'Ui ga niet achter Van Duyn aanlopen' Karpov wil revanche op Kasparov Hebzucht Lendl lijkt onbeperkt Van Orssagen 'Ik zie wel wat er op mij afkomt Siera wil punt tegen Quick Boys, maar: Voetbalclubs Italië raken bezit kwijt Meer geld voor atleten Toch geld beschikbaar tweekamp Timman VRIJDAG 6 DECEMBER 1985 SPORT PAGINA i3 LEIDEN - Spitsen die met Arthur van Orssagen te maken krijgen, zijn slecht af. Ogenschijnlijk lijkt er voor de voetballers een pro bleemloze middag in het verschiet te liggen, afgaande op het tengere postuur van de UVS-verdediger. Na de eerste schermutselingen op de mat moeten de voorhoedespe lers meestal hun mening herzien. Met rechtsback Arthur van Orssa gen valt niet te spotten, ook al oogt hij als een 'lieverdje'. In principe troeft de 19-jarige MEAO-scholier zijn tegenstrevers op techniek af. Blijken de oppo nenten evenwel buitengewoon be gaafd, dan is-ie niet te beroerd om de schoffel te hanteren ten behoe ve van het resultaat. Het 'wapen tuig' heeft Van Orssagen dit sei zoen niet te vaak gehanteerd. Een bewijs dat de Eric Gerets in note- dop zijn plaats in UVS-één heeft gevonden. Gerekruteerd uit de voetbal- school van de Leidse eersteklasser leek Arthur van Orssagen in de af gelopen competitie voorbestemd voor een positie in de basiself. Het liep evenwel anders dan verwacht. Niet hij, maar Leon Meijs eiste de vakature in de defensie op. Nie mand vermoedde dat de van afde lingsclub Oegstgeest afkomstige voetballer zich zó snel zou ontwik kelen. Tegenzin Met tegenzin verdween Van Ors sagen naar de reserves. „Maar dat was terecht", kijkt hij terug naar die periode. „Meijs had zijn pos tuur mee. Hij was fysiek sterk ge noeg voor het niveau van de eerste klasse. Ik was te licht, miste vooral de hardheid. Ik heb mijn kans van Raboen gehad, maar Meijs was ge woon beter". LEIDEN - "Een positief verhaal". Daarom vroeg Laurens Mouter in het laatste clubblad van RCL. Van Peter Siera kan hij het krijgen. De aanvoerder van de eersteklasser heeft (in nauwe samenwerking met Hans Braat en Cees Ruis) de opdracht gekregen de Leider- dorpse kar te trekken. Dat streelt de Leidse postbeambte, die Mouter dit seizoen niet heeft laten zakken. door Rob Onderwater komen zijn de sterke elementen in het spel van de verdediger. „Een goede voetballer", kwalifi ceert Bert Jansen, met tien jaar er varing als rechtsback bij Sparta, zijn clubgenoot. „Maar hij moet nog veel leren. Vooral taktisch is Arthur verre van volmaakt. Soms kiest-ie de verkeerde momenten om naar voren te gaan. Hij wil de bal ook altijd naar voren spelen, dat is in sommige gevallen niet ver standig. We coachen hem daarom vaak. Maar hij heeft veel goede ei genschappen. Ik herken iets van mezelf in die jongen. Arthur heeft de mentaliteit van een profvoetbal ler. Ik denk ook dat hij in het be taald voetbal goed uit de voeten zou komen". Leon Meijs gebruikte UVS ver volgens als springplank naar AZ'67, waardoor Arthur van Orssa gen weer in de schijnwerpers van Melbi Raboen verscheen. De ver dediger maakte de gehele oefenpe riode mee, concurreerde met Henk Zandbergen om uiteindelijk de oe- fenmeester voor zich te winnen. Arthur van Orssagen is nu niet meer weg te denken uit het defen sieve kwartet van de blauwwitten. Eind vorig seizoen al promoveer de de verdediger vanwege zijn op vallende prestaties bij de reserves. De kansen op het kampioenschap waren toen tot nul gereduceerd en Raboen greep die mogelijkheid aan om te experimenteren. Van Orssagen greep zijn kans en nam alvast een optie voor het komende seizoen. „Hij heeft mijn vertrouwen niet beschaamd", beoordeelt Melbi Ra boen de prestaties van Arthur