'Triathlon is geen modegril' 'Alleen de nrestaties 1 el lei i' Historisch argument Birmingham Henk Ruhling veertig jaar in hetboksvak9 m PAGINA 14 SPORT ZATERDAG 7 DECEMBER 1985 - Komende woensdag verdedigt Alex Blanchard voor de derde keer zijn Europese titel in het halfzwaargewicht. De Amster dammer moet dit keer zien af te rekenen met de Brit Dennis Andries. Net als vorig jaar sep tember tegen Jassmann zal onze landgenoot dus opnieuw buiten Nederland aan de bak moeten. Zijn manager Henk Ruhling wilde zich, na het financiële échec tegen Caramanolis Rotterdam (april dit jaar), niet opnieuw een buil vallen. „Wat ik in het buitenland ver dien, wil ik in eigen land niet meteen weer verliezen", stelt Ruhling, die dezer dagen trou wens wat te vieren heeft. De 65- jarige big-boss van de broodpu- gilistiek zit op de kop af veertig jaar in het 'vak'. In 1945 kreeg hij zijn promotor-licentie en sinds kwart eeuw timmert de Zandvoorter ook internationaal aan de weg. De aan sigaren ver slaafde jubilaris oefent dan ook vijf 'beroepen' uit: hij is mana ger, promotor, matchmaker, agent en hoekman tegelijk. Een druk baasje. „Mijn tele foonrekening bedraagt 's zo- s zo'n f 3500 in de twee maanden, maar tijdens het boksseizoen kan dat wel oplo pen tot f 7000". Die investering verdient Ruhling overigens dubbel en dwars terug. „Ik werk met percentages. In het buitenland liggen die hoger dan hier. In Nederland deel ik vaak mijn aandeel met de trainer". Henk Ruhling, niet de popu lairste man in de Nederlandse bokswereld, maar wel één waar je niet om heen kunt. „Het inte resseert me geen moer of ik wel of niet populair ben. Prestaties tellen, zo word je internationaal gewogen. Ik werk hard en ben betrouwbaar. Anders houd je het in de 'familie' niet zo lang uit als ik". ZANDVOORT (GPD) - ..Ja. ik heb altijd gedacht: als ik 65 ben, dan verkas ik naar Zuid-Amerika, naar Uruguay het liefst. Een mooi land, vriendelijke mensen, heerlijk kli maat. Maar helaas, het boksen is dood in Uruguay. Kwestie van ver keerde promoting. Ook in dat land werd alles duurder, maar de prijs van het toegangskaartje voor een bokspartij bleef laag. De gages kel derden, sterke boksers kwamen er zodoende niet meer in de ring, zo dat ook de publieke belangstelling achteruit ging. De vicieuze cirkel, hè. Ik wilde in Uruguay nog wat geld verdienen met het boksen, dat is nu uitgesloten". „Niks doen, op m'n lauweren rusten? Nee, daar heb ik nog geen trek in. Ik zie om me heen mannen van boven de 65, die zijn gestopt met werken. Ze teren zowel geeste lijk als financieel in of gaan snel dood. Niets voor mij. Zolang ik nog plezier in m'n werk heb, ga ik door. Ik zit nu veertig jaar in het vak, heb de pensioengerechtigde leeftijd, maar er zal voorlopig niets veran deren. Ik houd van deze business". In het vak „Kort na de oorlog kwam ik in het vak terecht. Ik had een begin kapitaal van f25.000, een aardig be drag in die tijd. Ik moest concurre ren met Theo Huizenaar, hij was dè man in Nederland, had zo'n tien boksers in zijn stal. Ik werkte sa men met Piet van de Graaf en mijn geluk was dat Lud van Dam van de ene dag op de andere opstapte bij Huizenaar en bij Van de Graaf te recht kwam. Ik organiseerde het kampioenschap van Nederland in het middengewicht. Van Dam te gen Bep van Klaveren, in het Olympisch Stadion. Er kwamen 4000 mensen op af, een kaartje kostte 15 piek. De boksers verdien