Servicekosten zijn vaak te hoog 'Meer inspraak en betere controle' Bond wil experiment met wegwijzers voor fietsers actief in vriie tijd Gelijk krijgen voor huurders zaak van lange adem Gevelsteen Oude Singel PAGINA 4 LEIDEN WOENSDAG 27 NOVEMBER 1985 Minder subsidie BOA definitief LEIDEN - De Boycot Ovtspan Ac tie (BOA) krijgt niet meer subsidie. De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft het beroep dat de BOA had aangespannen te gen de verlaging van de subsidie afgewezen. Dit betekent tevens dat BOA, in Leiden gevestigd, ander halve arbeidsskracht zal houden en niet meer betaalde arbeids krachten in dienst kan nemen. De BOA was vorig jaar naar de Raad van State gestapt om van de t Politiek café De VVD organiseert donder dagavond voor de derde maal een politiek café in het Koetshuis bij De Burcht. Het CDA-raadslid Van Zijp houdt een korte inlei- dijig over de parkeersituatie in Stichting Nationale Commissie voorlichting en bewustwording ontwikkelingsamenwerking (NCO) meer subsidie te krijgen. Zij vond dat zij met minder geld on voldoende haar activiteiten rond de voorlichting over Zuid-Afrika kon uitvoeren. De NCO, die het laatst jaar ook minder geld ter beschikking heeft, meent echter dat de BOA een deel van de subsidie uitgeeft aan activi teiten die de commissie niet hoeft te subsidiëren. De afdeling rechtspraak van de Raad van State is het met de NCO eens, dat deze instantie de vrijheid heeft om aldus te beslissen. de Leidse binnenstad. Aanvang half negen. Effecten In het D-café van het LVC (Breestraat 66) is donderdag een avond gewijd aan geluid- en lichteffecten. Het is de bedoeling de zaal, met medewerking van B- Alert, om te toveren in een heel speciale discotheek. De zaal is van negen tot één uur geopend. Burgerlijke Stand Geboren: Sheila dv. W. Schout en M.J. van Zuijlen, Leidi Helena dv. C.D.M. Evers en M.H.C. Neijenhuis. Gijsbertus zv. G. Schermer en S. Vree ken. Brenda Alberta Petronella Grietje dv. C.N. van Egmond en A. Glasbergen. Jessica dv. H.A. Sietsema en C. Kool. Maartje Johanna Engehna dv. J.N. van Duijn en M. van Duijri, Boedal dv. A. El Rkiek en M. Oulad Chair, Pieter Come- lis Albertus zv. P. van der Plas en J.G. van der Lende, Joyce dv. J. Renema en S F. Melet, Kevin zv. J.H.M. van Schie en T.L.G. Heemskerk, Nicole Sophia Christina dv. C. Lindhout en J.C. Hon- ders, Marjoled dv. F. Nagtegaal en J.J.M. Prins, Sjoerd zv. C.G. van der Luijt en M.A. de Haas, Pieter Willem Christiaan zv. P.C. Akkerman en M.J. Kettenis, Willemieke Henrike dv. D.A. Meinders en N.H. Kooi, Hany zv. A. Saad Abd Rabou Hassan en S. Yassin Soliman Aly, Judith Esther dv. A. Ros kam, Xolali Osei Watende zv. P.R. Wie gel, Marieke Helena dv. A.W. Jansen en H.J. Marijt, Natalie dv. H. Korbee en M.W.A. Aben, Jolan Maria Martins zv. A.J.M. Bergman en C.D.C. Teresa Mar tins, Jos zv. T.J.C. de Krijger en I.S. Koster, Leuntje Maria dv. P. Erades en L.J. van Duijn, Rama Putra Indrayono zv. A.I. Mahar en E.S. Indrayono Mahar. Tijdelijk auto's op terrein bij St. Jorissteeg LEIDEN - Het kaalgeslagen ter rein op de hoek van het Levendaal, de Sint Jorissteeg en de Hoge- woerd is tijdelijk ingericht als par keerterrein. Zolang de parkeerga rage die aan de overzijde in aan bouw is, nog niet klaar is, morgen er op dit terrein auto's worden ge plaatst. Op het braakliggende terrein hebben de Barbaraschool, de Ca merabioscoop en het Cunerakloos- ter gestaan. Het zal weer worden bebouwd; gisteren werden in deze krant de drie plannen gepresen teerd