Stevige groei van de investeringen Urk vreest problemen bij aankomst vissers Energiebedrijven zijn tegen een gedwongen reorganisatie Sterke koersdaling in Singapore Van Aardenne ziet economie rooskleurig in Nachtploeg bij ertsoverslag staakt werk Sinterklaas succes voor Ontslag dreigt voor het bestuur van Westhaven winkeliers Aardappelboeren boos op directie van Avebe VRIJDAG 6 DECEMBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - Minister Van Aardenne (economische zaken) heeft gisteren een bijzonder optimistisch beeld gegeven van de Nederlandse economie. De investeringen in de industrie over de jaren 1984, 1985 en 1986 zullen, naar verwachting, op een niveau uitkomen dat 50 procent hoger ligt dan in 1982. Dit deelde de minister mee in de Tweede Kamer tijdens het debat over de begroting van economische zaken. Ook de winstontwikkeling geeft reden tot optimisme. In 1984 is de netto winst in de nijverheid toege nomen met vier miljard gulden, terwijl ook in andere sectoren van fors herstel sprake is. De export gaf in de periode van 1983-1986 een gemiddelde groei van vijf procent te zien, terwijl de consumptieve bestedingen een keer ten goede doormaakten met een volumegroei van één procent per jaar gemid deld. ROTTERDAM (ANP) - De nacht ploeg bij het ertsoverslagbedrijf EECV in Europoort is de afgelopen nacht opnieuw niet aan het werk gegaan. Een woordvoerder van de Vervoersbond FNV heeft dat mee gedeeld. De ochtendploeg ging vanochtend om half acht weer ge woon aan het werk. Bij het overslagbedrijf vinden nu al ruim een week acties plaats om de cao-eisen kracht bij te zetten. De werknemers liggen dwars om dat ze het met de directie niet eens kunnen worden over verdere ar beidstijdverkorting en gegaran deerde herbezetting. Bij EECV liggen momenteel twee ertstankers die gedeeltelijk zijn gelost. Districtsbestuurder Joop Ver- roen van de Vervoersbond FNV verwacht dat de acties de komende dagen worden geïntensiveerd, om dat de werkgevers tot nu toe niet zijn ingegaan op de bereidheid van de bond om opnieuw te gaan pra ten. In de jaren daarvoor viel nog een gemiddelde daling met een half procent per jaar te noteren, aldus de minister van economische za ken. In 1986 zal de groei van de consumptieve bestedingen zelfs oplopen tot 2,5 procent. Volgens Van Aardenne neemt het vertrou wen van de consument in een duurzame en stabiele economische ontwikkeling toe. Alleen de werkgelegenheid geeft een vertraging te zien, al zijn ook hier duidelijke tekenen van herstel aanwezig. In de jaren 1985 en 1986 tekent zich een groei af van 50.000 arbeidsjaren in de bedrijven tegen over een daling met 100.000 in de jaren daarvoor. Stijging van de werkgelegenheid is nodig, zeker om Nederlands concurrentieposi tie te bestendigen, aldus de minis ter. Alles op een rij zettend consta teerde de minister: "Er is sprake van een onmiskenbaar gunstiger economische ontwikkeling over de afgelopen kabinetsperiode. En dat is niet alleen te danken aan het in ternationale herstel, maar mede aan het gevoerde kabinetsbeleid". Mede als gevolg daarvan zal het mogelijk zijn de koopkracht van uitkeringsgerechtigden op peil te houden. Een vaststelling die vraagtekens opriep bij PvdA-woordvoerder Van der Hek, die het opnam voor die groepen in de samenleving "die het nog echt niet meemaken." Vol gens de minister helpt het niet door "ach en wee" te roepen over de aanwezigheid van kansarme groepen. Waar het om gaat, is er via kabinetsbeleid voor te zorgen dat de zwakken sterk worden. MEPPEL - Prins Bernhard heeft gisteren in Meppel de opening verricht van de drukkerij Giethoorn. Op de foto (ANP) bekijkt de prins de opmaaktafel van de moderne vierkleurendrukkenj. Centrale banken proberen dollar te drukken met verkoop dollars NEW YORK (UPI/Rtr.) - De grote westerse centrale banken hebben in een periode van zes weken 10,2 miljard dollar besteed om de koers van de dollar op de internationale wisselmarkt omlaag te krijgen, zo blijkt uit cijfers van de centrale bank van New York. De Verenigde