Bedanldtfiefjes, tranen, acties en willige kopers Ruzie over Nobelprij s vrede Kerkelijk beraad: totale boycot Zuid-Afrika Kamerleden willen praten met Suriname tg, M iL HSA voor rechter wegens illegale uitvoer naar Iran Verzet tegen landelijk gelijke stroomprijzen MAANDAG 2 DECEMBER 1985 PAGINA 9 De laatste dag van Dierenpark Wassenaar: 1500 bezoekers WASSENAAR - Zondag 1 decem ber, dierenpark Wassenaar. De aangekondigde acties blijven uit. Geen bezoekers die de apenkooi kraken en geen geëmotioneerden die met hun Toyota de entreehal rammen op de laatste dag dat park voor het publiek open is. De 1500 bezoekers schuifelen over modde rige paden langzaam langs de die ren. Ouderen, jongeren en paartjes. Veel camera's en fototoestellen. Enigen duwen verzorgers be dankbriefjes in de handen en vra gen met snijdende ernst en trillen de lip of hun lievelingsdier te koop is. Het antwoord is immer nee, waarna de lens met grote kramp achtigheid op de dieren wordt ge richt. Het woord sinterklaas krijgt een wrange klank. "Zielig hè, zielig' hè?" Verzorgers knikken maar ("je hebt er zo weinig aan") en zijn blij dat het vijf uur is. De actievoerders ondertussen, leven op de toppen van hun emo ties in en rond de entreehal. Red der van het eerste uur, de Rotter damse mevrouw De Zwaan wei gert de pers te woord te staan. Zwartmakingen en berichten als door Paul van der Kooij zouden beesten spuitjes krijgen, hebben haar diep geraakt. Havers, een kersverse redder met duizend gulden aan cheques op zak, ont dooit het ijs onder haar laken met de tekst 'Vergeet het maar. Dieren park Wassenaar mag niet weg na 50 Anoniem jaar'. die op vrije dagen de handen uit de mouwen wil steken in het park, waar hij zijn eerste en laatste uitje had in de oorlog. "Mevrouw Van der Zwaan deed ook hee\ geheim zinnig over een brief van de konin gin. Nou, als je die geen al te gekke dingen vraagt, krijg je altijd ant woord van haar secretaresse". Een vroegere medestander van Van der Zwaan, de Wassenaarse jo'urnalist F. Micklinghoff, krijgt heel wat minder krediet van Ha- vers: "Een merkwaardig geval. Hij had een soort cameratas bij zich met wel twintig hangertjes van luchtvaartmaatschappijen. Die knip je er toch af?" "Ze is een vriendelijke vrouw, bedoelt het goed, maar is niet erg praktisch", zegt de Koudekerker, En dan: "Die Micklinghoff schijnt behoorlijk gesjacherd te hebben in de relatie tussen dieren tuin en gedeputeerde. Steeds maar weer deed hij beloften die hij niet kon waarmaken". De Wassenaar der reageert hard: "Ik heb niets en niemand iets beloofd. Ik heb alleen een balletje opgeworpen bij de AVRO. Wat weet Havers, die drie dagen voor de sluiting uit de hemel komt neerdalen, trouwens van de zaak af?". Dat directeur Van Dooyeweert evenmin te spreken valt over Mick linghoff ("Hij was niet vóór de die ren bezig, maar tégen Louwman"), doet hem weinig. Hij heeft niets te gen eigenaar Louwman of Van Dooyeweert, maar vindt het wel vreemd dat Louwman "bezwaar had tegen een versterking van het management, een provinciale eis. Als daar een ambtenaar wordt neergezet, drukt dat niet eens op de begroting. Een goed argument ertegen heb ik nooit gehoord". Van Dooyeweert op zijn beurt ligt niet wakker van de soms harde kritiek. Daar heeft hij een te goede opvoeding voor genoten. Boven dien heeft hij niets te verbergen; staat hij voor een rechte zaak. Het zijn juist de anderen die tegenval len, Micklinghoff dus bijvoor beeld, die wekenlang "geen con tact heeft" met de directeur en hem op de laatste dag "schuchter de hand drukt". Ook mensen die onduidelijk en anoniem bellen schat hij laag in. "Ik krijg telefoon tjes van: 'or is iets met het geld ge beurd. Wij zijn nu bezig om