Steeds Gordijnenatelier wil bedrijf op kleinere schaal voortzetten Deel universiteit naar polikliniek Walenkamp weer lijsttrekker CDA Ontslag voor 65 werknemers Nieuw psychiatrisch onderzoek moordzaak Video en tv voor De Weerklank Tentoonstelling over Leidse buitenlanders Politie slaags met drie jongeren VRIJDAG 6 DECEMBER 1985 LEIDEN Na verhuizing AZL LEIDEN - Het polikliniekgebouw van het Academisch Ziekenhuis Leiden aan de Wassenaarseweg komt na de verhuizing naar de nieuwbouw in handen van de uni versiteit. Het is de bedoeling dat daarin de faculteit der sociale we tenschappen, het Afrika Studie centrum en het Bureau voor de On derwijskundige Opleiding van Le raren worden gehuisvest. Wanneer de gehele faculteit so ciale wetenschappen, waarvan de verschillende subfaculteiten nu zijn gehuisvest in panden bouw 1 januari 1987 leeg opgele verd aan de universiteit. Daarna zullen nog de nodige verbouwin gen moeten plaatshebben. Het college van bestuur heeft op het investeringsschema voor de noodzakelijke en ingrijpende reno vatie en herindeling van het zes verdiepingen tellende gebouw twintig miljoen uitgetrokken. In middels is door de Rijksgebou wendienst al onderzocht dat dit be drag ontoereikend zal zijn. Door het college is bij het ministerie van onderwijs en wetenschappen Stationsplein. Rijnsburgerweg en verzoek ingediend om het bedrag Hooigracht, er in kan trekken is nog onduidelijk. Volgens de voor lichter van het AZL wordt het ge- twintig miljoen op grond 1 de berekeningen van de Rijksge bouwendienst alvast te verhogen. LEIDEN - De directeuren van het failliete Leidse gordijnenatelier De Lelie zoeken naar mogelijkheden om dit bedrijf in kleinere vorm voort te zetten. Op die manier zouden mogelijk 25 tot 30 van de in totaal 65 ontslagen werknemers van dit bedrijf weer aan het werk kunnen worden geholpen. Dat zegt R. Sieval, een van de twee directeuren van het failliete bedrijf. De huidige polikliniek Strafzaak schietpartij Morsweg aangehouden DEN HAAG/LEIDEN - De Haagse rechtbank heeft vanmorgen een nieuw psychiatrisch onderzoek ge last van de 48-jarige in Marokko ge boren Leidenaar die op 2 septem ber jongstleden op de Morsweg een 45-jarige landgenoot uit Tiel heeft doodgeschoten. In verband hiermee is de verdere behandeling van de strafzaak tegen de man tot 22 januari 1986 uitgesteld. Tegen de verdachte was vorige week we gens moord twaalf jaar gevange- LEIDEN - De Weerklank, de school voor slechthorende en moeilijk sprekende kinderen, is gisteren verrijkt met een kleuren televisie en een videorecorder. In de dependance van De Weerklank aan de Obrechtstraat, waar het voortgezet onderwijs van deze school sinds 1 augustus is geves tigd, zijn de apparaten geplaatst. In aanwezigheid van de leerlin gen kreeg schoolhoofd R.S. van der Veen de apparatuur overhan digd van M. Wielinga, de voormali ge rector van de Mondriaan Scho lengemeenschap. Toen Wielinga in juni afscheid nam van de Mon driaan, organiseerden de leerlin gen met onder meer een fancy fair. Wielinga bestemde de opbrengst daarvan voor De Weerklank nisstraf geëist. Rechtbankpresident mr. Schip per zei vanmorgen dat het nieuwe onderzoek in het bijzonder gericht moet zijn op de persoonlijkheids structuur van de verdachte en ant- zaak stelde de advocaat van de Lei denaar de matige kwaliteit van het psychiatrisch onderzoek van de Wassenaarse psychiater G. Noord huizen aan de kaak. Bij het ge sprek van de psychiater met de woord moet geven op de vraag of verdachte was bijvoorbeeld geen de man tijdens de daad al dan niet toerekeningsvatbaar was. De Haagse psychiater J.A. Schipper zal worden verzocht het onderzoek op zich te nemen. Al tijdens de behandeling van de tolk aanwezig geweest en het had volgens de verdachte ook maar tien minuten geduurd. Niettemin