Onbegonnen Verb Dependance stichting maatschappelijk werk De imam per geluidsband; kerkklokken via computer? Aan Herensingel voor Leiden-Noord Nieuwe bomen Levendaal en Hooglandsekerkgracht PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 6 DECEMBER 1985 Tolerantie In zijn column in de Volks krant van dinsdag schreef Jan Blokker naar aanleiding van de benoeming van Marcel van Dam tot voorzitter van de VARA ou der meer: "Een Hollandse om roep - dan zul je toch moeten be denken dat wij, na in Leiden bij na allemaal van de honger te zijn gestorven, ons eerst hebben volge geten met haring en hutspot, en pas toen zijn overgegaan tot een universiteit van het vrije woord". In de Volkskrant van maan dag noteerde columnist Stoker op de voorpagina: "Eindelijk arri veerde ik in Leiden, op het Sta tionsplein verging mij horen en luisteren. De gemeenteraad van Leiden heeft in een vlaag van waanzin de kruistochten gepro beerd goed te maken door aan de mohammedanen ter stede toe te staan hun voorzanger via een ge luidsbandje net zo te laten zingen als het galmen van de christelijke kerkklokken. Het is alsof een stad die geteisterd wordt door zakken rollers een legertje tasjesrovers uitnodigt". Daar gaat Leiden dan met zijn imago. Een Hollandse stad aan de Rijn, waarvan de verzetsstrij ders ruim vierhonderd jaar gele den veelvraten waren die luid boerend het eerste college van be stuur van de universiteit vorm- <ien. Dat is het beeld dat Blokker oproept. Een progressief-liberaal gemeentebestuur dat om elke ver denking van discriminatie uit te sluiten mohammedanen dezelfde rechten geeft als christenen, maar zich verkijkt op de irritatie die er onder de ongelovigen heerst (zie Stoker) - dat heb je er nu van als het CDA stelselmatig buiten het college van B en W wordt gehouden. Stoker herhaalt het bekende heidense argument: "Kunnen ge lovigen niet op hun horloge kij ken om te zien of het tijd is voor de kerkgang?" Het gemeentebestuur van Lei den meent dat als de dominee en de pastoor aan de kerkklokken mogen hangen, de imam op zijn beurt een grote keel mag opzet ten. Onder een voorwaarde die aan het brein moet zijn ontspro ten van een baviaan met buik loop: het geschreeuw van de imam op vrijdagmiddag mag niet luider klinken dan het ge galm van de klokken op zondag ochtend. Nog afgezien van de vraag hoe de imam zijn volgelin Bejaarde in eigen keuken gevangen LEIDEN - Een 51-jarige man uit Valkenburg werd gisterochtend i omstreeks kwart voor elf aange houden door de Leidse politie in verband met wederrechtelijke vrij- I heidsberoving. De man zou woens dag van tien uur 's ochtends tot vier uur 's middags een 68-jarige vrouw, woonachtig aan het Rapen burg, hebben gedwongen om in haar keuken te blijven zitten. De 51-jarige verlangde van haar dat ze een machtiging ondertekende. De vrouw voelde daar niets voor. Inbraak in sportwinkel LEIDEN - Uit een sportwinkel aan de Haarlemmerstraat werd in de nacht van woensdag op donderdag voor 15.000 gulden aan sportartike len gestolen. De dader(s) kwamen binnen door een ruit te vernielen. Uit een fotozaak aan de Breestraat werden in diezelfde nacht twee diaprojectoren gestolen. Expositie over Papoea's verlengd LEIDEN - De tentoonstelling 'De Killenge van Papoea Nieuw-Gui- nea' die wordt gehouden in het rijksmuseum voor volkenkunde is verlengd tot en met 31 december. De tentoonstelling wordt gehou den ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de onafhankelijk heid van Papoea Nieuw-Guinea. Zij werd op vijftien oktober ge opend door Zijne Excellentie Peter Ipu Peipul, ambassadeur van Pa poea Nieuw-Guinea bij de E.E.G., Brussel. Oprichting tennisclub LEIDEN - In Leiden Zuid-West wordt volgende week een nieuwe tennisvereniging in het leven ge roepen. De oprichtingsveregade- ring wordt woensdag gehouden in het bowlingrestaurant van Hans Menken aan de Boshuizerlaan om 20.00 uur. De op te richten tennisvereni ging gaat gebruik maken van het tenniscomplex dat aan de Schu- bertlaan en Tsjaikowskikade moet verrijzen. Het is de bedoeling dat daar zes banen worden aangelegd. Tijdens de oprichtingsvergade ring woensdag zal een bestuur voor de vereniging