de be wijzen boven tafel te krijgen'. Nou vraag ik je". Ook abonnementhouders reage ren. Enigen hebben op 8 novem ber, de dag dat de sluiting bekend werd gemaakt, nog een abonne ment gekocht. Van Dooyeweert kan zich hun onvrede voorstellen. Andere telefoontjes, van mensen wiens abonnement eind deze maand afloopt, noemt hij daarertte- gen onredelijk. "Als ik hen voor stel die knaak voor december terug te betalen, zeggen ze: zo bedoel ik het niet. Nou, waarom bellen ze dan?" Giraffen Als alles achter de rug is, wil de Het dierenpark, houdt uitverkoop. Niet alleen de dieren moeten weg. Ook de souvernirverkoper hoopte gisteren veelgeplaagde directeur de eigen nog 'los' te komen.... (foto Van Boven) feiten op tafel leggen en bovendien Ironisch genoeg verdrongen de bezoekers zich gisterende laatste dag dat Dierenpark Wassenaar open was, voor de kassa's. En ook bij het beestenspul, zoals hier bij de Laagland-gorilla's, was het dringen. "Bij bezoekers aantallen als vandaag zouden we best langer kunnen draaien", zo reageerde een van de medewerkers op de massale belangstelling(foto anp> nog eens rond de tafel gaan zitten met mensen als Havers, "met wie ik een bijzonder plezierig gesprek heb gehad". Dieren en personeel eisen nu de aandacht op. De inven tarisatie is inmiddels klaar en gere nommeerde dierentuinen in bin nen- en buitenland weten nu wat er is, hoe oud de beesten zijn, in wel ke groep zij zitten en hoe de fokre- sultaten zijn. De 25 vaste perso neelsleden krijgen deze maand nog gewoon uitbetaald, part-timers verdwijnen zodra hun contract af loopt. De vijftien verzorgers heb ben via, via gehoord dat ze nog en kele maanden langer kunnen blij- Vooral de verkoop van giraffen en bedreigde en uitheemse dier soorten zou veel voeten in de aarde hebben. Een land als Amerika geeft een benodigde vergunning bovendien pas na vier maanden af. Dat dieren daar naartoe gaan is ze ker niet uitgesloten. Twee jaar ge leden, toen volgens verzorgers de helft van de dieren wegging, ver huisde een orang oetang naar Mia mi. Van een warme kamer kwam hij in een prachtige omgeving met een weldadig zonnetje. Bezoeken de verzorgers kregen een brok in de keel toen ze hem terugzagen. Inpakken Dit keer zal het anders zyn. De kans dat zij als verzorger in een buitenlandse tuin een congres mo gen volgen is klein. "Als ik ze in pak, zie ik ze waarschijnlijk nooit meer", zegt een verzorger van de 'vogelwijk', die al veertien jaar in het vak zit. Ze vreest dat moment dan ook enorm. Dat morgen het publiek er niet meer is, doet haar minder. "Misschien zou je het niet. eens merken. In december komen er doordeweeks misschien maar tien en in het weekeinde zestig". Bij drukkere gelegenheden, rond kerstmis bijvoorbeeld, zal de stilte zwaar vallen. Tegenover de klach ten over moeilijke, vervelende be zoekers, luidkeels roepend "Wat zie je er leuk uit vandaag", staan genoeg leuke. "En als er iets bij zonders gebeurd is, vertelde je het". Een oude dame, die bij de druk ke kassa klaagde dat ze "haar man thuis niet zo had moeten treuze len", ziet bij de lama's haar mét snoepjes niet meer staan. Een aangeschoten, zwalkende man vraagt waar de roofdierenkooi is en schreeuwt: "Verschrikkelijk hè". Op een bankje, bij de pinguins huilt een meisje. Ze wil met weg. Later, als de avond over de tuin ge vallen is, loopt ze. samen met haar moeder, langzaam naar de uitgang. Maandag is alles anders. Bezoe kers krijgen hooguit een kopje kof fie van een meelevende receptio niste, die in de open blijvende en treehal het verhaal van de sluiting vertelt of een persbericht uitreikt. Zondag is dat nog niet klaar. Abon nementhouders die willen weten wat met het park gebeurt "horen nog van de