5 0 T SraiEVE KRANT 5 Vergeer pakt draad op Kristiansen nieuwe coach schaatsploeg Noorwegen Russen van aparte klasse KS Lex Cazemier weer op niveau Thialf wordt verbouwd Boukje Keulen voelt zich op slecht ijs thuis 'Ontspannen' naar winst in IJsselcup Toptijden bij strijd in West-Berlijn In elk geval vijf landen in strijd om wereldbeker DDR wint interland NEEM NU EEN ABONNEMENT OP REGIONAAL NIEUWS LEIDSCH DAGBLAD ALPHENS DAGBLAD 071-144941 01720-93961 Jeroen Piket uitgeschakeld Frits Schalij blijft achter SPORT OSLO (ANP) - Hans-Trygve Kristiansen is de nieuwe coach van de Noorse schaatsploeg. De 35- jarige Kristiansen is de opvolger van Finn Hal- vorsen, die de eerste full-timer in dienst van de Noorse bond was. Een opstand van de dit jaar afgeslankte kernploeg leidde tot Halvorsens val. De rijders achtten de trainingsmethoden van Hal- i onjuist. Kristiansen verricht zijn werkzaamheden op part-time basis. Halvorsen, die heeft nog een op zegtermijn van drie maanden. Naar alle waar schijnlijkheid zal hij zich in de Noorse regio met een aantal clubs bezig houden. Kristiansen is af komstig uit Larvik in het uiterste zuiden van het land en genoot internationale bekendheid als de trainer van Björg-Erva Jensen, die in 1980 Olym pisch goud op de 3000 meter veroverde. Halvorsens conflict met de kernploeg bereikte twee weken geleden een hoogtepunt. Tijdens de eerste wedstrijden van het wereldbekercircuit, vorig weekeinde in Trondheim, was de rossige Halvorsen al niet meer in functie. De rijders ver klaarden zich onder het bewind van Halvorsen niet fit te voelen. In de voorbereidingsfase stond de ploeg naar eigen zeggen al te veel op het ijs. Na de teleurstellende prestaties van vorig seizoen had Halvorsen zijn koers al moeten wijzigen. Met de meer gecentraliseerde aanpak heeft hij echter het eerste internationale evenement niet gehaald. DEVENTER (GPD) - Voor de eerste en ongetwijfeld niet de laatste keer in dit seizoen, klom Hein Vergeer zaterdag middag in het druilerige IJsselstadion op het erepodium. De vorig jaar tot nieuwe schaatsvorst gekroonde allroun- der pakte simpeltjes de draad weer op en triomfeerde zoals hij wilde: „Lekker ontspannen en met behoorlijke tijden". Op het mini-toernooi, al voor de 24ste maal de nationale seizoenstart, bleek het Friese abonnement op de IJsselcup te zijn verlopen. De jarenlange aanvoerder Hilbert van der Duim heeft nauwelijks zijn hakken gelicht of de combina tie van Noord-Holland en Utrecht bleek sterker dan de Friezen. Hein Vergeer en Boekje Keulen pakten de eerste prijzen bij de strijd om de IJsselcup. Trainers en schaatsers plegen hun schouders op te halen voor het na tionale onderonsje. Wanneer bo vendien, zoals zaterdag, de ijsvloer pas na enkele uren een beetje fat soenlijk te berijden is, vallen er voor alle betrokkenen nog moeilij ker conclusies te trekken. Toch kwamen in Deventer een paar din gen duidelijk aan het licht. Ten eer ste: het is afgelopen met de Friese suprematie. Niemand heeft het verlies van Van der Duim kunnen ondervangen. De nederlaag kon ook niet worden toegeschreven aan de blunderende Jan Ykema, die zich onnozel lieUuitschakelen door twee valse starts. „Hij krijgt een dikke onvoldoende. Zoiets mag hem niet overkomen", zette Henk Gemser in zijn rapport. Ykema blijft gewoon een wilde bras. Hij had 38,5 sec. moeten rij den om de Friese mannen ander maal bovenaan te houden, zo leer den berekeningen achteraf. Dat