SD T Fides tegen LDO 'getild' Schapers grommend naar vierde ronde Zijn moment, ons verhaal! Hagens kan vrije val niet stoppen Wij houden u op de hoogte Toernooi van Blitz weer zéér goed bezet LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 2 DECEMBER 1985 DO/ST SPORT PAGINA 17 Outsider ruziet met Van Boeckel MELBOURNE (ANP/Rtr.) - Of het nu een Satelliettoernooi gaat dan wel een Grand Slam evenement, Michiel Schapers en Huub van Boeckel zullen er geen geheim van maken dat zij bepaald geen innige vrienden zijn. Op één van de bui tenbanen van het tenniscomplex Kooyong kwam het gisteren tij dens hun ontmoeting in de zestien de finale tot een fikse woordenwis seling. Grommend schudde het tweetal elkaar de hand, nadat Mi chiel Schapers zich in drie sets bij de laatste zestien van het toernooi om de open Australische tennisti- tel had geschaard. Een dubieuze beslissing in de derde set had tot een discussie ge leid, die tot het einde van de partij voortduurde. Schapers, die zich via 6-2, 6-4 en 7-6 naar de vierde ronde sloeg, achtte het gedrag van zijn rivaal onsportief. Van Boeckel legde de verantwoordelijkheid voor de tweevoudige uitbarsting geheel bij de arbitrage. Schapers is een van de acht Eu ropeanen bij de laatste zestien. Door zijn verbazingwekkende winst in de tweede ronde op Wim- bledon-winnaar Boris Becker heeft hij diens relatief lichte programma overgenomen. De Rotterdammer, die met een 187e plaats op de we reldranglijst het toernooi (gedo teerd met een prijzenbedrag van 4,5 miljoen gulden) binnenstapte, heeft zelfs een redelijke kans het tot kwart-finalist te brengen. Zijn De Spartaan wint LEIDEN - LKV De Spartaan heeft zaterdag de ontmoeting powerlif- ten met het Amsterdamse Muscle Power in een flinke overwinning omgezet. De Leidse powerlifters toonden zich op de onderdelen kniebuigen, bankdrukken en deadlift het kranigst. De Spartaan behaalde 1884 wedstrijdpunten, Muscle Power kwam tot een totaal van 1747 punten. De individuele resultaten van de Leidse powerlifters waren (achter eenvolgens kniebuigen, bankdruk ken, deadlift en totaal gewicht): Willem van Dam (62,1 kg) 160-105- 195-460 kg, Hein van der Putten (78,5 kg) 255-125-230-610 kg, Wim van der Putten (87 kg) 240-125-265- 630 kg, Herman Filippo (83 kg) 245- 142,5-225-612,5 kg, en Sjaak van Wijngaard (87,3 kg) 245-142,5-245- 632,5 kg. eerste tegenstander is Tim Gullik- son, die als dubbelspeler nog aar dig kan meekomen maar op de computerlijst inmmiddels tot de 147e positie is gezakt. Schapers treedt in Melbourne echter zelfverzekerd op. Ook het incident met Van Boeckel bracht hem niet van zijn stuk. Na afloop verklaarde hij de onenigheid met zijn landgenoot niet als te zwaar op te vatten. Op grond van hun presta ties in de eerste ronden kunnen beiden rekenen op een aanzienlij ke stijging op de ATP-ladder. Voor aanvang van het vierde en laatste Grand-Slamtoernooi van dit jaar was Van Boeckel (99e) de beste Ne derlander. Becker mag dan uit het toernooi zijn verdwenen, zijn dub- belpartner Slobodan Zivojinovic, is met Schapers de outsider in de vierde ronde. Ten koste van de linkshandige Amerikaan Mike De- Palmer kwam de Joegoslaaf ver der. Zivojinovic' volgende oppo nent is de als achtste geplaatste Amerikaan Tim Mayotte. De abolute toppers van het we- reldtennis kwamen gisteren niet in gevaar. Titelverdediger Mats Wi- lander schudde de Amerikaan Leif Shiras van zich af. Ook de andere leden van de Zweedse brigade kwalificeerden zich, al verspeelden Stefan Edberg en Joakim Nyström tegen respectievelijk Matt Wanger (VSt) en John Frawley (Aus) een set. Dat overkwam eveneens de als