worden geko zen. Ook kunnen de aspirantleden dan kiezen of op het complex gra- velbanen of kunstgrasbanen moe ten worden aangelegd. Leidse kroniek door John Kroon gen in de regio dan moet berei ken, dit: is er een ambtenaar vrij gesteld om elke vrijdag en zon dag met een decibellenmeter in de hand het lawaai van de mo hammedaanse en christelijke kooplui in geloofsverspreiding te vergelijken? Mooi is het dat de imam de pas toor en de dominee telkens net twee dagen voor is - al was het maar omdat de tolerantiegrens voor geluidoverlast op vrijdag middag qua decibellen een heel stuk hoger ligt dan op zondag ochtend. wanneer de heiden zich nog eens wenst om te draaien. Dat zal wel een vorm van positie ve discriminatie zijn. Maar dat gebeier en geroep - uiteindelijk is hel natuurlijk overleefde folklore. Ooit zal het zijn nut hebben gehad dat de voorganger op het platteland zijn volgelingen door klokgelui ter kerke kon noden - behalve de stand van de zon en het geloei van de koe waren er voor de gelo vige agrariër weinig oriëntatie- momenten en een horloge bezat hij nog niet. Zo goed als het van lucht ingaat. Niets is meer heilig, zal dan de conclusie zijn. Een verstandige regionale om roep speelt hier nu reeds op in. De stem van de imam en het gebeier van de kerkklokken wordt voor taan uilsluitend per 88.1 mHz de ether higestuurd dan wel door de kabel gevoerd. Kunnen de gelovi gen gewoon hun ramen gesloten houden - en hun radio lekker hard zetten. Belasting De wijze waarop in Nederland onroerend-goedbelasting wordt geheven, is een onredelijk sys teem. Daarover lijkt in de Leidse gemeenteraad verrassend veel overeenstemming te bestaan. Met handen en voeten zit de gemeente gebonden aan regels die het rijk oplegt - zo kan de gemeente niet zelf bepalen hoeveel deze gemeen telijke belasting moet opbrengen. Nu bij de recent uitgevoerde ta xatie van huizen en andere ge bouwen is gebleken dat de waa r de van het gemiddelde onroerend goed flink is gedaald, lijkt het niet meer dan normaal dal dan ook de belasting daarover even Geen wonder dat ook raadsle den zoiets onredelijk vinden. Maar hoe reageren de diverse partijen daarop? D66 wil een on derzoek naar de woonlasten. Mooi. maar onderzoeken lossen in eerste instantie niets op. Het CDA wil een onderzoek naar de mogelijkheid om een deel van de waarde onbelast te laten. Iets mooier, maar ook daarbij staat afwachten voorop. Links Leiden (PSP. PPR en CPN) en de VVD zijn het meest concreet: zij willen in verschillen de varianten dat de reinigings rechten worden verlaagd, bij wijze van compensatie. Ten op zichte van het voorstel van het college worden de reinigings rechten volgens het voorstel van Links Leiden dertien gulden per jaar goedkoper. Toegegeven: veel meer dan een paar pakken vuil niszakken kun je daar niet van kopen. Het voordeel van het VVD-voorstel is nog bijna vier gulden minder. Ook de mogelijkheden om aan de hoogte van de reinigingsrech ten te sleutelen zijn aan wettelij belang kan zijn dat in Marokko de imam zijn stem verheft - niet in elke huiskamer zal er daar een Radio één tot en met vijf zijn om de luisteraar bij de tijd te hou den. Maar in Nederland, anno 1985? Dat de technologie ook de kerk en moskeegemeenschap niet voor bij is gegaan blijkt al uit de wijze waarop de mohammedanen straks naar de Hooigracht zullen worden gewenkt. De imam is niet van plan wekelijks een aanslag op zijn stembanden te plegen; de oproep voor de gebedsdienst wordt door middel van een ge luidsband verspreid. Je zult zien dat zo'n man over pakweg een jaar eist dat zijn oproep stereo wordt uitgezonden. Zo goed als op een kwade dag zal worden onthuld dat ter be sparing van het salaris van een hulpkoster het klokgelui der christenen computergestuurd de flink omlaag gaat. Tenslotte le vert het onroerend goed bij ver koop ook minder op. Zo gaal het dus niet. Om aan de beoogde inkomsten te komen moet de gemeente hel tarief ver hogen; alleen hij wiens huis met meer dan het gemiddelde is ge daald - in het algemeen de duur dere huizen - kan een belasting verlaging verwachten. Voor be woners van de goedkopere wo ningen die 'slechts' enigszins zijn