zou op het veel te zachte ijs onmo gelijk zijn geweest. Maar voor het eerst telden eveneens de dames mee voor het ploegenklassement en ook hierin voerde Noord-Hol- land-Utrecht de boventoon. De Friezen werden dus op twee fron- DEVENTER (ANP) - Aan de eerste wereldbekerwedstrijden in Neder land doen in ieder geval ook schaatsers uit Noorwegen, Fin land, Polen en Italië mee. KNSB- directeur Jurjen Osinga verwacht dat ook Amerikanen aan de start verschijnen. De inschrijving voor de wedstrij den van 15 en 16 december in Eind hoven en Utrecht sluit 2 december. Tot drie dagen voor de ontmoeting kunnen de ploegen echter wachten met de samenstelling van hun teams. Tijdens de eerste wedstrijden, vorig weekeinde in Trondheim, troefde een drietal te elfder ure af gevaardigde Nederlandse junioren de Scandinavische schaatstop af. ten afgetroefd. Maar om bij de kernploeg te blijven, Yep Kramer, die na een hernia-operatie een win ter oversloeg, is nog niet de oude. Hij beweert zich weer topfit te voe len, maar anderen weten dat zijn rugklachten hem soms, bij langdu rige inpanning, blijven kwellen. Twijfel Gemser gooide het over een an dere boeg: „Er is twijfel bij hem over zijn lijf. Hij wilde zich waar maken en reed daarom erg kramp achtig. In de training gaat het wel goed, daarom heb ik er veel ver trouwen in". Emiel Hopman ont brak het aan pure lichaamskracht. Gemser weer: „Hij is ziek geweest en weegt drie kilo lichter dan nor maal. Daarom heeft hij op het ogenblik weinig inhoud". Robert Vunderink kwam sprintend bijna ten val en bakte er ook op de 1500 meter weinig van. Gemsers conclu sie: „Hij was aangeslagen na die misslag, maar door zoiets mag je mentaal niet uit balans raken". Geert Kuiper, naast Jan Ykema de tweede sprinter in Gemsers ge combineerde selectie, moest zijn Friese provinciegenoot Tjerk Terp stra, een indoorspecialist, voor zich dulden en vervulde niet meer dan een bijrol. Resteert, als nog niet ge noemde kernploegrijder, Frits Schalij. „De vice-kampioen van Europa" bleef in Deventer aan de kant. In een belangrijke opbouwfa se van het seizoen is de Weesper uitgeschakeld, wegens ook al een bilblessure, opgelopen door een val tijdens een regionale selectie wedstrijd voor de IJsselcup. Het blijkt te gaan om een bloeduitstor ting. Voor de genezing is drie we ken uitgetrokken. Voorgrond Concluderend: erg opwekkend verliep het trainingspartijtje in De venter niet voor de nationale schaatshoop. Maar er wordt nog hard getraind en de grote toernooi en zijn pas over vele weken. Dat enkele regionalen als Attie Sarelse. die een thuiswedstrijd had, en Eg- bert Post, de altijd in het voorsei zoen goed rijdende Drent, zich op de voorgrond drongen, verontrust te de gevestigde orde allerminst. Want had Hein Vergeer, de kop man van de nationale schaatselite, niet alles naar zijn hand gezet? „Over hem kun je het eens zijn: erg goed", zei Gemser kortaf. De tweevoudige kampioen, 's werelds en Europa's beste, deed in derdaad wat hij aan zijn stand ver plicht was. Vergeer gleed krachtig en soepel twee keer naar de beste tijd. Op de 1500 meter had hij Ge- rard Kemkers naast zijn schou- ders, één van de junioren die het vorig weekeinde in Trondheim al lerlei gereputeerde rijders de les las gedurende de World Cup-ou verture. De pas 18-jarige belofte volle Drent, die snel van start ging. bleef met zijn korte prikslag heel dicht in de buurt van Vergeer. Vol gens Leen Pfrommer, bij