LEIDSCH DAGBLAD 53KT Inval bij vijf bollenfirmas BOERENKOOL EN ROOKWORST Miljoenenroof in Frankrijk Directeur van Urker visafslag in arrest Britse b ank- fraude loopt in miljarden 21 DRUKKERIJ 3ÖDELTABACH rJ§s25Sï] Filippijnse rechtbank spreekt generaal vrij VARA. kiest toch Van Dam AKKOORD Echtpaar 24 uur geketend CtEMENTINES(XUO 25" MAANDAG 2 DECEMBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37874 URK (GPD/ANPÏ - In Urk is de in- terim-directeur van de gemeente lijke visafslag gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht onjuiste ge gevens over de vangsten van de Urker vissers te hebben verstrekt. De directeur is reeds afgelopen vrijdag in voorlopige hechtenis genomen, maar zijn arrestatie werd pas vanochtend bekend ge maakt. Op de Urker afslag zou on der meer een partij schol van 2250 ton zijn verkocht als Duitse schol, terwijl deze vis door Urker kot ters was opgevist. Onderzoek bij banken heeft uitgewezen dat het om een schijnconstructie ging, waarmee Urker vissers hun reeds bereikte vangstquotum hebben uitgebreid. Door de schol als Duitse vis aan te merken, probeerde men boeten COLOMBES (AP) - Gewapende overvallers hebben vanochtend vroeg naar schatting 22 tot 26 mil joen gulden geroofd uit het Fran se hoofdkantoor van het waar dentransportbedrijf Brinks in de Parijse voorstad Colombtes. Overvallers ontvoerden giste ren twee medewerkers van de fir ma en namen ze mee naar het kan toor terwijl anderen de familiele den van de medewerkers bewaak ten. Toen om 5 uur 's ochtends de eerste bewakers het kantoor bin nenkwamen werden ze door de rovers vastgebonden en de klui zen leeggehaald. Daarna vluchten in een bestelwagen. De overval is de grootste in Frankrijk in de af gelopen tien jaar. van de Algemene Inspectie Dienst van het ministerie van landbouw en visserij te ontlopen. Het minis terie sluit niet uit, dat de AID in deze zaak ook nog op zal treden tegen individuele vissers. De interim-directeur werd aan getrokken ter vervanging van di recteur Hoekstra, die binnenkort om gezondheidsredenen zijn func tie zal neerleggen. In de afgelopen weken heeft een aantal Urker vis sers hoge boetes moeten betalen wegens vangstoverschrijding. De inspectiedienst richt zich nu ook op functionarissen (zoals afslagdi recteuren) die onregelmatigheden bij de aanvoer van vis op de afsla gen toestaan. De Urker vissers beraden zich nu op acties in verschillende ha vens in het komende weekeinde. Volgens de secretaris van de vis sersvereniging, Gerrit Meun, zul len de vissers mogelijk enkele ha vens blokkeren om op die wijze een hoger scholquotum af te dwingen. LEIDSCH DAGBLAD 22 PAGINA'S PSV neemt wraak op Feye- noord (5-0). PAGINA 13 Heracles kan nog scoren. PAGINA 14 Hein Vergeer wint IJssel- C»P- Vrouwen Foreholte wijzen Attila terug. PAGINA 16 Vrije val BS Leiden. PAGINA 17 Bandstoot-titel voor Ceule- PAGINA 18 Uitblinker René A Haarlemmerstraat 37, Leiden' 071-122050 LONDEN (AFP/Rtr) - Bij een aan tal Britse banken is door fraude mogelijk een miljard pond sterling (4,2 miljard gulden) verduisterd. Een van die banken is Johnson Matthey Bankers (JMB), vorig jaar van een bankroet gered door de centrale bank van Engeland. Dat is gisteren bericht doqr het Britse dagblad The Times, dat dit zegt te hebben vernomen van jioge politiefunctionarissen. Volgens de krant is er geknoeid in handels overeenkomsten met NigeriaiBe- halve JMB en een aantal andere banken zou ook de overheidsófde- ling voor exportgaranties darbij zijn betrokken. Vorige week maakte de Loncfen- se politie al bekend dat er bewijien voor fraude waren gevonden tij dens een onderzoek naar het failis- sement van Johnson Matthey Ban kers. Hoofdcommissaris Kelly vér- klaarde dat de gevonden bewijin betrekking hebben op onregelria- tigheden in 1981. Verdere details werden niet le kend gemaakt, maar blijkbaar zijn geen bewijzen gevonden voor be