'In wezen hebben we niets bereikt' Laksheid rond grote gifbelt in Nedersaksen Gijsen weigert benoeming gevangenispastor Reportage Achtergrond VRIJDAG 6 DECEMBER 1985 PAGINA 11 De in 1980 opgerichte internationale artsenorganisatie ter voorkoming van een kernoorlog (IPPNW) krijgt op 10 december in Oslo de Nobel prijs voor de vrede. Ook in Neder land is de IPPNW actief. De in 1969 opgerichte Nederlandse vereniging voor medische polemologie (NVMPI, beter bekend onder de naam 'artsen tegen kernwapens', vormt met bijna 2000 leden de Nederlandse afdeling. De Nobelprijs is, zegt de Utrechtse medicus en NVMP-woordvoerder Jos Weerts, met gemengde gevoe lens ontvangen. "Enerzijds blijd schap voor de erkenning van waar we ons toch al die jaren hebben in gespannen, maar aan de andere kant hebben we in wezen nog steeds niets bereikt". UTRECHT - De Nobelprijs voor de vrede heeft altijd discussie uitgelokt. Dat kan ook moeilijk anders voor wie namen als Kissinger, Walesa, Begin en Sadat op het lijstje van winnaars ziet prijken. Dit jaar waren het elf prominente Westeuropese christen-democraten, onder wie CDA-voorzitter Bukman, die voor de rel zorgden. Ze protesteerden vorige week tegen de uitreiking van de prijs aan de Russische cardioloog Tsjasov, die met zijn Amerikaanse collega Lown de IPPNW vijfjaar ge leden oprichtte, en met mede-voorzitter Lown de prijs in ontvangst komt nemen. Tsjasov, lijfarts van Brezjnev, Andropov en Tsjemenko en te genwoordig onderminister van gezondheidszorg, ondertekende in 1973 een brief die was gericht tegen de atoomgeleerde Sacha- rov, in 1975 winnaar van de No belprijs voor de vrede en een van de bekendste dissidenten. Weerts kan de opwinding voor een deel wel begrijpen. "Als Ne derlands medicus keur ik een aantal zaken in de Sowjet-Unie ten stelligste af, zeker waar het gaat om het misbruik van de psy chiatrie tegen dissidenten. En dat geldt ook als IPPNW-functio- narissen daarbij betrokken zijn. Maar het verbaast me dat ze met een 13 jaar oude brief zijn geko men en niet kijken hoe zijn door Sjaak Smakman standpunt tegenwoordig is. Ik heb bij het IPPNW-congres in Amsterdam in 1983 persoonlijk met Tsjasov gesproken en hij zei toen - en hij heeft dat op het con gres nog eens in het openbaar herhaald - dat hij te allen tijde be reid was om het echtpaar Sacha- rov te behandelen. Hij gaf daar mee een belangrijk signaal naar zijn eigen mensen: ik ben in de eerste plaats medicus en behan del iedere patiënt die daarom vraagt, of hij nu een dissident is of leider van de Sowjet-Unie". Hij heeft meer moeite met de Rus Vartagnan - ook lid van de IPPNW - die grotendeels verant woordelijk is voor het misbruik van de psychiatrie in zijn land. "Dat soort dingen is heel schade lijk voor onze organisatie, en we wijzen zo'n man daar ook op. In principe is bij ons iedereen wel kom die de doelstelling onder schrijft, maar als iemand door zijn optreden die doelstelling in gevaar brengt, wijzen we hem wel op zijn verantwoordelijk heid. Je kunt dat als organisatie niet over je kant laten gaan". Binnenkort krijgt de IPPNW van de wereldorganisatie voor psy chiatrie (WPA) - waar de Russen niet meer in mogen meedoen - een rapport over Vartagnan ert zal dan bekijken wat er met hem moet gebeuren. Zijn woede over het optreden van de westerse politici ligt er gens anders, maakt hij wat later in het gesprek duidelijk. "Een van de belangrijkste redenen dat de IPPNW de Nobelprijs heeft gekregen is dat deze artsen in staat zijn geweest om dwars door alle tegenstelling heen in staat zijn geweest samen iets op te bouwen. Dat is volgens mij de enige manier om daadwerkelijk iets te bereiken: een gezamenlij ke doelstelling hebben en bereid zijn met iedereen die dat doel on derschrijft samen te werken. Of ie nou zwart is, uit de VS komt óf uit de Sowjet-Unie" "Wat ik Bukman