wie Kem kers rijpt in Jong Oranje, kan de Eeldenaar een bedreiging vormen voor de staart van de kernploeg. Opzien Maar Leo Visser is daartoe even eens in staat. De plaatsgenoot van Hein Vergeer baarde in Trondheim opzien door de 5000 meter te win nen, maar door zijn aanwezigheid in Noorwegen miste hij de selectie wedstrijd van zijn provincie en voor de IJsselcup werd hij daarom botweg gepasseerd, In mindere mate dan Visser mist Kemkers een snelle 500 meter. „Maar Kemkers beschikt wel over voldoende basis snelheid en dat moet er ook* op de sprint uitkomen", meent Pfrom mer. Voor Kemkers was het een even sensationale als leerzame week. In Trondheim klopte hij Rolf Falk- Larssen, op dezelfde 1500 meter was Hein Vergeer zaterdag iets te sterk voor hem. Kemkers: „Dit is voor mij een jaar om nog veel te leren, vooral in internationale wed- strijden. Ik sta nu twee keer per WEST-BERLIJN (DPA/SID) - De eerste Oost-West confrontatie tus sen de snelste sprinters van de we reld leverde op de ijsbaan van Wil- mersdorf een bevestiging van de verhoudingen in het internationale schaatsen. De vrouwen van de DDR en de mannen van de Sowjet- Unie beheersten het tweede toer nooi uit de strijd om de wereldbe ker, zaterdag en gisteren in West- Berlijn. Slechts op zaterdag werd het beeld verstoord door de Oost duitser Jens-Uwe Mey, de voorma lige kunstrijder, die op de 500 me ter met een nieuw baanrecord (37,67 seconden) de Russische 'sportsoldaten' klopte. De Canadese topfavoriet Gaetan Boucher, in 1984 goed voor twee keer Olympisch goud, moest zich op alle onderdelen gewonnen ge ven. Vorig jaar overheerste Bou cher de strijd in West-Berlijn. Nu kwam hij niet aan bod. In het eind klassement gingen de Russen Zje- letsovski, Repnin, Fokitsjev en de dag op het ijs, dat is een enorme belasting. Of ik dit seizoen echt in de buurt van de kernploeg kan ko men weet ik niet. Je kunt dat niet alleen op deze IJsselcup baseren. Ik weet wel dat Hein Vergeer mo menteel veel sterker is dan Rolf Falk-Larsen. Zeker weten. Op dit zware ijs reed hij een formidabele 500 meter". Over twee weken mogen Kern- Japanner Kuroiwa hem voor. De achtergrond van Bouchers matige verrichtingen was overigens be grijpelijk: zijn vrouw. Karin Fliege uit Inzeil, beviel gisteren in Mon treal van een zoon. Boucher was behoorlijk nerveus. Na de zege van Mey, met een tijd die slechts weinig boven zijn eigen officieuze wereldrecord laagland- banen (37.45) lag, pakte wereld kampioen Zjeletsovski op zaterdag en gisteren de kilometer met de zeer acceptabele tijden van 1.1-6,19 kers en Visser meedoen aan het vervolg van de World Cup in Eind hoven en Utrecht. Vergeer, Hop man, Kramer en Vunderink nemen de overige voor Nederland gereser veerde startplaatsen in. Maar het is nog lang geen uitgemaakte zaak wie naast Hein Vergeer het Neder landse kwartet zullen vormen op het EK in Oslo en later het WK in Inzeil. en 1.16,88. De korte sprint was gis teren voor Fokitsjev, de Olympisch kampioen op de 500 meter, met de score van 37,70. In de strijd om de wereldbeker blijft de Amerikaan Jansen, vorige week in Trondheim zeer succcesvol, de leider op de 500 meter. Zaterdag ging Jansen overi gens tegen het ijs. Op de 1000 me ter is Boucher ranglijstaanvoerder. De Oostduitse vrouwen beheer sten met groot gemak het toernooi, waarbij net als bü de mannen geen DEVENTER (GPD) - Ze heeft haar moeder nog altijd niet overtroffen. Daarvoor moet