directie". Zn een hoekje van zijn kooi lijkt toekomst hem (of haar?) moge brengen, maar waarheen? DEN HAAG (GPD) - PvdA, CDA en WD zijn er voor om de drie po litieke leiders in Suriname naar Nederland uit te nodigen voor een toelichting op het 'vage akkoord' dat zij vorige week met Bouterse hebben gesloten. Het plan is gelan ceerd door het PvdA-kamerlid Knol, die vandaag verklaarde dat hij op die manier de politieke lei ders Lachmon van de VHP, Henck Arron.van de NPS en Soemita van de KTPI de gelegenheid wil geven om het akkoord nader toe te lich ten. PvdA, CDA en WD zijn het er overeens dat het akkoord erg vaag is. In de overeenkomst, die het Bouterse regiem met de 'oude' po litieke partijen heeft gesloten tij dens de tiende verjaardag van Su- rinames onafhankelijkheid, wordt met geen woord gerept over een volksraadpleging noch over de rol van de militiaren. Nederland stelt zich op het standpunt dat de ont wikkelingshulp alleen wordt her vat wanneer de democratie wordt hesteld. Knol verklaarde dat de leiders van de VHP, NPS en van de KTPI nog niet zijn benaderd. Het plan moet nog in mijn partij worden be sproken, aldus Knol. De vraag is wie de politici moeten uitnodigen: de partijen afzonderijk of de voor zitter van de Tweede Kamer. WD-er Weisglas, verklaarde dat het 'belangrijk is dat de Tweede Kamer laat blijken dat zij een ge sprek met de Surinaamse politieke leiders nuttig vindt'. Evenals zijn PvdA-collega vindt Weisglas dat er duidelijkheid moet komen over de positie van de militairen en over de vraag of er een volksraadpleging komt. Dat kan in een rechtstreeks en informatief gesprek, meent hij. Een reis naar Suriname voor zo n gesprek ziet Weisglas niet zitten CDA-woordvoerder Gualtherie van Weezei juicht het PvdA-inita- tief toe. Hij vraagt zich alleen af of de Surinaamse politieke leiders wanneer zij in Nederland zijn openlijk kunnen spreken. Ze leven onder een permanente druk en on der die omstandigheden is het moeilijk om hun gevoelens te pei len. Bovendien, aldus het CDA-ka- merlid, zal hun komst naar Neder land emoties losmaken bij de in Nederland wonende Surinaamse partijen. Van Weezei vindt verder dat het 'spektakel dat zal losbar sten rond zo'n bezoek een negatief effect zal hebben or zo'n delicate exercitie'. Hij is voorstander van een stille diplomatie. Zo'n ontmoeting hoeft niet in Nederland plaats te vinden. Het kan ook elders gebeuren, aldus Gualtherie van Weezel. Europese politici tegen prijs voor Russische arts BONN AP/AFP/Rtr/ANP) - Elf Europese christen-democratische en conservatieve leiders, onder wie de Duitsers Kohl en Strauss en CDA-partijvoorzitter Bukman, hebben er bij het Nobelcomité in een brief op aangedrongen om de vredesprijs niet te geven aan de Russische arts Tsjazov. De medi cus steunt volgens hen de verban- ROTTERDAM - ning van de bekende dissident en De klimmers Jan Nobelprijswinnaar Sacharaov naar vanderMeulen Gorki. en Peter Mosch Het Nobelcomité kende de prijs daalden zaterdag in oktober toe aan de organisatie bij wijze van Internationale artsen voor de pre- protest ventie van kernoorlog (IPPNW) en spectaculair af de twee oprichters en voorzitters van de toren van van de organisatie, Tsjazov en de het WTC-gebouw Amerikaanse arts Lown, mogen op in 10 december de prijs in Oslo in ont- Rotterdam-centr- vangst nemen. um nadat ze de Volgens woordvoerder Mersch- nacht op het dak meier van de Westduitse christen man het gebouw democraten hebben politieke pro- hadden minenten uit de Bondsrepubliek. doorgebracht. De Nederland, Belgie. Griekenland, actie was een Spanje, Oostenrijk. Zwitserland en spectaculair Oostenrijk de brief ondertekend. protest tegen het Tsjazov is de Russische