echt enorm kwalijk neem is dat hij in plaats van samenwerking te zoeken al leen maar zout in de wonden strooit en verdeeldheid en wan trouwen heeft gezaaid. Er gaat geen enkel constructief effect van uit, het enige is dat de IPPNW in een kwaad daglicht wordt gesteld. Een ding wil en zal ik nooit ontkennen: we zoe ken ook contact met artsen in het Oostblok. Als men ons dat kwa lijk wil nemen, dan heb ik daar geen antwoord op". Advertentie De betrokkenheid van artsen bij het menselijk lijden in oorlo gen is niet iets van de laatste ja ren. Henri Dunant, de oprichter van het Rode Kruis, is een van de sprekenste voorbeelden. In de ja ren dertig kende Nederland zijn 'comité voor oorlogsprofilactie (oorlogsvoorkoming. red.)' en in 1969 zag de NVMP het daglicht. Aanvankelijk was het een studie gezelschap van tegen de zestig artsen dat onderling informatie uitwisselde over de mogelijkhe den om bij oorlogen hulp te bie den, maar eind 1980 veranderde dat. In de New York Times waar schuwde een groot aantal Ameri kaanse medici dat ze bij een kernoorlog niets zouden kunnen doen. In navolging daarvan ver scheen in 1981 in de Nederlandse dagbladen een soortgelijke ad vertentie, ondertekend door 1200 artsen. En zeker toen het jaarlijk se IPPNW-congres in 1983 in Amsterdam en Noordwijkerhout werd gehouden, waarbij Weerts een van de organisatoren was, is het 'stormachtig gaan lopen'. Dat artsen bij een kernoorlog geen hulp kunnen bieden is de centrale boodschap die de NVMP uitdraagt. Uit onderzoek blijkt, aldus Weerts, dat een ge middeld Nederlands ziekenhuis volledig in beslag wordt geno men als (onverwacht) vijf ernstig gewonden worden binnenge bracht. Een ernstig verkeerson geval is dus genoeg. "Want ie dere gewonde heeft een hele ploeg mensen nodig om hem te verzorgen", legt hij uit. In Rijn mond, een gebied met meer dan een miljoen inwoners, kunnen de gezamenlijke ziekenhuizen in het eerste uur van een ramp 50 mensen behandelen 'en dat toont wel aan hoe kwetsbaar de ge zondheidszorg is'. "Voor ons is dat een heel essentieel gegeven. Daarom zijn we ook zo veront rust dat van tijd tot tijd wordt ge daan of de werkelijkheid heel an ders is. Alsof - als je maar een ploeg mensen op de been kunt brengen die groot genoeg is - doeltreffend hulp kunt bieden. Dat kan gewoon niet". De Britse tegenhanger van de Koninklijke Nederlandse maat schappij tot bevordering van de geneeskunst (KNMG) heeft bere kend dat bij een kleine atoom bom het gezondheidszorgsys teem in heel Groot-Brittannië di rect verstopt zit. De KNMG, waarmee de NVMP regelmatig overlegt 'hoewel onze doelstel lingen niet hetzelfde zijn', heeft dat rapport overgenomen en biedt het dezer dagen zijn leden én een aantal politici aan. Hoi-hoi Met dat laatste is de NVMP blij, want naast voorlichting aan het publiek en het verspreiden van informatie onder collega's, vor men politici een derde doelwit van de verontruste artsen. De IPPNW neemt nadrukkelijk geen politieke standpunten in, zegt Weerts: "We willen de han den nadrukkelijk vrijhouden van elke politieke bemoeienis" - Maar u praat wel met politici. "Voor mij is politiek niet de straat op gaan met eisen, dat is het innemen van een politiek standpunt. Politiek is voor mij het betrokken zijn bij wat er in de samenleving gebeurt, je daar voor verantwoordelijk voelen en ervoor zorgen dat je zegt wat je Jos Weerts: enerzijds blijdschap Artsenorganisatie krijgt Nobelprijs voor vrede vindt dat gezegd moet worden en er ook voor zorgen dat dat geluid wordt gehoord". - U gaat naar bijvoorbeeld Lubbers, geeft informatie en zet tegen hem: zie maar wat je er verder mee doet. "Ja, dat is mijn persoonlijk standpunt, hoewel er binnen de NVMP wel andere geluiden zijn ook. Maar misschien komt dat wel omdat ik zo nauw betrokken bij de IPPNW, die strikt neutraal is. Als de IPPNW