Timman: nog half punt Amateurs blijven bij standpunten Nieuwe bestuurscrisis dreigt bij Heracles Tennissters ruziën over loting van indoorstiijd Schaker behoudt voorsprong van één punt Feyenoord niet welkom in Breda U.V.S.-NIEUWENHOORN ZATERDAG 7 DECEMBER 1985 SPORT PAGINA 13 Lekkere tosti Léon Smits en Alois de Frankrij ker zijn trouwe supporters van Bettine Vriesekoop. Speelt de trots van Hazerswoude binnen een straal van 500 kilometer, dan stapt het Avanti-duo in de auto en wordt achter Europa's num mer een aangetuft. Smits en De Frankrijker zagen Vriesekoop bij de open Belgische kampioen schappen in Luik matig preste ren (uitgeschakeld in de derde ronde), hetgeen geen aanleiding was voor een klaagzang in het clubblad de Lange Vinger. Een opmerkelijk reisverslag: "Sporthal: Country-hal. met voorsprong de meest tochtige hal van Europaslechte verlichting en als de zon even doorbrak was spelen op bepaalde tafels vrijwel onmogelijk. Later kwam een hel dere geest op het idee de in de nok hangende gordijntjes te sluiten. Belangrijkste attribuut: Een windjack of borstrok. Publiek: schaars. Entourage: niets van gemerkt. Vreemd: de spelers mochten on der geen beding op de tribune plaatsnemen (niet teveel van aantrekken natuurlijk)". Tijdens de wedstrijden van het Nederlands vrouwenteam, dat werd gecoacht door bondscoor- dinator Dusan Tigerman, namen Smits en De Frankrijker plaats langs het centre-court. Ze waren getuige van de volgende conver satie tussen de dames Vriese koop en Kloppenburg: "Coaching dames: Zo maar twee citaatjes (over Dusan). 'Ze kunnen net zo goed de eerste de beste schillenboer neerzetten' en Hij zegt absoluut niets waar je wat aan hebt". "Harde kern: Kwam tijdens de wedstrijd van Bettine tegen Zak- harian binnen en vertok plus mi nus anderhalf uur later reeds richting Maastricht om 'm daar eens goed te raken". Vlak voordat Smits en De Frankrijker in de rij naar Maas tricht aansloten, zagen ze even eens in België aanwezige familie Bakker verwikkeld in een verhit te discussie. De aanleiding: "Vader en zoon Bakker hadden honger en besloten ieder 2 tosti's uit te proberen. Pietje bestelde ze in zijn beste Frans en kwam met acht van die geroosterde jongens bij Pa terug. Dat was behoorlijk proppen....Financieel was het ook al geen voordelige transactie. Bij terugkeer bleek Piet f48.- lichter te zijn geworden. Propaganda SIZO debuteerde vorig jaar wei nig fortuinlijk in de zaterdagt weedeklasse van het district West 1. De voetbalclub uit Hille- gom werd onmiddellijk terugge stuurd naar af, de derde klasse. De vrije val van de club van de geblesseerde vedette Eltjo Vijn duurt nog altijd voort, want in middels is SIZO met vijf scha mele punten uit tien wedstrijden ook in de derde klasse hekkeslui- ter. Dat de prestaties van het eer ste elftal bepaland zijn voor de sfeer binnen de vereniging, gaat in het geval van SIZO zeker op. In het clubblad de Schijnwerper wordt door de commissie voor pers en propaganda melding ge maakt van het volledig misluk ken van een feestavondje: "U kunt zich misschien afvra gen waarom flopt zo'n avond? Lag dit aan de muziek, lag dit aan de prijzen, die er die avond te behalen vielen, waren ze niet interessant of... Ja. u raadt het al. SlZO-bestuur-leden en aanhang lieten P. en P. volledig in zijn hemd staan. Was er dan hele maal niemand zult u zeggen. Ja zeker, wel rond de