1 'Een mondige patiënt is een gelijkwaardige partij' F50% korting op alle bovenkleding. AZL-directeur op de bres voor de rechten van zijnklanten Maandelijks overleg van zaalbeheerders WORD SPELENDERWIJS EEN CIJFER- GOOCHELAAR MET DE ORIGINELE RUMMtKUB. BIJINTERTOYS! Drie wetenschappers ontvangen Kokprijzen VRAAG: WIE IS HET? AAN DE PRUS TE ZIENINTERTOYS NATUURLIJK! Kjf* WOENSDAG 27 NOVEMBER 1985 Suggestie: augustus kunstmaand LEIDEN - Wordt de patiënt in het nieuwe Academisch Ziekenhuis Leiden nu werkelijk president? De al gemeen directeur, mr. J.H. Peters, doet er in elk geval alles aan om bij zijn klanten in het gevlei te komen. Zijn denkbeelden over het pa tiëntenrecht gaan verder dan menig werker in de ge zondheidszorg lief is. "Het roer moet om", vindt hij. door Saskia Stoelinga Peters die twee weken geleden nog opmerkte dat het AZL er voor de patiënt is en niet andersom, zei toen ook dat moeizame klachten procedures moeten worden verme den. Hij ziet dan ook niets in de in aantocht zijnde landelijke model- overeenkomst, waarin uitvoerig de rechten en plichten van het zieken huis en de patiënt staan vermeld. Op een vorige week in Utrecht ge houden themamiddag 'Ziekenhui zen en Patiëntenrechten' heeft hij uitgelegd Voor alle duidelijkheid, de direc teur verstaat onder patiëntenrecht: informatie geven over de behande ling, de te ondergane onderzoeken, de ziekte en medicijnen (patiënten informatie). Behalve het recht op informatie, moet hiertoe ook het recht op inzage van het medisch dossier worden gerekend. Zijn tweede punt is: aandacht geven aan de patiënt en deze op basis van gelijkwaardigheid aanspreken (pa tiëntenbegeleiding). Ook het toe- stemmingsrecht en het recht op privacy vallen hieronder. Als derde onderdeel voert hij aan dat de pa tiënt gestimuleerd moet worden om zelfstandig en actief te zijn (pa tiënteninstructie). Modelovereenkomst schade ongetwijfeld de modelover- eenkomst raadplegen. Maar ik ben bang dat hij daarin evenmin de weg zal weten te vinden als in de polisvoorwaarden bij de bekende verzekeringen die doorgaans van wege de gedetailleerdheid in klei ne lettertjes worden afgedrukt. Hij zal dan bovendien tot de frustre rende ontdekking komen - want zo werkt het systeem nu eenmaal - dat zijn geval nu juist niet in de prijzen valt". Zo'n modelovereenkomst, waar aan de Consumentenbond en de Nationale Ziekenhuisraad werken, is volgens Peters op voorhand niet de taal van de gewone mensen, maar van juristen. "Van juristen voor juristen", zegt hij ter verdui delijking. "Het is natuurlijk met het oog op de te verwachten juridi sche ontwikkelingen geschreven, waar patiënten misschien wel in het geding zijn, maar in feite bui ten spel staan". Hoezo? "Patiëntenrecht is naar mijn idee afhankelijk van een mentaliteits ombuiging. De ziekenhuizen en de daarin werkzame beroepsbeoefe naren zullen zich onvermijdelijk tegen de regels die worden opge legd gaan indekken. Ik voorspel dat aan 90 procent van de verplich tingen op een symbolische en bu reaucratische manier wordt vol daan, zonder dat er wezenlijk iets behoeft te veranderen". Het spreekt voor zich: de direc teur heeft een ander idee. Hij zou willen volstaan met globale rech ten die in wet zijn verankerd, zoals het recht op informatie, inzage dos sier, recht op privacy en centrale aansprakelijkheid van het zieken huis. Peters: "Die juridische taal kan in een andere bewoording en in de vorm van een document aan de pa tiënt ter hand wordt gesteld. In voorkomende gevallen kan de pa tiënt hier altijd een beroep op doen". Daarbij vindt de directeur het van essentieel belang dat aan de patiënt een soort 'sanctiemacht' wordt toegekend om meer gelijk waardigheid tussen patiënt en hulpverlener te creëren. Inspraak Hoe ziet hij dat? "Deze gedachte is afkomstig van de Zweedse arbeids- en veilig heidswetgeving, waarin een werk nemer als hij het gevoel heeft dat iets niet veilig is, het produktiepro- ces kan neerleggen. Het bijzondere is dat van deze sanctiemacht geen misbruik wordt gemaakt en dat fundamentele rechten zoals het recht op inspraak geen loze kreten zijn. Iets dergelijks bepleit ik dus ADVERTENTIE Eenmaal gespeeld en V je raakt er *5.