VMA D66 wil niet morrelen aan raketverdrag PvdA verliest weer een kroonprins Ted deelt uit in de I Jubileum Lottoshow. Rietkerk dreigt lonen ambtenaren te bevriezen Alternatieve straf jongeren succesvol Antimilitaristen doen inval in omroepbunker f250.000.-AAN EXTRA REISPRIJZEN. MAANDAG 2 DECEMBER 1985 BINNENLAND PAGINA 5 Van Mierlo heeft voorkeur voor PvdA BREDA (GPD/ANP) - D66-voorman Van Mierlo vindt dat een eenmaal goedgekeurd rakettenverdrag ook uitgevoerd moet worden. Hij voelt niets voor heronderhandelingen, omdat 'de Nederlandse politiek niet nog eens vier jaar ver lamd mag worden door de hypotheek van de kruisraket ten'. De Democraat riep zaterdag tijdens een partijcongres de PvdA dan ook op om duidelijk te maken tot welke con cessies de socialisten bereid zijn op het gebied van de kruisraketten. Met zijn uitspraken completeerde Van Mierlo het ontwerp-verkie- zingsprogramma van de Democra ten. Bij de presentatie van het pro gramma, eind oktober, was de ra- kettenparagraaf opengelaten, om dat volgens D66 toen nog niet te overzien was hoe het 1-november- besluit zou uitpakken en hoe de Geneefse onderhandelingen zou den aflopen. In het januari-congres wordt het verkiezingsprogram de finitief vastgesteld en wordt Van Van Mierlo: oude tijden, (foto anp» Mierlo naar alle waarschijnlijkheid lijsttrekker. Van Mierlo gaf ook duidelijkheid over de partijen waarmee D66 eventueel een nieuw kabinet wil vormen. De PvdA is voor de De mocraten als regeringspartij eerste keus, maar een kabinet samen met CDA en WD wilde Van Mierlo niet uitsluiten. Dat laatste is echter onwaarschijnlijk omdat CDA en WD het gevoerde kabinetsbeleid tot inzet van de verkiezingen wil len maken. "Het is uitgesloten dat D66 een beleid waartegen zij oppo sitie heeft gevoerd aan een meer derheid helpt", aldus van Mierlo. Hij zei op een goed verkiezingsre sultaat te vertrouwen: "Het gaat niet slecht, het worden oude tij den". Hij riep de PvdA op voor de ver kiezingen duidelijk te maken tot welke concessies de socialisten op het gebied van de kruisraketten bereid zijn. Tot nu toe houdt de PvdA vast aan een onwrikbaar nee tegen de plaatsing. Van Mierlo vindt daarentegen de opvattingen van de NAVO-bondgenoten 'van groot belang'. De fractievoorzitters van CDA en WD, De Vries en Nij- pels, hebben de grootste oppositie partij onlangs gewaarschuwd voor nog eens vier jaar oppositie, wan neer de PvdA blijft vasthouden aan het ingenomen standpunt. MAASTRICHT - Hoewel de eerste Nederlandse astro naut Wubbo Ockels pas anderhalf jaar in Maastricht woont, beschouwen de Maastrichtenaren hem toch reeds als een van hen, zo bleek zaterdag toen het echt paar Ockels onder grote publieke belangstelling een rijtoer door de stad maakte. Bewoners lange de route den Ockels een ruimtevaartschip van marsepein aan. Burgemeester Houben roemde de prestaties van Oc kels en bood hem het stadsboek Hospiti voor verdien stelijke burgers aan, plus een ets uit 1861 voorstellend het heelal. De astronaut had voor het gemeentebestuur van zijn woonplaats zoals hij zei het meest bereisde lieten wolken confetti op de astronaut neerregenen. Op Maastrichtse vlaggetje meegebracht. Dat vlaggetje het stadhuis wachtte hem een enthousiast welkom van nam hij mee tijdens de ruimtevlucht. Het maakte 111 het gemeentebestuur. De Maastrichtse winkeliers bo- keer een tocht rond de aarde. (foto anp» Als bonden gesprek deze week weigeren DEN HAAG (GPD) - Het experi ment met alternatieve straffen voor jongeren die een misdrijf heb ben begaan, is geslaagd. Daarom