'Gehandicapte telt niet mee' Fysiotherapeut: werknemer of niet? Grote wapenvondst na inval Arbeidsbureau verontwaardigd over dreigende subsidiestop 'Hulpverlening deugt niet' PROTEST ADVOCATEN IN DEN HAAG Reeks misdrijven rond overval op kazerne IKV in geldproblemen Boekovsld-stichting zet PvdA'er uit steuncomité Turk Asian mag aan zijn land worden uitgeleverd Bedrijfsvereniging legt forse naheffing sociale premies op Duinverzwaring Voorne-Putten VRIJDAG 6 DECEMBER 1985 BINNENLAND PAGINA 5 AMERSFOORT (ANP) - „Staatssecretaris De Graaf wil de arbeidsbemiddeling voor gehandicapten de nek omdraai en. Gehandicapten tellen kennelijk niet meer mee, niet op de arbeidsmarkt, en in de politiek ook niet. De rel in Heer- hugowaard, waar een CDA-gemeenteraadslid aan de kant wordt gezet omdat hij in een rolstoel zit, is symbolisch voor de manier waarop in dit land gehandicapten steeds meer buiten spel worden gezet. Het is een grof schandaal". Dit stelt directeur F. Vuister van de vallen, omdat de medische dien- AVO, het arbeidsbemiddelingsbu- sten volgens hem geen specialisten reau voor gehandicapten. Volgens hebben die voor het succesvol be- Vuister wil De Graaf (sociale zaken middelen van gehandicapten en werkgelegenheid) subsidiekraan voor de AVO hele maal dichtdraaien. Dat betekent dat dan na 40 jaar definitief een eind komt aan de arbeidsbemidde ling voor moeilijk plaatsbare ge handicapten, een taak waar de AVO in 1949 in opdracht van de overheid mee begon. "Als voorschotje" wil de be windsman alvast volgend jaar een derde korten op de subisidie van totaal 1,9 miljoen die de AVO in 1986 zou krijgen. Als de Tweede Kamer daar geen stokje voor steekt moet een kwart van de 32 AVO-functionarissen die zich met arbeidsbemiddeling bezighouden worden ontslagen en moet het mes in de bemiddelingsactiviteiten. De AVO richt zich vooral op ge handicapten die via de gewone ge westelijke arbeidsbureaus (GAB's) niet aan de bak komen omdat ze moeilijk te plaatsen zijn. De afgelo penjaren is de klantenkring van de AVO sterk gegroeid, vooral sinds de GAB's, waar ze vroeger terecht konden, geen bijzondere bemidde ling meer verleent. Vorig jaar hielp de organisatie 2000 gehandicapten, 500 meer dan in 1980. De Graaf wil de bemiddeling van gehandicapten op den duur in zijn geheel over laten nemen door de Gemeenschappelijk Medische Diensten (GMD's), maar dat is vol- eens Vuister geen alternatief. "Rij vreest dat de gehandicapten bij de GMD's tussen wal en schip zullen van 1989 de noodzakelijk zijn. De AVO heeft een landelijk cen traal bureau in Amersfoort en be schikt bovendien over een netwerk van zestien consulenten, verspreid over het hele land. Vuister: „Ik vrees dat de meeste gehandicapten een baan wel kunnen vergeten als ze straks bij de GMD's moeten aan kloppen. Die GMD's klagen nu al dat ze overbelast zijn en het werk niet meer aankunnen. Hoe kunnen ze dan nog ruimte vinden voor ar beidsbemiddeling van gehandi capten, een specialistisch en tijdro vend karwei?". De AVO gaat vol gende week met De Graaf praten in een laatste poging om de plan nen alsnog in de prullebak te doen belanden. Het plan van de Nederlandse Do- venraad om in individuele gevallen zoals sollicitaties en psychiatrische consulten van doven speciale do ventolken beschikbaar te stellen kost grofweg vijftien miljoen per jaar. Staatssecretaris Van der Reij- den (volksgezondheid) wijst die plannen niet van de hand, maar vindt dat de kamercommissie voor het gehandicaptenbeleid voor de financiering ervan niet bij hem moet aankloppen maar bij staats secretaris