had de psychiater geconcludeerd dat de Leidenaar een primitieve persoonlijkheidsstructuur bezit en een lange gevangenisstraf aangera den met daarna ter beschikking stelling van de regering (tbr). De verdachte had de rechtbank voorgehouden dat het slachtoffer zijn leven had geruïneerd. Niet al leen had deze de dochter van de sterk traditioneel denkende Ma rokkaan zwanger gemaakt, maar hij verdacht hem er tevens van het zelfde bij zijn echtgenote te heb ben gedaan. M. Wielinga (links), voormalig rector van de Mondriaan Scholengemeenschap, overhandigt het hoofd i deze school een fèestweek WeerklankR.S. van der Veen. de apparatuur «foto i De Lelie werkte voornamelijk voor woninginrichters. Toen het bedrijf vijf jaar geleden verhuisde van de Langegracht naar de Merenwijk, leek de financiële situatie nog soli de. De woningmarkt stortte echter in waardoor De Lelie steeds min der werk om handen had en flinke verliezen moest incasseren. De schulden liepen zo ver op dat de Amrobank weigerde nog langer krediet te verstrekken. Volgens Sieval was een faillissement toen onafwendbaar. Dat faillissement is woensdag uitgesproken. Het bedrijf heeft nog geprobeerd de salarissen van de 65 werkne mers. van wie er overigens veel in deeltijd werkten, tot het eind van de vorige maand te laten garande ren. Echter, ook dat is niet gelukt. Het bedrijf heeft wel kans gezien om 45 procent van die salarissen uit te betalen. "Dan hebben de mensen tenminste nog geld voor de Sinterklaasdagen", aldus Sie val. De werknemers zijn, zo bleek gisteren al, inmiddels ingeschre ven bij het gewestelijk arbeidsbu reau als werkzoekende. Overvallen Of en op welke manier De Lelie wordt voortgezet, is volgens direc teur Sieval op dit moment nog niet te zeggen. "Dat hangt ervan af of we de financiering kunnen rond krijgen". Er wordt in elk geval naar gestreefd zo veel mogelijk van de nu ontslagen werknemers weer in dienst te nemen wanneer het be drijf eventueel een nieuw begin maakt. De vakbonden zijn door het fail lissement van het gordijnenatelier enigszins overvallen, zo blijkt uit de woorden van bestuurslid Anto- nis van de Industriebond FNV. "Er is laat ruchtbaarheid aan gegeven. We wisten dat er problemen waren. Maar pas deze week is door een van de directeuren bevestigd dat het faillissement was aange vraagd". zegt hij. Antonis stelt dat de bonden bij uitstel van betaling zich nog had den kunnen inzetten zoveel moge lijk voor het personeel te doen. Nu Het bedrijfspand van het gordxjnatelier De Lelie het faillissement is uitgesproken, worden de bonden voor een vol dongen feit geplaatst. Overigens waren maar zeer weinig werkne mers van De Lelie aangesloten bij een bond. De Industriebond FNV had onder het personeel bijvoor beeld maar twee leden. Daarmee zijn de problemen nog niet opgelost: waarschijnlijk in ja- Uiteraard werd het cadeau op De nuari neemt de Weerklank nog een Weerklank in dank aanvaard. Een school aan de Opaalstraat als de- nog grotere wens die deze protes- pendance ii tants-christelijke school heeft is onderwijs a echter een nieuw gebouw. Het be- drie vestigingen verspreid zal zijn. staande hoofdgebouw aan de Ro- Vandaar dat het bestuur en de bijnstraat zit. ondanks een uitbrei- schoolleiding streven naar nieuw- ding enige tijd geleden, vol. Daar- bouw voor met name het voortge- om moest het voormalige gebouw zet onderwijs. Daarover zijn al con- van de Vrije School aan de tacten met de gemeente gelegd. De Obrechtstraat als dependance in hoop is onder meer gevestigd op gebruik worden genomen. plek in de Stevenshof. LEIDEN - Er ontstond in de nacht van donderdag op vrijdag een vechtpartij op de Middelweg tus sen vier politieagenten en drie jon gens, een 22-jarige uit Wassenaar en een 20- en 22-jarige uit Voor schoten. Eén van