Martsjoek: Sowjet-spion op de fiets 'Ik zit er zelf het meest mee' 'Gemeente wil ons over twee jaar weg hebben' Dick Schoenaker draaft bij Twente achter de feiten aan 'Negentig procent zeker dat ik stop' Ervaren systeemspecialisten STAAT DER NEDERLANDEN "796 LENING 1985 VHIJDAG 29 NOVEMBER 1985 SPORT PAGINA 13 HEERENVEEN (GPD) Nederland. Ik heb Sowjet-spion stapt twee keer per zestal trainingen gezien. Veel r dag op een Hollands rijwiel 1 we dingen zijn me tot dusver niet een fietstochtje door Heerenveen. opgevallen", laat hij weten. Hij kiest steeds dezelfde route, van Toch is het de bedoeling dat Ser een motel, gelegen aan een roton- gei Martsjoek hier wat opsteekt, de, naar een zuidelijke wijk van het Daarmee moeten de Sowjets hun Friese stadje. Geheimzinning? voordeel doen. „Nederland heeft Nee, toch niet. Een wollen muts een grote schaatstraditie. De typi- verraadt het doel van zijn missie: sche Hollandse school is beroemd, de nu nog onoverdekte kunstijs- Daarom valt er altijd iets te leren", baan, waar de Nederlandse schaat- klinkt het vaagjes. Het ontzag voor stop zich vember-decor prepareert op 1 gegund. winters no- de Nederlanders is toegenomen door de triomtocht van Hein Ver- De spion wordt geer in de vorige winter. „Een harte een kijkje in de keuken schaatser met een goede techniek, goede conditie en een goede Zijn naam is Sergei Martsjoek, kop", is de typering van Martsjoek. 33 jaar en met vrouw en 8-; zoon wonend in Moskou. Was tweede helft van de jaren zeventig het naseizoen toonaangevende allround- Noorwegen. Het Na 1979 was het met hem gedaan als topschaatser. „We hadden in interland tegen zwaar ijs Sparta-voorzitter Bouwer verrast ROTTERDAM (ANP) - De gemeente Rotterdam gaat met de eredivisieclub Sparta onder handelen over het vertrek van de club van het terrein op Spangen. Het college van B en W van Rotterdam heeft wethouder Jansen (sportzaken) daarvoor mandaat gegeven. Sparta heeft weliswaar een huurcontract tot 1992, maar de gemeente Rotterdam wil dat afkopen, teneinde op Spangen woningbouw en een park mogelijk te maken. De gemeente hoopt bovendien dat door de transactie Sparta behouden kan blijven voor de Maasstad. De eerste officiële gesprekken over een mogelijke transactie zullen op basis van collegebesluiten volgen de week al plaatsvinden, aldus een gemeentelijke woordvoerder. Rot terdam is van plan de opstallen (tri bunes en het Kasteel) van Sparta over te nemen, de grond is al eigen dom van de gemeente. Welk be drag daar eventueel mee gemoeid is, wil de gemeente op dit moment nog niet zeggen. Volgens de gemeente Rotterdam dient een mogelijke transactie ook het belang van Sparta zelf, omdat schaatser van de Sowjet-Unie. ik blesseerde mijn rug. Daarna was Zonder ook maar één afstand te het afgelopen met me". winnen viel hem i pese titel ten deel i 1978 de Euro- Oslo. Hy vol- Martsjoek kreeg een aanstelling tooide als eerste de 5000 meter bin- bij Dinamo Moskou. „Negen nen zeven minuten en prijkt nog schaatstrainers hebben bij Dinamo altijd bovenaan de wereldranglijst een vaste baan. Oleg Gontsjarenko is onze chef. Verder ben ik betrok ken bij de nationale vrouwenselec- Sergei Martsjoek is klein van ge- tie", vertelt hij. In geen enkel land stalte, de donkere haardos raakt wordt de schaatssport zo massaal iets uitgedund en hij spreekt een beoefend als in de Sowjet-Unie, beetje Duits. Als schaatser was hij tientallen trainers zijn het hele jaar bovenal een stilist, by wiens ronde- in vaste dienst. Alleen al op grond dansen Leen Pfrommer het water hiervan zouden aan de lopende in de mond liep. Niet toevallig was band kampioenen afgeleverd moe- Kees Verkerk zijn grote voorbeeld, ten worden. Dat wil maar niet luk- Met weemoed denkt Martsjoek te- ken. Allrounder Oleg Bozjev on- rug aan de kleine Nederlandse