Thatcher stapt uit de Unesco 30 Grieks-Cyprioten kiezen parlement jaar vast Brits kabinet verdeeld over besluit. Ultra-orthodoxe joden strijden tegen verval Troepenvoorstel koel onthaald Oppositie Filippijnen tracht één te worden DUBBELDEMAN glas Bel 071-220907 HYPOTHEEK RENTE VRIJDAG 6 DECEMBER 1985 BUITENLAND PAGINA 7 LONDEN - De Britse regering heeft definitief besloten uit de Unesco te stappen. Staats secretaris Raison (ontwikkelingssamenwerking) maakte dat gisteren in het Lagerhuis bekend, en veroorzaakte daarmee een storm van protest van zowel Conservatieve politici als de oppositie. TEL AVIV - Teddy Koliek, de so cialistische burgemeester van Je ruzalem, heeft de strijd aangebon den met de fantieke joodse gelovi gen van zijn stad. Maar liefst 15.000 gulden tipgeld heeft Koliek op de hoofden gezet van de daders die om godsdienstige redenen de afge lopen maanden voor 300.000 gul den aan abri's in de religieuze woonwijken hebben vernield. door Taco Slagter Het gaat om de reclameborden die op de fraaie glazen schuilplaat sen bij bushaltes zijn aangebracht. De ultra-othodoxie duldt geen af beeldingen van vrouwen in een bi kini, een 'uitdagende' stand van een man in een strakke spijker broek of sensueel kijkende manne quins, geheel bedekt met de laatste versies van de wintermode. Die 'prikkelende' posters zijn in de vi sie van dat vrome volksdeel een godsgruwel en behoren op 'bijbel se' wijze door steniging te worden verbrijzeld. De in het zwart geklede vandalen opereren vrijwel altijd 's nachts, al dan niet in groepsverband. Deze week sneuvelden in een dag zes kostbare abri's. Stadsbussen met daarop dezelfde reclamebood schappen, die door de beruchte godsienstige woonwijk Mea Sje'a- rim rijden, zijn overdag het doel wit. Stenen vliegen door de ruiten; de daders verdwijnen vliegensvlug. Teddy Koliek is het meer dan beu. In zijn opdracht staakte de buscoöperatie Egged de diensten door dit deel van Jeruza lem, en de burgemeester loofde een forse som uit die de Neder landse justitie slechts voor de op sporing van moordenaars en beest achtige verkrachters beschikbar stelt. Vier jongeren uit Jeruzalem gin gen de geldelijke uitdaging aan. Afgelopen zondag verstopten zij zich in twee bij bushaltes gepar keerde auto's. Tegen half vier in de ochtend verschenen vier aan hun kleding herkenbare godsdienstfa naten. Het glaswerk van weer een abri moest er aan geloven. Het op de loer liggende viertal achtervolg de de vernielers, maar kreeg er slechts een te pakken. Niettemin zijn de vier jongens ieder ruim 3700 gulden rijker, als de rechter de schuld van de verdachte heeft vast gesteld, zo verklaarde een gemeen tewoordvoerder. De frictie tussen de geseculari seerde en ultra-orthodoxe inwo ners van Jeruzalem is echter met de uitkering van het 'prijzengeld' niet opgelost. De spanningen zijn niet van vandaag of gisteren en zul len zich in de toekomst alleen maar verscherpen. Aanhangers van het fundamentalistische jodendom schuwen de verdraagzaamheid. Die zou niet stroken met de door hen genomen letterlijke uitleg van de Tora (de vijf bijbelboeken van Mozes) en de Halacha (joodse reli gieuze wetgeving). Iedere jood die daarvan afwijkt, is in hun visie in feite een 'goy', een niet-jood waar geen pardon voor bestaat. Een jaar geleden liet de regering- Thatcher de in Parijs zetelende Unesco, een organisatie van de VN die zich bezighoudt met onderwijs, wetenschappen en cultuur, weten aan opstappen te denken. De Ver enigde