Staten besteedden 3,2 miljard dol lar aan interventies. Het besluit om gezamenlijk op te markt te gaan opereren teneinde een koersdaling van de dollar te bewerkstellingen werd genomen op 22 september door de zoge noemde „Groep van Vyfde VS, Japan, West-Duitsland, Groot-Bnt- tanniê en Frankrijk. De VS hebben ongeveer een derde van de totale interventies voor hun rekening ge nomen en daaruit blijkt dat de skepsis over de Amerikaanse be reidheid mee te werken misplaatst is geweest, aldus deskundigen De 3,2 miljard dollar die de VS in de periode van augustus tot en met oktober in de markt gooiden is het hoogste bedrag dat in drie maan den aan interventies is besteed sinds 1980. Alleen al op 16 oktober verkochten de VS 864 miljoen dol lar. HILVERSUM (GPD) - Ondanks een vrij late start is de Sinterklaas verkoop voor het merendeel van de winkeliers een groot succes ge worden. Ten aanzien van vorig jaar wordt landelijk een stijging van minstens 5 procent verwacht. Met name huiscomputers, videorecor ders en speelgoed zijn dit jaar de toppers. De sector elektronika ver wacht een stijging van ongeveer 300 procent te bereiken. De raad voor het midden- en kleinbedrijf in Den Haag meldt een stijging van artikelen over de gehe le linie. "Vooral ambachtelijke pro- dukten in speciaalzaken zijn goed verkocht", 'aldus woordvoerder Van der Maas. Woordvoerders van Maxis en het speelgoedpaleis Bart Smit zeggen ook meer dan tevre den te zijn. Woordvoerder Keizer van Bart Smit: "Het gaat bij ons echt om een gigantische verkoop. In onze 53 bedrijven in het land was het een ware optocht". Kort Zakelijk HCG Hollandse Constructie Groep, werkmaatschappij van de Holland- sche Beton Groep (HBG), heeft op dracht ontvangen voor de bouw van een warmtekrachtcentrale in Almere voor de energiemaatschap pij PGEM. Het gaat om de levering van een ketelinstallatie voor de af- valgassen achter een gasturbine van Brown Boveri, om bijbehoren de leidingsstelsels en om het ge bouw waar de installatie in zal wor den ondergebracht. Dat heeft de HBG gisteren bekendgemaakt. Met de opdracht is ongeveer 16 miljoen gulden gemoeid. De instal latie wordt in 1987 in gebruik geno- Premie De lopende inboedelverzekerin gen in de vier grote steden worden volgend jaar drie kwartjes per dui zend gulden verzekerd bedrag duurder, maar in de rest van het land worden de tarieven niet ver hoogd. Dieselolie De prijs van dieselolie gaat mor gen met twee cent omlaag. De ge middelde prijs aan de zelftank- pomp wordt dan 122,4 cent per li ter. De prijsverlaging heeft te ma ken met het zakken van de noterin gen voor gasolie op de internatio nale produktenmarkt. Deze is de afgelopen tien dagen met 25 dollar gedaald. Hierdoor worden ookgas- en huisbrandolie twee cent goed koper en komen dan uit op 98,8 cent per liter voor leveringen van 1500 liter, zo is gisteren in Rotter dam bekend gemaakt. AMSTERDAM (ANP) - Ontslag dreigt voor het bestuur van West haven Amsterdam. Westhaven is niet langer een structuurvennoot schap, aldus een beschikking van het ministerie van justitie. Dit houdt in dat commissarissen en di recteuren in het vervolg door de aandeelhoudersvergadering kun nen worden benoemd en ontsla gen. Het bestuur van Westhaven heeft zich in het verleden verzet tegen een ontheffing van deze structuur bepalingen die een erfenis zijn uit het ADM-verleden van de vennoot schap. Volgens grootaandeelhou- der Lammerée uit Maasland ken nelijk omdat zij vreesden dat aan deelhouders die zich in meerder heid niet kunnen verenigen met het beleid, zouden besluiten het bestuur te ontslaan. De aandeelhouders hebben ten slotte het bestuur gedwongen ont heffing aan te vragen. Volgens Lammerée, die met zijn Lantana BV de kern vormt van de oppositie bij Westhaven, is de weg nu vrij voor het verdwijnen van het huidi ge bestuur. De manier waarop dit gaat gebeuren, staat echter nog niet vast. Het zittende bestuur zou nu vrij willig kunnen vertrekken, zo sug gereert Lammerée, zodat het niet nodig zal zijn voor aandeelhouders commissarissen