De Graaf (sociale zaken). Het geld moet namelijk komen uit het AWBZ-fonds dat onder De Graaf ressorteert. Hij ontraadde een motie van de Kamer om met de doventolken te beginnen op basis van de vier ton die daarvoor bij amendement ko mend jaar beschikbaar komt. Het probleem is dat bij dat beperkte bedrag moet worden gediscrimi- rAiimanotiönton neerd tussen de ene dove die net L ClilllctUcttlClHCll iets meer recht op een tolk heeft UTRECHT (ANP) - De hulpverle ning aan reumapatiènten laat veel te wensen over. Er zijn veel te wK- nig reumatologen, huisartsen we ten vaak te weinig van reumatische ziekten af, en voor psycho-sociale begeleiding kan de reumapatiënt bijna nergens terecht. Dat schrijft de Bond van Reumapatiëntenver enigingen in een advies aan staats secretaris Van der Reijden (volks gezondheid). De bewindsman had de patiëntenorganisatie een half jaar geleden gevraagd om sugges ties voor de bestrijding van reuma tische aandoeningen en de gevol gen daarvan. In de Nederlandse ziekenhuizen werken nu zo'n 80 reumatologen. Dat is volgens 'de patiëntenvereni gingen lang niet genoeg. Er zijn in ons land 300.000 reumapatiënten, die samen jaarlijks 540.000 keer naar een reumatoloog toe moeten. Als zo'n specialist jaarlijks 4000 consulten kan doen, is er in ons land behoefte aan 140 reumatolo gen, aldus het advies. Volgens de schrijfster van het advies, oud-secretaris van de Bond van Reumapatiëntenverenigingen D. Verstegen, is het tekort aan reu matologen voor de patiënt duide lijk merkbaar. Nieuwe patiënten die zich aanmelden moeten vol gens haar twee tot drie maanden wachten vóór de specialist tijd voor hen heeft. DEN HAAG ANP) Advocaten van bureaus voor rechtshulp demonstreerden gisteren voor het Haagse ministerie van justitie tegen de eigen bijdrage van 50 gulden die de laagste inkomensgroepen moeten betalen voor de hulp van een advocaat. (foto anpj PURMEREND (GPD) - Bij een in val in een woning in Purmerend is vorige week dinsdag een grote hoe veelheid 'zware' wapens, waaron der een lanceerbuis voor anti-tank- granaten, gevonden. De vondst is onderdeel van een reeks van zaken die aan het licht zijn gekomen bij het onderzoek dat de marechaus see heeft ingesteld na de overval op de Ripperda-kazerne in Haar lem. Bij die overval, zondagmor gen 20 oktober, werden twee mili tairen beroofd van hun Uzi-machi nepistolen en munitie. Óndanks een grootscheeps on derzoek zijn de Uzi's noch de over vallers gevonden. Wel stuitte de marechaussee op een groot aantal andere misdrijven. „Zaken als ver valste rijbewijzen en toeristenkaar- ten, diefstallen, valsheid in ge schrifte, oplichting, gestolen che ques en girokaarten en een aantal veen Russische automatische kara- wapenzaken", zo verduidelijkt de bijn) en een Low-koker (een lan- voorlichter van de marechaussee. De wapenzaken blijven voor on derzoek in handen van de mare chaussee, omdat in kringen van wapenhandelaren naar de overval lers van de Ripperda-kazerne wordt gezocht. De andere zaken zijn overgedragen aan politiekorp sen in Noord-Holland. In verband met de wapenzaken zijn inmiddels tien mensen gear resteerd, van wie er drie nog vast zitten. Bij verschillende invallen door marechaussee en politie zijn een stengun, een jachtgeweer met afgezaagde loop en slagwapens ge vonden. Ook werden attributen voor overvallen gevonden, zoals bi vakmutsen. Bij de inval vorige week dinsdag in Purmerend wer- ien twee pistolen, een Kalasjnikov dan een andere die door het be perkte budget een tolk wordt ge weigerd. „Ik kan niks met het amende ment, want ik weet