den een gage van f 7500 de man. Dat was m'n eerste gevecht van be tekenis". „Twee of drie jaar na de oorlog organiseerde ik m'n eerste Europe se kampioenschap: Chiel de Roode tegen Livio Minelli, in de Haagse Dierentuin. We hielden er met z'n drieèn f 750 aan over, ieder f 250 dus ja, het was vallen en opstaan in die tijd. Maar na 1950 was de markt uitgesproken slecht. Er viel geen droog brood te verdienen. Toen ben ik me maar gaan oriënteren in het buitenland. Ik kwam in contact met de big-boss in West-Duitsland, Joachim Göttert, is 70 inmiddels. Ik bouwde ook wat relaties op in Frankrijk, in Spanje. Zo kwam ik in de 'familie' terecht. Ik was actief en betrouwbaar, ik moest buiten landse boksers engageren. Dat ging me goed af, ik werd geaccep teerd". Zuid-Amerika „In 1957 leerde ik Zuid-Amerika kennen. Ik ging met Wim Snoek naar Montevideo, naar Sao Paulo en naar de Nederlandse Antillen. Ik hielp Snoek aan een partij of tien. Zo vergrootte ik m'n relatie kring, ook over de oceaan. Ik doe nu nog steeds zaken in Zuid-Ame rika". „Ook in Zuid-Afrika kom ik graag. Principiële bezwaren? Ten eerste bemoei ik me niet met de politiek, het enige wat je van me zou kunnen zeggen is dat ik het te genovergestelde van een commu nist ben. Maar ik vind dat politiek niets met sport heeft uit te staan. Bovendien bestaat er al vele jaren in Zuid-Afrika in de sport geen apartheid meer. Er zijn genoeg zwarte buitenlandse boksers die zonder morele bezwaren in Zuid- Afrika in de ring verschijnen. Ook de oud-wereldkampioen Floyd Petterson, een neger toch, is er een graag geziene gast. Natuurlijk, ik maak het ook mee dat boksers er per se niet willen vechten. Dat ook". Cassius Clay „In Nederland begon de boks- sport weer te leven toen de AVRO de wedstrijden van Cassius Clay op de buis bracht. Ik merkte dat meteen. Ik maakte een grotere om zet dan ooit tevoren. Mijn invloed in het buitenland werd ook groter. Huizenaar werd een dagje ouder, buitenlandse promotors wilden al leen nog met mij zaken doen. Ik gaf mijn boksers veel werk. De ga ges waren zodoende aantrekkelijk voor de promotors. Op die manier krijg je dus ook veel aanbiedingen. Ik ben de enige manager in Neder land geweest die na de oorlog drie Europese kampioenen voort bracht: Fighting Mack, Rudi Koop- mans en Alex Blanchard. Ik hoop dat André van den Oetelaar, die binnenkort tegen Frank Bruno komt te staan, de vierde wordt in dat rijtje". „Trouwens, dat Van den Oete laar zo'n kans krijgt, dat heeft-ie grotendeels aan mij te danken, al is het natuurlijk een prestatie van formaat om in Brazilië voor 15.000 man de nationale kampioen Rodri guez neer te krijgen. Ik noem je vijf namen die eerlijk gezegd eerder in aanmerking komen als officieel uitdager. Rottoli, Currie, Evange- lista, Nato en Tangstad, stuk voor stuk uitgerust met een betere pres- tatielijst. Dank zij mijn relaties in Europa heb ik de EBU-kandidaat- stelling van Van den Oetelaar er door weten te drukken. Nee, dat heeft niets met geld te maken. Elf landen doen mee aan de stemming, - Alex Blanchard: 'Zijn de vijf naties waar de eerder ge noemde boksers vandaan komen kiezen natuurlijk hun eigen man, net als Nederland dat doet. Blijven er dus nog vijf landen over: België, Luxemburg, Zwitserland, West- Duitsland en Oostenrijk in dit ge val. Dan bel ik wat, ik push Van den Oetelaar. Die mensen daar zeg gen: oh, die is van Ruhling, dus