tot aftreden te dwingen. Verder loopt er nog een verzoek bij de Ondernemingska mer in Amsterdam tot onslag van de bestuurders. De uitspraak komt binnenkort. De grote aandeelhou ders zullen na deze uitspraak hun standpunt bepalen over de verder te volgen weg. De heer Lammerée zegt zelf niet bereid te zijn een commissariszetel te accepteren. De groep aandeelhouders rond Lantana ligt al jaren overhoop met het bestuur. Heet hangijzer is de verkoop van de voormalige ADM- gronden in het westelijk havenge bied van Amsterdam. De Lantana- groep wilde steeds dat deze snel worden aangeboden aan de ge meente, die een terugkooprecht bezit. Of dit intussen gebeurd is, is onduidelijk. Aandeelhouders zijn zelfs al naar de Raad van State ge weest om daar achter te komen en zullen volgens Lantana niet schro men dat nogmaals te doen, als op heldering nog veel langer op zich laat wachten. URK (ANP) - Het gemeentebe stuur van Urk heeft zich vierkant achter zijn op schol vissende vis sers opgesteld. Het bestuur heeft, volgens burgemeester Buijs van Urk, de vissers echter wel ge vraagd het verbod op de vangst van schol niet te overtreden. Tege lijkertijd werd een beroep gedaan gedaan op staatssecretaris Ploeg (visserij) om bij de controle van de vangsten van de Urker vissers zo te werk te gaan dat er "geen emotio nele en escalerende werking van uit zal gaan voor de openbare or de". Ploeg heeft afgelopen vrijdag de vangst van schol en makreel in de westelijke wateren verboden om dat de quota voor deze vissoorten, die in EG-verband worden vastge steld, zijn volgevist. Maar de Urker vissers vinden dat de vastgestelde hoeveelheid voor met name schol te klein is om tot een rendabele be drijfsvoering te komen. Afgelopen maandag is echter vrijwel de hele Urker vloot toch uitgevaren en aangenomen wordt dat de vissers vandaag en morgen, ondanks het verbod, schol zullen aanvoeren. De Algemene Inspectie Dienst (AID) moet de Ploeg en vissers om kalmte gevraagd schol controleren. Als blijkt dat de vissers toch schol aanvoeren, kan dat voor hen verstrekkende gevol gen hebben. Zestig Urker vissers zijn namelijk al twee keer eerder betrapt op overtreding van het vangstverbod. Gebeurt dat een derde keer, dan is het zeer wel mo gelijk dat hun aangevoerde vis in beslag wordt genomen en het schip aan de ketting wordt gelegd. Vangstverboden, die worden in gesteld als Nederland de hoeveel heid vis die het op grond van EG- vangstbeperkingen mag vangen heeft volgevist, zijn de vissers veel al een doorn in het oog. Vorig jaar leidde het vangstverbod voor ka beljauw tot blokkades door boze vissers van een aantal havens, on der andere die van IJmuiden en Scheveningen. Staatssecretaris Ploeg is echter vastbesloten dit jaar naleving van de registratieplicht en de vangst verboden streng te controleren. Een confrontatie met de vissers zal hij daarbij niet uit de weg gaan, zo liet hij gistermorgen nog weten. Overigens zijn B en W van Urk met de vissers van mening dat de toegestane vangsthoeveelheid voor schol te klein is. Zij vinden dat deze met minstens twintig pro cent moet worden uitgebreid. "Urk heeft momenteel de grootste visaf- slag en de grootste vissersvloot van West-Europa en we zijn bereid om te knokken om ons economisch bestel te handhaven", zo deelde Buijs gisteren mee. De burgemeester liet gisteren ook weten dat er volgens het ge meentebestuur geen verboden handelingen zijn verricht bij de ge meentelijke visafslag van Urk. De visafslag heeft volgens het college normaal voldaan aan alle admini stratieve verplichtingen. Afgelopen maandag werd be kend dat de waarnemend directeur van de visafslag in Urk vorige week vrijdag in voorlopige hechte nis is genomen omdat hij heeft ge weigerd de Algemene Inspectie dienst (AID) van het ministerie van Landbouw en Visserij nadere in formatie te verstrekken over de vangsten van Urker vissers. In ver band met vangstbeperkingen zijn de vissers verplicht gedetailleerde aangiften te doen van hun vang sten. B(j de AID bestaat het ver moeden dat