'Kaping is werk van Palestijnen' VERBIJSTEREND De schrik van Joseph Luns Radicale splintergroep eist actie op Frankrijk pakt rijden onder invloed hard aan Toenadering tussen Marokko en Israël Nieuw offensief ETA Ook Labour steunt akkoord rond Ulster Lachmon optimistisch over Suriname WOENSDAG 27 NOVEMBER 1985 BUITENLAND PAGINA 7 BEIROET (AFP/UPI/Rtr.) - De Palestijnse organisatie 'Arabische Revolutionaire Briga de' onder leiding van Aboe Nidal heeft zich gisteren verantwoordelijk gesteld voor de kaping van een Egyptisch verkeersvliegtuig, dat op Malta in een bloedbad eindigde en 59 mensen het leven kostte. PARIJS - Omdat Franse automo bilisten niet willen leren zich op de weg normaal te gedragen; heeft de regering nieuwe maatregelen afge kondigd, waarvan buitenlandse toeristen ook het slachtoffer kun nen worden. Als het wetsvoorstel van premier Fabius wordt aange nomen kan de gendarmerie voor taan op staande voet het rijbewijs afnemen van de chauffeur die alco hol in zijn bloed heeft boven hel toegestane maximum. door Rudolph Bakker In Parijs en op de beruchte bou levard Périphérique - net als in an dere grotere steden - zal de radar controle worden uitgebreid, zodat het zaak wordt nauwkeurig te let ten op de snelheidsborden, hoe chaotisch daarmee ook omge- sprongen wordt. Enige maanden geleden al waren de boetes voor verkeersovertredingen aanzienlijk verhoogd. Met een alcoholpromillage van meer dan 0,8 in zyn bloed is de chauffeur van een automobiel in de ogen van de Franse overheid een 'potentiële moordenaar'. De controles zullen bij voorkeur in de buurt van restaurants, cabarets en nachtclubs worden gehouden. Wie meer dan 0,8 promille heeft kan naar huis lopen en zijn auto laten staan. Zijn rijbewijs is hij dan voor drie dagen kwijt, tot de test volle dig is afgewerkt, daarna kan het rij bewijs voor de maximale periode, een halfjaar, worden ingehouden. De maatregelen zijn ingegeven door de erbarmelijke resultaten van de controles rond Allerheili gen. Op weg naar de graven van hun familieleden blijken de Fran sen zichzelf ook nog in woeste vaart naar de andere wereld te hel pen. Vorig jaar vielen tijdens het weekend van Allerheiligen 197 do den in tfijf dagen, dat wil zeggen 39 doden per dag. Ditmaal had de re gering een uitvoerige campagne op touw gezet en 15.000 gendarmes hadden zich door het hele land ver stopt om overtreders te verbalise ren. Desondanks vielen er het laatste weekend van Allerheiligen toch nog 143 doden in vier dagen, dat wil zeggen 36 doden per dag, wat betekent dat de campagne geen en kel effect had gesorteerd. Ieder jaar vallen er in totaal zo n 12.000 doden op de Franse wegen. Statistieken hebben uitgewezen dat van de ongelukken op de weg zo'n veertig procent het gevolg is van alcoholgebruik. Eenderde van de slachtoffers loopt blyvend li chamelijk letsel op. De kosten die dit de staat oplevert zijn hoger dan het huidige tekort by de sociale verzekeringsdiensten. Het afgelo pen jaar lieten 5000 automobilisten op de Franse wegen het leven na dat ze te diep in het glaasje geke ken hadden. "De kaping was het werk van drie Palestijnen, twee Egyptenaren en een internationale strijder. Hun fo to's en namen zullen op het juiste tijdstip worden gepubliceerd", al dus de verklaring in Libanese kranten. De organisatie is al de vyfde op een rij, die zegt verantwoordelijk te zijn voor de kaping. De Egyptische minister van defensie, maarschalk Ghazala, beschuldigde Libië ervan achter de kaping te zitten. Hij zei dat Egypte daarvoor over „enige informatie" beschikte. De Libische radio beschuldigde op haar beurt Egypte ervan de waarheid over de bestorming van het vliegtuig te verhullen. De radio sprak van een „overhaaste en roe keloze" actie. Een kaper heeft de actie van de Egyptische commando's zondag overleefd. De man, die wel 'ernstig werd gewond, was de leider van de kapers. De kaper heeft volgens een RABAT (AP) - Koning