Drastische stijging belasting onroerend goed is 'ongewenst' De nieuwe loten liggen klaar. En't half miljoen èn'n witte Kerst. Weetu iets mooiers? K G: uitdaging voor vrouwen Hond jaagt vier schapen de sloot in Vechtpartij in woning; ruzie bij restaurant Kwetterende vogels op twee tentoonstellingen Voorstellen diverse partijen Vier zinkers in Rijn geplaatst MAANDAG 2 DECEMBER 1985 LEIDEN drie maal K G: Stageband (veteranen), Jong K G en de Shovvand Marchingand K G. Ge hoord 30 november in de Stadsgehoorzaal te Lei den. LEIDEN - De Stageband, de veteranen van de vereniging 'K G', maakte gisteren voor het eerst zijn opwachting in de grote ruimte van de Stadsgehoorzaal. Sinds 18 oktober 1983 bestaat deze band pas als aparte groep, maar dat aan deze korte histo rie heel wat orkestjaren voorafgaan, maak ten de mannen onder leiding van J.A. Pe ters op degelijke wijze duidelijk. Zo klon ken hun Italiaanse melodieën romantisch en meeslepend. Ook de Ode aan Glenn Mil ler werd met veel 'swing' vertolkt, waarin speciaal de klarinet en ook de dwarsfluit genoemd mogen worden. Als laatste punt op hun programma speelden de veteranen melodieën die ooit werden gezongen door Vera Lynn, welbekend voor allen in de zaal. Terecht genoot het publiek van het laatste lied. een indrukwekkend en in vrij pittig tempo gespeeld 'Land of hope and glory' 'Geuzen in concert' was het volgende punt op het programma: een show van Jong K G op het concertpodium, die schitterend, kleurig én vertederend overkwam. Van achter uit de zaal kwam de hele geuzenben de fluitend en trommelend aangemar- cheerd; vaandeldragers sloten de rij. Oude vaderlandse volksliederen, o.a. uit Valerius' Gedenckklank wekten nostalgische gevoe lens op. De bijzondere klank van trom, pic colo en dwarsfluit deed het heel goed in lie deren als 'De grote rapzak', 'Alle man van Neerlands stam' en 'De watergeus ligt voor den Briel'. Leidens ontzet werd op vrohjke wijze gevierd: 'ontwapenend' klonk dan ook hun laatste schot 'Wie in januari gebo ren is' en de 'Hutspotmars'. Op de valreep als vrolijke noot ontplofte er nog een bom metje en werd een 'geblakerd' slachtoffer tje afgevoerd. Beatles Nauwelijks vier maanden na het behalen van de titel 'nationaal kampioen show-wed strijden' tijdens het wereldmuziekconcours Kc-rkrade 1985, toonde de Show-and Mar ching Band K G zijn kunnen op het con certpodium in o.a. een schuiftrompetcon cert en 'Happy Brasilia', gearrangeerd door Dik Koster met veel slagwerk, tamboerij nen en koebellen. Verschillende bijna on herkenbare bewerkingen van de liedjes van de Beatles, zoals 'Help' en 'She loves you', waren volgens mij niet echt geschikt voor deze instrumenten. Onder leiding van de slagwerkinstructeur M C. Vuijk bracht een groot deel van de band een Zwitsers werk ten gehore van heel bijzondere aard: 'Kabu- Walonga'. Met trommen, die de 'Basler' techniek hanteerden en timbales, vibra- slap, claves, maracas en de grote trom zweepte Vuijk zijn groep op tot felle en rit mische gewaagde hoogten. K G maakte een spectaculair slot aan de avond door twee aparte orkesten op te stellen, onder leiding van N. de Jeu en J.A. Peters, met trompetters op de 'kantelen' van de Stads gehoorzaal. Op schitterende wijze ontmoet ten samba en ballade elkaar als een der laat ste hoogtepunten van dit festijn. Een uitda ging voor vrouwen, die zich bij dit leger wil len aansluiten! LIDY VAN DER SPEK Ze zijn er weer. de nieuwe staatsloten Twee miljoen in totaal. En er zitten één miljoen prijzen in de pot. Van een tientje tot hei hall'miljoen Die kans mag u niet missen Adressen van lolen- verkopers vindt u in de Gouden Gids. Speelt u liever per bank o! giro meer1 Dat kan ook Bel voor inlichtingen de Staatsloteni, 070-477294/477484 Méér kans in de Staatsloterij. -♦< LEIDEN - Een hond heelt zater dagmiddag in een weiland nabij de volkstuinen van Cronestein vier schapen de sloot ingejaagd. Een 