op de Urker visafslag onjuiste gegevens worden geno teerd. Maar volgens B en W van Urk is daarvan geen sprake. Het college liet gisteren weten de opwinding rond deze zaak en vooral rond de persoon van de waarnemend direc teur te betreuren. ARNHEM (ANP) - De stroombe drijven in ons land willen op vrij willige basis meewerken aan de door minister Van Aardenne (eco nomische zaken) gewenste her structurering van de energiedistri butiesector. Wettelijke maatrege len om die herstructurering in ba nen te leiden worden niet bij voor baat afgewezen maar mogen niet tot gevolg hebben dat het samen gaan van de elektriciteits-, gas- en warmtedistributie tot een beperkt aantal grote bedrijven wettelijk wordt afgedwongen. Dat hebben de leden van de Ver eniging van Exploitanten van Elektriciteitsbedrijven in Neder land (Veen) gisteren tijdens een vergadering in Arnhem vastge steld. Samen met de gas- en stads verwarmingsexploitanten (Vegin en Vestin) wil de Veen nu een plan opstellen waarin de nutssector zelf aangeeft welke bedrijven kunnen worden gehandhaafd en welke die nen te worden samengevoegd. Uit gangspunt daarbij zal zijn dat stroom, gas en warmte efficiënt en tegen zo laag mogelijke distributie- kosten beschikbaar worden ge steld aan de verbruikers. De leden van de Veen schaarden zich gisteren unaniem achter de aanbevelingen van de "inventari satiecommissie reorganisatie dis tributiesector" die begin dit jaar door Veen, Vegin en Vestin werd ingesteld om de mogelijkheden voor een vrijwillige herstructure ring in de distributiesector te on derzoeken. Evenals in de produktiesector wil minister Van Aardenne ook in de distributiesfeer komen tot een beperkt aantal grote, efficiënt draaiende bedrijven. De stroom-, gas- en warmtedistributie telt nu 168 bedrijven met ongeveer 30.000 werknemers en een boekwaarde van ruim 12 miljard gulden. De be windsman wil in de toekomst al leen nog maar bedrijven overhou den met minstens 100.000 verbrui kersadressen. Thans voldoen slechts acht van de 168 bedrijven aan dit criterium. Volgens de inventarisatiecom missie moet bij een herstructure ring rekening worden gehouden met de economische structuur, de mate van verstedelijking en het ge voerde energiebeleid in de verzor gingsgebieden van de verschillen de bedrijven. STADSKANAAL (ANP) - Boeren- leden van het aardappelzetmeel- concern Avebe zijn boos op de di rectie van dit concern omdat hun aardappelen te traag zouden wor den verwerkt. Volgens de boeren loopt de kwaliteit van hun aardap pelen terug omdat ze deze in voor raad moeten houden totdat ze door Avebe kunnen worden verwerkt. Dit bleek gistermorgen tijdens een protestbijeenkomst van ongeveer vijfhonderd boeren in Stadska naal. Avebe wil eerst 400.000 ton aard- De boze boeren van Avebe hielden gisteren een vergadering. Zij wilden óppelen verwerken die bij buiten- wan de directie weten waarom er Duitse aardappelen worden geïmpor- landse boeren en bij niet bij de teerd terwijl aardappelen van de aandeelhouders liggen te rotten. Avebe aangesloten Nederlandse (foto ANP) boeren zijn aangekocht. Avebe Na heropenen effectenbeurs SINGAPORE (Rtr.) - De herope ning van de beurzen van Singapore en Koeala Loempoer is gepaard ge gaan met een sterke daling van de aandelenkoersen. De beurzen gin gen gisteren weer open nadat de handel in aandelen drie dagen op geschort is geweest in verband met de ineenstorting van een groot in dustrieel concern in Singapore. De beurshandelaren boden prijzen die twintig tot dertig procent lager wa ren dan de koersen die vóór de sluiting van de beurs golden. Om een stortvloed van paniek verkopen te verkomen hebben de beursautoriteiten de handel aan banden gelegd. Zo zijn transacties op krediet verboden. Niettemin was de stemming op de beurzen gespannen. De toeschouwerstribu nes werden hoofdzakelijk bevolkt door angstige beleggers, van wie sommigen een verrekijker ge bruikten om de neerwaartse lijn van de koersen op het grote bord in de beursruimte te kunnen volgen. Een van de beleggers sprak van