'Videodrome': de video die manipuleert Honderd premières in Rotterdam Paul Chevrolet gaat met Pim op de loop Koning belooft meer snelheid Sealand zoekt beste haven NS'ers vinden vliegtuigbom Kerkdiensten Zuid-Afrika verstoord VRIJDAG 6 DECEMBER 1985 PAGINA 19 «iisaiiga*iiiii m m «t sn m m m m m m mmwni ;"i V 1 m mi isiii 'Videodrome'; regie: David Cronenberg; hoofdrollen: James Woods, Sonja Smits en Deborah Harry; theater: Kijkhuis, Leiden (tot en met zondag) In het land der engerds is David Cronenberg de grootste griezel. Liefhebbers van de griezelfilm kennen ongetwijfeld zijn reputatie als maker van hogeschool-horror. Bij hem geen zombie-clichés, maar verhalen waarachter een orginele geest schuil gaat en orginele effec ten. Wat te denken van explode rende hoofden, zoals in 'Scanners'? De film 'Videodrome' maakte de Canadese regisseur al in 1982, maar kwam merkwaardig genoeg pas dit jaar uit in Nederland. Terecht, want de film is het alleszins waard om gezien te worden. Alleen is dit nu eigenlijk een film die op video gezien zou moeten worden. Welis waar is het geweld dan minder aan grijpend. maar zoals de titel al aan geeft, gaat het om de visuele recor der. Onder 'Videodrome' worden vi deo's van levensechte martelingen verstaan. Max Renn, president van een commercieel tv-station, ziet zijn interesse voor deze sm-banden in een obsessie veranderen. Voor Renn het weet is hij een pion in een sinister spel, waarin de hallucina tie van de videodrome zijn werkelijke leven binnendringt. Rick Baker, één van de beste mensen op het gebied van de 'spe cial effects', was voor Cronenberg in die fase een uitkomst. De maag van Max Renn wordt een vleesach tige gleuf waarin videobanden kunnen worden gestopt en zijn hand vergroeit met een pistool tot één grote klomp. Wat dat betreft onderscheidt Cronenberg zich dus niet van an dere horror-filmers. Maar waar an deren doordraven, weet hij te dose ren en met een grapje van tijd tot tijd afstand te scheppen. Boven dien maken zijn films niet alleen indruk door hun grofheid. Het idee van de video die manipuleert, die van een mens een willoos instru ment maakt, is boeiend genoeg voor een nadere overdenking. Niet dat het zo'n interessante of geloof waardige theorie is, maar het prik kelt de geest. En dat is precies waar David Cronenberg op uit is. B.J. ROTTERDAM (ANP) - Het vijf tiende Internationele Filmfestival Rotterdam biedt volgende maand honderd premières. Ze zijn alle voor het publiek toegankelijk in Luxor en Cannon-Lumière van 24 januari tot en met 2 februari. In die tien dagen kunnen er 175.000 be zoekers terecht. De kopers, exploi tanten, distributeurs, cineasten en andere professionele bezoekers ko men in en rond Lantaren en Ven ster aan hun trekken. Voor het eerst worden op het fes tival prijzen uitgereikt. De onder scheidingen worden vooraf uitge loofd en toegekend in vijf catego rieën: vernieuwende film, debuut film, documentaire, film van bui ten Europa en Amerika, en oeuvre. Iets meer dan de helft van de films voor het festivalprogramma is inmiddels uitgezocht. Er komt een terugblik op het werk van de 'Paul Chevrolet en de ultieme hallucinatie'; regie: Pim de la Parra; hoofdrollen: Peter Faber, Liz Snoyink en Jenny Arean; theater: Trianon, Leiden; leeftijd: 16 jaar Pim de la Parra heeft een film gemaakt om te bewijzen dat het maken van een film niet duur hoeft te zijn. Voor ruim drie ton werd ruim honderd minuten film gedraaid. "Ik vind dat niemand in Nederland zoveel kwaliteit voor zo weinig geld op het doek kan zetten", verklaarde hij parmantig in De Filmkrant. Grootspraak of zelfkennis? Het zou leuk zijn als een aantal regisseurs met dat bedrag werd opgezadeld om een film te maken. Zo lang dat nog niet gebeurd is, houd ik het op het eerste. 