die hiervoor zijn gemaakt. Ze bevatten woningbouw en de vesti ging van winkels. Het is de bedoe ling in de loop van volgend jaar met de bouw te beginnen. De San- dersparkeergarage aan de overzij de, hoek Levendaal/Korevaar- straat, zal naar verwachting in maart worden geopend. Het tijde lijke parkeerterrein maakt het de gemeente ook mogelijk de par keerplaatsen op het Pieterskerk hof eerder op te heffen dan de be doeling was. Leiden komt eventueel in aanmerking tijdelijk beeld: auto's op het terrein op de hoek Levendaal, Sint Jorissteeg t de overkant nog niet klaar is, mogen ze hier staan. Hogewoerd. Zolang de LEIDEN - De gemeente Leiden maakt volgens de Echte Neder landse Fietsersbond (ENFB) kans op een experiment met een door deze organisatie uitgedacht nieuw systeem van bewegwijzering voor fietsers. Een door de ENFB geschreven rapport 'Fietsbewegwijzering, wel ke kant op?' is onlangs aangebo den aan het ministerie van verkeer en waterstaat. Een woordvoerder van het ministerie zou hebben la ten blijken dat serieus gedacht wordt aan uitvoering van het ENFB-plan in een middelgrote ge meente, om te bezien of dit plan ook in het hele land ten uitvoer kan worden gebracht. Met het oog hierop heeft de ENFB afdeling Leiden en omstre- LEIDEN - Huurders van woningen in Leiden betalen op grote schaal bedragen voor servicekosten die veel te hoog zijn. Bewoners, of bewonersorganisaties, van tenminste zevenhonderd woningen liggen daarover in de clinch met de eigena ren en beheerders van die woningen. Waarschijnlijk gaat het hier nog maar om het topje van de ijsberg. Veel huurders hebben te maken met servicekosten, al verschilt de hoogte daarvan nogal. De praktijk wijst uit dat het met name in de particuliere sector vaak voor komt dat de servicekosten veel te hoog zijn. "Om het gelijk aan hun kant te krijgen is voor de huurders meest al een zaak van zeer lange adem. Veel bewoners laten het er daarom maar bij zitten. Uit de praktijk blijkt echter dat als men volhoudt het ook wel lukt om het teveel be taalde terug te krijgen", aldus de burgerraadsvrouw Coby Kroon gisteravond tijdens een bijeen komst die door de Stichting Wel zijn Leiden, over servicekosten werd georganiseerd. Bewoners van 'beschutte' wo ningen van de Stichting Nieuw Groenhoven (Oranjegracht en om geving) betalen al sinds 1980 teveel aan servicekosten. De voor het me rendeel oudere bewoners weten niet waarvoor ze sommige dingen betalen of wordt hulp in rekening gebracht die niet of onvoldoende wordt verleend. Eén van de bewo ners, de heer Van Westbroek, heeft de strijd met het bestuur van Nieuw Groenhoven aangebonden en met behulp van een advocaat de zaak bij de Huurcommissie aange kaart. Deze Huurcommissie heeft in middels een uitspraak gedaan waaruit blijkt dat over de periode van juli 1980 tot en met december 1981 de bewoners in totaal ruim 8000 gulden teveel hebben betaald. "Het is je reinste oplichterij", ont stak Westbroek gisteravond in woede. Het bestuur en de directie van Nieuw Groenhoven zouden in tussen op geen enkele wijze hun medewerking willen verlenen om met de huurders tot een vergelijk te komen. Zij verschuilen zich vol gens Westbroek achter halve waar heden, gescharrel met specifica ties, en zouden hem bij andere be woners afschilderen als een man die maar wat zeurt. De strijd van bewoners van 92 zogenaamde Humanitaswoningen in Leiden-Zuid-West is (gesteund door een advocaat) intussen niet zonder resultaat gebleven. De be heerder van de woningen, 't Hof- lantshuys' uit