eerste geplaatste Ivan Lendl en de nummer twee van de tiplijst, John McEnroe. Ben Testerman, die Bec ker vorig jaar in Melbourne uit schakelde, kon slechts twee sets il lusies koesteren. McEnroe, na het toernooi wegens onbetamelijk ge drag voor 21 dagen geschorst, hield tegen zijn de Nigeriaan Nduka Odi- zor zijn mond dicht. Hij liet zich zelfs niet verleiden tot opmerkin gen toen hij de tweede set aan zijn tegenstander moest laten. De obsceniteiten, die zo nu en dan John McEnroes' mond ont glippen, kosten weliswaar het één en ander, maar brengen soms ook wel eens iets goeds teweeg. Zo hebben de organisatoren van de Open Australische tenniskam pioenschappen naar aanleiding van John McEnroes' verbale uit barstingen in de partij tegen de Zuidafrikaan Dannie Visser beslo ten tot de buitengewone stap het centrecourt voortaan in de avondu ren open te stellen voor training. Op die manier hoopt men de Hèt moment waar iedere sporter voor vecht. De overwinning, via een prima samenspel in het team, het uitschakelen van de tegenstander of het overtreffen van jezelf. Zijn moment, ons verhaal. Onze journalisten zijn erbij. Alert op een goed verslag van de wedstrijd, alert op de ontwikkelingen in de sport, alert op de achtergronden die zo bepalend zijn voor een topprestatie. Als u niets wilt missen neem dan 'n abonnement. Gewoon even de bon invullen en opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden of bel 071-144941. Ja, Ik wil uw krant. 7 weken op proef voor 25,- Kwartaalabonnement 65,70. Ik krijg hem eerst twee weken gratis. Naam Adres Postcode (B7) stukken met nieuw ingelegd gras, waarover zoveel te doen is, sneller in te lopen. McEnroe kreeg voor zijn onzorg vuldig woordgebruik een boete van 1250 dollar, waardoor hij de grens van 7500 dollar voor de laat ste twaalf maanden overschreed. John McEnroe plaatste zich giste ren in Melbourne voor de kwartfi nales van het tennistoernooi om de open Australische kampioen schappen. De Amerikaan zegevier de in drie en een half uur over de Fransman Henri Leconte. De set standen waren: 5-7 7-6 (7-4) 3-6 7-6 (7-5) 6-1. Ook de Amerikaan Johan Kriek haalde de laatste acht. Hij won met gemak van zijn landgenoot Jay La- pidus. In Melbourne zijn de vrouwen inmiddels gevorderd tot de achtste finales. De als tweede geplaatste Martina Navratilova bereikte zater dag dat stadium door met 6-2,6-1 te winnen van het 16-jarige Australi sche schoolmeisje Nicole Provis. Ook Hana Mandlikova kwalificeer de zich. De Open Amerikaanse kampioene versloeg Virginia Wade met 6-2, 7-6, hetgeen voor de 40-ja- rige Britse de directe aanleiding was haar afscheid aan te kondigen. Althans in het enkelspel. (Uitslagen zie scorebord) Leideti verliest Robert Sanders was zaterdag oppermachtig onder de Leidse basket. Hier wordt hij belaagd door Emill Hagens (links), Toon van Helfteren en Hans Heijdeman. (foto anp> LEIDEN - De verhoudingen leken vooraf gelijk getrokken. De blessu res van de Amerikaan Gross en van zijn vervanger Cooper gaven Kay- pro Weert voor het basketbalduel slechts de beschikking over één gastarbeider tegenover het Ameri- kanenloze BS Leiden. De handicap bleek Weert echter niet te deren. Robert Sanders kreeg ruimte voor twee en Leiden werd in de smake loze wedstrijd afgeserveerd voor de tweede plaats in de eredivisie: 75-80. Het lijkt wel of het iedere week een stukje minder gaat met Lei den. Het treffen met Den Bosch le verde enkele weken geleden een historische overwinning op, maar de wedstrijd zelf werd alleen opge houden door de spanning. Van basketbal op enig niveau was nau welijks sprake. Vorige week boek te Leiden een