'Paul Chevrolet en de ultieme hallucinatie' is een krakkemikkige, veel te lang durende film met een paar aardige momenten en goed acte- 'Paul Chevrolet' was waarschijnlijk weinig meer dan een basis-idee toen De la Parra er aan begon; het verhaal werd tijdens het draai en geschreven en de acteurs konden naar har telust improviseren. Een zo vrijblijvende aanpak laat natuurlijk zijn sporen na. Type rend voorbeeld is een soort video-clip die op eens alle vaart uit het verhaal haalt. Hoofdrol speler Peter Faber fietst daarbij door Amster dam, terwijl John Hiatt 'She loves the jerk' zingt. Een leuk nummer en de tekst haakt ook wel in op het verhaal in de film, maar het blijft een raar en ongepast intermezzo. 'She' in het liedje slaat min of meer op Jenny Arean, 'the jerk' (nietsnut) slaat op de tandarts met wie ze hokt en Faber is de bedrogen echt genoot die de hele film zijn vrouw probeert terug te krijgen. Paul Chevrolet is zijn naam en zijn beroep is detective-schrijver. Peter Faber maakt van hem een jongensach tige man met een flinke dosis fantasie. Hij voelt zich sterk verwant met de detective Scot- ty over wie hij schrijft; Werkelijkheid en fanta sie (hallucinatie) lopen door elkaar heen. Sommige personen die hij ontmoet, ver werkt Chevrolet in het Scotty-verhaal dat hij in een home-computer heeft opgeslagen. Als het leven hem een paar nare streken heeft ge leverd en hij met het vernietigen van zijn beeldscherm de figuur van Scotty heeft weg gewerkt, kan Paul Chevrolet zijn echtgenote weer in de ogen kijken. Een happy end. Een leuk en vooral rijk gegeven - in de bij rollen zitten ook nog een paar aardige aankno pingspunten - dat in de verwarring van het produktieproces veel schade heeft opgelopen. De la Parra blijkt na zes jaar nog even inven tief te zijn als filmmaker, de zuinige opnamen in zwart-wit werken zelfs in zijn voordeel: Am sterdam ziet er mooi uit. Maar De la Parra is als filmmaker waar schijnlijk een even groot chaoot. Met een meer uitgewerkt draaiboek was 'Paul Chevrolet en de ultieme hallucinatie' ongetwijfeld veel be ter uitgepakt. En dan had het toch niet echt veel duurder hoeven zijn. BART JUNGMANN Joegoslavische cineast Dusan Ma- kavejev. Zijn werk mag nog steeds niet in zijn eigen land worden ver toond. De leiding van het festival zet hiermee de traditie voort uitge breid een filmmaker te presente ren die halverwege zijn carrière is. Het retrospectief omvat drie korte en zeven lange films. Daarbij is 'The Coca Cola Kid', die op het jongste festival in Cannes in we- reldpremierère ging. Rotterdam vertoont voorts een keuze uit het werk van Appalshop Films, een groep filmmakers uit het Amerikaanse Kentucky, onder deel van een centrum voor kunst zinnige, sociale, artistieke en poli tieke expressie. Van groepslid Frances Morton was twee jaar gele den in Rotterdam 'The big lever' te In Rotterdam zal ook 'Himatsuri' worden gedraaid, een epos over de gewelddadige ondergang