trokkenheid van de Britse centrale bank. 071-899241 Energieweg 25 Zoeterwoude-Rijndijk Sne«VüK, -v0o'een Justitie en politie massaal in actie in West-Friesland ENKHUIZEN (ANP) - Justitie en politie hebben vanoch tend om negen uur met honderd opsporingsambtenaren invallen gedaan bij vijf grote Westfriese ondernemingen in de bloembollensector (rooi-, verpakkings- en verwer kingsbedrijven). Het betreft vier bedrijven in Andijk en één in Grootebroek. Volgens de woordvoerder bestaan er verdenkingen van het niet of niet volledig afdragen van „zeer grote bedragen" aan sociale pre mies en belastingen. Niet alleen de bedrijven, waar enkele honderden mensen werken, maar ook een groot aantal werknemers worden verdacht van fraude. Zeker is volgens de politie woordvoerder dat meerdere werk nemers naast hun salaris een uitke- Na het vrijsprekend vonnis in Manila herhaalde Corazon Aquino op een persconferentie haar beschuldiging dat president Marcos zelf opdracht had gegeven voor de moord op haar echtgenoot. (foto anp> Moord op oppositieleider Aquino STAAT DER NEDERLANDEN 7% LENING 1985 PER 1992/1996 inschrijving op 3 december a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs augustus 1983 bij zijn terugkeer uit de Verenigde Staten op het vlieg veld van Manilla vermoord. On middellijk na de aanslag werd ene Rolando Galman door veiligheids agenten doodgeschoten. Galman werd officieel aangewezen als de moordenaar. In het vonnis wordt geen waarde gehecht aan het verslag van een ooggetuige die zei te hebben ge zien dat een militair het dodelijke schot op Aquino loste. Ook bijko mend bewijsmateriaal, zoals beeld en geluidsopnamen, waaruit vol gens de aanklagers blijkt dat Aqui no werd vermoord toen hij nog op de vliegtuigtrap was en alleen mili tairen in staat waren hem daar te beschieten, is 'door het hof afge daan als niet doorslaggevend. In de uitspraak wordt geen mel ding gemaakt van het feit dat ver schillende mensen, die op de een of andere wijze betrokken zijn bij de affaire, zoals de vrouw van Gal- drie andere Zacht Veel bewolking en plaatselijk wat re gen. Minimumtemperatuur rond 10 graden, middagtemperatuur ongeveer 13 graden. Matige, aan de kust af en toe krachtige wind uit zuid tot zuidwest. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: aanhoudend zacht weer met af en toe regen of motregen. 3 december 1985 Zon op: 08.29 uur, zon onder: 16.31 uur. Maan op: 21.59 uur, maan onder: 13.13 MANILLA (AFP/Rtr.) - De Filippijnse legerleider gene raal Fabian Ver is vanoch tend vrijgesproken van be trokkenheid bij de moord op oppositieleider Benigno Aquino. Ook 25 medebe- klaagden werden onschul dig bevonden. De rechtbank in Manilla hield vast aan de oorspronkelijke lezing van het leger, dat de oppositieleider het slachtoffer is geworden van een communistische samenzwering. Aquino, een prominente tegen- stander van het bewind van presi dent Ferdinand Marcos werd op 21 HILVERSUM (GPD) - De VARA- diens kennissenkring, spoorloos verenigingsraad heeft zaterdag- zijn verdwenen, middag het PvdA-kamerlid Marcel van Dam (47) benoemd tot de nieu we voorzitter. Met ruime meerder heid werd hij na een bijna drie uur durende vergadering gekozen. Van Dam volgt Albert van den Heuvel op, die een half jaar geleden pro grammacommissaris werd bij de NOS. In een toespraak na zijn verkie zing zei Van Dam 'nieuw vuur en nieuwe vaart' te willen geven aan de VARA. Hij liet er geen twijfel over bestaan invloed te willen heb ben op de programma's. "Ik zou het buitengewoon vreemd vinden, j als een voorzitter zich niet met het programmabeleid mag bemoeien. Wat is een bakker als hij niet over het brood gaat". Overigens zal daarbij geen sprake zijn van enig dict_aat. Over zijn overstap van de poli tiek naar de omroep, zo vlak voor de verkiezingen, zei Van Dam dat 'hij 'van baan is veranderd, niet van opvattingen'. PvdA-leider Den Uyl zei