Boukje, afgezien van de vele titels, nog altijd de 1500 meter meer dan een halve seconde sneller schaatsen dan de nu 46-jari- ge Atje Keulen-Deelstra. In eerste instantie werd Boukje Keulen (22 nu) te licht bevonden voor de kern ploeg. Ze haakte af, maar bleef schaatsen. Shorttrack, in de ijshal dus, of buiten in marathons, het maakte haar weinig uit. Op de lan- gebaan bleef ze buiten beeld. Tot zaterdag, want na de beide onderdelen van de IJsselcup prijk te ze bovenaan in het klassement. Ze won geen enkele afstand en de 500 meter had door de natuurlijke en technische onvolmaaktheden (bondscoach Tjaart Kloosterboer: „Het was prut. Wanneer kunnen ze in Deventer wel eens een goeie ijs vloer maken?") een bizar verloop, Boukje Keulen voelde zich juist toen in haar element. Ze ploeterde wel zo veel sneller door de weke ijskorst om Ria Visser, Thea Lim- bach en Yvonne van Gennip achter zich te houden toen na de 1500 me ter de balans werd opgemaakt. „Het was een kwestie wie op dat ijs het hardst kon lopen. Een leuke krachttraining", meer was het niet, luidde de terugblik van Klooster boer op de 500 meter, die inder daad in de verste verte niet met een echte wedstrijd vergeleken kon worden. Boukje Keulen was ge woon het gemakkelijkst door de ijsbrij geploegd. „Dit resultaat zegt me ook niet zo veel. Ik werk van acht tot vijf als doktersassistente en train maar één keer per dag. De kernploeg kan de hele dag schaat sen en dat verschil zal er heus wel uitkomen", merkte ze realistisch op. Na de hardloopwedstrijd, ge wonnen door Mariska Hekkers van Jong Oranje, vormde de 1500 me ter al een betere indicatie. Er viel toen tenminste weer te schaatsen. De strijd in Assen begon zonder de Friese voortrekkers van de sport, Jeen van de Berg, Bennie vand er Weide en Marten Hoekstra. De auto van het drietal kwam tus sen Heerenveen en Assen iri bot sing met een tegenligger. Hoekstra moest naar het ziekenhuis worden vervoerd met nekklachten. EINDHOVEN - Jeroen Piket en Maarten Kuyt hebban tijdens het voorbije weekeinde een tevergeef- se poging in het werk gesteld om zich te plaatsen voor de finales van de nationale schaakkampioen schappen. In Eindhoven speelden zij in de voorwedstrijden het laat ste tweetal ronden uit een serie van Katwijker Maarten Kuyt ver wierf zijn recht op deelname via het behalen van de Leidse kam pioenstitel, terwijl Jeroen Piket zijn deelname aan zijn nationale jeugdtitel dankte. Tot zaterdag ver- Nederlanders vertegenwoordigd waren. Christa Rothenburger uit Dresden, wereldrecordhoudster, wereldkampioene en Olympisch kampioene, was op de 500 meter, met 41,23 en 41,31. zoals gebruike lijk elke tegenstandster ruim schoots te snel af. Op de 1000 meter van zaterdag verraste Rothenbur ger Karin Kania-Enke door een se conde onder het baanrecord te dui ken: 1.22,48. Gisteren mocht Kama het laatste nummer van het sprint- toernooi naar zich toe trekken. Yvonne van Gennip en Ria Visser namen royaal afstand van de rest en bleken minder vermoeid na de trainingsarbeid dan Grietje Mulder en Marieke Stam, terwijl ook Thea Limbach de aansluiting behield. „De 2.14 van Yvonne van Gennip was in overeenstemming met de 2.02 van Vergeer, wantje moet een marge van tien procent bereke nen", aldus Kloosterboer. Alleen Alie Boorsma bleef ver achter. Haar eerste test na de ren tree in de kernploeg werd een fias co. De krachtige Friezin, die on danks een enorm gebrek aan sou plesse beter op de