die zal wel goed zijn. Zo kom je aan je voorkeursstemmen. Ja, een mid delmatige bokser met een goeie manager schopt het een eind ver der dan een goeie bokser met een middelmatige manager. Dat is be- Populariteit „Op waardering zit ik niet te wachten. Voor populariteit koop ik niets. De Bank van Lening doet geen zaken met- populariteit En te hoogvindt Ruhling. (archieffoto) wat 'men' zegt, zegt mij geen moer. Alleen prestaties tellen, internatio naal word je daarop beoordeeld. En ik heb toch alles bij elkaar zo'n 20 tot 25 wereldkampioenschap pen georganiseerd, om over Euro pese titelgevechten maar te zwij gen. Dat moeten er rond de 60 zijn geweest". „Maok, Koopmans en ook Blan chard waren niet de makkelijkste jongens om mee te werken. Een ij zeren wet is bovendien: hoe ster ker de bokser wordt, hoe moeilij ker hij gaat doen. Vrienden gaan zich er mee bemoeien, die zeuren over: je gage is te laag, of je tegen stander is te sterk. Maar er zijn ook jongens, die me na afloop van hun carrière dankbaar zijn. Die laten me zien hoeveel ze aan hun sport hebben over gehouden". „Van Koopmans heb ik sinds hij is gestopt nooit meer iets gehoord, Blanchard vindt dat hij te weinig wedstrijden krijgt. Is ook zo, twee per jaar is te weinig voor een Euro pese kampioen. Maar dat ligt ook aan hem, hij moet zich maar aan passen aan de financiële mogelijk heden in Nederland. Zijn gage- wensen liggen te hoog. Bovendien kan ik geen al te grote risico's ne men. Als ik een sterke Europeaan laat komen, die minder weegt dan 79.378 kilogram en die Alex onver hoopt knock-out slaat, dan is Blan chard wel zijn Europese titel kwijt. Ongeacht of die partij nu wel of niet is afgesloten als kampioens wedstrijd. Alleen een Amerikaanse bokser zou kunnen, maar dat ligt niet zo eenvoudig. Bovendien moet je aan het publiek denken. De mensen willen waar voor hun geld, voor tien rondjes staan ze niet te dringen". Zorgvuldig „Ik kom er openlijk voor uit dat ik zorgvuldig ben in de opbouw van een neo-prof. Zo'n jongen moet 'gebracht' worden, zoals ze dat noemen. In het begin geen ster ke jongens als tegenstander, dat kan hét definitieve einde beteke nen van een loopbaan die nog moet beginnen. Wat dat aangaat is de markt op dit moment klein. Vroe ger had iedere manager wel een bokser of vier, vijf in praktisch ie dere gewichtsklasse. Dat was voor dat de hoogconjunctuur zijn intre de deed, vóór de zeventiger jaren. Als promotor heb je verantwoor ding af te leggen. Als iemand uit het buitenland mij vraagt of ik een geschikte tegenstander voor zijn pupil heb, dan moet ik wikken en wegen. Moet het een kanjer zijn, of iemand die uit moet komen tegen een talent dat 'gebracht' moet wor den. Is dat laatste het geval en ik stuur een bokser die veel te sterk is, dan gooi ik m'n eigen ruiten in". „Ik voorzie een goed boksjaar in 1986. We hebben een paar talent volle nieuwelingen: jongens als John Emmen en Gerri Kraus. Van den Oetelaar gaat op voor de Euro pese titel in het zwaargewicht, Ver- rips maakt een kans op het Euro pees kampioenschap. En ja, be langrijk wordt wel of Alex zijn titel behoudt. Dat is heel belangrijk voor de bokssport". „Klopt, de affaire-Reddick heeft onze sport geen goed gedaan. Maar daar kon ik natuurlijk weinig aan doen. Twee maanden later zou Blanchard in de ring staan tegen Caramanolis, het zou dus wel erg stom van me zijn geweest om het publiek even