Hassan II van Marokko heeft gisteren gezegd dat hij geen 'directe contacten' ver wacht met de Israëlische premier Peres. Een dag eerder had Hassan tegen journalisten gezegd dat hij Zuidafrikaanse arts krijgt hulde JOHANNESBURG - Wendy Orr, de eerste Zuidafrikaanse dokter uit Port Elizabeth die in september van dit jaar onthulde dat gevange nen onder noodtoestand stelselma tig door de politie gemarteld wer den, is uitgeroepen tot 'Vrouw van het Jaar' door de lezers van het dagblad The Star. Orr had haar ervaringen in ge vangenissen aan het gerechtshof overhandigd, dat hierop de politie opdracht gaf er onmiddelijk mee te stoppen. De politie zegde toe een officieel onderzoek in te stellen, maar heeft echter nog steeds niet gereageerd op de beschuldigingen. Wendy Orr werd na haar spraak makende onthullingen wel van de gevangenis overgeplaatst naar een andere staatsinstelling. •Peres 'met het grootste plezier' zou ontmoeten, mits de Israëlische pre mier liet weten met 'serieuze voor stellen' te komen. Peres reageerde later op de dag met de mededeling dat hij Hassan graag zal ontmoeten. Gisteren zei de koning echter dat zijn uitspra ken niet uitgelegd moesten wor den als een uitnodiging voor recht streekse onderhandelingen, maar meer als een intentieverklaring van Arabische zijde dat men 'open staat' voor onderhandelingen. 'Als meneer Peres iets concreets wil voorstellen, moet hij het maar in een envelop stoppen en adresse ren aan de secretaris-generaal van de VN,' zei Hassan. Hassan zei dat enig toekomstig overleg met leiders van de Israëli sche Arbeiderspartij gericht moet zijn op de 'bevrijding van de met geweld bezette gebieden' en op de 'erkenning van het recht op zelfbe schikking van het Palestijnse volk.' 'Als ik hoor dat meneer Peres be reid is op basis daarvan te praten, ben ik de eerste die hem aanraadt het te proberen,' aldus Hassan. De koning voegde daar aan toe dat hij veel verwacht van de Israëlische Arbeiderspartij. Maltese woordvoerder een Tune- sisch paspoort en zegt de 20-jarige Omar Marzoeki te zijn. De gezag voerder van de gekaapte Boeing heeft hem geïdentificeerd. Een Maltese woordvoerder zei gisteren dat de zwaargewonde Is raëlische passagier van het vlieg tuig, Nitsan Mendelson, klinisch dood is en alleen nog kunstmatig in leven wordt gehouden. De 23-ja- rige vrouw was door enkele kogels in het hoofd getroffen. Haar ouders en een Israëlische specialist bevin den zich in Valletta. Griekenland heeft de bestor ming van het gekaapte vliegtuig voorbarig genoemd en de Maltese regering verweten Athene niet eerst te hebben geraadpleegd. De bestorming kostte aan 12 van de 17 Grieken aan boord het leven. De Griekse minister van buiten landse zaken, Karolos Papoulias, wees erop dat afgezien van Egypte, Griekenland de grootste groep pas sagiers aan boord had. De regering in Valletta droeg zijns inziens de politieke verantwoordelijkheid voor de bestorming. Volgens hem waren niet alle vreedzame midde len ter oplossing van de crisis aan gegrepen. De Griekse regering hekelde ook West-Duitsland, dat bij monde van de minister van binnenlandse za ken Friedrich Zimmermann, kri tiek heeft uitgeoefend op de veilig heid op de Atheense luchthaven. MADRID (GPD) - Na twee maanden rust heeft de Baskische beweging ETA opnieuw de strijdbijl opgegraven. Maandag vermoordde de ETA twee mariniers en een lid van de guardia civil, gisteren viel een vierde slachtoffer. Een gepensioneerde gardist werd gisteravond in Lasarte doodgeschoten. Het nieuwe offensief van de ETA komt op een moment dat op hoog niveau voorzichtige contacten zijn gelegd tussen de leiders van de ETA en de Spaanse regering. Via deze eerste contacten wordt geprobeerd een basis te bereiken voor onderhandelingen over een toekomstige vredesre geling. Als represaille arresteerde de Spaanse politie gisteravond talrijke radi caal-nationalistische Basken, op wie de anti-terreurmaatregelen van toe