niet hoe ik het moet uitvoeren," zo stelde Van der Reijden. De motie en het amende ment zullen nog aan de orde ko men bij de behandeling van de be groting van volksgezondheid. DEN HAAG (GPD) - Het Interker kelijk Vredesberaad (IKV) dreigt voor 80.000 gulden in de rode cij fers te komen, ondanks een finan ciële campagne onder enkele dui- Arrestatieteam t Een van de verdachten die de in val in Purmerend aan den lijve hebben ondervonden en die sinds vorige week vrijdag voorlopig op vrije voeten is gesteld, vertelt: "We werden dinsdagavond omstreeks negen uur volkomen verrast door de inval. Omdat we aangemerkt worden als vuurwapengevaarlijk, trapte het arrestatieteam van de marechaussee de voordeur van de flat in en stormde naar binnen. Die zes man met kogelvrije vesten, hadden de vinger aan de trekker van hun wapen en zouden vast ge schoten hebben bij een verkeerde beweging van ons. Niet zo verwon derlijk omdat twee pistolen bij ons op de tafel lagen". De marechaussee was getipt over de wapens in de flat. De wo ning werd letterlijk van onder tot boven onderzocht en dat leverde twee pistolen, 50 patronen en twee gummiknuppels op. Er werden twee mannen en een vrouw ter plekke gearresteerd, van de wie de vrouw nog dezelfde nacht werd vrijgelaten. Pas een dag later vond de politie, na weer een tip, de Ka lasjnikov en de Low-koker, die ble ken te zijn verstopt achter een plaat onder het aanrecht. De twee aangehouden mannen bleken niet betrokken te zijn bij de overval op de kazerne. Maar van wege de wapenvondst in de Pur- merendse woning "zit het er dik in, dat er een zware straf zal volgen", aldus de voorliochter van de mare chaussee. Volgens de zegsman zit de Ripperda-zaak inmiddels 'aar dig vast', maar gaat het onderzoek gewoon door. DEN HAAG (GPD) - Het Tweede- Kamerlid Harry van den Bergh (PvdA) is geroyeerd als lid van het comité van aanbeveling van de Boekovski-stichting. Het bestuur van de stichting is ontstemd over uitlatingen van Van den Bergh in de Haagse Post van deze week. Daarin beschuldigt hij de Boe kovski-stichting ervan meer een anticommunistische- dan een men senrechtenorganisatie te zijn. De Boekovski-stichting noemt deze beschuldiging 'een leugen'. "Het is voor de Boekovski-stich ting onaanvaardbaar een lid van het comité van aanbeveling in haar midden te hebben die de leugen hanteert. Voor onze organisatie, die de zaak van de mensenrechten in de Sowjet-Unie dient, is een woord van waarheid één van de pijlers van ons bestaan", aldus een verklaring van het bestuur. De Boekovski-stichting beschul digt Van den Bergh er nu van dat Gemeente neemt 'Blijfliuis' in Groningen over GRONINGEN (ANP) - De stich ting Blijf van m'n Lijf in Gronin gen is bereid mee te werken aan de overdracht van haar opvanghuis aan de gemeente Groningen met ingang van 1 januari. Het "Blijfhuis" Groningen werd gefinancierd met gemeentelijk geld. Zou Blijf van m'n Lijf niet be reid zijn geweest mee te werken, dan zou de overname van het op vanghuis door de gemeente enkele maanden vertraging oplopen. Blijf van m'n Lijf had enkele weken be denktijd gevraagd, alvorens op het gemeentelijk voorstel te reageren. De stichting blijft erbij dat de rijksoverheid de eerst verantwoor delijke is voor de opvang van mis handelde vrouwen. Zij maakte eind oktober bekend ermee te stoppen, om af te dwingen dat de overheid die verantwoordelijkheid zou erkennen. Nu is het weliswaar de gemeente, en niet het rijk, die de helpende hand biedt, maar Blijf van m'n Lijf heeft besloten toch aan de overdracht mee te werken. Het ontbreken van