klok van tie nen waren zo'n 45 personen (in clusief organisatie) binnen". Wat jammer dat de geest er uit is, wat jammer dat vooral op zo'n avondje elkaar niet eens be ter leert kennen. Wat jammer voor de organisatie die vele, vele uren vrijwillig hieraan besteed heeft. Maar ook bij SIZO is de lusteloosheid misschien toegesla gen. Zou een en ander te maken hebben met sfeer? Of met tegen vallende prestaties? Je zou het haast denken want niet één van trainer Kalkmans selektie vond de avond interessant genoeg, denken wij. Maar goed. het is een teken aan de wand of het hoort erbij. Als P. en P. laten wij ons niet afschrikken al laten bestuur, leden en aanhang het hoofd han gen. Wij gaan door en zullen de komende tijd nog van ons laten horen, want een beetje gezellig heid kan soms inspirerend werken". Kommer en kwel dus op het voetbalcomplex aan de Weere- steinstraat. Dat blijkt ook uit de rubriek 'Wist u dat', die ook De schijnwerper opfleurt: "Wist u dat E. Vijn tijdens zijn laatste ziekenhuis-opname maar twee mensen op bezoek heeft ge had. Noemen we dat niet schitte ren door afwezigheid". "Wist u dat jeugdspelers al en kele malen voor een gesloten in gang of kantine hebben gestaan. Hoe zeggen ze dat ook weer? Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst". Wie, o wie redt SIZO van de ondergang... Blauwe walm In het clubblad de Veldpost van de Sassenheimse afdelingsclub GWS vraagt een niet-roker zich af of roken bij de voetbalsport hoort. Hij krijgt de indruk van wel. In kleedkamers, kantines en bestuurskamers stuit hij meestal op een dikke mist, veroorzaakt door stugge rokers. Volgens het 'nicotine-arme' GWS-lid wordt er door sommige voetballers zelfs tijdens tijdens de doelwisseling gepaft: "Zodra het rust is, stormen sommige spelers naar hun broek zak om de Zware Van Nelle te voorschijn toveren en voorzien de kleedkamer binnen drie tellen van een blauwe walm. Pas als ze de kleedkamer verlaten pakken ze een kopje thee en drinken dit onderweg naar het veld op. Ik denk echter dat die rokers er toch rekening mee moeten houden dat er in de kleedkamers ook niet-ro- kers zitten. Roken is niet gezond en dat is ook wetenschappelijk bewezen. Bij deze doe ik dan ook een oproep Qm in de rust van een wedstrijd niet te roken op basis van pure collegialiteit en vrijwil ligheid". Beriberi De morrende studenten van No tre Dame kregen hun zin toen de coach van het Football-team vo rige week na de nederlaag tegen Miami vrijwillig ontslag nam. Men is op Notre Dame, een toon aangevende universiteit in de VS, niet gewend om te verliezen en wat dat betreft voldeed coach Gerry Faust totaal niet aan de als vanouds hoge verwachtingen. De 48-jarige Lou Holtz viel de eer te beurt deze alom begeerde job de komende vijf jaar (Notre Da me-contracten lopen altijd over vijf jaar) te mogen vervullen. In de Herald Tribune introdu ceerde de nieuwe man zich als- volgt: "Ik ben 1.70 meter, weeg 65 ki lo. draag een bril. praat binnens monds en zie eruit alsof ik in vroeger dagen met beriberi en schurft in aanraking ben ge weest. Op de middelbare school was ik één van de allerslechtste leerlingen en kwam daarom ook niet in aanmerking voor een beurs op Notre Dame. Maar kijk eens aan: hier sta ik als de nieu we hoofd-coach van diezelfde universiteit. Daar mag ik toch geen nee tegen zeggen" Op de vraag hoe hij stond ten opzichte van de verwende