geel licht. Eerder op de avond stonden er twee jonge vrouwen voor de etalage. "Dat is leuk voor tussen de vleeswaren", zei de ene vrouw tegen de andere over de afge hakte, bebloede duim die in de etalage ligt. Waar ligt de grens tussen treiteren en grapjes maken? Van Naarssen peinst en kele seconden. "We zeggen bij de klapsi- gaar tegen kinderen: niet aan opa met een zwak hart geven, hoor. Maar je weet nooit wat ze ermee gaan doen". Padden burg is in al die jaren nog geen enkele keer door een kwade leraar opgebeld. "Voor iedereen verschilt de grens van hoe ver je kan gaan. De één stopt het jeukpoeder in iemands nek. maar we hebben ook wel eens gehoord van fami lieleden die een paar zakjes jeukpoeder in het bed van het bruidspaar strooi den". De traangasbommen die een feestwin kel volgens de wet wel mag verkopen zijn niet opgenomen in het verkooppak ket van Paddenburg. Net zoals tegen vuurwerk en sexartikelen heeft me vrouw Knappers er principiële bezwa ren tegen. Behalve de tien wippen-kaart en het erotisch diploma zijn er geen sex artikelen te koop. Waterspuitendde plas tic geslachtsdelen hebben niets met hu mor te maken. "Dat is echte onderbroe- kenlol, daar doen we niet aan", aldus Van Naarssen. Opmerkelijk "Of er wel eens iemand een roofover val gepleegd heeft met een masker of een neppistool van ons weten we na tuurlijk niet. Bovendien, we vragen het ons niet eens meer af, zo vertrouwd zijn we met de artikelen die we verkopen", aldus de eigenaresse van de feestwinkel. Gevraagd naar het opmerkelijkste ver zoek dat ooit in de winkel gedaan is, zegt Van Naarssen droog: "Sommige mensen komen de winkel in en vragen dan: heeft u iets leuks voor mij...". Van Naarssen: zuipdiploma gaat het hardst "Mevrouw Knappers: zelf nogal stoïcijns.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 23