alternatieve op vangmogelijkheden in Groningen heeft daarbij de doorslag gegeven, aldus de stichting. hij het juist heeft laten afweten als er een beroep op hem werd gedaan door het bestuur. Hij zou, zonder enig bericht, in 1983 niet zijn ver schenen op een bijeenkomst van de stichting, waar hij als hoofd spreker zou optreden. "Wij betreu ren het dat Harry van den Bergh met zijn uitlatingen de zaak van de mensenrechten in de Sowjet-Unie een slechte dient heeft bewezen", zegt de stichting. Van den Bergh reageerde giste ren verbaasd op de beslissing van de stichting. "Ik heb de Boekovs ki-stichting al een aantal malen la ten weten dat bij de PvdA-fractie irritaties bestaan over de wijze waarop de stichting met bepaalde mensenrechtenkwesties omgaat. Wij zijn vooral geïrriteerd over het feit dat de Boekovski-stichting heeft toegestaan dat de zaak-Griv- nina een pure WD-aangelegen- heid is geworden". Het kamerlid doelt daarmee op de Russische dis sidente Irina Grivnina, die vooral door de inspanningen van de WD in samenwerking met de Boekovs ki-stichting zich in Nederland heeft kunnen vestigen. Van den Bergh ontkent dat hy destijds zonder bericht is wegge bleven van een bijeenkomst van de stichting. "Ik kon door verplichtin gen in de Tweede Kamer toen niet komen en ik heb dat het bestuur ook laten weten. De zaak van de mensenrechten gaat my buitenge woon ter harte en ik vind dan ook dat de Boekovski-stichting mijn kritiek serieus zou moeten overwe gen", aldus Van den Bergh. Harry van den Bergh zenden sympathisanten. Binnen kort gaat er een noodkreet de deur uit, waarin de contribuanten nog maals wordt gevraagd een bijdrage te leveren, aldus penningmeester Schram van het IKV. Het IKV, met een budget van ruim 1 miljoen heeft op het Haagse hoofdkantoor dertien betaalde full timers in dienst, van wie vijf dienstweigeraars. "De vrijwillige bijdragen, die de afgelopen jaren goed waren voor 600.000 tot 700.000 gulden zijn drastisch afge nomen", aldus Schram. Om de dreigende tekorten te dekken deed het IKV dit voorjaar een beroep op de aanhangers van de vredesbewe ging, maar de opbrengst viel tegen. Ter compensatie vroeg het IKV de negen aangesloten kerken (waaronder de hervormde, de gere formeerde en de rooms-kathoüeke kerk) de vaste bijdragen van in to taal ongeveer 100.000 gulden te verdubbelen. Het IKV kreeg ech- situaLe°vanede'kerken DEN HAAG (ANP)De tuinders 'n het Westland en in het kassengebied tra aderlating niet toe' de meeste ten oosten van Delft z'jn volgens de rijkspolitie verlost van de plaag kerken zii^ al hlii ak 7! Wtï aluminiumdiefstallen die het gebied langere tijd hebben geteisterd. De draaien' quitte rijkspolitie van Pijnacker heeft twee mannen uit Den Haag aangehouden r\,,nr. ,0 tv\tdie op heterdaad werden betrapt bij de diefstal van aluminium bestemd Over de toekomst is de IKV-pen- VQOr bQUW van kasspn ^r werd nog een derde Hagenaar aangehou- den. De drie daders hebben dit jaar bij 25 diefstallen voor meer dan 1 ROERMOND (ANP) - De 25-jarige Turk Sameth Asian, die onder meer wordt verdacht van mede plichtigheid aan de moordaanslag op de paus, mag van de Roermond- se rechtbank aan Turkije worden uitgeleverd. Dit heeft de rechtbank gisteren bepaald naar aanleiding van een uitleveringsverzoek van Turkije. De rechtbank acht het ver zoek juridisch toelaatbaar omdat het aan de geldende regels voldoet. Tegen Asian, die nog steeds vast zit in het huis van bewaring in Maastricht, heeft Turkije drie ar restatiebevelen uitgevaardigd. Twee van militaire rechtbanken in zake pogingen tot moord