Voorschoten, heeft toegegeven dat de bewoners per woning drie jaar lang f 19,95 per maand teveel hebben betaald. Dit bedrag is inmiddels teruggestort. Maar er zijn meer serviceposten waarover men het niet eens is. Het wachten is thans op de Huurcom missie die daarover een uitspraak zal doen. Merenwijk De bewonerscommissie van ruim 250 flats in de Merenwijk (Stadzicht, Parkzicht en Molen- zicht) ligt al sinds de bouw van de flats, in 1979, overhoop met Kok- Beheer (beheerder) en het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP, eigenaar van de flats) en eist terugbetaling van teveel betaalde servicekosten en verlaging van de maandbedragen. Al met al betalen de bewoners zo'n tweehonderd gulden per flat, per jaar, teveel. De bewonerscommissie is door de Huurcommissie in het gelijk ge steld. Het ABP heeft een gedeelte van het teveel betaalde over 1984 teruggestort. De bewoners hebben via onderhandelingen met Kok/ ABP geprobeerd om ook het teveel betaalde uit de jaren vóór 1984 te rug te krijgen. Dat is niet gelukt de ze zaak wordt nu voorgelegd. Voor bewoners v; boven de winkels straat, Topaaslaan en Diamant plein is het van hetzelfde laken een pak. Er bestaat grote ontevreden heid over het onderhoud en ondui delijkheid over de servicekosten. Maar de beheerder, het makelaars de rechter de woningen de Opaal- kantoor Rijnland uit Voorschoten, en de eigenaar, de verzekerings maatschappij Aegon, laten tot dus ver niets van zich horen. Ook hier laten de bewoners het er niet bij zitten. Stationsplein De bewoners van 91 flats aan het Stationsplein liggen ook al gerui me tijd in de clinch over de service kosten en woningonderhoud. Er is een lange lyst van klachten waar aan tot dusver weinig of niets is ge daan. De situatie op het Stations plein is zeer gecompliceerd, omdat de flats deel uitmaken van een gro ter complex, waarin onder meer de universiteit, de VW, bedrijven en winkels gevestigd zijn. Het com plex is in zyn geheel eigendom van hét Philips Pensioenfonds en het beheer is weer in handen van Rijn land. De servicekosten van de flats zijn sinds 1980 met meer dan drie honderd procent gestegen. Rijn land weigert, volgens de bewoners, die kosten te specificeren. Zij krij gen eenmaal per jaar een ondoor zichtige afrekening. In april is bo vendien de huismeester vertrok ken naar een andere baan en hij is niet vervangen. "Maar wij betalen nog steeds wel het volle pond", al dus mevrouw Kerckhoffs, voorzit ter van de huurdersvereniging Sta tionsplein, gisteravond. "Het is een «Joffe ellende"./ De bewoners zijn niet machte loos, zo werd gisteravond betoogd door voorlichter Van der Ploeg van het ministerie van volkshuisves ting. "De wet schrijft duidelijk voor wat onder servicekosten wordt verstaan. Als met de ver huurder niet te praten valt over on juistheden kunnen bewonersorga nisaties) naar de Huurcommissie stappen en om een uitspraak vra gen. Zo'n uitspraak is, alleen wan neer het servicekosten betreft, niet bindend maar als de verhuurder zich er niet aan wil houden kan de bewoners naar de rechter stappen om zijn gelijk te halen". Het wordt hoog tijd voor een 'wet op de servicekosten', waren de aanwezigen het gisteravond roe rend eens. De Huurcommissies zou in het vervolg ook over service kosten een bindend advies moeten kunnen geven. Om dit te bereiken is veel politieke druk nodig, aldus één van de slotconclusies van de avond over servicekosten. "Voor mensen die het allemaal in hun eentje willen klaren is het bij na een ondoenlijke