ge- derbrak met zijn wereldtitel, weldenaar, van wie hy een kost 1984, als enige de vele kreeg: een orarye jaren. Maar de Sowjets geven het niet op. Daarom ook is Sergei Nederland ge baar schaatsmuts. „Die muts heb ik een jaar of acht. Het is mijn talis- Martsjoek man. Op de ijsbaan draag ik hem nog steeds", zegt Martsjoek over zijn dierbare trofee. De vorige week kreeg Sergei Martsjoek een telefoontje, op het moment dat hij met de vrouwense lectie van de Sowjet-Unie voorden trainingsstage in Alma Ata vertoef de. Of hij zich maar even gereed wilde houden voor een reis naar Nederland om voor de schaats bond van de Sowjet-Unie nuttige informatie te verzamelen. Pikant en onthullend over de organisatie wijze van de Sowjets is in dit geval dat in Nederland al tien dagen eer der de komst van Martsjoek was ENSCHEDE (GPD) - Het shirt van Ajax zat hem jarenlang aangekondigd. Hij kwam in zijn eentje naar Nederland, zonder be geleider of tolk dus, wat Sowj et-official vry zeldzaam is. op een 9eleend rijwie'd00r Heerm- --SS"-"® veen: Er valt hier altijd, iets te leren". (foto gpd) stuurd. Om hier de kunst af te kij ken. „Ik heb niet de indruk dat hij hier erg intensief te werk gaat", zegt de Nederlandse bondscoach Henk Gemser. „Maar hij komt nog bij me op bezoek en dan hoor ik wel wat hij te vragen heeft. Er is ook een gesprek met Tjaart Kloos terboer gearrangeerd". Maar of Gemser dan echt het achterste van zijn tong laat zien? „Wat hier alge meen bekend is zal ik hem uitleg gen. Aan persoonsgerichte zaken heeft hy toch niet zo veel". Nog een paar dagen rijdt Sergei Martsjoek op een geleende fiets door Heeren veen. Morgen is hij in Deventer present bij de oer-Hollandse ope ning van het schaatsseizoen, de IJssel Cup, en maandag stapt hy weer in het vliegtuig naar Moskou. fi- Noorse schaatsbond schuift coach Halvorsen aan de kant GRONINGEN (GPD) - De Noorse schaatsbond heeft Finn Halvor sen, de coach van de nationale mannen-selectie, aan de kant gezet. Halvorsen was ruim een jaar de technische leider van de Noorse schaatstop, die zich de afgelopen weken steeds feller tegen hem afzette. Het afgelopen weekeinde kregen de Noren in Trondheim zelfs een gevoelig pak slaag van een Nederlands junioren-trio. De Noorse rijders hadden voortdurend klachten over pijnlijke benen en schreven die toe aan de trainingsmethode van Halvor sen. De verstandhouding raakte zo verslechterd dat de Noorse bond besloot in te grijpen. Tot nieuwe bondscoach is de 34-jarige Hans Kristiansen uit Larvik benoemd. Deze was clubtrainer van de inmiddels gestopte Bjorg-Eva Jensen en Tom Erik Oxholm. nancieel belang omdat ze de voet balclub een aanzienlijke lening heeft verstrekt. De gemeente Rotterdam neemt geen standpunt in over de vraag naar welke locatie Sparta eventu eel zal moeten vertrekken. Voor waarde voor de transactie is echter wel dat Sparta zelf voor een alter natief terrein zorgt. Wat de ge meente betreft zou Spangen aan het begin van het seizoen 1987/88 door de eredivisieclub moeten worden opgeleverd. Floor Bouwer van Sparta is ver rast over de initiatieven van de ge meente. „De zaak is kennenlyk in een stroomversnelling geraakt. In de kern van de zaak bevatten de mededelingen van wethouder Jan sen geen nieuwe elementen. We weten dat we Spangen zullen moe ten verlaten. We hadden alleen de indruk dat we ons huurcontract tot 1992 konden uitdienen. Kennelijk is dat niet het geval. De gemeente wil ons over twee jaar al weg heb ben". Dat Sparta zelf een locatie zoekt voor zijn nieuwe onderkomen, vindt Bouwer nagenoeg een onmo gelijkheid. „Dat is voor een betaald voetbal club een onmogelijke op dracht. De wethouder stelt het wel heel erg simpel. Wij bestaan 98 jaar, hebben in Rotterdam altijd eèn goede functie in de passieve re creatie vervuld. Gelet op die rol heeft