knappe uitzege op Haaksbergen, doch andermaal haalde de ploeg geen voldoende. Haaksbergen is inmiddels nog ver der in het moeras beland en ver loor het afgelopen weekeinde royaal van Den Helder. Het spel peil lijkt op alle fronten gedaald en het enorme 'aanpassingsvermo gen' van de scheidsrechters geeft het geheel een nog triester aanzien. De ingrediënten die de voor gaande wedstrijden zo onverteer baar maakten waren zaterdag in de half gevulde Vijf Meihal opnieuw in ruime mate voorradig. Het schotpercentage van Leiden viel in BUNSCHOTEN/LEIDEN - Blitz is nog altijd niet uit de problemen. De Voorschotense basketbalploeg zal zich de komende weken moe ten hergroeperen om degradatie uit de eerste divisie te voorkomen. Zaterdag leed Blitz een kansloze nederlaag tegen lijstaanvoeder Spakenburg (114-96). Bij de vrou wen is Lisse eveneens in moeilijk heden geraakt. De debutant in de promotiedivisie werd in Nijmegen door Cheetah van het veld ge speeld: 92-54. Blitz werd vorig jaar met over macht kampioen van het rayon en kende een goede voorbereiding op het eerste jaar in de eerste divisie, al was niet iedereen aan de Vliet even gelukkig met de uiteindelijke selectie van coach Krauwel. Het vertrek van Rolf van Oort (Leider dorp) en Roland van der Geest (Trotters) had overigens heel wat voeten in aarde. Bij de seizoenstart won Blitz twee van de eerste drie duels en plaatste zich tijdelijk aan kop van de ranglijst. De vreugde was evenwel van korte duur. Inmiddels zit meer dan een kwart van de competitie er op en deelt Blitz met Rotterdam-Zuid en Hoofddorp de degradatieplaats. Alleen vorige week werd er weer gewonnen. Dat gaf enige hoop voor de ontmoeting aan de boor den van het IJsselmeer met Stoe- pie Shooters/Spakenburg. De Bun- schotense ploeg nam onder leiding van Viktor Sibilo en Jan Bos al snel een ruime voorsprong. John Raan en Peter Verkerk bleken niet in staat het gevaarlijke tweetal (goed voor 43 punten bij de rust, 60-42) af te stoppen en Blitz had wederom het nakijken. Na de rust wist Blitz de schade verder be perkt te houden (75-64), maar Spa- kenburg's zege kwam niet in ge vaar: 114-96. De komende thuiswedstrijden, waarin deze week de geschorste coach Krauwel nog gemist wordt, moeten uitsluitsel geven over de positie van Blitz. Ook interen zul len er enkele harde noten gekraakt moeten worden wil het schip dit jaar niet halverwege de reis zinken. AMVJ Rotterdam handhaafde in het rayon zijn ongeslagen kopposi tie door Leiden Trotters met een 98-77 nederlaag huiswaarts te stu ren. In de eerste helft hield Kees Zoutman de lijstaanvoerder op de been tegen een gevaarlijk (Zaal), maar wisselvallig Trotters. Het uit vallen van Boris Monkhorst na de rust (44-39) was de doodsteek voor Leiden, dat tegen het superieur schietende AMVJ nu ook onder de borden (Mostert 18, Zoutman 17 punten) niet opkon: 98-77. De kustderby tussen MSV en Grasshoppers werd vooral door Ben de Jong, die tegen zijn oude ploeg extra goed voor de dag kwam, een eenzijdige affaire. MSV sloeg al snel een beslissend gat en was halverwege al matchwinnaar: 49-30. Grasshoppers verloor uitein delijk met 107-79. Leiderdorp sloeg de waarschu wingen van coach Van Rooijen in de wind en liet Voorne in zijn spel komen. De snelle break en het goe de schot van de Brielse ploeg zorg de voor een 48-45 rustsstand, waar na Leiderdorp het eindelijk tijd vond voor actie. Achter Marcel Huybens (20 punten, 17 rebounds) won de thuisploeg toch nog met ruim verschil: 113-75. De vrouwen van Lisse zitten in een diep dal. Cheetah wist zich in de eerste helft al zeker van de winst (34-14, 45-22) en zag de junio