- aan verslaafd. «««P OEZt- ook voor de patiënt. De behande ling kan worden voortgezet op het moment dat de vragen van de pa tiënt naar tevredenheid zijn beant woord en zyn twijfel is weggeno men. Het is met andere woorden de kunst om de rechtspositie van de patiënt een rol van betekenis te laten spelen". Dat zal de arts of specialist toch worst wezen? "Dat denk ik van niet. Negatieve reclame is niet leuk. En niet alleen de arts, maar ook het verpleegkun dige personeel zal er bij moeten worden betrokken. Geven ze aan zo'n noodkreet geen gehoor, dan zullen maatregelen worden geno- Peters denkt verder ter stimule ring, in navolging van het Ameri kaanse systeem, een 'quality award' in te stellen; een soort prijs voor die afdeling die er het best in slaagt de patiënt centraal te stellen. "Deze ideeën", zegt de directeur, "hebben natuurlijk ook alles te ma ken met kwaliteit. In de gezond heidszorg zijn daar nog nauwelijks criteria voor ontwikkeld. Kwaliteit heeft te maken met beheersing en controle over alle aspecten van de patiëntenzorg die de waardering van de patiënt en de familie beïn vloeden. Dus aandacht geven aan behoeften en verlangens, of het nu gaat om een behandeling op de po li, bij opname, op de verpleegafde- ling of in de koffieshop. Helaas wordt in de praktijk met 'kwaliteit van zorg' vooral de medisch tech nische kwaliteit bedoeld. Daarop is de meeste aandacht gericht". Gedragsverandering Op welke manier kun je die kwa liteit bevorderen? "Ik stel me voor dat in ziekenhui zen een kwaliteitsdenken op gang moet komen, zoals ten tijde van de energiecrisis met het energie-be- wustzijn is gebeurd. Nu doen we het licht uit als we 's avonds weg gaan en zetten de thermostaat laag. Twaalf jaar geleden kwam dat bij de meeste mensen niet op. Waarom zou een soortgelijke gedragsveran dering ten opzichte van de patiënt niet kunnen worden bereikt". "Het is de taak van het manage ment om deze ontwikkeling in gang te zetten. Het management zal moeten stimuleren dat per functie meetbare criteria worden ontwikkeld die schriftelijk worden vastgelegd. In het AZL zijn we daar eigenlijk al enige jaren mee bezig. In al onze beleidsnota's komt dat ook tot uitdrukking. Het is de bedoeling dat we binnenkort ook beginnen met het geven van AZL-directeur Peters: "Patiën tenrecht is een kwestie van menta liteit". (archieffoto) aan in-dienst-tredende artsen, verpleegkundigen en para- medici. Een eerste stap in de rich ting van gedragsverandering. Ja, dat kost energie en tijd". Zou de patiënt die weelde wel aankunnen? "Evenals die mentaliteitsveran dering binnen de gezondheidszorg, zal ook dat proces langzaam gaan. Een mondige patiënt zal een gelijk waardige partij zijn voor specialis ten. Wanneer de patiënt over basis informatie beschikt, zullen be roepsbeoefenaren daar eerder een aanvulling op kunnen geven. Op vele terreinen wordt gewerkt aan voorlichtingpatiëntenverenigin gen, consumentenbond en media. Ook in het AZL staat dat hoog in het vaandel. In het nieuwe AZL krijgen de verenigingen zelfs een eigen winkel. De patiënt kan daar zelf informatie i Scholen Maar ook de eigen afdeling voor lichting staat volgens Peters niet stil. Naast een aantal voorlichtings films, zijn er al zestig verschillende folders in omloop, waarin informa tie wordt gegeven over ziekten, on derzoeken en de gang van zaken op de afdeling. Een andere belangrijke taak is de voorlichting buiten de ziekenhuis muren. Er wordt bijvoorbeeld in gegaan op wensen van scholen die bezig zijn met projecten op het ge bied van de gezondheidszorg. "Ik vind heel belangrijk dat jonge mensen daarmee al vroeg kennis maken. Dat ze een weerwoord heb ben en niet dichtslaan als de arts aan het bed staat". LEIDEN - "Sarrjen kunnen we meer zijn dan de som der delen", met die woorden installeerde wet houder Kuijers gistermiddag het zogenaamde podiumoverleg. Het is de bedoeling dat de