dan wel doodslag, waaraan de Turk zich zou hebben schuldig gemaakt, en één van een burgerlijke rechtbank Aluminiumdiefstallen opgelost AMSTERDAM - Met het oog op de feestdagen heeft de verkeerspolitie van Amsterdam een aantal affiches geplaatst om het vooral 'nuchter te blijven bekijken' (foto anp> ningmeester nog pessimistischer. Al<- Ar. L.:;, UCU. X-»C UI IC UdUL'IS IICUUUII Uil JdclI U1J <SL> UlClSUUieil VUUi UlCCI Udll I non ziot d» miljoen gulden aan aluminium buit gemaakt. De diefstallen werden voor- pen ziet de vredesorganisatie geen andere oplossing dan het inkrim pen van het personeelsbestand. al gepleegd bij tuinderijen waar men de aluminium op een eenvoudige in een gehuurde vrachtauto kon laden. die Asian verdenkt een moord dan wel doodslag. De rechtbank gaat nu een advies formuleren voor de minister van justitie. Die moet beslissen of As ian al dan niet wordt uitgeleverd en of aan de uitlevering voorwaar den zullen worden gesteld. Van de kant van het openbaar ministerie is destijds gevraagd als voorwaarde te stellen dat Turkije de garantie geeft dat Asian niet de doodstraf mag krijgen, aangezien Nederland deze straf niet kent. De advocaat van Asian heeft tegen de uitspraak van de Roermondse rechtbank cas satie aangetekend bij de Hoge Raad. Asian, die op 14 mei van dit jaar op de laatste dag van het pausbe zoek aan Nederland in Venlo uit de trein werd gehaald met een schietklaar pistool en vervalste reisdocumenten, is wegens illegaal wapenbezit en valsheid in geschrif te tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld. Sinds het uitzit ten van deze straf verblijft hij nog steeds in voorarrest in het huis van bewaring te Maastricht. Daar werd hij onlangs bezocht door een Italiaanse justitiedelega- tie in verband met zijn vermeende betrokkenheid bij de aanslag op paus Johannes Paulus 2 op 13 mei 1981 op het Sint Pietersplein in Ro me. Asian ontkent daaraan mede plichtig te zijn". DEN HAAG - Er is beroering ont staan onder duizenden fysiothera peuten, die meewerken in een praktijk. De Bedrijfsvereniging voor de Gezondheidszorg (BVG) vindt namelijk dat zij werknemers zijn. Daarom hebben vele van deze hulpverleners al een aanslag „na- heffing sociale premies" gekregen. De overigen wacht dezelfde behan deling. Hun organisatie raadt allen aan in beroep te gaan. door Kees Corrielisse De fysiotherapeuten voelen er niets voor nog eens duizenden gul dens te betalen. Over het algemeen hebben ze al premie betaald als zelfstandige. Toch moet er eerst worden betaald als de vordering is gekomen, ook al kan de zaak wor den voorgelegd aan de Raad van Beroep. De kwestie of fysiotherapeuten die in een praktijk werken als zelf standige beroepsoefenaars moeten worden beschwoud of als werkne mers in loondienst speelt al jaren. Volgens de betrokken bedrijfsver eniging moeten deze fysiothera peuten als werknemers worden be schouwd en heeft zij navorderin gen opgelegd met terugwerkende kracht tot 1984. De gang van zaken in veel prak tijken is tot dusver dat daar een groep fysiotherapeuten werkt. Een van hen is de zogenoemde prak tijkhouder; hij is eigenaar of huur der van het pand en de apparatuur. De overigen werken met hem mee, zoals dat in het jargon heet „op no tabasis" en „voor eigen rekening en risico". In feite betekent dit dat zij hun eigen rekening uitschrijven en de kosten verrekenen met de praktijkhouder. Deze fysiothera peuten hebben zich zelf steeds als zelfstandigen beschouwd. Maar de bedrijfsvereniging wil dit niet lan ger accepteren. Bij de bedrijfsvereniging geeft men toe dat niet