Over makkelijk sparen en verstandig uitgeven. 'Held' Tahamata nu Klein Duimpje Ajax is nog erg mild voor Twente Coureur oogst succes met reclamestunt LEIDSCH DAGBLAD PSV slaat keihard terug 9Een beetje voetbal-moe9 Drieentwintig arrestaties rond duel in Eindhoven Oranje korfbalteam weer tegen 'Leiden' post PTT Post Infocentrum. Daar hebt u alles op 'n rijtje. 'Zakelijke actie' Rothengatter MAANDAG 2 DECEMBER 1985 PAGINA 13 S T EINDHOVEN IGPD) - De ar- beidstijdverkorling, die Willy van de Kerkhof deze week plot seling aanvroeg bij PSV, bete kende een zorg minder voor technisch manager Haru> Kraay en de redding van Ton Lokhof. Hei aantrekken van de Deen 'Frank Arnesen had Lok hof normaliter zijn plaats ge kost bij PSV, maar nn Willy van de Kerkhof besloot lot een versnelde aftocht speelde hij gisteren gewoon in de basis bij PSV. In een gesprek met Hans Kraay diende de 34-jarige Van de Kerkhof donderdag zijn ver zoek in. "De uitschakeling voor Mexico met het Nederlands elf tal heeft het proces versneld. Ik heb de laatste maanden veel ge speeld. Ik ben een beetje voet- EINDHOVEN (GPD) Aan stemmingmakerij ontbrak het niet in de dagen voorafgaand aan PSV-Feyenoord. De gebaren waarmee Simon Tahamata vorige week in het beker- treffen tussen beide ploegen PSV kleineerde, zette kwaad bloed in Eindhoven, waar geschreeuwd werd om wraak. De revanche van PSV gistermiddag in het volgepakte Phi- lips-stadion was zoet. Zonder overmatig bloedvergieten werd Feyenoord met 5-0 te kijk gezet. Willy van de Kerkhof: bal-moe. Bij PSV heb ik nog an derhalf jaar te gaan en als dat nodig mocht zijn ben ik bereid op de bank plaats te nemen", aldus de oud-international. Het inwilligen van Van de Kerkhof s verzoek betekende een koerswijziging voor Hans Kraay, die Arnesen in eerste in stantie op de plaats van Lokhof wilde zien spelen. Arnesen gaf gistermiddag toe dat hij voor de rechlermiddenveldpositie aangetrokken was. Het vroeg tijdige afscheid van Van de Kerkhof ("de jeugd moet een kans krijgen") bracht Arnesen echter op de positie van middel ste middenvelder. Valke nam tegen Feyenoord de oude stek van Van de Kerk hof over en speelde uitstekend op zijn favoriete plaats. Van de Kerkhof: "Hans Kraay noemde mijn besluit een geschenk uit de hemel. Ik denk dat ik ook in het belang van hel elftal heb gehan deld. Dit middenveld moet zo snel mogelijk ingespeeld ra ken". "Ik ben niet aan het afbou wen". benadrukte Van de Kerk hof. "Ik heb een stapje terug ge daan en daar heb ik geen moei te mee. Ik heb tenslotte al een prachtige carrière achter de rug". ENSCHEDE (GPD) - De lat voor kwam tenslotte maar net dat Ajax gistermiddag in Enschede de grootste overwinning van dit seizoen kon bijschrijven. Voor FC Twente was de blamage er niet minder om. Met cijfers (1-8) die voor zichzelf spreken herhaalde Ajax het kunststukje eerder in de ze competitie bij Heracles en leed FC Twente daarmee de grootste thuisnederlaag in zijn historie. Wat in de vaderlandse punten- strijd ooit gold als een kraker van formaat, devalueerde gistermid dag tot een spel van kat en muis. Toch waren het nog niet eens zo zeer de cijfers, maar veel meer de manier waarop FC Twente zich naar de slachtbank liet leiden die aangaf hoe diep de sub-topper van weleer is gezonken. Schrijnend in dat verband was de opmerking na afloop van Johan Cruijff, die zijn De 'gebaartjes' kwamen nu van Re- né van der Gijp, die de psychologi sche oorlogsvoering met een kin derlijke eenvoud meespeelde. Als 'man van de wedstrijd' kreeg de