de agenten liep een scheurtje in zijn onderarm op en de Wassenaarder een hecht- wondje aan zijn rechterarm. Het drietal dat onder invloed was, had een ruit van een woning aan de Hooglandse Kerkchoor- steeg ingegooid. Bewoners zagen het gebeuren en waarschuwden de politie. De vechtpartij ontstond omdat het drietal zich heftig verweerde tegen aanhouding. Nadat ze waren aangehouden werd de 22-jarige jongen uit Wassenaar naar het AZL gebracht in verband met het hecht- wondje. Hij weigerde zich echter te laten behandelen en maakte veel kabaal, aldus de politie. LEIDEN - 'Van elders gekomen 1585 - 1685 1985' is de titel van de tentoonstelling waarmee het Ge meente-Archief zijn nieuwe expo sitieruimte aan de Vliet volgende week officieel in gebruik neemt Een deel van de tentoonstelling is gewijd aan de val van Antwer pen in 1585. De val van deze stad was de aanleiding voor de emigra tie van talloze bewoners van de zuidelijke Nederlanden naar onze gewesten en met name naar de stad Leiden In 1685 werd door Lodewijk de veertiende, de koning van Frank rijk, het Edict van Nantes opgehe ven. Deze gebeurtenis markeert de vlucht van veel Franse Hugenoten, van wie er ook velen in Leiden zijn terecht gekomen. Teneinde ook aandacht te kun nen besteden aan de koppeling met de permanente tentoonstelling van archivalia en prenten van het Leids Pilgrim Documentatie Cen trum aan de Vliet werd besloten aandacht te besteden aan alle groe pen vluchtelingen en andere bui tenlanders die zich te Leiden ves tigden. Een groot deel van de immigran ten bestond uit Duitsers die in alle eeuwen sedert 1585. maar met na me tijdens de 30-jarige oorlog (1618-1648) hun toevlucht in de Ne derlanden zochten, hetzij als vluchteling, hetzij gelokt door de welvaart in dit gebied Verder hebben zich in Leiden naast de Pilgrim Fathers ook ande re Engelstaligen gevestigd, in ver band met de handel en de nijver heid of als militair, terwijl ook de universiteit door het benoemen van buitenlandse hoogleraren en het aantrekken van buitenlandse studenten aan het internationale karakter van Leiden heeft bijge dragen. De tentoonstelling wordt afge rond met aandacht voor de Belgi sche vluchtelingen die tijdens de Eerste Wereldoorlog naar Neder land kwamen en voor de stroom van gastarbeiders uit landen als Marokko en Turkije. De tentoonstelling wordt volgen de week vrijdag geopend door wet houder Kuijers. De nieuwe exposi tieruimte van het Gemeente-Ar chief, Vliet 41. 43 en 45. heeft als naam 'De Vlietpanden' gekregen Van Zijp en Vink uit raad LEIDEN - De fractievoorzitter van het CDA in de Leidse gemeente raad, Joop Walenkamp, wordt lijst trekker voor de Christen-democra ten bij de gemeenteraadsverkiezin gen in 1986. Twee van de zittende CDA-raadsleden keren, op eigen verzoek, niet meer terug in de toe komstige fractie: Van Z'jp en Vink. Het bestuur van het CDA-Leiden heeft een advieslijst voor de ge meenteraadsverkiezingen opge steld waarop, na aanvoerder Wa lenkamp, de namen prijken van de zittende raadsleden Bleijie (twee de), Geelkerken (derde), Biegstra- ten (vierde), Kramp-Heitink (vijf de) en Van Duijn (zesde). Het hui dige raadslid Kranenburg staat tiende op de lijst en is gepasseerd door drie nieuwkomers: P. Klück (zevende op de lijst). W.M. Hettinga (achtste) en R.G.C.M.M. Van Bas ten Batenburg (negende). "De frac tie heeft ook eens wat nieuw bloed nodig", verklaart CDA-voorzitter Bosch. De eerste tien plaatsen op de lijst worden door Bosch en Walenkamp overigens als verkiesbaar be schouwd. Dit betekent dat de christen-democraten op één zetel winst rekenen. Bij de eerste tien namen komt slechts één vrouwelij ke kandidaat voor. die van me vrouw Kramp-Heitink. "Dat is wel eens anders geweest", aldus Bosch. "In de vorige periode had het CDA vier vrouwen