moet deze vorm van straf in de wet worden opgenomen. Dat schrijft de werkgroep alternatieve sancties jeugdigen in een eindrapport dat vanmiddag aan staatssecretaris Korte-Van Hemel (justitie) is over handigd. De werkgroep heeft onder lei ding van vice-president Slagter van de Amsterdamse rechtbank twee jaar onderzoek gedaan naar de effecten van 827 alternatieve straffen voor jongeren. Bij de proef ging het om jongeren, vooral in de leeftijd van 18 tot 25 jaar, die zich schuldig hadden gemaakt een ver mogensdelicten (inbraak, diefstal) en aan agressie. Normaal gespro ken zouden zij een geldboete of een (on)voorwaardelijke gevange nisstraf hebben gekregen. Het merendeel van de jongeren werd nu tijdelijk te werk gesteld in ziekenhuizen, bejaardentehuizen, verpleeghuizen, buurt- en clubge bouwen en bij de gemeentelijke reinigings- of plantsoenendienst. Zij werkten daar gemiddeld vijftig uur. Anderen volgden zogenaamde leerprojecten, die bestonden uit so ciale vaardigheidstrainingen en cursussen gericht op praktische vaardigheden. De dienstverlening als alternatie ve straf werd een doorslaand suc ces. Slechts elf procent van de jon geren maakte zijn werk niet af en werd alsnog veroordeeld tot een geldboete of gevangenisstraf. De leerprojecten daarentegen verlie pen minder voorspoedig. Bijna de helft werd voortijdig afgebroken. De alternatieve straffen zijn niet alleen door de justitiële autoritei ten positief ervaren, ook de jonge ren zelf waren enthousiast over de ze vorm van straf. De meesten noemden de straf zinvol en meer dan de helft beschouwde de sanc tie niet als straf maar als een ma nier van werken zonder loon. Ook de ouders van de jongeren waren positief in hun oordeel. Dankzij de alternatieve sancties is het aantal strafzaken in de zes arrondissementen gedaald. Maar van een afname van het aantal ge vangenisstraffen is geen sprake. Daaruit kan worden afgeleid dat met name geldboetes zijn omgezet in alternatieve straffen. Op grond van het succes wil de werkgroep dat de alternatieve straffen in de wet worden vastge legd. Voorlopig wordt alleen ge dacht aan dienstverlening als alter natieve sanctie. Naar de leerprojec ten moet gezien de teleurstellende resultaten eerst nader onderzoek worden gedaan. DEN HAAG (GPD) - Als woens dag de ambtenarenbonden niet met minister Rietkerk (binnen landse zaken) willen overleggen over het arbeidsvoorwaardenbe leid voor 1986, worden de ambte narensalarissen bevroren. Alleen door de daling van de belastingen en sociale premies zullen de amb- gen de minister gezegd dat werd had verschoven naar februari. Ook overwogen een beroep te doen op de kamercommissie wil eerst de de geschillencommissie-Albeda. uitspraak van de geschillencom- missie-Albeda afwachten. Volgens Rietkerk verandert de verschui ving van deze vergadering niets aan de voorgenomen bevriezing van de ambtelijke inkomens. __0De minister zei vast te zitten aan tenaren er in koopkracht een half jaar worden bevroren. Er zit dan het binnenhalen van de geplande bezuinigingen voor volgend jaar van twee miljard gulden. Rietkerk is van mening, dat een volgend ka- Voorzitter De Jong van de CFO binet ook zal moeten kijken naar Voor de TROS-radio zei Rietkerk alsnog woensdag een poging tot een gesprek te wagen. "Willen de bonden niet dan houdt het op. Dan zullen de salarissen voor volgend IJSSELSTEIN (GPD) - De rijkspolitie heeft gisteren 52 leden van anti militaristische actiegroepen Onkruit en Amok in IJsselstein aangehou den. Zij waren een omroepbunker van de binnenlandse omroep binnen