gedaald, gaat de belasting om hoog. Het is het gedrag van de leenheer die hoe dan ook zijn aan trekken wil komen en bereid is daarvoor desnoods het zwaard te trekken, of het pachtertje nu meer uit de grond kan halen of niet. Anno 1985 is het zwaard vervan gen door computerberekeningen. Meer belasting betalen over iets dat minder waard is geworden, daar komt het systeem voor som migen in simpel Nederlands op Cor Vergeer, het raadslid dat zulke hartstochtelijke pleidooien /oor goed schaatsijs kan houden. (archieffoto» ke beperkingen onderhevig. Het zijn voorstellen die gedaan lijken te zijn onder het motto dat je nu eenmaal beter een beetje dan he lemaal niets kunt doen. Dat beetje lijkt nog altijd meer dan wat de PvdA voor ogen heeft. In eem motie wordt gecon stateerd dat met het systeem van de oroerend-goedbelasting geen rekening wordt gehouden met de draagkracht en dat hogere aan slagen in 1986 ongewenst zijn, al lemaal mooie woorden, maar wat doet de PvdA er nu aan? De partij wil een boze brief naar regering en parlement stu- In Den Haag ontvangen ze da gelijks boze brieven, waarvan de afzender gewoonlijk het lot wacht van menig briefschrijver aan de gemeenteraad: hij hoort er nooit meer wat van. Zo bezien vertoont de PvdA het gedrag van een luidkeels blatend schaap, waarvan de bijdrage IJs Veertig moties en acht wijzi gingsvoorstellen hebben de Leid se politieke partijen ingediend naar aanleiding van de gemeen tebegroting voor 1986. Daaron der bevinden zich altijd een paar hoogst merkwaardige - gelukkig maar, want dat houdt de sjeu er een beetje in. Zo nodigt Cor Vergeer van de Socialistiese Partij het college van Burgemeester en Wethouders uit in een eventuele vorstperiode de kwaliteit van het ijs op een aantal daarvoor in aanmerking komende plaatsen te controleren en zo goed. mogelijk te houden. Die Vergeer. Bij de Elfstedentocht van dit jaar manifesteerde hij zich dui delijk als de beste schaatsenrij der onder de gemeenteraadsle den of - zo hij wil - als het beste gemeenteraadslid onder de schaatsenrijders. In niet te tem men vaart stoof hij in Leeuwar den door de finish, helaas niet als eerste. Maar het zal via deze mo tie duidelijk zijn dat hij nu aan zienlijk hogere aspiritaties koes tert dan dat ding alleen maar uitrijden. Vergeer wil de Evert van Benthem van 1986 worden, waarna het wel heel gek moet gaan, wil zijn partij bij de ver kiezingen in maart niet aanmer kelijke zetelwinst boeken. Van daar die motie om het ijs in Lei den aan kwaliteitseisen te ver binden. Er moet worden getraind dat de stukken eraf vliegen en dat kan niet als je het risico loopt elk moment in een wak te duve len. Maar hoe kunnen onze vroede vaderen en moederen het Ver geer, dat politieke fenomeen op twee ijzers, nu precies naar de zin maken? Er is eigenlijk maar één afdoende oplossing: telkens als Vergeer een rondje over de singels wil maken, neemt de bur gemeester beurtelings de wethou ders Fase, Van Dongen, Peters, Kuijers en niet te vergeten die se cure Bordewijk, op zijn nek om te kijken of 'het' houdt. Nee, nou niet zeuren dat zoiets tijd en geld kost, zoveel gebeurt er nou ook, niet meer in dat stadhuis (Kuijers heeft zelf gezegd dat de stad in feite klaar is, op wat re pareren en behangen na). Boven dien: je moet er wat voor over hebben om een Elfstedenmata- door binnen je poorten te hebben. Driehonderd jaar na Van der Werf en vijfentachtig jaar na Goeie Mie eindelijk weer een Lei- denaar die het gaat maken: the one and only Cor Vergeer. Vergeers besluit om te mikken op de triomf der triomfen zal ook bij het Hoogheemraadschap Rijnland ongetwijfeld met een zucht van verlichting zijn verno men. Al jaren, eerst als actievoer der daarna als raadslid, keert de socialistiese voorman zich met kracht tegen de verontreinigings heffing van dit orgaan. Maar zonder schoon water geen mooi ijs - dat zal Vergeer ook wel we ten. Hij zal op dit punt zijn ver zet moeten staken, wil de glorie hem ooit ten deel vallen. Ach ja, het is hard en eenzaam aan de top. Afdwalen Leiden behoort tot de gemeen ten die van staatssecretaris De Graaf (CDA) een strafkorting hebben gekregen omdat zij de