Staten hadden daar toen al definitief toe besloten. door Henk Dam Net als de VS hadden de Britten kritiek op de geldverslindende, weinig efficiënte manier van optre den van de organisatie die onder leiding staat van directeur-gene raal M'Bow. Ook de anti-westerse houding van de Unesco irriteerde de Britten. De regering-Thatcher gaf Unes co een jaar om zich anders op te stellen, en hoewel er sindsdien in ieder geval enige maatregelen zijn genomen om de doelmatigheid van de organisatie te vergroten, is dat in de ogen van de Britten onvol doende geweest. Vandaar het uit treden. Dat betekent dat de Unesco nu een financiële klap te verwerken krijgt. Engeland gaf jaarlijks meer dan 20 miljoen gulden aan de orga nisatie, die een jaar geleden al een zware slag opliep door het uittre den van de VS, die 25 procent van de totale begroting bijdroegen. De Britse regering heeft lang ge aarzeld voor zij haar beslissing nam de Unesco definitief te verla ten. Vanuit onder andere de Geme- nebestlanden en een aantal EG- landen was druk op mevrouw Thatcher uitgeoefend om toch maar in de Unesco te bliiven. BERLIJN - Dezer dagen wordt de laatste hand gelegd aan de recostruc- tie van Checkpoint Charlie, de bekendste doorlaatpost tussen Oost- en West-Berlijn. Hier een beeld van asfalteringswerkzaamheden aan de Oostduitse kant. De grenspost is vergroot; het werk begon vorig jaar. (foto AP) Volgens welingelichte bronnen is het uiteindelijk niettemin de pre mier zelf geweest, die op uittreden heeft aangedrongen. Bekend is. dat zowel minister Howe (buiten landse zaken) als staatssecretaris Raison vinden dat Engeland er be ter aan zou doen in de Unesco te blijven, al was het alleen maar om dat de Britten nu geen enkele in vloed op de organisatie meer heb ben. Staatssecretaris Raison ontken de gisteren in het Lagerhuis dat de Britse regering voor Amerikaanse druk gezwicht zou zijn. „De schuld ligt helemaal bij de Unesco zelf, omdat deze organisatie op een voor ons schadelijke manier gepoliti seerd is", zo zei hij. Namens de Labour-partij noem de George Foulkes de stap gisteren „armetierig en schandelijk". Hij beloofde dat een Labour-regering op de maatregel zal terugkomen. Conservatieve Lagerhuisleden voerden aan dat de terugtrekking de internationale invloed van En geland zal ondergraven. Nederland De Nederlandse regering be treurt het besluit van de Britse re gering, zo heeft het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. De Nederlandse regering consta teerde nog onlangs in een brief aan de Tweede Kamer dat het hervor mingsproces een overwegend op gaande lijn vertoonde. Zij signa leerde een aanzienlijke vooruit gang sinds juli 1984 toen een brief met hervormingsvoorstellen aan de directeur-generaal van de Unes co werd gestuurd. De Nederlandse regering hoopt dan ook dat de om standigheden zich binnen de orga nisatie zodanig zullen wijzigen dat zowel de Verenigde Staten als Groot-Brittannië daarin zullen kunnen terugkomen, aldus buiten landse zaken. ROME (Rtr.lDPAIUPl) - „Het gesprek met premier Craxi vormde een eerbetoon aan mijn man Andrei Sacharov. Het ware te wensen dat men in de Sowjet-Unie even veel respect voor hem had als de mensen in Italië en andere landen", aldus Jelena Bonner gisteren in Rome na een gesprek van ruim een half uur met de Italiaanse minister president Bettino Craxi. Tien jaar geleden heeft zij Craxi voor het eerst ontmoet, toen zij voor een eerdere oogoperatie in Italië verbleef. „Het verschil