bijvoorbeeld zou zeggen: geen kruisraketten in Nederland, dan zijn de VS boos en roept de Sowjet-Unie hoi-hoi. Dat moet niet". "Aan de andere kant kunnen nationale afdelingen wel speci fieke programma's bekritiseren en concrete eisen stellen. De NVMP heeft bijvoorbeeld on dubbelzinnig stelling genomen tegen de kruisraketten, omdat dat een nieuwe stap in de kern wapenwedloop is, die we juist willen tegengaan. De grootste bedreiging voor het voortbe staan van de wereld is volgens ons, en dat zegt bijvoorbeeld ook de wereldgezondheidsorganisa tie, de kernwapenwedloop. Wij willen dat daar iets aan wordt ge daan, dat die wordt afgeremd en zo mogelijk beëindigd. Hoe dat moet, daar hebben we niet direct een mening over. Maar als de wil aanwezig is, zijn er 1001 moge lijkheden voor: uitwisselingen bevorderen, samenwerken op wetenschappelijk en econo misch gebied, het nemen van vertrouwenwekkende maatrege len, het voortgaan van de wapen wedloop in elk geval een beetje afremmen. Nederland had kun nen besluiten die kruisraketten niet te plaatsen Het is uitein delijk aan politici om de juiste weg te kiezen, maar een ding wil ik wel duidelijk stellen: gewoon doorgaan met de kernwapen- wedloop en met het aanwakke ren van wantrouwen en vijand schap ga je in elk geval de ver keerde kant op". "Ook bewapeningsdeskundi gen zeggen dat zelfs als je uitgaat van afschrikking, je toe kunt met veel minder wapens. De huidige situatie heeft niets meer met af schrikking te maken. Waar ik bang voor ben is dat wat nu ge beurt gewoon oorlogsvoorberei ding is, ik kan het niet anders duiden". De toekenning van de Nobel prijs heeft volgens hem 'zeker een stimulerende werking' voor de NVMP. Maar naast de blijd schap over de prijs is er de con statering dat ondanks de hoge vlucht die de IPPNW (met we reldwijd 200.000 leden van wie 150.000 artsen en 50.000 ver pleegkundigen) heeft genomen er 'in de wereld nog niets ge beurt'. "Uit de top in Genève kun je met een boel goede wil mis schien wat hoop putten, maar de toestand blijft slecht. Weet je, wat mij altijd weer verbaast? is dat elk idee voor een nieuw wa pen direct in de praktijk moet worden gebracht, want anders. lopen we achter, worden we kwetsbaar, noem maar op. Op medisch gebied is dat heel an ders. Wordt daar een nieuwe techniek ontwikkeld, dan wordt die - heel terecht overigens maar heel beperkt ingevoerd. Eerst maar eens bestuderen wat het in de praktijk waard is en in hoeverre patiënten ermee gebaat zijn. Op defensiegebied wordt dat soort principes altijd over boord gezet. Het gaat me er niet om te zeggen: we moeten meer geld uittrekken voor de medi sche wetenschap, maar om aan te geven hoe onlogisch en krank zinnig we met die kernwapens met zijn allen bezig zijn". BONN - Het begon allemaal met een misverstand. Omdat in 1983 het vermoeden was gerezen dat de beruchte, levensgevaarlijke vaten met dioxine-afval uit het Italiaanse Seveso op een vuilnisbelt in het Westduitse Münchehagen terecht waren gekomen, werd deze puin hoop eens nader bekeken. De va ten Seveso-gif werden er niet ge vonden, maar wel heel wat ander levensgevaarlijk gif. Daaronder dioxine in concentraties die nog nooit ergens ter wereld zijn gevon den. Vanaf dat moment staat Mün chehagen by de Lüneburger Heide model voor wat er allemaal moge lijk is op afvalgebied. Koppen zijn er nog niet gerold, maar hoe lang de Nedersaksische minister-presi dent Ernst Albrecht dat nog kan vermijden, is de vraag. De mensen in Münchehagen zijn bang. Zij willen weten wat er pre cies ligt op de „Sondermülldepo- nie' in het bos vlak bij hun huizen. Een smalle asfaltweg voert het bos in. Een bord: „Storten van afval verboden". De maximale boete is 10.000 mark. Een paar honder me ter verderop veel prikkeldraad om de „Sondermülldeponie". En daar is zonder boete zo veel vergiftigd afval gestort