ren Jansen (20) en Vermeulen (15) vlot scoren tegen het falende Lisse. Lisse moet in de komende duels het roer omgooien om niet in de gradatiegevaar te komen. MSV blijft boven verwachting presteren. Zaterdag boekte de Noordwijkse ploeg een knappe 71- 65 zege op AMVJ Amsterdam. Ria Bröring ging haar ploeg al in de eerste helft goed voor (35-34) en na de hervatting wist MSV op het juis te moment een beslissend gat te slaan. LEIDEN - Het Leids topkorfbal herstelde zich van de uitermate zwakke seizoenstart. Fides Pacta ontfutselde LDO in eigen huis een punt, terwijl ook Pernix in het duel tegen Rapiditas, zij het ternauwer nood, een gelijkspel in de wacht sleepte. Eersteklasser De Danaï den opende met een zege op De Bermen, terwijl Zuiderkwartier opnieuw een zege boekte. Scheidsrechters in het Friese blijven voor Fides Pacta een teer punt. Was het tijdens het vorige hoofdklasse-avontuur de Fries Kuipers, die de Leidenaars de das zou hebben omgedaan, ditmaal moest Harry Brack het ontgelden. Twee goals annuleerde de Amster dammer in de slotfase, omdat Hen- ny Piket bij het aanzetten in de fout zou zijn gegaan. "We zijn getild", oordeelde de anders zo rustige Fides-coach Be rendes over de arbiter. "Brack maakte er vandaag een feest van." Maar ondanks deze woede, ook lo vende woorden uit de mond van de Hagenaar. Met name voor zijn ploeg, die "twee keer zo goed speelde als vorige week, inzet, ka rakter, heel gemotiveerd". Nico Pikaar eiste in het forse duel een hoofdrol voor zich op door Oranjeklant Kees de Boer uit de wedstrijd te spelen en enpas- sant tweemaal te scoren. Griet Bergsma bleek echter weer on overtroffen. Steevast nam zij de vrije ballen, het verzet van Jeanet Smit ten spijt, resulterend in vier haarzuivere treffers. dam de bal nog maar richting korf. Het schot sloeg dwars door de mand en het Pernix-publiek stond direct op de banken: 10-10. Ternau wernood ontsnapte de Leidse over- gangsklasser in het duel tegen Ra piditas zo aan een tweede neder laag. "Zondermeer verdiend", rea geerde coach Jasper Engel tevre den. "Vanaf de achtste minuut na rust hadden we het initiatief, maar er vielen geen doelpunten. We ko men nog veel te moeilijk tot sco- Was de opening aan beide zijden flitsend, 2-2 na nauwelijks drie mi nuten, in het vervolg lieten de doel punten inderdaad langer op zich wachten. Rapiditas nam met verre schoten (3-5), terwijl de zuiverheid bij Pernix veel te wensen overliet. Gevaarlijk waren wel de acties van Carla Kuipers, die voor rust (5-7) twee van de schamele vijf Leidse treffers scoorde. Met dit schuttersgeweld gaf LDO dan wel de toon aan in het duel, Fides Pacta bleef keurig bij. Na rust zag het er bij 12-10 even somber uit, maar Robin Scmme- ling, met vier goals weer helemaal terug, sleepte zijn ploeg door deze moeilijke periode. En ook 13-12 werd goedgemaakt door het de laatste tien minuten heel bekeken spelende Leidse achttal. Dat ook nog bijna de volle winst behaalde dankzij de acties van Henny Piket. TCFUg Maar Brack besloot anders.. De ommekeer kwam nadat Rapi ditas voor de achtste maal had ge scoord. Kees Hortensius (4) zorgde vanaf de stip voor 6-8 om vervol gens, na vakwisseling bij 7-9, twee maal vernietigend uit te halen. Een ver schot bracht Rapiditas op nieuw aan de leiding, maar toen volgde nog de solo-actie van Har- dam. Piket kwam toch tot drie goals, evenals Dick Onderwater. Ook Jeanet Smit scoorde. Redding Luttele seconden tilde Erica Har- De start van Zuiderkwartier in het duel tegen Sperwers was ui terst moeizaam. Na 0-4 veerde de ploeg van coach Wim Niesing op door de acties van Rens Henzen en Erik van