is dat hij nu premier van Italië is en dat ik een misdadiger ben". WENEN (AP) - Het Warschaupact heeft weinig enthousiast gerea geerd op nieuwe voorstellen van de NAVO over de vermindering van de conventionele troepen in midden-Europa. Volgens Westerse onderhandelaars moeten de voor stellen de patstelling doorbreken op het twaalf jaar oude troepen- overleg in Wenen tussen de NAVO en het Warschaupact, omdat ze te gemoet zouden komen aan veel van de bezwaren van het Oostblok. Buitenland kort Dienst weigeren De Sowjet-Unie kampt met een groeiend aantal dienstweigeraars, getuige een artikel dat gisteren ver scheen in Krasnaya Zvezda (Rode Ster), het blad van de Sowjet- strijdkrachten. In het artikel wor den jongemannen scherp gewaar schuwd tegen het ontduiken van de dienstplicht. Iedere Rus moet vanaf zijn achttiende gedurende twee jaar in dienst. Volgens wes terse diplomaten vrezen steeds meer jongeren dat ze dienst moe ten doen bij de 115.000 man sterke NICOSIA - De Grieks-Cyprische Eerstgenoemden verkregen bij troepenmacht in Afghanistan. verkiezingsstrijd loopt vandaag de vorige parlementsverkiezingen, Kernproef Groot-Brittannië en de Verenig- da ^ee^onde^gro^d^^kernproef presidentsverkiezingen in Tot die listen onder dr Lyssaridis vroeger uitgevoerd. Volgens het Britse i"'- velen behoort echter met de zitten- lijfarts van Makarios, r».™ v»r. De Russische woordvoerder voor het Warschaupact Nikolai Neiland zei dat het NAVO-voorstel 'geen reden tot optimisme geeft', maar dat het zorgvuldig bestu deerd zou worden. Neiland' be klaagde zich erover dat de nieuwe voorstellen nog steeds ontsierd worden door de nadruk op 'buiten gewoon verdraaide verificatie maatregelen'. Het Westen heeft al lang aange drongen op overeenstemming over de manieren waarop de troepente rugtrekkingen en het aantal over gebleven troepen gecontroleerd kunnen worden. In de nieuwe voorstellen, die voor een belangrijk deel op initia tief van Nederland tot stand zijn gekomen, gaat de NAVO akkoord met kleine verminderingen van de troepen zonder eerst op een over eenstemming te staan over de we derzijdse troepensterkte. Tot nu toe weigerde de NAVO troepen ver mindering zonder deze voorwaar de vooraf. 'Naar de mening van het Westen is er nu een aanzienlijk aantal punten waarop er een brede overeenstemming tussen beide zij den bestaat', vertelde gisteren het hoofd van de Britse delegatie Mi chael Alexander. Volgens het hoofd van de Ameri kaanse delegatie Robert Blackwill hebben de nieuwe voorstellen '16 punten van overeenstemming ge creëerd' tussen Oost en West bij deze onderhandelingen. Volgens Warschaupactwoord- voerder Nikolai Neiland echter 'draagt dit alles nog niet bij tot het bereiken van een wederzijds aan vaardbare overeenkomst', hoewel wel rekening gehouden schijnt te zijn met sommige van de bezwaren van het Warschaupact. Oost en West zijn het al jaren oneens over het aantal conventionele troepen in Oost- en West-Duitsland, de Be nelux, Polen en Tsjechoslowakije. Blinden eisen braille Playboy WASHINGTON (UPI) - Blinde Amerikanen, die het Congres discriminatie en censuur ver wijten, hebben een geding aan gespannen waarin zij eisen dat het rijk het drukken van het tijdschrift Playboy in braille hervat. De 'American Council of the Blind' en andere groepe ringen maakten deze week be kend dat zij een nieuwe wet aanvochten die het de Library of Congress in Washington ver biedt door te gaan met het pro duceren van Playboy in braille