de gemeente de verplichting voor een nieuw onderkomen te Zjüp als gegoten. Je wist niet beter: Dick Schoenaker hoorde bij Ajax; binnen de krijtlijnen kon niemand om hem heen. Nu, een halfjaar later: zijn naam komt wekelijks voor in de „ik heb bij onze federatie niet opstelling van FC Twente, voor de rest hoor of zie je hem i een tolk gevraagd", lacht hij na nog nauwelijks. De diesel van weleer, in De Meer nooit te ordenboeken!6' Du.is'russS beroerd °m ,de, fprint, a^. trekken of de mouwen op te Russisch-Duits, liggen voor stropen als de klasse het het afweten, pruttelt nu wat na in hem. Hij moet ze regelmatig raad- het stadion Diekman. „Maar daar zit ik zelf nog het meest plegen. Door zijn beperkte kennis mee", ergert Dick Schoenaker zich aan zijn anonieme rol H fittj in het tenue van FC Twente. "Ik kan het echter niet alleen doen i het Duits blijft het bij het uit wisselen van summiere informatie. Bij stukje en beetje wordt duide lijk wat hy bedoelt. „Elke morgen Als geen ander zit het hem dwars - -- half twaalf dat hij er tot nu toe niet flets ik om half acht naar de ijsbaan. Ik kijk alleen Ja, soms film ik de training slaagd het naar eerherstel hunke- FC Twente weer op het rech- de Nederlanders. Op aandrin- te pad te krijgen. „By Ajax heb ik negen jaar op de toppen gen van mijn vrouw heb ik filmapparaat meegenomen. Kan ik tenen gelopen. Het straks in Moskou laten zien hoe het ren. Maar dat geldt ook hier is. Het is myn zesde bezoek Milde straffen voor fans van MSV Duisburg bij FC Twente meemaak". De morgen jarige aanvoerder (33) moet diep in zijn voetbalverleden graven om zich een seizoen voor de geest te halen waarin de punten gelijk geeft, kan beter meteen stop pen". Gehard als hij is in het profmi lieu bij Ajax, „waar je elke wed strijd speelde met een bijl in de rug", hebben zes maanden FC tropenja- Twente hem geleerd „dat er op dit wat ik punt nog heel wat te verbeteren valt. Ook de trainer hamert er elke week op. Maar soms krijg je het ge voel datje tegen een muur praat. Ik vindt dat ze hier best op mogen kij ken tegen iemand die van Ajax moeizaam bijeen werden gesprok- komt. Ik probeer altijd positief te keld als nu. Voor hem een vol- denken en mijn ervaring strekt nieuwe ervaring. „Jarenlang heb ik gespeeld bij een club die van het ene succes i brengen op de jongeren. Dat is mijn plicht tegenover FC Twente. De club heeft de ambitie om goed het andere rolde. Op het laatst weet te presteren, datzelfde geldt nog DUISBURG (SID) - Een jeug- drechter in Duisburg heeft in de 'n viif aanhanpers van de m«n c?.mère als voetballer IS ge- je niet beter. Maar nu pas ga ik mij eseffen hoe belangrijk Ajax zaak tegen vijf aanhangers van de vereniging MSV Duisburg opval lend milde straffen uitgesproken weest. Net zo goed als ik er trots op steeds voor mij. Want of je het i gelooft of niet, ik ben nog zo ambi tieus als de pest. En dat verwacht ik ook van anderen. Maar ook li- Ajacied Dick Schoenaker in karakteristieke houding De Meer tegen AZ'67. (archieffoto ANP) Defans werden vero(^deeldtotge: ™'gebouden Met najjn capaci- vangenisstraffen variërend van In- eï"vlnd dat een t°PPresta- derhalf tot twee jaar met boetes he™ tussen 2200 en 3800 gulden. De Of ficier van Justitie had wegens ben dat ik het bij Ajax negen jaar chamelijk voel ik mij nog top-fit. Daarom weet ik dat ik voor FC Twente net zo waardevol kan zijn als voor Ajax". Niemandsland ogen heeft gestaan. „Ik herin- mij nog het eerste interview, der andere poging tot moord gel ^sk°P 5°Ve" at°ndd™ vangenisstraffen geëist tot viere- n om neenhalf jaar. Het vijftal had na de hogerop te komen Die ambitie om wedstrijd op 3 november tussen beter te leren voetballen mis ik bij Duisburg en Homburg van een daJa"6d brug een bus vol met aanhangers van de gasten met luchtpistolen