van Orssagen. „En dat heeft-ie voor een groot deel te danken aan de jeugdopleiding. Hij heeft voortdu rend met goede trainers te maken gehad en dat werpt nu zijn vruch ten af. Op advies van Bert Jansen haalde ik 'm bij de selectie. Toen speelde hij nog regionaal. Sinds die tijd is Arthur met sprongen vooruit gegaan. Dat komt natuur lijk voornamelijk omdat hij bij de oude hap traint. Daar leert-ie het meeste van". Routiniers Arthur van Orssagen is ingeno men met de routiniers in de Leidse ploeg. „Zonder Bert Jansen en Fred Filippo had het een stuk min der gegaan", weet hij. „Zij hebben ervaring in het profvoetbal en kun nen mij nuttige aanwijzingen ge ven. Zij zeggen precies wat ik moet doen en ook wat ik moet laten". Van Orssagen is vooralsnog een ijverige leerling van het onderwij zersduo Jansen/Filippo. Van de schuchtere voetballer is niet veel meer over. Dit jaar bestrijdt hij zijn opponenten met overtuiging. Kort dekken en vóór de tegenstander ROME (DPA) - Deze zomer zal het Italiaanse voetbal van de ene op de andere dag met een schuld van 170 miljoen gulden worden opgeza deld. Volgens een besluit uit 1981 zijn de spelers vanaf juni 1986 geen bezit meer van de clubs. De voet ballers zijn vrij en kunnen in de boeken van de clubs niet meer als bezit aan de credit-zijde worden opgevoerd. Alle Italiaanse clubs zullen daardoor in de rode cijfers raken. Het financiële gat is voor de 36 hoogst spelende clubs van de Ita liaanse bond op 170 miljoen gulden bepaald. Elf clubs zullen onmid dellijk bankroet gaan. De voorzit ter van de bond, Antonio Matarre- se, heeft donderdag een SOS-kreet doen uitgaan naar de regering van het land. Matarrese vraagt om on middellijke financiële ondersteu ning door de overheid. De bond vreest voor een gedecimeerde competitie en de ineenstorting van de toto, die een goudmijn is voor de staat en het Italiaans Olympisch comité. .Profvoetbal Echt nagedacht over een carrière in het profvoetbal heeft Van Orssa gen niet. „Maar ik ben natuurlijk wel geïnteresseerd", haast hij zich te zeggen. „Ik heb het geluk dat UVS hoog staat aangeschreven. Dit schooljaar haal ik mijn diploma MEAO, dus over dat papiertje hoef ik mij ook niet meer druk te ma ken. Als er geen club komt, ga ik waarschijnlijk naar de HEAO of ik zoek werk. Maar ik heb nog niets gehoord, ik zie wel wat er op mij af komt". Vooralsnog heeft UVS zijn volle belangstelling. Anders dan veel van zijn leeftijdgenoten leeft Ar thur van Orssagen uiterst serieus naar de wedstrijd toe. Op vrijdag en zondag wil hij zich nog wel eens in het Leidse uitgaansleven stor ten; op zaterdag evenwel legt de verdediger zichzelf huisarrest op. „Anders ben ik de andere dag niet vooruit te branden. En als je graag wil winnen, bereid je je goed voor", schetst hij zijn karakter. Bij UVS heeft Arthur van Orssa gen geen reden tot klagen, nu het vlaggeschip zich naar de tweede plaats van de ranglijst heeft opge werkt. Een zege op de tegenstan der van zondag, Nieuwenhoorn, leidt de ploeg zelfs naar de koppo sitie. „Die moeten we zien te be houden", hoopt de UVS'er in hart en nieren. „Met dit elftal moet dat mogelijk zijn. We hebben er de spe lers en de trainer voor. Eigenlijk vind ik het jammer dat Raboen straks vertrekt. Hij is fanatiek, zó fanatiek dat ik hem inwendig wel eens heb vervloekt. Maar ik heb veel aan hem te danken en heeft hij mij gevormd tot de voetballer die ik ben geworden". NEW YORK (SID/AFP) - De tweede Grand-Prixserie levert de beste atleten van de wereld komend seizoen 221.000 dollar (620.000 gulden) meer aan prij zengeld op dan dit seizoen. Dat is gisteren bekend gemaakt door de Amerikaanse sponsor