'Kou speelde rol bij dood kraker' Nu10r fl? PvdAmeer huurwoningen c-i Nieuwe vlag provincie Zuid-Holland SFEERVOLLE STUNT A'^A§ Toxicoloog kritiseert toediening librium UIT DE BOL Aantal aids- gevallen neemt toe -< WOENSDAG 27 NOVEMBER 1985 RIJSWIJK/IJMUIDEN (GPD/ANP) - De kraker Hans Kok, die vorige maand in een Amsterdamse politiecel is overleden, had beter geen librium toegediend kunnen krijgen. Dat zegt drs. A. M. van der Ark, hoofd van de afdeling toxicologie van het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk. In opdracht van het openbaar ministerie onderzocht Van der Ark het lichaam van de overleden kraker. Volgens de toxicoloog is ook de kou in de cel van invloed geweest op de gezondheidstoestand van Kok. Volgens het rapport van het Ge rechtelijk Laboratorium is de aan heroïne verslaafde Hans Kok overleden aan een dodelijke vergif tiging, veroorzaakt door het ge combineerde gebruik van metha don, librium en alcohol. De librium was Kok voorgeschreven door de Amsterdamse GGD-arts, die hem op de avond vóór zijn overlijden in zijn cel bezocht. De Inspectie voor de Volksgezondheid is inmiddels een onderzoek begonnen naar het medisch handelen van de arts. Evenals andere kalmeringsmid delen versterkt librium de werking van methadon, dat het centraal ze nuwstelsel aantast. Hoewel de toe gediende hoeveelheid medicijnen (50 milligram) volgens Van der Ark niet buitensporig groot was, heeft deze wel indirect tot de dood van Kok geleid. „De een sterft wel aan zo'n combinatie, de ander niet. An dere factoren, zoals de staat van opwinding en de omstandigheden waarin iemand verkeert, bepalen voor een groot deel de werking van het gecombineerde gebruik", al dus Van der Ark. Volgens de toxicoloog kan ie mand, als hij warm is toegedekt, de combinatie van deze middelen veel beter verdragen. In de politiecel ontbraken matras en dekens, om dat de bewaarders daar in de druk te niet aan toe waren gekomen. Met Kok werden 31 andere kra kers, die betrokken waren bij de rellen in de Staatsliedenbuurt, in politiecellen ondergebracht. staanden twee uur lang gesproken over het rapport van de rijksre cherche. Daarbij werd niet meer verteld dan intussen ook al bekend was geworden uit een persverkla ring. Tinie Bos-Kok, een zuster van het slachtoffer: „Alles wat we nu zogenaamd officieel te horen heb ben gekregen, staat lijnrecht tegen over verklaringen van mensen die gelijk met Hans opgesloten heb ben gezeten. Dat zijn niet alleen mensen die bij de kraakrellen zijn aangehouden. Die mensen zijn niet gehoord door de rijksrecherche. Wij willen dat onze advocaat nu in zage krijgt in de stukken. Als mr. •Van Steenderen zich op het stand punt stelt dat publikatie van het rapport onmogelijk is omdat daar mee te persoonlijke zaken in de pu bliciteit komen, dan zeggen wij dat onze advocaat mans genoeg is om dat te kunnen beoordelen. Eventu eel na ruggespraak met ons". Foto „We hebben veel meer het ver moeden dat er zaken worden ach tergehouden om bewakers, die mo gelijk schuldig zijn aan de dood van Hans, te beschermen. Onze ad vocaat beschikt intussen over vol doende gegevens die dat vermoe den bevestigen. Wij weten dat wij hiermee andere mensen beschuldi gen. Misschien wel volkomen ten onrechte. Ook daarom is het be langrijk dat de waarheid boven ta fel komt. Toen Hans het politiebu reau was binnengebracht, zou hij erg opgewonden geweest zijn. Om die reden kreeg hij librium. Van een aantal getuigen hebben wij juist gehoord dat Hans er allerbe labberdst aan toe was. In een soort verdovingstoestand verkeerde. Van alle arrestanten is een pola roidfoto gemaakt. Wij hebben aan mr. Van Steenderen gevraagd die te mogen zien. Die foto blijkt te zijn vernietigd". Kort geding DEN HAAG (ANP)- Ruimtevaarder Wubbo Ockels werd gisteren met zijn mede-astronauten ontvangen door koningin Beatrix op Huis ten Bosch. Ook ontving Ockels van de gemeente Groningen een pas ingestel de prijs ter waarde van 10.000 gulden. De