passing werden verklaard. De Franse justitie rekende een groot aantal in ballingschap levende ETA-leden in, die ervan verdacht worden met de terreurgolf de onderhandelingen te hebben willen torpederen. Spanje duldt geen openbaar gerook meer MADRID (GPD) - De Spaanse minister van Gezondheidszorg, Ernest Lluch, heeft de rokers de oorlog verklaard. Binnen drie maanden zal in Spaiye het wetsonpwerp in werking tre den, waarbij roken in publieke gelegenheden verboden wordt. Het pakket anti-rookmaatrege- len zal zich niet beperken tot ziekenhuizen, scholen, treinen en vliegtuigen, maar ook toege past worden inrestaurants en cafés. Het succes van de kruistocht tegen rokers zalgoeddeels af hangen van de reacties van het Spaanse publiek, dat het hoog ste tabakverbruik van Europa vertoont. Volgens een recente enquête van het persagentschap OTR zou een meerderheid van de Spanjaarden (76 procent) geen moeite hebben met een rook verbod in openbare gelegenhe den. Slechts 16 procent is ge kant tegen de anti-rookmaatre- gelen. LONDEN - In een zeldzaam ver toon van eensgezindheid hebben de Britse premier mevrouw That cher en oppositieleider Neil Kin- nock gisteren het Lagerhuis het Brits-Ierse akkoord dat Ierland in spraak geeft in Noordierse zaken, van harte aanbevolen. Vanavond zal het Lagerhuis over het verdrag stemmen, en na de re des van mevrouw Thatcher en Kin- nock is er nu geen enkele twijfel meer aan, dat het overgrote deel van de Lagerhuisleden het histori sche verdrag zal goedkeuren. Maar Noordierse protestantse Lagerhuisleden herhaalden giste ren hun afkeer van het verdrag, dat naar zij vrezen een eerste stap is op weg naar een fusie tussen Noord - Ierland en de Ierse republiek. Zij dreigden ook met het ter beschik king stellen van hun zetel, en met stakingen. Mevrouw Thatcher deed haar ui terste best iets van deze angst weg te nemen. Zij ontkende cathego- risch dat het Brits-Ierse akkoord Noord-Ierland "op de gladde hel ling naar eenwording met Ierland" zet, en zei dat alle vrees en wan trouwen "ongerechtvaardigd" is. "De enige juiste manier om een eind aan het geweld te maken en vrede en stabiliteit te krijgen is ver zoening tussen de twee bevol kingsgroepen in Noord-Ierland. Dat is het enige doel van dit ver drag", zo zei de Britse premier. Ook Neil Kinnock riep de protes tanten van Noord-Ierland op "zich niet te laten verblinden door hun vooroordelen. De enigen die zou den profiteren bij een ineenstorten van dit verdrag zijn de terroristen". Daarop gaf hij mevrouw Thatcher een zelden door hem uitgereikt pluimpje. "Ik onderschat de rol die u bij dit verdrag heeft gespeeld, niet", zo zei hij haar. Phantom verliest rookbom CAPE CANAVERAL - Vanaf Cape Canaveral is afgelopen nacht het ruimteveer Atlantis gelanceerd. Aan boord zijn zeven astronauten, onder wie voor het eerst een Mexicaan, de 33-jarige Rodolfo Neri Vela. Hij zal onder andere delen van zijn land fotograferen die schade hebben opgelo pen door aardbevingen. Om 01.39 (Nederlandse tijd) vertrok de Atlantis voor een zeven-daagse reis. De bemanning zal drie communicatiesatellieten in een baan om de aarde brengen. Twee astronauten zullen enkele malen buiten het ruimte veer gaan om enkele technieken te oefenen voor de constructie van een ruimtestation. Op de foto de Atlantis op het moment dat hij de maan passeert. (fotoAP, MADRID (GPD) - De bewoners van de dichtbevolkte wijk La Estrella in Madrid kregen gisteren de schrik van hun leven. Terwijl duizenden buurtbewoners op weg naar huis waren na een werkdag, scheerden twee Phantom-straalja- gers van de Spaanse luchtmacht op amper 1700 meter over de toren flats. Om nog niet opgehelderde re denen verloor een van de straalja gers een rookbom, die gebruikt diende te worden als baken bij schietoefeningen in Teruel. Het twaalf kilo zware projectiel boorde zich met groot geweld in twee verdiepingen van een appar tementenflat. Wonder boven won der