27-jarige Leidenaar. die de bouvier samen met een andere hond uitliet, kon niet verhinderen dat het dier over het ijs een weiland in sprong en daar de schapen opjoeg. De ei genaar van de hond slaagde er wel iswaar in de vier schapen weer op de kant te trekken, maar één dier bleek al te zijn overleden. Hoe groot de schade is, kon nog niet worden bepaald. De overige drie schapen waren drachtig en het ziet er naar uit dat zij moeten worden geaborteerd. LEIDEN - De politie heelt gi teren tussenbeide moeten komen in een huis op de Vaartkade, waar een vechtpartij was ontstaan. Een 19- jarig meisje en haar 18-jarige vriend kregen daar omstreeks half tien bezoek van twee Leidse jon gens, de een 20 en de ander 19 jaar oud. De 20-jarige betichtte, volgens de politie, de vriend van het meisje er van een verhouding met zijn vrien din te hebben. Er ontstond een vechtpartij tussen de twee jongens, waarbij het meisje zich tussen haar vriend en de amokmaker in wierp. De 20-jarige Leidenaar zwaaide met een mes. waardoor het meisje een snee in haar middelvinger op liep. Daarop begon hij met van al les en nog wat te gooien, waarbij hij het meisje opnieuw raakte. Zij werd aan haar schouder gewond De beide jongens zijn aangehou den, evenals de 19-jarige vriend. Mes Twee Leidenaars, van 17 en 21 jaar, zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag aangehouden op de Blauwpoortsbrug. nadat zij on enigheid hadden gemaakt met de kok van een bistro aan het Kort Ra penburg. Hij had hun volgens de politie de toegang tot het restau rant ontzegd, omdat daar een be sloten bijeenkomst werd gehou den. Het tweetal werd hierop zo kwaad, dat zij de toegangsdeur in trapten en de kok met een dolkmes bedreigden. Het tweetal is door de politie ingesloten; het mes is in be slag genomen Vechtpartij op bruiloft LEIDEN Een 40-jarige bruiloft aan de Sumatrastraat is zaterdag nacht uitgelopen op een massale vechtpartij. De politie moest eraan te pas komen om de vechtende feestvierders uit elkaar te halen Toen dat gelukt was keerden de feestvierders zich als één man te gen de vier politie-agenten, waarop die maar de benen namen LEIDEN - Een woonboot aan de Haarlemmerweg is in de nacht van zaterdag op zondag volkomen uit gebrand. De bewoners van de woonboot waren een weekeinde in Groningen. Hun vier kinderen wa ren in de stad uitgegaan. Om elf uur zaterdagavond is een kennis nog in de boot geweest om de video aan te zetten. Toen de kinderen van het echtpaar rond een uur of een thuiskwamenkregen zij de rook in hun gezicht en zagen de vlammen in de slaapkamer lekken. Op hun hulpgeroep werd de brandweer gealarmeerd, maar die kon niet meer voorkomen dat de woonboot totaal uitbrandde. De hond en een paar katten zijn door verstikking om het leven gekomen. Alleen de papegaai kon door een van de kin deren nog worden gered Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. (foto Holvast) Hengelsport VOP '74:1. F. Reijken, 24-9289; 2. D.v. Rossen. 13-8000; 3. F.IV. Keereweer, 13-5940; 4. P. Aben. 13-4900; 5. J. Boot, 14-42006. H. v. Tongeren, 13-3900; 7. R.v.d. Zeeuw, 10-4400; 8. H.J. Plug. 7- 1660; 9. A. Segijn, 5-2000, 10. S. Kokkedee, 6-1360. Avibusen De Zanger LEIDEN - Kwetterende kampioe nen in kooitjes waren er afgelopen weekeinde in grote getale te kust en te keur in Leiden. De verenigin gen van vogelliefhebbers, 'Avibus' en 'De Zanger', hielden hun jaar lijkse vogeltentoonstellingen. Op deze tentoonstellingen waren samen zo'n 750 vogels te zien van verschillende pluimage. Pos tuurkanaries, zebravinken en prui- menkopparkieten, om maar wat te noemen. En niet de eerste de beste, maar de fraaiste exemplaren, goed van postuur, met prachtkuiven en soms in bijna fluoriserende kleu ren. Je kunt het zo gek niet beden ken, een knalrode snavel of een spierwitte bef, de kweker krijgt het voor elkaar, zo lijkt het wel. "Die pop, daar moet een strogele op en dan krijg je een