TaakbcWUSt beschoten. Tevens werden zware stenen naar beneden gegooid. Bij de bekogeling brak de vooruit „Als je in drie jaar nauwelijks .mÊf/KKf Lbent verbeterd", trekt Schoenaker de bus en werden twee inzittenden de; Uin.door,„dan schort er ergens etaleert. In De Meer omringd door licht en één zwaar gewond. De omschakeling is hem deson danks niet in de kouwe kleren gaan zitten en vraagt ook meer tijd en aanpassing dan vooraf was inge calculeerd. De lange reeks aan blessures en het plotselinge ver trek van Sanchez Torres zijn daar aan niet vreemd, maar niet de hoofdoorzaak van het armetierige dat FC Twente dit seizoen van Sörensen is er echter wel de oorzaak van dat Schoenaker van een hardloper veranderde in een doodloper. „Soms", bekent hij aar zelend, „is het om moedeloos van te worden. Toch probeer ik op mijn manier net zo goed te presteren als bij Ajax. Het zit me alleen niet erg mee. Een vergelijking met Ajax gaat ook niet op. Die ploeg speelde bijna altijd op de helft van de te genstander, de snelheid van den ken en handelen ligt er een stuk hoger. Daar had je per wedstrijd minstens 20 goede aanvallen, hier een stuk minder. Dat vraagt om een behoorlijke aanpassing". vast kan houden. Nu komt die bal als een raket terug en is het voor een middenveld niet te belopen. Ook de verdediging holt daardoor achter de feiten aan omdat de orga nisatie weg is". Maar ook de volle ziekenboeg vindt Schoenaker een geldig excuus. „Zo lang ik in het voetbal meeloop heb ik nog nooit zoveel krukken in de kleedkamer gezien. En dan bedoel ik niet de voetballers maar de stokken. En juist die spelers heeft FC Twente op dit moment hard nodig". zorgen. En dan moeten ze niet aan komen dragen met het Feyenoord- stadion of de velden van Xerxes". Een fusie met Excelsior lijkt Bouwer uitgesloten. „Van onze kant hebben wij er alles aan ge daan om op Woudestein terecht te komen. Samen hadden we dan het stadion kunnen renoveren. In de toekomst hadden de betaald voet bal afdelingen kunnen fuseren. Niet de amateursecties. Maar Ex celsior heeft dat plan van de hand afgewezen. Ik zie geen openingen in deze zaak". Van Ettekoven: ZEIST (GPD) - Scheidsrechter Henk van Ettekoven, die door de. KNVB voor twee weken werd ge schorst naar aanleiding van zijn uitlatingen over collega Jan Kei zer, heeft maandag een gesprek met de scheidsrechterscommissie van de voetbalbond. „Daarna zal ik beslissen of ik mijn carrière beëin dig", aldus Van Ettekoven. „Zoals de zaken er nu voor staan zit dat er voor negentig procent in. Die schorsing heeft me meer aangegre pen dan ik had verwacht. De 'scheidsrechtersvlam' in me is ge doofd". De KNVB legde de Edese arbiter een schorsing op, omdat Van Ette koven eerder deze maand weiger de samen met Jan Keizer de inter land tussen de DDR en Bulgarije te leiden. Van Ettekoven was aange wezen om die wedstrijd als grens rechter te fungeren, Keizer zou als scheidsrechter optreden. „Als ik naar het buitenland ga wil ik dat dat in een prettige sfeer gebeurt. Met Keizer is dat niet mogelijk, hy is nu eenmaal myn vriendje niet", liet Van Ettekoven destyds via de media weten. De scheidsrechterscommissie van de KNVB was van mening dat Van Ettekoven met die uitspraak al zijn collega's in diskrediet had gebracht en besloot hem met on- middellijke ingang twee weken 'rust' te geven. Als reactie daarop stelde Van Ettekoven zichzelf voor onbepaalde tijd op non-actief. Henk van Ettekoven: „Er zal maandag heel wat moeten gebeu ren wil ik op myn besluit om te stoppen, want dat staat toch wel bijna vast, terugkomen. Ik heb de redenen voor mijn uitlatingen over Keizer al eerder op papier gezet en naar de scheidsrechterscommissie gestuurd. Daar is men aan voorbij gegaan, ik heb nooit antwoord ont vangen. Het enige dat ik te horen kreeg, was dat ik twee weken thuis