daarvóór beet te ne men. De NBB heeft een onderzoek ingesteld, ik ben van alle blaam ge zuiverd. De onderzoekscommissie zou nog dieper graven, maar of ze al zijn opgeschoten? Die agent van Reddick, Jonston, schrijft me nog wel eens. Waar zijn gage blijft. Ik weet ook niet zeker of die man wel afwist van het bedrog, maar ik ga natuurlijk nooit meer met hem in zee. Een tweede keer is er bij mij dan niet bii". Hoekman „Ik doe vijf dingen tegelijk: ma nager, promotor, matchmaker, agent en hoekman. Hoekman, dat is een apart vak. Ik heb drie keer in de hoek gestaan tégen Mohammed Ali. Met Mildenberger in '66, met Blin in '70 en met Rudi Lubbers in '73. Het is je taak om de sterke pun ten van jouw man tot zijn recht te laten komen door de zwakke pun ten van de tegenstander uit te bui ten. Verder ben je verzorger. Als er een bloeding is, door een scheur bij voorbeeld, dan stop ik die. Daar ben ik niet slecht in, al zeg ik het zelf. Een kwestie van feeling én het juiste middel. Ik heb twee zulke ja pen boven de ogen van Mildenber ger dicht gekregen". „Hier werkt men nog altijd met collodium, buiten Nederland trou wens verboden om te gebruiken. Dat goedje mag niet in het oog ko men, anders is het foute boel. Bo vendien wordt het hard en moet 't na de wedstrijd weer worden ver wijderd. In een volgende partij blijkt zo'n met collodium behan delde wond vaak kwetsbaar. Ik werk met adrenaline, een vloeistof, lijkt net water. Het knijpt de ade ren dicht, het laat geen littekens achter. Ik zag het eens in het bui tenland, van dat soort ervaringen steek je dus veel op. Zó zag ik ooit Angelo Dundee, de begeleider van Ali, de handen van zijn bokser in binden. Heel anders dan wij ge wend zijn, toen ben ik het ook maar eens op die manier gaan pro beren". BUITENLANDS VOETBAL WEST DUITSLAND: Waldhof Mannheim - Fortuna Düsseldorf 2-1, Borussia Dortmund - Saarbriicken 3- 1, Bayer Leverkusen - Hannover '96 4-1. Stand: 1. Werder Bremen 17-25 2. Bor. Mönchengladbach 16-22 3. Bayern München 17-22 4. Bayer Leverkusen 18-22 5. Hamburger SV 17-21 6. SV Waldhof Mannheim 17-20 Terwijl het leeuwedeel van de mensheid zich nog altijd afvraagt of triathlon nu sport of verdwazing is, blijft het aantal beoefenaars van deze duursport gestaag groeien. In alle uithoeken van het land worden inmiddels gecombineerde zwem-, flets- en hard loopwedstrijden georganiseerd over de klassieke afstanden van bijna vier, honderd tachtig en ruim tweeënveertig kilometer of een deel daarvan, de zogenaamde halve en kwart triathlons. Ons land kent inmiddels vele honderden triathleten die het over één ding eens zijn: triathlon is geen kortstondig modeverschijnsel, maar de sport van de toekomst. Die mening is kennelijk ook het bedrijfsleven toegedaan, want steeds meer sponsors proberen met behulp van triathleten hun naamsbekendheid te vergroten. Puma, de Duitse fabrikant van sportschoenen en sportkleding, gaat vanaf 1 januari zelfs een compleet triathlonteam sponsoren. Voorlopig wordt er een slordige tiendui zend gulden aan kleding en materiaal in deze zeventien man/vrouw sterke équipe gestoken. Fietsbandenfabrikant Pariba en Kyolic, producent van een voedingssupple ment op knoflookbasis, zijn aangetrokken als co-sponsors van het Puma Triathlon team (PTT) dat deze week in het Noordwijkse bowlingcentrum werd gepresenteerd. Het PTT met uiterst links sponsor Wim Meutstege en Fred Klootwijk (met bril). Tweede van rechts Robert Springer en naast hem Jacques van Beelen met snor). Op de voorste rij de complete nationale vrouwentop: Carla Krauwel, Marian Kiep en Mia Wijten (van links naar rechts). (foto Holvast) NOORDWIJK - Het verhaal is al bijna klassiek. Een recreatief strandloopje dat een beetje uit de hand liep. Jacques van Beelen kreeg wat last van zijn rug. Niet zo vreemd natuurlijk, want als kapper sta je bijna de hele dag in een licht gebogen houding. Wat gedraaf over het strand had niet alleen ver lichting van de pijn, maar ook de deelname aan een mini-triathlon tot gevolg. Van Beelen was meteen 'bekeerd' en besloot zijn leven drastisch te veranderen. Twee jaar later voelt Van Beelen zich een heel ander mens, fitter vooral, niet alleen lichamelijk, maar ook geestelijk. Toch wil hij het wat rustiger aan gaan doen. Niet als kapper, maar als triathleet. Van Beelen verwacht namelijk dat het hem als coördinator van het PTT simpelweg aan de tijd zal ont breken om weer een zwaar wed strijdseizoen af te werken. Van Beelen is de afgelopen an derhalf jaar actief geweest in het triathlonteam Noordwijk dat bij de wedstrijden om het zogenaamde super prestigeklassement dikwijls de aandacht trok. Van Beelen: "Als er ergens een wedstrijd was, reis den we er altijd met een bus naar toe. Bovendien hadden we eenheid in kleding. We vielen dus op, met als gevolg dat er kandidaat-spon sors op ons af stapten". Onder wie de in 1980 afgekeurde en inmiddels door Puma ingelijfde voetbalprof Wim Meutstege. De voormalige Spartaan en Ajacied besloot met Van Beelen in zee te gaan en in vier maanden tijd werd het regionale triathlonteam omge bouwd tot een landelijke duur- sport-formatie. Van Beelen: "We hebben nu van alles in huis. Top pers, subtoppers en jonge talenten. Ze komen uit alle hoeken van het land, Heerlen, Groningen, Vlissin- gen en de Achterhoek. Ik ben er heilig van overtuigd dat we met de ze groep succes gaan boeken. Niet alleen in prestatief opzicht, maar vooral wat de groepspresentatie betreft". Voorzichtig Volgens Wim Meutstege is dat laatste vooralsnog het belangrijk ste. "Prestaties zijn meegenomen, maar zijn voor ons geen halszaak. Voorop staat de uitstraling van het team. Daar hebben we bij de selec tie sterk op gelet. Het klinkt mis schien wat vreemd, maar we heb ben bewust een aantal toppers la ten vallen. Verzamel je alleen de beste triathleten in één team dan door Jaap Visser vergrootje de interne concurrentie en dus de druk op je teamleden. Dat willen we voorkomen. Triath lon is een jonge, zware sport waar in je voorzichtig met de beoefe naars moet omspringen. Ga je ze pushen dan lopen ze zich één voor één over de kop. Daar heeft dus niemand iets aan. Ook de sponsor niet". "Een gezonde opvatting", meent de voormalige tennistrainer Fred Klootwijk. De 33-jarige gymnas tiekleraar uit Oegstgeest. die ook fysiologie doceert op de trainers opleiding van de KNVB, is blij met de voorzichtige benadering door sponsorvertegenwoordiger Meut stege. "Volgens mij de enige juiste. Meutstege beseft dat niet alleen het sponsoren van een topsporter reclame oplevert. Jongens die als eerste over de streep komen, wor den vaak als niet te benaderen grootheden beschouwd. De massa identificeert zich veel makkelijker met de zwoegende man die 63ste wordt. Voor een sponsor is het dus nog helemaal niet zo gek als ook r 63 met zijn naam