woningdelersregeling niet zoals was voorschreven op 1 juni, maar op 1 augustus liet ingaan. Natuurlijk, democratische overeengekomen regels moeten worden nageleefd, maar als er één regeling is geweest waarbij onduidelijkheid, verwarring, ja pure chaos tot het laatst in grote bloei stonden, dan is het wel deze. Er viel aanvankelijk geen touw aan vast te knopen. Kijk, in keurige gemeenten als Wassenaar, Aerdenhout en Blari- cum valt een dergelijk diep-in- snijdende maatregel altijd nog wel op tijd door te voeren. Het zijn welvarende nederzettingen waar zich nauwelijks moeilijkhe den voordoen. Maar in de grote gemeenten, met hun vaak zeer grote sociale problemen, is dat natuurlijk wat anders. De Haagse bureaucratie, die steeds sloddervossiger lijkt te gaan werken (het onderwijs kan er ook over meepraten) en zich nauwlijks verdiept in de proble matiek die een etage lager ligt, dendert maar door, zich ver ver heven voelende boven het grauw. Als ze nou zelf eens een tijdje achter het loket plaatsnemen, misschien zouden ze dan een beetje meer dit soort streken (Eigenlijk een prima idee: pas tiaar Den Haag als het zweet je op de snor heeft gestaan). Tja, en dan die De Graaf... waar kennen we die man ook al weer van? Juist, ooit een promi nent figuur geweest in de vak bond CNV. Opkomen voor de zwakken en machtelozen. Jaja. Na Bouke Roolvink weer zo'n schaap dat laat zien hoe ver je wel van de kudde kunt afdwalen. A.I. verkoopt wenskaarten LEIDEN - Aangezien het dit jaar op 10 december precies 37 jaar ge leden is dat de Universele Verkla ring van de Rechten van de Mens werd aangenomen door de Ver enigde Naties zal Amnesty Interna tional, werkgroep Leiden, rond de ze datum kaarten verkopen. Van 7 tot 11 december zal Am nesty International met een stand aanwezig zijn in de Openbare Bi bliotheek, morgen op de Haarlem merstraat en zondag in de Leidse kerken, na afloop van de diensten. "Men kan dan blancd wenskaarten kopen, die het belang van het be houd en de naleving van mensen rechten tot uitdrukking brengen. Stuk duim eraf LEIDEN - Een 25-jarige man moest gistermiddag omstreeks tien voor twee naar het AZL wor den vervoerd omdat hij zijn vin gers had verwond tijdens het fre- sen in het bedrijfsverzamelgebouw aan de Evertsenstraat. In het zie kenhuis bleek dat de man een stukje van zijn duim zal moeten LEIDEN - De stichting maatschappelijk werk Leiden wil het pand Herensingel 53/53a kopen. Zij wil dit gebruiken om het team maatschappelijk werkers in onder te brengen dat in het noordelijk deel van de stad werkzaam is. Of de stichting het pand ook inder daad in gebruik kan nemen, hangt af van het feit of de gemeente hiervoor gemeente garantie geeft. Burgemeester en wethouders van Leiden stellen de gemeenteraad in elk geval voor dit te doen. De stichting is nu gehuisvest aan de Oude Rijn 44c. De organisatie heeft al enige tijd het plan om in het noordelijk en het zuidelijk deel van de stad 'dependances' te vesti gen. Op die manier zyn de maat schappelijk werkers in die wijken beter bereikbaar voor de burgers. Het pand aan de Oude Rijn is dan in principe bedoeld voor onder meer spreekuren voor bewoners uit de binnenstad. Het pand aan de Herensingel moet het eerste 'bijkantoor' wor den van de stichting maatschappe lijk werk. Voor het zuidelijke ge deelte van de stad heeft zij nog geen geschikte ruimte gevonden. Paul van Kampen, leidinggevend maatschappelijk werker bij de stichting, hoopt echter dat in de loop van het volgend jaar daar een passend en betaalbaar onderko men kan worden gevonden. Tot die tijd zijn de maatschappelijk werkers voor het zuidelijke deel van de stad gehuisvest in een pand aan de Breestraat. Doeltreffend De stichting maatschappelijk werk Leiden is 1 januari van dit jaar ontstaan nadat de afdeling maatschappelijk werk van de ge meentelijke sociale dienst en de 'oude' stichting maatschappelijk werk werden samengevoegd. Die fusie kwam tot stand omdat de ge meente het minder doeltreffend vond dat twee instellingen die on geveer hetzelfde werk doen naast elkaar blijven bestaan. Het plan om het maatschappelijk werk meer over de stad te versprei den door het stichten van 'bijkan