op kosten van de belastingbeta ler. De brailleversie van het blad, die alleen artikelen en geen fo to's, spotprenten of adverten ties bevat, is vijftien jaar lang verspreid onder een duizendtal lezers via de National Library Service for the Blind en Physi cally Handicapped. Het Huis van Afgevaardigden stemde in juli met 216 tegen 193 stemmen voor het beëindigen van het maken en verspreiden van de brailleversie van Playboy ten koste van 103.000 dollar. De se naat stemde ermee in en presi dent Reagan bekrachtigde op 13 november de wet waar de bepaling in verwerkt was. MANILLA (AP/AFP/Rtr.) - De Fi lippijnse oppositieleider Salvador Laurel en mevrouw Corazon Aqui no zullen dit weekeinde bekend maken of zij met een gemeen schappelijke lijst zullen uitkomen voor de verkiezingen van 7 februa ri aanstaande. Dit heeft Laurel gis teren verklaard. Ook zal dan gezegd worden wie van hen kandidaat zal zijn voor het presidentschap en wie voor het vi- ce-presidentschap. „Ik geloof niet dat de oppositie zich nog de luxe van tweedracht kan veroorloven" aldus Laurel tijdens een persconfe rentie in Manilla, na een ontmoe ting achter gesloten deuren met ADVERTENTIE 24 uur service voor bedrijven Aquino, de weduwe van de ver moorde oppositieleider Benigno Aquino. „Wij zijn het erover eens gewor den dat er maar een gemeenschap pelijke vijand is, president Ferdi nand Marcos". Hij noemde het zon dag te nemen besluit een „histo risch evenement". Nadat Laurel in juni door zijn partij als presidents kandidaat was aangewezen, maak te Aquino afgelopen dinsdag be kend ook campagne te zullen gaan voeren. Zij nam deze stap onder druk van een petitie met 1,2 mil joen handtekeningen. De Filippijnse president Marcos heeft in tegenstelling tot eerdere suggesties van zijn kant verklaard dat hij generaal Ver (65) voor onbe paalde tijd zal handhaven als chef staf van het Filippijnse leger. Ver maakte, daags nadat hy met 26 andere verdachten was vrijge sproken van betrokkenheid bij de moord op oppositieleider Benigno Aquino, een lijst van 46 hoge offi cieren en regionale bevelhebbers bekend die in verband met de reor ganisatie van de legertop met pen sioen worden gestuurd. Managua roept ambassadeur in VS terug MANAGUA (AFP) - Nicaragua heeft de Verenigde Staten ervan beschuldigd verantwoordelijk te zyn voor de vernietiging, afgelo pen maandag, van een helikopter van de Nicaraguaanse luchtmacht, waarbij 14 militairen om het leven kwamen. In verband hiermee heeft Managua om een spoedzitting van de Veiligheidsraad gevraagd, die deze "daad van terrorisme" moet onderzoeken. Victor Hugo Tinoco, vice-minis ter van buitenlandse zaken van Ni caragua, heeft bekendgemaakt dat Managua heeft besloten zijn am bassadeur in Washington. Carlos Tunnermann, voor overleg terug te roepen. Nicaragua heeft ook geprotes teerd bij de regering van Hondu ras. Managua beschuldigt dat land ervan samen met de Verenigde Staten betrokken te zijn geweest bij de levering van SAM-7 lucht doelraketten aan de anti-sandinis- tische guerrillabeweging FDN (Ni caraguaanse Democratische Strijd krachten). Het FDN maakte woensdag in Washington bekend dat het een Ni caraguaanse helikopter van het ty pe MI-24 met een SAM-7 had neer geschoten. Onder de 14 inzitten den, die allen omkwamen, bevon den zich volgens het FDN twee Cu banen. De Amerikaanse vice-minister van buitenlandse zaken Elliot Abrams verklaarde dat het neerge schoten toestel een MI-8 was. De MI-8 is eveneens van