alle praktijken de zelfde verhoudingen hebben. Maar in veel gevallen is sprake van vast dienstverband en dan moeten so ciale premies worden betaald. Daar valt niet aan te ontkomen. Er zijn al uitspraken, die de bedrijfs vereniging in het gelijk stellen. Zonder twijfel wordt in veel van deze gevallen dan weer beroep aangetekend. De organisatie van fysiothera peuten weet niet precies hoeveel beroepsbeoefenaars het betreft. Van het totaal van 12.000 fysiothe rapeuten in ons land werken er on geveer 7000 in de vrij gevestigde praktijken, aldus een woordvoer der. Er zijn naar schatting 3500 praktijken, maar 1000 daarvan zijn „solo". De dreigende naheffïngen worden geschat op meer dan 100 miljoen gulden. De bedrijfsvereniging BVG heeft gesteld dat fysiotherapeuten er be ter aan zouden doen een samen werkingscontract te sluiten. Dat kan in de vorm van een maat schapsmodel, zoals die hier en daar al bestaan. De BVG zegt dat deze modellen vaak niet voldoen aan de eisen. De praktijkhouder heeft daarin het meest te vertellen, dus moeten de praktijkhouders dan premie voor hun werknemers gaan betalen. Hiermee is vooral de Landelijke Vereniging van Vrijgevestigde Fy siotherapeuten (LVVF) het niet eens. Er is een model, dat kan wor den vergeleken met de manier waarop bijvoorbeeld advocaten en notarissen met elkaar in één kan toor samenwerken. "We zouden willen dat de BVG ons wat tijd geeft voor de omzetting", aldus een woordvoerder van de vereniging. De BVG zegt ai jaren dat de zaak niet klopt, aldus een woordvoerder van dit uitvoeringsorgaan. De fy siotherapeuten moeten niet doen alsof ze worden verrast. "We heb ben vorig jaar de premies tot 1984 kwijtgescholden. In augustus 1984 hebben we alle praktijkhouders gemeld dat we premie zouden gaan heffen vanaf 1 januari 1984. De aan gemelde contracten voldoen in veel gevallen niet aan de eisen. Er moet worden betaald". De fysiotherapeutenorganisatie wil nog een keer met BVG-directie praten om „de druk van de ketel" te halen. Zij denkt dat de huidige opvatting van de bedrijfsvereni ging verstrekkende gevolgen kan hebben, omdat andere beroeps groepen volgens een zelfde model in maatschapsvorm samenwerken. Daar geldt geen premieplicht met betrekking tot sociale verzekerin gen. De vereniging van fysiothera peuten hoopt binnenkort de hele situatie op een rytje te kunnen zet ten. Daarom heeft de organisatie alvast voor zaterdag 14 december een symposium belegd in Nijme gen. Daar hoopt men met een groot aantal collega's samen de diverse mogelijkheden van samenwerking te kunnen bespreken. OOSTVOORNE (GPD) - Elk jaar verdwijnt gemiddeld zo'n 20 meter duin langs het strand van het Zuidhollandse eiland Voorne-Putten in zee. Zon der daar maatregelen tegen te nemen zou het er op den duur voor de veiligheid van de bewoners op Voorne slecht uitzien. Daarom is vorig jaar oktober begonnen met een groots duinverzwaringswerk. Over een lengte van negen kilometer, te beginnen bij het „autostrand" van Oostvoorne tot vlakbij de zuidelijker gelegen Haringvlietdam, wordt het strand over een breedte van ruim 80 meter niet minder dan acht meter opgehoogd. De zaak wordt rigoreus aangepakt: het strand wordt opgespoten met acht tot negen miljoen kubieke meter zand. Grote bulldozers schuiven het tegen de bestaande duinen opgespoten zand op tot kunstmatige dui nen met hoge toppen en lager gelegen duinpannetjes. Op grote schaal wordt het vervolgens met helm ingeplant (zie foto) om de nep-duinen tegen verstuiving te beschermen. (foto gpd»

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5