van een familie, waarmee Mitsuo Yanagi- machi naam heeft gemaakt als één van de belangrijkste nieuwe Ja panse cineasten. Van hem zullen nog drie films worden vertoond die eerder werden gemaakt. Op het programma staan verder onder meer: 'Ran' van Akira Kuro sawa, 'Police' van Maurice Pialat, 'Creator' van Ivan Passer, Almaci- ta di desolata' van Felix de Rooy, 'The satin slipper' van Manoel d'O- liveire, TÉveille du pont de l'Alma' en 'Regime sans pain', beide van Raül Ruiz. FILMHUIZEN De poëtische film 'Tre Fratelli' van de Italiaan Francesco Rosi, die dinsdagavond bij K O is te zien, geeft een beeld van een Ita lië in de wurggreep van armoede, arbeidersonrust en terrorisme. Drie broers keren terug naar hun geboortegrond voor de begrafe nis van hun moeder. De belan gentegenstellingen van Italië zijn in de familie terug te vinden. (20.15 uur). 'Een dagje naar het strand' van Theo van Gogh en 'De droomproducenten' van de Belg Robbe de Hert worden dinsdag avond bij LAK-Cinema vertoond (20.00 en 22.00 uur).'Een dagje naar het strand', naar een roman van Heere Heeresma, behandelt een dag uit het leven van de alco holist Bernd. Zijn invalide doch tertje, dat bij haar moeder woont, neemt hij mee naar het strand. Maar zelfs op die uitzonderlijke dag kan hij niet nalaten zich te bedrinken. 'De droomproducenten' be handelt de positie van de betere, kritische film ten opzichte van de heersende film- en televisie- produkties. In Het Kijkhuis is maandag avond 'Die Zauberflöte' van Ing- mar Bergman te zien, een verfil ming van Mozarts opera. (19.30 en 22.15 uur). Dinsdagavond draait hier 'I ne ver promised you a rosegarden' met Bibi Anderson. Een meisje leeft in een fantasiewereld, waar ze met de hulp van een psychia ter moet zien uit te komen. (20.00 en 22.15 uur). 'Casanova' van Fellini wordt woensdagavond vertoond. Do nald Sutherland geeft gestalte aan de figuur van Casanova, ge zien door de ogen van Fellini. (19.30 en 22.15 uur). 'Na de repetitie' van Ingrid Bergman is vanavond en zondag avond in het Filmhuis LVC te zien. (21.15 uur). Zaterdag 7 de cember worden hier in het kader van de presentatiedag van de Zuidhollandse Popunie drie mu ziekfilms vertoond: 'Keep on rocking' om half zeven, 'Beat- Woensdag draait hier de Tsje chische film 'Houdt de trein in het oog' over een jonge spoor wegbeambte die tijdens de Tweede Wereldoorlog wordt ge vraagd mee te werken aan de vernieting van een Duitse muni- tietrein (20.00 en 22.15 uur). Donderdagavond is, voor wie hem in Het Kijkhuis heeft ge mist, 'Die Zauberflöte' van Berg man weer te zien (20.00 en 22.15 uur). DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamerfracties van PvdA, CDA en WD zijn van oordeel dat fiscale wetsontwerpen voortaan op een zodanig tijdstip moeten worden in gediend dat een zorgvuldige be handeling door de beide kamers der Staten-Generaal gewaarborgd Staatssecretaris Koning (finan ciën) kreeg gisteren tijdens een vergadering van de vaste commis sie van financiën nog eens monde ling te horen wat hij ook al in een gepeperde brief van de commissie op zijn bord had gekregen: wetge ving op het terrein van de tweever dieners, de ondernemersvrijstel ling in de vermogensbelasting, de ongelode benzine is vee) te laat bij het parlement gearriveerd om ze nog op 1 januari 1986 te laten in gaan. Ontlaadde de kritiek zich in de brief