korte afstanden uit de voeten kan, verkoos het all round-werk, hoewel Kloosterboer het daarmee niet eens was. „Het is niet de eerste keer dat ik haar dat heb gezegd. Maar het is haar keuze, het is haar sport en zij mag kiezen. Ik dring het haar niet op. Maar als sprintster doet ze in deze fase veel te veel arbeid, dat gaat ten koste van haar sprintvermogen", aldus de vrouwencoach, die in het verle den met de aangesprokene over hoop lag. Voor het overige stapte Klooster boer luchthartig over de seizoe nouverture heen. „Ik wil er hele maal geen conclusies aan verbin den. Wij zijn nog volop in training en nemen straks gas terug om vorm te creëeren. De anderen, zo als Boukje Keulen, hebben die vorm misschien nu al". KARL-MARX-STADT (ADN) - De DDR heeft de schaatsinterland- wedstrijd tegen de Sowjet-Unie in Karl-Marx-Stadt met gering ver schil (149-147) gewonnen. De over winning kwam voornamelijk op naam van de Oostduitse vrouwen, aangevoerd door wereldkampioen Andrea Ehrig-Schöne. Ehrig won op de eerste dag van de strijd op de Kuchwald-baan in Karl-Marx- Stadt de 500 en 1500 meter (42,08 en 2.09,41, de beste seizoentijd op die afstand). Gisteren gingen de ze ges op de 1000 en 3000 meter naar de Oostduitsen Pöhland en Schön- brunn. Bij de mannén speelde de onbe kende Rus Goeljajev een hoofdrol. De rijder, die in geen van de rang lijsten van vorig jaar is terug te vin den, opende op de 500 meter met de tweede plaats, tweehonderdste van een seconde achter de Oost duitse specialist Hoffmann (38,77). De volgende twee afstanden, 3000 en 1500 meter, werden wel gewon nen door Goeljajev. Met name diens tijd op de schaatsmijt, over tuigde zeer. De 1.57,05 betekende de beste seizoentijd op die afstand. Hilbert van der Duim was zater dagavond de toonaangevende man, maar verslikte zich in de slot fase. De ex-klassementsrijder liet een voorsprong uit zijn kanden glippen en moest met lede ogen toestaan dat Jan Kooiman uit Am- merstol met de eer ging strijken. Van der Duim eindigde als vijfde zamelde Jeroen Piket tijdens de vijf voorafgaande ronden een to taal van 3Vfe, terwijl Kuyt tot een voor hem zeer verdienstelijke sco re van 3 kwam. Tijdens de zesde ronde zagen beiden hun kansen op plaatsing (de eerste twee gaan over naar de finale) definitief teloor gaan. Piket verloor een spannende partij van Peelen, terwijl Kuyt in Cardon zijn meerdere moest erken nen. In de slotronde hield Kuyt op ponent Welling op een remise, waarmee hij op een totaal van 3l/2 uitkwam. Piket klopte Kremer en finishte daarmee op punt. ADVERTENTIE ASSEN (ANP) - Lex Cazemier, druk bezet veehouder uit Den Hom, heeft gisteren in Assen aan getoond eindelijk het niveau van vorig seizoen weer te pakken te hebben. De Groningse schaatser won op de kunstijsbaan Drenthe de achtste marathon uit de strijd om de KNSB-beker en deed dat met opvallend veel machtsvertoon. Zaterdagavond deed Jan Kooiman van zich spreken door de marathon van Heerenveen te winnen. Leide- naar Alex Jansen kwam op beide dagen niet in het stuk voor. Cazemier, vorig seizoen goed voor drie competitiezeges en de na tionale titel op het kunstijs, was bij alle activiteiten betrokken en reed het grootste deel van het peloton op twee ronden. Hij moest slechts zijn team- en provinciegenoot Al- bert Bakker in dezelfde omloop dulden. Tien rijders werden op één ronde gereden. De ranglijstaan voerder van het KNSB-klasse- ment, de Vlaardinger Ruud