verschillen de zaalbeheerders in Leiden (schouwburg, Stadsgehoorzaal, LAK-theater, enz.) eens per maand bij elkaar komen om te spreken over onder meer programmering en het gezamenlijk organiseren van festivals. Tijdens de bijeenkomst meldde de wethouder dat het volgens hem geen gek idee is augustus te bom barderen tot Leidse kunstmaand. "Dat is één van de punten waar over gesproken zou kunnen wor den tijdens het podiumoverleg". Bij de reorganisatie die leidde tot de instelling bij de gemeente van een directie culturele zaken is het idee ontstaan om een podiumover leg in te stellen. Wethouder Kuijers gistermiddag: "De bedoeling is dat er tijdens dat overleg wordt ge praat over de plannen die iedereen heeft, zodat er een gezamenlijke agenda kan worden opgesteld, zo dat de voornemens goed op elkaar kunnen worden afgestemd en we niet in eikaars vaarwater komen. Maar bovendien zouden de diverse vertegenwoordigers samen dingen kunnen organiseren, festivals bij voorbeeld". Uitwisseling van informatie is de eerste taak van het overleg, aldus Kuijers. "Maar er kan natuurlijk ook gepraat worden over zoiets als gezamenlijke publiciteit". Turkse beschaving Volgend jaar wordt er in het mu seum van oudheden een grote ten toonstelling gehouden, over dui zend eeuwen Turkse beschaving. "Die tentoonstelling zal een grote stroom bezoekers trekken", aldus Kuijers. "Wat wij nu moeten pro beren is die stroom 'vasthouden'. Je zou het een en ander kunnen or ganiseren waardoor je daarin slaagt". Waarna Kuijers zijn idee voor een kunstmaand ontvouwde. Hoe zit het met het geld, wilde één van de aanwezigen weten. "Kijk, wij kunnen natuurlijk best met het idee voor een evenemen tentelefoon of een uitkrant op de proppen komen, maar kunnen dat soort projecten ook gefinancierd worden?" Een evenemententelefoon wel, dat kon Kuiers nu al wel zeggen. "Dat is niet zo duur. Voor een paar duizend gulden ben je het man netje. Een uitkrant gaan uitgeven is een moeilijker aangelegenheid, maar als je nu gezamenlijk iets uit denkt. ik bedoel, dat is toch het doel van dit overleg..." Krakers moeten uit pand aan Haarlemmerweg LEIDEN - De krakers van het pand Haarlemmerweg 74 moet binnen zeven dagen na betekening van het vonnis de woning verlaten. Dit heeft vice-president Offers van de Haagse rechtbank gisteren be paald in een kort geding dat de ge meente Leiden tegen de krakers had aangespannen. De gemeente wil het pand leeg- hebben omdat de bejaarde be woonster van het huis op nummer 72 klaagt over vochtoverlast in haar woning. Het probleem is al leen grondig te verhelpen als het tussenliggende pand, nummer 73, wordt gesloopt. Om kosten te be sparen moet dan ook meteen num mer 74 tegen de grond. De advocaat van de krakers be streed het spoedeisende karakter van de ontruiming, temeer daar buurtwerker Willem Smid zou hebben bevestigd dat de oudere dame op nummer 72 geen last meer heeft van lekkages. LEIDEN - De jaarlijkse C.J. Kok- prijzen zijn vanmiddag uitgereikt aan drie wetenschappers. Namens de universiteit overhandigde mr. K. J. Cath, voorzitterr van het colle ge van bestuur de drie prijzen, be dragen van 4000 gulden. De Kokprijzen, bedoeld om on derzoekers "met een uitgesproken grote begaafdheid" te stimuleren, zijn toegekend aan dr. C.W.J. Bee nakker, dr. F.J. Odijk en dr. K. Rietveld. Beenakker is werkzaam aan de universiteit van Californië in Santa Barbara. Hij heeft de prijs gekregen voor zijn onderzoek op het terrein van de statistische fysi ca van suspensies, zoals beschre ven in een proefschrift. Odijk is universitair docent bij de vakgroep fysische en macro-moleculaire chemie en heeft de prijs ontvangen voor onderzoekswerk op dit ter rein. Rietveld, wetenschappelijk medewerker van het bedrijf Gist Brocades in Delft, is in de prijzen gevallen voor zijn onderzoek, vast gelegd in een proefschrift, met als onderwerp de drie-dimensionale vouwing van RN A-moleculen. Het C.J. Kokfonds, waaruit de prijzen worden betaald, is ge vormd uit het vermogen dat de bio loog C.J. Kok de Leidse universi teit