van de commissie recht streeks op het hoofd van de staats secretaris, nu lieten de woordvoer ders weten dat er geen sprake was van enig verwijt in de richting van BRANDT CORSTIUS OVERLE DEN - Op 76-jarige leeftijd is afge lopen dinsdag in zijn woonplaats Odijk prof.dr. J.C. Brandt Corstius overleden. Brandt Corstius was emeritus-hoogleraar in de algeme ne literatuurwetenschap aan de Rijksuniversiteit Utrecht. Brandt Corstius heeft veel publikaties in tijdschriften op zijn naam staan en schreef verder onder meer „De dichter Marsman en zijn kring" en „De muze in het morgenlicht". de ambtenaren op financien of uit sluitend aan het adres van Koning. Het gaat er meer om de regering ertoe te brengen de onhanteerbare situatie bij de behandeling van der gelijke wetsontwerpen te verbete- Van Dijk (CDA) deed de sugges tie wetsontwerpen die uitsluitend ingrijpen in tarieven en eenvoudig van aard zijn via een bekorte pro cedure af te wikkelen. Ook meende hij dat de regering niet moet wach ten tot de meest recente financieel economische gegevens bekend zijn alvorens een ontwerp in te die nen. Bovendien is van een aantal wetsontwerpen in het kader van het dekkingsplan vaak ruim tevo- Rechtbank van Groningen bezet GRONINGEN (GPD) - Een groep van ongeveer dertig vrouwen van de stichting Tegen haar wil heeft gisteren bijna twee uur lang de rechtbank in Groningen bezet. De aanleiding was het voorlopig vrijla ten van een 27-jarige man uit Ha ren, die ervan wordt verdacht een achttal vrouwen te hebben ver kracht. De vrouwen eisten opheldering over de motieven van de rechtbank om de man voorlopig vrij te laten. Na overleg werd de vrouwen aan staande maandag een gesprek toe gezegd met mr. R. J. C. We seis, voorzitter van de raadkamer. De actie werd daarna beëindigd. ren bekend dat ze onderweg zijn, terwijl in een aantal gevallen ook al bekend op welke ontvangst ze in de kamer kunnen rekenen. Kombrink (PvdA) stelde voor dat het kabinet tijdig inzicht ver strekt in voorgenomen wetgeving en de termijnen waarin het kabinet denkt. De VVD'er De Grave wil dat het kabinet al bij de Miljoenennota een overzicht verstrekt van de wetsontwerpen die op 1 januari van het daaraanvolgend jaar in werking moeten treden. Koning beloofde de commissie de suggesties in te brengen in de ministerraad. Over het algemeen kon hij zich vinden in de sugges ties van de kamerleden, waarbij met name de mondelinge voorbe reiding van wetsontwerpen hem aanspreekt. Wat commissievoorzit ter Joekes (VVD) tot het voorstel bracht om daarmee voorlopig eens te gaan experimenteren. Iedereen was het er over eens dat dit uitslui tend mogelijk is als er eenvoudige wetsontwerpen op de plank liggen. ONTSNAPPING - Uit het Huis van Bewaring in Breda zijn giste ren twee gedetineerden ontsnapt. Ze zijn nog voortvluchtig. De twee wisten volgens de politie te ontko men door een tralie door te zagen van een toilet bij de werkruimte. Een van de voortvluchtigen is on langs veroordeeld voor een aantal gewapende overvallen. Bij een van die overvallen is de bedrijfsleider van de vestiging van Albert Heijn te Hilvarenbeek om het leven ge komen. DORDRECHT/ASSEN (ANP) - De chef van een uitzendbureau in Dor drecht, die de gewoonte heeft op de kaarten met persoonlijke gege vens ook de huidskleur van zijn uitzendkrachten te registreren, zal strafrechtelijk worden vervolgd. Dat heeft de Dordtse officier van justitie gisteren meegedeeld. De zaak dient op 11 december voor de kantonrechter in Dordrecht. Naar de mening van de officier is het wetsartikel overtreden dat het maken van onderscheid naar ras bij de uitoefening van een beroep of bedrijf strafbaar stelt. Voor BIOSCOPEN (OP)NIEUW 'Paul Chevrolet en de ultieme halluci natie' - Trianon, Leiden. 