loopt". dag lopend op school te komen. In het begin vonden ze dat volslagen krankzinnig. Nu zijn ze er aan ge wend en beschouwen ze de triath leet niet langer als een of ander dwaasd BIRMINGHAM (AP) - De Britse stad Birmingham, die zich kandidaat heeft gesteld voor de Olympische Spelen van 1992, heeft in de race om de toewijzing een historisch argument in de strijd geworpen. In de propagandafolder zeggen de organisatoren dat men heeft ontdekt dat de grondlegger van de Olympische Spelen, baron Pierre de Couber- tin, zich heeft laten inspireren door de Olympische Spelen van Much Wenloek. een slaperig marktstadje vlakbij Birmingham. De Coubertin zou in 1890 - zes jaar voor de eerste echte Olympische Spelen - een bezoek hebben gebracht aan het stadje, waar toen net deze Much Wenloek Spelen plaatsvonden. Uit de archieven blijkt dat de spe len bestonden uit polsstokverspringen. hardloopwedstrijden over ver schillende afstanden, en wielerwedstrijden en paardesport. Ook zou er een antiek soort vijfkamp zijn beoefend. De Coubertin zou erelid zijn gemaakt van het Much Wenloek Olympisch Genootschap, dat binnen kort 100 jaar bestaat. Een oude eikeboom zou nog steeds aan het bezoek van de baron herinneren. Volgens de folder uit Birmingham zou de Coubertin Groot-Brittannië beschouwen als de bakermat van de Olympische beweging, hetgeen ook zou moeten blijken uit het feit dat hij de spreuk van de Spelen, "niet winnen, maar meedoen is belangrijk" voor het eerst geuit zou hebben tijdens een mis in de Londense St. Paul's Cathedral. Volgens de organisatoren maakt Birmingham een goede kans, ook om dat veel van de benodigde accommodatie al aanwezig is. Een groot aantal van de Olympische onderdelen zal kunnen worden gehouden in het Na tional Exbition Centre, en de paardesport kan worden ondergebracht in de historische Stoneleigh Abbey, waar ook de wereldberoemde Royal International Horse Show wordt gehouden; de organisatie hoeft dan al leen nog maar te zorgen voor een stadion, een zwembad, een wielerpaleis en een Olympisch Dorp. Reclame Klootwijk, volgens Van Beelen "een brok levende reclame voor het triathlon", behoort zelf tot de subtoppers in het PTT en heeft zich het afgelopen seizoen opge worpen als begeleider van de sterkste Nederlandse vrouw Carla Krouwel. Zo'n dertien jaar geleden begon hij met duursport ("Eerst wat wielrennen, toen marathon- schaatsen en uiteindelijk de tri- sport"), zoals de meesten, om zijn eigen fysieke mogelijkheden af te tasten. "Inderdaad, op zoek naar m'n grenzen, waarbij ik voor me zelf de voorwaarde heb gesteld dat het nooit ten koste van m'n gezin netje mag gaan. Vijf jaar geleden verklaarde ik iedereen die aan een triathlon meedeed voor volslagen gek en nu ben ik zelf al zo ver dat ik zeg: 'Verrek, Almere is niet eens zo zwaar'. Ik ben laaiend enthousiast over deze sport, maar dat wil niet zeggen dat ik op school duursport ga verkopen. Onbewust breng ik wel de trisport wat dichter bij de leerlingen. Simpelweg door elke Getikte Robert Springer is nooit als oer mens, "maar wel als een getikte" afgeschilderd. Vooral door zijn voetbalmaten van LFC. De 17-jari- ge Leidse scholier zwaaide vorig jaar af in de Al omdat de mentali teit hem niet aanstond. "Na twee blokjes lopen waren ze al moe", verbaast Springer zich nog steeds. "Twee rondjes en dan partijtje, dat kon mij niet bevredigen". De duursport des te meer. In het