Sowjetmake- lij, maar niet zo geavanceerd als de MI-24. Abrams beweerde ook dat er „enkele Cubanen" aan boord van de helikopter waren. De Verenigde Staten hebben gis teren voor het eerst toegegeven dat de Amerikaanse hulp aan de con tra's via Honduras gaat. Vice-mi nister Abrams verklaarde dat de hulp aan de anti-sandinistische guerrillastrijders via Honduras verliep, maar dat Tegucigalpa de jongste zendingen heeft tegenge houden. Hervatting van de hulp aan de contra's via Honduras is voorwerp van onderhandelingen met Honduras, zo zei Abrams. ADVERTENTIE ten einde. Officieel gaat het, enige maanden vervroegd, om de verkie zing van een nieuw parlement, Kyprianou's Democratische Partij r velen zien er tevens verkapte kwam op 19,5, terwijl de felle socia- nisterie van defensie was de bom van Britse makelij en werd de proef gedaan op verzoek van de Britse regering. Groot-Brittannie en de VS kwamen op 4 augustus 1958 overeen om samen te werken op het gebied van atoomenergie voor defensiedoeleinden. Drugssmokkelaar Een tweede piloot van de Franse luchtvaartmaatschappij Air France is gearresteerd wegens het smok kelen van 10 kilo heroïne met een velen behoort echter niet de zitten- lijfarts de president, Spyros Kyprianou, wierven, wiens ambtstermijn officieel pas 1988 afloopt. door Frans van Hasselt De president heeft in het begin van dit jaar het misnoegen van de twee grote partijen gewekt door de handelswaarde van vijf miljoen bemiddelingsvoorstellen van de gulden in zijn bagage. De smokkel secretaris-generaal van de VN, Pe- werd tijdens een routine-controle rez de Cuellar, niet zonder meer te ontdekt. aanvaarden. De Turks-Cyprische leider Denktash deed dat wel en 1 oerisme Vïetnam daardoor wekte Kyprianou een ne- Acht Amerikaanse veteranen be- die eindelijk wel eens voortgang i de slepende Cyprus-kwestie wilde ginnen vandaag aan een twee we ken durende rondreis in Vietnam. De organisator van de reis denkt ■61CI1' dat dit het begin is van een stroom Amerikaanse toeristen naar het^ land. De Vietnamezen hebben vol- IVLonstGrVGruOnQ gens de organisator Greg Kane bij het welslagen van deze reis toege zegd steeds groepen van 20 Ameri kanen toe te laten. In de groep die vrijdag vertrekt zitten zeven Viet- namveteranen en een andere oud militair. Zij zullen een bezoek brengen aan Hanoi, Haiphong, Da- nang, Hue, Ho Chi Minhstad en an dere plaatsen in het land. De grote Grieks-Cyprische par tijen die Kyprianou aanvielen vor men een vreemd monsterverbond. Aan de ene kant de Moskou-ge trouwe communistische Akel, aan de andere kant de rechtse pro-wes terse Democratische Concentratie onder Glafkos Kliridis. Het monsterverbond van de twee grootste partijen probeerde met moties van wantrouwen Ky prianou tot aftreden te dwingen, maar deze kon zich erop beroepen dat Cyprus net als de VS een presi dentieel stelsel kent, waarbij de ambtstermijn van het staatshoofd vastligt. Bovendien smaakt hij het genoegen dat Perez de Cuellar in de loop van het jaar zijn verzoe ningsvoorstellen comprimeerde, waardoor er enkele nuancewijzi gingen inkwamen die Denktash op zijn beurt niet kon accepteren. De twee partijen van het mon sterverbond hopen zondag de tweederde meerderheid te verkrij gen waar zij in 1982 nog net éën procent onderbleven. Voor wijzi gingen in de grondwet is namelijk een twee-derde meerderheid ver eist en ze zijn dan van plan een pa ragraaf toe te voegen die stelt dat het parlement, met ook weer twee derde meerderheid, de