prijs zal om de 2 jaar worden toegekend aan een persoon die opvallend werkin de natuurwetenschappen en /of fysica heeft verricht. Burgemeester Staatsen van Groningen overhandigde de prijs tijdens de opnamen van het AVRO-pro- gramma In de Hoofdrol van Mies Bouwman. Dit programma dat aanstaande vrijdag wordt uitgezonden is geheel aan Ockels gewijd. Ook bezochten Ockels en de andere ruimtevaarders gisteren de Technische Hogeschool in Delft en beant woordden vragen van het massaal opgekomen publiek. De zaal wilde natuurlijk ook nog weten of Wubbo goed geslapen had in zijn zelf ontworpen slaapzaak. De ruimtevaarder, die zijn „bed" een van de zes nachten aan een collega had uitgeleend, was zeer tevreden over zijn vinding. (foto anp> De naaste familieleden van Hans Kok willen dat hun advooaat mr. H. Kersting de beschikking krijgt over de rapporten omtrent de doodsoorzaak van Hans. De fami lie eist dit in een kort geding tegen het Openbaar Ministerie, dat op vrijdag 6 december zal dienen. Hoofdofficier van justitie mr. C. van Steenderen heeft met de nabe- Rioleringen slecht AKNHEM (GPD) - De kwaliteit van de rioleringen in Nederland laat te wensen over. De gevolgen daarvan zullen grondwaterveront reiniging, grondwaterstandsverla ging, wegverzakkingen en aantas ting van de funderingen zijn. Er moet worden gerekend op de noodzaak voor versnelde vervan ging van riolen. Dat zei gisteren dr. De Waide van het ministerie van VROM op de jaarlijkse wegendag van de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers Oost. De kos ten van vernieuwing van het hele rioolstelsel wordt op ongeveer 40 miljard gulden geschat. Een riool Het affiche achter de etalageruit van een winkel in de hoofdstad maakt heeft een gemiddelde levensduur duidelijk dat sommige mensen het niet eens zijn met de officiële lezing over de dood van kraker Hans Kok. (foto anpj vijftig jaar. DEN HAAG (ANP) - De PvdA- fractie in de Tweede Kamer wil in het bouwprogramma voor volgend jaar 6000 premiekoop-B woningen vervangen zien door 6000 premie- huurwoningen. Aan dure koopwo ningen is geen behoefte, aan socia- Studiefinanciering begin '86 behandeld DEN HAAG (GPD) - CDA en PvdA gaan flinke wijzigingen aan brengen in het studiebeurzenplan van minister Deetman (onderwijs en wetenschappen). Dat bleek gis teren tijdens een vergadering van de Tweede-Kamercommissie voor onderwas. De CDA'er Lansink zegde toe minstens zeven van de elf wijzigingsvoorstellen van de PvdA'er Wallage te zullen steunen. Het wetsontwerp studiefinancie ring wordt begin januari in de Ka mer behandeld. De kamercommissie besprak gisteren de datum van behande ling door de Kamer. Afgesproken is om het wetsontwerp studiefi nanciering uiterlijk in de eerste week na het kerstreces op de agen da te zetten. Minister Deetman acht het nood zakelijk dat de Tweede Kamer de wetsontwerpen over de studiefi nanciering uiterlijk in de laatste week van januari behandelt, wil het nieuwe stelsel op 1 oktober '86 kunnen ingaan. De PvdA vindt dat de minister de Kamer daarmee op een "onfatsoenlijke" manier onder druk zet. CDA en WD achten het door Deetman aangegeven tijd schema wel haalbaar. Ie huurwoningen wél, aldus PvdA- woordvoerder De Pree gisteren tij dens het debat over de begroting van volkshuisvesting. De Pree legde een fors pakket kritische opmerkingen op het bordje van de staatssecretaris van volkshuisvesting. Deze heeft vol gens hem in veel gevallen schijn vertoningen opgevoerd die even knullig als goedkoop aandeden. De afgelopen jaren is het ministerie van volkshuisvesting overgescha keld op eenmalige bijdragen voor huur- en koopwoningen. Daarna is de overheid „niet meer thuis", zo als dat het geval is bij de verbete ring van naoorlogse woningen, al dus de PvdA. De vervangende nieuwbouw is teruggelopen van 18.000 naar 15.000 woningen, voor de nijpende financiële positie van woningcor poraties is deze kabinetsperiode geen oplossing gevonden. Al deze problemen worden