gedrongen. In de bunker werden kasten opengebroken en kaartenbak ken omgegooid. Volgens de demonstranten was de actie in IJsselstein een revanche op de politie-inval in het Utrechtse kantoor van het Anti Militaristisch Onderzoeks Kollektief (Amok) en de arrestatie van een Amok-medewerker begin vorige week. Na het doorzoeken van kasten en laden verlieten de demonstranten uit eigener beweging de bunker. Daarna hield de groep een protestdemon stratie voor de bunker. Daar ging de rijkspolitie, met assistentie van poli tiepersoneel uit Utrecht en IJsselstein, over tot de arrestatie van de 52. Op dat moment hing een helikopter in de lucht. Enkele tientallen actievoerders betraden rond half twee het terrein van de omroepbunker door een gat in het gaas te knippen, waarna de voor deur werd gekraakt. De bunker wordt voor omroepdoeleinden gebruikt in 'buitengewone omstandigheden'. Volgens hem zijn in het gebouw, dat wordt beheerd door de PTT, geen geclassificeerde documenten aanwezig geweest. Politiemensen van PTT'ers onderzoeken of er iets wordt vermist. De 52 actiegroepleden worden verdacht van diefstal en geweldpleging. Zij zijn voorgeleid en in verzekering gesteld in diverse politiebureaus in de om trek. procent bij krijgen. De bonden wil len niet verder praten met de mi nister. Zij willen wachten tot maart-april volgend jaar omdat dan pas duidelijk is wat er met de cao's en de koopkracht in het be drijfsleven gaat gebeuren. Vorige week hadden de bonden dit standpunt al ingenomen en te- zei verbaasd te zijn over dit stand punt van de minister. "Wij hebben de ambtelijke bezetting van de overheidsorganen. Door UTRECHT- V/as het vorig jaar staatssecretaris Van der Reijden (volks gezondheid) die tot dierenbeschermer van het jaar werd uitgeroepen, dit jaar viel D66-parlementariër Tommei die eer te beurt. Tommei kreeg za terdag de oorkonde en bijbehorende trofee van de Dierenbescherming uit handen van de winnaar van vorig jaar. Flevoland kiest eigen volkslied LELYSTAD (ANP) - De nieu we provincie Flevoland heeft sinds zaterdagavond een eigen volkslied. Een uit 33 personen bestaande publieksjury en een vakjury kozen in Lelystad uit 68 inzendingen het lied 'Flevo lands Volkslied' van tekst schrijver Mark Zeiler en com ponist Riemer van der Meulen, beiden uit Zutphen. Het lied gaat over de polders als nieuwste stukje Nederland en is volgens de jury gekozen om de meest passende tekst en als geschikste meezinger voor de inwoners van Flevoland. Ge deputeerde Loos overhandigde de prijswinnaars een bedrag van 7500 gulden. de minister een brief geschreven schrappen van deze overbodige re- waarin hem wordt meegedeeld dat gelgeving, bijvoorbeeld bij onder wijs, zouden er volgens Rietkerk nog meer ambtenaren kunnen ver dwijnen. Rietkerk gaf toe dat door de vele bezuinigingen bij de gemeenten veel arbeidsplaatsen waren ver dwenen. "Maar daar was het aantal ambtenaren in de afgelopen jaren dan ook met 10 procent toegeno men. Er was dus een ruimte om iets te doen aan afslanking". we een beroep doen op de c sie-Albeda. Dit betekent, dat er met ons woensdag niet meer te praten valt over de arbeidsvoor waarden voor volgend jaar. Wij wil len eerst weten wat er met de koop kracht in de marktsector gebeurt". Wel zei Rietkerk dat door deze si tuatie de vaste kamercommissie voor ambtenarenzaken de geplan de vergadering van 9 december PSP'ers willen dreigende splitsing bezweren UTRECHT (ANP) - Een aantal PSP'ers probeert de dreigende splitsing van de partij te voorkomen door als alternatief voor de rivaliserende