Opnieuw onrust in Rotterdamse haven Banken redden Boskalis via sterfhuisconstructie Meer acties bij zuivelconcern Acties bij ertsoverslagbedrijf Energiekosten gemiddeld met vijf gulden omhoog Britten zijn dwarsliggers bij staalakkoord met VS HEMA VIDEO VOORDEEL HEMA FBTO WOENSDAG 27 NOVEMBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 ROTTERDAM (GPD) In de Rotterdamse haven is opnieuw arbeidsonrust ontstaan nadat de cao-onderhandelingen bij het ertsoverslagbedrijf EEC V in Europoort (270 men sen) gistermiddag na vijf uur praten zijn vastgelopen. Vakbondsbestuurder Joop Verroen van de Vervoersbond-FNV kondigde na het mislukte gesprek zogeheten 'ladingbehou- dende acties en verrassingsstakingen' aan. UTRECHT (ANP/GPD) - De Dien stenbond FNV wil volgend jaar voor het bankpersoneel een cao af sluiten. waarin een 36-urige werk week en een loonsverhoging van anderhalf procent is opgenomen. Daarnaast eist de bond handha ving van de prijscompensatie, die eveneens anderhalf procent zal be dragen. Dat is het resultaat van de leden raadpleging in de banksector die de bond de afgelopen weken heeft gehouden. De banken hebben dit jaar geen cao, omdat werkgevers en vakbonden het niet eens kon den worden over een aantal be langrijke zaken.De onderhandelin gen liepen in augustus op een mis lukking uit. De Dienstenbond FNV wil meer loon en 36 uur voor het bankpersoneel heeft de hoop op een akkoord voor dit jaar Opgegeven. Met de loneis van drie procent zit de bond dan de centrale looneis van de FNV, die anderhalf procent blijvende loonsverhoging omvat in de vorm van prijscompensatie en een eenmalige uitkering ineens van anderhalf procent Volgens be stuurder H. Hofstee van de Dien stenbond FNV is er bij de banken voldoende financiële ruimte om dit te betalen. De achterban van de Diensten bond is vooralsnog niet van plan om voor de gevraagde verdere ar beidstijdverkorting loonruimte be schikbaar te stellen. Het bankper soneel heeft al ruim zes procent in geleverd, terwijl er een geringe herbezetting is geweest, aldus Hof stee. De banken hebben hierdooi geld bespaard en daarom zijn zij nu financieel aan de beurt bij arbeids tijdverkorting, zo vindt de Dien stenbond FNV. miljoen ton erts) afhankelijk is van Rotterdam. EECV zelf slaat daar van 20 miljoen over en EMO en Frans Swarttouw 10 miljoen ton. De top van de Duitse staalindustrie heeft volgens de werkgevers ge dreigd bij arbeidsonrust het risico over meer Europese havens te zul len spreiden. Zo is bekend dat het Duitse Wil- Zowel de werkgevers als de Ver voersbond-FNV geven elkaar de schuld van het mislukken van de onderhandelingen. De aangekon digde acties kunnen tot gevolg hebben dat bij twee andere ertso verslagbedrijven (Frans Swart touw en EMO) 100 tot 150 banen verloren gaan. De ha ven werkge vers, verenigd in de SVZ, hebben hiertegen het afgelopen weekeinde al gewaarschuwd. AJ Volgens CNV-bestuurder Cees Vclll JuGlll Zwijnenburg was de directie van EECV bereid een voor zijn bond acceptabele nieuwe cao af te slui ten. Die komt, door over te stappen van een vier- naar een vijf-ploegen dienst, ruwweg neer op 11,5 extra vrije dagen. De ploegentoeslag zou daarentegen zakken van 31 naar 30 procent. "Voor de rest bleef alles ongeveer hetzelfde", aldus Zwij-1 nenburg, die zei het onbegrijpelijk DEN «AAG te vinden dat de Vervoersbond- êezin dat gemiddeld 2500 kubieke FNV het bod heeft afgewezen. meter £as 3000 kWh stroom per Verroen zei daarentegen dat de Jaar gebruikt, gaat volgend jaar