kon blijven. Ik kan me dan ook niet voorstellen dat de KNVB maandag ineens wel begrip toont voor mijn argumenten". De kritiek van Van Ettekoven richt zich niet op de manier van fluiten van Jan Keizer. „Daar heb Maar hoe weinig florissant de po sitie van FC Twente momenteel ook is, hardnekkig weigert Dick Schoenaker omlaag te kijken. Alle ik zelfs alle respect voor", aldus de sombere degradatieverhalen twee jaar geleden zijn aan hem, de arbiter. „Het gaat mij om Jan Kei als mens. Die mag ik niet. Ik ras-optimist, niet besteed. Liever vond het dan ook niet passen om richt hij zyn blik op het weerzien met Ajax, zondag in he Diekman- samen met hem naar het buiten land te gaan. En als je de scheids stadion. „Ik ben en blyf op en top rechterscommissie daar dan eerlijk Ajacied, behalve in de twee wed strijden tegen FC Twente. Daarom heb ik deze week ook met niemand van Ajax gebeld". van op de hoogte stelt, kryg je e schorsing opgelegd. Dat beteken de voor mij de druppel. Nee, voor mij hoeft het allemaal niet meer". ADVERTENTIE iets, of het ligt aan de technische technisch briljante voetballers die Versterking leiding. Maar je moet er wel voor hem, de waterdrager en corrector, zorgen dat je beter wordt. Iedere vaak met succes op avontuur voetballer met een beetje zelfkri- stuurden, kwam Schoenaker in tiek kent zijn zwakke kanten. Daar Enschede in een niemansland te- moet je aan werken en dan word je recht. Met Jan Sörensen, mits in vanzelf sterker. Dan ben je ook i gemotiveerd, had hij Zaterdagmiddag 30 november, 14.30 uur Valken '68 Berkel in Sportpark aan de Duifraklaan te Valkenburg Aangeboden door De Ruyter Assurantiën b.v. "Ons advies kost u niets" staat om een opdracht feilloos uit ideaal koppel kunnen te voeren en kun je nooit slecht Maar de een ging (naar Feyenoord) spelen. Alles watje daarnaast doet en de ander kwam. Zelf waagt hij meegenomen. Dat was de kracht zich niet aan die theorie. „Daar van de WK-ploeg van 1974. Die r ken ik Sörensen niet goed ge- taakbewust en meedogenloos als noeg. Maar er zijn meer het moest. Daar ontbreekt het aan. Het klinkt misschien heel ar rogant, maar wie my daarin geen r denken". De absentie op het middenveld 'an een' speler met de creativiteit ADVERTENTIE kunnen direct aan de slag bij de PTT. Informeer op de Job Fair, 29 en 30 november vanaf 10.00 uur in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag. Per seizoen was de 13-voudige international altijd wel goed voor zo'n tien tot vijftien competitietref fers, in Enschede wacht hij nog al tijd met smart op zijn eerste doel punt. Dat knaagt aan hem. „Niet al leen een spits heeft zo'n succesje nodig, dat geldt net zo goed voor my. Dat is ook het probleem van FC Twente. En dat geldt dan voor al in uitwedstrijden waarin we twee klassen minder spelen dan thuis. Als we dan met 1-0 achter komen missen we het vertrouwen om te scoren. De tegenstander gaat zich daarop instellen, want ieder- eén weet natuurlijk hoeveel we er gemaakt hebben. Maar je moet er wel steeds in blijven geloven, an ders maak je die gelijkmaker in geen honderd jaar". Versterking van de aanval, luidt het dringende advies van Schoena ker, is daarvoor een eerste vereiste. „Bij Feyenoord heeft deze ploeg bewezen goed in de discipline te kunnen spelen als de tegenstander op ons afkomt. Maar om zelf iets af te kunnen dwingen, hebben we voorin een speler nodig die de bal bedrag koers rente aflossing inschrijving storting prospectus open bedrag de koers wordt na de inschrijving op 3 december vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks op15januari in 5 jaarlijkse termijnen van 15 januari 1992 af 3 decembera.s. van 9 tot 15 uurvia banken en commissionairs 15 januari 1986 kosteloos bij banken en commissionairs

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13