ka merleden Van der Spek en Van Es het Noordhollandse statenlid Bos voor het lijsttrekkerschap naar voren te schuiven. De eenheid in de partij liep op het vorige congres in juni zware schade op toen een zeer krappe meer derheid (50,8 procent) besloot zelfstandig de verkiezingen in te gaan in plaast van met PPR en CPN. Die uitslag werd gezien als een overwinning van fractie-leider Van der Spek, die samenwerking vierkant afwijst. In een poging de mogelijkheid tot verdere toenadering naar PPR en CPN open te laten besloot het kamerlid Van Es onlangs zich ook kandidaat te stellen voor het lijstrekkerschap. ZWOLLE/DEN BOSCH (ANP) - Het uit de RPF gestapte kamerlid Wagenaar gaat met zijn nieuwe partij Anti Revolutionairen '85 meedoen aan de komende verkie zingen. Wagenaar zei zaterdag tij dens een bijeenkomst in Zwolle een of twee zetels te kunnen beha len. Hoewel de kandidatenlijst nog niet is vastgesteld, wordt algemeen verwacht dat Wagenaar lijsttrekker wordt. Ook zal in een aantal ge meenten aan de raadsverkiezingen vastgesteld dat drie hoofdthema's Wagenaar richt partij AR'85 op, Scholten verlaat landspolitiek worden deelgenomen. Deze maand wordt de laatste hand gelegd aan het ontwerp-ver- l het programma tot uitdrukking moeten komen: vrede en vrijheid in verantwoordelijkheid, de be schermwaardigheid van het leven en de herleving van de chistelijk sociale traditie. Het voormalige CDA-Kamerlid Scholten ziet af van een kandida tuur op enigerlei lijst voor de Ka merverkiezingen van mei 1986. Scholten zei dat zaterdag voor de VARA-radio. Hij ziet geen perspec tief in aansluiting bij of de vorming van een nieuwe splinterpartij (EVP of de Alliantie). Hij hoopt binnen kort besprekingen te kunnen af ronden die resulteren in een over stap naar de PvdA, samen met een DEN HAAG - Nu Marcel van Dam toch naar de VARA gaat, is de PvdA weer een kroonprins voor de opvolging van Den Uyl kwijt. Dit binnen en buiten zijn eigen partij zeer omstreden kamerlid volgt met deze stap André van der Louw, Ed van Thijn en Jos van Kemenade, die eerder de Tweede Kamer ver lieten omdat zij de stoel van 'the grand old man' niet konden krij gen. door Henri Kruithof De beslissing van Van Dam om zich voor het voorzitterschap van de VARA kandidaat te stellen, heeft enige bevreemding gewekt. Enige tijd geleden liet hij zich in het VARA-programma 'De Rooie Haan' nogal afwijzend uit over zijn mogelijke kandidatuur voor die functie. Hij noemde het een mooie baan, maar vond het niet passend groep geestverwanten, inclusief om zich zo vlak voor de verkiezin- Van Dam VARA-voorzitter: de programmamakers kunnen hun borst nat maken. ex-PPR-kamerlid en oud-NOS- voorzitter Jurgens. zingsstrijd voor hem een niet onbe langrijke rol was weggelegd. Twee overwegingen zullen bij de beslissing van Van Dam een rol hebben gespeeld. Met de komst ADVERTENTIE De Sporttoto bestaat 25 jaar. Dat wordt gevierd met 'n extra feestelijke jubileumtrekking: de Jubileum Lottosbow van Ted op vrijdag 13 december Omdat het 'n extra trekking betreft, spelen Abonnee- en Maand-lottospelers niet automatisch mee: zij moeten dit keer een apart formulier inleveren om mee te dingen naar de fantastische prijzen. Bijvoorbeeld een wereld reis voor twee personen ter waarde van f 20.000,-. Of met z'n tweetjes twee weken naar Mallorca. En natuurlijk maakt u ook dit keer weer kans op 't half miljoen. Haal snel 'n Jubileum Lottoformulier en lever 't tijdig ia Lotto/Toto - inleveradressen staan in de Gouden Gids. LEVER DEZE WEEK IN. (foto anp) van Wim Kok