afgelopen seizoen voltooide Sprin ger negen mini-triathlons en daar in ontpopte hij zich als zo'n groöt talent dat hij benaderd werd door Van Beelen. Voorlopig is Springer, die door zijn vader met de trisport in aanraking kwam, aangetrokken als kandidaat-lid. "Ik moet mijn plaats in het team nog afdwingen. Ik hoop dat het lukt, want ik wil in deze sport verder komen, de top halen. Ik train nu vijftien uur per week en zou gemakkelijk meer aan kunnen. Maar ik doe rustig aan, al les in overleg met m'n vader". Fred Klootwijk: "Die man is ver standig genoeg. Hij weet wat hij doet. Vroeger werden talenten over de streep gesleurd, letterlijk en figuurlijk. Nu wordt er voor zichtig mee omgesprongen. Een bewijs dat deze sport volwassen wordt en zeker geen modegril is. Let maar op: de trisport gaat een nog grotere vlucht nemen". Slechte dag McDonald's LEIDEN - Bij de vrouwen is in de zaalvoetbalcompetitie weer van al les mogelijk. McDonalds 2, de lijst aanvoerder in de eerste klasse, ver loor verrassend van rode lantaarn drager Bax (1-2). Nu zijn opeens Ji- pis Tweesprong en Zwarte Wolf de voornaamste gegadigden voor de titel. In de Groenoordhal verraste Bax vriend en vijand met een 1-2 zege op McDonalds 2, dat de tegenstan der een handje hielp door in eigen doel te schieten. Badeloch Tangel der bracht de stand daarmee op 0- 2. De ploeg uit Leiden kwam nog terug tot 1-2, maar verder liet Bax het niet komen. Het was trouwens toch een slechte dag voor McDo nalds, want het eerste verloor kansloos met 3-6 van Jipis Twee sprong. Zwarte Wolf profiteerde eveneens van de misstap van de koploper. Het klopte dankzij twee doelpunten van Debbie de Jong THB Girls met 2-1. Jose Kortekaas scoorde tegen vóór THB. Jipi en Zwarte Wolf staan er nu relatief het beste voor. In de tweede klasse verspeelde SJZ de kansen op de titel door met 5-2 van Foreholte te verliezen. Yvonne Sekreve (2), Loes van Ee- den, Jolanda den Hollander en Ma ria Kerstens hielpen de Voorhout- se ploeg aan de goals. Lugdunum kan nu weinig meer gebeuren. Het versloeg Kraan Saloon in de THB- hal met 0-16. Ook het tweede team van Bax zit in de derde klasse op rozen. De ploeg won met 0-9 van Warmunda. Stand eerste klasse: McDonalds 2 9-12, Ji pis Tweesprong 8-11, Zwarte Wolf 7-9, THB Girls 9-7, McDonalds 8-6, Bax 9-5. Stand tweede klasse: Lugdunum 7-12, SJZ 8-11, Transvaal Girls 7-8, Foreholte 7-6, Kraan Saloon 8-5, THB Girls 2 7-2. Stand derde klasse: Bax 2 9-17, Stompwijkse Girls 9-13, FC Lisse 9-9, Warmunda 9-4, Foreholte 2 18-3. Van der Haar volleybalcoach WOERDEN (ANP) - Johan van der Haar zal tijdelijk inspringen als trainer-coach van de nationale vrouwen volleybalploeg. Het be stuur van de Nevobo heeft Van der Haar aangezocht voor de toernooi en rond de jaarwisseling omdat er nog geen beslissing is genomen over de opvolging van de coach bij de vrouwen, Peter Murphy, die de ploeg naar de derde plaats leidde bij de strijd om het Europese kam pioenschap. Van der Haar zal de nationale vrouwen ploeg, in overleg met Murphy samenstellen voor de toer nooien in Sindelfingen (20-22 se- cember), Apeldoorn (27-30 decem ber) en Bremen (1-5 januari). De Nevobo heeft geen nationaal mannenteam op de been kunnen brengen voor de Haarlemse drie daagse (21-23 december) en het Dy- namotoernooi in Apeldoorn. Twee verenigingen fungeren als stand-

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 14