zaak", aldus burgerraadsvrouw Coby Kroon. "Maar samen staan bewoners sterk". Huurders die menen teveel aan servicekosten te betalen kun nen dit het best melden bij de Stichting Welzijn Leiden (tel. 254892) die verder actie zal onder nemen. De stichting zal onder meer een verslag van de bijeen komst gisteravond en een aantal concrete punten onder de aan dacht brengen van de Leidse ge meenteraad. ken het rapport ook naar de Leidse wethouder van verkeer, Peters, ge stuurd met de aanbeveling dat de gemeente zich bij het ministerie sterk moet maken om dit fietsbe- wegwijzeringssysteem binnen te halen. De wethouder heeft de afde ling verkeer van de gemeente in middels opdracht gegeven de voor- en nadelen te bestuderen. ANWB In de nota pleit de fietsersbond ENFB voor een landelijk systeem van bewegwijzerde fietsroutes. Ne derland bezit thans een bewegwij zering die bestaat uit de bekende blauwe ANWB-borden. Deze alge mene bewegwijzering is bedoeld voor alle verkeerssoorten. Zij is echter, volgens de ENFB, geheel afgestemd op het gemotoriseerde verkeer. De aangegeven routes zijn ty pisch routes voor auto's en lopen vooral binnen de steden dikwijls langs voor fietsers onnodige om wegen met druk autoverkeer, al dus de fietsersbond. De opstelling van de wegwijzers is optimaal voor automobilisten en daardoor nog al eens minder zichtbaar voor fietsers op de fietspaden. De informatie op de ANWB-weg- wijzers vermeldt, zegt de ENFB, vooral de belangrijke steden op soms grote afstand. Kleine plaat sen in de directe omgeving, die juist voor fietsers dikwijls belang rijk zfin, blijven in veel gevallen onvermeld. Wie een fiets huurt bij een station vindt daar ook lang niet altijd wegwijzers in de buurt die hem op weg helpen. De fietsersbond concludeert dat deze nadelen van de bestaande be wegwijzering alleen kunnen wor den verholpen door een volledig ei gen systeem van fietsbewegwijze ring dat uitgaat van de voor fietsers optimale routes. De fietsersbond zet in zijn nota uitvoerig uiteen welke vorm deze bewegwijzering moet krijgen en hoe de fietsers de ze routes kunnen volgen. De nieu we bewegwijzering geeft alle woonkernen aan, van de grootste tot de kleinste, belangrijke stads wijken, stations en druk bezochte toeristische attracties. Als regel wordt uiteraard de snelste fietsrou te aangegeven. LEIDEN - In een voorgevel van de nieuwbouwwoningen die aan de Oude Singel zijn gebouwd, aan de achterzijde van Digros, is een opmerkelijke gevelsteen ge plaatst. De steen is afkomstig uit een van de muren van het voor malige Krantz-complex aan de Langegracht/Oude Singel. Toen deze textielfabriek eind 1981 werd gesloopt, kon de gevelsteen worden gered. Hij verbleef ver volgens een paar jaar op de ka mer van gemeente-ambtenaar Barendregt (hoofd civiele werken). Inmiddels is de steen 'geadopteerd' door 'De Wig', de vereniging van huiseigenaren die de bewoners van de wonin gen Oude Singel 88 tot en met 92c hebben gevormd. Zeker is dat de gevelsteen ja renlang onderdeel is geweest van het Krantz-complex, maar on duidelijk is waar hij oorspronke lijk vandaan komt. 