per werknemers een sigaar uit eigen saldo vijf gulden meer aan energie doos wordt gepresenteerd. "We r m helmshaven al jaren bij de staalin dustrie lobbiet voor een terminal die 10 miljoen ton erts per jaar kan overslaan. Volgens de SVZ bete kent arbeidsonrust bij EECV dat de 10 miljoen ton van EMO en Frans Swarttouw naar Wilhelms haven zullen verdwijnen, hetgeen hier 100 tot 150 arbeidsplaatsen zou kosten. betalen. Dat heeft staatssecretaris Van Zeil (economische zaken) geantwoord op vragen van de Tweede Kamer. In gebieden waar het elektrici teitsbedrijf veel of voornamelijk bereid op een aantal punten water in de wijn te doen. Maar na vijf uur babbelen zijn we niet één streep vooruit gekomen", aldus Verroen. -- Het ertsoverslagbedrijf is volle- 6as gebruikt voor de opwekking dig eigendom van de Duitse staal- va" stroom, kunnen de elektnci- industrie, die voor 86 procent (30 teitsprijzen volgend jaar bijna net zoveel omlaag als het aardgas voor het koken en de verwarming in het huishouden duurder wordt. Door de verhoging met 2 cent (exclusief btw) van de gasprijs die door mi nister Van Aardenne (economische zaken) is opgelegd, wordt het huis houden yolgend jaar zo'n 60 gul den per jaar duurder; de verlaging die de elektriciteitscentrales kun nen doorvoeren, leidt echter weer tot een verlaging van gemiddeld 55 De gegevens van Van Zeil betref- fens overigens wel een landelijk gemiddelde. Met name de huishou dens in gebieden waar het elektri citeitsbedrijf nauwelijks of geen gas gebruikt voor de opwekking van energie, gaat alleen de gasreke- Braks komt veehouders te hulp va^db^wen "wH no| «ulden karper huishouden orn door cïe supeS/.n Opwekking men geraakte ^melkveehouders te helpen. De bewindsman denkt on der andere aan uitbreiding van de bestaande regeling voor hulp aan veehouders die in acute liquidi teitsproblemen zijn gekomen. Braks zei dit gisteren tijdens d« al gemene vergadering van de Lim burgse Land- en Tuinbond in Ven- lo. Volgens Braks vallen - ondanks de ingrijpende produktiebeperkin- gen door de superheffing in april 1984 - de bedrijfsinkomsten gemid deld mee. Maar er zijn probleemge vallen ontstaan en een klein aantal melkveehouders is nog steeds niet uit de zorgen. Braks beklemtoonde nog eens dat het onmogelijk is aan alle wensen van de resterende pro bleemgevallen tegemoet te komen en dat een strikt individuele beoor deling van die gevallen eveneens onmogelijk is. Over uitbreiding van de „Liqui- diteitsoverbruggingsfinancierings- regeling" gaat Braks binnenkort met het bedrijfsleven overleggen. Zelf zei hij te denken aan uitbrei ding voor bedrijven waar de mel- kaflevering in 1983 door bepaalde omstandigheden belangrijk lager is geweest dan op grond van de reeds aanwezige stalcapaciteit had mogen worden verwacht. Voor vaststelling van de heffingvrije produktie is 1983 als peiljaar geno men. Bovendien wil de bewinds- mgn veehouders tegemoet komen die in problemen zijn geraakt door grondtransacties die plaatsvonden kort voor de superrheffing in wer king trad. ning omhoog, zonder dat dit wordt opgevangen door een verlaging van de elektriciteitstarieven. Centrales die veel of uitsluitend gas stoken, staan met name in de provincies Groningen, Friesland, Drente, Overijssel en Noord- en Zuid-Holland. Maximaal, bij uit sluitend gebruik van gas, kan dat een verlaging van de gemiddelde elektriciteitsnota van 75 gulden op leveren. Een woordvoerder van het ministerie tekent hier echter bij slijten, vindt Lekker Dier. aan dat