dat opruimen moge lijk honderden miljoenen gaat kos ten. Streng verboden gebied, maar er zitten gaten genoeg in het hek werk. Een gedeelte van de stort plaats wordt al tien jaar niet meer- gebruikt en pas sinds kort staan er alle mogelijke apparaten om gif te meten en gasontwikkelingen te signaleren. Op een ander deel is tot 1984 verder gestort. Er liggen dui zenden tonnen afval met dioxi- neresten, andere zware vergiften en stoffen die vergelijkbaar zijn met het sinds Vietnam beruchte ontbladeringsmiddel Agent Oran ge. Ordelijk Het is de bedoeling dat vaten met giftig afval heel blijven, maar daar is in Münchehagen geen spra ke van. Honderden vaten zijn vol ledig kapot en de inhoud is ver dwenen. Mensen in de buurt zeg gen dat er gewoon met bulldozers overheen is gewalst om de zaak plat te krijgen. Een laag grond erop en het geheel zag er ordelijk en piekfijn uit. Er ligt van alles. Voorval veel res tafval uit Hamburgse vuilverbran- dingsbedrijven. Vliegas vergeven van dodelijke concentraties dioxi ne. In open vrachtwagens werd het dodelijke spul, nadat het was inge dikt met zand en vocht, vervoerd naar de belt. Een vrachtwagen chauffeur vertelde in een interview dat hij nooit door de politie was aangehouden. Trouwens, de papie ren klopten altijd: er stond 'vliegas' op, of een andere onschuldige term. Het betaalde best, zei de Hoewel de aandacht pas sinds het Seveso-gif op Münchehagen is gericht, vechten de buurtbewoners al 15 jaar tegen de gifbelt. Vanaf 1970 is er door alle mogelijke lou che en niet-louche bedrijven gif ge stort. Waar nu deskundigen in be schermende kleding en met gas maskers op monsters nemen, werd 15 jaar probleemloos dodelijk afval gestort. En de industrieën stonden in de rij om hun gif daar kwijt te raken, want de vroegere eigenaar rekende niet zo veel. Hij zegt ook niet te weten wat er allemaal werd gestort. Het enige wat de verontruste om wonenden bereikten, was dat moe dermelk op het Seveso-gif mocht worden onderzocht. De voormali ge eigenaar van de stortplaats: „Als hier moedermelk op dioxine moet worden onderzocht dan kan ik maar één ding zeggen: de Duitsers overdrijven altijd, in de dictatuur of in de democratie". Hem kunnen de autoriteiten niets meer maken, want toen hij er achter kwam hoe vergiftigd de grond was, liet hij zich uit het ka daster schrappen. Het gif ligt sindsdien in niemandsland. Maar ook de politiek heeft vuile handen. Landbouwminister Grub van de deelstaat in 1983: „Wat daar rust, kan men beter met rust laten. En door Hans Hoogendijk neem maar van mij als boer aan, dat als je een koeievla weghaalt, je meer vuiligheid hebt dan wanneer je hem laat liggen". Maar het zijn geen koeievlaaien die onder het platgewalste oppervlak in Mün chehagen liggen. Waterdicht Nadat de oude stortplaats was gesloten, ontstond op hetzelfde ter rein met stilzwijgende instemming van de verantwoordelijke politici een nieuwe belt. Een vergunning was er niet, en dus is de opslag plaats eigenlijk illegaal. Een water dichte leembescherming moest verhinderen dat het gif in het grondwater terecht kwam. In een aantal bekkens werd zwaar giftig slib bewaard. Een enkele keer stonden de autoriteiten zelfs toe dat vervuild water in een zijrivier van de Weser werd geleid. Onafhankelijke deskundigen waarschuwden dat de kleilaag nooit waterdicht kon zijn, maar de regering zette door. In september opnieuw alarm in Münchehagen. Er was inderdaad olie met dioxine- resten gevonden in een groeve op het terrein. Geen paniek, in die groeve was nooit vergiftigd afval gestort en dus kan er geen dioxine in die olie zitten, zei Hannover. Maar hardnekkig doorvragen van milieubeweging en journalis ten leidde ertoe dat de olie op nieuw werd onderzocht. En ja hoor, er zat het beruchte Seveso- dioxine 2378 in de olie. Conclusie: de afdichting van de minister