'Woman in Red' - Gene Wilder doet Franse komedie ('Un éléphant..') nog eens over. Euro, Alphen. 'Fletch' - Chevy Chase als een journa list die zich op komische wijze in de nesten werkt. Euro. Alphen. TAfricain' - Philippe Noiret en Ca therine Deneuve in Afrika en in een avonturenfilm, City. Katwijk. 'Lifeforce' - ruimtevampiers maken Amerika onveilig, Euro. Alphen. 'Repoman' - geslaagde actiefilm waarin de Amerikaanse samenleving op de hak wordt genomen, City, Kat wijk. BLIJVERS 'Kiss of the spiderwoman' - boeiende film waarin homoseksueel en revolu tionair tot elkaar veroordeeld zijn, Li- do, Leiden. 'Weird Science' - twee jongens tove ren een mooie vrouw uit de computer en veroveren de wereld, Lido, Leiden. 'Battlerage' - Chuck Norris als krijgs gevangene in Vietnam, Euro, Alphen. 'Breakfast Club' - aanstekelijke film over vijf jongeren die een dag tot el kaar veroordeeld zijn, Lido, Leiden 'Prizzi's Honor' - tot in de puntjes uit gevoerde persiflage op Mafia-film met glansrol van Jack Nicholson. Li do, Leiden 'Amadeus' - de Oscar-winnende film over de componisten Mozart en Salie- ri, Luxor, Leiden Traffic School' - van de makers van 'Police Academy' en dat is te merken, Lido, Leiden. SEXFILMS 'Gewaagd liefdesspel' - Rex, Leiden. NACHTFILMS 'Bij moeder, zondig paradijs' - Rex, Leiden. 'Battle rage' - Euro, Alphen. 'Meisjes, sex en avontuur' - Euro, Al- 'Fletch' - Euro, Alphen. 'Hardcore' - Euro, Alphen. DEN HAAG 'Weird science' - Asta (463500), al. 'Prizzi's honor' - Asta, 12 jr. 'Kiss of the spiderwoman' - Asta. 12 jr- 'The breakfast club' Babyion (471656), al 'St. Elmo's fire' - Babylon, al. 'Plenty' - Babylon, al. 'La Historia Oficial' - Babylon, 16 jr. 'Invasion U.S.A.' - Cineac (630637), 16 jr. (456756), 16 jr. 'Life of Brian' - Metropole. 12 jr. 'Brewsters millions' - Metropole, al. 'Oberst Redl' - Metropole, 16 jr. 'Beyond the walls' - Metropole. 12 jr. 'Traffic school' - Odeon (462400). al. 'Gotcha' - Odeon, al. "Perfect' - Odeon. al. Bay boy' - Odeon, 16 jr. 'Let's get physical' - Le Paris (656402). 18 jr. 'Educating Mandy' - Le Paris, 18 jr 'Nasty nurses' - LeTans. 18 jr. 'Return of the living dead' - Passage (460977). 16 jr. AMSTERDAM Pervola' - Alfa (278806). al. The purple rose of Cairo' - Alfa. al. 'La historia oficial' - Alfa. 16 jr. 'De droom' - Alhambra, al. 'Prizzi's honor' - Bellevue Cinerama (234876/266227). 12 jr. Weird Science" - Cinerama, al. 'Plenty' - Calypso (266227/234876). al. 'Desperately seeking Susan' - Calyp so, al. Sens interdits' - Centraal (248933). 18 jr- 'Oliver' - Cineac (243639), al. 'Poulet au vinaigre' Cinecenter (236615), 16 jr 'Paul Chevrolet en de ultieme halluci naties' - Cinecenter, 16 jr Teorema' - Cinecenter, 16 jr 'Sophie's choice en Silkwood' - Cine center, 16 jr, al. 'Weird science' - Cinema 151243 i, al. 'Prizzi's honor' - Cinema. 12 jr. 'Gotcha' - City (234579), al. 'Traffic school' - City. al. 'Perfect' - City, al. 'Rambo' -City, 12 jr. 'Witness' - City, 12 jr. 