goudgele. Zo simpel gaat dat", wilde een kana riefokker doen geloven. Een ande re liefhebber verbeterde dat "kwe ken toch wel een heel moeilijke zaak is". Niet alleen de ware liefhebber kon zijn hart ophalen tijdens de tentoonstellingen. Voor de leek, die er de Rizzla-plaatjes die hij vroeger ongetwijfeld spaarde tot leven zag komen, waren er pracht exemplaren te koop. Een kat in de zak kopen is er bij de vogelvereni gingen niet bij. "Als mensen een vogel bij ons kopen kunnen ze er zeker van zijn dat die goed is", ver telt bestuurslid G.N. Verweij van "De Zanger'. "Elke vogel die hier wordt verkocht is officieel door de vereniging gekeurd op zang en kleur". Driehonderdvijftig goedgekeur de pronkstukken waren door 'De Zanger' bijeengebracht, in buurt huis 'Het Spoortje' aan de Bern- Driehonderdvijftig vogels van verschillende pluimage waren door de vogelvereniging 'De Zanger' bijeen gebracht in buurthuis 'Het Spoortje'. (foto Fred Rohde) hardkade, en niet minder dan vier- prijzen die men in de wacht kan honderd zang- en kleurkanaries, slepen tijdens de tentoonstelling postuur- of vormparkieten. exoti- waar kwekers hun vogels door lan- sche en tal van andere bijzondere delijke keurmeesters laten beoor- vogels van de vogelvereniging delen. Algeheel kampioen bij de 'Avibus' bevolkten de zaal van de vereniging Avibus werd W. Gijs postduivenvereniging 'De Blauw- man. Aan dit kampioenschap is het kras', aan de Voorschoterweg. Bondskruis van de Nederlandse De kroon op het werk zijn, naast alle bewondering, natuurlijk de LEIDEN - De komende wijzigingen van de onroerend-goedbelasting zinnen de gemeen teraadsfracties niet. Bij de behandeling van de gemeentebegroting 1986. volgende week, komen PvdA, WD, CDA en D66 met voorstellen die beogen drastische verhoging van deze belasting (ogb) tegen te gaan of te compenseren. De problemen met de ogb komen voort uit de hertaxatie van het on roerend goed die dit jaar in Leiden is uitgevoerd. In het algemeen is de waarde van huizen en andere ge bouwen de laatste vijfjaar gedaald; om de ogb als inkomstenbron voor de gemeente op peil te houden is een verhoging van het tarief per drieduizend gulden nodig. Het sys teem, waar de gemeente zelf op zich weinig invloed op heeft, leidt er toe dat bewoners van duurdere huizen in het algemeen minder be lasting kwijt zullen zijn dan tot nu toe en dat voor de goedkopere wo ningen die veel minder in waarde zijn gedaald of zelfs gestegen, door de belastingbetaler juist meer op tafel moet worden gelegd. PvdA-raadslid De Vreeze legt na mens zijn fractie de gemeenteraad de uitspraak voor dat het onge wenst is dat individuele belasting plichtigen in 1986 met aanzienlijk hogere aanslagen worden gecon fronteerd, vooral omdat er bij de ogb geen rekening wordt gehou den met de financiële positie van de belastingbetaler. Hij stelt voor een brief te sturen naar de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten, de regering en het parlement, waarin dit standpunt wordt ver woord. Het CDA wil dat de mogelijkheid wordt onderzocht om een bepaald deel van de waarde van het onroe rend goed vrij te stellen van de be lasting. De raadsleden Walen kamp, Bleijie en Kranenburg heb ben een motie ingediend om na te gaan wat de effecten zijn bij een franchise (vrijstelling) tot resp. 50.000, 75.000 of 100.000 gulden. Ook het CDA noemt in deze motie lastenstijging voor bewoners van goedkopere koop- en huurwonin gen ongewenst. Reinigingsrechten De VVD komt met een concreet wijzigingsvoorstel om tot een alge mene lastenverlichting te komen: de reinigingsrechten moeten vol gens deze partij omlaag. De reden daarvan is de hogere opbrengst van het lozingsrecht, een gemeen telijke belasting die voor eigenaren van huizen en andere gebouwen in 1984 is ingevoerd, omdat voor hen de onroerend-goedbelasting op grond van wettelijke voorschriften moest worden verlaagd. Volgens de WD is er in 1995 169.400 