een „bloedbad" en van „paniekver kopen, vooral in industriële aande len". Er mocht niet gehandeld worden in aandelen Pan-JSlectric Indus tries. Het mislukken van de pogin gen om het in financiële moeilijk heden verkerende bedrijf te red den leidde afgelopen maandag tot sluiting van de beurzen. Pan-Elec- tric vroeg zaterdag jongstleden surséance van betaling aan. Het concern heeft een schuld van 195 miljoen dollar. De autoriteiten in Singapore hebben gisteren aangekondigd dat het toezicht op de effectenhandel verscherpt zal worden. Er zal een bewakingscomité geformeerd wor den dat bestaat uit acht vooraan staande figuren uit financiële krin gen in Singapore. De autoriteiten maken zich zorgen dat de Pan- Electric-affaire de reputatie van Singapore als financieel centrum ernstig heeft geschaad. kocht bij deze boeren aardappelen in de verwachting dat de Avebe- boeren dit jaar onvoldoende zou den produceren. En dat zou heb ben geleid tot onderbezettingsver- liezen van de vier Avebe-fabrieken. De oogst is echter nogal meege vallen. De verwerking van deze on voorzien grote oogst blijkt proble men op te leveren. In sommige ge vallen is de vertraging zo groot dat aardappelen gaan rotten. Boven dien hebben de boeren-leden extra kosten vanwege de opslag van aardappelen. Ir. D. Hoogerkamp, directeur grondstoffen van Avebe. herinnerde de boeren er gisteren aan dat zij zelf hadden ingestemd met het beleid van Avebe om extra aardappelen in te kopen. Het Avebe-concern is de grootste Veenkoloniale werkgever, waar een grote reorganisatie op komst is. Deze reorganisatie zal voor een kleine 300 werknemers betekenen dat ze de laan zullen worden uitge stuurd. Bij vorige saneringen gin gen er al 900 banen weg. Volgens een onderzoeksbureau, dat een op lossing voor de problemen van Avebe heeft aangedragen, wordt er echter nog steeds zo'n 15 tot 20 mil joen gulden per jaar aan overbodig loon uitbetaald. Hoe snel de reorganisatie tot stand zal komen, is voor het mo ment onzeker. Voorlopig is de af slanking enkele maanden uitge steld. In een eerste bespreking tus sen de directie en de vakbonden na het uikomen van het onderzoeks rapport, kwamen de partijen over een dat er eerst een doortimmerd beleidsplan op tafel moet liggen. Sluiting van de glucosefabriek DWM in Veendam en van de derde produktielijn van de fabriek in Ter Apelkanaal zou al van de baan zijn. Hypotheekrente 6 december 1985 Rentepercentafes met/zonder gemeentegarantie ren le gedur. Opg. H'erke- Opg. Werke- bank lijk bank lijk Annuïteiten ABN Amrobank Bouwfonds Rabobank Roparco ABN Dir/NCB Grenswisselk. Ids. Spaarb. Amrobank Centr. Volksb. Postg./RPS Westl.Utr. st. ABN Dir./NCB NMB ABN Amrobank Bouwfonds Centr. Beheer Centrale Centr. Volksb. Dir/NCB Grensw.k./CDK Lds. Spaarb. ABN Amrobank NMB PostgTRPS Westl.Utr./stand. ABN ABN Bouwfonds Centr. beh. Centr. beh Centrale Centrale Conc.80/20°t Conc.80/20<7c Conc.80/20% Nat-N.(optie) M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/V M/A M/A M/A M/A MA/ M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/V M/A M/A M/A MA/ 5/9 jr 10 jr 15 jr 10 jr 5/10 jr 15/20 jr 5/10 jr 20 jr 10 jr 15 jr 20 jr 10 jr 10 jr 10/15 jr 7,55 7,4 7,77 7.50 7,3 7,71 7,39 7.2 7,61 8,15 7,9 8.36 8,14 7.8 8,36 8,30 8.0 8,30 7,77 7.6 7,98 8,36 8.1 8,58 8.36 8.1 8,58 8,09 7,9 8,31 8,32 7.9 8,54 8.57 8.2 8,79 8.52 8.1 8.52 8.0 8,41 8.3 8,74 7.8 8,20 8,3 8.74 7.9 8,54 8.1 8.76 8,4 9,01 8,6 9.23 8.3 8,74 8,3 8,74 7.7 8.25 7,9 8.46 7,35 7,72 7,55 7,93 7.8 8.20 8.0 8,41 Levenshypotheken (met verplichte afsluiting levensverzekering) Aegon M/A 5/10 jr Aegon M/A 15/20 jr 8.08 7.8 8,08 8,19 7.9 8,19 Centrale Centrale Centrale Concordia Concordia Concordia M/A M/A M/A M/A M/A M/A 5/10 jr 20 jr 30 jr 10 jr 15 jr 20 jr 8,30 8.0 8,30 8.03 7,9 8,24 8.08 7,8 8,08 8,19 7,9 8.19 M/A maandbetaling achteraf HJ'A - halfjaarbetaling achteraf M/V maandbetaling vooraf KW/A kwartaalbetaling achteraf Copyright "Vereniging Eigen Huis" te Amersfoort

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9