grillige aanvaller twee minuten voor tijd een zogenaamde applaus- wissel en bij het verlaten van het speelveld zorgde hij nog voor een laatste stunt. Van der Gijp zette PSV en Feyenoord, die gistermid dag een hoogtepunt kende. In de PSV-stadionkrant werd Simon Ta hamata, de boosdoener van vorige week, voor de wedstrijd al genade loos onderuit gehaald. "Ach gut- die kleine Simon", luidde de kop van het tendentieuze verhaal, waarin onder meer gesteld werd dat de Molukker vorige week het een uit het publiek afkomstige pet slachtoffer was van een overmatige twee handen beves- sambalconsumptie. De spelers van Feyenoord en PSV toonden op het veld gister middag iets meer klasse. De bot sing tussen de nummers een en twee van de huidige competitie was af en toe keihard, maar scheidsrechter Bep Thomas hield de scheidende partijen goed uit el kaar, hoewel hij de Feyenoorders Troost en Duut voor rust al ver maande met geel. Thomas werd verder geholpen door het scoreverloop, dat al snel hoog opliep in het voordeel van PSV. De duurste voetbalploeg van Nederland is zo langzamerhand ook uitgegroeid tot de beste forma tie. Na het slippertje vorige week tegen Feyenoord ging de kluisdeur in Eindhoven even open om de komst van oud-Ajacied Frank Ar nesen te bezegelen en zondag boekte PSV de grootste zege op de Rotterdammers in de laatste tien PSV-trainer Jan Reker na af loop: "Wij waren op alle fronten beter. De hele week heeft het sfeer tje van de grote revanche geheerst, maar wij wilden per sé voetballend winnen en dat hebben we ook ge daan. Feyenoord is van links naar rechts gestuurd. We hebben bewe zen het voetballend te kunnen". Frank Arnesen speelde bij de tot standkoming van de 5-0-zege geen opvallende rol, hoewel hij met Frans van Rooy, Michel Valke en wedstrijd werd bijgewoond door Ton Lokhoff deel uitmaakte van tigd waren, die met een simpele ruk óan een koordje applaudisseer den. Het gebaar van Van der Gijp be tekent een voorlopige wapenstil stand in de koude oorlog tussen EINDHOVEN (ANP) - Voor, tij dens en na de voetbalwedstrijd PSV-Feyenoord zijn gistermiddag in Eindhoven 23 personen aange houden. Het gaat om 13 aanhan gers van Feyenoord en 10 van PSV. Een woordvoerder van de Eindho- vense gemeentepolitie heeft dat gisteravond meegedeeld. De aanhoudingen werden ver richt in verband met een groot aan tal overtredingen, waaronder mis handeling, het in bezit hebben van vuurwerk en het bij zich dragen van mesjes en dergelijke. Overi gens had de wedstrijd een orderlijk verloop. De politie zag zich niet ge plaatst voor grote problemen, al dus de woordvoerder. De voetbal- Inde stemmingmak erij rond het duel PSV-Feyenoor- d was Simon Tahamata (op de foto boven afgestopt door Stevens en Heintze) al voor de wedstrijd onderuit gehaald. De hoofdrol was gisteren weggelegd voor René van der Gijp, die namens PSV zijn gram haalde. Hier schiet hij langs Troost en Duut de 2-0 in de touwen en later, bij zijn zogenaamde applauswissel, zou hij ook revanche nemen voor de 'gebaartjes' die de Feyenoorders eerder hadden gemaakt. Met een pet met twee handjes die klapten, zette hij op zijn beurt de Rotterdamme rs voor gek. (foto 's ANP) MADRID (EFE) - Mede dankzij de overwinning (5-0) van PSV tegen Feyenoord en de 1-8 van FC Twente tegen Ajax, is de Nederlandse competitie het afgelopen weekeinde met 35 treffers in acht wedstrijden in Europa het productiefst geweest. In Griekenland werd in hetzelfde aantal wedstrijden 27 keer gescoord. De minste goals vielen gemiddeld in Engeland (29 in elf duels), Italië (25 uit 8) en Portugal (19 uit 8). LEIDEN - Het Nederlands korfbalteam zal tijdens de voorberei ding op de interland tegen België ook dit jaar Leiden weer aan doen. Op woensdag 5 februari spelen de Oranje senioren -jeugd en -juniorenploeg in de Vijf Meihal tegen Leidse selecties. Om een monsterscore als vorig jaar (10-22) te voorkomen, heeft de organiserende Leidse Korfbal Federatie besloten ook buiten de stadsgrenzen te kijken. Zo zal de selectiecommissie nadrukkelijk aanwezig zijn tijdens de strijd om de LD-cup, die rond de Kerstda gen plaatsvindt. Aan het uitnodigen van topspelers uit Den Haag of Delft wordt vooralsnog niet gedacht. Hans Kraay het altijd heeft gewild, met twee spitsen (Thoresen en Van der Gijp) en een sterk middenveld met buitenom komende mensen. Het antwoord van Feyenoord bleef uit. Trainer Ab Fafié moest al na een kwartier in het reservemate riaal duiken, nadat Van der Gijp Stanley Brard dol had gedraaid. Maar ook het inbrengen van Andre Hoekstra deed de Rotterdammers geen goed, omdat van Rep en Erik- sen voorin geen dreiging uitging terwijl Mario Been (vlak na rust ge wisseld voor de herstelde Ling) en Jan Sörensen een off day hadden. Klein Duimpje Simon Tahamata was voor Feye noord al snel veranderd van held in Klein Duimpje. Zijn baardige op ponent Eric Gerets hacj voor de ge legenheid zijn scheermes voor de dag gehaald en tegen dat wapen was de Molukker niet opgewassen, hoewel hij na afloop zijn persoon lijke nederlaag niet toe wenste te geven. Dat deed Ab Fafié wel in alle openheid: "Vier of vijf spelers van ons zijn in de mentale sfeer niet op gewassen gebleken tegen de situa tie. Ja, ik weet die situatie door ons zelf gecreëerd was, maar dan moet je ook een grote vent zijn en niet zomaar bla bla roepen als je er zelf onderdoor gaat. In de rust heb ik nog geprobeerd orde op zaken te stellen. We zouden agressiever gaan spelen en meer over de mid denlijn komen". Dat lukte echter niet en Feye noord, zonder de geblesseerd toe kijkende Wijnstekers, had op dat moment nauwelijks reden om in een goed resultaat te geloven. Door doelpunten van Van Rooy en Van der Gijp (na een perfecte aanval) leidde PSV halverwege al met 2-0. Na rust was het binnen elf minuten 5-0. Thoresen (twee maal) en Van der Gijp bezorgden de Rotterdam se defensie met Duut en Nielsen in het zwakke centrum, haast nacht merries. Feyenoord-doelman Joop Hiele (in de rust met twee hechtingen ge holpen aan een gescheurde lip na een botsing met Frans van Rooy) en de nonchalance bij PSV voor kwamen een nog groter debacle voor de Rotterdammers. Jan Reker: "We zijn uitgescha keld in de Europa Cup en we lig gen uit het bekertoernooi, maar we staan nu met vijf punten voor in de competitie en dat mag je best posi tief benaderen". Met 29 punten uit 16 duels (vorig jaar 26 punten), een doelsaldo van plus 45 (tegen vorig jaar plus 31) en vijf punten voorsprong op de naas te concurrentie, is PSV op weg naar de titel. Om zover te komen kocht PSV sinds 1978 - het laatste succesjaar met het behalen van de UEFA-cup en de landstitel - maar liefst 25 spelers. Het resultaat van de eigen opleiding is op dit mo ment praktisch nihil te noemen. Alleen Frans van Rooy speelt mo menteel op niveau. Succes wordt duur betaald. Welke spaarvorm komt u 't beste uit? Waar moet u op letten als u iets koopt? Op simpele maar praktische vragen als deze vindt u voortaan een even simpel als prak tisch antwoord bij het PTT Post Infocentrum op uw postkantoor. Daar krijgt u