ondermi- uitblijvenvaneen nister van gezondheidszorg en in oefenklimmuur in de Bondsrepubliek is al enige tijd de Maasstad. een actie aan de gang om Tsjazov (foto anp» de prijs niet toe te kennen. Secreta ris-generaal Geissler van de CDU beschuldigde de Rus er onlangs van ook betrokken te zijn bij de oorlog in Afghanistan. De Ameri kaanse IPPNW-voorzitter Lown nam het vervolgens op voor zijn Sowjet-college en beschuldigde Geissler van het 'benaderen van nazi-propaganda'. De christen-democraten zijn vol gens hun brief van mening dat Tsjazovs aanvaarding van de Vre desprijs onjuist zou zijn in het licht van de weigering van de Russische regering om Sacharov voor de uit reikingsceremonie van 1975 een uitreisvisum te verstrekken. De Sowjet-fysicus Sacharov werd in dat jaar (ook) de Nobelprijs voor de vrede toegekend. In Oslo verklaarde secretaris Sverdfup van het Nobelcomité dat de brief voor kennisgeving wordt aangenomen. DEN HAAG (GPD) - Nu al is grote onenigheid ontstaan over de plan nen van minister Van Aardenne (economische zaken) om de elek triciteitstarieven in ons land gelijk te schakelen. Commissaris der ko ningin van Brabant Van Agt, waar de tarieven het laagst zijn, zei het afgelopen weekeinde voor de NCR V-radio dat de rechtvaardig heid gebiedt dat Van Aardenne zijn zin niet krijgt. of door zijn elektriciteitswet de ta- Brabant gelijk moeten blijven ten rieven in Noord-Brabant omhoog behoeve van de industrie. Als de zullen moeten. tarieven in Noord-Brabant om- CDA-fractieleider De Vries heeft hoog zullen gaan, moet per gezin Van Aardenne betwijfelt echter eerder verklaard dat de tarieven in gemiddeld 300 gulden extra per jaar worden betaald. PvdA-kamer lid Van der Hek zei voor de VARA noemde dit stemmingmakerij van het CDA. "Als zij suggereren dat Brabant het slachtoffer zal worden van de elektriciteitswet, is dat een stukje demagogische propagan da". aldus Van der Hek. Van Aardenne benadrukte dat op grond van de nog door het par lement te behandelen wet de elek triciteitswereld zelf de rieven zal vaststellen. ALMELO (ANP) - Hollandse Sig naal Apparaten (HSA) in Hengelo moet zich maandag 16 december voor de rechtbank in Almelo ver antwoorden voor het illegaal ex porteren van strategische goede ren naar Iran. Fraude-officier van justitie mr. B. van der Lugt beschuldigt het be drijf van uitvoer van onderdelen voor vuurleidingapparatuur zon der een vergunning economische zaken. Dat is in strijd met de in- en uitvoerwet en met name van het uitvoeringsbesluit strategische goederen van 1963. Eén van de di recteuren is gedagvaard wegens valsheid in geschrifte. De zaak dient gelijktijdig voor de meervou dige fraudekamer en de economi sche meervoudige kamer van de rechtbank in Almelo. In de jaren 1982. 1983 en 1984 heeft Hollandse Signaal ongeveer zeventig grotere en kleinere zen dingen naar Iran laten verschepen. Dit gebeurde via een Engelse ver lader. Bij de ladingen waren valse facturen gevoegd waarop stond dat de goederen gestemd waren voor de Nigeriaanse marine. In werkelijkheid gingen ze via Enge land rechtstreeks naar Iran. Dank zij de oplettendheid van een Engel se douanebeambte is de zaak m september 1984 aan het licht geko men, zo blijkt uit de dagvaardin gen. Helemaal zonder vergunning, dus illegaal, was de levering van onderdelen voor twaalf vuurlei dingssystemen omstreeks 1977. Er zijn fregatten mee uitgerust die Frankrijk voor Iran heeft ge bouwd. Deze werden afgeleverd rond de tijd dat de machtswisse ling in Iran plaatsvond. Twee nog in een Franse haven aanwezige fre gatten mochten van de autoriteiten niet meer weg, maar wisten korte tijd later toch Iran te bereiken. Hollandse Signaal is eigendom van Philips