veroorzaakte de bom geen per soonlijke ongelukken, maar liet wel een enorme ravage in de appar tementen achter. De kapitein-ge neraal van de luchtmacht in Ma drid beloofde persoonlijk ter plek ke de schade zo snel mogelijk te laten herstellen. Volgens minister van defensie Serra is het niet gebruikelijk dat militaire vliegtuigen bij oefenin gen over de bebouwde kom vliegen. Dit keer was het eskader echter door de verkeerstoren van Madrid over de dichtbevolkte wyk geleid vanwege de slechte weers- om standigheden DEN HAAG - De leider van de Verenigde Hindoestaanse Partij (VHP), Jagernath Lachmon, hoopt dat in het komende dialoog met le gerbevelhebber Bouterse er meer door Bob Mantri duidelijkheid komt over de toe komstige rol van de militairen in Suriname. Lachmon zei dit gister avond in een telefonisch interview met een van onze verslaggever. De VHP-leider verklaarde opti mistisch te zijn over de toekomst nu er een grondwet en een volks vergadering in het vooruitzicht zijn gesteld. Dat staat in het akkoord dat Bouterse en de drie oude poli tieke partijen, de VHP, de NPS van voormalig premier Henck Arron en de KTPI van Soemita hebben gesloten. In een rede ter gelegen heid van de tiende veijaardag van Surinames onafhankelijkheid, ont kende Bouterse dat dit akkoord tot stand is gekomen door „druk van uit het buitenland". Volgens Lachmon betekent de totstandkoming van een grondwet en van een volksvergadering vóór april 1987 een eerste stap naar het herstel van de democratie in Suri name. Maar hij liet doorschemeren dat het niet automatisch moet lei den tot hervatting van de Neder landse ontwikkelingshulp. Eerst moet duidelijk worden wat de militairen in de toekomst van plan zijn te gaan doen. Aan de macht bly ven of naar de kazernes terugkeren. Dat zal moeten blijken uit het komende dialoog, aldus Lachmon. Maar, zo voegt hij eraan toe, „het is een zaak van de Neder landse regering als zy de hulp wil hervatten. Het is ook een zaak van de Surinaamse regering. Dat is niet mijn verantwoordelijkheid". Buitenland kort Star Wars mag Iedereen mag de term „Star Wars" gebruiken om het Strate gisch Defensie Initiatief (SDI) van president Reagan aan te geven. De onderneming Lucasfilm, produ cent van de film „Star Wars", had geprobeerd twee pressiegroepen, die voorstanders zijn van het SDI, te verbieden in reclamespotjes op de televisie het te hebben over „Star Wars". Pinochet In Arica in het noorden van Chili zijn twee gewonden gevallen bij schermutselingen tussen betogers en de politie, zo is uit politiebron nen vernomen. De politie verricht te verscheidene arrestaties. In het centrum van de stad waren groe pen betogers bijeengekomen die leuzen riepen tegen generaal Pino chet, die een bezoek bracht aan de stad. Kernproef Frankrijk heeft vanmorgen een kernproef gehouden op het atol Mururoa. Dit hebben Nieuwzee- landse wetenschapsmensen ge meld. Zij schatten de explosieve kracht op 50 kiloton. Het was de tweede proef in 48 uur tijd. De vori ge had een kracht van 7 kiloton. Nabloes Na ruim drie jaar onder Israë lisch militair bestuur te hebben ge staan, zal de universiteitsstad Na bloes, de grootste stad op de bezet te Westelijke Jordaanoever, weer een Palestijnse burgemeester krij gen. Gisteren werd de 44-jarige za kenman Zafer El Masri, de plaatse lijke voorzitter van de kamer van koophandel, tot burgemeester van de stad aangewezen. ADVERTENTIE LONDEN - Wat doen hoofdrolspe lers op het toneel van de wereldpo litiek als ze aan de kant zyn gezet of gepensioneerd zijn geraakt en dus ineens over een overvloed aan vrije tijd beschikken? Naar con gressen gaan is één mogelijkheid, bij voorkeur congressen van orga nisaties met duur uitziende namen die worden gehouden in dure ho tels in dure wereldsteden. door Henk Dam Was dat misschien de reden waarom mr. Joseph Luns, ex-mi- nister van buitenlandse zaken en ex-secretaris-generaal van de NA VO, de afgelopen twee