van het Grand-Prixcircuit, dat in 1986 zeventien wedstrijden zal bevatten. De reeks begint op 31 mei in het Amerikaanse San José en eindigt, net als dit seizoen, in Rome, op 10 sep tember. Dit jaar werd bij het debuut van de serie 542.000 dollar aan prijzengeld uitge keerd; volgend seizoen is dat bedrag 763.000 dollar (2,1 mil joen gulden). De premies gaan niet omhoog, maar in plaats van zes krijgen dan acht atle ten een prijs uitbetaald. Sterker nog, met zijn zes doel punten wordt Siera op de Bloe- merd algemeen beschouwd als dè - man van RCL. Mouter honoreerde zijn goede spel met de aanvoer dersband, die Peter Siera niet be lemmerde in het uitvoeren van zijn werkzaamheden. In de drie duels dat hij zich nu aanvoerder mag noemen, behaalden de Leiderdor pers vier punten. "Toch heb ik het niveau van vo rig jaar nog niet bereikt", kijkt de 25-jarige middenvelder terug op het seizoen 1984/'85, waarin RCL via een nacompetitie het eer steklasserschap prolongeerde. "Maar ik compenseer dat met het maken van doelpunten. Ik heb er nu toch alweer zes ingeschopt". Zijn laatste treffer, vlak voor het einde van de wedstrijd tegen WOG, is nu al bekroond tot doel punt van het jaar. Op het moment dat de meeste Leiderdorpse sup porters er niet meer in geloofden, zorgde Siera in blessuretijd voor een klein wonder door zijn ploeg uit een vrije schop op miraculeuze wijze naast de Harderwijkse tegen stander zetten. Dankzij die Platini-achtige tref fer doet RCL weer mee in de strijd om het behoud van de eerste klas se-status. Terwijl de ploeg zich daarvoor al leek te hebben ver zoend met afdaling naar de anoni miteit van de tweede klasse. Maar ook op dat niveau zou Siera zijn kwaliteiten in Leiderdorp blij ven etaleren. "Ik heb het nu naar mijn zin. Ik wil in de buurt van Lei den bijven voetballen. Dan zou al leen UVS in aanmerking komen. En dat is nu eenmaal niet mijn fa voriete vereniging". Dat is RCL wèl. Geworden al thans, want de inwoner van Leiden begon in de jeugd van LFC. Hij verhuisde daarna naar de regiona len van Feyenoord, verkaste naar FC Groningen en kwam vervol gens bij Lugdunum terecht. Om dat het met de toenmalige oefen- meester Ruud de Groot niet boter de, ruilde hij de Kikkerpolderclub uiteindelijk in voor RCL. Botsen Daar versleet hij tot nu toe drie oefenmeesters. Met de huidige, Laurens Mouter, zegt hij een goede verstandhouding te hebben. "Ik heb geen problemen met Mouter. door Fred Segaar Dit gebaar maakte Peter Siera dit seizoen al zes keer. "Maar het niveau van vorig jaar heb ik nog niet bereikt". (archieffoto) MOSKOU/MONTPELLIER (Tass/Rtr/AFP/ANP) - Anatoli Karpov, de vorige maand onttroonde wereldkampioen schaken, heeft gisteren de nieuwe titelhouder, Gari Kaspa rov, om een herkamp verzocht. Volgens het Russische persbureau Tass heeft Karpov zijn revanche gevraagd in een brief aan de internationale schaakfederatie, de FIDE. Bij de extra tweekamp in Montpellier lijken Jan Timman en de Rus Mikhael Tal, die strijden om een plaats in de halve finale van het kandidatentoernooi (waaruit de uitda ger van Kasporov of Karpov moet voortkomen) toch be taald te zullen worden. De organisatie heeft prijzengeld beschikbaar gesteld. Karpov wijst in het schrijven aan de federatie op zijn recht op een herkamp met de wereldkampioen, vastgelegd in de reglementen voor de match van 1985. "Ik wens ge bruik te maken van het recht op revanche tegen de wereldkam pioen, dat mij toekomt, zoals be paald is tijdens het FIDE-congres te Graz", aldus Karpov in zijn brief. De nieuwe tweekamp tussen de grootmeesters uit de Sowj et-Unie, de derde in anderhalf jaar, moet plaatsvinden tussen 