president naar huis kan zenden. Kyprianou hoopt aan de ene kant zijn eigen partijtje enige winst te bezorgen, iets wat lang niet is uitgesloten nu hij de steun heeft gekregen van en kele kleine mini-partijtjes en van aartsbisschop Chrysostomos (Ma- slotmeeting op Nicosia's centrale Plein van de Vrijheid, te midden van Griekse en Cyprische vlaggen, een onuitroeibare tegenstrijdige combinatie. Opnieuw stelde hij de twee grote partijen de vraag: wilt u net als wij dat de 200.000 man Turkse bezettingstroepen van Cy prus vertrekken voordat er een fe derale republiek komt onder een overgangsregering, of stemt u erin toe dat ze blijven? Het 'realisme' en de 'stoutmoedige stappen' die deze partijen voorstaan, stelde hij als defaitisme aan de kaak. De meeting vertoonde niet veel enthousiasme en ook niet zoveel toeloop, maar Kyprianou's partij is steeds meer die van het regerings- President Kyprianou: misnoe- apparaat, en dat zou hem toch wel n. (foto APi enige winst kunnen bezorgen. De socialisten bestrijden hem, omdat zij nog veel minder concessies wil len doen aan de Turken, maar eni ge winst voor Lyssaridis zou toch ook Kyprianou goed van pas ko- Onveranderlijk Aan de andere kant stelt hij dat hij zelfs door een twee-derde meer derheid niet tot aftreden kan wor den gedwongen. De grondwetsarti kelen die het presidentiële karak ter van de republiek en de vijfjari ge ambtstermijn van de president vastleggen zijn namelijk onveran derlijk. Bovendien is voor een wij ziging van de grondwet theoretisch ook een twee-derde meerderheid vereist van de Turks-Cyprische af gevaardigden, die al sinds de troe belen van 1963 en '64 niet meer zit tmg hebben in het Cyprische parle ment. maar voor wie nog steeds ze tels worden opengehouden, ook in het komende (vergrote) parlement. Gisteren hield Kyprianou zijn De twee grote partijen, de com munisten en de rechtsen, zijn na tuurlijk niet tot een massa ver smolten. Onderling vechten zij een strijd uit wie deze keer de aller grootste zal worden. De verkie zingsleus van de Akel is: Akel weer grootste partij, terwijl die van Kli ridis en de zijnen luidt: ga mee met de velen. Verzoening „Als Kyprianou zijn negatieve politiek kan voortzetten", zo riep Kliridis in een verkiezingsrede in Limassol, „dan zal nooit enige Grieks-Cyprische vluchteling zijn haardstede terugzien". Het verzoe ningsplan van Perez de Cuellar houdt in dat althans enkele tien duizenden uit Famagusta naar de ze stad zullen kunnen terugkeren. Kyprianou en vooral Lyssaridis benadrukken dat alle 180.000 Grieks-Cyprioten die in 1974 uit het noorden moesten vluchten voor de binnengevallen Turkse le gers dezelfde rechten hebben op terugkeer. Op een kilometer af stand van het Plein van de Vrij heid, in de Turkse zone van Nico sia, verklaarde de Turks-Cyprische leider en 'president' Denktash het te betreuren dat de Grieks-Cyprio tische leiders nog steeds in waan voorstellingen leven. Een unieke mogelijkheid om uw woonlasten 30 jaar lang op een laag renteniveau vast te zetten. Maximale zekerheid. Alleen op nieuwe huizen met gemeente garantie. Informatie bij het Bouwfonds in: Den Haag: Nassauplein 13, (070) 65 0800 of via de coupon. ["stuur mij informatie over de ~~J I 30 Jaar RenteVast I Hypotheek. j Postcode: I Plaats: I Telefoon: j Coupon in gesloten envelop j I zonder postzegel naar I Bouwfonds, Antwoordnummer 1479 2500 XK Den Haag I nv Bouwfonds I Nederlandse Gemeenien

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7