in de Tweede Kamer na de verkiezingen van volgend jaar, is de kans voor Van Dam om Den Uyl (die hem in 1973 in zijn kabinet haalde) op te volgen wel verkeken. Kok houdt weliswaar vol dat hij niet direct in is voor het politiek leiderschap van de PvdA, maar Den Uyl zal zeker bereid zijn te wachten tot Kok wel zover is. De andere ambitie van Van Dam, weer minister van volkshuisves ting worden, lijkt in elk geval bij de komende kabinetsformatie niet te realiseren. Het standpunt van de socialisten over de kruisraketten ligt zo vast, dat samenwerking met het CDA in een komend kabinet niet goed mogelijk lijkt. Het CDA is in elk geval niet te porren voor heronderhandeling met de VS op dit punt, terwijl de PvdA dat per sé wil. Van Dams vertrek uit de politiek zal zeker niet door iedereen in de fractie worden betreurd. Erg ge liefd is hij niet bij zijn collega's. Hij heeft een heel stellige eigen me ning, die hij graag uitdraagt, zowel binnen als buiten de fractie. En die meningen worden hem lang niet altijd in dank afgenomen. Impopulair Zijn impopulariteit bleek nog eens een paar maanden geleden, toen fractiegenoot Aad Kosto in het weekblad Vrij Nederland fel uithaalde naar Van Dam. Zijn am bities om Den Uyl op te volgen, waren Kosto in het verkeerde keel gat geschoten. Kosto verlaagde zich toen om het soms wat overma tig alcoholgebruik van Van Dam mede als argument aan te voeren dat hij ongeschikt was voor het po litiek leiderschap van de partij. Kosto is voor die uitspraken wel iswaar formeel op het matje geroe pen door Den Uyl, maar in de frac tie viel in die tijd te beluisteren, dat menigeen het standpunt van Kosto deelde. Hij bood onder zware druk van Den Uyl zijn excuses aan Van Dam aan, maar hij heeft zijn 'mis stap' moeten bekopen met het ver lies van zijn post in het fractiebe stuur. In medialand is Van Dam geen onbekende. Na een korte carrière bij het wetenschappelijk bureau van de PvdA, werd Marcel van Dam de eerste ombudsman bij de VARA. Hij was het die dit pro gramma tot grote polulariteit ver hief. Hij schroomde niet grote be drijven hard aan te pakken als ze naar zijn mening over de schreef waren gegaan. De frisdrankenfa brikant Exota zal zich nog steeds pijnlijk herinneren dat Van Dam het gevaar van ontploffende limo- nadeflessen aantoonde. Gelijk Toen hij al geruime tijd actief po liticus was, werd hij zelfs onder scheiden met de zilveren Nipkow- schijf, voor het programma 'De achterkant van het gelijk', dat hij samen met onder anderen Hans van Mierlo maakte. Op onnavolg bare wijze ondervroeg hij deskun digen volgens de zogeheten 'socra tische methode', waarbij een on derwerp in korte tijd tot het uiter ste werd uitgediept. In het week blad Vrij Nederland schreef hij in vakkringen veelgeroemde artike len over onder meer de Ameri kaanse verkiezingen. Als politiek commentator van het actualiteiten programma 'Achter het Nieuws' zal Van Dam waarschijnlijk moe ten verdwijnen als hij voorzitter wordt, maar hy zal zijn gezicht toch nog graag af en toe voor de buis laten zien. Als hij de porte feuille rtv krijgt, heeft hij daarvoor de meeste kans. De VARA zou met Van Dam een voorzitter in huis halen die wel eens gezichtsbepalend voor die omroep zou kunnen worden. Zijn voorganger Van den Heuvel was een man die voornamelijk op de achtergrond bleef. Dat hoeft van Van Dam niet te worden verwacht. Hij zal zijn invloed ongetwijfeld doen gelden in omroepland. De programmamakers bij de VARA kunnen hun borst alvast nat ma ken.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5