10 februari en 21 april. De laatste zet is dus voor lopig nog niet gedaan in de mara thon-confrontatie tussen de Kar pov en diens opvolger Gari Kaspa rov. Karpov, die tien jaar wereldKam- pioen was, moest op 9 november zijn titel aan Kasparov afstaan na twee verbeten tweekampen. Het eerste duel van 1984/85 werd na 48 partijen door Florencio Campoma- nes, voorzitter van de FIDE, afge broken. Die beslissing van Campo- manes werd door velen in de schaakwereld als partijdig (in het voordeel van Karpov) ervaren. Uit dager Kasparov was bezig een ach terstand van 0-5 weg te werken en was al gevorderd tot 3-5. De tweede tweekamp, die over een gelimiteerd aantal van 24 par tijen ging, werd met 13-11 door Kasparov gewonnen. Gunsten De verstandhouding tussen Kas parov en Karpov is inmiddels zo slecht geworden, dat ingewijden grote moeilijkheden verwachten, als Karpov op 10 februari daadwer kelijk gebruik zal maken van het hem toegekende recht. Mocht Kas parov de titel verliezen, dan heeft hij geen recht op een automatische revanche. Hij moet zich dat recht verwerven door in een tweekamp de winnaar van het kandidaten toernooi (Timman zit in die cyclus) te verslaan. Die mogelijk bestaat overigens ook voor Karpov mocht diens eerste poging om revanche te nemen falen. Deze opeenstapeling van gunsten leidde ertoe, dat Kas parov FIDE-voorzitter Campoma- nes ervan beschuldigde zijn rivaal op een schandalige manier bevoor delen. Veertien dagen geleden verklaar de de nieuwe wereldkampioen nog te hopen dat een derde match om de wereldtitel niet zou doorgaan, omdat beide schakers uitgeput zijn door de 72 partijen die zij tegen elkaar hebben gespeeld. „Ik geloof dat ook Karpov deze aanslag op zijn gezondheid niet zonder meer kan negeren", was Kasparovs me ning bij die gelegenheid. Karpov dacht er kennelijk an ders over. De onttroonde titelhou der reisde vrijwel onmiddellijk af naar Luzern, waar hij het Sovjet team naar het wereldkampioen schap leidde. Kasparov bereidde zich intussen voor op de zes partij en omvattende tweekamp tegen Jan Timman, die op zondag 15 de cember in Hilversum begint. De nieuwe tweekamp tussen Kasparov en Karpov gaat over ten hoogste 24 partijen. Winnaar is de gene, die 12 1/2 punt behaalt. Bij een gelijke eindstand blijft Kaspa rov wereldkampioen. De FIDE heeft nog niet laten weten, waar de nieuwe tweekamp dient plaats te vinden. Timman Het ziet er naar uit dat Jan Tim man aan zijn herkamp met Mik hael Tal toch een kleine tiendui zend gulden zal overhouden. Tim man heeft, gisteren de mondelinge toezegging gekregen dat de Fran sen alsnog bereid zijn 50.000 francs voor beide grootmeesters op tafel te leggen. Hoe de organisatie dit bedrag denkt te verdelen, is niet bekend, maar Timman neemt aan dat het op fifty-fifty basis zal ge beuren. De organisatoren in Mont pellier zijn onder pressie van de voorzitter van de Franse schaak bond alsnog gezwicht. Timman: "Deze man heeft de organisatie er kennelijk van kunnen overtuigen dat een prijzenfonds voor beroeps schakers een normale aangelegen heid is. Daarop is de mondelinge toezegging gedaan. Ik heb ge vraagd om een schriftelijke garan tie. Daaraan wordt gewerkt, heb ik begrepen". Als tegenprestatie zullen Tim man en Tal na afloop van de twee kamp één simultaan over een nog onbekend aantal borden spelen. De indruk bestaat dat de simultaan alleen georganiseerd wordt als kapstok voor de betaling van beide grootmeesters. De Fransen zijn na melijk van mening dat de twee kamp tussen Timman en Tal een verlengstuk is van het kandidaten toernooi. In dat eerder in Montpel lier gehouden toernooi ontvingen slechts de eerste zes in de