heeft achtergelaten. De in 1895 geboren Kok was jarenlang werk zaam op de Plantentuin te Bogor. Hij overleed in 1965. Uit het fonds wordt periodiek zowel aan de fa culteit der geneeskunde als aan de faculteit der wiskunde en natuur wetenschappen een bedrag ter be schikking gesteld voor de toeken ning van prijzen. Hoorapparaten weer terecht LEIDEN - De twee hoorapparaten van de 68-jarige Leidenaar die twee weken geleden door een lifter die hij achterop de fiets had genomen, waren gestolen zijn terecht. Een oma van een 16-jarig geestelijk ge handicapt meisje ontdekte dat het meisje met dergelijke apparaten speelde. Het meisje dat door de man als een jongen was aangezien, had gebruik gemaakt van zijn vriendelijke aanbod om maar achterop te springen. Zij moest naar het station. Bij het station aangekomen mis te de man zijn hoorapparaten ter waarde van 2500 gulden. Volgens de oma beschouwde het meisje de apparaten als speelgoed en had zij geen kwade bedoelingen. ADVERTENTIE Bezwaar Jarenlang procederen tegen overheidsinstanties. Wij kunnen ons een prettiger tijdverdrijf voorstellen, maar voor Hans Hoeks uit de Aquamarijnstraat is het zo zoetjes aan een echte hob by geworden. In het begin was het dat" niet. Hoeks kocht zijn huis, een keuri ge hoekwoning, in 1977. Echt half vrijstaand was het pand niet, want op enkele tientallen centi meters afstand stond een garage. Een tot kantoorpand uitgebouw de garage, die werd gebruikt door de administrateur van een woningbouwvereniging. Welis waar was in het gemeentelijk be stemmingsplan voor deze wijk bepaald, dat hier geen bedrijf of kantoor zou mogen worden ge vestigd, maar zo'n man moet toch ook zijn werk doen. En dat is niet mogelijk op een klein zol derkamertje. Daar heb je ruimte voor nodig. Tot dusver was er eigenlijk niets aan de hand. Hoeks betrok zijn nieuwbouwwoning en leefde in een buurt, die je rustig kunt noemen. Totdat de administra teur verhuisde en een architect in het huis trok. Daarmee begon voor Hoeks de ellende, want de architect had niet genoeg aan de uitgebouwde garage. Hy wenste er een verdieping bovenop te zet ten. Dat was voor Hoeks aanleiding om in 1978 een bezwaarschrift bij de gemeente in te dienen. Een tijdlang hoorde hij niets. Behalve dan dat de welstandscommissie al goedkeuring had verleend voor het plan. Hoeks: "Dat is niet zo vreemd, want wie zat indertijd in die welstandscommissie? De r architect die de plannen voor de 'uitbreiding van mijn buurmans huis had getekend". Bezwaar (2) In 1979 wees de gemeente Hoeks' bezwaar af. Terwijl in die zelfde tijd in dezelfde buurt geen toestemming werd verleend voor de inrichting van een garage als hondentrimsalon, omdat zoiets in strijd zou zijn met het bestem mingsplan, werd dus wel toe stemming verleend voor een ver dieping op een garage. Hoewel het bestemmingsplan geen be drijven toelaat. Een jaar later komt de gemeen te op haar beslissing terug: de buurman krijgt de mededeling dat het pand op grond van het bestemmingsplan niet mag wor den uitgebreid. De buurman schrijft Hoeks een brief: laten we eens over de kwestie praten. Hoeks schrijft een brief terug, dat wat hem betreft de bezwaren tegen de uitbreiding verdwijnen als hij een schadevergoeding van een ton krijgt. "Ik had net zo goed een miljoen kunnen vra gen. Het ging mij helemaal niet om schadevergoeding. Wat ik met dat voorstel voor ogen had was de zaak aan de gang houden. Ik dacht: die buurman gaat nooit akkoord met zo'n hoog bedrag, dus dan gaat de procedure ge woon door". De brief van Hoeks kwam, naar zijn zeggen via de advocaat van de buurman, op het ge meentehuis terecht. De reactie van de gemeente: Hoeks maakt niet op planologische gronden bezwaar tegen de uitbreiding, maar om financiële redenen. Hij wil er beter van worden. Intussen stond in de krant dat een gemeentelijke commissie zich zou buigen over het door de huurman ingediende bouwplan. Hoeks: "Bij die openbare verga dering kon je vantevoren in- spreektijd aanvragen. Dat heb ik gedaan. Maar de toenmalige wet houder (Waal) maakte