doorgeschoven naar een volgend kabinet, luidde het verwijt van De Pree. In een motie vroeg hij de voorge nomen verlaging van de begro tingspost voor warmte-isolatie met 60 mihoen gulden ongedaan te ma ken. In tegenstelling tot de PvdA con stateerde de CDA'er Wolters dat het meerjarig woningbouwpro gramma is hersteld, dat het meeija- renplan stadsvernieuwing van de grond is gekomen, dat de sterk stij gende kosten van de volkshuisves ting redelijk onder controle lijken te zijn en dat men er, ondanks alle financiële problemen, in is ge slaagd te blijven voorzien in vol doende goedkope huur- en koop woningen. D66 stelde in een wijzigingsvoor stel voor het onderhoud- en verbe terprogramma in 1986 uit te brei den met 5000 naoorlogse woning wetwoningen en in het meeijaren- programma stadsvernieuwing vol gend jaar 5000 woningen extra op te nemen. Dat kan zonder extra kosten als de gesubsidieerde nieuwbouw wordt verminderd met 5000 woningen. Bij klein links is het beleid van Brokx slecht gevallen. De woord voerders van CPN, PSP en PPR constateerden dat met name de laagste inkomensgroepen aan de rand van de afgrond zijn gebracht. Ernsting (CPN) wees op de leeg stand en op de steeds verder oplo pende schulden bij wooncorpora- ties en energiebedrijven. Kappersfraude GRONINGEN (GPD) - De lande lijke kappersorganisatie Anko in Bunschoten, waarbij 5500 kappers in het hele land zijn aangesloten, is in de afgelopen drie jaar opgelicht voor tenminste 160.000 gulden. De fraude werd gepleegd door de se cretaris-penningmeester uit Los ser. Hij heeft tegenover het bestuur bekend het geld steeds in kleine gedeelten op zijn privé-rekening te hebben overgeschreven. De man is inmiddels op staande voet ontsla gen, nadat hij een verklaring had getekend om het geld terug te beta len. Het Anko-bestuur heeft beslo ten van de fraude geen aangifte te doen, "omdat de man met het ont slag al genoeg is gestraft". ADVERTENTIE VOOR DE NIEUWSTE GENERATIE De nieuwe IBM's, de Thermotronic, de Superselectric I en II en de nieuwe Compact I zijn inderdaad machines om razend enthousiast over te worden. Een nieuwe geavanceerde IBM lijn elektronische schrijfmachines waarbij het bolletje 't veld heeft moeten ruimen voor nieuwe technieken als de margrietschijf en afdruk door warmteoverbrenging. Waar u deze nieuwe techniek kunt bewonderen? Natuurlijk bij uw geautoriseerde IBM schrijfmachine dealer. Die geeft uitleg, demonstratie en een uitste kende service en begeleiding. Zoals u van 'm gewend bent. Overweegt u aanschaf, ook van de hoge inruilprijs van uw huidige machine gaat u 'uit de bol'. Stuur de coupon in. Bij een demonstratie ontvangt u gratis een fraai digitaal buroklokje. Coupon opsturen in open envelop aan e Kantoorinrichtingen B (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Omdat de huidige, in 1948 ingevoerde provinciale vlag - een geel veld met een rode horizontale baan in het midden - praktisch onbekend is, heeft de provincie Zuid-Holland besloten voor 10.000 gulden een nieuwe aan te schaffen. Daarmee wil de provincie meer aan de weg gaan timmeren. De kleuren geel en rood worden gehandhaafd: het is een rode leeuw op een geel veld geworden. De vlag zal officieel met ingang van 1 januari vól gend jaar gaan wapperen. De historische achtergrond van de nieu we vlag gaat terug tot de tijd van het Graafschap Holland. De leeuw op de vlag is overigens een andere dan die op het wa pen van Zuid-Holland, want dat is een Hollandse leeuw, de zogenoemde Hol- landse Liebaert. De leeuw op de nieuwe vlag is de leeuw die graaf Dirk de Zevende invoerde als tegenhanger van de adelaar die zijn Duitse leenheer indertijd in zijn vaandel voerde. Die leeuw prijkte op de grafelijke vlag van Holland die eens de vloot van de Zeven Provinciën sierde. Totdat Zeeland genoeg had van de Hol landse overheersing en de rood-wit-blau- we vlag werd ingevoerd. Bij de scheiding tussen Noord- en Zuid-Holland mocht Zuid-Holland de vlag als