en niet makkelijk stil te krijgen sup porters antwoordde Holtz: "Ik heb er pas één keer een wed strijd gezien. Mij is opgevallen dat de fans geen wapens droe gen". Bij het artikel in de Herald stond nog een foto van de nieu we man. Naar goed Amerikaans gebruik droeg Holtz een honk balpet. Met daarop de tekst: 'Nie mand is onmisbaar'. Een stukje relativeren waar bijvoorbeeld Leo Beenhakker een puntje aan zou kunnen zui gen. Supporter Gerard Bakker: Tosti's proppen met zoon Pietje Voor jongens met lange vingers is het op sportaccommodaties vaak heerlijk toeven. Zonder door een gesloten kleedkamer deur te worden belemmerd, kan hij veelal onbekommerd zijn 'vak' uitoefenen. Uiteraard is hem een doorn in het oog dat de sportievelingen de porternon- naies voor de wedstrijd verzame len en in bewaring afgeven in de kantine. Zoals de voetballers van het Haagse DUNO in de uitwed strijd tegen Tonegido dus deden. Een 'supporter' volgde dat tafe reel nauwlettend. De redactie van het clubblad van Leiden on derschepte een brief van Tonegi do aan de Haagse verenigingen: "Wij zouden u willen waar schuwen voor de praktijken van deze 'voetbalsupporter'. Zijn werkwijze is zeer doordacht en hij is bij ons als volgt te werk ge gaan: Hij liet overduidelijk blijken dat hij bij de vereniging DUNO behoorde. Haalde in de rust de theeketel op voor het DU NO-elf- tal en bracht na de rust de theeke tel weer terug. Eveneens deed hij zeer amikaal met mensen van DUNO, die in onze kantine zaten te kijken naar de 2e helft van de wedstrijd. Deze mensen gaf hij iets te drinken en hij voerde een gesprek met hen op een wijze, die bij ons de indruk wekte, dal hij bij het DUNO-elftal hoorde. Vlak voor het einde van de wedstrijd nteld- de hij zich weer bij de bar met het verzoek om een kratje bier. Even eens vroeg hij de zak met spullen van het DUNO-elftal. Deze zak werd, gezien bovengeschrevene, in goeder trouw aan hem afgege- Hij betaalde de drank door 'zijn' portemonnaie uil de zak te halen. Vervolgens nam hij de krat mee naar de DUNO-kleed- kamer en zette hem daar neer, waarop hij spoorslags verdween. na eerst het papiergeld uit de portemonnaies te gehaald te leb ben. Horloges e.d. heeft hij in de zak laten zitten. Wij willen u middels dit schrij ven waarschuwen voor deze fi guur. aangezien hij reeds meer dere verenigingen een 'bezoek' heeft gebracht en daar bijna op identieke wijze te werk is ge gaan. Helaas kunnen we u geen signalement geven, alhoewel wij dit hebben, daar de Voorburgse politie nog met deze zaak bezig "Voor het geval deze persoon zijn werkterrein gaat verleggen naar ons gebied, lijkt het raad zaam van bovenstaande goede nota te nemen". Nota Over nota gesproken. Cees Gem- mink, matariaalman en beheer der van de ijskast bij FC Den Haag, zit met onbetaalde reke ningen. De wanbetalers zijn spe lers van de profclub. Uit de Haagsche Courant. "FC Den Haag-matariaalman Cees Gemmink heeft dit moment een lege ijskast in z'n keuken in het noodgebouw in het Zuiderpark. Hij heeft geweigerd nieuwe frisdranken in te slaan, omdat de spelers van FC Den Haag nog voor minstens twee honderd gulden bij hem in het krijt staan. Remco Boere is de grootste wanbetaler". Logisch, want die werd aange trokken door voorzitter Dé Stoop. Die heeft na die boete van 40.000 gulden voorlopig geen stuiver meer op zak. DEN HAAG (ANP) - Marianne van der Torre, Nannette