dat 'de VARA een goede keus heeft gemaakt, maar voor de fractie van de PvdA is het vertrek van Marcel van Dam een verlies'. Het is even wel 'winst voor de socialistische beweging als geheel', aldus Den Uyl. (zie ook pagina 5) Betico Croes duurste beambte WILLEMSTAD (GPD) - Op Aruba is een storm van protest losge barsten over de plannen om de vroegere politieke leider Betico Croes samen met drie partijgenoten te benoemen tot hoogste be taalde ambtenaar in het land. Betico Croes bood zijn ontslag aan als 'algemeen adviseur' nadat zijn MEP-partij op 22 november werd verslagen bij de verkiezingen. De functie van Betico Croes werd tien jaar geleden geschapen, zodat hij geen enkele politieke verantwoordelijkheid hoefde te dragen, maar toch bepaalde invloed en macht had. De vier MEP- partijleden zouden nu raadsadviseur worden. Ook deze functie bestaat tot dusver niet maar wordt beloond met de hoogste ambte lijke salarisschaal. Kabinetsinformateur Henny Eman vraagt zich af wat de nieuwe regering moet doen met raadsadviseurs, die mede schuldig zijn aan de economische ravage, waarin Aruba zich momenteel be vindt'. Het is de vraag of waarnemend gezaghebber (burgemeester Wernet) formeel de overduidelijk politieke benoemingen kan te genhouden. ring ontvangen. Van alle bedrijven is de volledige administratie in be slaggenomen. Verwacht wordt dat het doorlichten daarvan enkele maanden zal vergen. De actie werd uitgevoerd door de rijkspolitie in het district Alkmaar, de gemeentepolitie van Hoorn, het Gemeenschappelijk Administratie Kantoor, de Agrarische Sociale Fondsen, de Sociale Dienst regio Zijpe, de gemeentelijke Sociale Dienst van Hoorn eri de Loonbe lastinginspectie in Hoorn. De actie stond onder leiding van de Alkmaarse fraude-officier mr. F M. Visser en onder toezicht van de rechter-commissaris voor straf zaken, mr. F.W.J. den Ottolander. Centrum na dag al weer dicht LEEUWARDEN (ANP) - De Leeu warder politie heeft een in het afge lopen weekeinde geopend cen trum voor buitenlanders in de Frie se hoofdstad na onlusten zaterdag avond voor onbepaalde tijd geslo ten. Onder invloed van alcoholhou dende drank raakten ongeveer vijf tig buitenlanders zaterdagavond met elkaar slaags, na afloop van een forumdiscussie. De politie heeft door middel van charges het centrum ontruimd. Daarbij raak ten tien bezoekers licht gewond De oorzaak van de ruzie moet vo- lens de politie gezocht worden in langdurige familievetes. Met minder dan een half rV laar te 9aan tot verk'e- zingen voor de Tweede Ka mer in mei volgend jaar heeft het ka binet een akkoord bereikt met de so ciale partners, werkgevers en werk nemers. over de bestrijding van de werkloosheid. Minister-president Lubbers, werkgeversvoorzitter Van Lede en FNV-voorzitter Pont leken el kaar te willen overtreffen in tevreden heid over de resultaten van hun be sprekingen, vorige week vrijdag. De premier pleitte voor een geduldig ver trouwen in de toekomst. Van Lede noemde het akkoord realistisch, en Pont kwam zowaar met een aardige vondst: volgens hem zit het geheim van de afspraken in het vervolg. Het kabinet Lubbers heeft zijn so ciaal-economisch en financieel beleid willen leiden langs drie sporen: terug dringing van het financieringstekort, verschuiving van de collectieve naar de particuliere sector met daarbij her stel van de rendementen in het be drijfsleven, en als derde spoor gold de bestrijding van de werkloosheid. Langs de eerste twee sporen is het kabinet inmiddels heel ver gekomen. Geholpen door de opleving van de in ternationale conjunctuur en door de loonmatiging binnenslands, heeft het kabinet zelf de afgelopen jaren een hard economisch beleid gevoerd van bezuinigingen en saneringen. De ge volgen daarvan voor het financie ringstekort en voor het herstel van de rendementen zijn niet uitgebleven. In zoverre is dit beleid een succes ge worden. Maar de gevolgen van