Lunteren, die in twee mi nuten de spanning (3-4) weer volle dig terugbrachten. Een bijzonder sierke tweede helft volgde, waarin de balans volledig aan Leidse zijde doorsloeg. Dirk Jan de Kreek (2), Wil de Wit en opnieuw Erik van Lunteren joe gen de score naar 7-4. Sperwers kwam in de slotfase nog gevaarlijk terug, maar bleef door het missen van een strafworp op 7-6 steken. De 'toestandjes', waar coach Hans van Huis in zijn vooruitblik cryptisch op doelde, hebben de sei zoenstart van de Danaiden niet verstoord. Zonder Annemarie van Dijk, die de voorkeur gaf aan het tweede team, boekte de Leidse for matie een probleemloze 7-11 over winning op De Bermen. Henny van der Top was met zes goals, waaronder twee strafworpen, op vallend produktief in dit duel, dat bij rust (3-8) al beslist was. Eric Pe ters en Eric Kromhout scoorden tweemaal. Hard "Oorlog", luidde de niets verhul lende omschrijving van coach Hans Oele voor het duel De Meer- vogels-TOP. Een met veel emoties beladen duel, gezien de historie van Oele zelf, nieuwkomer Frank Nijenhuis en het titelduel van het afgelopen veldseizoen. Het afbrekend optreden van de ploeg uit Zoetermeer had slechts beperkt succes. In de slotfase van de eerste helft nam TOP door Anne van der Zaag en Ron van der Willik afstand (4-7) en speelde na rust op zeker. Via 5-10 won de ploeg uit Sassenheim het treffen met 7-12, waarbij Anne van der Zaag (5) en Ron van der Willik (3) zich als meest produktieve spelers onder scheidden. Crescendo haakte al snel af in de de eerste helft wederom ver bene den eredivisiepeil en het publiek begon duidelijk hoorbaar te mor ren. Ook van een ongesponsord Leiden mag meer verwacht wor den dan een 7-22 tussenstand hal verwege de eerste rondgang. Lei den, met Hans Heijdeman voorop miste keer op keer, en daarnaast werd de bal ook nog uitermate slordig getransporteerd (19 maal balverlies). Weert wist zijn aanval len in deze fase van de strijd beter af te ronden, vooral ook omdat Ro bert Sanders een zee van ruimte kreeg van de slecht verdedigende Leidenaars. Versterking Het lijkt wel of Leiden het speel- plezier verloren heeft, er straalt al thans geen enkele spelvreugde van de spelers. Ook is er geen progres sie en nauwelijks creativiteit in het spel. Het uitblijven van een geld schieter kan daar voor een belang rijk deel debet aan zijn, al lijken juist de routiniers geen 'zorgen om morgen' te hebben. Coach Harre wijn blijft vragen om versterking, zodat hij niet zoals vorig jaar aan het einde van de rit met uitgeblus te en uitgeputte spelers komt te zit ten. Die versterking (Harrewijn wil, terecht, Amerikanen, het be stuur wil 'Nederlanders') zit echter niet in de knip zolang er geen spon- Weert is daarbij sinds jaar en dag geen inspirerende tegenstander. Van de 13 gespeelde wedstrijden heeft Leiden er 11 ruim gewonnen. In oktober gebeurde dat nog met een gedecimeerde en zieke ploeg van vijf man. De Limburgers zijn echter opgeklommen naar de twee de plaats en hebben na de bescha mende nederlaag tegen Leiden (60- 71) geen wedstrijd meer verloren. Dat had Leiden toch aan het den ken moeten zetten. Driepunters strijd tegen Rozenburg. Marlies Brouwer scoorde als enige voor rust (1-3), terwijl na de pauze ook broers Wijnand- en Henk Alberts de Rotterdamse korf vonden. Van 3-7 werd het zo nog 5-8. Tegenstander ALO kon De Alge mene maar moeilijk inspireren, want het duurde een kwartier eer Wilma Sinteur de score opende. De Leidse vrouwen waren uitstekend op dreef, want mede dankzij Anne- mieke Keereweer (3) en Jory Sjar- dijn (2) liep de ploeg van coach Le- nie Slegtenhorst na rust (4-1) weg naar 14-4. Na