Schutte en Ka rin Moos zullen niet deelnemen aan het toernooi om het Neder lands indoorkampioenschap, dat woensdag in Valkenswaard begint. De drie topspeelsters zijn het niet eens met de loting. Een gesprek van het drietal in gezelschap van woordvoerdster' Tine Zwaan met de lotingscommissie had vrijdag geen resultaat. De drie gaan er niet mee akkoord dat Moos geen beschermde positie had gekregen. Ook wilden de speelsters Nicole Jagerman op de lijst geplaatst zien. De plaatsings commissie ging niet op de verlan gens in. Door de afzegging berei ken de tegenstandsters van Van der Torre (als eerste geplaatst), Schutte (derde) en Moos via een walk-over de tweede ronde. Ranglijst Net als in 1984 voeren Marcella Mesker en Michiel Schapers de na tionale tennisranglijsten van dit jaar aan. Bij de dames wordt Mar cella Mesker nu echter gevolgd door Marianne van der Torre, die een jaar geleden nog vijfde was. Si- mone Schilder, lange tijd ziek, kel derde van de tweede naar de ge deelde tiende positie. Bij de heren klom Huub van Boeckel van de vierde naar de tweede plaats en steeg Menno Oosting van de zesde naar de derde plek. Tom Nijssen daarentegen zakte van de tweede naar de vierde plaats. De ranglijsten, opgesteld aan de hand van de resultaten tussen 1 ok tober 1984 en 30 september 1985, zien er als volgt uit (tussen haakjes de posities aan het eind van 1984): Voorzitter Van Marle krijgt het zaterdag hard te verduren. der Torre (5), 3. Nanette Schutte (6), 4. Ka rin Moos (4), 5. Hellas ter Riet (9), 6. Hester Witvoet (8), 7. Digna Ketelaar (7), 8. Ma li Bodegraf (10), 9. Car in Bakkum (-), 10. cole J Marie Mannen 1. Michiel Schapers (1), 2. Huub van Boec kel (4), 3. Menno Oosting (6), 4. Tom Nijs sen (2), 5. Johan Vekemans (7), 6. Chris Vermeeren (9), 7. Mark Koevermans (-), 8. Vincent van Gelderen (13), Robert Jan Bicrens (12) en Rene Moos (11), 11. Jan Wil lem Lodder (-), Eric Wilborts (14), Mare Al- bert (5), Rob Simon (15) en Mark van Ee- VOETBAL, MONCHENGLAD- BACH (DPA) - De Westduitse in ternational Uwe Rahn heeft zijn contract met Borussia Mön- chengladbach gisteren met drie jaar verlengd. De 23-jarige midden velder is nu tot 30 juni 1989 aan zijn werkgever gebonden. DEN HAAG (ANP) - De afgevaardigden van het amateurvoetbal in de bondsvergadering van de KNVB zullen zaterdag te Zeist opnieuw hun motie van afkeuring tegen het beleid van het bondsbestuur inzake de Filmnetovereenkomst indienen. De motie is iets afgezwakt. Spraken de amateurafgevaardigden op 23 november in de eigen bijeenkomst met algemene stemmen hun verontrusting, verontwaardiging en afkeuring uit, voor zaterdag is het woord verontwaardiging vervallen. "Het standpunt dat er tenminste onzorgvuldig met de reglementen is omgesprongen, handhaven de amateurafgevaardigden na de vergadering van maandag echter onverkort", meldde Hennie Troost, de woordvoer der van de amateurs in de bondsvergadering waar beide secties dertig stemmen hebben. Zoals bekend is ook een aantal vertegenwoordigers van de profs geen voorstander van de overeenkomst met Filmnet voor bijna-rechtstreekse uitzendingen van wedstrijden uit het betaalde voet bal. Op de bijeenkomst van de amateurs op maandag, waar ook bondsvoor zitter Van Marle aanwezig was, is duidelijk gebleken dat het bondsbe stuur -vier leden ui de amateursectie, vier van de profs en Van Marle- weinig gelukkig is met