historisch erf goed behouden. Volgens de stuwende kracht achter de nieuwe vlag, de in het Haagse provincie huis al spottend als Leeuw van Zuid-Hol land aangeduide gedeputeerde Hekkel- man, valt de nieuwe vlag meer op dan de huidige. Daarvan liggen de kleuren zo dicht bij elkaar dat ze je niet bijblijven, zo weet hij te vertellen. De kosten van de nieuwe vlag vallen volgens de provincie bestuurder in het niet bij de verwachte positieve publicitaire gevolgen. De invoering van het nieuwe dundoek is overigens niet onverdeeld positief ont vangen. Zo betwijfelt het PvdA-statenlid Van Heemst of je er iemand een plezier mee doet door een van de 100 bestelde vlaggen ten geschenke te geven. Het sta tenlid Meijer (PSP/CPN/PPR) ziet de leeuw bovendien al helemaal niet als sym bool van de provincie. „De enige relatie van de provincie met leeuwen is mogelink de bemoeienis met het openhouden van het Wassenaarse dierenpark". Meijer ziet meer in de vriendelijker muskusrat. „Want het enige sympathieke aan de leeuw is zijn rode kleur", zegt hij. Het sta tenlid Houtman (SGP) had liever gezien dat het dagelijks bestuur van de provincie zich met belangrijker zaken had bezigge houden dan met het voorstel voor een nieuwe vlag. „De nieuwe vlag maakt bij mij bovendien niet meer gevoelens los dan de oude vlag", zei hij. Alleen CDA en WD bleken enthousiast over het voor stel. Van der Groot (WD) riep vrolijk: „Driewerf hoera!". Gedeputeerde Hekkelman ten slotte verwacht, dat het nieuwe dundoek zal aanslaan bij de burgers en hij ziet ook al veel horecagelegenheden die nu de huidi ge vlag voeren, het nieuwe visitekaartje van-textiel trots in de mast hijsen. DEN HAAG (ANP) - Het aantal aids-gevallen in ons land neemt toe. In 1982 werden drie personen door de ziekte getroffen, vorig jaar werden in totaal 29 gevallen geregi streerd. Dit jaar werden tot nog toe 36 aids-patienten gemeld. Het aan tal sterftegevallen als gevolg van de ziekte nam ook sterk toe: van drie in 1982 tot 12 dit jaar. De cijfers zijn ontleend aan (schriftelijke) antwoorden van staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) op vragen van uit de Tweede Kamer. Volgens de staatssecretaris is bovendien het aantal geregistreerde gevallen „slechts het topje van de ijsberg". In berekeningen wordt uitge gaan van een verdubbeling van het aantal aidspatiënten in een jaar. Op basis van die berekeningen en uit gaande van 125 patiënten op 1 ja nuari aanstaande zou het totaalaantal omstreeks 1990 op on geveer 2.000 en in 1991 4.000 moe ten uitkomen. De staatssecretaris houdt echter in zijn antwoord zelfs al rekening met een verdubbeling per half jaar. De staatssecretaris concludeert dat op grond van de huidige schat tingen de sterfte aan aids de derde plaats zal gaan innemen op de lijst van doodsoorzaken bij mannen in de leeftijd van 20 tot 59 jaar. Een andere conlusie is dat de ziekte aids in Europa vaste voet heeft ge kregen. Van der Heijden zegt niets te voelen voor een algemeen verbod voor homoseksuelen om bloeddo nor te zijn. Een dergelijk verbod zou, zo meent hij, niet effectief zijn. Wel heeft het Centraal Overlegor gaan Tarieven Gezondheidszorg op verzoek van de staatssecretaris besloten tot verhoging van de bud getten van de bloedbanken. De verhoging is nodig omdat de bloedbanken alle bloeddonaties sinds kort op antistoffen tegen aids test. De verhoging komt neer op 17,50 per verricht onderzoek. Jongen (11) aangevallen door honden EINDHOVEN (ANP) - Een 11-jari- ge jongen uit Eindhoven is ernstig gewond opgenomen in een zieken huis na een aanval door zes hon den. De jongen werd veelvuldig ge beten; uit zijn armen en benen zijn hele stukken vlees weg. Het ongeluk gebeurde op het op slagterrein van een dakdekkersbe- drijf aan de Heezerweg. Een 36-ja- rige buurtbewoonster en haar 16- jarige zoon zagen kans het slacht offertje bij de honden weg te halen. De jongen is in het ziekenhuis lan ge tijd geopereerd. Tegen de eige naar van de