dit soort informatie-van de overheid, Postbus 51, instellingen en het bedrijfsleven - netjes en overzichtelijk, keurig op een rijtje. Gratis en geheel vrijblijvend. Deze maand zijn ervan de Rijksoverheid folders overo.a.: Kopen met't koppie, Vuurwerk, Doe meer met een museumjaarkaart, Zo werkt het arbeidsbureau, Premie-koopwoningen A en B. Daarnaast vindt u er folders over Giro, Sparen, Lenen, Hypotheken, Postzegels verzamelen, Cassettepost en een boekenaanbod van de Staatsuitgeverij. HAARLEM (GPD) - Op zoek naar de miljoenen guldens, die nodig zijn om zijn Formule-l-carrière op topniveau te kunnen voortzetten, heeft Huub Rothengatter een unie ke reclamestunt bedacht. De La- rense autocoureur heeft in de za- terdag-kleurenbijlage van een lan delijk ochtendblad een pagina-gro te advertentie geplaatst. In koeie- letters staat boven de advertentie: interesse meneer Philips?. Daaron der is een bolide te zien met diver se malen het beeldmerk en op schrift van Philips. Rothengatter heeft de kosten voor de advertentie (circa vijftig duizend gulden) zelf betaald, maar het gloeilampen-concern heeft de rijder zaterdag al toegezegd de re kening voor de advertentie te zul len overnemen. "Philips heeft erg positief gereageerd. Er komt bin nenkort een gesprek, waarin we eventuele sponsoring in de toe komst gaan bespreken". Rothengatter wil niet van een re clamestunt spreken. "Dit is een za kelijk weloverwogen actie. Ik wil slagen in de Formule 1 en kan niet buiten de hulp van een multinatio nal. Zonder steun van een groot be drijf ben ik machteloos Tennis sers, schaatsers en zwemmers heb ben in principe voldoende aan hun talent, geluk, doorzettingsvermo gen om topsport te kunnen bedrij ven. Ik ben daarnaast afhankelijk van de financiën. Het gaat in mijn geval niet om honderdduizend gul den, maar om miljoenen. Iedereen aan de top van de Formule 1 heeft* dit soort risico's aan het begin van hun carrière genomen. Denk maar aan Lauda, die in zijn jonge jaren een forse banklening afsloot zon der te weten of hij die kon terug betalen. Ik hoop, dat ik met deze actie de vicieuze cirkel - zonder geld geen topbolide en zonder top- bolide geen geld - doprbeeek. Want daar gaat het om". Rothengatter, die in de afgelo pen twee dagen meer dan twee honderd enthousiaste reacties kreeg op de advertentie ("van PSV-supporters tot subsponsors"), heeft binnenkort gesprekken met Tyrrell. Tolcman. Osella en Ar rows. Als de contacten met de an dere drie teams niets oplevert, blijft hij bij Osella, de stal. waar hij het afgelopen seizoen al voor reed. "Zonder geld blijf ik op het niveau van de afgelopen maanden en dat is niet goed. Het team moet zich kunnen ontwikkelen en daar is geld voor nodig. Veel geld". verdedigers na de rust bewust een tegen een had laten spelen "om de ploeg mentaal scherp te houden en op die manier het publiek nog wat te vermaken". Dat Ajax daar niet meer in slaagde en slechts twee treffers kon toevoegen aan het hal ve dozijn van het eerste part was echter niet de verdienste van FC Twente, maar eerder de zwakte van de Amsterdammers. Immers, wanneer de regerende landskampioen in die periode de zelfde accuratesse en gretigheid aan de dag had gelegd als in de eer ste helft, zou het aantal doelpunten de tien royaal zijn gepasseerd. Ajax vond het echter welletjes en toon de zich even clement als scheids rechter Jan Keizer, die Koopman op dubieuze gronden (overtreding Spelbos) in staat stelde kort voor afloop van elf meter raak te schie ten. Het was in feite de eerste