het standpunt van de volledige amateursectie en met de formulering van de motie. "Ik verwacht echter niet", zei Troost, "dat het bondsbestuur zal opstapperr. Die indicatie heb ik in ieder geval niet uit de gesprekken opgevangen. Het is ook niet onze bedoeling om te proberen het bondsbestuur weg te zenden. Dan zouden wij wel een motie van wantrouwen indienen." Ruim tien jaar geleden, tijdens de affaire-Burgwal, werd wel een motie van wantrouwen ingediend tegen het beleid van het bondsbestuur. In een bijzondere algemene vergadering in 1974 spraken slechts drie van de zestig afgevaardigden hun wantrouwen over het bestuur uit. De daarop volgende motie van afkeuring echter werd met 57 tegen 3 stemmen aan genomen, maar het bondsbestuur bleef op de zetels. "Het lijkt mij", ver telde Troost, "een vergelijkbare situatie. Ook als zaterdag de motie van afkeuring wordt aangenomen, verwacht ik niet dat het bestuur zal op stappen." MONTPELLIER (ANP) - Jan Timman is nog een half punt verwijderd van de vol gende stap op de lange weg naar het wereldkampioen schap. De vierde partij in de herkamp tegen Misja Tal om een plaats in de halve fi nales van het kandidaten toernooi eindigde gisteren in Montpellier na 26 zetten op voorstel van Timman in remise. Hoewel de Amster dammer met wit voortdu rend een tikkeltje beter stond, maakte hij enkele ke ren de verkeerde keuze om de winstmogelijkheden te verruimen. Door de deling van het punt behield hij wel zijn voorsprong: 2,5 - 1.5. Onder het oog van de snorrende NOS-camera verraste Tal met zijn keuze van de weinig meer gespeeld oud-Indische opening. De oud-we reldkampioen geldt als een pionier op dit gebied. Hij bracht de vroeg tijdige opmars van de koningspion op de vijfde zet in het spel. Tim man heeft in het verleden ook leu ke resultaten behaald met dit re pertoire. Onder andere in 1982 in het toernooi in het Argentijnse Mar del Plata tegen de Deen Larsen. Larsen heeft later die partij uitge breid geanalyseerd en kwam toen tot verschillende verbeteringen voor zwart. Uiteraard bleek de vier weken geleden 49 jaar geworden Tal daarvan op de hoogte. Het spel van Tal in de opening oogde vrij passief. Zeker in de we tenschap dat hij in de laatste drie partijen nog twee keer moet win nen om niet uitgeschakeld te wor den in de strijd om de wereldtitel. De Estlander heeft zich kennelijk al met die gedachte verzoend. Als tovenaar van Riga en hogepriester van het -vaak incorrecte- offer kreeg hij van Timman niet de gele genheid zijn legendarische trucs en schijnoffers in de stelling te we- Timman kwam bevredigend uit de opening. Verwierf geen groot aanwijsbaar voordeel, maar claim de het initiatief en een actievere stukkenopstelling. Op de vijftien de zet beging hij zijn eerste lichte misgreep. Hij koos voor dxe5, maar gaf na afloop aan dat Tel in tempowinst had geresulteerd en h3 het problematische Pg5 van zwart uit de stelling had gehaald. Ook over zijn 23e zet was Timman niet tevreden. Daar had hij, zoals Tal aangaf, f4 moeten spelen met aantrekkelijke kansen. Op dat mo ment waren beide grootmeesters al beland in het eindspel. Timman had op de 18e zet de grote afwikke ling ingeluid en binnen enkele se conden vlogen de stukken van het bord de doos in. In het eindspel stond wit nog steeds een fractie beter. Maar niet voldoende, zeker niet na 23. Kg2, om voluit op winst te spelen. Tim man