Chris- toffers, eindigde als veertiende, maar blijft de toonaangevende man bij de schaatsers van de lange adem. Cazemier komt in het klas sement pas op de elfde plaats, met iets meer dan de helft van de score van Chnstoffers (123.1 punten), de regelmatigste man van het peloton Cazemier was in het begin van de Drentse marathon één van de ani matoren van een vluchtgroep van zes rijders, die het peloton wist te dubbelen. Jakobs, Bakker, Van den Boogert, Kooiman en Boon waren de anderen. Bakkeren Caze mier waren ook weer betrokken bij een volgende geslaagde vluchtpo ging, twintig ronden voor het ein de. In de slotfase besliste de prof- wielrenner Gert Jakobs, in voorbe reiding op de marathonzesdaagse van deze maand, de strijd in het voordeel van Cazemier. De Gronin ger sprong mee, toen Jakobs aan de haal ging. Bakker kon niet meer aanklampen en eindigde op een halve ronde achterstand van Caze mier. De moeite van Jakobs werd beloond met de derde plaats. HEERENVEEN/DEVENTER (ANP) - De schaats kernploegen zullen volgend jaar voor hun voorbe reidingsperiode waarschijnlijk een andere baan moeten zoeken. Mannencoach Henk Gemser houdt daar ernstig rekening mee. De kunstijsbaan Thialf in Heerenveen wordt overkapt en gerenoveerd. In februari 1987 zal in Heerenveen voor het eerst in door een wereldtitelstrijd (mannen allround) wor den afgewerkt. De vernieuwing moet van Heerenveen het schaatscentrum in Nederland bij uitstek maken. De overkapping van de 400-meterbaan wordt be langrijk geacht met het oog op de Olympische Spe len in Calgary (1988), waar ook overdekt geschaatst zal worden. De gemeenteraad van Heerenveeen nam deze week de laatste fïnancile drempel weg door acht miljoen gulden voor het project uit te trekken. Een bank zegde al een garantiesom van tien miljoen toe. Het plan wordt begroot op 30 miljoen. Uitvoe ring is mogelijk door het akkoord, dat minister Van Aardenne van Economische Zaken met de drie noordelijke provincies deze maand bereikte over het ISP (Integratie Structuurplan Noorden des Lands). Het plan zal in fasen worden uitgevoerd: eerst de overkapping, daarna worden een zwem bad en een skibaan aangelegd. Voltooiing wordt in 1988 verwacht. Het ligt in de bedoeling vooijaar 1986 met de werkzaamheden te beginnen. Sinds vorig seizoen bereiden de kernploegen schaatskernploegen (dames en heren) zich op Thialf voor op de grote toernooien. De rijders en rijdsters, die vanaf de opening van de kunstijsbaan drie keer daags trainen, wonen merendeels bü gast gezinnen. GRONINGEN (GPD) - Zonder Frits Schalü, die wegens een blessurebehandeling in Neder land achter bhjft, is de mannen- kernploeg vandaag naar Inzeil vertrokken. In het Zuidduitse schaatsdorp willen de Neder- landèrs de gerenoveerde ijs baan testen waar in februari het wereldkampioenschap wordt gehouden. Schalij blijft achter in het KNVB-sportcentrum in Zeist. Coach Henk Gemser: „Daar krijgt hy een intensieve behan deling. In deze fase van het sei zoen kun je niet freewheelen, we mobiliseren alles om hem er zo snel mogelijk weer bij te krijgen". Het staat nu al vast dat Hein Vergeer by het verde digen van zijn wereldtitel in In zeil een thuiswedstrijd staat te wachten, want er zullen voor- namelyk Nederlandse toe schouwers aanwezig zyn. Tot dusver hebben 3000 Nederlan ders zich al verzekerd van een hotelkamer, hun aantal zal naar verwachting oplopen tot zeker 5000.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15