'Wol 1638' staat er boven een arbeidzaam mannetje te lezen. ('Herplaatst in 1985', is daaraan inmiddels toe gevoegd). De steen is dus ouder dan het gebouw van Krantz, welk bedrijf zich aan het begin van de vorige eeuw in Leiden vestigde. In elk geval houdt de ge velsteen de herinnering levend aan het gegeven dat Leiden eens een belangrijke textielstad was. (foto Holvast) Weer leidt tot veel botsingen LEIDEN - Het slechte weer be zorgde de politie gisteren handen vol werk. Maar liefst zeventien aan rijdingen. Het ging veelal om mate riële schade. Vier personen raak ten lichtgewond. De ernstigste aanrijding had plaats aan de Om- medijkseweg. Een 51-jarige man uit Hazers- woude die uit een zijweg kwam verleende geen voorrang aan 17-ja- rige bromfietser uit Wassenaar. De jongen liep een gebroken voet op en is overgebracht naar het AZL. Vechtpartij bij lossen in winkelstraat Links Leiden wil groot onderhoud en renovatie beter regelen LEIDEN - De gemeente moet erop toezien dat bewoners meer te zeg gen hebben over de renovatie- en groot onderhoudsplannen voor hun woningen. Tevens moet ze, in elk geval steeksproefgewijs con troleren, of het werk naar behoren is uitgevoerd. Een ambtenaar moet speciaal worden belast met het ver zamelen van klachten over renova tie en groot onderhoud. Een motie met onder meer deze kernpunten wil Links Leiden (PSP/PPR/CPN) indienen tijdens de behandeling van de gemeente begroting voor 1986. Met deze mo tie wil Links Leiden bewerkstelli gen dat B en W op korte termijn initiatieven ondernemen om vaak kostbare misgrepen by renovatie en groot onderhoud te voorkomen. Tevens moet worden vermeden dat bewoners niet of nauwelijks worden gehoord bij de voorberei ding en de uitvoering van het werk. Voor de initiatieven die B en W daarvoor kunnen ondernemen heeft Links Leiden een verlang lijstje toegevoegd aan de motie. De fractie vindt dat er als basis voor élke renovatie- en groot onder- houdsproject een schouwrapport en een klachteninventarisatie aan wezig moet zijn. Bij elk project dient voorts een door B en W er kende bewonerscommissie te wor den betrokken, die ook bij voorbe- reidings- en bouwteamvergaderin gen aanwezig mag zijn, eventuefl met (onafhankelijke) deskundige ondersteuning. Een voorwaarde is verder dat meer- of minderwerk, dat veelal rechtstreeks invloed heeft op de kwaliteit van het werk of de huur, in het bouwteam met de bewoners commissie wordt besproken. Het zelfde geldt voor alle wijzigingen van het bestek. Om alle informatie die met de re novatie of het groot onderhoud te maken heeft in elk geval voor de bewonerscommissies toegankelijk te maken, wil Links Leiden dat de gemeente archieven bijhoudt van de projecten. Alle bescheiden, be groting, bestek en werktekenin gen, notulen van bouwteam- en voorbereidingsvergaderingen en zovoorts moeten beschikbaar zijn opdat de bewonerscommissie alle voor hen belangrijke informatie kunnen verkrijgen. Daar heeft het in het verleden nogal eens aan ont broken. Links Leiden wil er vanaf dat be woners voor voldongen feiten wor den gesteld, omdat een plan op het laatste moment moet worden op gesteld. Dit betekent, volgens de fractie, dat eerder met plannen ma ken moet worden begonnen, opdat goede inspraak mogelijk is. Waarborgen De woningbouwvereniging moet bovendien worden verplicht een toelichting te geven, voordat de ge meente de aanvraag voor de rijks subsidie doorstuurt, met betrek king tot de inspraak. De handteke ningen van de bewonerscommissie moeten ook onder die verklaring staan. Extra waarborgen met be trekking tot de naleving van de in spraak kunnen aldus tot stand ko- De la Mar en de zijnen willen voorts dat bij zowel de eerste als de tweede oplevering de gemeente steeksproefsgewijs controleert of het werk aan de overeengekomen kwaliteitseisen voldoet. De bewo- nerscomissie moet dezelfde moge lijkheden krijgen, naar keuze ver sterkt door onafhankelijke des kundige