consoüdeerde derhalve zijn voorsprong en bood na de 26e zet van zwart remise aan. Tal ging er zonder dralen op in. Partij Zettenverloop vierde partij: Wit: Timman; zwart: Tal. Oud-lndisch: 1. d2-d4 Pg8-f8; 2. c2-c4 d7-d6; 3. Pbl-c3 Pb8-d7; 4. Pgl-R c7-c6; 5. g2-g3 e7-e5; 6. Ld6-c5; 17. Tal-cl Ta8-d8; 18. Pc3xb5 c6x Kgl-g2 h7-h6; 24. Tcl-c2 Pe4-c5; 25. Tdl-el BREDA (AtfP) - NAC heelt van het gemeentebestuur van Breda geen toestemming ge kregen een vriendschappelijke wedstrijd tegen Feyenoord te spelen. De eerste-divisieclub wilde zijn supporters een duel tegen een aantrekkelijke tegen stander aanbieden, Feyenoord was akkoord voor een wed strijd op zaterdag 11 of zondag 12 januari. Breda echter ver bood de wedstrijd uit angst voor ordeverstoringen door supporters. ALMELO (GPD) - Er dreigt op nieuw een crisis te ontstaan in het bestuur van SC Heracles. De Stich ting Betaald Voetbal Almelo en omstreken (SBVA) heeft het ver trouwen in de huidige voorzitter Wim Mol opgezegd, hetgeen in de praktijk betekent dat hij weg moet. Officieel zal de SBVA maandag avond haar definitieve standpunt bekend maken. Daarop vooruitlo pende heeft het bestuur van Hera cles voor het einde van de middag een vergadering belegd. Wim Mol wilde vanmorgen nog geen com mentaar geven. Vooruitlopend op de bijeen komst van maandagavond deed ook woordvoerder Berst van het SBVA, tevens shirtsponsor van de club, nog geen concrete medede lingen. "Maar het is wel zo dat de positie van Mol ter discussie staat. Een aantal zakenmensen uit Alme lo heeft destijds geprobeerd te red den wat er te redden viel. Niet ie dereen die wij op het oog hadden was destijds echter bereid in het bestuur van Heracles plaats te ne men. We zijn inderdaad niet erg ge lukkig met enkele mensen die ver volgens zijn benoemd. Daarom denken we in elk geval sterk aan uitbreiding en versterking van het bestuur". Manager Ane Stehouwer noem de de huidige ontwikkeling een di recte bedreiging voor het voortbe staan van de Almelose eredivisie club. "Niemand realiseert zich blijkbaar dat er ook nog gevoet bald wordt. Dit kan zo echt niet langer doorgaan. Momenteel is het zo dat de club opnieuw in liquidi teitsproblemen is en dat ik niet eens zeker weet of de spelerssala rissen deze maand kunnen worden uitbetaald. Verder wil ik een trai ningskamp voor de winterstop re gelen en hebben de jongens zo langzamerhand nieuwe voetbal schoenen nodig. Daar is echter geen geld voor. Als er niet gauw or de op zaken wordt gesteld kunnen we de tent beter dicht doen". Inmiddels heeft Berst per brief het bestuur laten weten het spon sorcontract niet te willen verlen gen. Hoewel een woordvoerder van Heracles zei dat hiervoor voet- baltechnische redenen zijn opge geven, ontkent Berst dit ten stellig ste. "Het is gewoon een formele zaak dat we het contract nu al op zeggen. Dat vrijwaart ons van eventueel verdere verplichtingen, maar het kan best zijn dat we tezij- nertyd besluiten alsnog een nieu we verbintenis aan te gaan" Na mens de SBVA maakt Berst zich momenteel vooral zorgen over de houding van de Almelose gemeen te, die nog steeds geen medewer king heeft toegezegd aan de schul densanering. ADVERTENTIE Sportcomplex "Kikkerpolder" Deze advertentie is aangeboden door Zondag a s aanvang 14 00 uur COMPETITIEWEDSTRIJD EERSTE KLASSE Nieuwe Hijn 23. Leiden

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13