een jaar ongeslagen te zijn ge bleven leed Fluks bij Oranje Wit weer een eerste 9-6 nederlaag. Na rust (5-4) raakte de ploeg van coach Kees van Vliet, die aan zijn laatste jaar bezig is bij de Noordwijkers, achterop: 9-6. Ada van der Meulen en Aad van Drongelen scoorden beiden tweemaal. Het zuivere schot van ODO(M) bleek al snel teveel voor Ons Ei land. "Voordat we in de wedstrijd waren stond het al 5-1", verzuchtte coach Henk Roedoe. Wim Nijen huis (5) en Huib Hasselbach (2) bo den hevig verzet maar de neder laag was niet meer te voorkomen: 12-8. Monsterscore Alles lukte Fiks in de tweede helft van de wedstrijd tegen NIO. Doorbraken, schoten, de acht van coach Nico Steelink scoorde uit al le posities. Machteloos moest de Rotterdamse tegenstander toezien hoe Fiks met 11-20 zegevierde. Tien van de goals kwamen op naam van Robert van der Kraan en Diederick van Veen. Een kwartier na rust van het met de schotvaardigheid van Velocitas gedaan. Een door topscorer Rien van Poelgeest(3) gemiste strafworp was bij 10-8 het laaste wapenfeit, waarna Tjoba alsnog vanaf de stip langszij kon komen: 10-10. KNS leverde een opvallende prestatie door DKC te kloppen. Ondanks dat de ploeg van coach Rob van Geenhuizen kort na rust (2-2) het initiatief pakte, duurde het tot in de slotfase eer Gabriëlle Kok de beslissing forceerde: 8-7. BRAM VAN GENT Nu kwam er pas na de rust (30- 43) enige beweging in de Harre- wün-brigade. Emill Hagens was als BS Leiden - Weert 75-80 (30-43) Leiden - Hagens 31 (11 uit 19, 58%), Kragtwijk 14, Heijdeman 8, Van Helfteren verlies 19. Weert - Sanders 25, Van Essen 16, Boers 14, Zwiers 11, Van Kempen 11. Bams 3. Schotpercentage 53%, rebounds 26. bal- eerste weer volledig bij de les en nadat hij zich had onttrokken aan de scherpe bewaking van Olivier van Kempen en Rudy Broers was er opeens weer sprake van een ech te wedstrijd. John Emanuels gaf Hagens meer ruimte in de aanval en het resultaat, drie driepunters, mocht er zijn: 55-58. Leiden was te rug, want nu was de onverzettelijk heid er wel en Weert, indachtig die eerdere wedstrijden, werd nerveus en slordig. Leiden echter was te ge haast en bij 55-68 was Weert weer heer en meester. Hagens wist van geen ophouden. Een vierde driepunter (58-68) bracht ondanks het uitvallen van een weinig imponerende Kragt- wijk een sprankje hoop. Hagens's kruit was nog niet verschoten want in de laatste minuut volgden er nog twee briljante afstandschoten en met 37 seconden te gaan had Lei den andermaal winstkansen: 75-78. Weert liet zich de buit evenwel niet meer ontnemen. Broers scoorde vanaf de vrije worplijn (75-80) en Hagens kreeg geen kans meer op een laatste schot en de tweede plaats. Die was voor Weert HANS JACOBS VOORSCHOTEN - BS Leiden zal het dit jaar moeilijk krijgen om in de 17de editie van het traditionele basketbaltoernooi van Blitz de titel te prolongeren. De Leidse eredïvi- sionist bevindt zich op tweede Kerstdag in bijzonder gezelschap, want met het contracteren van de Israëlische vice-kampioen Hapoel Tel Aviv heeft het organisatiecomi té de sterkste bezetting uit de ge schiedenis weten te verkrijgen. Naast Leiden neemt ook lands kampioen Nashua Den Bosch deel. terwijl Opel Merksem de bijna tra ditionele inbreng uit de Belgische competitie vormt Hapoel (vorig jaar derde) lijkt nu de grote favo riet nadat het zich heeft versterkt met de Maccabi-Amerikanen Wil liams en Zimmerman, maar Merk sem met John Heath en de welbe kende Jerry Beck, mag ook niet uitgevlakt worden. Mogelijk dat Leiden zich voor het toernooi nog versterkt met een Amerikaan.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17