ondersteuning. De ople vering is pas definitief als verhuur der en huurder daarvoor hun hand tekening willen zetten. Omdat de laatstgenoemde punten nogal wat technisch krachten vergen, pleit Links Leiden ervoor dat, indien noodzakelijk, het aantal technisch bewonersadviseurs wordt uitge breid. Op het verlanglijstje van Links Leiden staat tevens dat een jaar na de tweede oplevering een bewo nersbijeenkomst moet worden ge houden, waarin samen met het bouwteam alle klachten op een rij tje kunnen worden gezet. Tot slot moet de gemeente een ambtenaar belasten met het registreren van klachten over renovatie of groot onderhoud. Aldus kan worden voorkomen dat klachten spoorloos verdwijnen in de ambtenarij. V erantwoording In een toelichting op de motie stelt Hans de la Mar desgevraagd dat zijn verlanglijstje niet zo veel afwijkt van de richtlijnen die er momenteel bestaan voor de in spraak van bewoner in renovatie en groot onderhoud. "Dit gaat al leen verder, omdat B en W zich aan de raad zouden verplichten toe te zien op een beter controle en daar over verantwoording moeten afleg gen". Vanavond in de raadscom missie volkshuisvesting wordt al gesproken over een betere ge meentelijke controle. De la Mar wil dan tevens de gevoelens van de an dere raadsleden over de motie pei len. LEIDEN - Een vrachtwagenbe stuurder uit Amersfoort die aan het lossen was in de Haarlemmer straat heeft gistermorgen twee vuistslagen opgelopen. Hij heeft daarvan aangifte gedaan bij de po litie. Volgens een Leidenaar die er met zyn bestelwagen niet langs kon, duurde dat lossen veel te lang. Er ontstond een fikse ruzie. Na de klappen reed de Leidenaar pijlsnel met zijn wagentje achteruit en ver dween. De vrachtwagenbestuur der noteerde het kenteken, waarna de man kon worden aangehouden. Woningbouw Haagweg begint LEIDEN - Met de bouw van veer tig woningwetwoningen op het ter rein aan de Haagweg waar het anti- roestbedrijf Perquin heeft gestaan, wordt binnenkort begonnen. Deze week wordt gewerkt aan het bouw- ryk maken van het terrein; rond 4 december beginnen de heiwerk zaamheden. Het aannemingsbedrijf Vink en Veenman uit Ter Aar voert de bouw in opdracht van de woning bouwvereniging De Eensgezind heid uit. IJs en weder dienende, gaat dit karwei ongeveer een jaar duren. De 'eerste' paal als officieel startsein wordt vrijdag 6 december geslagen, om vier uur 's middags, door wethouder Tesselaar (volks huisvesting) en voorzitter Nagte gaal van Dc Eensgezindheid. LEIDEN - "Als gezondheid jou een zorg is...", dat is de titel van de informatiedagen over de gezondheidszorg die deze week worden gehouden in de arbeidsbureaus van Lisse en Leiden. Door zoveel informatie te verstrekken - stencils, een vi deofilm - hoopt men mensen warm te maken voor een baan in dé gezondheidszorg. Het aantal gegadigden voor een baan in deze sector neemt na melijk dermate af, dat er een noodsituatie dreigt te ontstaan. Wie voorgelicht wil worden, kan dezer dagen terecht in het Leidse arbeidsbureau, van tien uur 's ochtends tot vier uur 's middags, op donderdag kan men terecht tot half acht. (foto Holvast) Man met mes afgeperst LEIDEN - Een 39-jarige bewoner van het Tevelingshof heeft afgelo pen nacht om drie uur onder be dreiging van een mes aan een on bekende man zijn radio, girokaar ten, en geld moeten afstaan. Het is nog onbekend hoe de dader, die een Amerikaans accent had, de wo ning en vervolgens de slaapkamer van de man is binnengedrongen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4