eind stand geldprijzen. De overige tien grootmeesters vertrokken zonder een centime. Prijzenfonds Tegenover die tien kunnen de or ganisatoren het in morele zin niet hard maken voor Timman en Tal vele franken te reserveren. Omdat andere kandidaat-organisatoren zoals Tilburg, Rotterdam, Merano en Rio de Janeiro wel de bereid heid toonden met pakken bankbil jetten te wapperen, plakten de Fransen aan het prijzenfonds een nevenprestatie. Aanvankelijk was er zelfs 100.000 frank (een dikke 35.000 gulden) beschikbaar. Een van de twee sponsors trok zich te rug, waarop het bedrag gehalveerd werd. Daarvoor zouden Tal en Timman elk een aantal kloksimul- taans of snelschaakpartijen moe ten spelen. Timman deinsde daar voor, met de strijd tegen Kasparov in het vooruitzicht, terug. Het ge volg was dat de Fransen nog voor de start alle financiële toezeggin gen introkken en Timman op basis van een vergoeding van de Neder landse schaakbond naar Montpel lier vertrok. Die man laat me vrij. Andere jon gens botsen met hem. Dat wordt dan wel weer uitgesproken, maar er blijft toch altijd iets hangen. Maar inspraak is bij hem mogelijk. We hebben heel wat afgepraat. Bij hem kan ik alles voor elkaar krij gen. Ik ben een voetballer die je in het veld lekker zijn gang moet la ten gaan". Dank zij de aanwezigheid van Mouter én Hans Braat kan Siera voetballen op de manier waarop hij het spel het liefst beoefent. Aan verdedigen heeft hij altijd een broertje dood gehad en dat is hem meer dan eens kwalijk genomen. "In het begin heb ik daarover wel eens problemen gehad met Hans Braat". "Tegen IJsselmeervogels bij voorbeeld liep hij vreselijk te lul len. Op een gegeven moment zei ik wat terug en had je de poppen aan het dansen. Maar nu gaat het goed. Ik ben blij met de komst van Hans. Hem moet je laten praten. Ook te gen de scheidsrechter. Hij is een jongen die voorop gaat in de strijd. Dankzij hem kan ik nu zo lekker spelen. Ik ben niet zo'n beuker. Laat m'n mannetje nog wel eens lo pen". Hij liet Huug Aandewiel in de wedstrijd tegen Rijnsburgse Boys zijn gang gaan "en morgen tegen Quick Boys ga ik ook niet achter Floor van Duyn aanlopen. Net als vorig seizoen zal ik proberen over hem heen te gaan. Dan kan ik ge vaar stichten. Het is alleen te ho pen dat het nu eens wat oplevert. Tegen Rijnsburgse Boys en Noord- wijk hebben we heel aardig ge speeld, maar we stonden wel met lege handen. Morgen moeten we een positief resultaat halen. Al pak ken we maar een puntje van Quick Boys". Dat zou RCL een opkikker be zorgen in de aanloop naar het duel tegen Scherpenzeel. "Het zijn twee wedstrijden van de waarheid. We moeten gewoon naar de onderste ploegen blijven kijken. Óók naar Rijnsburgse Boy^. Ik zou graag bo ven die club willen eindigen. Zij zijn niet gewend tegev degradatie te vechten. Wij doen a° laatste ja ren niet anders. Het zal voor hun moeilijk worden om zich uit de problemen te knokken". Lijfsbehoud Toen Mouter anderhalf jaar gele den op De Bloemerd aan de slag ging, werd niet bevroed dat RCL opnieuw voor lijfsbehoud zou moeten gaan strijden. "Iedereen had goede hoop. De verwachtin gen waren te hoog gespannen. Aan het begin van dit seizoen verwacht te iedereen een moeilijk jaar. Maar in de voorbereiding liep het goed. Dat verraste me". In de competitie trokken de Lei derdorpers die lijn door, al zagen zij het redelijke spel zelden in goe de resultaten omgezet. Daarom werd laatste verdediger Cees Ruis naar de spits gestuurd. Het recept is thans eenvoudig doch doeltref fend: 'alle ballen op Ruis'. Het me dicijn is nog niet uitgewerkt. "Ik hoop dat het nog een tijdje goed gaat. Misschien kunnen we op