de opwekking van energie met steenkool of uranium dóór gaans al goedkoper is dan die met gas of olie. STICHTING LÉKKER D®T DEN HAAG - Vertegenwoordigers van de Stichting Lekker Dier hebben gisteren de hal van het ministerie van landbouw volgeblazen met stro. Zij willen bereiken dat er een verbod komt op roostervloeren voor mestvarkens. het Deze beesten, het zou gaan om 20 miljoen mestvarkens per jaar, moeten hun korte leven gewoon op stro kunnen (foto GPD) MHP wil geen loongolfwel 'normale' lonen HOUTEN (ANP) - De vakcentrale van middelbaar en hoger personeel (MHP, ongeveer 100.000 leden) acht een loongolf in 1986 onwaar schijnlijk. Wel zal de MHP tijdens de komende cao-onderhandelin gen proberen tot een "redelijke en normale beloning" voor werkne mers te komen. De "verstarring en ineendrukking" van de belonings structuren van de afgelopen jaren moet worden verminderd, aldus MHP-voorzitter L. Laurier gisteren bij de presentatie van het arbeids voorwaardenbeleid voor 1986. Ondanks de negatieve opstelling van onder meer de bij de MHP- bond NCHP aangesloten Vereni ging van Hoger Personeel Akzo en MHP-Metalektro over het nut van verdere arbeidstijdverkorting (atv), houdt de vakcentrale vast aan verdere atv om de werkloos heid terug te dringen. "Bij de dis cussie over atv is vooral de herbe zetting de zondebok. Nu hebben veel mensen te maken met een gro tere werkbelasting en stress, maar als de herbezetting aantoonbaar toeneemt, zal de weerstand tegen atv vanzelf afhemen", aldus Lau rier. De wijze waarop de atv wordt ingevuld (kortere werkweek, verla ging vut-leeftijd) laat de MHP over aan de aangesloten bonden. Ook bij de handhaving en zo mo gelijk verhoging van de koop kracht in 1986 laat de centrale het aan de bonden over om de hoogte van loonsverhogingen en eenmali ge uitkeringen te bepalen. Evenals in 1985 wil de MHP de uitkeringen bij ziekte en arbeidsongeschikt heid tot honderd procent aange vuld zien. Ook de bijscholing van middel baar en hoger personeel moet meer aancfacht krijgen, aldus de discus sienota over het arbeidsvoorwaar denbeleid. Gekoppeld De gastarieven voor de kleinver bruikers gaan omhoog omdat ze gekoppeld zijn aan de (thans zelfs nog hogere) prijzen die voor huis brandolie gelden. De tarieven die gelden voor grootverbruikers - en daar horen ook elektriciteitscen trales toe - zijn echter gekoppeld aan die van stookolie. Onder meer door de dalende koers van de Ame rikaanse dollar, is de prijs van stookolie (in tegenstelling tot die van huisbrandolie) fors gedaald. De centrales kunnen daardoor góedkoper elektriciteit produce ren; dat voordeeltje geven ze door aan de afnemers. Vakbondsleidster Greetje Lubbi spreekt de stakers van Domo Beilen toe tijdens een actievergadering. (foto anp» Verzekeraars deinzen terug voor absurde schadeclaims DEN HAAG (GPD) - De verze keringsindustrie die op de Amerikaanse markt (de groot ste ter wereld) opereert, heeft het buitensporig moeilijk. Per jaar spant ongeveer een op de vijftien Amerikanen een civiele procedure aan om een schade- uitkering te krijgen. Daarbij doen zich de meest idiote zaken voor. Op het congres 'produkt- aansprakelijkheid in de USA' dat gisteren door het verzeke ringsconcern Royal 'Nederland in Den Haag werd georgani seerd, gaf onderdirecteur A. Schneeberger van Swiss Her verzekeringen uit Zürich o.a. het volgende voorbeeld: Een nogal dikke man met hartproblemen kreeg een hart aanval, toen hij probeerde een grasmaaimachine te starten. Hij klaagde op grond van