er een ha merstuk van. Het bouwplan ging ging toch door". Bezwaar (3) Nu begon Hoeks pas goed op dreef te komen. Hij diende een bezwaar in bij de Raad van State. Die instantie maakte een belan genafweging en kwam tot de conclusie dat de belangen van de Wie is het? van M.B.; met slimme vragen het juiste i "SSSs gezicht vinden. MB BIJNA 100 SPEELGOEDWINKELS buurman groter waren dan de bezwaren van Hoeks. Daarop wendde Hoeks zich opnieuw tot de Raad van State met het ver zoek om op de beslissing terug te komen. Maar dat gebeurde niet. Inmiddels onderzocht Hocks via de Rijksgebouwendienst of de door zijn buurman beoogde kan toorruimte eigenlijk wel nodig was. Daar zijn normen voor en volgens die normen kwam buur man al aan de benodigde kan toorruimte zonder die uitbrei ding. Hoeks weer. terug naar de Raad van State. Daar werden zijn dossiers doorgestuurd naar het Kabinet van de Koningin. Het kabinet zond de spullen naar het ministerie van ruimtelijke orde ning. Waarna het dossier weer keurig bij de Raad van State te rug kwam. En die Raad van State bleef bij de beslissing: de bezwa ren van Hoeks wegen niet op te gen het belang van zijn buur man. Maar na veel soesa kwam er van diezelfde Raad van State een schrijven, waarin zwart op wit staat dat het bouwplan van de buurman in strijd is met het be stemmingsplan. De bouwaan- vraag is bij de gemeente binnen gekomen op het moment dat de gemeente Leiden een voorberei- dingsbesluit voor dat gebied had genomen. Dat voorbereidingsbe- sluit houdt een wijziging van het bestemmingsplan in. De ge meente wil namelijk in deze wijk het kantoorpand aan, oon leuk om door te zett nu wèl de mogelijkheid voor ves tiging van bedrijfjes en kantoor tjes bieden. Maar, aldus de Raad van State, dan moet een derge lijk voorbereidingsbesluit of een ontwerp tot herziening van het bestemmingsplan ter inzage worden gelegd. Als dat niet bin nen één jaar gebeurt, vervalt zo'n voorbereidingsbesluit. En aange zien dat voorbereidingsbesluit niet ter inzage is gelegd en de ge meente Leiden ook niet een vol gend voorbereidingsbesluit heeft genomen, moet er een her overweging plaats hebben. Bezwaar (4) Het komt erop neer dat de bouw vergunning eigenlijk ten onrech te is verleend. Maar de uitbrei ding van het pand is inmiddels al lang en breed voltooid. Tegelij kertijd vindt de Raad van State dat de bezwaren van Hoeks niet doorslaggevend zijn. Wat bete kent dat nu eigenlijk? Hoeks: "Dat ik de vestiging van het kan toorpand niet kan aanvechten. Maar dat tevens de hele zaak weer opnieuw kan beginnen. Het gaat nu tussen de gemeente en mij. De gemeente had geen bouwvergunning mogen afgeven en ik kan bij de gemeente dus mijn verhaal halen. Met andere woorden: ik kan van de gemeen ten de aanwezigheid waarvan te een schadevergoeding eisen, omdat mijn huis door die uitbrei ding in waarde is gedaald". Ook kan Hoeks schadevergoeding ei sen in verband met verminde ring van belevingswaarde van zijn huis. Wat betekent dat nu weer? "Nou vroeger als ik in mijn tuin zat, kon ik verder van mij af kijken. Nu is dat minder, omdat dat pand veel hoger is ge worden". "Kijk, echt mijn gelijk halen, kan toch niet meer. Maar ik vind het gewoon leuk om het door te zetten. Je komt een hele boel dingen tegen over wetge ving, die je anders zouden ont glippen". Wie nu zou denken dat beide huurlieden met elkaar m onmin leven, heeft het overigens mis. Die twee hebben nog nooit een onvertogen woord met elkaar ge sproken. Maar de buurman is niet blij met de bezwaar-hobby van Hoeks: "Het heeft me al heel wat geld gekost. Dat hij nu de ge meente een hak probeert te zet ten moet hij zelf weten, maar ik werk daaraan niet mee. Toen ik met die verbouwingsplannen be gon, was er nog geen sprake van dat Hoeks er kwam wonen. Ik ben daar negen jaar geleden na melijk al mee begonnen. Ik heb dus al negen jaar voor die verdie ping moeten vechten. Nee ik ben niet kwaad op Hoeks. Ik vind dat je in vriendschap naast elkaar moet kunnen leven"

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3