'Amadeus' - City, al. 'Invasion U.S.A." - City, 16 jr. 'Stevie' - Kritenon, (231708), 16 jr. 'Kindergarten' - Studio K (231708), 16 jr. 'Intieme bijles' - Parisien (248933), 18 jr- 'Return of the living dead' - Rem- brandtpleintheater (223542), 16 jr. 'A view to a kill' - Rembrandtplein- theater, 12 jr. 'Kaos' - The Movies (245790), 16 jr. 'La historia oficial' - The Movies. 16 jr. Tasio' - The Movies, al. 16 jr. 'Life of Brian' - Tuschinski (262633), 12 jr. 'Brewsters millions' - Tuschinski. al. 'The mean season' - Tuschinski, 16 jr. 'Westside story' - Tuschinski, al. 'Year of the dragon' - Tuschinski, 16 jr. 'Niagara en Gentlemen prefer blon- 'The story of 'O' Part 2' - Tuschinski, 16 jr. 'Kiss of the spiderwoman' - De Uit kijk (237460), 12 jr. TELEVISIE Raymond Depardon is bekend als maker van documentaires over onder meer politiemensen en fotografen. Zijn eerste speel film heet 'Empty Quarter', ge maakt in 1985, en is opgenomen in Afrika. Ook hierin een belang rijke rol voor een fotograaf die enkele dagen vakantie houdt aan de Rode Zee, in contact komt met een jonge vrouw en met haar een tocht maakt door de woes tijn. Zijn liefde wordt aanvanke lijk niet beantwoord en als dat wel gebeurt, ontstaat de angst dat het weer snel afgelopen zal zijn. Francoise Prenant speelt de rol van het meisje, (zondag, Ne derland 2, 22.47 uur). Een andere recente liefdesfilm (zelfs nog op tournee langs de Nederlandse bioscopen) is 'Eine Liebe in Deutschland' die maan dagavond al in het land van her komst op tv wordt vertoond. De liefde in Duitsland die de Pool Andrzej Wajda laat zien, is die van een Pool en een oudere Duit se vrouw. De ene rol wordt ge speeld door Piotr Lysak, de an der door Hanna Schygulla. Beide figuren zijn zich bewust van het gevaar en er gebeurt wat kenne lijk moet gebeuren: Stanislaw wordt geëxecuteerd, Pauline gaat het concentratiekamp in (22.35 uur, Duitsland 2, maan dag). Charles Bronson is vrijdag avond in twee films te bewonde ren. Duitsland 1 heeft de bekend ste: 'Mr. Majestyk'. Daarin is Bronson een handelaar in meloe nen die wordt bedreigd door de Mafia, maar zich kranig teweer stelt (23.00 uur). 'Hard Times' (ook wel bekend als 'The Street- fighter') is één van de eerste films van Walter Hill, waarin Bronson een straatvechter speelt. In het New Orleans van de jaren dertig speelt James Co- burn de rol van slimme manager (België 2, 20.20 uur). Een dag eerder op dezelfde zender 'Heat and Dust' van de Engelse regisseur James Ivory. Een bejaarde vrouw en haar nichtje (Julie Christie) reizen naar India en raken onder de in druk van de cultuur. De film was daarmee een voorloper in de be langstelling die de Engelse film en tv-makers voor India aan de dag leggen (20.20 uur). Uitzendbureau vervolgd wegens discriminatie zover hij weet is het de eerste maal dat een uitzendbureau voor een dergelijk feit wordt vervolgd. Het openbaar ministerie in As sen ziet af van strafrechtelijke ver volging van het Gewestelijk Ar beidsbureau (GAB) in die plaats, dat deze zomer in opspraak is ge komen wegens twee gevallen van vermeende discriminatie. Het ar beidsbureau zou op een aanvraag formulier van een wegrestaurant de voorkeur van de eigenaar voor een blank personeelslid hebben vermeld. De eigenaar van het wegrestau rant heeft steeds ontkend die voor keur te hebben uitgesproken. De