was alles behalve gifdicht. Onderzoek wees uit dat er 1125 microgram dioxine per kilogram drab zat. Een twijfelachtig wereldrecord: de va ten uit Seveso bevatten slechts 2 tot tien microgram per kilo. Een blamage voor de regering, maar Grub gaf nog geen krimp. Vorige maand riep het deelstaat parlement hem ter verantwoor ding. Minister Gerhard Grub zat zwijgend naast deelstaatpremier Ernst Albrecht. Geen woord van de man die zo dapper had gezegd zijn verantwoording niet te schu wen. SPD en Groenen eisten van Albrecht dat hij Grub zou ontslaan. „Zelfs in mijn dromen denk ik daar niet aan", zei Albrecht. Over de dioxine in Müncheha gen was Albrecht ook duidelijk. Door boringen zou het besmette gebied afgebakend worden. Jfib baggeren, afgraven en verbranden sloot hij ook niet uit. Schadelijke restprodukten van de industrie moeten voortaan centraal opgesla gen worden en verbrand in specia le ovens. Stoffen die niet kunnen worden verbrand, kunnen in zout lagen worden opgeslagen. Per slot van rekening bewaardt Nedersak sen in Gorleben ook al radioactief afval. Geen woord van de CDU-deel- staatpremier over de angst en de zorgen van de mensen die al bijna 15 jaar op de levensgevaarlijk gif belt wonen en geen woord over een eventuele vervolging van de da ders. De gemeenschap betaalt de rekening, zo is, uiterst kort, de voorlopige balans. En die rekening is hoog. Voorzichtige schattingen leren dat alleen al een vuilverbran- dingsoven meer dan 100 miljoen gaat kosten. Daar komen dan nog enorme kosten aan uitbaggeren en afgraven bij. Pater J. 't Hoen (57), bestuurs lid van de Vereniging van Pasto raal Werkenden in het bisdom Roermond, mag van bisschop Gijsen geen gevangenis-aalmoe zenier in Roermond worden. Hij is lid van de Orde der Capucijnen en heeft kort geleden afscheid genomen als leger-aalmoezenier in Roermond en Venlo. "Pater 't Hoen heeft in het verleden herhaaldelijk blijk ge geven van zulke andere opvattin gen en praktijken inzake moraal, discipline en liturgie dan de Rooms-Katholieke Kerk voor staat, dat ik hem onmogelijk kan (doen) benoemen in een functie die mede onder mijn verant woordelijkheid valt", schreef de bisschop aan de hoofdaalmoeze nier, mr. J. Th. van Vugt. De Vereniging van Pastoraal Werkenden heeft scherp gerea geerd op de afwijzing van Gijsen. "Door zijn houding heeft hij op nieuw de gehele katholieke ge loofsgemeenschap op schande lijke manier gebruuskeerd" (nors afgescheept), zegt de ver eniging in een 'open brief. Bij zijn afscheid als legeraalmoeze nier werd de pater alom gepre zen om zijn pastorale werk, zijn 'levensnabije' liturgie en de ge loofwaardige manier waarop hij het evangelie aan de orde wist te stellen in de 'veelal kerk- en ge- loofsvreemde wereld' van jonge ren. De pastoraal werkenden ver wijten Gijsen, dat hij voor de be zwaren tegen pater 't Hoen geen werkelijke argumenten aan voert. De bisschop zegt, onder meer te zijn afgegaan op kritiek uit de eigen achterban van de pa ter. Hulpbisschop Castermans zou in een gesprek met mr. Van Vugt geen bezwaren tegen de be noeming van 't Hoen naar voren hebben gebracht. Uitbreiding steun. De gere formeerde 'Stichting Steun Kerkbouw' (SSK) wil ook plaat selijke kerken gaan steunen die door ontkerkelijking of andere oorzaken in financiële proble men zijn gekomen. Ze heeft het synodebestuur gevraagd, haar opdracht uit te breiden, zodat in bepaalde gevallen ook verzoeken om steun tot instandhouding van kerken kunnen worden ingewil ligd. Het synodebestuur zal vol gende week woensdag dit ver zoek bespreken. SSK helpt financieel plaatselij ke kerken die willen bouwen of verbouwen. De laatste twee jaar zijn 24 kerken geholpen en is aan 18 kerken toegezegd dat ze op steun kunnen rekenen. Maar SSK kreeg ook verzoeken om steun ter vermindering van schulden en dat kon volgens de statuten niet, hoewel er volgens het bestuur redenen waren om deze kerken wél te helpen. Geldgebrek heeft de stichting niet. Haar vermogen was in 1984 ongeveer het tienvoudige van de lasten in dat jaar. 