dagen mee deed aan een congres van de Inter national Security Council (ISC), in het prijzige Londen, meer in het bijzonder het peperdure Ritz-hotel (kamers kosten er 400 gulden per nacht)? Op papier stond het allemaal bij zonder sjiek. De lijst van deelne mers telde, behalve Luns, onder anderen een Amerikaanse senator, een Amerikaanse generaal b.d., de gewezen tweede man van de Ver enigde Staten in de Verenigde Na ties, en een voormalige politieke adviseur van de Amerikaanse chef staf. Het congres ging over de top in Genève tussen Reagan en Gorbats- jov, en na 15 uur confereren kwam er een gemeenschappelijke verkla ring uit de bus met de goedklin kende naam „The London Declara tion", die binnenkort in de presti gieuze New York Times bij wijze van adverentie zal worden ge plaatst. De verklaring steunt Reagan waar het gaat om Star Wars, roept „de vrije wereld" op een positieve agenda ter bevordering van vrede en vrijheid op te stellen, en vraagt om de terugtrekking van Sowjet- of aanverwante troepen uit onder meer Angola, Cambodja, Ethiopië en Nicaragua. Luns: wist jij dat? (foto anp> De verklaring stelt verder met enige spijt vast dat de kwestie van de mensenrechten ontbreekt in de slotverklaring van Genève, en waarschuwt ertegen dat „de Sow- jet-Unie niets mag winnen by on derhandelingen of een proces van topconferenties dat het Westen an ders toch ook niet zou geven". Niks aan de hand dus, een keurig conservatief stukje tekst dat op z'n best de Amerikaanse president Reagan een hart onder de riem steekt, en voor de rest geheel over bodig is. De persconferentie die gisteren na het congres gehouden werd, was dat laatste eigenlijk ook. Maar die persconferentie gaf de in panel-formatie opgestelde ge pensioneerde diplomaten, gene raals en niet in de laatste plaats Luns zelf tenminste de gelegen heid uit hun rijke ervaring te put ten, en de top van Genève in een zeker historisch perspectief te plaatsen. Dat liep werkelijk geanimeerd, tot een verslaggever van The Ti mes vroeg, wat de ISC eigenlyk is en waar deze organisatie haar geld vandaan haalt. Voorzitter Joseph Churba van de ISC antwoordde daarop dat de ISC een jaar geleden is opgericht als forum voor experts op het gebied van internationale zekerheidsvraagstukken. En het geld? „De ISC wordt gefi nancierd door Moon", was het iet wat korzelig klinkende antwoord. Moon! De man van de Moon-sekte, de man ook die enkele jaren gele den in Amerika tot langdurige ge vangenisstraf werd veroordeeld wegens belastingfraude op grote schaal! De reactie van Luns was in teressant. Hij schrok zichtbaar, keek de spreker met enig ongeloof aan, en zei tegen zijn buurman in het panel zoiets als: „Wist jij dat?" Misschien in de toekomst toch iets voorzichtiger zijn met het aanne men van uitnodigingen voor con gressen, zelfs als ze in het Londen- se Ritz-hotel gehouden worden? Nederlands beeld in Bhopal mevrouw Waterman kwamen tij dens de Tweede Wereldoorlog om het leven in een gaskamer van de nazi's. Het beeld wordt geplaatst bij de fabriek van Union Carbide in Bhopal, waar de ramp zich voor deed. De regering van de staat Madhya Pradesh sprak zich eerder tegen plaatsing van het beeld uit, omdat het kunstwerk het verkeer in de weg zou staan. NEW DELHI (AP) - In Bhopal zal op 3 december een standbeeld worden onthuld voor de slachtof fers van de giframp in die stad die op 3 december vorig jaar aan meer dan 2.000 mensen het leven kostte. Het beeld van een moeder met een stervende baby in de armen is ontworpen door de Nederlandse beeldhouwster Ruth Waterman, in opdracht van de Indiase actiegroep Gifgas Strijdfront. De ouders van Als u nu naar de Bijenkorf komt betaalt u voor een originele, 100% lamswollen pullover met V- of ronde hals, maten 48 t/m 56, keuze uit 12 uni kleuren, niet 79 - maar de verbijsterende prijs van 59.- BU DE BIJENKORF BEN JE BETER \l l4J

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7