toortjes', heeft volgens Van Kam pen de volle steun van de gemeen te. Dat blijkt volgens hem wel uit het feit dat de gemeente bereid is mee te betalen aan de verbouwing van het eventuele nieuwe onderko men aan de Herensingel. De verdeling van de stad in drie 'werkgebieden' - zoals gezegd: een noordelijk deel, een zuidelijk deel en het centrum - is niet helemaal willekeurig. De gezinsverzorging, het bejaardenwerk en de stichting Interkruis houden precies dezelfde onderverdeling aan. En dat zijn en kele van de instanties waar de stichting veel mee samenwerkt. Overigens is het de bedoeling dat, wanneer in het noordelijk en zuidelijk deel van de stad 'depen dances' zijn verwezenlijkt, het maatschappelijk werk nog meer wordt gespreid. Dat zou bijvoor beeld kunnen door ook spreekuren te houden in bijvoorbeeld club- en buurthuizen. Hoe een en ander ge Willem Ververs (links) en Paul van Kampen, leidinggevend maatschappelijk werkers i. schappelijk werk Leiden, voor het pand aan de Herensingel dat de stichting wil aankopen. stalte krijgt, is nog niet precies te zeggen, aldus Van Kampen. In de Merenwijk en de Stevenshof heeft die verdere 'spreiding' trouwens al enigszins vorm gekregen. In de ge zondheidscentra in de beide wij ken worden regelmatig spreekuren gehouden. Die zullen, ook na het in gebruik nemen van de 'dependan ces', worden voortgezet. Misverstanden De kans bestaat overigens dat de stichting ook in het centrum moet uitkijken naar eer werkruimte. Het pand aan de Oude Rijn is volgens Van Kampen name lijk ondoeltreffend ingericht, al is het wat betreft de totale beschikba re oppervlakte toereikend. Het pand aan de Oude Rijn is ei gendom van de diaconie van de Nederlands Hervormde gemeente. In het gebouw was tot enige tijd geleden extra ruimte beschikbaar, die de stichting er graag bij had willen huren. Volgens Van Kam pen is echter door een aantal mis verstanden de ruimte verhuurd aan de afdeling Leiden en Oegst- geest van de Vereniging voor Vluchtelingenwerk Nederland en de Vrijwilligerscentrale. "Wij willen nu met de diaconie praten over de mogelijkheden om het gebouw te verbouwen en uit te breiden zodat het meer geschikt wordt voor ons", zegt Van Kam pen. "Lukt dat echter niet, dan vrees ik dat we jammer genoeg naar een ander pand in het cen trum moeten uitkijken". Hij hoopt dat begin volgend jaar meer duide lijkheid komt over de mogelijkhe den tot uitbreiding en verbouwing. LEIDEN - Na de herinrichting van het Levendaal en de Hooglandse Kerkgracht is de afdeling groen van de gemeente deze week begonnen met de aanplant van nieuwe bomen. Aan het Levendaal zijn dezer dagen 36 Lindebomen geplaatst. Zeven stuks volgen er nog, later dit jaar, om de aankleding van de straat weer compleet te maken. Volgende week is de Hooglandse Kerkgracht aan de beurt om van nieuwe bomen te worden voorzien. Deze straat ligt er sinds de herinrich ting 'kaaltjes' bij. Daaraan wordt een eind gemaakt door het planten van 15 vleugelnoten. Deze in Leiden weinig voorkomende boom heeft als voordeel die die in de eerste jaren vooral omhoog groeit en pas op latere leeftijd een bredere kroon krijgt. De plek van de bomen is zo gekozen dat de marktkramen die hier straks weer op zaterdag zullen staan er geen hinder van ondervinden. In verband met het planten van de bomen kan er de hele volgende week niet op de Hooglandse Kerkgracht geparkeerd worden. De straat is boven dien gestremd voor doorgaand verkeer. Op een drietal plaatsen in de stad is de directie groen van de gemeente, de vroegere plantsoenendienst, ook bezig met grondverbetering om oude bomen een beetje meer levensvatbaarheid te geven. Met een zuiger wordt grond rond de bomen weggehaald en vervolgens worden de gaten met verse grond en mest aangevuld. "Met name voor enkele oude lindebomen op de Garenmarkt is die grondverbetering dringend nodig", aldus de heer Klijnstra van de directie groen. Op het Stationplein, ter hoogte van het VW en op de hoek van het Stationsplein/Schuttersveldweg krijgt de grond rond enkele bomen dezelfde behandeling. lindebomen die op het Levendaal zijn geplaatst.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4