het feit dat het aantrekkoord te veel weerstand had. De jury gaf de man gelijk en de fabrikant moest 1,2 miljoen dollar plus nog eens 0,5 miljoen wegens het tijdsverloop betalen. Schneeberger voegde daaraan toe dat als het aantrekkoord minder weerstand had gehad de man waarschijnlijk achter over op z'n hoofd was gevallen en uiteindelijk hetzelfde be drag had kunnen claimen. Veehouders woedend op bonden Kort Zakelijk UTRECHT (ANP) - De voedings- Volgens de woordvoerder is gis- bonden van FNV en CNV zullen in teren op een vergadering met de de loop van de week de stakingsac- werknemers van Noord-Nederland sterdam. Het personeel van Union De Jong in het Groningse Noord wijk SLIEDRECHT (GPD/ANP) - Een syndicaat van 53 banken is bereid het baggerconcern Koninklijke Boskalis Westminster te bevrijden van een schuldenlast, die enige honderden miljoenen guldens om vat. In feite is er een sterfhuiscon structie overeen gekomen met te rugwerkende kracht tot 1 januari '85. Alleen het gezonde deel, de bag- geractiviteiten, blijft bestaan. De rest, met de schulden, vorderingen en de bedrijven waarvoor geen toe komst is, wordt ondergebracht in een door de banken te vormen 'Stichting Creditors Support'. In ruil voor het overnemen van 392 miljoen aan vorderingen krijgt de ze stichting (de banken dus) een meerderheidsbelang. Voorwaarde voor het slagen van de operatie is dat ook aandeelhou ders en obligatiehouders op de aandeelhoudersvergadering van 20 december met het voorstel ak koord gaan met het brengen van een offer. Veel keus hebben zij daarbij niet, omdat bij het het alter natief (een bankroet en dus algehe le liquidatie) tot nog veel grotere financiële schade zou lijden. Voor 1984 is het verlies berekend op 454 miljoen gulden, tweemaal zoveel als het bedrag waarmee pre sident-directeur Kraaijeveld van Hemert kort geleden nog rekening hield en tienmaal zoveel als in 1983. Volgens Kraaijeveld zullen alle betrokkenen, banken, aandeel houders en obligatiehouders moe ten inleveren, maar laten de ban ken de grootste veer. Hoeveel de banken precies moe ten inleveren, werd gisteren tij dens de presentatie van de plannen niet duidelijk. Wel is bepaald dat, als de af te stoten bedrijfsbelangen de banken meer dan 250 miljoen oplevert, de rest zal worden ver deeld onder de aandeelhouders. De banken hebben grote vorderin- nog niet. Over het Argentijnse ga sproject wordt nog onderhandeld. Voorlopig zullen de aandeelhou ders genoegen moeten nemen met een halvering van de nominale aandelenwaarde. Het geplaatste kapitaal daalt daarmee van 34 tot 17 miljoen gulden. Van ruim 19 miljoen nieuw uit te geven aande len van nominaal 5 gulden gaan er 17 miljoen naar de banken en twee miljoen naar de schuldeisers die als laatste in de rij staan en bij een faillissement niet aan bod zouden zijn gekomen. Deze achtergestelde krediteuren hebben samen ruim 84 miljoen gul den in Boskalis zitten. De obliga tiehouders, van wie Boskalis geld heeft geleend, krijgen hun geld (met de afgesproken rente) dus niet terug, maar verwerven wel een belang in Boskalis. Voor iedere 1000 gulden aan obligaties krijgen zij 24 preferente aandelen met een nominale waarde van f 120. Geld zien ze alleen bij winst (dividend) of verkoop van die aandelen, waar van de marktwaarde op dit mo ment echter veel lager ligt dan de nominale waarde. Hoe de vooruitzichten verder zijn voor Boskalis is nog onzeker. Vorig jaar leverden de baggeracti- viteiten, waarmee het concern nu verder wil, een winstje op