Gloeilampenfabriek NV. Nederland moet Zuid-Afrika to taal boycotten, economisch, poli tiek en cultureel. Dat is een van de voornaamste conclusies van een driedaags beraad over Zuid-Afrika. dat op initiatief van de Nederland se Raad van Kerken in Amersfoort werd gehouden. Vertegenwoordi gers van alle negen lid-kerken, van kerkelijke instellingen, van de We reldraad van Kerken en van bin nen- en buitenlandse anti-apart heidsbewegingen namen aan dit beraad deel. Gast waren enkele kerkelijke leiders uit Zuid-Afrika en afgevaardigden van de moslim gemeenschap in dat land. In een van de aanbevelingen (verkoop van aandelen) worden Shell en Philips uitdrukkelijk ge noemd, omdat zij. ondanks her haalde verzoeken van kerkelijke kant. blijven weigeren hun banden met het Zuidafrikaanse apart heidsbewind te verbreken. Al twaalf jaar proberen kerkelijke vertegenwoordigers via de aan deelhoudersvergaderingen de be drijven op dit punt te beïnvloeden. "Wij moeten de poten onder de stoel van de regering in Pretoria wegzagen", zei professor dr. D. C. Mulder, voorzitter van de Neder landse Raad van Kerken, in een toelichting op de conclusies. Het beraad wees verzoening met de re- gering-Botha af, zolang deze blan ke regering niet bereid is de macht met de zwarte meerderheid van de Zuidafrikaanse bevolking te delen. "Alleen verzet van binnenuit en economische druk van buitenaf kunnen een eind aan het apart heidsbewind maken", zegt de slot verklaring. In de kerken moet eerst positie ver over de Zuidafrikaanse bevrij dingsbeweging African National Congress (ANC) wordt gedacht, voordat zij aan het verzoek van het ANC zullen meewerken om bij de regering te pleiten voor de vesti ging van een informatiebureau in Den Haag, zo verklaarde ds. W. van der Zee, secretaris van de Raad van Kerken. Dit wordt ook bemoeilijkt door het feit dat het ANC nog geen regering in ballingschap heeft ge vormd. "Wij erkennen het ANC als de belangrijkste beweging in de be- vrijdingsstrijd van Zuid-Afrika", zei Van der Zee. "Dat houdt niet in, dat we alles goedkeuren wat het ANC doet. Wel hebben we volledig begrip voor de weg die het gaat. De beslissing om geweld te gebruiken is de beslissing van het ANC, dat jarenlang zonder resultaat geweld loos tegen de apartheid heeft ge streden". Rome. De openheid op de bis schoppensynode is groter dan kar dinaal Simonis had verwacht. Hij zei dat op een ontmoeting met de Nederlandse pers na in de eerste week van de synode meer dan 14U sprekers te hebben aangehoord. Twee accenten in al die toespra ken waren hem opgevallen: het geestelijke karakter van de kerk en haar zending én de vraag om eer. grotere betrokkenheid van de bis schoppen in het bestuur van de kerk. Die vraag komt voort uit de wens dat er meer recht wordt ge daan aan de verscheidenheid van de kerken in de diverse landen en werelddelen. Het gaat echter om accentsver- schillen. verduidelijkte kardinaal Simonis. "Want alle bisschoppen hebben duidelijk laten merken, dat zij het pausschap als garantie voor Hervormde Kerk: beroepen te Poortvliet W. J. op 't Hof Ouddorp; aangenomen naar Dronten D. Wol- se Wamel, naar Heerlen kandidaat G. Gerelings Leiderdorp; bedankt voor Lekkerkerk (wijkgemeente 't Venster) L. Quist Middelharnis, voor Vinkeveen J. Olie Opheus- den, voor Uithuizen J. Bakker Kol derveen. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: bedankt voor Heemst- A de Snoo Harderwijk. Nederlands Gereformeerde Kerken: aangc-nn men naar Groningen kandidaat J Storms Rotterdam, naar Marknes se-Zwartsluis H. Ziildhof Breukt* len Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te 's Gravenzan- de B. de Graaf Zierikzee.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9