gulden meer in de gemeentekas ge stroomd dank zij het lozingsrecht, dan was voorzien. Dat bedrag moet, vindt de WD worden ge bruikt om de reinigingsrechten te verlagen. De raadsleden Van der Nat en Langerak stellen voor het ophalen van huisvuilzakken goed koper te maken door het tarief voor de eerste twee zakken te ver lagen van 13.06 naar 12,28 per maand; het tarief voor de derde zak eveneens te verlagen van 13,06 naar 12,28 en het tarief voor elke volgende zak van 18,18 naar 17,09. D66 ziet in de discussie over de onroerend-goedbelasting aanlei ding om op een onderzoek aan te dringen naar de woonlasten van ei genaar-bewoners. In een motie vraagt raadslid Snelders B en W voor mei 1986 van dit onderzoek verslag te doen. Woonboot uitgebrand Bezoekers feest slaags LEIDEN - Een feestje in een kraak pand aan de Korte Mare is in de nacht van zaterdag op zondag uit gelopen op een vechtpartij. Een aantal bezoekers, dat de indruk had dat het hier om een café ging, was naar binnen gegaan. Drie van hen kregen ruzie toen zij een plaatje aanvroegen. De politie werd gebeld en er gingen vier agenten op af. Later voegden zich daar nog eens twee collega's bij, omdat de kwestie als nogal ernstig werd voorgesteld. De politie kreeg de indruk dat een dronken vrouw de zaak erger maakte dan in werkelijkheid het geval was. Niet temin vielen er klappen over en weer. De politie deed drie aanhou dingen: twee 24-jarige Leidenaars werden meegenomen, alsmede de 22-jarige vrouw, eyeneens een Leidse. Zij beklaagde zich overi gens over het optreden van de poli tie: zij was haar jas kwijt, waarin haar huissleutels zaten. Ook ver loor zij een contactlens. LEIDEN - In de Rijn, ter hoogte van de Haagsche Schouwweg, zijn za terdag vier zinkers geplaatst ten behoeve van de stadsverwarming. De zinkers maken deel uit van de vier kilometer lange dubbele pijp leiding door de stad die onder meer de nieuwe woonwijk Stevenshof- polder van verwarming voorziet. Het 'oversteken' van de Rijn was een waterstaatkundig hoogstandje dat in één dag werd geklaard. Het Energiebedrijf Rijnland (EBR) werkte aan de hand van een nauwkeurig schema, volgens welke het karwei nog geen negen uur in beslag zou nemen. Zaterdagoch tend werd. in alle vroegte, een be gin gemaakt met het plaatsen van de zinkers in de Rijn. Om even over zeven uur werd de eerste zinker om hoog gehesen. Een kraanschip pak te de kolos over van een kraan op de walkant waarna de zinker in de juiste positie boven het water werd gebracht en kon afzinken. Die klus werd na één uur en drie kwartier met de tweede zinker hrhaald en daarna nog eens met een reserve zinker. Het karwei was voor het einde van de middag geklaard. Sinds in mei van dit jaar de eer ste spade de grond in is gegaan, voor de aanleg van de transportlei ding voor de stadsverwarming, wordt op verschillende plaatsen te gelijk gewerkt. De buizen lopen vanaf de Haagsche Schouwweg langs de Plesmanlaan richting bin nenstad. Vanaf de Plesmanrotonde volgt het tracé de singels tot aan de elektriciteitscentrale van het ener giebedrijf aan de Langegracht. In het voorjaar van 1986 moet het to tale karwei zijn voltooid Al jaren aan de top bij de vogelvereniging Ambus, maar ook landelijk, staat W. Gijsman. Afgelopen weekeinde werd hij algemeen kampioen (on der meer dank zij de witte kanarie links op de foto) (foto Fred Rohdei Bond van Vogelliefhebbers (NBW), de legpenning van de ge meente Leiden en de kampioens beker van Avibus verbonden Bij 'De Zanger' gingen de prijzen naar W. Oostveen (kampioen grote parkieten), J. v.d. Weijden (kam pioen parkieten). H. de Groot (kampioen exoten), J.C. Verhaar (kampioen kleurkanaries) en naar S. 'Collé (meesterzanger harzers). De prijzen voor aangewezen vogels gingen naar C. v.d. Berg (harzers). P.H. Philippo (kleurkanaries). J Dijkstra (Exoten) en F. v.d. Nieu- wendijk (parkieten).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3