van 4 miljoen bij een omzet van 620 mil joen gulden. In de eerste helft van dit jaar bedroeg de omzet 235 mil joen en liep de orderportefeuille wat terug, mede onder invloed van de onduidelijkheid rond het con cern. Bovendien is de baggermarkt volgens Van Hemert wereldwijd slecht. Toch zal er naar zijn mening ge baggerd blijven worden. Met name onderhoud blijft nodig en dat is een belangrijk onderdeel van het werk van Boskalis.Door de overne ming van het baggerbedrijf Bree- jenbout beschikt Boskalis nu over een veelzijdige en moderne vloot met een sterke positie. „Want", al dus Van Hemert, „ondanks alle problemen is ons marktaandeel niet kleiner geworden". ties bij het zuivelconcern Noord- gebleken dat bij nog zeker vyf be- werd opgeroepen om het werk een gen op Argentijnse, Algerijnse Staatslening De minister van financiën heeft vandaag de uitgifte aangekondigd van een 7 procent tienjarige staats lening 1985 per 1992/96. De in schrijving geschiedt volgens het tendersysteem en het bedrag van de lening wordt na sluiting van de inschrijving vastgesteld. Op 3 de cember kan worden ingeschreven en op 15 januari 1986 dient de stor ting te geschieden. Aflossing ge schiedt in vfjf jaarlijkse termijnen te beginnen op 15 januari 1992. Vervroegde gehele of gedeeltelijke aflossing is niet toegestaan. Uitzendkrachten Het aantal mensen dat op uit- zendbasis werk vond is vorig jaar opnieuw gestegen. Vorig jaar werkten gemiddeld 59.400 mensen per dag als uitleen- en uitzend kracht. In 1983 waren dat er 39.900. Dat blijkt uit een verslag over de uitvoering van de Wet op het ter beschikking stellen van arbeids krachten in 1984, dat gisteren door minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) aan parle ment, werkgevers en werknemers is gezonden. Van het totaal aantal uitzend krachten in 1984 werkte 59 procent als handarbeider (1983: 54). Nederland (Frico/Domo) uitbrei- drijven van de coöperatie stakin- den. Daarmee willen de bonden gen kunnen uitbreken. Daarnaast het protest tegen de plannen om zouden er vandaag solidariteitsac- vijf vestigingen te sluiten kracht ties in de vorm van 4-urige werkon- woordvoerder derbrekingen worden gehouden de Voedingsbond FNV gister- bij het distributiecentrum en een avond. vestiging van de Melkunie in Am- ADVERTENTIE Elke keer dat u in de Hema een video-film huurt in de periode t/m 31 dec. 1985 krijgt u een stempel op een kaart. Bij inlevering van een volle kaart met 12 stempels hebt u recht op 2 x gratis huren van een film voor ldag. Vraag de video-voordeel-kaart op onze afdeling r Echt Waar Voor Je Geld Video-verhuur. te leggen. Volgens de Voedingsbond FNV zullen de ves tigingen van Domo in Groningen (260 werknemers) en in Emmen (100 werknemers) morgen respec tievelijk een dag en vier uur "plat" gaan. De melkveehouders hebben zich inmiddels duidelijk aan de kant van de directie van Noord-Neder land opgesteld. Zij zijn woedend op de stakers omdat zij vinden dat de voorgenomen sluiting van vier fabrieken de rendementepositie DEN HAAG (ANP) - De investerin- van Noord-Nederland ten goede gen van bedrijven in ons land laten komt. En een betere opbrengst per bedrijfstak sterke verschillen Nigeriaanse opdrachtgevers genomen en Boskalis daarmee van een grote financiële (rente)last af geholpen. Met Algerije is inmid dels een overeenkomst bereikt. Ni geria wil wel betalen, maar kan het Investeringen procent gedaald BRUSSEL (GPD) - Negen van de tien EG-landen zijn gisteren ak koord gegaan met de overeen komst