in de raad. Maar er waren nu niet meer vrou wen beschikbaar voor een verkies bare plaats. De gezins- en werksi tuatie maakt het voor veel vrou wen onmogelijk om het raadswerk er bij te doen", aldus de CDA-voor- zitter. De CDA-lijst houdt voor het eerst geen rekening meer met de zogenaamde 'bloedgroepen' waar uit de kandidaten afkomstig zijn (KVP, ARP en CHU). Maar bij de eerste tien kandidaten komen be halve vier oorspronkelijke CDA- kandidaten de bloedgroepen toch evenredig aan hun trekken (twee KVP, twee ARP en één CHU-kan- didaat). Op de kandidatenlijst van het be stuur komen in totaal 34 namen voor waaronder die van de voor malige raadsleden Kokxhoorn (22- ste), Van Akkeren (25-ste), oud fractievoorzitter Driessen (30-ste), oud-wethouder Lijten (32-ste) en die van de rector-magnificus van de Leidse universiteit Beenakker (34-ste). De leden van het CDA zul len de kandidatenlijst op 17 de cember definitief vaststellen. In college? Over de kansen van het CDA om na de verkiezingen in het college van B en W vertegenwoordigd te zijn zegt de beoogde CDA-lijstrek- ker, Walenkamp, dat de sleutel hiervoor in handen ligt van de PvdA. De verkiezingsuitslag en de koers die D66 zal varen zijn, vol gens Walenkamp, onvoorspelbare factoren die er voor kunnen zorgen dat de zaken nog anders komen te liggen, maar op dit moment ligt het antwoord op de vraag of het CDA in het college van B en W vertegen woordigd zal zijn in handen van de PvdA. "Wij zullen met een goed pro gramma en een goede ploeg aan treden om te trachten een college met een brede samenstelling (PvdA. CDA, VVD) mogelijk te maken. Ik zie wel enkele scheur tjes in de opvatting die de PvdA steeds gebezigd heeft dat een colle ge op smalle basis gevormd moet worden. De kans dat het CDA in het college komt acht ik daarom groter dan die ooit is geweest", al dus Walenkamp. Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok Uniform Het kostuum voor de dames en heren bodes van het Stadhuis en het Stadsbouwhuis wordt mo derner. Nu moet u niet achter over vallen van verbazing, want voor welk gladgesneden ruimte- kostuum mogen de bodes het driedelig grijs verruilen? Voor donkerblauwe blazer met grijze broek (of rok). Dat zal me nog problemen opleveren. Want is niet de grijze broek en de don kerblauwe blazer het uniform van sommige wethouders? (Kuij ers, Peters). We zien het al gebeu ren: een argeloze Leidenaar wan delt het Stadsbouwhuis binnen op zoek naar de een of andere ambtenaar. "Ha daar loopt een bode. Die zullen we even aan schieten". denkt de zoekende. "Dag mijnheer de bode, kunt u mij vertellen waar ik mijnheer Jansen kan vinden?", vraagt hij vervolgens. De aangesprokene verschiet van kleur, begint te stotteren en wijst hem vervol gens de weg. Want zo beleefd is wethouder Peters, want die is het, wel. Maar op een dergelijke verwar rende situatie is al bij voorbaat ingespeeld. Want kien zijn ze op het Stadhuis. De in blazer en grij ze broek gestoken bodes zijn her kenbaar aan het Leidse wapen. Niet dat ze dat als een schild voor zich uit zullen dragen, nee, aldus Harm Troost hoofd huishoudelij ke dienst, ze zullen dat in de vorm van een klein speldje op hun revers dragen. "Wanneer ze naar huis gaan, kunnen ze dat er gemakkelijk weer afhalen", al dus Troost. Ja en dan de volgende dag ver geten het weer op te doen. Want zo gaat dat in de praktijk. Geen wonder dat wethouder Peters te gen heeft gestemd. Die man wordt doodziek van alle mensen die hem aanklampen. In de waan dat zij met een bode van doen hebben. Hond De hond en dan vooral de bou vier maakt een moeilijke tijd door. Sinds een jongetje op een bouwwerk door zes honden is bewerkt, wordt de trouwe vier voeter wantrouwend bekeken. Hondenkenners houden vol: een hond zal zoiets nooit doen, wan neer hij