ambtenaar meende dat er wel spra ke was van zo'n voorkeur en no teerde dat op het formulier. Overi gens heeft bij de afhandeling van de zaak de voorkeur geen rol meer gespeeld. ROTTERDAM (ANP) - De Ameri kaanse rederij Sealand zoekt in Eu ropa de beste haven voor de aan- en afvoer van thans zo'n 400.000 containers per jaar. Sealand is nu klant van de Rotterdamse haven. Het contract met Europe Contai ner Terminus (ECT) die de ladin gen van Sealand afhandelt, loopt over vijf jaar af. Van Hamburg in West-Duitsland tot Le Havre in Franrijk zijn de Westeuropese ha vens geïnteresseerd. Sealand brengt en haalt thans ongeveer een kwart van alle contai ners in de Rotterdamse haven. De containers hebben een inhoud die twee keer zo groot is als die van de standaardcontainer. Volgens ir. H. P. Schut van ECT is Antwerpen een reële gegadigde voor Sealand. De Belgen moeten dan met de ta rieven hun haven aantrekkelijk maken. i Deining Er is in de haven enige deining over een mogelijk vërtrek van Sea land ontstaan. Een Amerikaans on derzoekbureau ging na hoe er over ons land werd gedacht als knoop punt voor distributie van goede ren, niet alleen over het water. maar ook over de weg en door de lucht. Daarbij werd kritiek geuit op onder andere de containersec tor. Het schokeffect kan helpen de overheid ervan te doordringen dat er grote belangen op het spel staan, aldus Schut. VLISSINGEN (ANP) - Het treinverkeer tussen Vlissingen en Goes is gisteravond rond negen uur weer volledig op gang gekomen, nadat het vanaf elf uur 's ochtends gedeeltelijk had stilgelegen. Om tien voor elf sloeg het NS-personeel, dat bij Souburg bezig was met reparatiewerkzaamheden aan de spoorbaan, groot alarm in verband met de vondst van een 500 pond zware vliegtuigbom uit de Tweede Wereld oorlog, die op één meter afstand van de spoorlijn lag. De politie van Vlissingen zette de omgeving af en ook het treinverkeer kwam stil te liggen. Om twee uur kon de Explosieven Opruimingsdienst de bom afvoeren naar het strand bij Rhittem om gedemonteerd te worden. Even later trok een kraanwagen nabij Vlissingen de bovenleiding van de trein kapot en nam ook het verkeerslicht ter plaatse mee. Dc intercity-trein kon nog over één spoor blijven rijden. De passagiers van de stoptrein hebben zich de hele dag per bus moeten behelpen. JOHANNESBURG (AP) - De Zuidafrikaanse politie is gisteren hardhandig opgetreden tegen de monstranten die op tien plaatsen een wake hielden in de buurt van Kaapstad. Daarbij werden drie mensen gedood en gebruikte de politie zwepen en traangas om de ze protestacties te stoppen. Het Zuidafrikaanse persbureau SAPA meldde dat de politie traan gas vuurde op een menigte van 700 mensen die een kerk in Belville South verlieten na een dienst voor politieke gevangenen die werd voorgegaan door dominee Allan Boesak Op andere plaatsen, zei SAPA, drong de politie huizen binnen en dwong de bewoners kaarsen die ze voor een wake hadden aangesto ken te doven. De kaarslicht-wake was eveneens bedoeld als protest tegen de gevangenen die zijn opgc pakt onder de noodtoestand die al vier maanden van kracht is. Politiewoordvoerder Attie Laub- scher heeft ontkend dat de politic is opgetreden tegen de vreedzame wake en zei dat de agenten 'norma le patrouilles ter misdaadpreven tie' hadden uitgevoerd.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19