'Samen op weg'. De her vormde classis Alphen aan den Rijn - die in Woubrugge bijeen was - heeft zich met 21 tegen 13 stemmen uitgesproken voor een verder samen op weg gaan met de Gereformeerde Kerken. Aan dit 'ja' verbond de classis de voorwaarde, dat voor een her enigde kerk de 'gemeenschap met de belijdenis der vaderen' (artikel 10 van de hervormde ker korde) kenmerkend is. "Men zal de synode laten weten, dat de he le classis grote waarde hecht aan een prediking in overeenstem ming met en gebondenheid aan onze belijdenis", schrijft de Ter Aarse predikant P. J. Stam van daag in het kerkblad. De gereformeerde classis Rijn land stelde zich unaniem achter 'Samen op weg'. Oegstgeest. Dit weekeinde staan de kerken van Oegstgeest in het teken van 'Solidaridad', de oecumenische advcntsactie voor projekten in Latijns-Amerika. De groep 'Brasil op weg', die met muziek, zang en woord het ar- menprobleem van Latijns-Ame rika onder de aandacht brengt, werkt mee aan enkele diensten. Morgenavond om 7 uur in de rooms-katholieke kerk en zon dagmorgen om 10 uur in de Groene Kerk. Na de diensten is er gelegenheid tot het kopen van platen en ander materiaal ten ba te van projekten in Brazilië. Het weekeinde is een initiatief van de Oegstgeester werkgroep 'Kerk en ontwikkelingssamen werking'. Alphen-Oudshoorn. Morgen middag van 2 tot 4 uur staat de historische Oudshoornse kerk in Alphen aan den Rijn (Lage Zijde) open voor belangstellende be zoekers. Het orgel is te horen en er is van alles over de kerk te koop. Overleden. In Roosendaal is op 69-jarige leeftijd dr. G. van Leeuwen overleden, oud-hoogle caar aan de protestantse theolo gische faculteit in Brussel. Vóór zijn hoogleraarschap (1966) was hij achtereenvolgens gemeente predikant in Aalsum en Koudum (Fr.), jeugdpredkant in Den Haag, studentenpredikant in Amsterdam en president-direc teur van de Heldring-stichtingen in Zetten. In 1981 nam dr. Van Leeuwen afscheid van de faculteit in Brus sel. Vaak was hij in oecumeni sche contacten de vertegenwoor diger van de protestantse kerk van België. Jarenlang is hij redactiesecretaris geweest van de theologische etherleergang van de NCRV. 'Rondom het Woord'. Jarig. Volgende week woensdag, 11 december, hoopt professor dr. G. P. van Itterzon in De Bilt (Park Arenberg 68) 85 jaar te worden. Van 1958 tot aan zijn pensionering in 1971 was hij hoogleraar in de theologie in Utrecht, waar hij de geschiede nis van het christendom en de leerstellingen van de christelijke godsdienst onderwees. Daarvóór achtereenvolgens gemeentepre dikant in Gelselaar, Alblasser dam en Den Haag. Vele jaren had de NCRV dr. Van Itterzon als tweede voorzit ter in haar midden In de Confes sionele Vereniging in de Her vormde Kerk heeft hij altijd een vooraanstaande plaats ingeno men. Van Itterzon is nog steeds medewerker aan het Hervormd Weekblad van deze vereniging. Hervormde Kerk: beroepen te Voorburg A. Carstens Middel- harnis (deelgemeente 'Exodus'), te Heinkenszand kandidaat E. J. Rietveld Goes; aangenomen naar Gorredijk-Kortezwaag A J. Ver beek Berkhout-Avenhorn. naar Reeuwijk (deelgemeente 'De Brug') kandidaat mevrouw K van Middendorp-Sonneveld Maasland; bedankt voor Oud Beijerland J. Maasland Wad- dinxveen. Gereformeerde Kerken: be roepen te Appelscha kandidaat J H. Binnema Amsterdam. Oud-Gereformeerde Gemeen ten: bedankt voor Hendrik Ido Ambacht A. Kot Rijssen. Baptistengemeenten: beroe pen te Harlingen J. Bouritius Hoogeveen, te Amsterdam-West O. Oldenburger Hengelo. Doopsgezinde Broederschap: aangenomen naar Beverwijk-IJ- muiden J. E. Klanderman Aar denburg.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11