honden, een 47-jarige man uit Heeze is nog geen proces verbaal opgemaakt, de politie stelt nog een onderzoek in. Ook zijn de honden niet in beslag genomen. Wat zich precies heeft afgespeeld is niet duidelijk. Kort voor het on geval had het slachtoffertje bij de verzorgers van de honden gemeld dat twee van de zes dieren loslie pen. Hij is daarop teruggegaan naar het opslagterrein. Vrijwel meteen daarna hoorden omwonen den de honden tekeer gaan en het hulpgeroep van de jongen. Man hangt zich op in politiecel MIDDELBURG (ANP) - Een 30-ja- rige man uit Middelburg heeft zich gisteren in het passantenverblijf van het politieburéau in Middel burg van het leven beroofd. Hij had zich met zijn broekriem ver hangen. De politie had de man, die geestelijk in de problemen zat, maandagavond op diens verzoek opgehaald. Na een gesprek met po litiemensen is hü op eigen verzoek in het passantenverblijf gaan sla pen. Hij vertoonde toen geen zelf moordneigingen, aldus de politie. De volgende ochtend bleek dat de man zich met zijn broekriem aan een raamsluiting had opgehangen. Op verzoek van de officier van jus titie in Middelburg zal sectie wor den verricht. De rijksrecherche stelt een onderzoek in naar het ge beuren op het politiebureau. BON O Wij zouden graag een demonstratie willen O Stuur ons documentatie GRATIS DIGITAAL BUROKLOKJE AMSTERDAM (ANP)- Door het omkopen van een ambtenaar van de burgerlijke stand, werkzaam op de hulpsecretarie in Amsterdam Noord, zijn in Amsterdam in 1980 en 1981 tientallen schijnhuwelij ken gesloten tussen Ghanese vrou wen en Nederlandse mannen. Dit bleek gisteren tijdens de rechts zaak tegen twee verdachten. Een 32-jarige inwoner van Amsterdam, die de ambtenaar zou hebben om gekocht, hoorde 12 maanden tegen zich eisen. Tegen een 38-jarige Am sterdammer die ervan wordt ver dacht iemand bedreigd te hebben als hij niet met een Ghanese vrouw zou trouwen werd 4 maanden, waarvan 2 voorwaardelijk, geëist. De „ritselende" ambtenaar, die in ruil voor geld een oogje toek neep bj de controle van geboorte bewijzen en verklaringen van „on gehuwd zijn", is inmiddels ontsla gen. Ook hij moest gisteren voor de rechtbank verschijnen, maar te kende bezwaar aan tegen de dag vaarding. Zijn zaak wordt mogelijk Omgekochte ambtenaar keurde schijn huwelijken goed later behandeld. Het sluiten van een schijnhuwe lijk op zichzelf is niet strafbaar. De wet vraagt niet naar „echte liefde". Het omkopen van een ambtenaar en bedreiging echter zijn wel ver boden. Schijnhuwelijken tussen Ghanese „bruiden" en Nederland se „bruidegommen" kwamen in het verleden veel voor. Vooral •Ghanese vrouwen bleken graag be reid enkele duizenden guldens neer te tellen om hier hun ja-woord te mogen geven aan Nederlanders. Kort na hun huwelijk scheidden de ..echtparen" en kon de. inmiddels Nederlandse vrouw, haar Ghanese man laten overkomen. De wet op het Nederlanderschap bepaalde tot voor kort dat de vrou wen meteen na het huwelijk Ne derlandse werden. Sinds 1 januari dit jaar echter wordt een buitenlan der of buitenlandse pas Nederlan der na een huwelijk van drie jaar. Of sinds die wetsverandering het aantal schijnhuwelijken in Amster dam is gedaald kon door politie en justitie niet worden nagegaan. Bruidegommen voor de schijn huwelijken waren volgens een van de verdachten bij bosjes te vinden geweest in een bepaalde kroeg. Veel mannen hadden daar hoge re keningen en wilden best met een Ghanese vrouw voor 2500 gulden de echtelijke sponde tijdelijk de len. Sommige mannen waren al ge trouwd. Daarom was het nodig dat een ambtenaar gevonden werd die het spelletje wilde meespelen. De rechtbank doet op 10 decem ber uitspraak. ADVERTENTIE SUPERCOUPES Om donkere avonden sfeervol te verlichten of bjjv. als fruitschaal te gebruiken. Drijfkaarsjes TJL in vele kleuren. «J/5 6STUKS JL% 6STUKS leiden. Brecstraat 142 - M. Tel. 071 -13 3511 19 Vestigingen door geheel Nederland

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5