deze manier nog wat punten pakken. Dan kan Cees weer naar achter". Bij RCL wachten ze met smart op dat moment.. MELBOURNE (Rtr/AFP) - Door overvloedige regenval hebben de organisatoren van het tennistoer nooi om de open Australische kampioenschappen in Melbourne besloten het programma van van daag een dag te verschuiven. Toen de regen begon te vallen was de Zweed Mats Wilander een behoor lijk eind op weg zich voor de finale van het enkelspel te plaatsen. De als derde geplaatste Wilander, die het toernooi de afgelopen twee jaar op zijn naam bracht, leidde in de halve finales tegen de ongeplaatste Joegoslaaf Slobodan Zivojinovic met 7-5, 6-1, 0-1. Een partij voor de halve finales damesdubbelspel kwam wel tot een beslissing. De Westduitse Claudia Kohde en de Tsjechoslowaakse Helena Sukova wonnen met 3-6, 6-4, 6-1 van het Amerikaanse duo Barbara Potter/ Sharon Walsh. De organisatoren wachtten vijf uur tevergeefs op op klaringen en besloten vervolgens het restant van het programma - met onder meer ook de partij Ed- berg-Lendl - naar zaterdag te ver schuiven. Boete Lendl Net als John McEnroe staat Ivan Lendl een schorsing van 21 dagen te wachten. De Tsjechoslowaak kreeg gisteren tijdens het toernooi om de open Australische tennis kampioenschappen in Melbourne een boete van 1000 dollar voor het Ivan Lendl: boete. dragen van een te groot reclame vignet op de schouder van zijn shirt. Zijn hebzucht lijkt onbe perkt. Daarmee kwam zijn boeteto taal van de laatste twaalf maanden op 7850 dollar, 350 dollar boven de grens, die automatische schorsing voor een periode van 42 dagen voor alle Grand Prix-toernooien in houdt. Diezelfde Lendl heeft zich don derdag in Melbourne verzekerd van de hoofdprijs van het Grand- Prixcircuit. Op de ranglijst van 1985 is de Tsjechoslowaak niet meer in te halen. Lendl heeft daar door recht op een bonus van 800.000 dollar (2,2 nrljoen gulden). De als eer ste geplaatste Marianne van der Torre en de als tweede geplaatste Nanette Schutte hebben samen met Karin Moos gedreigd niet deel te zullen nemen aan de Nationale indoortenniskampioenschappen, die van 10 tot 15 december in Val- kenswaard worden gehouden. Zij willen dat opnieuw wordt inge deeld en geloot. Tevens eisen zij in spraak bij de indeling. De drie speelsters vinden dat de Koninklijke Nederlandse Lawn- tennisbond met hun belangen solt en willen daar een einde aan ma ken. Hun dreigement staat in di rect verband met de voorgenomen benoeming van Ir. Ton Tienstra tot voorzitter van de werkgroep top- tennis zaterdag aanstaande bij de Bondsledenvergadering in Am sterdam. Die voordracht leidde tot het uittreden van Louk Sanders, Rolf Thung en Tine Zwaan uit de werkgroep. Bij hun aantreden had den de drie van Bondsvoorzitter Koen Hehenkamp de garantie ge kregen dat Tienstra aan het einde van het jaar zou opstappen en had den een andere kandidaat voor het voorzitterschap van de belangrijk ste technische commissie binnen de bond aangezocht; de oud-aan voerder van het Daviscupteam Wi- lem Breukink (Spankeren). Spe lers en speelsters hoopten dat San ders, Thung en Zwaan hun belan gen beter zouden behartigen dan in het verleden gebeurde. Van der Torre, Schutte en Moos wijzen daarbij op het minimale prijzenpakket bij de nationale in doorkampioenschappen: 1900 gul den voor in totaal 32 spelers, die zelf voor reiskosten, huisvesting en eten moeten zorgen. Het zwaarst echter telt in hun ogen de wijze waarop de plaatsingslijst in elkaar is geflanst. De drie speelsters eisen dat plaatsing en loting worden overge daan en hebben zich voorzien van juridische hulp.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13