over de staalhandel, die vo rige maand tussen de Europese Commissie en de Verenigde Staten tot stand is gekomen. Alleen Groot-Brittannië sputtert nog te gen, maar de verwachting is dat de Britten zich volgende week alsnog achter het akkoord zullen scharen. De Verenigde Staten zullen de invoer van stalen halffabrikaten uit de EG-landen op basis van dat ak koord in 1986 beperken t/t 600.000 ton. Groot-Brittannië mag daarvan 200.000 ton voor zijn rekening ne men, maar de Britten drongen ook gisteren nog aan op een verhoging van dit quotum tot 250.000 ton. Volgens Europees commissaris Willy de Clercq is het echter uitge sloten dat de Amerikanen daarop zullen ingaan. Hij verdedigde daar om met succes bij de andere minis ters van buitenlandse zaken het ak koord dat in oktober tussen hem en de Amerikaanse handelsaf gevaardigde Clayton Yeutter werd gesloten. De problemen voor de Europese staalexport naar de Ver enigde Staten zijn daarmee echter allerminst voorbij. Vorig jaar nog exporteerde de EG 1,7 miijoen ton aan stalenhalf- fabrikaten naar de Verenigde Sta ten, een hoeveelheid die de Ameri kanen nu als limiet aan hun hele staalinvoer stellen. Ruim 1.1 mil joen is bestemd voor andere dan EG-landen. Het quotum van 600.000 ton voor de EG wordt ech ter algemeen als onvoldoende be schouwd. ADVERTENTIE r de fabrieken betekent tegelij kertijd meer geld voor de melk van de boeren. zien. Gemiddeld daalde de omvang van de totale investeringen (dus ook die van de overheid) ii Op een actievergadering, belegd ste half jaar met een procent ten door de voedingsbonden van FNV en CNV in Beilen, verweet Greetje Lubbi, de voorzitter van de Voe dingsbond FNV, de directie >pzichte van het eerste half jaar van 1984. Een stijging met twee procent in het tweede kwartaal kon een daling met vier procent i Noord-Nederland gisteren dat zij de eerste drie maanden niet goed- de boeren en werknemers tegen el- maken. kaar uit tracht te spelen. De onvre- Dat blijkt uit gisteren gepubli- de van de boeren over de prijs van ceerde CBS-cijfers. In het tweede de melkprodukten wordt door de kwartaal trokken vooral de inves- directie gebruikt om het lokatiebe- leid acceptabel te maken, zo z teringen in de nijverheid sterk met 15 procent ten opzichte v De boeren gaan er intussen, in te- tweede drie maanden van 1984. De genstelling tot wat hun wordt voor gespiegeld, op jaarbasis niet mei dan zo'n 400 gulden op vooruit, j overheidsinvesteringen .bleven op hetzelfde peil. Naar bedrijfstak lieten de inves- hielden de vakbonden de stakers teringen in de landbouw en de han- De veehouders kunnen zich delsbedrijven een forse groei 2 beter druk maken over het mana gement van de coöperatie dan zich tegen het standpunt van de bon den te keren, aldus de bonden. nagenoeg op het niveau van de nij verheid. De investeringen bij de verkeersbedrijven daalden daaren tegen sterk. Oók akelig van uw ziektekostenpremie? Bel dan: 02520-20110. Geen gezin kan buiten een ziektekosten polis, maar als u er toch zelf een of moet slui ten is het de moeite woord om eens te ver gelijken. Een komplete dekking tegen een laqe premie die u bovendien zelf noq voor deliger kunt moken, daarover wilde ik u eens informeren. Als FBTO-adviseur zal ik graag, samen met u, alle mogelijkheden eens doorreke- nen. Zonder enige verplichting. De FBTO is een grote "onderlinge dus zonder winstoogmerk, die u prima polissen biedt tegen gunstige premies. Een afspraak is vlot gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9