dit beleid ten aanzien van het bestrijden van de werkloosheid waren vooral indirect en tot op heden nogal mager. Een verder afglijden naar nog grotere werkloosheid is in elk geval voorko men, dat is zeker waar. en er is spra ke van een lichte verbetering op de arbeidsmarkt. Maar een frontale en directe aanval op de werkloosheid met allerlei concrete maatregelen is niet de eerste keuze van dit kabinet geweest. Is het nieuwe akkoord tussen kabi net en sociale partners nu een duide lijke ommekeer? Het antwoord is nee. De gemaakte afspraken over extra scholing, het tegengaan van de jeugdwerkloosheid en onderzoek naar maatregelen ten behoeve van langdurig werklozen, munten uit in vaagheid en vrijblijvendheid. Voor de harde kern van de 150.000 langdurig werklozen bieden deze afspraken omtrent nadere studie en overleg geen houvast, laat staan uitzicht op een baan. Maar ook de andere werk lozen moeten maar afwachten hoe geduldig het papier zal zijn. Want in dit akkoord is vooral sprake van on derzoeken, nagaan en verkennen. Concrete stappen worden niet gezet, terwijl minister De Koning (sociale za ken en werkgelegenheid) toch een duidelijke nota met dergelijke maatre gelen had opgesteld. Die nota is in het overleg echter niet aan de orde geweest. De goede voornemens zijn vaag en de termijnen rijkelijk lang, tot vlak voor de verkiezingen. De slachtoffers van de werkloosheid zullen het moe ten doen met de constatering dat de sfeer tijdens het gesprek goed was en dat het in elk geval niet op ruzie is uitgedraaid. Een schrale troost. Indringers bij diamantbeurs I Apple» magister! MOOI BLANK NEGRESCO PRACHTIGE rrrjj1 flRfl HmMMRHMtHIHMmiilllMm Korte stakingen bij Fokker in twee bedrijven HOOGEVEEN/YPENBURG - Bij de Fokker-vestigingen in Hooge- veen en Ypenburg is vanmorgen enige tijd het werk neergelegd uit protest tegen de onzekerheid over de toekomst. Ook de centrale on dernemingsraad schortte het over leg met de Fokker-directie op. Fokker zou plannen hebben de werkzaamheden anders te verde len over de vijf vestigingen, maar overleg met vakbonden en onder nemingsraad heeft tot nu toe geen enkele duidelijkheid opgeleverd. De ongeveer 450 werknemers die vanmorgen in Ypenburg hun werkzaamheden onderbraken, vre zen inkrimping van deze vestiging. In Hoogeveen riep de Industrie bond FNV de 400 werknemers op voor een werkonderbreking, om dat de centrale directie zou willen afzien van een eerder beloofde mil- joeneninvestering in 1986. Dis trictsbestuurder Woonings van de Industriebond zegt te vrezen dat de Fokker-leiding erop aanstuurt de vestiging in Hoogeveen op lan gere termijn te sluiten. Hoogeveen produceert shelters (een soort containers voor gebruik op militaire vrachtwagens) en kunststofonderdelen voor de vlieg tuigindustrie. Volgens Woonings eindigt de produktie van shelters in 1989. AMSTERDAM (ANP) - Het por tiersechtpaar van de Amsterdamse diamantbeurs aan het Weesper- plein heeft het afgelopen weekein de 24 benarde uren doorgemaakt, nadat het door twee onbekende mannen met handboeien aan de verwarming was vastgeketend. De indringers drongen zaterdag avond laat de in de beurs gelegen woning van het echtpaar binnen. Zij waren gewapend en hadden een bivakmuts over het hoofd ge trokken. Het tweetal dwong het portierspaar bij de verwarming te gaan zitten, waar het vervolgens aan vastwerd gemaakt. Daarna doorzochten de indringers het beursgebouw. Volgens de politie hebben zij - zover bekend - echter 'niets meegenomen. Het paar werd pas na 24 uur be vrijd, nadat hun zoon die met hen had afgesproken, de hulp van de politie had ingeroepen. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees In de aanbieding Panklare gesneden 50 boerenkool, QQ zak 400 gram JÖ fyi Verse rookworst, per stuk O OQ 250 gram 's Lands grootste kruidenierblijft op de kleintjes letten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1