goed is opgevoed. Nu is er in Leiden zo'n opvoe dingscursus, maar daar mogen alleen Duitse herders naar toe. Tot groot verdriet van Jan van Tol, jazeker een broer van Ed, die met zijn twee rot weiiers hele maal naar Rijswijk moet om een goede training voor zijn dieren te volgen. "Dat is toch te gek", dacht Van Tol en op het ogenblik is hij hevig in de weer om een hondensportvereniging op te richten. Dobermans, bouviers, rotweilers, kortom alle 'ge- bruikshonden' mogen lid wor den van de club. Van Tol staat al in contact met africhters van Eu ropese klasse die in hun vrije tijd de dieren willen komen trainen. Het is de bedoeling dat de bees ten leren speuren, reageren op appél en op bevel belagers leren aanvallen. Er zijn om te beginnen mini maal veertien leden nodig. Dan kan van een echte vereniging worden gesproken, die recht heeft op een trainingsveld. Van Tol heeft al een mooi plekje op het oog. het ijsbaantje bij de Vink. "Zolang daar geen ijs ligt. De Nieuwe Beestenmarkt in 1905. Een van de 2500 prentbriefkaarten van Leidenaar S. Floor, waarvan een kalender is samengesteld. wordt er toch niets mee gedaan. Ik heb al contacten met de ijs baanvereniging en die staan niet negatief tegenover mijn plan- Hond (2) Van Tol is natuurlijk ook op de hoogte van de negatieve publici teit rond de hond, "Ja als mijn hond hier in huis loopt, hoef je zonder mijn toestemming ook niet binnen te komen. Maar als een hond zomaar bijt, dan ben ik erg hard hoor. Dan zeg ik draai hem maar door de vleesmolen. Dat kun je niet hebben. Maar in de meeste gevallen, wanneer een hond zonder aanleiding iemand bijt, is het altijd de fout van de eigenaar". Van Tol begrijpt niet dat som mige mensen een hond in huis nemen, zonder dat ze weten wat ze eigenlijk in huis halen. "Dan zie je een klein vrouwtje van vijf tig kilo met zo'n Mafia-hond lo pen, een mastino. Dat beest heeft een kop als een emmer. Het is één bonk spieren dat beest. Als hij op de loop gaat, trekt hij dat mens de hele Haarlemmerstraat over". Je ziet hem schudden van afkeuring. Om op zijn hondensportver- eniging-in-wording terug te ko men: Van Tol is van plan zijn club aan te sluiten bij de Neder landse Gebruikershonden Bond En als het even kan ook bij de IPO, een organisatie die honden onder meer traint om bij rampen te worden ingezet. "In West- Duitsland hebben ze een paar stukken die in de Tweede We reldoorlog zijn gebombardeerd, zo gelaten. De honden leren daar in de puinhopen naar mensen te zoeken. Dat is een leuke bezig heid voor de mensen". Aanzichten Wel twee of drie keer per week is hij te zien op een verzamelaars- beurs. Die bezigheid heeft hem geen windeieren gelegd, want de Leidenaar S. Floor heeft op het moment een verzameling van 2500 aanzichtkaarten van Lei den. Maar niet alleen van Leiden, ook van de omliggende gemeen ten heeft hij in de loop der jaren een fiks aantal aanzichten verza meld. "Sommige kaarten komen uit Engeland en Frankrijk terug. Die zijn ooit naar familie daar opge stuurd En via via komen die dan op ruilbeurzen terecht". Floor heeft trouwens zelf ook aardig wat 'ruilkaarten', dus zijn collec tie kan nog worden uitgebreid. Nu is zo'n verzameling natuur lijk een interessant bezit en Floor heeft alle kaarten dan ook in al bums geplakt Maar binnenkort kan iedereen die dat wil een vleugje van zyn verzameldrift meeproeven. Uitgeverij 'De prentbriefkaartverzamelaar1 uit Noord wijk heeft een kalender uit zijn collectie samengesteld: 'Lei den in oude aanzichten' Voor vijf rijksdaalders is hij bu veel boekhandelaren te koop. Het is de eerste in een serie van 7 kalen ders, waarop de aanzichtkaarten uit Floors verzameling te zien zijn In de komende jaren komen de Leidse regiogemeenten aan de beurt.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3