en enige kans op een doelpunt die de thuisclub gistermiddag kreeg. Van een wedstrijd was in het schaars bezette stadion Diekman (11.300 toeschouwers) immers geen sprake. Alsof het een onbe nullig oefenpartijtje betrof moet Ajax zich vanaf het begin in een speeltuin hebben gewaand en werd de tegenstander gedegra deerd tot een hulpeloze figurant. "Maar inzet en karakter", herinner de Arnold Muhren zich zijn vroege re Twentse periode, "waren altijd de sterke punten van Twente. Die mentaliteit is totaal verdwenen. Dit Twente is voor mij onherken baar". Afschuw Niet anders verging het Dick Schoenaker, die gistermiddag een absoluut dieptepunt in zijn loop baan als voetballer meemaakte. "In al die jaren dat ik met Ajax te gen Twente heb gespeeld", keek hij vol afschuw terug op de nacht merrie die de hernieuwde kennis making met Ajax voor hem werd, "was deze ploeg altijd in staat men taal iets meer te geven. Daarom hadden we het hier met Ajax altijd verschrikkelijk moeilijk". Het overkwam hem andermaal. "Dat was natuurlijk geen verrassing. Maar dat we zo afgemaakt zouden worden had ik nooit voor mogelijk gehouden". En dat mochten de spelers zich op de eerste plaats zelf verwijten. Te beginnen bij Vreijsen, die bij FC Twente de leidersrol ambieert, maar die naar het idee van trainer Fritz Korbach "vanmiddag met een zak aardappels op zijn rug liep" en die in de rust kon gaan douchen. "Het gaat mij echter te ver", nam Korbach naderhand iets van zijn kritiek terug, "om Vreijsen als de grote boosdoener aan te wij zen. Er waren er meer bij ons die vanmiddag geen tegenstander heb ben gezien". Met Vanenburg en Rijkaard voorop genoot Ajax er met volle teugen van en was de eer ste treffer slechts een kwestie van tijd. Kansloos Na een kwartier was hef zover. Vanaf de middenlijn mocht Vanen burg ongehinderd oprukken en zocht hij beheerst de verste hoek uit. "Op dat moment was het in fei te al met ons gedaan", doorzag Schoenaker het ongelijke gevecht. "Je weet tevoren dat Ajax kwalita tief aanzienlijk meer te bieden heeft, dus moet je een andere ma nier bedenken om die ploeg te be strijden. Maar met de instelling waarmee wij speelden ben je ge woon kansloos. Ajax was veel scherper en steeds eerder bij de bal. Als je tegen deze ploeg een kans wilt hebben, zul je twee keer 45 minuten heel geconcentreerd moeten blijven. Want elke kans die Ajax krijgt is dodelijk". Het stuntelende FC Twente on dervond het voor de rust zes keer op rij, waarbij de ene Ajax-goal nog fraaier van makelij was dan de an der. Met open mond keken de Twentenaren toe hoe Van Basten, Mühren en De Wit (2) het schut- tersfestijn gestalte gaven. 'Behalve dan die ene keer, toen Koopman de voorzet van Vanenburg keurig met het hoofd achter z'n eigen doelman deponeerde. Na de rust nam Ajax duidelijk gas terug en volstond het met treffers van Van Basten (straf schop) en invaller Bosman. Maar ook in deze periode was het alles Ajax wat de klok sloeg en was FC Twente al lang blij dat de stra fexpeditie tot acht doelpunten be perkt bleef. "Ik schaam me diep", vatte Fritz Korbach de afgang naderhand sa men. Conclusies wilde hij er echter niet aan verbinden. "Daar is het veel te vroeg voor. Maar het is na tuurlijk duidelijk dat de hele groep verantwoordelijk is voor deze af straffing. ik met uitgezonderd". "Het meest belangrijke is nu", liep Schoenaker op de zaken vooruit, "hoe de groep deze dreun mentaal verwerkt. Maar een leuke week zal het niet worden".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13